(0e*w/ Bouw industriehallen Waarderpolder wordt ernstig overwogen •Clowntje Rick Laat het verleden rusten Berini - de Beste-Bromfiets fjKort en Bondig '"Hoe is het ontstaan?^ Een Eeuw Geleden HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Financiering industrialisatie en woningbouw wordt eveneens bestudeerd Goed voorbeeld Proefopzet VRAAG NAAR FILMS /CAMERA'S Woningbouwcombinatie Verbindingen Haak in-tentoonstelling in het Krelagehuis Tuinlieden houden rozenavond FEUILLETON door Peter Paul O'Mara Prijs f 239.- J. DE GRAAF Examens handenarbeid VOOR BRILLEN Meer dan 7600 bezoekers van Rembrandt-tentoonstelling Slaapt U slecht SCHEEPVAART Dit woord: AARZELEN piNSDAG 24 JULI 1951 De Stichting tot ontwikkeling van de In dustrie te Haarlem houdt zich op het ogen blik Intensief bezig met drie belangrijke aspecten van het rendabel maken van de industrieterreinen ln de Waarderpolder. In de eerste plaats zal bij wijze van proef een plan worden uitgewerkt voor de bouw van industriehallen, ten tweede wordt de kwestie van de financiering van de huis vesting voor nieuwe bedrijven bestudeerd en tenslotte zal ook het met de industriali- satie samenhangende woningvraagstuk «orden bekeken. Het nog steeds actuële probleem der ver bindingen met de Waarderpolder wordt uiteraard niet losgelaten. Het is de voorzitter van. de Stichting, wethouder W. F. Happé, geweest die deze gewichtige punten aan de orde heeft ge steld. Het was zo langzamerhand duidelijk ge worden, dat het bedrijfsleven zelf in deze tijd behoefte heeft aan gebouwen die goed koop en doeltreffend van opzet,zijn, doch veelal niet in staat is de bouw daarvan zelf ie financieren. In enkele gemeenten is thans pioniers werk verricht door het stichten van zoge naamde industriehallen. In het bijzonder 's-Hertogenbosch heeft daarvan een uitstekend voorbeeld opgele verd. Het gaat hier om een eenvoudig ge bouw dat zodanig geconstrueerd is dat het met behulp van schotten en lichte muren is te delen naar gelang de aard van de daarin te vestigen fabrieken meebrengt. Nu kan men bij dit soort bouw twee kanten uit. men kan op risico bouwen en afwach ten of er ondernemingen zijn die van de industriehal gebruik willen maken; men kan ook een dergelijk onderkomen stichten voor een aantal bedrijven die bepaalde trekken gemeen hebben, zodat er minder voor de afzonderlijke industrieën aan het gebouw veranderd behoeft te worden, het- i kostenbesparend werkt, terwijl men zich tevens voor lange tijd van een vaste huurder verzekerd weet. Bovendien heb ben dergelijke industriehallen het voordeel, dat ze ook spoediger te verhuren zijn wan neer een der bedrijven onverhoopt geliqui deerd moet worden. Het ligt nu in de bedoeling dat er in Haarlem een proef-opzet wordt gemaakt voor een drietal serieuze gegadigden. Deze verbinden zich nog tot niets, doch stellen wel hun gegevens beschikbaar opdat men zal weten wat ongeveer de gemiddelde prijs zal zijn, die voor eern dergelijk gebouw in rekening moet worden gebracht. Waarschijnlijk zal dat bedrag hoger liggen dan irt Den Bosch, waar men de hal voor zes gulden vijftig per vierkante meter nuttige oppervlakte per jaar ver huurt. Een gevolg van de daar beschikbare goedkope grond, terwijl bovendien niet ge heid behoeft te worden. Doch rnen heeft goede hoop, dat men toeh zal kunnen con curreren tegen soortgelijke instellingen elders in Westelijk Nederland. In Den Bosch is de exploitatie van de industriehallen uit de ambtelijke sfeer ge- ADVERTENTIE Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 23 Juli 1951 BEVALLEN van een zoon: 19 Juli, A. M. Hopstaken—Visser; A. L. HofstedeWie- meijer; 20 Juli, P. C. Schroeder—Posthumus; 21 Juli, G. Prins—Koning; C. BoumanLok- kerbol; A. A.C. SchreuderHettema; 22 Juli, W. BeugelingMaas; F. F. Vos—Vrenegoor; J. M. R. van BreroRooijers; I. Portier Sheilds; S. V. Spoorde Lassacquère; M. F. de Nobelde Prez; J. M. FeitsmaTolen; M. Klous—van Leeuwen; J. H. M. Hulsbergen Stomphorst; 23 Juli, B. H. Tukkervan den BrinkJ. J. VeenstraTimmer; A. Bouman Mantel. BEVALLEN van een dochter: 21 Juli, D. J. W. HesselingLouwen; C. A. van der Jagt Westerdaal; M. C. Gaikhorst—Pel; 23 Juli, H. W. van den BergVerkerk. OVERLEDEN: 20 Juli, L. F. Blokker, 31 j., Gasthuisvest; J. van den Branden, 68 j., Kam perlaan; J. T. M. Schuit, 18 m., Beukenstraat: R. E. van der Wiel, 48 j., Gasthuisvest; 2l Juli, T. Nieuwenhuisde Groot, 51 j., Van 't Hoffstraat; 22 Juli, L. WolppHameka, 66 j., Spaarnwouderstraat; M. Bender—Schindler, 17 j., Iordensstraat; C. E. de Vries, 75 j., Maerten van Heemskerkstraat. houden; het beheer wordt door een aparte stichting gevoerd, hetgeen uitstekend vol doet. De plaats van het complex is aan de Oostelijke zijde van de Industriehaven ge dacht. Over de financiering, die, zoals gemeld, eveneens een studie-object van de Stich ting voor Industrievestiging vormt, vait nog weinig concreets te zeggen. Zeker is, dat con contact zal worden gezocht met het Directoraat-generaal voor de industriali satie. Wat dan het woningvraagstuk betreft: Er zal naar gestreefd worden zowel de in Haarlem gevestigde bedrijven, die belang stelling voor dit onderwerp hebben, als on dernemingen, die de Spaarnestad wel als plaats van vestiging zouden uitkiezen als er maar huisvesting voor haar werknemers zou zijn, te verenigen in een woningbouw combinatie, waarbij de industrie het onren dabele deel der bouwkosten op zich neemt. Op die wijze kan de gemeente buiten het bouwvolume om het bestaande tekort aan woningen voor de industrie doorbreken. Over de verbetering der verbindingen kunnen wij kort zijn. De bouw van de Prinsenbrug zal met kracht door B. en W. worden bevorderd. Reeds werd de bestra ting van de Oudeweg belangrijk verbeterd. Het wachten is voorts op de afwikkeling van de onteigeningsprocedure op de begro- Maandagavond om zes uur laadden enige vrachtauto's van Van Gend en Loos voor het Krelagehuis aan de Leidsevaart een groot aantal kisten uit, welker inhoud be stemd was voor de negende tentoonstelling van de Haak in, d« indirecte actie tegen de zozeer gevreesde kanker. Met man en macht ging men gisteravond aan het werk om de expositie vóór vanavond half adht gereed te krijgen. Timmerlieden, electri cians en etaleurs hadden zich met het be nodigde materiaal belangeloos beschikbaar gesteld. De grote zaal in het Krelagehuis was door de eigenaresse voor dit goede doel afgestaan. Langs de wanden van de zaal waren hedenmorgen reeds de vlaggen met de rode krab aangebracht en in de nis sen werden de verschillende voorwerpen groepsgewijs geëtaleerd. Stands met minia tuur-trams en -spoorwagens; met knutsel werk geconstrueerd door soldaten; met velerlei soorten poppen enzovoorts. Aan al deze met de hand vervaardigde voorwerpen is een geschiedenis verbonden, die een groot aantal boekdelen zou omvatten, wanneer men ze op schrift zou stellen. Aan de ingang van de tentoonstelling wordt voor de eerste keer na de première de volledige kroningsstoet uit 1948 geëx poseerd. De eigenaar is ongeveer vier uur bezig geweest om al de onderdelen op te stellen. Dan komen er natuurlijk de talrijke at tracties, zoals het Rad van Avontuur, ver lotingen, grabbeltonnen, een theeschenkerij en een stand, waarin een glasblazer het ver vaardigen van voorwerpen zal demon streren. De tentoonstelling blijft vijf dagen in Haarlem. Een opwekking De voorzitter van de afdeling Haarlem van het Koningin Wilhelminafonds schrijft ons: „Ik wil gaarne de bevolking van Haarlem en omgeving attent maken op de „Haak in"-tentoonstelling, waar tegen een laag entreegeld de mooie werkstukken te zien zijn, die bij de „Haak in"-acj;ie zijn ont vangen. Aangezien de opbrengst van deze ten toonstelling met haar vele attracties en ver loting ten bate komt van het Koningin Wilhelminafonds tot bestrijding van de kanker, is het van groot belang, dat velen van hun belangstelling blijk geven, opdat een grote som zal kunnen worden afgedra gen, teneinde een doeltreffende bestrijding mogelijk te maken van deze ernstige en ge vreesde ziekte, welke nog steeds zoveel slachtoffers vergt. W. B. SMIT De Onderlinge Tuinliedenvereniging „AeJüenhout en Omstreken" organiseert op Woensdag 25 Juli een speciale rozenavond. De heer L. Wegman zal de'inzendingen bespreken. De agenda vermeldt verder een verslag van de Lathyrusavond en van de grote excursie. DE F.I.F.A. HEEFT BESLOTEN dat de scheidsrechters bij internationale voetbal wedstrijden voortaan zullen worden bijge staan door twee landgenoten als grens rechters. De eend stond daar maar te kwaken en waggelde op z'n korte pootjes woedend heen en weer. Maar dat kon geen kwaad, en de drie zaten veilig boven op het dak Maar toen dat even geduurd had, vond Rick het genoeg. „Ik zal die boer nou maar weer in z'n gewone gedaante terug toveren", zei hij. Jlij zwaaide z'n toverstokje door de lucht.... en toen veranderde de eend weer in de boer. Die stond nu beduusd te kijken, want hij begreep er niets van! Ze schaterden nu weer om het verbaasde gezicht, dat hij trok. „Ja, baas", riep Rick. „Zo doe ik nou met mensen, die tegen ons te keer gaan! Want ik kan toveren, zoals je hebt gemerkt. Wees maar gerust, we doen heus geen kwaad en we rusten alleen maar even uit op het dak. Nou gaan we weer verder!" „Ja", zei Oepoetie. „Ik ben alweer helemaal uitgerust, we moesten maar weer waf, gaan vliegen!" Ze gingen rechtop staan en spreidden hun vleugels. „Aju, baas!", riep Rick. „Daar gaan we weer!" En ze fladderden regelrecht de lucht in. „Wel, hè'k van mien leven!", zei de boer verbaasd. 2) Met de moed der wanhoop trachtte zij Haar vrees te onderdrukken en na enige tijd stond zij op en ging naar de badkamer om zich te wassen. Zij begon de al wat kale zwarte jurk aan te trekken, die zij bij de begrafenis gedragen had, maar tegelijk 'swam haar geest daartegen in opstand. In de plaats daarvan trok zij nu de gebloemde katoenen huis jurk aan, die zij verleden jaar gekocht had het enige nieuwe kle dingstuk, dat zij zich gedurende drie jaar bad aangeschaft. In het volle gouden licht van de zomer middag bleef zij even staan en bekeek zichzelf in de spiegel, trachtend zichzelf te zien, zoals een vreemde haar zien zou. Zij zag er ouder uit dan haar 27 jaar verleden week had zij Dorothy Hughs nog gezien met wie zij op school was geweest en zij voelde zich naast haar bijna als een vrouw van middelbare leeftijd. Zij was veel te mager en zij had zwarte kringen van vermoeidheid onder haar ogen. Haar baar, dat zij nooit had laten permanenten, fnaar dat zij gewoonlijk met borstelen facht en glanzend had. weten te houden. zag er nu dof uit.... gewoon bruin haar zonder meer. Haar tanden waren blank en goed gelijk en haar ogen dacht zij waren vrij goedgrote ogen, die een zachte eigenaardige goudbruine glans had den. Al met al was de opgemaakte inventaris nogal deprimerend en met een zucht wend de zij zich van de spiegel af en ging naar beneden naar de ouderwetse keuken. Er was net thee genoeg in het busje voor één zetsel en weer voelde zij zich'een ogenblik beklemd. Wat moest zij doen nu alles op was? In ieder geval had zij nu honger en dus zette zij thee en smeerde een snee brood. Zij wilde juist aan de keukentafel gaan zitten eten, toen er aan de voordeur gebeld werd. Meteen herinnerde zij zich, dat de heer Spale gezegd had, dat hij haar zou komen opzoeken. Zij aarzelde even, terwijl zij naar haar warme kop thee keek. Bijna besloot zij om, wie het ook was, maar rus tig te laten bellen en zich volkomen stil te houden, maar tenslotte ging zij dan toch maar kijken. Toen zij de zware wit-geverf- de voordeur opentrok, zag zij, dat het niet mijnheer Spale was, die op de stoep stond, maar haar neef John Henby. Zij had hem in geen maanden gezien; hij was er tijdens de ziekte van haar vader nooit geweest en evenmin was hij op de begrafenis geko men. Ook het briefje, dat zij hem gezonden had en waarin zij hem mededeling deed van het overlijden van zijn oom, had hij onbeantwoord gelaten. H(j was een keurig, ADVERTENTIE BETALING KAN WORDEN GEREGELD KLEVERPARKWEG 2 HAARLEM TELEF. 11757 ting van 1950 voor de aansluiting van de Nijverheidsweg op de Waarderweg, waar door een zwakke schakel in de toegang tot de bestaande industrie langs het Noorder Buitenspaarne komt te vervallen. Tenslotte nog iets over de werving van nieuwe industrieën. Op het ogenblik wordt alleen contact gezocht met die ondernemin gen, die belang hebben bij de speciale voor delen die Haarlem kan bieden, in casu aan- en afvoer van grondstoffen, halffabrikaten en gereed product met kustvaartuigen. In dat verband is de onlangs door de gemeente met een combinatie van zand- en grindhandelaren getroffen overeenkomst, waardoor een aan de Westelijke zijde aan te leggen overslag- en losbedrijf tevens voor andere bedrijven van belang wordt, eveneens toe te juichen. De Stichting voor deze ontwikkeling van de industrie, die dus verre van een theore tisch gezelschap blijkt te zijn, beperkt haar activiteit trouwens niet tot het havencom plex: zij tracht ook oplossingen te vinden voor bedrijven die bijvoorbeeld ingevolge de Hinderwet een andere plaats moeten vinden, zodat deze voor Haarlem behouden blijven. Voor het M.U.L.O.-examen slaagden op 23 Juli in Haarlem: S. van Herle, IJmuiden; R. Blikhof, IJmuiden; J. Koster, IJmuiden; H. P. Jager, Lisse; H. W. Möhlmann, Sas- senheim; H. den Dekker, Zwanenburg; J. Bosch, Haarlem; A. Boshart, Haai'lem; J. C. Koetmans, Velsen; W. S. van der Horst, Vel- sen; M. A. de Bie, Heemskerk; M. Groot, Santpoort; B. R. Brouwer, Haarlem; N. H. Weller, Haarlem; W. de Bie, Haarlem; J. H. W. Renout, Haarlem. Allen diploma A. Afgewezen: 11 candidaten. Voor de hoofdakte werden voor gedeelte A 6 candidaten geëxamineerd. Geslaagd: mejuffrouw Thijssen en de heren Th. P. Weyers, Th. H. de Boer. Voor gedeelte B werden 8 candidaten ge ëxamineerd. Geslaagd de dames: A. C. Huisman, C. J. v. Dijk, E. A. Helsloot, S. P. de Roos en de heren: F. J. van Muiden, J. Schotten en J. N. Beemsterboer. GESLAAGD VOOR COUPEUSE. Voor het examen coupeuse slaagden de dames R. Prins, T. Adema en A. Mesman, allen leerlingen van de Mariaschool aan de Molenwerfslaan in Heemstede. Verkeerspolitie overgeplaatst Het bureau van de Verkeerepoltie is Maan dag van de Smedestraat overgeplaatst naar de Lange Wijngaardstraat 14. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 Haarlem drukdoend klein mannetje met haar, dat al aardig begon te dunnen en met een bril met dikke glazen. Hij was een paar jaar ouder dan zij en had nogal vooruitsteken de voortanden, die hij haar nu vertoonde in een grijns, welke voor een glimlach moest doorgaan. Goedenmiddag Anne, zei hij met een diep stem. Ik zou hier al eerder geweest zijn, maar gisteren had ik het te druk met een belangrijke cliënt en vandaag moest ik beslist even voor zaken naar Boston. O, dat hindert niet, John, zei zij op vermoeide toon en trok de deur wat ver der open. Wil je niet binnenkomen? Zij bracht hem in de donkere ongezellige salon en zij gingen tegenover elkaar op ouderwetse stoelen zitten. Ik stelde er prijs op om je te laten weten, dat ik ten zeerste meeleef met je verlies, zei John. Oorn Huntley was een prachtmens. Anne keek hem met enige verbazing aan. John had bijna net zo'n hekel aan haar vader gehad als deze aan hem, maar nu de oude man dood was, bracht John's idee van hetgeen goed en gepast was hem er toe gevoelens te uiten, die in het geheel niet met de werkelijkheid overeenstemden. Hij was helemaal geen prachtmens, zei zij. Hij had een ellendig humeur en voor niemand enige consideratie, behalve voor zichzelf. John zette een gezicht of hy diep ge schokt was; dit Was niet de manier waar- BINNENLAND Bij de Posbank, nabij Velp, is een pavil joen gebouwd. Het is aan het natuurschoon van de omgeving aangepast en vervangt de kiosk, die er vijf-en-twintig jaar heeft gestaan. Tijdens een hevig onweer is de bliksem geslagen in een landbouwschuur te Hoog- blokland. De schuur brandde af. Een aantal landbouwwerktuigen en een voorraad hooi gingen verloren. Er is enige opleving gekomen in de schoenenindustrie te Nijmegen. Bij een der fabrieken zijn zoveel orders ontvangen dat men enige weken draaien kan. De uitver koop van schoeisel laat ook zijn invloed gel den op de productie. Te Kielwindeweer in de gemeente Hoogezand-Sappemeer is de 68-jarige we duwe L. M.V. in haar woning door worging om het leven gebracht. Twee personen, W. B. uit. Hoogezand en D. R. uit Anlo, zijn gearresteerd. Vorige week Dinsdag is de boerderij van J. T. te Cubaard afgebrand. De brand weer wist het woonhuis te behouden. Enkele dagen later brandde echter ook het woon huis af. Aanvankelijk dacht men dat dit ge weten moest worden aan nasmeulend vuur. Thans heeft T. bekend het woonhuis in brand te hebben gestoken. De Rijkspostspaarbank geeft ter gele genheid van haar 70-jarig bestaan een toeslag aan allen, die gedurende hert. gehele jaar 1951 een spaarbankboekje of rekening bij de Rijkspostspaarbank gehad zullen hebben. De toeslag bedraagt 5 pet. van de rente. In de Grindgroeve op de Solsche Berg te Garderen is wederom een mammoethkies gevonden op een diepte van 20 meter. Een aantal reserve-officieren tot en met de rang van majoor, die thans met groot verlof zijn, zal de gelegenheid worden ge geven weer in militaire dienst te komen wegens de uitbreiding der vredesorganisatie van de landmacht en van de luchtmacht. De Finse rederij Enso Gutzeit te Hel sinki heeft aan de Amsterdamse Droogdok Maatschappij de bouw opgedragen van een motor-vrachtschip van 8500 b.r.t. Mr. J. A. Berger, voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars, is benoemd tot adviseur van de minister zonder porte feuille prof. dr. A. H. M. Albregts. Mr. Ber ger blijft voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars. HAARLEM EN OMGEVING Aan mejuffrouw M. H. G. Busser schrijf ster ter belastinginspectie, eerste afdeling Haarlem, is eervol ontslag verleend. De heer J. J. J. Waldenmaier te Haar lem is benoemd tot leraar in het Duits aan de Christelijke HBS (A) te Amsterdam. Mejuffrouw dra. C. J. Pilon te Heem stede is benoemd tot lerares in het Duits aan het Christelijk Lyceum te Doorn. De Heemsteedse wethouder van Onder wijs, de heer H. Disselkoen, zal morgen, Woensdag 25 Juli, geen spreekuur houden. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht zijn geslaagd: A. W. Voors te Haarlem voor het artsexamen en A. J. van den Bergh te Haar lem voor het tandarts-examen. Ds. D. Hoornstra, predikant te Hoofd dorp, heeft voor het beroep van de Gerefor meerde Kerk van BI ij a bedankt. Candidaat B. Bijleveld uit Haarlem ontving een beroep van de Christelijk Gere formeerde Kerk van 's Gravenzande en van Ulrum. Een bewoner van een huis aan het Stuyvesanrtplein te Haarlem was Maandag middag met zijn buurman op het dak van een schuur geklommen om dit te repareren. Zij bereikten echter het tegendeel, want beiden zakten door het dak. De buurman kreeg een snij wond boven het linkeroog; een zesjarig dochtertje van de bewoner dat in de schuur stond, liep schaafwonden aan armen en benen op. Maandagmiddag had op de Wagenweg te Haarlem een aanrijding plaats tussen een vrachtauto, die uit een garage kwam en een vrachtwagen, waarvan de remmen weiger den. De bestuurder van deze auto reed het trottoir op, maar kon desondanks de andere vrachtauto niet ontwijken. Met een dave rende slag botsten de wagens tegen elkaar. De aangereden wagen liep aanzienlijke schade op. op een plichtsgetrouwe dochter over haar overleden vader behoorde te spreken. Hij mag dan al zijn fouten en zijn... ehkleine eigenaardigheden hebben gehad, gaf hij stijfjes toe, maar hij was een prominent geleerde en een beschaafd man. Anne zuchtte. Het gaf niets, of zij John al vertelde, dat die geleerdheid van haar vader door experts in zijn eigen branche in twijfel was getrokken en dat zijn enige claim op de titel van „beschaafd man" deze was, dat hij van een lange reeks van be schaafde mensen afstamde en dat zijn eigen karaktertrekken daar niets mee te maken hadden. Het is jammer een oude familie als de L/diiorus ie zien uitsterven, zei hij. Hij was de laatste manlijke telg, is het niet? Je hebt geen neven meer, die Darford heten? Ik heb helemaaljgeen familie, zei Anne ongeduldig. Behalve jij dan. Een ogenblik bleven zij zwijgend tegen over elkaar zitten. Gedurende deze stilte vloog Anne plotseling een idee door het hoofd en zij vroeg zich af, waarom zij er niet eerder op gekomen was. John was klaarblijkelijk in goede doen. Zijn kleine schoenfabriek had gedurende de oorlog dag en nacht doorgedraaid om regerings orders af te werken en had nog steeds werk genoeg. Zij had er een hekel aan hem om een gunst te vragen, maar hij was tenslotte haar neef. John, zei zij, wil je me wat geld lenen, tot ik een en ander een beetje geregeld Morgen eerste rondleiding Meer dan 7600 bezoekers om precies te zijn: 7618 hebben tot nu toe de Haar lemse Vleeshal betreden om daar te genie ten van de indrukwekkende collectie etsen en tekeningen van de schepper van de „Nachtwacht". Vooral de laatste dagen is het aantal be zoekers niet onbelangrijk toegenomen, zo dat het gemiddelde ongeveer 150 personen waaronder tal van vreemdelingen per dag bedraagt. Velen staan evenwel tegenover het gra fisch werk van de meester nog wat on wennig, zodat het tentoonstellingscomité thans gehoor heeft gegeven aan herhaalde verzoeken uit het publiek om toelichtingen op het geëxposeerde. Bij wijze van proef zal morgen, Woens dagmiddag 25 Juli om half drie een rond leiding plaats vinden. Men kan zonder extra kosten van die gelegenheid gebruik maken. Blijkt er voldoende belangstelling voor deze toelichting te bestaan, dan zullen naar behoefte meer rondleidingen worden georganiseerd, zo nodig dagelijks. Tot burgemeester der gemeente Meers- sen is benoemd F. A. A. H. Breekpot, met toekenning ^/an gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Kessel. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist ƒ0.83, ƒ2.08,' ƒ7.94 Aagtedijk, 21 v. Montevideo n. Paranagua. Aldabi, pass. 22 St. Vincent. Alhena, 21 te Antwerpen. Alphacca, 22 te Norfolk. Arundo, 21 v. Newport News n. Nederland. Andijk, 22 te R'dam. Axeldijk, 21 te R'dam. Aagtekerk, 22 te Hongkong. Amstelvaart, 21 A'dam n. Galveston. Agatha. 23 te Makassar verw. Aldegonde, 21 v. Samboe n. Bangkok. Aletta, 22 te Port Swettenham. Alkaid, 22 200 m. O. St. Vincent. Armilla, pass. 22 ten Z. Hainan. Arundo, 22 290 m. O. Norfolk. Arkeldijk, 22 tet Hamburg. Alwaki, 23 v. Trinidad n. Buenos Aires. Amstelkerk, 23 rede Lobito. Amstelland, 23 dwars St. Paulsrock. Annenkerk, 23 v. Genua. Alblasserdijk, 23 te Brownsville. Alcyone, pass. 23 Guardafui. Alnatl, 23 v. Montevideo n. Santos. Alphard, 21 te Bahia. Alpherat. pass. 24 Cape Race. Arnedijk, 23 v. Galveston n. New Orleans. Abbedijk, 23 te New York. Almdijk, 22 te Houston. Albireo, pass. 23 St Vincent. Almkerk, 23 v. Genua. Bali, 22 V.Singapore n. Djakarta. Bantam, 22 te Djakarta. Bloemfontein, 22 pass. Dakar. Beverwijk, 22 te R'dam. Bennekom, 22 te Antwerpen. Breda. 22 v. A'dam n. West Indlö. BaCchus. 23 te Ciudad Bolivar. Bonaire, 22 575 m. W.ZW. Madeira n. Barbados. Eilliton, 24 te Olandia. Blitor, 23 v. Djakarta n. Cheribon. Boschfontein, 23 v. Marseille n. Southampton. Caltex Lelden, pass. 22 Kp Bougaronl. Caltex Pernis, pass. 22 Öuessant. Caltex The Hague, pass. 22 Gibraltar. Celebes, 22 v. Malta. Ceram, 22 te Bombay. Congostroom, 23 te n anker Lagos. Cronenburgh, 22 v. IJmuiden n. Bilbao. Caltex Utrecht, 22 120 m. O. Gibraltar. Castor, 21 v. Port au Prince n. Ciudad Trujillo. Chama, 21 280 m. NW. Tristan da Cunha, Clio, 17 te Curacao. Caltex Delft, 24 te Sldon. V Caltex Nederland, pass. 23 Kreta. Cirrus (weersehip), 23 te Plymouth. Coryda, 23 te R'dam. Diemersdijk, 22 v. Bilbao n. Los Angeles. Danae, 22 v. Algiers n. Oran. Delfland, 23 te Hamburg verw. Douro, 18 v. Vera Cruz n. Progresso. Duivendrecht, 23 V. Las Palmas. Dalerdijk, 23 te Los Angeles. Durango, 22 te Le Havre. Delft, 23 v. San Antonio n. Chamarai. Eemland, 21 v. St. Vincent. Enggano, 22 nog te Bara. Erinna, 23 te Miri verw. Eendracht, 23 in baai Volos. Elmina, 24 nog te Monrovia. Eemdijk, 22 te Tampa. Friesland (KRL), pass. 21 24 u. Kp. Bon. Farmsum, 22 te R'dam. Gordias, 22 te R'dam. Graveland, 22 v. A'dam n. Buenos Aires. Garoet, 23 te Djakarta. Gooiland, 23 v. Rio de Janeiro n. Ilheus. Groote Beer, 23 690 m. ZO. Kp. Guardafui. Gaasterland, 24 Rio de Janeiro verw. Haarlem, 22 v. Puerto Cabenas n. Curacao. Hercules. 21 v. A'dam n. Galveston. Hoogkerk, 21 v. Bremen n. Antwerpen. Hoogkerk, 23 te Antwerpen. Indrapoera, 23 1000 m. O.ZO. Anderhalfgraads kanaal. Java, 22 te Amsterdam. Jupiter, 21 v. Collo n. Gibraltar. Japara (KRL), verm. 24 v. Londen n. R'dam. Kedoe, 22 v. Suez n. Belawan. Kieldrecht. 22 v. Tabaco n. Singapore. Kota Baroe, 22 te Soerabaja. Karossa, 22 v. Seroei n. Sarmi. Karsik, 22 v. Makassar n. Soerabaja. Katwijk, 21 135 m. ZW. Öuessant. Kota Agoeng, 23 v. Baltimore n. Newport News. Langkoeas, pass. 21 Malta. Lawak, 21 v. Singapore n. Belawan. Lekkerkerk, 22 te Genua. Lieuve Vrouwekerk. 22 te Bandarshapoer. Loppersum, pass. 21 Kp. St. Vincent. Laagkerk. 21 v. Amsterdam. Luna, 22 te Amsterdam. Lindekerk, 22 te Antwerpen. Leersum, 22 30 m. NO. Miami. Loosdrecht, 24 v. Colombo. Laertes, 24 te A'dam. Leerdam, pass. 23 Scilly's. Leopoldskerk, pass. 23 Öuessant n. Boulogne. Maas, 21 v. Madeira n. Barbados. Madoera, 22 v. Port Said n. Koeweit. Marpessa, 21 te Port de Bouc. Meerkerk, 22 te Genua. heb? Ik zal je terugbetalen, zodra ik een baantje gevonden heb. Hij leek uit te wijken als een schichtig paard, zoals zij trouwens wel had kunnen verwachten, want hij stond er voor be kend, dat hij zeer op de penning was. Hoeveel?, vroeg hij voorzichtig. Anne dacht even na en maakte in haar geest enige optellingen. Vijfhonderd dollar ongeveer, zei zij tenslotte. Dat dekt dan wel niet alles, maar sommige mensen zullen nog wel wat willen wachten. John zette een gezicht of hij ten tweede male in zo korte tijd zeer geschokt was en begon met zijn hoed te draaien, alsof hij wenste, dat hij hier nooit gekomen was. Dat is een heleboel geld, zei hij ern stig. Een heleboel. Ik vind dat het blijk geeft van een zeer slecht beheer van jouw kant, als je jezelf zo diep in de schuld hebt laten komen. Anne voelde een golf van verontwaardi ging in zich opstijgen. We moesten toch eten, zei zij. En vader moest een dokter hebben en medicijnen en tenslotte moest ik hem laten begraven. Ja, zei hij haastig. Ja, natuurlijk. Hij aarzelde even en ging toen langzaam voort: Ik geloof niet, dat ik de hand zou kun nen leggen op zo'n groot bedragmijn geld zit allemaal in het bedrijf vast. Om schakeling, weet je. Maar misschien kan ik je wel met een deel helpen laten we zeggen honderd dollar. Anne bleef hem een, ogenblik zwijgend Evenals in de mensenwereld is er in de wereld der woorden stijging en daling. Sommige woorden klimmen in aanzien; andere, die van deftige geboorte waren, raken aan lager wal. Aarzelen is een voorbeeld van het eerste. Vroeger bete kende het: achteruitgaan en het hangt dan ook samen met aars: achterste. Al lerlei werkwoorden op -elen en -eren, zoals huppelen, kibbelen, stotteren, enz. betekenen: herhaaldelijk iets doen. Eer lijk gezegd is dus aarzelen: herhaalde lijk met het achterste draaiend achter uitgaan. En drukt dit niet op onna volgbare wijze de onzekerheid uit, het niet weten „zal ik weggaan of blijven"? Op het ogenblik is de gedachte aan het woord aars totaal verloren gegaan en in de deftigste gezelschappen kunt u zeggen dat u aarzelt. Niemand zal er u boos om aankijken. Molenkerk, 21 rede Accra. Muiderkerk, pass. 22 Finisterre Mataram, pass. 20 24 u. Anderhalfgraadskan. Maeoma, 22 te B'one. Malvina, pass. 21 Cairns. Mariekerk, 21 450 m. ZW. Cocos eil. Marissa, 21 te Miri. Myonia, 21 te Miri. Mentor. 23 te Londen. Maaskerk, pass. 23 Finisterre. Madeira. 23 in Suez kanaal. Mitra, 23 v. Kielerkanaal n. Curasao. Modjokerto. 23 v. Tj. Pandan n. Pangkali Pinang Markelo, 21 te Durban. Mapia, 18 te Singapore. Nieuw Holland. 21 v. Sydney n. Melbourne. Noordwijk, pass. 22 Finisterre. Nestor, 22 v. Catacolo n. Patras. Nieuw Amsterdam, 26 2.30 u. Southampton verw. Noordam. 23 te New York. Oranje Fontein, 21 te Durban. Oberon, 21 v. Philadelphia n. Nederland. Oranje, 23 te Belawan. Orestes, 21 te Buenos Aires. Ondina, pass. 24 Sabang. Oranjestad, 24 Curagao verw. Parkhaven, pass 22 Abrolhos. Poelau Laut, 21 te Pladju. Prins Alexander, 22 te Hamburg. Polydorus, 19 te New York. Plancius, 23 te Djakarta. Papendrecht, 21 200 m. ZW. Scilly's. Pygmalion, 22 te New Orleans. Poseidon, 23 te Ciudad Trujillo verw. Prins Willem II, pass. 23 Anti Costa eil. Radja, 23 te Makassar verw. Raki, 21 te Genua. Rtouw, 21 v. Rangoon n. Belawan. Rondo, 22 te Belawan. Ruys, 22 te Manilla. Reyniersz, 23 te Menado. Rijn, 22 te Aarhus. Rempang, 24 rede Bitung. Rotti, pass. 23 Lissabon n. Napela. Samarinda, 22 te Menado. Soestdijk, pass. 21 Guardafui. Stad Breda, 21 v. Los Angeles. Stad Haarlem, 21 te Savonna. Straat Malakka, 21 v. Mauritius n. Lorenzo Marques. Straat Soenda, 22 Recife verw. Sarangan, pass. 21 17 u. Öuessant Sommelsdijk, 21 te R'dam. Saparoea, 21 v. A'dam n. Hamburg. Sloterdijk, 22 v. Suez. Stad Schiedam, verm. 24 v. Vlaardingen n. Saffi- Saroena, 22 te Balikpapan. Scherpendrecht, 21 300 m. N.NW. Flores. Stad Arnhem, pass. 22 Öuessant. Stanvac Benakat, 24 te Haiphong verw. Swartehondt, 23 te Djakarta verw. Schie, 22 v. Fort Lierte n. Mobile. Stad Haarlem, verm. 24 V. Savona a. Casablanca Sibajak, 24 te Aden. Stad Dordrecht, verm, 27 v. Vlaardingen naar Sicilië. Stad Vlaardingen, 26 Narvik verw. Titus, pass. 21 Burlings. Tjimenteng, 21 v. Nagoya n. Singapore. Tjitjalengka. 22 te Djakarta. Tjiwangl, 22 te Hongkong. Tjibadak, 19 v. Semarang n. Hongkong. Talise, 22 te Cienfuegos. Tawali, pass. 22 Gibraltar. Tibia, pass. 21 Gibraltar. Tjikampek, 22 v. Tj. Marl n. Singapore. Tjlpanas, 22 v. East London n. Durban. Tomini, 22 v. Pladju na Cheribón. Tamo, 22 te R'dam. Ternate, 21 12 u. v. Qpondicherry. Tomori, pass. 22 Bahamas. Tero, verm. 24 v. Buenos Aires n. R'dam. Tiba, verm. 26 v. Antwerpen. Tegelberg. 20 v. Kaapstad. Tosari, 22 te Djakarta. Van Heutsz, 21 te Nagoya. Van Riemsdijk, 23 te Makassar v rvf, Venus, 21 V. Alexandrië n. Beyrouth. Vecndam, pass. 22 Scilly eilanden. Volendam, 23 v. Montreal n. R'dam. Wleldrecht, 22 400 m. O. Paramaribo. Willemstad, 21 v. Madeira n. Plymouth. Westerdam, pass. 22 Scilly's. Winterswijk, 22 te Clvita Vecchia. Willem Ruys, 24 14.30 u. V. R'dam n. Djakarta. Weltevreden, pass. 23 ten N. Flores. Waterland, 26 IJmuiden verw. Woensdrecht, 24 te Curasao. IJsel, 22 te Maracaibo. Zeeland (SSM), pass. 22 Texel. Zaan, 22 te Kopenhagen. Zuiderkruis, 24 v. A'dam n. R'dam. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 24 Julij 1851 HAARLEM Bij het Departement Haarlem van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen bestaat het voornemen, om eeno volkszangschool opterigrten. Het departement acht oen dergelijke inrig- ting nuttig, om het zoogenaamde volk, bij gebrek aan beschaafd-gezellige uit spanning na den arbeid, gelegenheid te geven niet zoo vaaik genoegen te zoe ken buitenshuis of in de herberg; om daardoor het gezang van geestelooze straatliederen tegen te gaan enwaok om mede te werken tot verbetering en vor edeling van het zoo achtbaar kerk gezang Het departement roept tot ver wezenlijking van deze doeleinden de ondersteuning der meerverrnogonde-n in, opdat, door welke bijdrage dap ook, de beschaving, de tevredenheid en het degelijk genoegen bevorderd worden. zitten aankijken, van ganser harte wensend, dat zij het weigeren kon, dat zij hem trots vertellen kon, dat het er niet toe deed en dat zij het geld wel ergens anders kon krijgen. Maar er was geen „ergens anders" en met honderd dollar kon zij tenminste gedurende enige tijd eten. Goed, zei zij. Dank je, John. Het doet me plezier, dat ik het doen kan, zei hij. Als je morgen even op kantoor wilt komen, kun je het geld meenemen en zal mijn bediende de schuldbekentenis voor je gereed hebben om te tekenen. Zij keek hem stom verbaasd aan, zich afvragend, of hij soms gekheid maakte, maar dat was blijkbaar niet het geval. Hij keek haar open en recht aan en was blijk baar zo met zichzelf ingenomen, dat zij ten slotte gedwongen was hem een glim lach te schenken. Dank je, zei zij op een toon, die naar zij hoopte dankbaar klonk. Hij was nog geen tien minuten weg en zij was bezig de koud geworden thee in een pannetje op te warmen, toen de bel weer overging. Met een zucht van berusting draaide zij het gas uit. Ditmaal zou het toch ongetwijfeld Spale zijn. Maar die was het niet. Het was Lenott, die voor de deur stond. Hij zag er jong, moe en streng uit, zoals hij gewoonlijk deed, maar zijn glim lach was als die van een kind en zijn hele gezicht lichtte er van op. (Wordt vervolfd}.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3