Tweede Kamer doet in snel tempo tal van wetsontwerpen af Minister Rutten ontvouwt plannen voor de onderwijs-vernieuwing FOTO-ARTIKELEN Een vakman Rosseel won de vijftiende étappe rHoe is het ontstaan? jaar Nieuwe tijk en 1 dag retour ervaring Een Eeuw Celeden Agenda voor Haarlem Pétain buiten kennis Gewonden uit Korea op Schiphol gearriveerd Ronde van Frankrijk FOTO NELL HERBERT Onderscheiding in kleuter-, basis-, voortgezet en wetenschappelijk onderwijs voorgesteld Honkbalprogramma Tennis Tournooi „Groenendaal" Dit woord: KLAPLOPER K. Courses op Mereveld Whitehead valt uit voor Grote Prijs van Nederland voor Uw bed Haarlemsch Matrassenhuis VRIJDAG 20 JULI 1951 3 (Van onze parlementaire redacteur) Vlak voor de vacantie werkt de Kamer zich door een bonte reeks van ontwerpen heen. Nadat de heer Scheps (Arbeid) Woens dagavond met zijn motie over voor Neder landers onuitspreekbare namen een dave rend lachsucces had geoogst, zag hij deze motie Donderdag zonder hoofdelijke stem ming aannemen. Zij beoogt maatregelen te doen treffen, die aan bedoeld bezwaar tegemoet komen. Eenzelfde succes beleefde die afgevaardigde met zijn motie om bij naturalisatie oud-illegale wapensmokke laars boven ex-vijandelijke wapendragers te laten voorgaan. Ook verenigde de Kamer zich stemmingloos met een amendement, waardoor uit een der naturalisatie-ontwer pen de statenloze Peterson verwijderd werd, die nog wel was aanbevolen door Prins Bernhard. Eerst, aldus het standpunt van de Kamer, moet nog maar eens duide lijk blijken (hetgeen niet was gebeurd) in hoeverre zekere verhalen, die over deze aanvrager van naturalisatie de ronde doen, gegrond of ongegrond zijn. Het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 9 November 1950 tot verhoging van pensioenen met een bijzondere toe slag, ging er zonder hoofdelijke stemming door. In het algemeen konden mevrouw For tanierDe Wit (V.V.D.) en de heren Van Sleen (Arbeid), Dassen (K.V.P.). Krol (C.H.) en Stapelkamp (A.R.) zich er we! mee verenigen, maar in het communistische kamp lieten de heren Hoogcarspel en Gortzak nogal wat critiek horen. Dit verbaasde minister Van Maarseveen, want na het Voorlopig Verslag had hij dit niet verwacht. Deze twee afgevaardigden vonden de voorge stelde verhogingen nog niet voldoende. Voorts werd jammer gevonden, dat voor de gepensionneerde onderwijzers geen bijzon dere maatregelen worden getroffen. De pleidooien in het debat voor de kleine pensioentrekkers gevoerd, bleken minister Van Maarseveen niet onberoerd te hebben gelaten. Bij nota van wijziging kwam hij ten behoeve van genoemde groep alsnog enigszins over de brug. Nadat, een zeldzaamheid, applaus was gevolgd op het speechje, waarin de heer Verhoeven (K.V.P.) de aanneming aanbeval van het wetsontwerp inzake aan bieding van een geschenk van Nederland zowel aan Suriname als aan de Neder landse Antillen, ter vertolking van de erkentelijkheid van het moederland voor de in de oorlog verleende bijstand, werd dit voorstel zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Het door minister Lie ft in ck ver dedigde voorste] tot wijziging van de Loterijwet ontmoette bij mr. Terpstra (A.R.) principiële tegenstand. Alles wat de loterij ten goede kan komen, achtte hij uit den boze. Met 4219 stemmen nam de Kamer het ontwerp aan: met de Anti- Revolutionnairen stemden de Christelijk- Historischen en de Staatkundig Gerefor meerden tegen. Het wetsontwerp ter goedkeuring van Nederlands toetreding tot het verdrag be treffende een Europese Betalings Unie bood de heer Nederhorst (Arbeid) ge legenheid zijn principiële instemming met die unie te betuigen. „Maar jammer ge noeg", zo zei hij, „is te veel gedacht aan het evenwicht in de betaling en te weinig aan het peil waarop men dat evenwicht zou moeten nastreven. De werkingssfeer heeft te begrensde mogelijkheden." Naast daze Europese Betalings Unie was er volgens de heer Nederhorst behoefte aan een Europees orgaan, dat zich in het bijzonder met lang durige credieten bezig houdt. In dit opzicht stelde hij de vraag hoe het met het plan- Petsche staat. „Wij hadden bij onze toetre ding niet zo haantje de voorste moeten zijn met terstond in zestig procent liberalisatie te treden", zei deze afgevaardigde, die gaarne wilde vernemen hoe het zit met ons tekort op de betalingsbalans ten aanzien van België. Wat heeft de Benelux-bijeen- komst te Goes in dit opzicht opgeleverd? Is daar het totstandkomen van de Economi sche Unie niet een beetje op de lange baan geschoven? Tenslotte informeerde de heer Neder horst of er in Goes voortgang met vorming van gemeenschappelijke Benelux-organen is gemaakt. Minister L i e f t i n c k zei in zijn ant woord dat een van de verdiensten van het stelsel der E.B.U. is het doorbreken van het bilateralisme, dat een ernstige belem mering vormde voor de ontplooiing van het Europese goederen-, diensten- en beta lingsverkeer. Een groot deel daarvan wordt thans langs de weg van compensatie geleid. Aan de E.B.U. kleven ook bezwaren. Er is onder meer een band gelegd tussen lan den, die in een onderling sterk verschillen de fase van economische en monetaire ont wikkeling verkeerden. Een tweede gebrek van de E.B.U. is, dat zij slechts het beperkte gebied van West- Europa bestrijkt. Men hoede zich ervoor,om de diverse landen te beoordelen naar hun positie in de E.B.U. Door hun verkeer bui ten West-Europa kan hun totale positie anders zijn. Minister Lieftinck betreurde het dat aan het plan-Petsche, dat voorzag ADVERTENTIE in de stichting van een soort Europese Her- stelbank, geen verdere uitvoering is ge geven. De mogelijkheid om binnen de Benelux eventuele tekorten in het bilateraal verkeer te dekken, valt buiten het kader der E.B.U. De minister hoopte bij de begroting voor 1952 te komen met constructieve plannen om de ontsparing tegen te gaan en het spa ren te bevorderen. In het afgelopen halfjaar is onze devie- zenpositie met 160 millioen gulden terug gelopen. Daarnaast steeg ons debet in E.B.U.-verband met 390 millioen, dus in totaal gingen wij er met 550 millioen op achteruit. Maar aan de deviezenpositie moet meer waarde worden toegekend dan aan onze stand in de E.B.U., met dien ver stande, dat onze liquiditeitspositie niet zo acuut verslechterd is, dat directe maatrege len nodig zijn. Nadat minister Van den Brink nog enige vragen van handels politieke aard had beantwoord werd het verdrag inzake de Europese Betalings Unie zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. ADVERTENTIE VRIJDAG 20 JULI Palace: „Louise Lotte", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur (Van Maandag tot en met Donderdag ochtendvoorstelling „De schrik van de kost school" 10.30 uur). Luxor: „Ontwrichte jeugd", 14 j., 2, 7 en 9.15 uur (Zaterdag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur). City: „De prairie-bruid", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur (des ochtends 10.30 uur „Jopie Slim"). Spaarne: „De brug naar de eeuwigheid", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur (Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur1. Frans Hals: „De terugkeer van All Jolson" alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur (Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur). Rembrandt: „Een heer in het verkeer", alle leeft., 2, 4.30, 7 en 9.15 u. ZATERDAG 21 JULI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. JAVA „Ziehierde Boro-Bocdoer.Een boeddhis tisch bouwwerk. 432 nissen, helemaal massief en meer dan 1000 jaar oud. Constante „...kwaliteit. Net als CABALLERO. Geef me nog maar een." Overal zijn vandaag de deelnemers aan het Bloemencorso, dat morgen als onderdeel van het Haarlemse Bloemenfeest gehouden wordt, in de weer om hun floralistische kunstwerken zo fraai mogelijk te doen slagen. Hier is men bezig met de versiering van de praalwagen waarop de Bloem en- koningin morgen in de optocht zal ver schijnen. Een „figurantje" poseert, ter beoordeling van het effect, op haar troon. PARIJS. (Reuter). Sedert Woensdag is ex-maarschalk Philippe Pétain niet meer bij bewustzijn geweest. Volgens deze berichten is ziin polsslag niet meer voelbaar. Zoals bekend, werd de 95-jarige oud maarschalk de vorige maand naar een particuliere villa overgebracht. Kapitein Van Marion uit Overveen was blij terug te zijn Over de vredige bedrijvigheid van Schiphol streek gisteravond even de wrede adem van de oorlog. Want uit de DC-6 „Prinses Marijke", die negen gewonden" uit Korea naar het vaderland terug had ge bracht, stapte als eerste een soldaat, die zijn handen en het licht in zijn ogen ver loren had. En in de stilte, die loodzwaar viel in deze zachte zomeravond er klonk, alleen het gefluit van een merel lieten de fotografen als één man hun opgeheven toestellen zakken. Het was geen blijde terugkeer, al waren de mannen tevreden, dat zij thuis waren. Ook de blinde soldaat Hageman, die er ge durende de hele, lange reis de moed had ingehouden. Het was inderdaad een lange reis. De gewonden vertrokken op 25 Juni uit Tokio. Vandaar ging het per hospitaal schip naar Rangoon, waar zij opgepikt werden door een Britse Dakota, die hen naar Karatsji bracht. Hier nam het KLM- lijnviiegtuig hen over, dat hen naar Schip hol bracht, waar zij verwelkomd werden door kolonel Daniels, majoor P. F. Dorhout Mees en de ritmeester N. J. Broertjes. Onder de „lopende patiënten" bevond zich ook dc kapitein C. van Marion uit Overveen, hier beter bekend als „inspec teur Van Marion" van de Haarlemse poli tie. De kapitein was overgelukkig weer voet op vaderlandse bodem te kunnen zet ten en het ging hem best, zei hij, niet zo zeer tegen ons als wel tegen zijn echtge note, die hem kwam begroeten, zodat v/ij ons maar wat bescheidenlijk achteraf heb ben gehouden. Kapitein Van Marion ver toeft thans in het militair hospitaal in Den Haag. Inmiddels waren ook de andere patiënten uit het vliegtuig gekomen en zij begaven zich zo goed en kwaad als het ging naar de ambulance-auto's waar zij het eerst be groet werden door hun kameraden, die al eerder gewond uit Korea waren terugge keerd. Zuster Ine Koopman uit Alkmaar, die de jongens op de reis had begeleid, vertelde ADVERTENTIE Heden hebben wij aan onze zaak verbonden een handel in en verzorgen wij de afwerking van de door U gemaakte opnamen. Normale vastgestelde prijzen. LANGE VEERSTRAAT 11-13 - HAARLEM - TEL. 11178 Dc minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de Tweede Kamer aangeboden een nota over onderwijsvoorzieningen, die vorig jaar in de Troonrede in uitzicht werden gesteld. Een herziening van het onderwijsstelsel in zijn geheel acht de minister gewenst. Dit betekent niet, dat het bestaande gebouw van onderwijsvoorzieningen moet worden afgebroken. Maar met behoud van het goede dienen die wijzigingen te .worden aan gebracht, die inderdaad met het oog op de veranderde omstandigheden wenselijk zijn. De nota biedt een leidraad voor een geleidelijke (re)-organisatie van ons onderwijsstelsel. Die leidraad is opgesteld van een onderwijskundig gezichtspunt uit, zodat bestuurlijke kwesties, wettelijke regelingen, bevoegdheden van leerkrachten, rijksschooltoezicht, er niet in worden behandeld. Het hoger onderwijs is niet in de be schouwing betrokken. Hierover komen af zonderlijke mededelingen. De minister betwijfelt of de verdeling lager, middelbaar en hoger onderwijs nog beantwoordt aan de differentiatie in het huidige maatschappelijke leven. Daarom geeft de minister de voorkeur aan indeling van het onderwijs in kleuter onderwijs, basis-onderwijs, voortgezet on derwijs en wetenschappelijk onderwijs. De wisselwerking tussen school en maat schappij is thans te gering. Het onderwijs op sommige scholen wordt dikwijls ineer bepaald door toelatings- en eindexamens, dan door het doel, dat 1e school behoort na te streven. Het onderwijs is te intellec tualistisch. Ook het gespecialiseerde onder wijs dient de weg naar academische exa mens in ruimere mate te openen. De speci fieke opleiding van leerkrachten ontbreekt voor enige takken van onderv/ijs, zo zegt de minister. Richtlijnen De minister geeft een aantal richtlijnen voor een nieuw onderwijsstelsel. Er zal tenminste een 8-jarige leerplicht moeten zijn, hoewel voor de vervulling van verweg de meeste functies meer nodig is dan in die 8 jaren kan worden gegeven. Daarom vraagt de minister zich af of er niet een aanvullende leerplichtregeling behoort te worden getroffen. Hem gaat het lot van de 14- tot 19-jarigen bijzonder aan het hart. Het aantal leerjaren, dat nodig is om het vereiste basisonderwijs te geven, zou de minister op 5 willen stellen, maar hij acht de practische moeilijkheden voor verwezenlijking van dat denkbeeld thans te groot. Pas na het zevende levensjaar kan met de eigenlijke verstandelijke vorming be gonnen worden en na de leeftijd van 12 jaar zal een bewuste inleiding tot de sa menleving moeten aanvangen. De eigen aard der individuele leerlingen openbaart zich vóór het 12de levensjaar in de regel slechts in zeer algemene lijnen. Daarom is differentiatie in het schooltype vóór die leeftijd onnodig en dngewenst. Na het zo genaamde basisonderwijs kan differen tiatie in schooltype en leerstof zich gelei delijk voltrekken. Het algemeen vormend onderwijs zal voor de hogere opleidingen een langere duur behoren te bezitten dan voor de lagere, hoewel ook bij het gespecialiseer de onderwijs het algemeen vormende als functioneel element steeds aanwezig moet blijven. Aandacht moet worden besteed aan het steeds toenemende internationale verkeer en aan migratie, waardoor het wenselijk wordt in het leerplan van elk schooltype na de school voor basisonderwijs tenmin ste één vreemde taal op te nemen. Ook moet bij de regeling der leerplannen be dacht worden, dat het karakter van onze beschaving in hoge mate wordt bepaald door de techniek. Zonder deze is het ac tuele menselijk leven niet meer te denken. Daarom is een infiltratie van de techniek in het gehele algemeen vormende onder wijs voor de mannelijke jeugd noodzake lijk geworden. Een algemene middelbare school Het voortgezet onderwijs voor algemene doeleinden is bedoeld ter algemene voor bereiding voor het bekleden van leidende functies, waarvoor geen wetenschappelijke opleiding vereist is. De minister wenst hiervoor de algemene middelbare school. De algemene middelbare school heeft een cursusduur van 4 jaar, waarbij in de eerste twee leerjaren het onderwijs voor alle leerlingen gelijk is. Het onderwijs in de eerste twee leerjaren heeft een oriën terend karakter. Van het derde leerjaar af wordt enige differentiatie in de leerstof gebracht. Voorlopig zal voor de toelating tot de algemene middelbare school, even als tot de scholen voor voorbereidend we tenschappelijk onderwijs, een toelatings examen zij het ook voor een beperkt aantal vakken of een proefklasse niet kunnen worden gemist. In het derde en vierde leerjaar wordt onderscheid gemaakt tussen kern- en keuzevakken. De minister verwacht, dat het bezit van het einddiploma A.M.S. de weg zal openen tot het vervullen van die functies, waar voor geen verdere schoolopleiding vereist wordt en waarvoor tot nu toe het bezit van het einddiploma H.B.S. met 5-jarige cursus gevraagd werd. Bezitters van het einddiploma A.M.S. moeten tot de 5de klasse van de door de minister zes-jarig te maken hogere burger school kunnen worden toegelaten. De middelbare meisjesschool ondergaat nagenoeg geen wijzigingen. Wat het voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs betreft, wil de minister on derscheiden: de klassieke richting en de moderne richting. Het gymnasium laat hij onaangetast. Het lyceum ziet de minister als een ver eniging van studierichtingen, die elkander wederkerig beïnvloeden. Opleiding leerkrachten Tenslotte wijdt de nota een hoofdstuk aan de opleiding van onderwijskrachten en maatschappelijke werkers. De algemene middelbare school zal de vooropleiding het best kunnen verzorgen. Tenslotte zegt de minister dat de voor gestelde regeling niet meer kost dan de huidige. Er zullen minder gebouwen mede ge moeid zijn dan wanneer ons onderwijs zich op de huidige basis blijft ontwikkelen. Bij het transport oorlogsgewonden uit Korea, dat gisteren op Schiphol arriveerde, bevond zich ook een inspecteur van de Haarlemse politie, kapitein Van Marion uit Overveen. En bij degenen, die de mannen kwamen begroeten, was ook mevrouw Van Marion, zodat wij aan de tevreden gezichten van het echtpaar weinig toe te voegen hebben. nog, dat één van het transport, de soldaat J. Breeuwer uit Den Haag? die door een mortiergranaat gewond was, onderweg is achtergebleven in een hospitaal, omdat men verder vervoer te riskant achtte. Zij deelde voorts mee, dat er nog twintig ge wonden in Tokio worden verpleegd. Begrijpelijkerwijs waren de jongens, die verlangend waren om hun familie te be groeten, niet geneigd lang over hun Ko reaanse ervaringen uit te pakken. Maar wel spraken zij met warme lof over het Franse contingent, waarmee zij steeds op getrokken waren, waarmee zij samen ge vochten hadden en waarmee zij een hechte broederschap hadden gesloten. Even later reden de militaire ambulances weg naar de militaire hospitalen in Utrecht en Den Haag, waar de mannen, die de lange reis van de Koreaanse slagvelden achter de rug hebben, voorlopig zullen worden verpleegd. ADVERTENTIE De vijftiende étappe, van Luchon naar Carcassone, heeft weinig strijd gebracht. De Col des Aros en de Portet d'Aspet werden gegroepeerd overgetrokken. Bartali en Lucien Lazarides fun geerden over het algemeen als leiders van het peloton. Bartali passeerde als eer ste de top. Bij de afdeling van de Aspet viel het eerste slachtoffer. Cieliczka van de Franse West-Zuid-Westploeg staakte na een valpartij de strijd en niet lang hierna gaven ook Goldschmidt, Molinieris en Guegan het op. In normaal tempo trok de lange sliert renners langs de serpentinewegen, zonder dat iemand aanstalten maakte er tussenuit te trekken. Korte tijd, bij Mas d'Azil, na men Baffert en Sommer een kleine voor sprong van ongeveer 200 m., maar enkele kilometers verder lag alles weer bij elkaar. Na 170 km kwam de eerste aanval, die de étappe zou beslissen. Goasmat, Diot en Bia- gioni ontsnapten. Na Loupia werd de ach terstand zo groot, dat een groep het nodig vond een achtervolging in te zetten. 20 km voor de finish hadden zij de uitlopers te pakken. Rosseel, een van de achtervolgers, maakte zich in de laatste kilometer los en ging op de wielerbaan van Carcassonne als eerste over de eindstreep. De uitslag luidt: 1. Rosseel 6.22.01, 2. De Cock 6.22.13, 3. Diot, 4. Caput, 5. ex aequo: De Hertog, De Rijcke, Remy, Teisseire, Kemp, Bram- billa, Dotto, Giguet, Goasmat, Biagioni, Serra en Van Ende allen in dezelfde tijd als Dé Cock. Het algemeen klassement luidt: 1 Koblet 85.43.23, 2. Bauvin 85.43.44, 3. Géminiam 85.43.50, 4. Coppi 85.48.32, 5. Lucien Laza rides 85.50.52, 6. Biaeioni 85.54.44, 7. Meu nier 85.55.38, 8. ex aequo Bernardo Ruiz en Bartali 85.56.16, 10. Lauredi 85.57.03, 11. Demulder 86.00.37, 12. Bobet 86.01.03, 13. Ockers 86.02.08, 14. Diederich 86.02.29, 15. Magni 86.04.07. Het honkbalprogramma voor Zaterdag 21 Juli luidt: eerste klasse: O VVO—Schoten, 4 uur. Overgangsklasse A: Ajax 2—ABC. Over gangsklasse B: SC Haarlem 2—DWS. 3.30 u.; TIJBBHFC Haarlem. 4 uur; VVGA 2 Ajax. Tweede klasse B: HFC Haarlein Kennemerland, 4 uur. Tweede klasse C: DEC DWV. Het programma voor Zondag luidt: eerste klasse: EDO—Blauw Wit. 2 uur: SC Haar lemVVGA 10 uur; HHCRCH. 2.30 uur. Overgangsklasse A: HHC 2TIW, 12 uur; Sparta—EHS, 2 uur. Overgangsklasse B: The Catchers—DOS. Tweede klasse A: EDO 2— RFC. 12 uud: Laakkwartier—RCH 2, 11 uur; Schoten 2—Celcritas, 12 uur. Tweede klasse B- Rooswijk—Zandvoortmeeuwen; Schoten 3—HHC 3. 10 uur; TIJBB 2—THB, 12 uur. Tweede klasse C. ABC 2—Watergraafsmeer; Halfweg—AHC '31; Quick—Zeeburgia. Naarmate het tennistournooi op de banen van „Groenendaal" vordert, worden de wed strijden ook interessanter. Donderdagavond heeft het publiek vooral in het heren-enkel spel van uitstekend tennis kunnen genieten. Hughan. de Nederlandse kampioen 1950 en J. Viëtor behoren in de A-klasse tot de favo rieten. De uitslagen luiden: Heren-enkelspel A: Hughan sl. De Roos 6—2, 6—1; J Viëtor sl. Groot 6—1, 7—5. Dames-enkelspel A: mej. Schraagen sl. mej. v. Geer 7—5. 6—3; mevr. Eerenvelt sl. mevr. Schmeink 60, 6—2. Heren-dubbelspel A: Var Buuren en an Dinther sl. Ten Houte de Lange en v. d. Stadt 8—6. 6—8. 6—2: Wetsèlaar en Mohn sl. Blom en Ten Have 6—2. 6—2; De Groot en Smit sl. dr. v. d. Linde en v. d. Ree 06. 62, 61. Gemengd-dubbelspel A: mevr. Schutz en W. Viëtor sl. mej. Goeting en v. Leyden 6—1, 6—0; mevr. Beyerman en De Roos sl. mej. Nieland en Nieland 61, 62; mej. Schraagen en Knoop sl. mevr. Seholtemeyer en Onstein 6—1, 6—0; mevr. Raap en Okker sl. mevr. Schmeink en Bouman 63, 63; mevr. Eerenvelt en Blom sl. mevr. v. Geer en v. d. Ree 63, 06, 62. Heren-enkelspel B: Ten Oever sl. Schuur man 6—3, 6—0: Groen sl. Philippo 6—3, 3—6. 62: Ong sl. Schlatmann 62, 61; Nijboer sl. Vlaar 7—5, 6—4. Dames-enkelspel B: mevr. Pierlot sl. mevr. Vis 6—0, 6—2; mevr. v. d. Hevden sl. mej. Hampenius 60, 6—1; mej. Loeb Zuilenburg sl. mevr. De Roos 61, 4—6, 63. Gemengd-dubbelspel B: mevr. Meesman en Verschuur sl. mevr. Kleefman en Van Son 11—9, 64; mevr. v. Eckelt en Praaning sl. mevr. Sneep en Wildeboer 64, 63; mevr. Beyerman en Beyerman sl. mevr. Kramer en Meesman 6—3. 6—8, 6—1; mevr. Beyerman en Beyerman sl. mevr. Prins en Steger 60. 6—1: mevr. v. Eckelt en Praaning sl. mevr. De Roos en Ten Houte de Lange 62, 62; mevr. Urlus en Urlus sl. mevr. Kauling en Paulsen 63, 62; mevr. Meesman en Ver schuur sl. mej. Loeb van Zuilen en Dolleman 6—2, 6—3. DAVISCUPWED STRIJD ZWEDEN—PHI- LIPPIJNEN. In de halve finales van het tournooi om de Davisbeker (Europese zóne) heeft Zweden de Philippijnen met 50 ver slagen. Wie tracht op de beurs van een ander te teren, wie tegen etenstijd bij kennis sen aanloopt met de kennelijke bedoe ling geïnviteerd te worden de maaltijd te blijven gebruiken, is een klaploper. De waarschijnlijkste verklaring is dat het woord is afgeleid van: op de klap, d.w.z. op de pof lopen, kopen zonder dadelijk te betalen, schulden maken. De woorden klap en pof betekenen allebei: slag, in de zin van: ergens een slag naar slaan, iets in het wilde weg doen. Men heeft echter ook gedacht aan iemand die in letterlijke zin met een klap of klepper liep. Dit nu deden de melaatsen. Zij moesten op deze wijze de mensen voor hun nadering waar schuwen, maar gebruikten hun klep ook om de aandacht op zich te vestigen en een aalmoes te bedelen. Zo zou het woord zijn tegenwoordige betekenis hebben gekregen. CAMERA' FILMS Donderdagmiddag omstreeks half drie geraakte naast een fietsenstalling in de Smedestraat een motorrijwiel in brand. De oorzaak was, dat bij het starten van de motor, die in reparatie was, een vonk over sprong op benzine. De vlammen werden met een schuimblusser gedoofd. De Utrechtse Paardensportvereniging heeft voor haar 2-daagse meeting niet te klagen over gebrek aan paarden, want vrijwel alle velden zijn zwaar bezet, waar door het praedicaat „open" voor deze dra verijen wel zeer toepasselijk is. Zaterdag middag starten de 3-jarige maidens in de Epsom-prijs, waarin Pelronella haar eerste zege kan boeken, onder concurrentie van Pelikaan S en Péiulance K. In de Dilbeek- prijs moet Ovidia Axworthy na haar re cente verrichtingen thans de hoogste ogen kunnen gooien, waarbij echter de thans bij Geersen in training zijnde Osemorga» niet uit 't oog verloren mag worden. In Ooststar en O Mc Grcgor mogen de overi ge kanspaarden worden gezien. De Vincennes-prijs zal vermoedelijk wel als Engelse heat worden verreden, waardoor Geersen's kansen met Octavia- nus K en Narcis beduidend stijgen. De Noordelijke entrainementen zijn in dit nummer eveneens sterk vertegenwoordigd en de keuze B. U. de Jong mag tot de grootste kanshebbers worden gerekend, evenals Joyce Passeport, die 14 dagen ge leden zo verrassend voor de dag kwam. De leerling-pikeurs hebben ditmaal een nummer voor zichzelf, waarin wij een keuze doen uit zeer goed materiaal. Olga Pluto, die op het ogenblik in een glanzen de vorm steekt, is de favoriet, zij zal kun nen worden bedreigd door Leonidas G cn Narciso G. In de Ruhleben-prijs staat Martini Spencer, die zijn courses afwacht, voor een vrij gemakkelijke taak, hoewel dit maal de vrij traditionele fout achterwege moet blijven, daar in de achterhoede de zeer snelle Nellie Gregor en Marathon- looper op de loer liggen en iedere fout van de favoriet ongetwijfeld zullen af straffen. Automobilisme De KNAC deelt mede, dat zij van Ferrari bericht heeft ontvangen, dat de renwagen waarmede Peter Whitehead Zondag aan de Grote Prijs van Nederland op ht circuit van Zand voort zou deelnemen niet tijdig voor deze race gereed kan zijn, odat deze coureur verstek zal moeten laten gaan. Zijn plaats zal nu worden ingenomen door de Fransman Levegh, die met een Talbot aan de start zal verschijnen. In de internationale 500 cc. race zullen als nog uitkomen de bekende Engelsman Stir ling Moss aan het stuur van een Kieft en de Fransman Francis Liagre met een D.B. De wielrenner Wim van Est, die in de lour de France in een ravijn stortte en tengevolge van de daarbij opgedane verwondingen de strijd in deze wielerronde moest staken, is gisteravond in Nederland teruggekeerd. Op de foto beziel de douane belang stellend, doch zonder fiscale bijbedoelingen, Van Ests befaamde gele trui, het symbool van zijn eendaagse leiderschap in de Tour. Naast Van Est (tweede van links) zijn echtgenote en de wielrenner Faanhof. ADVERTENTIE bijgevuld met Java kapok in Maakloon: 1-pers. matras ƒ12.50 2-pers. matras 15.— Nog enige verentijk voor uw verenbed. ook per meter H. DE GRAAFF, GR. HOUTSTR. 103 TEL. 11485 Uit de Opregte Haailemsche Courant van 21 Julij 1851 PARIJS.In de zitting van de Wet gevende Vergadering is de herziening van de Constitutie aan de orde gekomen. De beraadslaging is zeer onstuimig ge weest. Vooral de h er Victor Hugo heeft staatkundige beginselen op den voor grond gesteld, welke de gematigde meerderheid uitermate hebben mis haagd Hij heeft den Monarchalen ver weten, dat zij zich door Rusland lieten opzetten, om de Democratie te bestrij den, en desgevorderd den bijstand van den Czaar zouden inroepen, om de ware volkevrienden te onderdrukken. Volgens den heer Hugo was de herziening der Constitutie onmogelijk, omdat het alge- meene stemregt niet bestond. Verder heeft hij gezegd, dat de door de Monar chalen ondernomen kruistogt tegen de Constitutie niets anders was dan eene aanranding van de Republiek, dat is van de in 17S9 gehuldigde vrijzinnige beginselen. Ingeval hij zich tegen de Constitutie verklaarde, zoo heeft de heer Hugo voorts gezegd, dan zou dit zijn omdat dezelfve geen genoegzaam demo- omdat dezelve geen genoegzame demo cratische geest ademde. Volgens den heer Hugo behoorde het algemeen® stemregt te worden toe gepast, zelfs op de verkiezing van de leden der regterlijke macht Nadat de spreker de gematigde meerderheid had toegevoegd, dat zij, en zij alleen, gedurig van haren invloed op de me nigte verloor, dat zij tot de vorige eeuw behoorde, ja zelfs, dat zij reeds dood was, is er eene zoo geweldige opschud ding ontstaan, dat de verdere beraad slaging onmogelijk werd. „Wat vermeet gij U toch" aldus heeft de heer Victor Hugo nog uitgeroepen „gij, die met uw magtelooze handen den schepter van Karei den Groote poogt te omvatten en den schepter van Napoleon wilt voeren? Eerst hebt gij Augustus ge had, en gebukt onder eenen Augustulus. Na. te zijn geregeerd door Napoleon den grooten, vergenoegt gij u met Na poleon den kleinen". De voorzitter heeft hierop zijnen hoed opgezet en daardoor de zitting opge heven.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5