Pyroïechnisch de Haarlemse festijn besloot bloemenweek Kort en Bondig HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCIlK «OURANT 5 Samenwerking in Hervormde Kerk Tweehonderd Haarlemmers naar de Vierdaagse Haarlemse dames wonnen met 11—3 van Amsterdam Het Ballet der Lage Landen in het Openluchttheater Examens Slijters willen sanering zonder sanctie handhaven IJs-KRO-man door de politie opgebracht Nieuw Zeeland laat meer emigranten toe J.A.R.O.-filmochtend ten bate van hongerend India Uitslagen en programma zomeravondvoetbal Druk Canadees vliegtuig vermist Belgische vrachtboot bij Japan gezonken „Electra" op Aruba werd onteigend Conferentie over vorming van een Europees leger SCHEEPVAART MAANDAG 23 JULI 1951 Getrouw aan een traditie van vier jaren is de bloemenweek Zaterdagavond op de Delftlaan besloten met het afsteken van een groot aantal producten der pyrotechni- sche industrie, een evenement dat ook nu weer tienduizenden naar de omgeving van het sportterrein aan de Kleverlaan had gelokt. Precies om elf uur gingen de eerste vuurpijlen de lucht in, maar de hierdoor ontketende „oooooh's" en „aaaah's" waar mee het publiek aan zijn bewondering uiting gaf, bleken ietwat voorbarig te zijn, aangezien prompt daarop een stem door de luidsprekers verkondigde, dat wegens een „technische storing" het vuurwerk even moest worden uitgesteld, hetgeen tot nieuwe „ooooh's" thans in mineur aanleiding gaf. Gelukkig bleek een kwar tier later, na de komst van de Bloemen- koningin thans incognito en enige andere notoire genodigden, de „technische storing" verholpen te zijn en verscheen in vlammende letters de mededeling „Haar lem viert feest" als opening van het pyro- technisch kijkspel, dat deze keer naast tal van nummers die nooit ontbreken, ook enige verrassende nouveautés bood. Zo gloeide er onder meer een duiventil op, waaruit raketachtige duiven schoten die halverwege het terrein rechtsomkeert maakten en naar de til terug ylogen. Bij zonder vermakelijk waren een soort vuur spuwende hoedjes, die eerst met een angst wekkend toerental op een paaltje rond draaiden om op het ogenblik dat iedereen mompelde „die mislukt" tot een respecta bele hoogte te stijgen. Er mislukte maar heel weinig bij dit vuurwerk: slechts éen wiek van een molen die desondanks lustig draaide liet verstek gaan. Het slotstuk tevens dat van de Bloemen week was een flonkerende nabootsing van de Amsterdamse Poort. De Zondag morgen was reeds een kwartier oud toen Het richtingsgesprek in de Nederlands Hervormde Kerk leidde er in de gemeente Haarlem toe dat de beide voorgangers van de afdeling van de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden tot hulppredikers van de Haarlemse Hervormde gemeente werden benoemd. De algemene kerkeraad besloot thans, indien mogelijk, de samenwerking nog intensiever te maken door een der vrijzinnige predikanten te beroepen als predikant voor de geestelijke verzorging van de Vrijzinnig Hervormden. Het aantal deelnemers aan de Internatio nale Vierdaagse te Nijmegen wordt elk jaar groter. Ook het aantal Haarlemmers stijgt elk jaar. Dit jaar is het aantal ongeveer 200 waaronder vele dragers van het gouden kruis. De wandelsportverenigingen „Jan Pas- stoors" en „Onder Door', afdelingen van de Politie uit Haarlem, Velsen en Bloemen- daal nemen deel. De wandelsportvereniging „Viribus Unitus" te Santpoort gaat weer met een grote groep dames en heren. Verder is het aantal individuelen zeer groot. Onder hen is W. J. Korte die dit jaar voor de negen tiende maal deelneemt. Softball De softball-stedenwedstrijd tussen Haar lem en Amsterdam is een aardige kracht meting geworden. Jammer echter dat men na zeven innings het normale einde van een softballwedstrijd is gaan verlengen. De stand was toen 53 en de wedstrijd werd in de volgende innings bepaald slechter. Na 9 innings was de stand 113 voor de Haar lemse dames. In de eerste innings werd het al 2—0 voor Haarlem. (Driemaal vier wijd en enkele onbesuisde worpen van de Am sterdamse werpster). In de derde innings werd het wederom door 4-wijd en goed honklopen van mejuffrouw De Haas 30. Door fouten van de dames Verdam en Heemskerk brachten de Amsterdamse dames de stand op 31 in de vierde in nings. Wel maakten de Haarlemse dames er in de vijfde innings 41 van door goed honklopen van mejuffrouw Verdam, doch in de zesde innings scoorde Amsterdam twee runs dank zij fouten van mejuffrouw Van Beymerwerdt (43). Wederom door 4-wijd en goed honkballopen bracht me juffrouw Verdam de stand op 53, welke de hoofdstedelijke dames niet meer ver mochten in te lopen in de zevende innings. In de gelijkmakende zevende innings kwam de score op 83 en in de achtste op 113. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 21 Juli 1951 ONDERTROUWD: 21 Juli, M. H. Prenen en H. Eshuis. GEHUWD: 21 Juli, J. P. Lelie en A. H. van Boekei; M. Bouwhuis en W. C. Keijzer. BEVALLEN van een zoon: 20 Juli, M. Jür- gensJoustra; M. J. van der VelditSchie- «ng; B. C. O. de Boer—Dooyewaard; J. J. M. Thool en—Westhof. BEVALLEN van een dochter: 18 Juli, G. •J- Ebbeling-Alders; 20 Juli, R. Jonker-For tuin; M, Gladpootjesvan der Stroom; 21 Juli, J. C. Groenenbergvan Eis; T. Eleveld ^-Brouwer. OVERLEDEN: 18 Juli, J. W. G. Job, 57 j., Brouwerskade; 19 Juli, M. Bijsterbosch, 26 j., Oostvest; 20 Juli, J. van Gellekom, 71 j., Kamperlaan; P. van Riet, 82 j., Santpoorter straat-A. Vink, 76 j., Spaarne; G. Ziemerink, <2 1-, Vergierd'eweg. Het fraaie slotstuk. de tienduizenden naar huis gingen, maar iedereen was het er over eens dat dit vuurwerk dat van vorig jaar in schoon heid en ook wat het aantal geproduceerde decibels en decalumen betreft, verre over trof. Ter opluistering van de Functionax-issen- dag van de Algemene Nederlandse Grafi sche Bond gaf het Ballet der Lage Landen (onder artistieke leiding van Max Dooyes en Mascha ter Weeme, met Wolfgang Wij- develd aan de vleugel) gistermiddag een voorstelling in Bloemendaals Openlucht theater bij een verblindende zonneschijn. Het programma bestond op twee uitzonde ringen na geheel uit reeds eerde? door ons besproken nummers, die wederom hun ge schiktheid voor uitvoering in dit natuur lijke décor bewezen. De talrijke aanwezigen gaven er bij herhaling blijk van het ge- bodene op prijs te stellen. De choreografische fantasie in Rococo stijl op de suite „Les petits riens" van Mo zart door Peter Leoneff is veel aantrekke lijker geworden nu diens eigen variaties door Pieter van der Sloot worden gedanst. Dit wex-kje blijft een aardige ouverture. Nieuw voor mij waren de overigens totaal onbeduidende, overwegend pantomimische taferelen „Prikkebeen en Ursula" van en door Greet je Donker en Karei Poons op muziek van Jacques Ibex-t, een uiting van nogal begrensde fantasie en technisch on interessant. Het Ballet der Lage Landen heeft thans ook het fragment „De Spaanse Brabander" uit het Oud-Amsterdams Prentenboek, dat Pieter van der Sloot verleden jaar voor de groep van Sonia Gaskell maakte, op het répertoire genomen. De vertolking der rol len van de twee vrouwen van lichte zeden door Mascha ter Weeme en Ine Rietstap kon in geen enkel opzicht de herinnering aan Louki vaix Oven en Maria Huisman uitwissen, maar het geheel is een fleurige plaisanterie. De grap werd dit keer nog verhoogd door de plaagzieke wind, die Ine Rietstap dwong de gepluimde hoed tot aan de rand van de vijver na te jagen. Daar Hanny Bouman het gezelschap heeft verlaten, moesten de aangekondigde soli en het duet uit „Les Sylphides" worden ver vangen door de befaamde pas-de-deux van de Blauwe Vogel en Prinses Aurora uit het tweede bedrijf van „De schone slaapster" van Tsjaikofski in de zetting van Marius Petipa, ingestudeerd voor de Nederlandse avond in het Holland Festival een paar weken geleden. Pieter van der Sloot ver beterde zijn prestatie van de vorige keer in niet geringe mate. Zijn elevatie en bal lon waren van hoge klasse, doch hij zal er voor hebben te waken zijn stijlzuiverheid niet te verspelen. De variaties van de prin ses zijn niet zo moeilijk, doch vereisen in zekere zin (want de virtuositeit blijft hoofdzaak) een meer lyrische instelling, waaraan Mascha Stom verrassend goed voldeed. Deze thans nog aan de Nederlarxd- se Opera verbonden danseres mist enigszins de veroverende allure van een ballerina, maar doet zich toch als een verdienstelijke soliste gelden. Haar arabesques komen wel tot stand, doch zonder het per slot van rekening beslissende raffinement. De reprise van de „Zwerversballade" van Florrie Rodrigo bewees dat het Ballet der Lage Landen zo langzamerhand het begin stadium der totale pretentieloosheid aardig te boven is. Het „Tuinfeest" van Pieter van der Sloot op allerlei muziek van Of fenbach staat alweer een trap hoger en is trouwens veel vermakelijker, hoewel ook dit divertissement nog veel te wensen laat. Bij de xiitvoeringen op 4 en 5 Augustus, eveneens in Bloemendaals Openluchtthea ter, zal men door de schilderachtige in vloed van het kunstlicht zeker meer van het programma kunnen genieten. Tenslotte kan nog worden meegedeeld dat het Ballet der Lage Landen op 2 Augustus in de Amsterdamse Stadsschouw burg een bijzondere voorstelling geeft ter ere van het vier-jarig bestaan, waaraan het Utrechts Stedelijk Ordhest zal mede werken. Hierbij gaat de première van een nieuw werk van Max Dooyes onder de titel „Visioen". DAVID KONING. Handenarbeid Voor het examen handenarbeid slaagden de dames: J. Hilbrand, A. Hiemstxa, M. Chou- four, I. Bregman, N. v. d. Brugge; N. Bou- huys, N. Basdrien, W. Nassette, M. v. d. Id- sert, J. Keve, M. Frederiks, M. die Graaf, L. Hykoop, W. Vijm, E. Rolff, A. Prins, C. Olmer, S. Neven. J. Bennieker, M. Teunen, J. Woudstra. Er werden zes candidaten afgewezen. EEN AVOND KAMERMUZIEK IN „HET PARADIJSJE". Door Ans Bouter (piano), Jan Hesmerg (viool), Frans Vester (fluit) en Eduard Biele (cello) wordt op Woensdagavond 25 Juli (bij ongunstig weer op Zaterdagavond 28 Juli) een openluchtconcert gegeven in de lommerrijke tuin „Het Paradijsje" in de Witte Herenstraat te Haarlem onder aus piciën van de sociëteit Teisterbant. Er wordt een licht programma uitgevoerd van kamermuziek door Telemann, Haydn, Guillemain, Beethoven (namelijk diens op zestienjarige leeftijd gecomponeerde Trio voor fluit, cello en piano) en Franca ix. Heemsteedse melkkwestie Het staat thans vast, dat de sanctie van B. en W. van Heemstede op de melksa- nering met 1 Augustus komt te vervallen. De tot nu toe door de Coöperatie van melkhandelaren ingediende voorstellen geven, volgens het College, geen voldoende garantie dat de belangen van de cliënt ge waarborgd zijn. Daarentegen is het bestuur van de Coöperatie van oordeel dat men tot het uiterste gegaan is en dat, indien men nog meer concessies zou doen de voor delen van de sanering illusoir zouden worden. Het ziet er evenwel niet naar uit, dat de consument op 1 Augustus nu zonder meer de melkhandelaar kan kiezen die hij wenst. Want de Heemsteedse melkhandelaren zullen nu trachten de sanering bij onder linge overeenkomst ook zonder sanctie van B. en W. en Bedrijfsschap te handhaven, zoals dat bijvoorbeeld ook in Amersfoort het geval is. Het probleem daarbij is voor al, hoe men de niet-leden der Coöperatie uit het eigen verzorgingsgebied kan weren. Over de maatregelen die men in petto heeft om dat te bereiken laat men zich be grijpelijkerwijs nog niet uit. Wij menen, dat men onder meer zal trachten met de standaardisatiebedrijven tot overeenstemming te komen opdat deze geen melk en melkproducten aan „vreemde eenden" zullen leveren. Wij geloven, dat de bereidheid daartoe bij de standaardisa tiebedrijven niet bijzonder groot is, al moet een beslissing nog genomen worden. Ex- zijn trouwens ook vele practische bezwa ren aan dat systeem verbonden. Overigens zal het met de verwisseling van leveranciers nog niet zo'n vaart lopen. De Coöperatie houdt op het ogenblik een enquête onder de cliënten om te weten hoe men over de sanering denkt. Daarbij is gebleken, dat in een wijk van de 130 consumenten er 129 hun tevredenheid over de huidige regeling hebben betuigd. Slechts een wenste de melk anderhalf uur eerder bezorgd te hebben. Met nog 150 ijsjes in zijn wagen is Zon dagmiddag de ijs-KRO-man door de Schie- damse politie opgebracht, nadat hem ver boden was het gratis uitdelen verder voort te zetten. Hierdoor kwam er een einde aan de run op 500 ijsjes die met medewerking van de K.R.O. gratis worden uitgedeeld. Iedere Zondag wordt om kwart voor één door de K.R.O. bekend gemaakt waar de ijs-KRO-man zich zal bevinden. Ervaringen, in andere steden opgedaan, hadden geleerd dat gewoonlijk vele honder den de ijskar komen belegeren. In Schiedam waren dan ook twee agenten ter plaatse toen de ijs-KRO-man arriveerde. Zij had den de eerstaankomende ijsliefhebbers in een rij gezet, maar desondanks ontstond er een hevig gedrang, waarbij kinderen onder de voet werden gelopen, kleren aan flarden gingen en de ijskar bijna omver werd ge duwd. De politieagenten bevalen de man te stoppen met uitdelen en een betere plaats te gaan zoeken. Deze girxg niettemin door met het uitdelen en rondwerpen van zijn ijsjes. De maatregelen, die de agenten wil den nemen, waren kennelijk niet naar de zin van het publiek. Het gevolg was dat de agenten, die de zaak onmogelijk in de hand konden hou den, besloten een einde te maken aan de uitdeling. In optocht is de ijs-KRO-man naar het bureau gebi-acht waar proces ver baal tegen hem is opgemaakt. De K.R.O. deelt mede dat hij de ge- meente-politie had verzocht voldoende voorzorgsmaatregelen te nemen, waardoor een ordelijk verloop van de uitdeling mo gelijk zou zijn. De regeringscommissaris voor emigratie aangelegenheden, mr. ir. B. W. Haveman, heeft medegedeeld, dat de regering van Nieuw-Zeeland thans in beginsel emigran ten uit alle beroepsgroepen toelaat, zij het dat vooralsnog voor gehuwden de beper kende bepaling geldt, dat zij tevoren in him huisvesting moeten voorzien. Australische autoriteiten blijken bereid op groter schaal dan de laatste maanden het geval was, ongeschoolde arbeidskrachten toe te laten, maar geven bij deze categorie kennelijk de voorkeur aan ongehuwden of zeer kleine gezinnen. Uit tal van particu- liere mededelingen van Australische zijde blijkt, dat ook voor ongeschoolden nog vele plaatsingsmogelijkheden aanwezig zijn. Ofschoon reeds meer dan 9000 emigran ten in het eerste halfjaar van 1950 naar Canada vertrokken zijn, wachten nog 4000 op vervoersgelegenheid. De regering tracht voorzieningen te treffen en voor een deel der wachtenden zal in September of begin October nog mogelijkheid tot vertrek ko men. Een deel zal echter hier te lande blij ven als gevolg van te late aanmelding en geheel opnieuw moeten beginnen. Van degenen, die volgend jaar naar Canada willen emigreren, kunnen alleen zij in 1952 met zekerheid op vexrvoer rekenen, die zich uiterlijk in September 1951 daartoe aan melden. Zondagmorgen heeft de Jeugd Amateurs Radio Omroep in het Frans Hals Theater - belangeloos beschikbaar gesteld door de directie een culturele filmvoorstelling gegeven, waarvan de opbrengst geheel ten goede kwam aan de actie „Helpt Honge rend India". De bijeenkomst werd geopend door de wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, die het een dappere daad noemde, dat de „Jaro" deze voorstel ling had durven organiseren op een zomer se Zondag. Hij wees er op, dat de „Jaro" de actie voor India, na de oproep van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, in Haar lem het eerst aangepakt had.. Eerst door een uitzending; nu door een filmbijeen komst. Hij hoopte, dat velen zouden mede werken, om de actie te doen slagen. Het programma zelf bestond uit films, die een beeld geven van de werk- en le venswijze van de Indiase bevolking. Ze lieten de bewerking van hout, koper en ivoor zien, terwijl ook de godsdienstige zeden en gewoonten, waarvan er zovele zijn in India, tot uitdrukking kwamen. Behalve een viertal films over India be vatte het programma ook nog een documen taire over de gasproductie in Nederland en het weekjournaal. Bij de uitgang werden nog vele voedsel-25' bonnen verkocht. Zij die nog bonnen wen sen te kopen of te veikopen kunnen zich wenden tot de „Jaro", Oranjestraat 7 te Haarlem. Afdeling A: MHOFort Boys 21 ge staakt; OW ISpringbokken 62; HAC Nederland I 1—5. Afdeling B: GMCHoll. Nautic 1—10; 't WestenHeeremans v. Leuven 40; Booij HSM I 4—4. Afdeling C: Nederland II—RBK II 6—0; HaakFKF 13; HSM II—Damevo 25; OW II—Blokmetaal 3—8. Het wedstrijdprogramma voor de komende week luidt: Afdeling A: Maandag 23 Juli: Springbok ken MHO; Dinsdag 24 Juli: OW I—HAC. Afdeling B: Maandag 23 Juli: GMC—'t Wes ten; Woensdag 25 Juli: HeeremansVermaat. Afdeling C: Dinsdag 24 Juli: Blokmetaal HSM II; Donderdag 26 Juli: DamevoRBK II; Vrijdag 27 Juli—Nederl. IIHaak; Zater dag 28 Juli: FKF—OD II. OOOOOOOCOCCCOOCCOt Aangelokt door het mooie weer en het verrijden van de Grand Prix op het circuit zijn de afgelopen Zondag onge veer 200.000 mensen naar Zandvoort getrokken. Sinds mensenheugenis zag men zoveel auto's en bussen niet in de badplaats. In Amsterdam moesten de reizigers voor Zandvoort soms ander half uur in de rij staan, voordat ze een kaartje konden bemachtigen. De politie schat het aantal personen-auto's dat gisteren in Zandvoort was op 15.000. Ondanks deze enorme drukte heeft zich geen enkel verkeersongeval voorge daan. De politie heeft zich kranig ge weerd. oooooooooc Aan boord 31 passagiers Een passagiersvliegtuig van de „Cana dian Pacific Airlines, dat met een en dertig passagiers aan boox-d in Vancouver was opgestegen, met Anchorage in Alaska als bestemming, is Zaterdagavond als vex-mist opgegeven. Na Zaterdagmorgen negen uur, Nederlandse tijd, toen het vliegtuig zich boven Kaap Spencer bevond, is niets meer van het toestel vernomen. Het vliegtuig was op weg naar Korea. De meeste passagiers waren Amerikaanse militairen. De bemanning bestond uit zeven personen, waaronder twee stewardessen. Schepen van de Amerikaanse kustwacht en reddingsvaartuigen van de maatschappij nemen aan de opsporingen deel. Een functionaris van de Canadian Pacific Airlines deelde Zaterdagavond mee, dat in Anchorage noodseinen waren opgevangen, welke afkomstig zouden kunnen zijn van het vermiste toestel. Het vliegtuig is een vier-motorige DC-4. TOKIO (Reuter). Het 6.660 ton me tende Belgische vrachtschip „Rubens" is heden, nadat er brand aan boox-d was uit gebroken, bij de Japanse kust gezonken. De bemanning werd gex-ed. Het brandende schip, dat Zaterdag ten Zuid-Oosten van Tokio aan de grond was gelopen, was Zondagavond door sleepboten vlot getrokken. Deze sleepboten moesten echter haar pogingen om de „Rubens" een haven binnen te brengen, staken, daar het vuur niet bedwongen kon worden en het schip zware slagzij maakte. Bovendien dreigde de romp van het schip te zullen scheuren, doordat de lading van 9.000 ton sojabonen tengevolge van het door twee lekken binnenstromende water ging uit zetten. Inmiddels was de bemanning, bestaande uit 18 Belgen en 22 Duitsers, aan boord van vier Japanse reddingsboten genomen. Vanmorgen in alle vroegte was het voor de Emmaschool in Haarlem-Noord een drukte van belang. Geen wonder overigens, want tachtig kinderen namen er voor veertien dagen afscheid van hun ouders. Op initiatief van de Vereniging Kinderuitzending Naar buiten" gaan zij een vacantie doorbrengen op het Friese en Groningse platteland. Zij worden bij particulieren meest boeren ondergebracht. Aanklacht tegen oud-gouverneur Peters Tegen het einde van het vorig jaar be sloten de (toenmalige) Staten van de Ne derlandse Antillen na enige bewogen ver gaderingen en onder fel verzet van de fractie der Arubaanse Volkspartij, tot ont eigening van het particuliere electriciteits- bedrijf op Aruba „Electx-a", aangezien de concessie-bepalingen niet zouden zijn na gekomen. De onteigening geschiedde in de nacht van 14 op 15 November 1950. De eigenares van „Electra", mevrouw de we duwe F. Eman-Van der Biest, heeft zich daarbij niet neergelegd en tracht thans met behulp van haar rechtskundige advi seurs te bewijzen, dat de onteigening ten onrechte en op onwettige wijze is geschied. Mr. C. F. Klokke, voormalig lid van het Hof van Justitie in de Nederlandse An tillen en oud-rechter op Aruba, die als rechtskundig adviseur van mevrouw Eman optreedt, heeft een uitvoerig dossier sa mengesteld, dat aan de Arubaanse Pers vereniging ter publicatie ter hand is ge steld en waarin getracht wordt de onwet tigheid van de onteigening te bewijzen. Hierbij bevindt zich een afschrift van een tegen ex-gouvemeur Peters ingediende aanklacht. Mevrouw Eman eist een vergoe ding van 10 millioen gulden, welk bedrag zij zou hebben moeten ontvangen, wanneer het bedrijf „op rechtmatige wijze gevor derd" zou zijn geweest. Advies; conferentie ministers van defensie over supra nationaal leger Zaterdag is in Parijs meegedeeld, dat de conferentie over de vorming van een Europees leger haar eerste tussentijdse rapport heeft voltooid. Het rapport, dat nog niet is gepubliceerd, is gericht aan de regeringen van de deel nemende landen: Frankrijk, Italië, België, Luxemburg en West-Duitsland. Dinsdag zal een plenaire zitting van de conferentie worden gehouden, om de an dere leden-staten van het Atlantische Pact, die slechts waarnemers hebben gezonden, op de hoogte te brengen van het rapport. In de mededeling van het secretariaat der conferentie wordt gezegd, dat ondanks de moeilijkheden op belangrijke punten vorderingen zijn gemaakt. De voltooiing van het rapport .volgde kort op het Amerikaanse voorstel om een drie-mogendheden conferentie te Washing ton te houden, om spoedig een overeen komst inzake de West-Duitse deelneming te bereiken. Deskundigen adviseren ter conferentie een bijeenkomst van de respectieve minis ters van Defensie te houden, teneinde tot een politiek accoord te komen over het verenigen van alle betrokken strijdkrach ten tot één supra-nationale strijdmacht. Alnati, 20 v. La Plata. Altair, 21 te Recife. Amstelkerk, te Lobito. Andijk, 20 v. Gravesend n. Antwerpen. Arendsdijk, 21 te Santos. Aalsdijk, 21 11.30 u. aan Hoek v. Holland verw. Aardijk, pass. 20 Miami. Almdijk. 21 te Galveston verw. Alnati. 21 te Montevideo. Arendskerk, 21 v. Aden. Akkrumdijk, 20 420 m. Z. Kp. Palmas. Alpherat. 20 550 m. W. Kp. Clear. Aludra. 20 225 m. Z.ZO. Kp. Race. Amstelland, 20 260 m. Z.t.W. St. Vincent. Averdijk, 20 600 m. O.t.N. Kp. Race. Alkaid, 20 480 m. Z. St. Vincent. Amstelstad, 20 540 m. NW. Flores. Amstelveen, 20 360 m. N. Flores. Aagtedijk, 21 v. Montevideo n. Paranagua. Abbedijk, 22 v. Newport News n. New York. Albireo, 20 v. Las Palmas n. Recife. Aldabi, pass. 22 St. Vincent. Alhena, 21 te Antwerpen. Alphacca, 22 te Norfolk. Alwaki, 22 te Trinidad. Arundo, 21 v. Newport News n. Nederland. Andijk, 22 te R'dam. Axeldijk, 21 te R'dam. Aagtekerk, 22 te Hongkong. Alcyone, 22 v. Aden. Amstelvaart., 21 A'dam n. Galveston. Annenkerk, 23 te Genua. Blijdendijk, 21 te New York. Bacchus, 20 v. Georgetown n. Ciudad Bolivar. Baud, 20 v. Priok n. Singapore. Britsum, 20 470 m. W. Ouessant. Bali, 22 V.Singapore n. Djakarta. Bantam, 22 te Djakarta. Billiton, 22 v. Sorong n. Hollandia. Bloemfontein, 22 pass. Dakar. Beverwijk, 22 te R'dam. Bennekom, 22 te Antwerpen. Boschfontein, 21 te Marseille. Bïeda, 22 v. A'dam n. West Indië. Cistula, 22 n. Curacao. Chama, 20 240 m. NO. Tristan da Cunha. Cleodora, 20 250 m. Z. Ceylon. Callisto, 20 500 m. O. Baltimore. Caltex Delft, pass. 22 ten Z. Kreta. Caltex Leiden, pass. 22 Kp Bougaroni. Caltex Pernis, pass. 22 Ouessant. Caltex The Hague, pass. 22 Gibraltar. Celebes, 22 v. Malta. Ceram, 22 te Bombay. Congostroom, 23 te n anker Lagos. Cronenburgh, 22 v. IJmuiden n. Bilbao. Duivendijk, 20 v. Cristobal. Duivendrecht, 23 te Las Palmas. Delft, 22 v. Talcahuano n. San Antonio. Diemersdijk, 22 v. Bilbao r.. Los Angeles. Dalerdijk, 22 v. San Francisco. Elmina, 21 te Monrovia verw. Edam, 20 te Norfolk. Eendracht, 20 in baai Piraeus. Esso Amsterdam, 20 680 m. W.ZW. Flores. Esso Den Haag, 20 650 m. ZW. Flores. Eemland, 21 v. St. Vincent. Enggano, 22 nog te Bara. Erinna, 23 te Miri verw. Flevo, 20 v. A'dam n. Bordeaux. Felipes, 20 v. Singapore n. Penang. Furmsum, pass. 21 Owers. Friesland (KRL), pass. 21 24 u. Kp. Bon. Farmsum, 22 te R'dam. Gadila, 20 v. Suez n. Bombay. Gouwe, 20 v. Libreville n. Montrovia. Groote Beer, 20 370 m. ZO. Dondrahead. Grootekerk, 20 570 m. W. Lobito. Gaasterland, 22 v. Bahia. Gooiland, 21 v. Santos n. Rio de Janeiro. Gordias, 22 te R'dam. Graveland, 22 v. A'dam n. Buenos Aires. Hector, 20 v. Iskenderun n. Tunis. Hestia, 21 te Cristobal verw. Haulerwijlc, pass. 20 Kp. Race. Hydra, 20 v. Laguaira n. Puerto Cabello. Helicon, 20 Curacao verw. Hera, 20 te Hamburg. Helder, 20 290 m. Z.ZW, Rio de Janeiro. Haarlem, 22 v. Puerto Cabenas n. Curasao, Hercules, 21 v. A'dam n. Galveston. Indrapoera, 20 v. Djakarta n. R'dam. Jupiter, 20 te Kollo. Java, 22 te Amsterdam. Kota Gede, 21 Anderhalfgraadskan. I Karossa, 20 v. Manokwari n. Biak. Kertosono, 20 v. Banjoewangi n. Soerabaja. Klipfontein, 20 240 m. Z. Kp. Guardafui. Kedoc, 22 v. Suez n. Belawan. Kieldrecht, 22 v. Tabaco n. Singapore. Kota Agoeng, 21 v. New York n. Baltimore. Kota Baroe, 22 te Soerabaja. Lucita, 19 v. Stanlow n. Curacao. Larenberg, 21 v. R'dam n. Bagnolie. Leopoldskerk, pass. 20 Gibraltar. Langkoeas, pass. 21 Malta. Lawak, 21 v. Singapore n. Belawan. Leerdam, 22 v. Antwerpen. Lekkerkerk, 22 te Genua. Lieuve Vrouwekerk, 22 te Bandarshapoer. Loppersum, pass. 21 Kp. St. Vincent. Laertes, pass. 22 Wight. Laagkerk, 21 v. Amsterdam. Leerdam, pass. 22 Vlissingen. Luna, 22 te Amsterdam. BINNENLAND In het Staatsblad is gepubliceerd de wet' tot voorziening in het bestuur van de ge meente Finsterwolde. De wet treedt 24 Juli in werking. Twintig leden van de Nederlandse lucht macht ziji per vliegtuig naar de V. S. ver trokken. Zij zullen in Amerika technische cursussen volgen. De duur van de cursussen bedraagt gemiddeld vijftien weken. De groep bestaat uit onderofficieren, korporaals en soldaten. De chauffeur van de tankauto met benzine, die Vrijdag tijdens een brand in zijn auto op het terrein van de Shell te Deventer ern stig gewond werd, is overleden. Het slacht offer, de 24-jarige M. van der Linden, was gehuwd. Te Deventer overleed in de ouderdom van 84 jaar de heer A. Kelderman, die zich jarenlang als wethouder en in vele andere ambten en functies voor Deventer zeer ver dienstelijk heeft gemaakt. De heer Kelder man, die zijn loopbaan als typograaf begon, behoorde tot de grondleggers van de Vrij zinnig Democratische Bond. Het Amerikaanse troepentransportschip „General Mac Rae", met aan boord 250 Ne derlandse en 179 Belgische vrijwilligers voor Korea, is Zaterdagmiddag uit de Rotterdamse haven vertrokken. Het Amerikaanse yrachtschip „American Oriol" is Zondagmiddag bij het binnenvaren van de haven van Curasao vastgelopen op een rif. Pogingen die door een bergingsvaar tuig van de Amerikaanse marine in het werk werden gesteld om het schip los te trekken, bleven zonder resultaat. Zaterdagmiddag is b(J èen steiger aan de De Ruyterkade te Amsterdam het stof felijk overschot gevonden van een 6-jarig jongetje, dat sedert Dinsdagmiddag werd vermist. In een zwavelzuurfabrïek aan de over kant van het IJ te Amsterdam is bij het proefdraaien van een machine een compres sor gesprongen. Door de ontsnappende scha delijke gassen werd een 47-jarige arbeider bedwelmd. Hij is later in het Binnengasthuis overleden. De Staten van Suriname hebben aan de landsregering gevraagd Suriname niet langer in de Caraibische commissie door de heer L. Lichtveld te doen vertegenwoordigen om dat deze het vertrouwen van de Staten niet meer geniet. Dinsdag wordt een autobusverbinding Venlo—Straelen—Geldern—Wesel geopend. HAARLEM EN OMGEVING Het programma van de orgelbespeling in de Grote Kerk, op Dinsdag 24 Juli, 's avonds van 8 tot 9 uur, door George Robert luidt: 1. Preludium en Fuga C gr. t., G. Böhm; 2. Adagio en Andante uit het' 1ste Concert, G. H. Handel; 3. Koralen a. An Was- serflüssen Babyion, b. Gottes Sohn ist kommen, J. S. Bach; 4. Alia Breve, J. S. Bach; 5. Deux versets de 1'Hymne: „Ave Maris Stella", M. Dupré; 6. Bénédiction Nup tiale, C. Saint-Saëns; 7. Final uit de 1ste Symphonie, L. Vierne. Op Donderdagavond 26 Juli zal reverend Ernst Gubler, zendeling in Spanje, in de Zui derkapel, Zuiderstraat 15 te Haarlem, spre ken over het onderwerp: „De kruisbanier in Spanje". Het gesprokene zal met kleurendia's worden toegelicht. De heer W. van der Peijl uit Heemstede behaalde Zondag als instructeur van het tamboercorps der Haarlemse Postfanfare op het concours te Aalsmeer een eerste prijs in de marswedstrijd met het hoogst aantal punten. Candidaat J. W. v. d. Gronden is voor nemens 13 September intrede te doen bij de Christelijk Gereformeerde Kerk van IJmui den na op 12 September te zijn bevestigd door ds. W. Kremer van Apeldoorn. Zondagmorgen is een veertienjarig meisje op de Heemsteedse Dreef door een auto aangereden toen zij voor deze wagen langs de Bachlaan wilde infietsen. Het meisje viel op het trottoir en is met een gewond linkerbovenbeen naar het Diaconessenhuis in Haarlem gebracht. Mr. J. C. C. W. Hijszeler, wethouder van Soicale Zaken te Bloemendaal, is verhinderd om morgen, Dinsdag, spreekuur te houden. Macoma, 20 v. Berre n. Bona. Merwede, 20 op rede Le Havre. Mitra, 20 v. Kopenhagen n. Fredericia. Maashaven, 21 v. Las Palmas. Maetsuyeker, 19 te Singapore. Marken, 20 2 u. te Treerivers. Maaskerk, 21 v. Antwerpen n. Dakar. Mirza, 20 170 m. O.NO. Sombrero eiL Maas, 21 v. Madeira n. Barbados. Maaskerk, pass. 22 Ouessant Madoera, 22 v. Port Said n. Koeweit Marpessa, 21 te Port de Bouc. Meerkerk, 22 te Genua. Modjokerto, 21 rede Tj. Pandan. Molenkerk, 21 rede Accra. Muiderkerk, pass. 22 Finisterre. Mataram, pass. 20 24 u. Anderhalfgraadskan. Nigerstroom, 20 v. Dakar n. Freetown. Noordwijk, pass. 21 Ouessant. Omala, 21 te Port Said. Ovula, 20 te Miri. Orestes, 20 v. Montevideo n. Buenos Aires. Overijsel, 19 te Melbourne. Ophir, 20 te Muntok. Oranje Fontein, 21 te Durban. Oranjestad, 21 v. Trinidad n. Laguaira. Oberon, 21 v. Philadelphia n. Nederland. Oranje, 23 te Belawan. Poseidon, 20 te Maracaibo. Prins Joh. W. Friso, 21 v. Port Alfred n. Three Rivers. Prins Alexander, 20 v. Bremen n. Hamburg. Prins Willem v. Oranje, pass. 21 Orkaden. Prins Maurits, pass. 21 St Mary Isle. Parkhaven, pass 22 Abrolhos. Poelau Laut, 21 te Piadju. Prins Alexander, 22 te Hamburg. Prins Willem II, 21 v. Sorel n. R'dam. Polydorus, 19 te New York. Rijndam, 20 360 m. O.t.N. Kp. Race. Radja, 23 te Makassar verw. Raki, 21 te Genua. Rempang, 22 v. B'alikpapan n. A'dam. Riouw, 21 v. Rangoon n. Belawan. Rondo, 22 te Belawan. Ruys, 22 te Manilla. Rotti, pass. 22 Finisterre. Schie, 20 v. St. Marc n. Caphaiti. Sibajak, 20 910 m. O.ZO. Guardafui. Sommelsdijk, 20 v. Hamburg n. R'dam. Stad Leiden, pass. 20 Ouessant. Stad Vlaardingen, 20 v. Vlaardingen n. Narvik. Samarinda, 22 te Menado. Soestdijk, pass. 21 Guardafui. Stad Breda, 21 v. Los Angeles. Stad Dordrecht, 23 Hoek v. Holland verw. Stad Haarlem, 21 te Savonna. Straat Malakka, 21 v. Mauritius n. Lorenzo Marques. Straat Soenda, 22 Recife verw. Sarangan, pass. 21 17 u. Ouessant. Sommelsdijk, 21 te R'dam. Saparoea, 21 v. A'dam n. Hamburg. Sloterdijk, 22 v. Suez. Stad Schiedam, verm. 24 v. Vlaardingen n, Saffi. Tabian, pass. 20 Gibraltar. Tjibesar, 20 v. Mauritius n. Priok. Trajanus, 19 v. Curagao n. Laguaira. Taria, pass. 20 Ras Fartak. Teucer, 20 450 m. NO. Bermuda. Tjibodas, 20 nog op rede Priok. Tjisadane, pass. 20 Poeloe Weh. Tjitjalengka, 20 v. Singapore n. Muntok. Tiberius, 20 940 m. Z. New York. Talise, 22 te Cienfuegos. Tawali, pass. 22 Gibraltar. Tibia, pass. 21 Gibraltar. Tjikampek, 22 v. Tj. Mari n. Singapore. Tjipanas, 22 v. East London n. Durban, Tomini, 22 v. Piadju na Cheribon. Tamo, 22 te R'dam. Ternate, 21 12 u. v. Opondicherry. Tomori, pass. 22 Bahamas. Tero, verm. 24 v. Buenos Aires n. R'dam. Tiba, verm. 26 v. Antwerpen. Volendam, 21 te Quebec. Venus, 21 v. Alexandrië n. Beyrouth. Veendam, pass. 22 Scilly eilanden. Waal, 21 te Houston verw, Waibalong, 20 te Singapore. Weltevreden, pass. 20 Kp. St. Vincent. Woensdrecht, 20 260 m. O.t.N. Demerara. Waterland, pass. 22 Kp. St. Vincent. Willemstad, 21 v. Madeira n. Plymouth. Westerdam, pass. 22 Scilly's. Winterswijk, 22 te Civita Vecchia. Willem Ruys, 24 14.30 u. v. R'dam n, Djakarta, Zaan, 22 te Kopenhagen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3