OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „V.S. begrijpen bondgenoten, maar zien strategische werkelijkheid" Mayer formateur; Auriol vraagt om een snelle regeringsvorming Weerbericht Noordelijken blijven terugtrekken van de buitenlandse troepen eisen ACHESON OVER SPANJE: Frankrijk: „Niet in overeenstemming met onze idealen" Dr. H. van Mook terug in Nederland Eng< eland vóór opneming van Griekenland en Turkije in Atlantisch pact Weinig hoop voor Harrimcn Het woord is aan Internationale situatie maakt grote spoed noodzakelijk Abbey Theatre verbrand Britse ontwerp-resolutie over Egyptische blokkade Duitsland niet accoord met het plan-Pleven Autobus uit Heerenveen door trein verpletterd Amerika blijft India helpen Grieven van Nederlandse Korea-vrijwilligers Onderhandse staatslening van f 3221 millioen Amerikanen kanten zich tegen demar catielijn op 38ste Breedtegraad HET WEER AFGEBEELD „V. '-VSPSCHtLLÊNOE HÊtekÖMST 66e JAARGANG No 8 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteurs Robert Peereboom DONDERDAG 19JUL1 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 172 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. HuijsmaD WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft op zijn wekelijkse persconferentie een verklaring voorgele zen, waarin hij mededeelde dat de Ver enigde Staten besprekingen zijn begonnen met Spanje, teneinde een indruk te krij gen van hetgeen dit land zou kunnen en willen doen ter versterking van de ver dediging van West-Europa. „De Amerikaanse militaire autoriteiten zijn het er algemeen over eens, dat Spanje strategisch belangrijk is voor de verdedi ging van West-Europa", aldus Acheson, die vervolgde: „Reeds vele maanden is hierover met de Britse en Franse rege ringen gesproken. Het was echter niet mo gelijk tot het bepalen van een gemeen schappelijk standpunt te komen. De Ver enigde Staten begrijpen de motieven van hun beide bondgenoten in deze. Wij moe ten echter rekening houden met de stra tegische werkelijkheid". Elke overeenstemming, welke eventueel uiteindelijk tussen Spanje en de Verenig de Staten zal worden bereikt, zal geba seerd zijn op de grondslag van onze bui tenlandse politiek, namelijk het opbouwen van de verdedigende kracht van West- Europa. Wij waren en zijn vastbesloten West- Europa te verdedigen, indien het wordt aangevallen en er is geen sprake van dat wij er dan in hoofdzaak naar zouden stre ven West-Europa na een eventuele bezet ting weer te gaan bevrijden. Hiervan ge tuigt ook de aanwezigheid van Ameri kaanse troepen in West-Europa en de be noeming van generaal Eisenhower tot op perbevelhebber der Westelijke strijdkrach ten in Europa. Acheson weigerde te zeggen of te Ma drid gesproken wordt over een toelaten van Spanje als lid-staat van het Atlan tisch verdrag, of dat slechts gestreefd wordt naar het bereiken van een Spaans- Amerikaanse overeenkomst. Acheson zeide verder nog: „De Ver enigde Staten zouden niet dommer of ge vaarlijker kunnen handelen dan door te luisteren naar het jongste Russische wie geliedje over de vreedzame bedoelingen van het Kremlin". Derde bezoek Admiraal Forest Sherman heeft gisteren voor de derde maal in twee dagen generaal Franco ontmoet. Waarnemers te Madrid zijn van mening dat Spanje en de Verenigde Staten algehele overeenstemming hebben bereikt over een ter beschikking van de Verenigde Staten stellen van Spaanse marinebases. Uit Parijs wordt gemeld dat een woord voerder van het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken nadere bijzonderheden heeft medegedeeld over de redenen van de Franse terughoudendheid. „In onze ogen is het Spaanse bewind niet in overeenstemming met de idealen, welke hebben gemaakt, dat de staten-leden van het Atlantische pact besloten een gemeen schappelijke verdediging op te bouwen. Voorts wordt Spanje thans niet rechtstreeks Dr. Van Mook bij zijn aankomst op Schiphol. Met de K.L.M.-skymaster Groningen uit New York is dc vroegere luitenant-gouver neur-generaal van Indonesië, dr. H. van Mook, Woensdagmorgen op Schiphol aan gekomen. Dr. Van Mook deelde mee, dat hij ge durende dc laatste twee jaar het hoog leraarsambt in de politieke wetenschappen aan de universiteit van Californië te Ber keley heeft bekleed. Voorts is hij enige tijd voorzitter geweest der adviescommissie van de United Nations inzake de hulp aan onontwikkelde gebieden. Voor deze laatste functie zal dr. Van Mook in September voor een tiental dagen teruggaan naar de Verenigde Staten. Over zijn plannen voor de toekomst wilde hij zich niet uitlaten. Hij zei nog niet te weten wat hij verder zal gaan doen en waakte een afwijzend gebaar toen hem werd gevraagd of hij de komende weken in Nederland met bepaalde personen be sprekingen zal voeren. Op 23 Juli zal dr. Van Mook aan de Leidse universiteit een college houden voor buitenlandse studenten, die van 22 Juli tot 10 Augustus in Leiden een cursus volgen over het onderwerp Azië en Europa. door de Sovjet-Unie bedreigd en er is geen dringende noodzaak om daar bases voor de verbondenen te verwerven", aldus de woordvoerder. De woordvoerder verklaarde verder dat de Verenigde Staten thans mogelijk uitge breidere hulp aan Spanje zouden gaan ver lenen, hetgeen Franco's macht en gezag zou vergroten. Het orgaan van de Spaanse Phalanx, dat vaak het standpunt der regering weergeeft, schrijft: „De drukte, die Engeland cn Frankrijk maken over het. bezoek van admiraal Sherman aan Madrid, neemt vormen aan die samenwerking van deze landen met het communisme benaderen. Doch waarom zouden wij ons hierover ver wonderen, indien men weet dat Engeland cn Frankrijk in één kwartaal van 1950 de Sovjet-Unie tot een waarde van honderd millioen dollar goederen hebben geleverd?" Nieuwe regering Heden zou de benoeming van twaalf nieuwe Spaanse ministers in de Staatscou rant worden gepubliceerd, aldus AFP. Franco blijft premier en ook de tegen woordige minister van Buitenlandse Zaken, Alberto Martin Antajo, blijft in zijn functie. Protest Het internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen heeft een protest ge zonden aan de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, tegen „enigerlei overeenkomst met het Spanje van Franco". In een door de secretaris-generaal, J. Oldenbroek, on dertekend telegram verklaart het ver bond, dat het ten sterkste gekant is tegen „de huidige pogingen om Spanje in de Westelijke defensie te betrekken, hetzij rechtstreeks of indirect door bilaterale overeenkomsten tussen de V.S. en de dictator Franco". Evenals bij de hervorming van 1945 blijven vier ministers op hun oude post. Slechts twee ministers, de minister van Arbeidszaken Jose Antonia Giron en de minister van Binnenlandse Zaken Gonzalez, zaten reeds voor 1945 in de regering. Het ministerie voor partij-aangelegenheden (Phalanx), dat in 1945 afgeschaft werd zal thans weer in het leven geroepen worden onder minister Raimundi Fernandeze Cuesta. De minister van Industrie, Juan Antonio Suances, treedt als zodanig af. Hij werd volgens waarnemers door de Amerikanen wegens zijn autarkische beginselen* be schouwd als de voornaamste hinderpaal voor een Spaans-Amerikaanse toenadering. Hij wordt echter opgevolgd door zijn naaste medewerker Joaquin Planell. Generaal Franco heeft admiraal Sherman de verzekering gegeven dat Spanje aan de kant van de geallieerden zal vechten inge val van oorlog, indien het land kan reke nen op Amerikaanse militaire en econo mische hulp, zo verneemt U. P. nog. LONDEN (Reuter) De Britse minister van Buitenlandse Zaken Herbert Morrison, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland tot de gevolgtrekking is ge komen, dat Griekenland en Turkije in het Atlantische pact opgenomen dienen te worden. De grootste moeilijkheid had er in be staan de wens van Turkije tot toetreding in overeenstemming te brengen met Turkije's positie ten aanzien van de algemene defensie van het Midden-Oosten. Na overweging van de zaak was de Britse regering tot de slotsom gekomen, dat het toetreden van Griekenland en Turkije de beste oplossing leverde. De Britse regering, zo vervolgde Morrison, achtte het echter van het grootste belang, dat Turkije „de bij het land passende rol" in de ver dediging van het Midden-Oosten zou spelen. De Turkse regering deelt in deze het Britse standpunt. TEHERAN (Reuter). In Amerikaanse kringen te Teheran was men Woensdag avond pessimistisch over het resultaat van Averell Harrimans bezoek aan Teheran. In kringen, die in nauw contact staan met Harriman, verklaarde men, dat deze nog niet de geringste aanwijzing van een wijziging in het standpunt van één van beide zijden in het oliegeschil, waardoor een compromis mogelijk zou zijn, had ge kregen. Blijkens een advertentie in de New York Herald Tribune biedt de nieuwe Perzische nationale oliemaatschappij haar olieproduc ten te kooi aan. De maatschappij deelt hierin mede, dat vroegere afnemers van de Anglo Iranian olie kunnen kopen, afgele verd aan de Perzische Golf tegen de inter nationale marktprijs. Andere kopers moe ten concurrerende biedingen doen. In de advertentie wordt erop gewezen, dat de af nemers zelf voor tankschepen moeten zorgen. Harriman, 'Trumans speciale afgezant naar Perzië (links), in gesprek over het olie geschil met de Perzische premier Mossadeq. Fliegende Blatter: Er zijn boeken die men koopt maar niet leest; ook boeken die men leest maar niet koopt; ten slotte boeken die men leest noch kooptmaar alleen schrijft. Onze correspondent in Parijs telefoneer de ons heden: Nadat Maurice Petsche hem had meege deeld, dat hij er niet in kon slagen een kabinet te vormen en Schuman een op dracht tot kabinetsformatie had geweigerd, heeft Vincent Auriol, de Franse president, onmiddellijk getracht de vrijwel onover brugbaar lijkende tegenstelling tussen de Franse partijen, die door de mislukking van Petsche's opdracht duidelijk aan de dag was getreden, te verzachten. De president heeft een verklaring doen uitgaan, waarin hij de traditionele dank brengt aan de formateur, doch waarin hij tevens en dat is niet tradi tioneel, met klem wijst op de wens van een snelle regeringsformatie wegens de natio nale en vooral ook internationale vraag stukken. Daarna heeft hij Rcné Mayer met dc formatie-opdracht belast. Deze heeft de opdracht geaccepteerd. Schuman had de opdracht geweigerd, omdat hij meende dat zijn partij, de M.R.P., zo nauw betrokken was bij het grote ge schilpunt tussen socialisten en Katholieken: de kwestie van subsidiëring der Katholieke scholen, dat hij niet de functie van forma teur op zich kon nemen. Er zijn momenteel in de internationale situatie elementen, die het optreden van een nieuwe resolute Franse regering ver eisen: de kwestie-Spanje, de kwestie- Joegoslavië en de kwestie-Moskou. De Russische machthebbers zijn ondub belzinnig doende de nieuwe politieke.for mule tegenover het Westen te zoeken. „Vrede in Korea" is de inleiding geweest en vrede op vrijwel alle fronten van de koude oorlog is blijkbaar de opzet van Moskou. Het is een bedoeling, welke voors hands niet kan worden geanalyseerd dan door vage veronderstellingen, doch die nochtans haar weerslag in West-Europa moeilijk kan missen. Die weerslag, reeds zeer merkbaar aan de dag getreden vlak na het begin van de wapenstilstands-onder handelingen over Korea, moet vooral in Frankrijk door een vastberaden regering worden gedirigeerd, wil hij niet ontaarden in een wilde reactie. Met andere woorden in een verslapping van de tot nu toe vrij eendrachtelijke Westelijke wil tot zelfver dediging. De twee andere kwesties, die van Joego slavië en Spanje, nemen niet minder sterk in de Franse openbare mening deel. De antipathie tegen de opneming van Franco in de Atlantische verdediging wordt in Parijs steeds sterker. De hulp aan Tito, thans reeds door Frankrijk in overeen stemming met Engeland en Amerika toe- DUBLIN, (United Press) Het 47 jaar oude Abbey Theatre in Dublin, beroemd over de gehele wereld en springplank voor vele sterren zoals Barry Fitzgerald, Sara Allgood en Orson Welles, werd gisteren door een hevige brand verwoest. De vlammen loeiden door het gebouw en over het toneel, alvorens vijf brandweer brigades er in slaagden de vuurzee onder controle te brengen Slechts de vier muren zijn blijven staan, zwart geblakerd en ge scheurd. Een zegsman van de brandweer zei dat er geen aanwijzingen waren om te kunnen vaststellen hoe de brand was ontstaan, om dat het gebouw reeds een grote vuurhaard was, toen de brandweer aankwam. De brand brak 's nachts kort voor mid dernacht uit, twee en een half uur nadat de voorstelling van Scan O'Casey's „The plough and the stars" was geëindigd. De directeur van het Abbey Theatre verklaarde, dat ook de pers voor de tekst boeken verbrand was in de beroemde „groene kamer" en dat honderden manus cripten van schrijvers verloren gingen. Hieronder bevonden zich stukken die slechts eenmaal waren opgevoerd en tal rijke die nog niet in boekvorm waren ver schenen. gestaan, zal nochtans zich niet verder kun nen uitstrekken dan de tot nu toe bepaalde punten, wil hier niet een reactie optreden, die een hulpverlening aan de communisti sche regering in Joegoslavië in de weg zal treden. j Dit alles kan slechts door een stevig ge zetelde Franse regering nauwkeurig worden geformuleerd en geleid. René Mayer, de nieuwe formateur, heeft reeds voor enige tijd een groot plan voor Europese en internationale economische sanering uitgewerkt. Hij rekent daarbij op de steun van zijn persoonlijke vrienden Marshall en Morrison voor de verwezen lijking van dit plan. Het slagen van René Mayer, en men heeft er in Parijs veel hoop op, zou niet alleen een einde maken aan de regerings crisis, doch tevens een stevige bijdrage kunnen zijn aan de verdere vooruitgang in de wereldsituatie. LONDEN (Reuter). Naar te Londen wordt vernomen, tracht Engeland Amerika te overreden gezamenlijk de Veiligheids raad te verzoeken handelend op te treden naar aanleiding van de Egyptische „blok kade" van het Suez-kanaal. Een Britse ontwerp-resolutie circuleei-t onder een aan tal delegaties te Lake Success, waaronder de Amerikaanse, de Franse en de Neder landse delegatie, aldus deze kringen. In diplomatieke kringen in Londen ge looft men, dat Engeland ook zonder hulp van Amerika de resolutie zal indienen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bevestigd, dat een ontwerpresolutie zal worden inge diend. De Britsebedoeling is de kwestie van Egyptische beperkingen op olieverschepin gen naar Haifa door het Suez-kanaal ter tafel te brengen als een alternatieve vorm voor de door de Israëlische regering inge diende resolutie. Het Britse ontwerp houdt rekening met de rechten van Egypte als belligerent. Men acht het mogelijk, dat Engeland ook geleid wordt door de wens de kwestie in de Veiligheidsraad te berde te brengen in een zodanige vorm, dat rechtstreeks partij kiezen in het Israelisch- Egyptische geschil niet nodig is. In de Israëlische resolutie wordt Egypte er van beschuldigd de wapcnstilstandsover- eenkomst in gevaar te brengen. PARIJS (Reuter). De twaalflanden- conferentie te Parijs over de vorming van een Europees leger heeft besloten voor lopig geen tussentijds communiqué uit te geven. Men gelooft, dat de reden hiervan is, dat van Amerikaanse zijde wordt aan gedrongen op een hernieuwde poging tot het bereiken van een meer concrete over eenkomst dan uit het tussentijds rapport zou blijken. Theodor Blank, de leider van de Duitse delegatie, zou hedenavond naar Bonn te rugkeren om verslag uit te brengen. De West-Duitse regering, zo meent men te Parijs, schijnt vastbesloten te zijn al het mogelijke te doen om een Europees leger en de toelating van Duitse contingenten tot een gezamenlijke sterkte van een kwart millioen man te bewerkstelligen. Zij is ech ter van gevoelen, dat als zij afziet van elke gedachte aan een onafhankelijk nationaal leger, het te meer noodzakelijk is, dat het West-Duitse parlement evenveel zeggen schap zal hebben over het Europese leger als de andere deelnemende landen. Dit zou betekenen, dat de idee in het oorspronke lijke Franse plan van een Europese minister van defensie niet uitvoerbaar zou zijn en er dan een Europese verdedigingsraad zou moeten komen, waarin alle deelnemers, met inbegrip van Duitsland, gelijk verte genwoordigd zullen zijn. Twee doden, één zwaar gewonde Woensdagmiddag om ongeveer twintig minuten voor vier is op de onbewaakte overweg bij Nijeholtwolder, op het traject HeerenveenWolvega, een autobus uit Heerenveen door een uit Heerenveen ko mende trein aangereden en geheel vernield. De 30-jarige chauffeur T. Euverman en de 40-jarige J. Walstra, beiden uit Heeren veen kwamen om het leven. Het 11-jarige zoontje van de heer Walstra werd ernstig gewond. Beide chauffeurs waren gehuwd en hadden ieder twee kinderen. De bus was op weg om D.U.W.-arbeiders af te halen en naar huis te brengen. De autobus werd geheel vernield en vloog in brand. Het voorste gedeelte van de locomotief werd zwaar beschadigd, zodat de trein naar Hee renveen moest worden gesleept. De passa giers konden daar overstappen in de diesel naar het Zuiden. Het spoorwegverkeer werd tot zes uur over enkel spoor geleid. De heer J. Walstra werd gevonden op een afstand van 40 meter van de plaats van aanrijding en zijn collega T. Euverman werd temidden van de verkoolde resten van de bus aangetroffen. De eerste gaf nog tekenen van leven, maar overleed spoedig. Het zoontje van de heer Walstra lag op een afstand van 20 meter. Volgens de New York Times heeft de Amerikaanse nationale veiligheidsraad be paald, dat India niet van Amerikaanse eco nomische hulp moet worden beroofd we gens zijn handel met het Sovjet-blok. De handel van India met het Oosten is van geringe omvang en inhouding van steun zou het tot een nauwer samengaan met de communisten kunnen dwingen, aldus de uitspraak van de Amerikaanse veiligheids raad. Krijgsraad heeft hun klachten juist bevonden Tijdens een onlangs in Tokio gehouden zitting van een Nederlandse krijgsraad zijn, naar Reuter meldt, door Nederlandse Korea-vrijwilligers klachten geuit, die, naar de president, kolonel B. Damen, in de uitspraak mededeelde, door getuigenver- verklaringen zijn bevestigd. Kolonel Damen sprak de hoop uit dat verandering zal worden gebracht in de toestanden, waarover is geklaagd. Leden van het per soneel van het Nederlandse gezantschap te Tokio verklaarden te hopen dat de Neder landse regering maatregelen zal nemen om de oorzaken der klachten weg te nemen. Een correspondent in Korea van enige Nederlandse bladen heeft medegedeeld dat korporaal S. Heyndeyk van het Nederland se bataljon Korea-vrijwilligers wegens desertie tot zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf is veroordeeld. Gemeld werd dat de verdediger, kapitein Anemaet, tijdens de behandeling van deze zaak de krijgsraad heeft medegedeeld dat vele vrijwilligers onder valse voorwendsels zijn overgehaald zich voor dienstneming in het bataljon op te geven. Kapitein Anemaet zeide, dat bij de militaire geneeskundige keuring in Nederland militairen met chro nische ziekten en andere gebreken werden goedgekeurd voor het verrichten van zware dienst te velde in Korea. De minister van Financiën heeft met een aantal levensverzekeringsmaatschappijen en pensioen- en personeelsfondsen een onderhandse lening gesloten. In de lening, groot 305.536.000 gulden, wordt deelgeno men door houders van ZVz pet. vijfjarige niet verhandelbare en niet belecnbare schatkistbiljetten, die zich hebben ver bonden het bedrag der op hun naam staan de 3'A pet. schatkistbiljetten na afloop van de vijfjarige looptijd in staatsschuld tc be leggen. De rente bedraagt 4 pet. per jaar cn gaat in 16 Juli 1951. Dë lening wordt aan gegaan tegen een koers van 100 pet. en heeft een looptijd van ten hoogste 25 jaar. Het recht wordt voorbehouden te allen tijde tot versterkte of algehele aflossing a pari over te gaan met inachtneming van een opzeggingstermijn van drie maanden. Met een der deelnemende levensverzeke ringsmaatschappijen heeft de minister van Financiën een vier percent-lening' aange gaan groot 16.900.000 gulden tegen een koers van 100"'» met een looptijd van ten hoogste 25 jaar. Ook hierbij wordt het recht voorbehouden te allen tijde tot ge deeltelijke of algehele aflossing a pari over te gaan. Ook hier zal de storting van het verschuldigde bedrag geschieden door mid del van 31/2 pet vijfjarige schatkistbiljetten. I11 totaal heeft de staat derhalve onder hands een 4 lening opgenomen van 322.436.000 gulden. Deze 4 pet onderhandse lening houdt verband met de op 23 Juni gemelde over eenkomst van de Nederlandse Vereniging van Financiën van het Levensverzekerings wezen met de minister van Financiën, waarbij het levensverzekeringsbedrijf zich bereid verklaarde de zich in zijn bezit be vindende ZYz vijfjarige schatkistbiljetten om te zetten in een onderhandse 25-jarige staatslening rentende 4 pet. VICE-ADMIRAAL KIST MET PENSIOEN. Aan vice-admiraal F. J. Kist, de vroegere vlagofficier van de Koninklijke Marine in Indonesië, is op zijn verzoek met ingang van 1 Juli eervol ontslag verleend. LONDEN (Reuter). Volgens een Woensdagavond in Londen ontvangen be richt van Tass uit Pjongjang is het „vol komen duidelijk" dat een vreedzame oplos sing „onmogelijk is als de buitenlandse troepen niet uit Korea worden teruggetrok ken". Berichten, die dezelfde dag uit Tokio waren binnengekomen, wezen er op, dat een belangrijk agendapunt, dat op de con ferentie van Kaesong nog niet geregeld was, vermoedelijk de kwestie is of de terug trekking van buitenlandse troepen uit Korea op de huidige conferentie besproken moet worden. Het Tass-bericht zegt verder, dat het debat over de agenda had aangetoond, dat men zich van Amerikaanse zijde beslist verzette tegen de ontruiming van Korea door buitenlandse troepen. Volgens Tass had generaal. Nam II, de voornaamste Noordelijke onderhandelaar, duidelijk gemaakt, dat zijn delegatie er op zou staan, dat de 38ste breedtegraad als de marcatielijn werd aangenomen en de bui tenlandse strijdkrachten zouden worden teruggetrokken als waarborg tegen hervat ting van de vijandelijkheden. De Amerika nen kantten zich tegen de 38ste Breedte graad als demacatielijn „waardoor zij dui delijk blijk gaven van hun verlangen om het voorstel van Jacob Malik te omzeilen en een linie ver ten Noorden van de 38ste Breedtegraad vast te stellen". Naar pas thans te Tokio bekend is ge maakt, is generaal Ridgway Dinsdagavond uit het vooruitgeschoven bestandskwartier in Tokio teruggekeerd. Men beschouwde zijn terugkeer als een aanwijzing, dat hij van mening was, dat de besprekingen goed vorderden in de richting van een overeen komst. Hij is echter heden weer in Korea gearriveerd. De besprekingen te Kaesong begonnen heden om 11.00 uur plaatselijk tijd. Na 20 minuten werd de bijeenkomst een half uur verdaagd. Vervolgens werden de onder handelingen voortgezet tot 13.25 uur, zon der de gewone onderbreking voor de lunch. Hiermee waren de besprekingen voor van daag geëindigd. Offensief In een uitzending van radio-Peking is opnieuw met tegenmaatregelen gedreigd als de verbondenen „hun offensief" niet staken zolang er onderhandeld wordt. Het achtste leger meldde heden verhoog de activiteit van de Noordelijken aan het centrale front. In het gebied ten Zuiden van Kaesong poogden de Noordelijken in groepen ter sterkte van een peloton de op mars van de verbondenen ten Westen en Noorden van de Imdjin tegen te houden. Volgens een bekendmaking van de vijfde luchtmacht hebben Woensdag 400 vliegtui gen doelen bij de gevechtslinies en in de Noordelijke achterhoede aangevallen. Shoo ting Star-straalvliegtuigen steunden super forten bij een zware aanval op rangeerter reinen te Sinandjoe aan de Westkust. An dere vliegtuigen bestookten verkeers- en spoorwegbruggen in Noord-Korea. In een communiqué van de UNO-dele- gatie van heden wordt gezegd dat vandaag geen voortgang gemaakt is bij de bespre king van het agendapunt waarover nog geen overeenstemming bestaat. Executie. Drie Chinezen zijn door een nationalistisch vuurpeloton op Formosa terechtgesteld wegens het verwekken van défaitisme. Bijna dagelijks worden personen terecht gesteld, veelal beschul digd van spionnage. Het gebied van hoge luchtdruk tussen de As. POVOffiOAO rs JUU les." /w» oren en Ierland neemt nog maar weinig in betekenis af. Van dit gebied uit strekt zich een rug in de richting van Schotland uit. Deze rug beweegt zich over de Noordzee naar het Zuiden. Bij IJsland bevond zich vanmorgen een depressie die naar het Oosten beweegt, maar daarbij in diepte afneemt. Er be staat enige kans dat de fronten van deze depressies in de komende nacht ons land bereiken. Neerslag van enige be tekenis wordt echter de komende 48 uur niet verwacht. J^ÏÏBÉWÓÏKT^ .©^qfrietv. 'O HApF»8EW ZWAAR 3EW GEHEEL BEW MIST -SNEEUW REGEN - V'MOTREGEN h HAGEL 7 BUIEN f R ONWEER- ^TEMPERATUUR IÖ05 ISOBAAR BELANGRIJK NEERSL AG- GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN - PRONT- TU<iS£N LUCHT VAN STAND VAN DIT TEKEN GEEFT OE WINDRICHTING- AAN- IEDERE HELE OWARSSTREEP is ££M WNO- SN£LW£IC- VA».- vijg METCQCSQ SECONDE VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen. Zwakke tot matige Westelijke wind en weinig verandering in tempera tuur. 20 Juli Zon op 4.42 uur, onder 20.49 uur Maan op 22.— uur, onder 6.33 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 19 Juli Hoog water: 3.37 en 16.10 uur. Laag water: 11.45 uur. Vrijdag 20 Juli Hoog water: 4.28 en 17.00 uur. Laag water: 0.12 en 12.37 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1