Het Hek van de Dam. HARTENDORP COUPONS Toenemende beoefening van de watersporten door de jeugd „Het Spaarne" propageert J de roeisport in de vacantie BARTELJORISSTRAAT 20 —TEL. 15459 Haarlem Onderlinge wedstrijden van „Het Spaarne" Drukke course-dagen op Duindigi en Mereveld Teleurstellend resultaat voor de Italianen Grote belangstelling voor tweede zomercompetitie in Slopend filmen Steentjes tellen In de hoofdstad uit IN ALLE AFDELINGEN Programma HCC won junioren- tournooi van de Flamingo's Staking bij BEA ZATERDAG 21 JULI 1951 5 Ranke boten strelen de water spiegel van de Mooie Hel. Van de talrijke sporten, die in de zomer maanden de aandacht vragen, is de water sport ongetwijfeld een der mooiste en ge zondste. De beoefening van de zeil-, roei en kanosport is in de laatste jaren sterk toegenomen en ook de besturen der Haar lemse watersportverenigingen zijn una niem van mening, dat het met de water- sport in de Spaarnestad geenszins slecht gaat, ofschoon Haarlem niet direct gekwa lificeerd wordt als watersportcentrum bij uitnemendheid. Maar ondanks dit feit neemt Haarlem wat vaarmogelijkheden be treft over het geheel genomen geen ongun stige positie in. Het Spaarne, het Noordzee kanaal, dat door de sluizen bij Spaarndam zeer gemakkelijk te bereiken is, de Mooie Nel en de prachtige verbindingskanalen naar de grote meren in aanmerking geno men, biedt Haarlem als uitgangspunt zelfs zeer vele mogelijkheden. Toen wij met deskundigen op dit gebied hierover van gedachten wisselden bleek, dat er in de zeilsport sprake is van een toename van de beoefening en tevens van een stijging der zeilcapaciteiten in het al gemeen. De Haarlemse Jachtclub heeft bij voorbeeld een totaal van 250 leden, die echter niet allen over een eigen boot be schikken. De club heeft zelf ook boten, waar de leden, die zelf geen scheepje be zitten, in kunnen varen. Evenals de andere watersportverenigingen in Haarlem heeft De Jachtclub een groot aantal jonge leden en het is tevens de enige zeilvereniging in Nederland, die deze opkomende krachten opleidt tot wedstrijdzeilers. Het houten clubhuis aan het Noorder Buiten Spaarne is voortreffelijk geoutilleerd. Men vindt er een kleine, maar gezellig ingerichte socië teit, moderne kleedkamers met douche cellen en een goede berging voor de boten. Dit is nochtans ook het geval met het gebouw van de Koninklijke Roei- en Zeil vereniging „Het Spaarne" aan het Zuider Buiten Spaarne te Heemstede. Deze vereniging heeft 480 leden, waar van bijna een derde jongeren. Deze beoefe nen de roeisport zonder uitzondering zeer actief. Het aantal jeugdleden is de laatste tijd zeer sterk toegenomen en er wordt mo menteel meer geroeid door de jongeren dan door de ouderen. Men kan echter spreken van een vacuum in de leeftijden tussen 20 en 30 jaar. Dit is hoofdzakelijk een gevolg van de studententijd, waarin een aantal leden overgaan naar de studenten-roeiver enigingen, zoals Njord, Laga, Triton en Nereus. Zo is een oud-Spaarnelid bij voor beeld boegroeier van de ploeg van Laga, die in Henley zulke prachtige resultaten heeft behaald. Nieuwe leden door propaganda Bij „Het Spaarne" kan men eveneens spreken van een toeneming van het aantal meisjes dat zich aan de roeisport wijdt. Voor de leerlingen der middelbare scho len in Haarlem bestaat er bij „Het Spaarne" gelegenheid kennis te maken met de roeisport. In de vacantie, van 15 Juli tot half September worden jongens en meisjes geïntroduceerd door klasgenootjes, die wel lid zijn van „Het Spaarne". Deze nieuwelingen leren de be ginselen van de roeitechniek, waarna zij op 22 en 23 September aan wedstrijden op het Spaarne kunnen deelnemen om hun groeiende krachten te meten. De vereniging wint door dit soort propaganda gevoeglijk een aantal nieuwe leden. Haarlem is de enige stad in Nederland, die meer dan twee kanoverenigingen bin nen haar vesten heeft. Met drie ver enigingen staat Haarlem nog boven Am sterdam. Wij kennen in Haarlem de ver enigingen K.V. „Trekvogels", K.V. „Spaar- nevogels" en H.K.V. Dit trio heeft een totaal van ongeveer 200 leden, waarvan het over grote deel 16 tot en met 20 jaar oud is. Er is sprake van een aanwas van jonge leden, maar het is jammer dat er geen goede overgang is van jeugd naar senioren. Dit ADVERTENTIE NOORSE WANDELSOKKEN ZATERDAG 21 JULI Palace: „Louise Lotte", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur (Van Maandag tot en met Donderdag ochtendvoorstelling „De schrik van de kost school", 10.30 uur). Luxor: „Ontwrichte jeugd", 14 j., 2, 7 en 9.15 uur (Zaterdag en Zondag 2 4.15, 7 en 9.15 uur). City: „De prairie-bruid", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur (des ochtends 10.30 uur „Jopie Slim"). Spaarne: „De brug naar de eeuwigheid", 14 2.30, 7 en 9.15 uur (Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur). Frans Hals: „De terugkeer van All Jolson" alle leeft., 2.30. 7 en 9.15 uur (Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur). Rembrandt: „Een heer in het verkeer", alle leeft., 2, 4.30, 7 en 9.15 u. ZONDAG 22 JULI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. MAANDAG 23 JULI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. is een gevolg van de oorlogsjaren, die zich nu nog doen gevoelen in de clubs. Wanneer de ouderen de kanosport vaar wel zeggen moeten de jongeren de openge vallen plaatsen bezetten, maar de capaci teiten en de leeftijd laten nogal eens iets te wensen over. Het blijkt dus wel, dat de watersportver enigingen in Haarlem niet te klagen heb ben over een gebrek aan jonge opkomende krachten. Er is zelfs een goede vooruitgang te bespeuren, ofschoon de kosten, van het aan te schaffen materiaal bijvoorbeeld, bij deze tak van sport zeer hoog zijn. In deze voor het merendeel der bevolking moei lijke tijd schijnt dit toch niet veel invloed op de beoefening te hebben. En men mag zich hierover verheugen. Roeien Vanmiddag en een gedeelte van de avond en Zondag worden in het Zuider Buiten Spaarne te Heemstede de jaarlijkse onder- llnige wedstrijden van de Koninklijke Roei en Zeilvereniging „Het Spaarne" gehouden. Een groot aantal leden heeft ingeschreven. ADVERTENTIE DE STOFZUIGER SPECIAALZAAK Gen. Cronjéstraat 43 - Kruldber«erweg 51 Telefoon 16990 - 17696 Spaarne 3 Vanaf 2.50 per week. Ook voor reparatie en onderdelen van alle merken. Zondag maken wederom een 10-tal 2- jarigen hun opwachting in de aspiranten- prijs op Mereveld. De meeste zijn debutan ten, zodat alleen hun afstamming enige houvast kan geven. Daarom zien wij stal Voordouw met Queen Bess en Quick Hol- landia G in de voorste gelederen eindigen met Queen Mary en Quaestor als de out siders. De amateurs hebben in de Gevorder den-prijs wederom een zeer open nummer te betwisten. Wij zien hierin Myrtilus, Nelson en Norbert M als de favorieten. Als voorproefje van de Draversderby, die Zondag 5 Augustus a.s. op Duindigt wordt gelopen, komen in de Toekomst-prijs de 3-jarige cracks aan de start, waarin Post duif je G over ruim 2300 m. een voorgift moet geven van 80 m„ voorwaar een zware taak, maar voor dit klasse-paard lang geen on mogelijke opgave. Petike Casindra en Per simmon kunnen de plaatsen belopen, terwijl Perfect Hery in staat is als outsider te winnen. In de Aanmoedigings-prijs is het weer stal Geersen met Old Gold en Nurmi H, dat de beste winkansen heeft. Wij tippen ook nog O Mc Gregor, Ooststar en Ovida Ax worthy. In de Middelmoot-prijs treft Martini Spencer een course, die hem op 't lijf ge schreven is. Leonidas G, Nanda en Narciso G zullen het de hengst echter moeilijk maken. Een buitengewoon interessant nummer be looft de Mijl van Mereveld te worden. Aan gezien dit nummer in tegenstelling met de gewone heats slechts twee heats vergt, kun nen zij beide malen met full speed gelopen worden. Het Nederlands record van Abdullah Scott (1.20.4) wordt bedreigd. In Madame B zien wij het grootste kans- paard, gevolgd door de keuze Wagenaar (Leo Axklt en Narciso van Zora), Edel Scott heeft een outsiderskans. Het grote programma besluit met de Stayers-prijs. De keuze Geersen (Morning star, Notekraker S) en Legalitie zullen de ere-plaatsen bezetten. Op Duindigt is wegens de concurrentie van Mereveld de nadruk in het programma gelegd op de rennen met als de hoofdschotel „De Mijl van Duindigt" over 1600 m. De regelmatige „Etoile du Nord" staat vrij gunstig en daar zijn stalgenote Madame de Maintenon vorige week een prima course liep is stal Riem favoriet, zodat wij de keuze van zijn eerste jockey v. d. Kraats zien winnen. Duroc en Proposal zullen echter dichtbij eindigen. In de Olympia-prijs staat Brandal gezien zijn verrichting in de Derby met een goede kans. Zijn naaste concurrenten zijn te vin den in All Ablaze en Ramana. De Ostara- prijs brengt Dicky weer in de baan. In deze mooie verschijning moei de winnaar worden gezien, gevolgd door Kees Broekman en Aquavit. Bij de dravers staat Olga S in de Othello- prijs ditmaal zonder al te zware concurrentie en indien zij Petronella en Orkaan O de baas blijft, kan zij winnen. De Oscar-prijs wordt beheerst door Mara- ihonlooper, Kentucky's Queen B en Miss Zelda en in deze volgorde zullen zij de finish wel passeren. In de Ontario-prijs staat Olympus heel gustig en indien zijn draf is verbeterd kan de pechman J. v. d. Berg eindelijk weer eens winnen. Opveger en Peironel Spencer zullen hem echter het vuur na aan de schenen leggen. Het meest open nummer is de heat het slotstuk van het programma waarin stal Ko nijnenburg met O Maryke en Nunl Brewer mogelijk is. Verder vallen op OisCau, Nike van Hollo, Nannie Gregor en de door de be kwame leerling Arzbach te rijden Noord- looper. Dit paard is echter zo weinig gestart, dar wij het slechts als outsider willen noe men. Stal Konijnenburg is onze favoriet, ge volgd door Nike van Hollo en Nannie Gregor. Het bestuur van het waterschap „De Schermer" heeft besloten twee van de vele schilderachtige molens die het waterschap rijk is te laten restaureren. De molens links en rechts op de foto, die dringend herstel nodig hebben, zullen zeer binnenkort onder handen worden genomen. De middelste molen is reeds eerder gerestaureerd. Ronde van Frankrijk De zestiende étappe van de Ronde van Frankrijk, die van Carcassonne naar Montpellier, is voor de Italianen zeer te leurstellend verlopen. Fausto Coppi kon niet meekomen, hij voelde zich ziek en slechts met behulp van al zijn knechtjes en helpers heeft hij Montpellier nog juist binnen de tijdslimiet bereikt. Alleen Bartali, die voortdurend in de voorste gelederen huisde, heeft zijn eigen course gereden, maar ook hij kon niet ver hinderen, dat de drager van de gele trui, Hugo Koblet, zijn positie door een nieuwe zege verstevigde. In tropische hitte legde de rennerskara vaan het eerste gedeelte af. Een paar maal waren groepen en groepjes weggespron gen, maar steeds konden de achterblijvers weer aansluiting krijgen. Na 88 kilometer, bij Mons, slaagde een achttal er in zich, aangevoerd door Koblet en Lazarides, los te rijden en ondanks het feit dat Bartali, Coppi en nog enkele anderen een achter volging inzetten, hun voorsprong geleide lijk te vergroten. Coppi kon het tempo van de jacht echter niet bijhouden en wel dra viel hij terug. Intussen had het kop- groepje te Lbdeve, 55 km. voor de finish, een voorsprong van een minuut op Bar tali, Bobet, Gauthier en Labeylie.,De rest van het peleton was in kleine groepjes uiteen gevallen. Bartali had geen mede werking van het drietal en reed voortdu rend aan kop. Hierdoor was het de Ita liaan onmogelijk op de groep Koblet in te lopen en toen Koblet als winnaar van de sprint voor Marinelli over de eindstreep ging, had Bartali vier minuten achterstand. Volleybal Het optreden van de Haarlemse volley ballers (9ters) tijdens de Haarlemse sport week op de pleinen en in het Krelagehuis heeft een grote nawerking gehad. De ploegen van de Haarlemse en Bloemen- daalse politie. Technische dienst, P.T.T., Rip- perda-kazerne, personeel van de drukkerij Stam en de handbalvereniging Rapiditas zijn in de eerste zomercompetitie tegen elkaar uitgekomen. De heren van de P.T.T. werden eerste en bij de dames de Politie Sportver eniging Haarlem. Nu deze competitie geëindigd is, hebben zich na een nieuwe oproep veertien nieuwe heren- en zeven nieuwe damesploegen aan gemeld voor de tweede zomercompetitie. Hierbij zijn de ploegen van Provinciaal Elec- triciteits Bedrijf (Blocmendaal), Marine Hos pitaal (Overveen), belastingambtenaren (Haarlem), Gas- en Waterbedrijf (Velseti), Drukkerij Boom en Ruijgrok. Sportvereni ging" Rnmplaankwartier, Bloemendaalse Gymnastiek Vereniging, Winkeliersvereni ging Kleine Houtstraat en het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. Er wordt Dinsdag gespeeld op de speel weide aan de Hendrik Roozenlaan (Ramp- laankwartier). Woensdag op de Speelplaats aan de Overtonstraat en Donderdag bij het Marine Hospitaal en het Provinciaal Zieken huis. Verleden week wij hadden nog niet eerder gelegenheid u met deze ervaring in kennis te brengen, voor welk ver zuim wij beschaamd onze verontschul diging aanbieden hebben wij Poly goon in de Stadsschouwburg te Amster dam de kroon zien spannen, ook in toon. Nu moet men dit niet al te letterlijk nemen, want de hoogste spanning waar tegen de glazen kroon aan de zoldering bestand is bedraagt 220 volt, nog altijd twee keer zoveel als de verlichting in Carré, welk theater een eigen electrische krachtbron heeft, zodat men daar niet kan filmen zonder hulp van levensgrote transformatoren. Polygoon kreeg name lijk de opdracht een cinematografische bloemlezing uit het Holland Festival te vervaardigen, speciaal ten behoeve van de propaganda in de Verenigde Staten en andere buitenlanden. De productie, zoals dat heet, geschiedt onder leiding van de aan alle bioscoopbezoekers be kende commentator van het journaal, Philip Bloemendal, van wie men zou kunnen zeggen dat hij sprekend op Charles Trenet geleek als hij ook maar een klein beetje meer op Charles Trenet geleek. Nadat wij eerst een vergeefs bezoek hadden gebracht aan Carré om daar te zien hoe enkele fragmenten uit „Leer om leer" op celluloid zouden worden vastgelegd, hetgeen om bovengenoemde reden geen doorgang vond, richtten wij enkele dagen later onze schreden naar de Victoriaanse woning van de Neder landse Opera aan het Leidseplein, waar men het oog van de camera op een paar brokstukken uit „Jenufa" van Janatsjek liet vallen. Op het toneel hupsten tien meisjes in Tsjechische hoerendracht met takjes roosmarijn in de hand, alsmaar zingend: „Mama, ei mama,-lieve moeder mijn! Maak m'een uitzet overvloedig, Want mijn bruiloft vier ik spoedig": Men zou kunnen opmerken dat deze vertaling van Theun de Vries niet bijs ter fraai is, doch dat doet weinig ter zake als men bedenkt dat men de tekst van een opera toch niet kan verstaan. Bovendien doet het orkest in de onder grondse bak alle mogelijke moeite om het gezongene te overstemmen, van mening zijnde dat men moet kunnen horen wat men niet kan zien. De heer Paul Pella stond verwoed te dirigeren in een groen hemd zonder vlinderdas, dat hem buitengewoon foto geniek stond. Hij had zich eerst willen vertonen in een geel hemd zonder strop das, maar hij had geen stropdas. In de loge van burgemeester d'Ailly, die wij nog nooit zo mooi, zo onvergetelijk mooi door afwezigheid hebben zien schitteren, was de heer F. P. M. Pulles bezig het geluid in te blikken. Na afloop daarvan kon het orkest wel gaan. Men behoefde de klos maar af te draaien om de mu ziek weer terug te hebben. Bij deze be geleiding werd de handeling net zolang herhaald totdat cameraman Piet Buis het welletjes vond. Op het balcon foto grafeerde zijn assistent J. S chefer de totaal-overzichten. Hierna deelde de heer Bloemendal mede nog een half uurtje nodig te heb ben voor een tweede scène. De toneel knechten stonden te trappelen van on geduld als paarden die een cocosnoot imiteren. Het bleek echter dat Frans Vroons een aria klaar had om de gemoe deren te kalmeren door bij hoog en laag te beweren dat het „klokkeslag van negen uren" zou zijn, met een bepaald' zonderlinge klemtoon op negen. Gré Brouwenstijn moest zich als de titel heldin voortdurend door hem bij de taille laten vatten om ter kerke te wor den geleid als zijn toekomstige vrouw, hetgeen met de nodige omhelzingen ge paard ging, welk gemanoeuvreer de in de zaal zittende regisseur Abraham van der Vies tot de opmerking verleidde: „Zo ziet u dat u beter operazangeres dan filmster kunt zijn!" Waarop mevrouw Brouwenstijn repliceerde: „Alleen be taalt dat beter De heer Bloemendal vergrootte de verwarring door met loffelijke hard nekkigheid een indrukwekkend gesnord manspersoon, die in het programma als rechter te boek stond, als burgemeester aan te spreken. Maar ten langen leste was alles voor elkaar en kon het doek vallen, een plechtigheid die eveneens moest worden opgenomen, bij wijze van finale afsluiting. Het bleek echter dat een kemel lichter door het oog van een naald kan kruipen dan een vallend gor dijn door dat van de camera, want het ongeluk wilde dat het net niet helemaal dicht ging. Toen men het voor de twee de keer probeerde, was het personeel reeds halverwege gevorderd met het slopen van het décor. De krachten van Polygoon waren al gesloopt. Helemaal. En dat alles voor misschien twee of drie minuten film. Van de Stadsschouwburg nemen wij u thans mede naar de Groote Schou- burgh der Nederlantsche Konstschilders en Schilderessen uit 1719. Dit is niet zo zeer een theater dan wel een boekwerk, geschreven door de ook als etser bekend geworden Arnold Houbraken, die een reeks van zonderlinge verhalen over het schilderachtige leven in het begin van de zeventiende eeuw op zeer gedul dig papier heeft vastgelegd. Wij hebben dat geschrift moeten raadplegen omdat wij in deze rubriek de vermaarde Am sterdamse beeldende kunstenaar Ema nuel Murant willen huldigen, die 251 jaar geleden gestorven is. Hopbraken vertelt van hem dat „zyn geneigtheid viel op het verbeelden van Hollandsche Dorp- en Lantgezichten en wel inzonderheit op het verbeelden van bouvallige boerekeeten en huisjes, welke hy als zoodanig uitvoerig verheelt heeft, dat men de steenen van 't muur werk konde tellen. Waar uit wel af te meten is dat hy geen groot getal van Schilderyen in de waerelt gebragt heeft, aangezien dusdanige wijze van schilde ren veel tyd met zig sleept." Als wij het bovenstaande goed begrijpen dan heeft het onze Murant in elk geval niet aan verbeelding ontbroken. Bij het snuffelen in oude archieven hebben wij nu een belangrijke ontdek king gedaan. Gelet op de grote kunst historische waarde daarvan menen wij deze niet voor ons te mogen houden. Emanuel Murant is namelijk (zoals bij gaande, door een zijner leerlingen ver vaardigde afbeelding onomstotelijk be wijst) de oorspronkelijke schepper van de taferelenreeks, die nog heden ten dage zowel op de academie als op de lagere school navolging vindt, volgens Voor de agenda is er zo midden in de zomer weinig stof. In het Centraal Theater treedt dagelijks het Neger ballet van Berto Pasuka op, in de Stadsschouwburg de Hoofdstad Ope rette met „In einer kleinen Kondi- torei" van Ascher en Strauss. In het Leidseplein Theater speelt het Vrije Toneel (met Nell Koppen en Eric van Ingen) dagelijks „M'n man heeft complexen" en in de Kleine Komedie verschijnen nog steeds de heren Kaart en Boskamp als Potasch en Perlemoer ten tonele. Tot 26 Juli duren in Carré de opvoeringen van „De Boemelbaron" met de jubileren de Piet Kohier. Van de nieuwe films noemen wij „Abbott en Costello en de onzichtbare man" in Royal en Roxy en „Verstrik te levens" met Barbara Stanwyck, James Masón en Van Heflin in City. Voor boksliefhebbers wordt in Rex aan de Haarlemmerstraat „Een nacht van roem" met de vermaarde Marcel Cerdan vertoond. De Kunstmaand Amsterdamse is nog niet ten einde. Op 21 Juli draagt Wim Berkhemer met medewerking van de harpiste Rosa Spier) Bijbelfrag menten voor. Op 23 Juli treden Geor gette Hagedoorn en Pierre Verdonck met hun nieuwste programma op en een dag later concerteert het Haags Blaaskwintet, dit alles in Ons Huis" aan de Rozenstraat. Maandagavond geeft Dirk Jansz. Zwart een orgelbespeling in de Noor- derkerk aan de Noordermarkt. Van 21 Juli tot 20 Augustus wordt de zomertentoonstelling van werken vn elk materiaal van leden van de maat schappij „Arti et Amicitiae" aan het Rokin gehouden. de formule „Jantje, Pietje, Keesje, huis je, boompje, beesje". Men beschouwe het origineel eens aandachtig en hale niet direct minachtend de schouders op om uiting te geven aan het gevoel van „Wat is daar nu voor kunst aan?" Men lette eens op de kernachtige verschillen in karaktertekening tussen Jantje (eer ste van links) en Keesje (eerste van rechts) om daarna op te merken hoe typisch de deugd in het midden staat. Dat het een echte Murant is, die hier word't voorgesteld, blijkt duidelijk uit de weergeving van het huisje. Men ziet op de voorgrond het raam, met behulp waarvan Murant de stenen van het muurwerk placht te tellen. Och, hadde men de uitvinding van de rekenmachine slechts enkele eeuwen eerder gedaan, welk een lange reeks van meesterwer ken had er uit zijn penseel kunnen vloeien. Wij zijn er niettemin van over tuigd dat het gemeentebestuur van Am sterdam het als een ereplicht moet be schouwen binnen de kortst mogelijke tijd een straat naar hem te vernoemen. Een beter voorstel nog dunkt ons het oprichten van een standbeeld van hem op de Dam, waar thans de poppenkast pleegt te staan. Daar immers raakt men op de steentjes nimmer uitgeteld. BOEDA. Het is nu alweer weken geleden dat het Congres over de Crisis der Cultuur heeft plaats gehad, maar voor mijn raam zit een heer op een motorfiets die praat met een dame-zonder-motorfiets en die heer van die motorfiets laat die motor maar knap peren en sudderen. Die heei~peinst er niet over dat er in dat straatje van mij mede mensen zouden kunnen zijn, die ziek zijn of die werken moeten, waarvoor dat ge- knapper en gesudder een pijniging moet zijn. Dit duurt nu al ruim twintig minuten en dat is een stukje crisis-der-cultuur. De heer is vorstelijk in leer gehuld; hij heeft een valhelm op; hij heeft handschoe nen met grote kappen aan; zijn benen zijn in leren laarzen gehuld. Een heer in leer, mag men wel zeggen. Leer schijnt voor heren van anti-cultuur grote bekoring te hebben. Men wordt er een soort superman van, vooral wanneer daar ook helmen en brillen-met-groene-glazen bij te pas kómen en vele ritssluitingen en als het even kan een gouden polshorloge, blikkerend in de zon. Deze heert hoort zélf het geluid van zijn malende motor niet. Anders zou hij die af zetten. Of hij hoort het wel en geniet er van. Dat kan ook. Die motor is ook een beetje het hart van die heer. En de drij vende kracht van zijn leven. Ziet hier, dacht ik, de Crisis der Cultuur, verpersoonlijkt in een heer in leer en daar is geen Congres tegen gewassen. Het is nu alweer weken geleden dat dat Congres ge houden is, maar op deze heer noch op zijn dame, die hem kennelijk aardig vindt, heeft het merkbare invloed gehad. Ik denk dat hij nooit van professor Polak gehoord heeft en dat hij die Congresverslagen niet gele zen heeft, anders zou hij die motor wel af zetten. Maar wie zet zijn eigen hart stil? Vandaar. Het gesprek wordt opgevrolijkt met een cigaretje. De heer biedt die dame zijn koker aan. Een lange zilveren koker met een landkaart. Voor hij die weer in zijn ge ritste borstzak steekt, wrijft de heer de koker glimmend tegen het leer van zijn borst. Dan kijkt hij er met welgevallen naar. Een koker voor die heer. Dat kan niet missen. Ge zoudt u moeilijk kunnen voor stellen dat professor Diepenhorst zo'n koker heeft. De Crisis der Cultuur blinkt zelfs in cigarettenkokers. Maar nu gaat die heer dan toch weg. Hij groet de dame met een omhoog- wijzende duim. Hij zwaait de ene laars over zijn motor fiets, trekt zijn bril van het voorhoofd over zijn ogen en verlaat, met open knalpot, daverend die stille straat van ons. De dame gaat een roomsoes eten bij de banketbakker. De straat ligt stil en leeg in de zon. Men heeft gemakkelijk congres seren. ELIAS ADVERTENTIE Verkoop uitsluitend Maandag, Dinsdag en Woensdag a.s. COMPLETE WONINCINRICHT1NO Barteijorlsstr. 13-17-HaarlemTel 13915 Cricket Het wedstrijdprogramma voor Zondag luidt: Eerste klasse: AACHaarlem; Rood en WitHCC I; Excelsior—Kampong; HBS— Quick (N.); Sparta—VVV. Tweede klasse B: CVHWMeikevers. Tweede klasse D: Haarlem 2Rood en Wit 2. Vrijdag werd op het terrein van VRA de eindstrijd gespeeld van het Flamingo junio- ren-tournooi, dat evenals vorig jaar, door HCC werd gewonnen. HBS scoorde 78 runs en HCC 90 voor 6 (gesloten). In de verliezersronde won Rood en Wit (108) van Union (68) met 40 runs, waardoor Rood en Wit de derde en Union de vierde prijs verwierf. In Londen zijn employés van de Britse luchtvaartmaatschappij BEA een „lang- zaam-aan-staking" begonnen. Zij eisen hogere lonen. Vier vluchten (AmsterdamHamburg, Zürich, Rome en Brussel) zijn geannu leerd.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7