OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Acheson waarschuwt weer tegen onderschatting aggressie-gevaar Weerbericht „Er moet een Europees leger komen onder boven-nationaal commando" Beloog van Spaak Mayers programma niet geaccepteerd Londen „niet geheel teleurgesteld" door nieuwe Perzische voorstellen w Controle op noodlandingen Koningin Juliana uit Londen terug Conclusie van vijf: Gezagsorgaan naar het model van het plan-Schuman Franse kabinetscrisis duurt voort Missie naar Spanje Spanning in Nabije Oosten Perzen mogelijk wel bereid om zaken te doen Indonesië vertegenwoordigd te San Francisco Jongen van 16 jaar rijdt met auto 12-jarig knaapje dood Duits vakverbond bedreigt slagen van plan-Schuman Veiligheidsraad bijeen Het woord is aan.;;;S Marshall stelt condities voor bestand in Korea Ongeluk in bakkerij maakt einde aan vacantiewerk Veertienjarige jongen kreeg kokend kersennat over zich heen HET WEER AFGEBEELD 66e JAARGANG No 13 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne«12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 25 fULT 1951 Haarlems Dagblad i 295e JAARGANG No 177 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en Au D. Huijsman DE PRESIDENT van de (nog steeds alleen-maar-raadgevende) algemene vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg heeft een rede te Oxford ge houden. Het woord van Paul-Henri Spaak, ex-ministerpresident van België, doet niet meer het persoonlijk gezag gelden dat het twee jaar geleden bezat. Zijn optreden in de Belgische koningskwestie heeft het ge schaad. Of men dit optreden goed- of af keurt verandert daar niets aan: het feit doet zich voor. Intussen is hij president van de Straatsburgse algemene vergade ring gebleven en het verdient dus aandacht als hij voor de eenheid van Europa pleit in dusdanige termen als hij in de Liberal summer school te Oxford heeft gebezigd. Spaak heeft daar namelijk een beroep op de Britten gedaap om .,de leiding in Euro pa te hernemen. Gij hebt een grote verant woordelijkheid", heeft hij gezegd. "„Waarom zet gij uw werk niet voort? Waarom wei gert gij, na Europa's leiders in oorlogstijd te zijn geweest, dat te blijven in vredes tijd? Europa verkeert in stilstand,' in af takeling en verval. Als het ineenstortte zou uw land vermoedelijk het laatst-overleven- de zijn, maar zonder Europa zou zijn toe komst inderdaad onzeker zijn. Gij zijt ook nu bereid tot vereniging in tijd van oorlog, maar meent gij werkelijk dat dit genoeg is? Al sinds dertig jaar heeft Europa zijn moei lijkheden alleen kunnen overwinnén door de liefdadigheid van de Verenigde Staten. De Marshall-hulp was niet het begin, maar alleen de laatste vorm waarin een politiek werd toegepast, die zich heeft doen gelden sinds het einde van de eerste wereldoorlog. Niemand in Europa vraagt Groot-Brittan- nië, te kiezen tussen het Gemenebest en Europese eenheid. Men weet dat de keuze op het Gemenebest zou vallen. Men wenst dat Groot-Brittannië de leidende rol in Europa zal spelen zonder daarbij zijn be trekkingen met het Gemenebest te scha den". Wij hebben al een paar hoofdpunten uit Spaak's betoog vermeld; deze uitvoeriger vermelding heeft „The Observer" gegeven onder de titel: „Spaak vraagt Groot-Brit tannië, Europa te leiden". Dit lijkt iets anders dan de vorming van een Europese federale Unie, waarin immers geen enkel land een meerderheid zou kunnen doen gelden. Maar gij moet uitingen als deze met een korrel zout nemen. Hetgeen Spaak be doeld heeft is ongetwijfeld, dat de Engelsen het initaitief zouden moeten nemen tot de schepping van Europese eenheid en zich daarmee Europese staatslieden tonen. In- stede van er zich aan te onttrekken. Hij heeft er zich daarom op toegelegd, de Engelse eigenliefde te strelen. Door middel van nogal opvallende pluimstrijkerij poogt hij de Engelsen voor cle Europese zaak te winnen. Of dat enig nut heeft valt te betwijfelen. Spaak heeft nog een zin geuit, die hier voor aparte vermelding is bewaard. Hij deed een beroep op de Engelsen om hun staatslieden als staatslieden van geheel Europa te doen optreden: „Van een Euro pa" zei hij „trots op zijn tradities en vertrouwend op zijn toekomst." Die trots en dat vertrouwen zouden dan blijkbaar uit de leiding der Engelse staatslieden moeten geboren worden, ter vervanging van de stilstand en het verval. Het is een onderdanige toon die men op het Europese vasteland niet zonder ergernis kan ver nemen en die ook in Engelse leidende krin gen geen goede indruk gemaakt kan heb ben. Dc Britse houding tegenover Europa is duidelijk genoeg. Voorzover zij nog onver klaarbaar was is zij in de laatste tijd op gehelderd. In Engeland is men minder bereid dan in enig ander West-Europees land om tot nieuwe staatkundige verhou dingen, tot nieuwe eenheid te komen. Men is er veel conservatiever en nationalisti- scher. gezind. De tegenstelling komt steeds klaarder naar voren. Men wil niet erken nen dat de oude toonaangevende positie als wereldmacht is verloren en neemt een houding aan alsof men in een even sterke positie als Amerika verkeert. Van oude politieke denkbeelden ten aanzien van het Europese vasteland kan men geen afstand doen. Men is niet in staat tot „Europees denken". Het baat zeker niet, in een ver langen om toch de Britse medewerking te verwerven, om daar tegenover een onder danige houding aan te nemen. Daarmee wekt men alleen een indruk van zwakte en onzekerheid, die de Engelsen veeleer in hun afwijzende houding zal sterken dan het tegendeel bereiken. Toen ten aanzien van bet Plan-Schuman het Westelijke Conti nent doorzette, haalden de Engelsen (op dit punt) bakzeil. Als het op breder grond slag vastberadenheid toont zullen zij dat opnieuw doen. Voor vastberaden doorzetten beeft men respect. Niet voor pluimstrij kerij. Spaak heeft met zijn beroep op Brit se leiding van Europa dc hoofdzaak ver geten: in de bij hen heersende opvattingen, in het bij hen overwegende nationalisme zijn de Engelsen niet in staat om Europa naar nieuwe verhoudingen te leiden. Zij kunnen het niet. Zij schieten tekort. R. P. Be ervaring heeft geleerd dat controle wenselijk is op herhaaldelijk voorkomende noodlandingen van buitenlandse vliegtui gen in ons land. Het schijnt namelijk voor gekomen te zijn, dat noodlandingen met "under goede bedoelingen geënsceneerd werden. Vooral in het buitenland, met name Frankrijk, is dit meermalen gebeurd. In ons land wordt door de recherche van oe Rijkspolitie, groep Schiphol, sedert ge ruime tijd een onderzoek ingesteld als een noodlanding heeft plaatgevonden. Dezer dagen is een circulaire van het ministerie van Justitie uitgegaan, waarin de procu- rours-generaal wordt opgedragen bij iedere noodlanding de recherche van Schiphol te waarschuwen. Het is niet onmogelijk, dat neze Nederlandse regeling tot een inter nationale zal uitgröeien. Binnenkort zal er °P voorstel van de Internationale Commis sie voor de Criminale Politie een bespre king worden gehouden tussen de politie diensten, die belast zijn met het toezicht op belangrijkste West-Europese vlieg den. Gisteravond omstreeks 7 uur is Koningin uuana per vliegtuig uit Londen op Soes- terbefg teruggekeerd. PARIJS (Reuter). De afgevaardigden op de conferentie voor de vorming van een Europees leger hebben hun regeringen aan bevolen dat er een Europees leger komt met een overkoepelend militair en politiek gezagsorgaan. Er moeten gestandaardiseer de hoofdkwartieren komen voor land- en luchtstrijdkrachten, gestandaardiseerde wa pens, opleidingsscholen ert productiemetho den. De conferentie heeft gisteren het eer ste deel van haar werk voltooid na vijf maanden van beraadslagingen. Er is een voorlopig rapport goedgekeurd. Afschriften hiervan zijn overhandigd aan de waarne mers uit de Verenigde Staten, Engeland, Canada, Nederland, Portugal, Noorwegen en Denemarken. De actieve lqden van de conferentie zijn Frankrijk, Italië, West- Duitsland, België en Luxemburg. Hervé Alphand, het Franse lid van de Atlantische raad van plaatsvervangers en voorzitter van de conferentie voor een Europees leger, heeft op een persconferen tie de volgende punten uit het voorlopig rapport medegedeeld: Alle strijdkrachten voor de verdediging van Europa moeten worden samengebracht onder een „boven-nationaal gezagsorgaan", naar het voorbeeld van dat van het plan- Schuman voor de kolen- en staalindustrie. De politieke autoriteit zou een commissaris of een college zijn, met voor Europa de zelfde bevoegdheid als een minister van Defensie voor zijn eigen land. Er moet een parlementaire assemblee komen voor toe zicht op de commissaris of het college en er moet een gerechtshof worden ingesteld. De militaire organisatie zou bestaan uit PARIJS (Reuter). Dc Franse radicaal- socialist Reué Mayer, minister van Justitie in het demissionnaire Franse kabinet, is er niet in geslaagd, zich in de Nationale Ver gadering te verzekeren van de absolute meerderheid van 314 stemmen voor zijn program en de daarin hesloten fóestëihming voor de vorming van een nieuwe regering. Volgens de officiële uitslag van de stem ming zijn 241 stemmen voor en 105 tegen uitgebracht. Er waren 280 onthoudingen. Mayer kreeg dus 73 stemmen te weinig. De M.R.P. (Katholiek) had besloten zich te onthouden, de Gaullisten en de meerder heid van de gematigd-conservatieven volg den dit voqrbeeld. De socialisten steunden Mayer. Verder kreeg hij de steun van zijn radicale en radicaal-gezinde aanhangers en van ongeveer 45 afgevaardigden van de M.R.P. cn de gematigd conservatieve groe peringen. De Franse regeringscrisis, die nu twee weken oud is, is dus opnieuw in een im passe geraakt, zodat president Auriol van voren af aan moet beginnen met zijn taak, een nieuwe formateur te kiezen voor Frankrijks 15de regering na de oorlog. Het besluit van de volksrepublikeinen, zich van stemming te onthouden, werd na een geheime bespreking van twee uur voor de stemming genomen. Men beschouwt dit besluit als de voornaamste oorzaak, van de nederlaag van Mayer. Het is een gevolg van de ontevredenheid der M.R.P. met de voorstellen van Mayer betreffende subsi diëring van het bijzonder onderwijs. Hij had voorgesteld een besluit over deze kwestie uit te stellen in afwachting van een rapport van de parlementaire commis sie hierover. Intussen zou een toelage ver strekt worden aan de ouders van alle schoolgaande kinderen, ongeacht de scho len, die zij bezoeken. De volksrepublikei nen gingen hier niet mee accoord, omdat zij gestandaardiseerde hoofdkwartieren voor land- en luchtstrijdkrachten, een gemeen schappelijke staf, oefenscholen en basis eenheden. Voorts zou er een uniform systeem van bevoorrading en bewapening moeten zijn. Het leger zou uit een gemeen schappelijk Europees fonds betaald moeten worden. Er zal geen onderscheid worden gemaakt tussen de deelnemende staten, aldus Al phand. Het voorgestelde Europese leger zou „een vreedzaam en niet-aggressief karak ter" dragen. De wil der afzonderlijke sta ten zou ondergeschikt moeten zijn aan die der gemeenschap. „Wij geloven", aldus Al phand, „dat onze betrekkingen met de or ganisatie van het Noord-Atlantisch verdrag (NATO) zeer nauw moeten zijn. Wij moe ten ons voegen naar de behoeften van het opperbevel van de NATO. De Europese legereenheden zullen ter beschikking van de SHAPE (hoofdkwartier der geallieerde strijdkrachten in Europa) worden gesteld. Resterende problemen Wat betreft de nog te overwinnen moei lijkheden bevat het voorlopig rapport slechts aanbevelingen. Een diepgaander studie van deze punten is noodzakelijk. Er is geen besluit genomen over de juiste vorm van de politieke autoriteit. Ook is nog niet uitgemaakt hoe de kosten over de verschil lende landen moeten worden verdeeld. De vereiste militaire standaardisatie moet nog nader worden bestudeerd. Over de maxi male grootte van de nationale contingenten bestaat nog verschil van mening. Alphand zei, dat het Europese leger de verantwoordelijkheid van de verdediging van Europa slechts in stadia zou kunnen overnemen. Evenals het plan-Schuman is de organisatie van het Europese leger be doeld voor de tijd van 50 jaar. Het voorlopig rapport beslaat 50 blad zijden. Het van Duitse zijde op bepaalde punten gemaakte voorbehoud is, naar ver nomen wordt, in een bijvoegsel neergelegd. De deskundigen zijn het er over eens, dat, alvorens practische stappen kunnen worden gedaan wat betreft de materiële organisatie van een Europees leger, de deelnemende landen een politieke overeen komst moeten sluiten voor de onderbren ging van hun legers in een gemeenschap, zoals voor de kolen- en staalindustrie ge daan is. Tot dit doel wordt voorgesteld, dat na de volgende vergadering van de Atlantische raad, in September, een con ferentie van ministers van Defensie wordt gehouden. WASHINGTON, (Reuter). Uit Ameri kaanse regeringskringen wordt, gemeld, dat naar verwachting binnen enkele weken een speciale missie zal worden benoemd ter voortzetting van de besprekingen met de Spaanse regering over een eventuele bij drage van Spanje tot de West-Europese verdediging. In gezelschap van Prins Bernhard hebben de Prinsessen Beatrix en Irene gisteren een bezoek gebracht aan de „Pleasure Gardens" van het Festival of Britain %n Battersea. De Prins en zijn dochters op weg naar het „pretpark". JERUZALEM (Reuter) Volgens be richten uit Jeruzalem zouden 5.000 leden van het Arabische Legioen rondom de oude ommuurde stad Jeruzalem gesta- tionneerd zijn en zouden alle wegen naar de stad bewaakt worden. De Jordaanse autoriteiten poogden de rust in de oude stad te herstellen. Men gelooft, dat bij de ongeregeldheden, waarbij zich bot singen hebben voorgedaan tussen leden van het legioen en bewoners van de stad, tenminste 15 personen om het leven zijn gekomen. Hoewel het verkeer weer nor maal is, zijn de winkels nog gesloten. In de Jordaanse stad Assalt, 24 km ten Westen van Amman, zijn botsingen voor gekomen tussen Palestijnse Arabieren en Jordaniërs. De stad is vol Palestijnse vluchtelingen. De spanning na de moord op Koning Abdoellah is in het land nog groot. Er zijn nog meer Palestijnse Arabieren, van wie bekend is, dat zij de ex-Moefti van Jeruzalem steunen, gearresteerd. Hadj Amin el Hoesseini, ex-Moefti van Jeruzalem, heeft tegenover Reuter ver klaard, dat er nooit enig conflict heeft bestaan tussen de vermoorde Koning Ab doellah van Jordanië en de Hoesseini's over het bestuur van Arabisch Palestina. „Ik strijd nog steeds voor de bevrijding van Palestina van imperialisme en Zio nisme", aldus de ex-Moefti. LONDEN, (Reuter) Te Londen wordt vernomen, dat de Perzische voorstellen, welke Dinsdagmiddag op het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken zijn ont vangen, er in voorzien, dat een vertegen woordiger van de Britse regering naar Teheran zal vliegen voor besprekingen op het hoogste peil. Gisteravond hield het Britse kabinet een spoed-bijeenkomst, ter bespreking van dc Perzische voorstellen. Een woordvoerder van de regering ver klaarde dat de Perzische voorstellen ,,op het eerste gezicht een niet geheel teleur stellende indruk wekken". Hij voegde hier aan toe dat ze reeds door hoge ambtenaren van het ministerie waren bestudeerd. Van Britse en Amerikaanse zijde in Teheran bewaarde men gisteravond het stilzwijgen ov$r de jongste Perzische voor stellen in de oliekwestie. Volgens Perzische kringen betreffen zij de twee volgende punten: regeling der financiële aangelegen heden en een poging om tot accoord te ko men over de verkoop van de olie. De Perzen zouden gaarne zien, dat de olie aan een groep maatschappijen wordt verkocht. Zij willen zich liever niet op nieuw aan één maatschappij binden. Een lid van de Perzische oliecommissie deelde aan Reuter mede: „Wij sluiten de mogelijkheid van verkoop aan de voorma lige Anglo-Iraanse oliemaatschappij niet uit, indien alle andere bijzonderheden op bevredigende wijze kunnen worden ge regeld". Perzië zou niet bereid zijn een contract met een looptijd van langer dan tien jaar te tekenen, aangezien dit door het volk zou kunnen worden gezien als een nieuwe con cessie. Een woordvoerder van dé*" Ameri- René Mayer alleen in de rcgcringsbank van de Franse Nationale Vergaderingkort voordat hij zijn nederlaag leed. het vraagstuk door de Assemblée zelf wil len laten beslissen in de hoop, met de steun van de Gaullisten en gematigd-conservatie ven, veel betere voorwaarden te kunnen verkrijgen. Na de stemming, die hedenochtend vroeg werd gehouden, begaf Mayer zich naar het Elysée om president Auriol verslag uit te brengen. Bidault aangezocht De president van de Franse republiek, Vincent Auriol, heeft de volksrepublikein (Katholiek) Georges Bidault verzocht zich te belasten met de vorming van een nieuwe regering. Bidault verklaarde, dat hij vanmiddag zijri antwoord zou geven. DETROIT (Reuter) „Dc Verenigd» Staten verkeren ir. groter gevaar dan vele Amerikanen denken. Dit gevaar is niet minder dan het een maand geleden was, voordat de Sovjet-Unie haar voorstel deed om tot een wapenstilstand in Korea te komen", verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, Dinsdagavond in een door hem te Detroit gehouden toespraak. „Of er nu wel of geen vrede in Korea is, of onze tegenstanders kirren als duiven of grommen als beren, onze taak en de be dreiging, waar wij ons tegenover zien gesteld, blijven dezelfde", vervolgde hij. „Het Kremlin volgt een soepele tactiek, die telkens aan wisselende omstandigheden kan worden aangepast. Doch zo lang de Rus sische macht dreigende vormen aanneemt en de Sovjet-Unie geen bereidheid aan de dag legt om te werken voor een stabiele en vreedzame wereld, blijft het gevaar voor ons bestaan." „De Verenigde Staten zullen, indien nood zakelijk, geweld met geweld beantwoorden. Doch de problemen van onze wereld zou den door een oorlog slechts sterk in getale toenemen. Tussen de uitersten van zwak heid en oorlog voert een middenweg, waarbij er naar wordt gestreefd aan de landhonger der Sovjets het hoofd te bieden zonder oorlog, door het opbouwen van een doelmatig werkend stelsel van gemeen schappelijke veiligheid. Daarom moeten wij met alle macht het grote herbewapenings programma der vrije landen voortzetten en voltooien. Het oorlogsgevaar zal blijven bestaan, totdat de vrije landen hun achter stand op militair gebied volledig hebben ingelopen", aldus Acheson, die sprak ter gelegenheid van het begin der feestelijke herdenking van het tweehonderd en vijftig jarig bestaan van Detroit". De minister vervolgde: „Wij zijn reeds zover, dat eventuele aanvallers weten, dat een algemene militaire aanval op de vrije staten een kostbare geschiedenis zou wor den. Wij moeten thans een zodanige mili taire sterkte opbouwen, dat het volkomen duidelijk wordt, dat een militaire aanval op ons geen succes zal hebben. Amerikaan se en geallieerde deskundigen hebben tezamen strategische plannen uitgewerkt, waarin het aantal militairen, vliegtuigen, gevechtswagens en kanonnen is geschat, dat nodig is om te verzekeren dat een aanval der Sovjets niet zou slagen. Wij behoeven niet tegenover elke soldaat der communis ten één van onze eigen mannen te plaatsen en het is evenmin nodig om over precies dezelfde hoeveelheid artillerie te kunnen beschikken als de Sovjet-Unie en haar vazalstaten, daar onze taak niet de aan val, doch het afschrikken van een mogelijke aanvaller is. Doch er ligt nog een lange weg voor ons, voordat wij kunnen zeggen een veilig punt te hebben bereikt, waarbij onze bewapening afschrikwekkend genoeg werkt", zeide Acheson, die besloot met de woorden: „Natuurlijk zullen wij gaarne gebruik maken van elke gelegenheid, die zich voordoet, om de bestaande spanning in de wereld te verminderen. Doch wij moeten steeds op onze hoede blijven voor misleidende propaganda. Indien de Sovjet- Unie zich een vreedzaam lid van de wereld gemeenschap wil tonen, zullen haar leiders daadwerkelijk moeten bewijzen er van af te hebben gezien de wereld te willen be heersen, en wij moeten ons er op voorbe reiden, dat dit nog vele jaren kan duren" Schatting Acheson schatte in zijn rede de totale sterkte der communistische strijdkrachten in de wereld op ruim negen milliocn man namelijk ruim vier milliocn in de Sovjet- Unie, meer dan drie en half milliocr Chinezen en bijna een millioen man der Oost-Europese volksdemocratieën. Hij zeide dat de Russische luchtmacht, met twintig duizend vliegtuigen in eerste linie, de sterkste ter wereld is. DJAKARTA, (Aneta). Het Indonesi sche kabinet heeft Dinsdagavond besloten dat Indonesië zal deelnemen aan de bespre king van het Japanse ontwerp-vredesver- drag. Een ministeriële delegatie onder leiding van de minister van Buitenlandse Zaken Soebardjo, zal Indonesië op de conferentie te San Francisco vertegenwoordigen. Een 12-jarig aangenomen zoontje van een familie uit de Rozenstraat te Baarn is het slachtoffer geworden van de balda digheid van een 16-jarige jongen. Deze reed met een auto van een Schiedams be drijf weg toen de chauffeur even in een café een kop koffie gebruikte. Op een hoek raakte hij de macht over het stuur kwijt. De auto reed het trottoir op, waar zich juist het 12-jarige jongetje bevond. Het kind geraakte tussen de auto en een hek bekneld en was op slag dood. kaanse ambassade te Teheran heeft op een persconferentie meegedeeld, dat Harriman zeer tevreden is over de vorderingen. De Britse beslissing op de Perzische voor stellen zal niet bekend worden gemaakt vóór het debat in het Lagerhuis over de buitenlandse politiek, dat heden begint, zo wordt te Londen vernomen. Onze correspondent in Londen meldt: De Engelse regering heeft de Lord Chan cellor, burggraaf Jowitt, aangewezen als het kabinetslid, dat eventueel naar Teheran zal gaan, indien de besprekingen met de Perzische regering hervat mochten worden. Uit de keuze van Jowitt blijkt, dat de Engelse regering niet van plan is af te wijken van de door het Internationale Hof aangegeven koers en dat zij de nadruk legt op de juridische kant van het conflict. Jowitt is immers behalve lid van het kern kabinet ook de voornaamste rechtskundige raadgever der regering. DUSSELDORF (DPA). Het Duitse verbond van vakverenigingen heeft een nieuwe aanval gedaan op de economische politiek van de bondsregering. Het bestuur van het verbond, dat onder leiding staat van Christian Fette, is van oordeel, dat de vakbonden hun medewerking in alle organen van de Duitse economische poli tiek moeten eindigen. Hiertoe zal worden overgegaan, wanneer de goedkeuring ver kregen wordt van het bondscomité. Dan zullen de vakverenigingen hun vertegen woordigingen terugtrekken uit de organen van de grondstofindustrie, de organen van het plan-Schuman en andere economische organen en commissies, zoals de commissie voor lonen en prijzen. Wanneer de vakbonden inderdaad zullen overgaan tot terugtrekking van hun ver tegenwoordigers, dan zal de positie van de West-Duitse regering ernstig worden on dermijnd. Het zal dan zeer moeilijk worden voor dr. Adenauer om de definitieve rati ficatie van het verdrag inzake het plan- Schuman door het parlement gedaan te krijgen. Naar DPA nog meldt verlangen de vak bonden onder meer, dat het recht mede zeggenschap, dat zij in de mijnindustrie hebben, ook zal gelden voor de bedrijven van het voormalige IG-Farben-concern en voor de staatsspoorwegen. NEW YORK, (Reuter). Sir Gladwyn Jebb, de Britse voorzitter van de Veiligheids raad, heeft voor Donderdagavond een bij eenkomst van de raad uitgeschreven ter behandeling van een Israëlische klacht over Egyptc's blokkade van het Suezkanaal. InayatKhan: v- Alles wat goed is en de moeite waard, is moeilijk te verkrijgen. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van Defensie^ generaal George Marshall, heeft Dinsdag op een persconferentie verklaard dat terugtrek king „op het geschikte ogenblik" van de buitenlandse troepen op Korea geen pro bleem zal scheppen als de Noordelijken op recht een vredesregeling willen. De kwestie leent zich evenwel niet voor bespreking bij onderhandelingen over een bestand. Minis ter van Buitenlandse Zaken Acheson heeft vorige week uiteengezet waarom. Marshall noemde de volgende vier „basis voorwaarden" voor een bestand: Overeenstemming over een militaire linie die verdedigbaar zal zijn in geval van her nieuwde vijandelijkheden. De bereidverklaring de thans in Korea aanwezige troepen niet te versterken. Behoorlijke inspectie door beide partijen als verzekering tegen eventuele voorberei dingen tot een onverhoedse aanval. Een bevredigend accoord wat betreft de krijgsgevangenen. Te 11 uur plaatselijke tijd zijn vanoch tend de besprekingen over een wapenstil stand op Korea te Kaesong hervat. Zij werden te 11.53 geschorst tot 14 uur. De Chinese plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Tsjan Han Foe, heeft volgens radio-Peking verklaard, dat zeven van acht Amerikaanse straaljagers -Zaterdag waren neergeschoten, nadat zij de Jaloe waren overgevlogen. De rivier Jaloe vormt de grens tussen Korea en China. Chinese jagers, die de zeven Amerikaan se toestellen hadden neergeschoten, ver dreven de achtste naar Korea, aldus de minister, die het voorval een „zeer ernstige provocatie" noemde. Vorderingen Op de bijeenkomst over een staken van het vuren in Korea zijn aanzienlijke vor deringen in de richting van de formulering van een agenda gemaakt, aldus werd later in een communiqué van de U.N.O. bekend gemaakt. Gezegd wordt, dat de Noordelijken een nieuw voorstel voor de terugtrekking der strijdkrachten uit Korea hebben gedaan. Een 14-jarige leerling der Prinses Irene- school te Haarlem, J. P. P., die om wat vacantie-geld te verdienen ging werken bij een bakker in de Marsstraat in Haarlem- Noord, is gistermiddag een ongeluk over komen, dat hem wel zal verhinderen om, voordat de schoolbel weer klinkt, nog aan de slag te gaan. Toen hij iets onder een tafel vandaan wilde halen kreeg hij namelijk een emmer kokend kersennat, die op de tafel stond, over zich heen. Met ernstige brandwonden aan rug, armen en hals moest P. naar het Grote Gasthuis worden overgebracht. De twee-en-een-half jaar oude Prins Charles, zoon van Prinses Elizabeth van Engeland en de Hertog van Edinburgh, verwelkomt op London Airport zijn vader na diens terugkeer uit Malta. De veranderingen in de luchtdrukver deling voltrokken zich de laatste dagen in zeer langzaam tempo. Het hoge druk- gebied, waarvan het centrum thans aan de ingang van het Kanaal is gelegen, breidt zich langzaam naar onze omge ving uit. Ook in de omgeving van Scan dinavië vindt een geleidelijke stijging van de luchtdruk plaats. cococcoooooooa (Ji'HAbr BEVV zwaar bew .iMya *\SNEEÜW:M%' REGEN V MOTREOE-N A.HAGEL BUIEN ft ONWEER jbdB fispBA A 1 y///*'8Ïl"ANG#ui«? vNSSRSLAO- gebieo CENTRA '1 h hoge druk L lage druk SCHEipiNtót-UfJ-meur-TUSSEN lucht van „"..-v. *?-.•»• verscmillenoe herkomst ~.5taw.vAN.o!T;.,teken geeft oö»,ïtfdr«chtins p' AAN; j£DEO£-HEb€ DWASSS-T.'RpEP-IS •CE'N'WiNB- SNFLHEtp VAWJC METER e'E'B*$ECP"T'S> IETS MINDER KOEL Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Gedurende de nacht bijna overal zwaar bewolkt met hier en daar wat lichte regen of motregen. Mor gen overdag overwegend droog weer, brekende bewolking en iets hogere temperatuur. Matige tot zwakke wind tussen Noord en West. 26 Juli Zon op 4.51 uur, onder 20.41 uur. Maan op 23.15 uur, onder 14.46 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 25 Juli Hoog water: 8.16 en 20.41 uur. Laag water: 3.58 en 16.13 uur. Donderdag 26 Juli Hoog water: 9.08 en 21.35 uur. Laag water: 4.40 ën 16.53 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1