OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Pétain f Twist over de troonsopvolging in Jordanië is verre van uitgesloten Admiraal Sherman overleden tijdens zijn bezoek aan Napels Twee loodsen van suikerfabriek te Amsterdam gingen in vlammen op Petain overleden Weerbericht Perzen tonen zich opgetogen over voorstellen, door Harriman gedaan Conferentie over Duitsland in de Atlantische defensie Pro-Egyptische Emir Talal ten zeerste ontstemd Nederlands Piper cub-vliegtuig in Engeland verongelukt Eén dode, één gewonde Ridgway ziet geen reden tot „ongepast" optimisme Tragisch einde van veel-omstreden reis Mayer vastbesloten tot vorming van een regering Liberalen weigeren zetels in Italiaans kabinet Het woord is aan....s Broeiing in jute zakken vermoedelijk de oorzaak Britse regering trekt twee paspoorten in Particulier vliegtuig bij Parijs neergestort De vijf inzittenden omgekomen Oostenrijkse gezant bracht bezoek aan de Vleeshal HET WEER AFGEBEELD 66e JAARGANG No 11 MAANDAG 23 JULI 1951 295e JAARGANG No 175 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor ia Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. DniSikerij"'ZuïderBuitenspaarne-12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OP HET EILANDJE YEU aan de Franse Westkust, waar hij nog steeds als ge vangene verbleef, is de ex-maarschalk van Frankrijk Henri Philippe Omer Pétain ten slotte door de dood uit zijn lijden verlost. Hij had op 24 April de hoge leeftijd van 95 jaar bereikt. Het is zes-en-dertig jaar geleden dat hij de grote glorie van zijn militaire loopbaan ervoer door de geslaag de verdediging van Verdun tijdens de eer ste wereldoorlog. Zijn officieel- (niet in werkelijkheid) voornaamste tegenstander als legeraanvoerder in die verwoede strijd, de ex-kroonprins van Duitsland, stierf en kele dagen geleden, dus bijna gelijktijdig met hem. Pétain's vastberaden woord „lis ne passeront pas" zij zullen er niet door komen gold als een der vermaardste dag orders van de eerste wereldoorlog. Dat hij dit woord bewaarheid had bezorgde hem het commando over de in Frankrijk strij dende legers. Toen in 1917 de eenheid van opperbevel werd ingesteld behield hij dit onder Foch. Een jaar later werd hij maar schalk van Frankrijk. Bij het Défiié de la Victoire, de grote geallieerde optocht-der overwinning in de zomer van 1919, werd hij als een van de Groten geëerd. En toen kwamen de naoorlogse jaren. Bijna al. zijn strijdmakkers de maarschalken Foch, Joffre, Fayolle, de generaals Gouraud, Mangin, de Castelnau, gingen binnen weinige jaren heen. De maarschalk Fran- chet d'Espérey stierf pas in 1942, maar hij was nimmer een zo belangrijke figuur als Pétain geweest en raakte veel eerder in vergetelheid. Pétain's ijzeren gezondheid, scherpte van geest en ambitie handhaaf den hem in hoge posities. Hij werd inspec teur-generaal van het Franse leger, daarna van de luchtverdediging. In 1934 ondernam hij daarop een voor hem nieuwe verant woordelijke taak als minister van Oorlog; in 1933 als twee-en-tachtigjarige! koos men hem nog tot lid va-n de Franse Opperste Oorlogsraad. Hij was toen al een legendarische figuur geworden, de drager van een soort bijgeloof in „lis ne passeront pas". Vereerd en bewierookt sinds lange jaren moet hij het slachtoffer van ijdelheid en zelfoverschatting zijn geworden. De eerste wereldoorlog had hem op de toppen der roem gebracht; de tweede zou hem ten val brengen. Eer die uitbrak werd hij neg (begin 1939) tot Frans ambassadeur bij Franco's rege ring in Spanje benoemd, in Mei 1940 riep minister-president Rcynaud de schijnbaar- onmisbare oude man terug en benoemde hem tot vice-premier. Binnen een maand was hij premier. De Franse nederlaag was toen een feit en de 86-jarige leider dei- regering deelde liet volk in een radio-rede mede, dat Frankrijk niet kon doorvechten. Zes dagen later, op 22 Juni 1940, tekende hij in de befaamde wagon in het Bos van Compiègne dezelfde waarin maarschalk Foch in 1918 de Duitsers zijn vredesvoor waarden had opgelegd de voorwaarden van de Franse overgave. Aansporingen van de Gaulle en zijn medestanders, om de ooi-log" op basis der Franse gebieden in Noord-Afrika voort te zetten, hadden hem niet kunnen overreden en dit werd het begin van zijn ondergang. Te Vichy, in het aanvankelijk niet door de Duitsers bezette deel van Frankrijk, trad hij op als het hoofd van een autocratisch bewind. Hij berustte in een hoge mate van tamenwerking met de Duitsers door zich aan tal van hun eisen te onderwerpen, zelfs aan anti-Joodse wetgeving. En Pierre Laval, sluwe en onbetrouwbare politicus, een man die hij in '40 nog afgezet had en die met de Duitsers heulde, nam hij in '42 in zijn regering op. Nadat hij de diploma tieke betrekkingen met Amerika had ver broken bij de geallieerde invasie in Noord- Afrika gaf hij de macht geheel aan Laval over en bleef zelf slechts een parade figuur, een staatshoofd-in-schijn gelijk de oude maarschalk Von Hindenburg dat in zijn laatste levensjaren in Duitsland ge weest was, toen Hitier daar al regeerde. Van de oude Hindenburg werd toen ver zekerd dat hij dermate „ga-ga" was dat toen men (voor de oorlog) eens de S.S. langs hem liet trekken hij, staande op het tüalcon van zijn paleis, tot de staatssecreta ris Meissner gezegd zou hebben: „Ik wist niet dat wij zoveel krijgsgevangenen ge maakt hadden." Ofschoon het vaststaat dat Pétain ten tijde van de wapenstilstand in 1940 niet in zulk een toestand verkeerde, blijft het toch de vraag in hoeverre geestelijke aftakeling zich daarna bij hem deed gelden. In elk geval onderwierp hij zich aan een man, die hij kort tevoren nog opzij gezet had. En het blijft, een raadsel hoe de stoere figuur, die in 1916 een zo vastberaden woord sprak, een werktuig der Duitsers had kunnen worden als hij niet naar de geest was verzwakt. In September .1944, toen de Duitsers na de geallieerde invasie in Normandië uit Frankrijk vluchtten, nam ook Pétain de vlucht. Maar op 26 April 1945 keerde hij vrijwillig terug. Men nam hem gevangen en liet hem terechtstaan. Na een langdurig proces werd hij op 15 Augustus van dat jaar schuldig verklaard aan verstandhou ding met de vijand (intelligence avec l'en- nemi de Franse juridische omschrijving van landverraad) en ter dood veroordeeld. Generaal de Gaulle, toen staatshoofd, be genadigde hem en veranderde het vonnis in levenslange gevangenisstraf. Er zijn in de laatste anderhalf jaar tal van pogingen in Frankrijk gedaan om hem, wegens zijn hoge leeftijd, de vrijheid te dergeven. Zij zijn mislukt. Met zijn figuur en zijn daden was teveel verbonden; de vergelijking met gestraften, aan wie min der verweten kon worden drong zich steeds op. Nog in November 1950 sprak de Nationale Vergadering zich met 466 tegen 98 stemmen tegen zijn vrijlating uit. Zelf schijnt hij jarenlang vervuld te zijn geweest van de gedachte, dat hij eerherstel zou kunnen verwerven bij een revisie van zijn proces. Een menselijke tragedie heeft haar einde gevonden in de dood. R. P. Engeland heeft de uitnodiging van de Verenigde Staten tot deelneming aan een conferentie met Frankrijk over Duitslands bijdrage tot de Atlantische defensie aan vaard. De conferentie wordt op een nader vast te stellen datum te Washington ge- beiden. LONDEN (Reuter). Zaterdag was alles rustig in de Jordaanse hoofdstad Amman. De te Jeruzalem en omgeving door de auto riteiten genomen beperkende maatregelen werden verzacht. Winkels en levensmidde lenzaken zijn weer geopend. Te Jeruzalem legt men verband tussen de moord op Ko ning Abdoellah en die op de voormalige Libanese premier Riad el Solh. Geruchten willen dat Solh Amman had bezocht om te spreken over het sluiten van een vredes verdrag met Israel en dat hij tot een voor lopige overeenkomst met wijlen Koning Abdoellah was gekomen. Azzam Pasja, de secretaris-generaal dei- Arabische Liga, heeft te Caïro verklaard: „Er bestaat geen twijfel aan dat slechts Emir Talal de wettige troonopvolger is van koning" Abdoellah", waaraan hij toevoegde: „Men moet de grondwetten der Arabische landen eerbiedigen, hierop mag door het buitenland geen invloed worden geoefend". Reuters diplomatieke medewerker schrijft, dat als vaststaand kan worden aangenomen dat Emir Naif, de tweede zoon van de vermoorde vorst, die tot regent van Jordanië is uitgeroepen, een goed vriend van Groot-Brittannië is. Van emir Talal wordt gezegd, dat hij veel meer geneigd is tot toenadering tot Egypte dan zijn vader was. Waarnemers te Londen volgen het verloop van de gebeurtenissen in Jordanië nauwkeurig, teneinde te zien of zich een strijd om de troonsopvolging zal ontwikke len. In Israëlische kringen te Tel Aviv wordt de moord in het algemeen beschouwd als een zware slag voor de verwachtingen, die Israel koestert voor een spoedige vrede. Volgens reizigers, die uit Amman in Da- maskus arriveren, neemt de stemming tegen de Britten en de Palestijnse Arabie ren toe. Bij Ramtha had men de auto van een Engelsman uitgebrand aangetroffen. In de vluchtelingenkampen in de nabijheid zouden incidenten voorgevallen zijn. Woedende Emir De correspondent te Genève van het Egyptische blad Achbar El-Jon meldt, dat Koning Abdoellahs oudste zoon, Emir Talal, bij het vernemen van de moord op zijn vader trachtte onmiddellijk van Zwitser land naar Amman te reizen. De behande lende artsen gaven echter geen toestem ming. Talal, die in Zwitserland herstelt van wat officieel „een zenuwinstorting" wordt genoemd, wilde de troon overnemen, aldus de correspondent, daaraan toevoegend: „De prins is woedend, dat de Jordaanse rege ring hem „kroonprins" noemt, terwijl zijn omgeving hem reeds aanspreekt met „Uwe Majesteit". Het blad schrijft verder, dat de Britse regering met koning Abdoellah is overeen gekomen, dat Talal hem niet zal opvolgen. In een communiqué uit Amman, waarin Vrijdag de benoeming van Abdoellahs tweede zoon, Emir Naif, werd bekend ge maakt, werd gezegd dat dit geschiedde om dat de kroonprins voor medische behande ling in het buitenland was. Volgens berichten uit de oude- stad van Jeruzalem hebben zich onmiddellijk na de moord op Abdoellah ongeregeldheden voor gedaan. Bij een botsing tussen een menigte Ara bieren en leden van het Jordaanse Arabi- Zondagavond is aan de Engelse Zuid kust in Kent tussen Ashford en Faversham een Nederlandse Piper Cub neergestort. De 26-jarige H. Fritsma uit Sneek, kwam cm het leven. De piloot, de heer A. Botte- ma uit Groningen, werd met brandwonden in het ziekenhuis van Canterbury opgeno men. Het vliegtuig, dat direct na het neer storten in brand vloog, werd geheel ver woest. De beide vliegers waren Woensdag op de Yorkshire Air Club aangekomen en Zondag naar Oostende vertrokken. Wegens mist trachtten zij op een vliegveld in Kent te landen. Bij die poging is hun machine neergestort. sche legioen zouden veertien mensen zijn gewond. Volgens genoemde berichten openden pantserwagens van het Arabische legioen het vuur op Arabieren, die winkels plun derden. Volgens een bericht in de Daily Mail zou den 500 tot 1000 personen in Jordanië ge arresteerd zijn sinds de moord op koning Abdoellah. Deze arrestaties zouden deel uitmaken van maatregelen om ongeregeld heden en eventuele volgende moordaansla gen te voorkomen. Koningin Juliana heeft een telegram van rouwbeklag gezonden aan de prins-regent in Amman naar aanleiding van de moord op Koning Abdoellah van Jordanië. TOKIO, (Reuter). Generaal Ridgway, de bevelhebber der UNO-strijdkrachten in Korea, heeft in een interview verklaard, dat er op de wapenstilstandsbesprekingen in Kaesong tot nu toe niets geschied is, dat aanleiding zou geven lot een „ongepast" optimisme omtrent een vrede in Korea. Hij zeide een afwachtende houding in te nemen. Het hoofdkwartier van generaal Ridgway le Tokio meldt, dat zich Zondag enige vrij hevige schermutselingen hebben voorge daan aan het centrale front tussen gealli eerde patrouilles en Noordelijke dekkings troepen. Overigens was het betrekkelijk rustig aan het front. De geallieerde lucht macht was actief en richtte haar aanvallen voornamelijk tegen Noord-Koreaanse vlieg velden te Sariwon en Hwangdjoe, ten Zuiden van Pjongjang. NAPELS (Reuter). Admiraal Forrest Sherman, de Amerikaanse chef van de marine-operaties, is Zondag te Napels aan een hartaanval overleden. Admiraal Sher man bevond zich op een reis door Europa. De vorige week voerde hij besprekingen met generaal Franco. Uit Spanje vertrok bij naar Parijs, waar hij besprekingen had met generaal Eisenhower. Ook Londen werd aangedaan. Admiraal Sherman arriveerde Zaterdag te Napels, waar hij een onderhoud had met admiraal Robert Carnes, opperbevelhebber der Atlantische strijdkrachten ha Zuid- Europa. De bespreking werd gevoerd aan boord van het commandoschip „Mount Olympus". Hij zou Zondag uit Napels naar Madrid vertrekken. Admiraal Sherman, die de leeftijd van 54 jaar heeft bereikt, was in de oorlog ge durende twee jaar plaatsvervangend staf chef onder admiraal Nimitz van de Stille- Oceaanvloot. Zaterdagavond woonde hij met zijn echt genote een concert in Pompeii bij. Hij maakte een volkomen gezonde indruk. In de nacht kreeg hij een hartaanval, doch toen een arts kwam, had hij zich daarvan weer hersteld. Toen het gevaar geweken scheen, stortte hij wederom in en stierf na enkele minuten. Zijn bezoek aan Spanje werd met grote belangstelling gevolgd. Het denkbeeld om Spanje in het Atlantisch pact op te nemen wordt door vele Europese politici vei'wor- pen en op deze wijze werd het bezoek een veel omstreden zaak. Men was namelijk veelal de mening toegedaan, dat Sherman's Een der laatste foto's van admiraal Forrest Sherman. Zij werd gemaakt toen hij Vrij dagmiddag per vliegtuig in Londen aankwam. Zondagavond hebben leden van de Per zische oliecommissie na een bespreking met Harriman verklaard, dat „succes ver zekerd is". Harriman had Zaterdag een aantal voorstellen aan de Perzische rege ring gedaan voor een regeling van het olicdispuut tussen Engeland en Perzië. De leden van de commissie deelden Reuter mede: „Wij zijn in de laatste fase van on derhandelen. Als alles op een volgende bijeenkomst goed gaat, kan Harriman te vreden naar huis vertrekken". De afgevaardigden van de oliecommissie verklaarden, dat zij Harriman een „bevre digend antwoord" op zijn voorstellen had den gegeven. Dat antwoord was door een bijzonder decreet van de Perzische rege ring, die Zondagmorgen bijeen is geweest, goedgekeurd. De leden van de commissie wilden niet zeggen, welke voorstellen Harriman heeft ingediend. Volgens berichten zou een ge zamenlijke Brits-Amerikaans-Perzische organisatie voor de verkoop zijn voorge steld. Harriman heeft verklaard, dat hij Zon dagavond of Maandagmorgen de Britse ambassadeur zou bezoeken om hem van de voortgang op de hoogte te brengen. Een lid van de commissie zei, dat de besprekingen van Zondagavond in hoofd zaak gingen over stappen, om sluiting van de raffinaderij te Abadan te voorkomen. Hij wilde niet zeggen, of Harriman een bijeenkomst met de Britten, om de voor stellen te bespreken, had voorgesteld. Harriman zelf zei slechts: „Wij hebben voortgang gemaakt". Hedenavond zouden opnieuw besprekin gen gevoerd worden tussen Harriman en de oliecommissie. Onder de hand zullen de Perzen de kwestie verder met premier Mossadeq bespreken. De Britten in Teheran bewaren een on gewoon stilzwijgen over de besprekingen. Aangenomen wordt echter, dat Harriman de Britse ambassadeur volledig op de hoogte houdt. De bijeenkomst van Zondagavond duur de meer dan twee uur en werd gehouden in de tuin van het zomerpaleis van de Sjah. De Perzen waren opgetogen, toen zij de bijeenkomst verlieten en Harriman die er gewoonlijk onverbiddelijk uitziet, weer de nu glimlachend de vele vragen van de verslaggevers af. De Perzische politie heeft Zondag, aan Richard Seddon, de hoofdvertegenwoordi ger van de „Anglo Iranian" zonder nadere uitleg diens verblijfsvergunning terugge geven De vergunning werd hem Vrijdag ontnomen. De officier van politie gaf te verstaan, dat hij op instructie van premier Mossadeq persoonlijk handelde. Volgens berichten uit Teheran heeft Perzië zich heden accoord verklaard met een voorstel van Harriman om het olie geschil met een Britse minister te bespre ken. Harriman zou de minister van financiën, Hugh Gaitskell, hebben genoemd. bezoek als voorloper op een toelating van Spanje gezien moest worden. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft medegedeeld, dat admiraal L. D. McCormick tijdelijk het opperbevel van de marine op zich zal ne men. Functionarissen te Washington ver klaren, dat Sherman's missie in Spanje voltooid is en dat het verdere werk op lager niveau verricht zal worden. In Madrid heeft het plotselinge overlijden van admiraal Sherman grote ontroering te weeg gebracht. Generaal Franco heeft betuigingen van medeleven gezonden aan mevrouw Sher man en aan de Amerikaanse ambassadeur in Spanje. Hij heeft de Spaanse ambassa deur in Washington opdracht gegeven de regering van de Verenigde Staten zijn leed wezen te betuigen. Desnoods een minderheidskabinet (Telefonisch van onze correspondent in Parijs) René Mayer, thans officieel belast met de formatie van een kabinet, nadat hij Zaterdagmiddag de Franse president had medegedeeld, dat hij de opdracht aan vaardde, is vast besloten zijn werk te be- kx-onen door samenstelling van een rege ring. Hij deelde Zondag mede, dat hij de ver wachting koestert de 314 stemmen te ver krijgen, die hij nodig heeft voor zijn instal latie. Er is nog steeds onzekerheid over de houding van de MRP en de socialisten, die deze pas na de ministeriële vei'klax'lng van Mayer zullen openbaren. Aangezien deze verklaring in hoofdzaak zal zijn ge baseerd op de internationale toestand, ver wacht men niet, dat zij aanleiding zal vor men voor deze twee partijen om Mayer af te stemmen. Een andere kwestie zal zijn, of zij mede werking zullen verlenen. Het is zo goed als zeker, dat Mayer het uiterste zal doen om een regering te vormen en desnoods zal overgaan tot vorming van een minder heidskabinet van radicalen, een soort over gangsregering, die Frankrijk in ieder geval in staat zal stellen onmiddellijk deel te nemen aan het gesprek over grote interna tionale problemen met de andere mogend heden. ROME, (AFP) Het bestuur en de par- lemeoxtsfractie van de Italiaanse republi keinse partij hebben op een gemeenschap pelijke bijeenkomst besloten aan het ver zoek van De Gasperi om aan de regering deel te nemen te voldoen. De liberale partij heeft geweigerd deel uit le maken van het nieuwe kabinet. Het zevende opeenvolgende kabinet van De Gasperi zal dus, evenals het voorgaande, voor het grootste deel bestaan uit Christen democraten met een vertegenwoordiging van de kleine republikeinse partij. Reeds eerder hadden de sociaal-democraten het aanbod om deel uit te maken van de nieuwe regering, afgeslagen. Sylvain van der Weyer: Niemand neemt meer hesluiten dan de besluiteloze. PARIJS, (AFP) Ex-maarschalk Henri Philippe Pétain is hedenochtend op het eiland Yeu overleden. Hij maakte het de laatste dagen steeds slechter en reeds Za terdag moest hij door het voortdurend toe dienen van zuurstof in leven worden ge houden. Gisteravond verbeterde zijn toe stand iets, maar de Franse autoriteiten be schouwden hem toch als zo ernstig, dat zü reeds maatregelen troffen voor een even tueel overlijden van de gewezen maar schalk. Zo werd bepaald, dat de uitvaart dienst in de Notre Dame de Port .ïoinviile zal worden gehouden en dat Pétain op de gemeentebegraafplaats ter aarde zal wor den besteld. Tïoepenversterkingen en een heden van de mobiele garde kwamen giste ren op het eiland Yeu aan. Een hevige brand heeft Zondagavond te Amsterdam twee grote loodsen van de Wes ter Suikerraffinaderij aan de Nova Zem- blastraat geheel in de as gelegd. De brand weer wist een derde loods te behouden. De loodsen zijn circa 40 meter lang en 10 meter diep. Een chauffeur, die omstreeks halfzes rook uit een der loodsen zag komen, alar meerde de brandweer en de politie. De brandweer was spoedig nxet veel materi aal ter plaatse en bond met 15 spuiten de strijd tegen de felle vuurmassa's aan. Om half zeven kwam de drijvende brandspuit Jan van der Heyden aan de achterzijde, in de Lemairegraclxt, hulp bieden, waardoor de achterste loods kon worden gered. In de beide andere loodsen, die bijna tot de nok waren gevuld met jutezakken, had het vuur reeds zulk een omvang gekregen, dat aan redding hiervan niet te denken viel. Kort na elkaar stortten de daken van deze lood sen in. Om kwart voor zeven was het vuur vrijwel geblust. Over de oorzaak van de brand staat nog niets vast. Een waker heeft verklaard, dat hij een explosie had gehoord. De mogelijk heid wordt niet uitgesloten geacht, dat de oorzaak in broeiing moet worden gezocht. De directie der Wester Suiker-raffina derij deelt mede dat de schade, die de brand MOSKOU (Reuter). Zondagavond is een Britse goodwill-missie voor een bezoek van drie weken aan de Sovjet-Unie in Moskou aangekomen. Naar verluidt worden pogingen gedaan om de paspoortmoeilijkheden van één lid van de missie te overwinnen. In Londen heeft Zaterdag een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt, dat het paspoort van pro fessor Eric Burhop was ingetrokken. Prof. Burhop heeft daarop zijn vlucht naar Mos kou geannuleerd. Naar voorts vernomen wordt, heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken een „hoogst geheime" circulaire aan haar amb tenaren in de zee- en luchthavens gezon den, waarin wordt meegedeeld, dat nog tien anderen het land niet mogen verlaten. Zij zijn nog in het bezit van hun paspoort. Het gezelschap voor Moskou is Zaterdag ochtend zonder Burhop vertrokken. Burhop heeft in de oorlog aan atoom- bompi'ojecten in de Verenigde Staten ge werkt. Hij is thans vice-vooirzitter van de Britse vereniging van wetenschappelijke weikers en een vooraanstaand lid van haar commissie voor atoomwetenschap. Burhop is 40 jaar oud. Een lid van de Britse buitenlandse dienst heeft op verzoek van het ministerie van Buitenlandse Zaken zijn paspoort ingele verd en is geschorst, zo heeft een woord voerder van het ministerie meegedeeld. Hij voegde hieraan toe, dat noch dit geval, noch dat van de Britse geleerde Burhop, wiens paspoort is ingetrokken, vex-band houdt met de recente verdwijning van de ambtenaren Burgess en Maclean. De naam van de betrokken ambtenaar is niet bekend gemaakt. Het gaat hier om voorzorgsmaatregelen, aldus de woordvoer der. gisteren ,met. de verwoesting van twee op slagloodsen Ixeéft aangericht, ongeveer een millioen gulden bedraagt, welke door ver zekering wordt gedekt. De brandweer is nog bezig met het na blussen van smeulende bundels jutezakken. Boerderijbraiid in Huizen Zondagmiddag is in Huizen (N.H.) een boerderij in vlammen opgegaan. Een doch ter van de landbouwer J. Mulder ont dekte omstreeks vier uur dat een hooiberg op het erf van de boerderij in brand stond. Terwijl zij haar vader ging waar schuwen sloeg het vuur over naar een schuur, waarin een aantal kalveren en een paard stonden. Hoewel de schuur door de vuurzee vrijwel niet te benaderen was, wist men het vee op een kalf na te redden. Ook het rieten dak van de boerderij had inmiddels vlam gevat. Evenals de nabij ge legen woning van een zoon van de heer Mulder. De inmiddels gealarmeerde brand weer van Huizen, die snel ter plaatse was, slaagde er in beide woningen voor een groot deel te behouden. De inboedel van de boerderij ging ech ter verloren. De vlammen waren ook nog overgeslagen naar een viertal andere hui zen, maar mede dank zij de gunstige wind richting kon de brandweer ook hier het gevaar keren. De oorzaak is vermoedelijk gelegen in het stoken van een vuurtje door een 9-jarige jongen. Na een langdurig verhoor door de politie te Huizen bekende hij de brand te hebben gesticht, welke verklaring hij later weer introk. In Tilburg is een grote schuur van de landbouwer J. Claassen afgebrand. Een grote hoeveelheid werktuigen, hooi, stro, alsmede enige biggen verbrandden. Ook een hooimijt ging in vlammen op. De brandweer slaagde er in de boerderij te behouden. Pétain Pétain overleed om half tien vanmorgen na drie dagen buiten bewustzijn te zijn ge weest. Zijn gezondheidstoestand verergerde in het voor-jaar van dit jaar en op 8 Juni werd hij op bevel van president Auriol ovei-gebracht naar de villa- „Luce", waar hij verbleef onder toezicht van de gezond heidsdienst van het leger. Pétain leed aan gangreen in de rechter voet, hartzwakte en kortademigheid. Hij had gevraagd te Verdun te worden begraven, waar hij in de eerste wereld- ooi'log het bevel voerde in de bekende slag, die hem de naam „overwimxaar van Verdun" bezorgde. De regering heeft echter gezegd, dat zijn stoffelijk overschot „voorlopig" zal wor den bijgezet op het kerkhof te Port Join- ville, op het eiland Yeu. De regering zou hiertoe besloten hebben om grote demon straties te voorkomen. Misschien wordt later zijn wens om bij Douaumont te mid den van de in 1916 gesneuvelde Fransen te worden begraven, nog vervuld. Zaterdag is boven Le Veinet, een Weste lijke voorstad van Parijs, een particulier vliegtuig neergestort. De vijf inzittenden, onder wie de 24- jarige Nederlander Hubert Caubo uit Heerlen, kwamen om het leven. Het vliegtuig behoorde aan de vader van een der slachtoffers, dat het toestel voor fotografische werkzaamheden ge bruikte. De Oostenrijkse gezant in Nederland, de heer R. Seemann, heeft Zondagmorgen met zijn echtgenote een bezoek gebracht aan de Rembrandt-tentconstelling in de Vlees hal te Haarlem. Het bezoek duurde onge veer een uur. Ten gevolge van aanhoudende dalingen van de luchtdruk ontstond een depres sie boven de Britse Eilandendie zich langzaam in ongeveer Zuid-Oostelijke richting verplaatst. Aan de achterzijde van deze depressie bevindt zich een Noord-Westelijke luchtstroom, die koele lucht uit de omgeving van IJsland naar West-Europa transporteert. Hierdoor zal de temperatuur een verdere daling on dergaan. THAl:L8eW v vS"*.' •- «ZWAAR BE W..^ «OEHECABEW 'VR.CGEN .f MOTREGEN A -HAGEC% ^- .'VjjBUIEN •Tonweer T?r M RE RATUUR iOO*5 ISOBAAR 8ELANGRUK '///i NEERSLAG- GEBIED.. CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE DRUK INT-TUSSEN LUCHT VAN - ^'VERSCHILLENDE HERKOMST- :K5N»GEEFT DE WINDRICHTING SÈc^yi^N'DtVA>i-..;IJÜIL •T:^r..V'AAN-;,'EOERE HELE "DWARSSTREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN'VIJF METER REP SECONDE KOEL WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met vanavond en vannacht plaatselijk nog enkele buien. Morgen wisse lend bewolkt, droog en koel. Matige en af en toe vrij krachtige wind tussen Noord en West. 24 Juli Zon op 4.48 uur, onder 20.44 uur. Maan op 22.47 uur. onder 12.12 uur Hoog en la3g water in Umtiidcn Maandag 23 Juli Hoog water: 6.47 en 19.14 uur. Laag water: 2.34 en 14.52 uur. Dinsdag 24 Juli Hoog water: 7.31 en 19.55 uur. Laag water: 3.16 en 15.32 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1