OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een Rechtsgoed Morrison kondigt nieuwe Britse politiek tegenover Egypte aan Verkiezing 25 leden der Eerste Kamer Weerbericht DINSDAG 31 JULI 1951 Engelands positie in het Midden-Oosten „Gemeenschappelijk pogen om de wereld veiliger te maken" Gouverneur van Zuid-Vietnam gedood Nederlandse vermist in Oostenrijk Nehroe's antwoord KVP en CPN verliezen elk een zetel VVD en CHU krijgen er elk een bij Geen vorderingen in Kaesong Commissie op zoek naar krijgsgevangenen Duitse vakbonden zijn bereid tot praten Duidelijke zwenking naar rechts bij de verkiezingen in Israel Het woord is aan..iiS Petsche's vooruitzichten zijn niet rooskleurig Hoge Poolse officieren voor de rechtbank Alle Syrische ambtenaren van hoog tot laag in staking 4 66e JAARGANG No 18 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zei lijnen)-Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 2 95e JAARGANG No 182 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post ƒ5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De GRONDWETSCOMMISSIE, die on langs haar interim-rapport aan de Ko ningin heeft doen toekomen, heeft voorge steld om een verschijningsverbod van bepaalde uitgaven bij grondwettelijke be paling mogelijk te maken. Dat wil zeggen: naar prof. Rornme in de Volkskrant heeft voorgerekend heeft precies de helft van de leden der commissie dit voorstel gedaan. De andere helft heeft er zich tegen ver klaard en daarvoor haar gronden ook op gegeven. Het bestaande Grondwetsartikel betref fende de vrijheid van drukpers, dewelke altijd als een van de kostbaarste rechts goederen der constitutionele democratie is erkend, dateert van 1848 en is dus meer dan een eeuw oud. Het is artikel 7 en luidt: „Niemand heeft voorafgaand verlof nodig, om door de drukpers gedachten of gevoe lens te openbaren, behoudens ieders ver antwoordelijkheid voor de wet". Ge zoudt kunnen zeggen dat het woord „vooraf gaand" overbodig is. Wat ae staart betreft: „behoudens ieders verantwoordelijkheid voor de wet" die betekent dat andere wetsbepalingen opruiing, smaad e.d. straf baar stellen cn dat men aan die strafbaar heid natuurlijk niet ontsnapt als men zich door middel van de drukpers aan zulke dingen schuldig maakt. Dit artikel, dat een moeizame voorge schiedenis had gehad en in 1848 eigenlijk de eerste afdoende waarborg van de vrij heid van drukpers in ons land heeft ge bracht, heeft in de practijk goed voldaan. Het heeft in 103 jaar zijn stormachtige tijden beleefd, maar ze tot dusver het hoofd kunnen bieden. Nu komt die helft van de Grondwetscommissie, die (blijkbaar omdat zij een wijziging voorstelt) terzake als meerderheid optreedt, met een toevoeging voor de dag. Vlak voor de tweede wereld oorlog heeft de toenmalige minister van Justitie, mr. Goseling, ook al eens een wets ontwerp ingediend, dat een verschijnings verbod mogelijk maakte. Maar dat gold geen wijziging in de Grondwet. Het onder vond hevige tegenstand in perskringen, kreeg een ongunstig Voorlopig Verslag in de Tweede Kamer en verdween tenslotte in het stof der dossiers. Het huidige voorstel is met meer waarborgen omgeven. Tijdelijk verschijningsverbod van een uitgave zou door de Kening moeten geschieden, gehoord de Raad van State. Het zou echter terstond moeten worden ingetrokken ais in één van de Kamers der Staten Generaal minstens één derde van het aantal stemmen tegen het verbod werd uitgebracht. De onder tekenaars lichten hun voorstel toe door te betogen dat het denkbaar is. dat zekere ele menten door middel van de drukpers syste matisch de bestaande rechtsorde onder mijnen en dat daardoor (even stelselmatig) aan een deel der bevolking een volkomen vals beeld van het gebeuren in het maat schappelijk en staatkundig leven wordt ge geven. Hierdoor, zeggen zij, kan de veilig heid van de .staat metterdaad in gevaar worden gebracht. Een verschijningsverbod achten de voorstellers het meest doeltref fende middel om de burgers en de maat schappij tegen een doorvreten van dit kwaad te beschermen. En hoewel art. 7 een' verschijningsverbod niet belemmert (om- dal het alleen preventieve censuur ver biedt: daarmee hield ook indertijd minister Goseling rekening) vinden de voorstellers het gewenst, de mogelijkheid van dit ver bod nadrukkelijk in de Grondwet te noemen. De tegenstanders van het voorstel staan er wel lijnrecht tegenover. Dat erkent ook prof. Romme, die zelf tot de voorstanders behoort maar er zich in zijn artikel voor lopig toe bepaalt, de standpunten tegenover elkaar te stellen. De tegenstanders verkla ren, dat men er met het besiaande artikel „in is geslaagd een regeling te vinden en te handhaven, waaronder de drukpersvrij heid heeft gebloeid zonder nochtans ern stige gevaren op te leveren voor de Staat of andere openbare belangen". Zij vinden dat het tot dankbaarheid mag stemmen en wellicht ook tot enige trots, dat het Neder landse volk de zelfbeheersing en burger zin heeft getoond, hiervoor vereist. Evenals de tegenstanders in de Grond wetscommissie gevoelen wij niets voor het mogelijk maken van een .verschijnings verbod. Met hen zijn wij van mening, dat langs strafrechtelijke weg tegen misbruik van de vrijheid van drukpers voldoende kan worden opgetreden en dat de onafhan kelijke rechtspraak daarvoor het aange wezen orgaan is. Niet een politiek lichaam, dat een verschijningsverbod (volgens het gedane voorstel) al dan niet zou bekrachti gen. Niemand weet hoe de Kamers over tien of twintig of dertig jaar zullen samen gesteld zijn en wat een tijdelijke meerder heid dan als „stelselmatige ondermijning" zou kunnen beschouwen. Men kan kracht dadige maatregelen, die zowel in haar on middellijk effect als in haar gevolgen als zware straffen zouden werken, niet van de wisselingen der politieke conjunctuur afhankelijk stellen. De onafhankelijke rech ter, die los van partijen staat, is de daar voor aangewezen figuur. Er zijn andere overwegingen. In de prac tijk zal een verschijningsverbod ertoe lei den, dat degenen die ondermijnen willen dat zullen blijven doen door clandestiene middelen toe te passen: door geheime blaadjes te verspreiden. Dat zal, bij dit soort actie en bij dergelijke lezerskring, interessanter gevonden worden. De geheime blaadjes zullen met meer aandacht gelezen worden dan het orgaan dat in het openbaar verscheen. Niet alleen zal het verbod dus vergeefs zijn geweest, maar hetgeen men bestrijden wilde zal zijn versterkt in zijn uitwerking. En dan is er de algemene overweging, een regeringsstelsel in wezen zo sterk moet zijn dat het zijn belagers in het open veld durft te ontmoeten. Passen zij unfaire methoden toe, dan moet men zorgen zo sterk te zijn dat die hun doel missen. Ook 's het in een vrije samenleving niet moge lijk, de mensen blijvend meningen op te dringen ze door hen als overtuiging te doen aanvaarden die in lijnrechte strijd met de feiten zijn. Men moet het spel der vrije krachten en de botsing der vrije me ningen niet onderschatten. Men moet ze evenmin pogen te remmen als het zulk een rechtsgoed als de vrijheid van drukpers betreft. R. P. LONDEN (Reuter) Maandag heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Morrison, in het Lagerhuis een debat ge opend over de Britse betrekkingen met het Midden-Oosten. Sprekende over het ge vaar van een botsing tussen de Arabische landen en Israel zeide hij, dat Engeland iedere daad van aggressie door Israel of door de Arabieren zou tegengaan. Het is in het belang van beide partijen, dat zij zelf het initiatief nemen en oprechte en posi tieve vredesvoorstellen naar voren brengen. Beide partijen zouden aanzien lijke concessies moeten doen, aldus Mor rison. De minister verklaarde, dat Engeland de traditionele sterke vriendschapsbanden met de Arabische staten wenst te verster ken en verder uit te breiden. Morrison zeide oprecht te hopen, dat de toekomstige ontwikkeling van het Mid den-Oosten zou gaan in de richting van een steeds nauwere samenwerking tussen de landen, die de olie bezitten en de landen, die kapitaal, technische vaardigheid en marktfaciliteiten bijdragen. „Perzië is een uitnemend voorbeeld van de moeilijkheden, die voortvloeien kunnen uit overmatig nationalisme, indien dit niet gepaard gaat met staatsmanschap". „Als generaal Razmara niet was ver moord, zou misschien in Maart reeds een voor beide partijen aanvaardbare overeen komst bqreikt zijn", aldus Morrison. „Wij hebben gevraagd een vrijwillig aangegane overeenkomst niet eenzijdig zonder bespre king en onderhandeling op te zeggen". Sprekende over de via Harriman door de Perzen gedane voorstellen zei Morrison, dat bepaalde punten nog dienen te worden bijgelegd, doch dat de regering intussen maatregelen heeft getroffen om een missie onder leiding van minister Stokes naar Teheran te zenden. Hij zou in de eerste plaats Abadan bezoeken om zich met de toestanden daar en op de olievelden ver trouwd te maken, aldus de minister. Engeland is bereid mee te werken aan een verstandig gebruik van de opbrengst der olie voor sociale hervorming en ver hoging van de levensstandaard der bevol king niet alleen in de olieproducerende lan den, doch in het gehele gebied van het Midden-Oosten. Een van de hoekstenen, waarop stabili teit en veiligheid van het Midden-Oosten moeten rusten, is volgens Morrison vriend schap en samenwerking tussen Engeland cn Egypte. De aanwezigheid van Britse troepen in Egypte is niet zuiver een Brits- Egyptische kwestie, aldus Morrison. „Wij dragen namens de rest van liet Gemenebest en de Westelijke geallieerden verantwoor delijkheid in het Midden-Oosten. Wij no digen Egypte uit als gelijke deel te nemen aan de gemeenschappelijke poging om de wereld veiliger te maken. Wij willen onze verhouding op een geheel nieuwe basis op zetten. Wij kunnen het volbrengen van onze internationale verantwoordelijkheid niet laten schaden door een Egyptische weige ring, doch wij zullen de hoop om Egypte over te halen spontane medewerking te verlenen, wat onze opdracht onmetelijk gemakkelijker zou maken, niet opgeven", aldus Morrison. Morrison zeide te betreuren, dat Egypte de beperkingen op de vaai-t door het Suezkanaal nog niet heeft verzacht. Hij deelde voorts mede, dat Engeland en Egyp te het eens zijn geworden over maatre gelen om een herhaling van het incident met de „Empire Roach", die op 1 Juli in de golf van Akaba werd aangehouden door een Egyptisch korvet, te voorkomen. Over Turkije en Griekenland zei de minister, dat de regering hoopt deze lan den binnenkort in het Atlantisch Pact te zien opgenomen. Churchill pleit voor Amerikaanse hulp De leider der conservatieven, Churchill, verklaarde, dat het afnemen van de Brit se invloid in het gehele Midden-Oosten te wijten is aan het verlies van de Indische legers. In het Midden-Oosten is de me ning wijdverbreid, dat men Engeland slechts voldoende onder druk behoeft te zetten om het van zijn rechten te doen afzien. „Dit kan overwonnen-worden, door ge meenschappelijk optreden van Engeland en de Verenigde Staten en in het gebied van de Middellandse Zee met Frankrijk", aldus Churchill. Hij verklaarde, dat Enge land volgens berekeningen aan het einde van de oorlog 400 millioen pond sterling had uitgegeven om Egypte tegen aggressie te beschermen. Over de Perzische oliekwestie sprekend zei de leider der conservatieven, dat zijn partij met alle macht zich verzetten zou tegen een algehele ontruiming van Aba dan. „Er moet voldoende Brits personeel blijven om de raffinaderij te onderhouden en wij moeten niet aarzelen tussen beide te komen, als het aan gewelddaden bloot, zou komen te staan", aldus Churchill. Hij vroeg het parlement, dat Zaterdag op reces gaat, terug te roepen, als besloten mocht worden het Britse personeel te evacueren. Een dergelijke politiek zou een „schandelijke ramp" zijn, aldus besloot Churchill. Onder toejuichingen verklaarde Attlee: „Het is onze bedoeling ons niet geheel uit Perzië terug te trekken". Mogelijk zal wel de Britse staf uit bepaalde olievelden of uit gedeelten van Abadan moeten wor den teruggetrokken, aldus Attlee. De oplossing van het oliegeschil zag hij in een deelgenootschap tussen Engeland en Perzië. In antwoord op in het debat gestelde vragen antwoordde de premier, dat het aanvaarden van het principe der nationa lisatie onder sterke invloed van Engelands Amerikaanse vrienden tot stand was ge komen. „Op het ogenblik aanvaarden wij dit principe. De onderdelen moeten uit gewerkt worden". SAIGON, (Reuter) Gouverneur Thai Lap Thanh van Zuid-Vietnam is vandaag door opstandelingen van de Vietminh ge dood. Zij wierpen een granaat naar zijn auto. De Nederlandse sleepboot Zwarte Zee", van L. Smit Co's Internationale sleep dienst heeft op het ogenblik een zeer bijzondere opdracht. Drie Canadese corvettcn moeten van Vancouver naar Hamburg worden gesleept, een afstand van 9000 mijl! De sleepboot, meet 839 ton en heeft voor dit soort werk Lloyd's certificaat ,,100 Al" verkregen, dat is de hoogste onderscheiding, die op dit gebied denkbaar is. De foto toont de sleep bij het verlaten van de Baai van Vancouver, na het passeren van de grote hangbrug. WENEN (Reuter). Soldaten van het Franse bezettingsleger, Oostenrijkse gen darmes en leden van de Oostenrijkse red dingsdienst waren gisteren op zoek naar een 50-jarige Nederlandse vrouw, J. van der L., die sedert Vrijdag in de bergen wordt vermist. Zij bracht haar vacantia door in Brand (Vorarlberg) en was Vrijdag met de ka belbaan de Bürserberg opgegaan. Het laatst is zij 's avonds op de top van de berg gezien. Zij had gezegd, dat zij langs de andere zijde de berg wilde afdalen. Toen zij niet in het hotel terugkwam, is de Oostenrijkse gendarmerie met zoeken begonnen. Later namen ook leden van de Oostenrijkse reddingsdienst met moderne uitrusting en speciaal afgerichte honden aan het zoeken deel. Maandag voegden zich Franse soldaten bij hen. Beide kanten van de berg en het omliggende terrein worden nagezocht NEW DELHI, (Reuter) Vandaag is de inhoud van de nota van de Indische premier Nehroe aan de premier van Pakistan, Liaquat Ali Khan, in antwoord op diens laatste nota over de gespannen verhou ding tussen India en Pakistan, gepubliceerd. In de nota nodigt Nehroe Liaquat Ali Khan uit op ieder voor hem geschikt tijd stip in New Delhi de kwestie te bespreken zonder dat van te voren voorwaarden zijn gesteld. Op verzoek van Pakistan om de Indische troepen terug te trekken, antwoordde Nehroe, dat de openlijke oorlogsvoorbe reidingen en algemene hysterie in Pakistan voor India dwingende redenen zijn om met de voorzorgsmaatregelen voort te gaan. Nehroe geeft de verzekering, dat India niet tot aggressieve daden zal overgaan, zo lang Pakistan Indisch grondgebied niet aan valt. Hij voegt er aan toe, dat dit ook geldt voor een aanval op Kasjmir. De kwestie kan door vredelievende onderhandelingen of door oorlog worden opgelost, aldus Nehroe. Dr. Edwin J. Colin, een deskundige op het gebied van bloedonderzoek aan de Harvard Universiteit in de Verenigde Staten, en ir. Charles Ellis hebben dit medische toestel ontworpen, dat het bloed van donors onmiddellijk in plasma en rode cellen verdeelt. Om ae drie jaar treedt de helft van het aantal leden der Eerste Kamer af. Dit jaar zijn aan de beurt van aftreden de leden, gekozen door de Provinciale Staten van Gelderland, Overijsel, Drente, Groningen en Zuid-Holland. De verkiezingen, welke vandaag in de Provinciale Staten van deze provincies zijn gehouden, hebben tot resultaat gehad, dat de V.V.D. en de C.H.U. elk één zetel hebben gewonnen en de K.V.P. en de C.P.N. elk één zetel hebben verloren. De zetelverdeling op grond van de uit slag in de provincies Gelderland, Over ijssel, Drente en Groningen is als volgt: Nieuw Oud P.v.d.A. 4 4 A.R. 2 2 V.V.D. 2 1 C.H.U. 2 2 C.P.N. 1 S.G.P K.V.P. 3 3 Gekozen zijn: voor de P.v.d.A. de heren J. A. Jonkman le 's-Gravenhage, H. Oos terhuis te Amsterdam, W. Schermerhorn te De Bilt en S. de Jong te Enschede; voor de A.R. de heren W. Rip te Voor burg en J. Tjalma te Hoogeveen; voor de V.V.D. de heren H. D. Louwes te Ulrum en R. H. baron De Vos van Steen wijk te De Wijk; voor de C.H.U. de heren G. Kolff te Geldermalsen en G. Vixseboxsc te Holten; voor de K.V.P. de heren L. J. C. Beaufort te Nijmegen, H. J. M. Verhey te Didam en H. C. Nijkamp le Enschede. De verdeling van 12 zetels opgrond van de uitslag in Zuidholland is: Nieuw Oud C. H. 2 1 A. R. 2 2 V. V. D. 1 1 P. v. d. A. 4 4 C. P. N. 1 1 S. G. P. K. V. P. 2-3 De namen van de gekozenen zijn: voor de C. H. de heren J. de Zwaan te Leiden en F. C. Gerretson te Utrecht; voor de A. R. de heren A. Anema te Haarlem en J. Schipper te Utrecht; voor de V. V. D. de heer A. N. Molenaar te Wassenaar; voor de P. v. d. A. de heren J. van de Kieft te Bussum, J. L. Hoogland te Het Bildt, H. J. de Dreu te Assen en J. van Tilburg te Rotterdam; voor de C. P. N. de TOKIO. (Reuter) In een communiqué van de UNO wordt meegedeeld, dat bij de besprekingen te Kaesong van heden geen vorderingen zijn gemaakt. De Noordelijken handhaafden hun eis, dat voor de vorming van een bufferzone beide partijen zich tien km van de 38ste breedtegraad moeten te rugtrekken, aldus het communiqué. De vergadering van heden heeft ruim anderhalf uur geduurd. Men' komt morgen weer bijeen. Zes dagen van verbitterde gevechten om strategisch belangrijke heuvelstellingen ten Noord-Oosten van Janggoe aan het Oostelijke front zijn gisteren geëindigd, nadat de Noordelijke verdedigers hun laat ste heuvel hadden prijsgegeven De andere aangrenzende heuvels werden Zondag door verbonden strijdkrachten veroverd. NEW YORK (United Press). Gisteren is de UNO een onderzoek begonnen naar het lot van twee millioen Duitse, Japanse en Italiaanse krijgsgevangenen die, naar het Westen beweert, nog door Rusland en zijn satellieten worden vastgehouden. Een uit drie leden bestaande commissie van onderzoek hield haar eerste zitting en besloot de komende twee weken tweemaal per dag achter gesloten deuren samen te komen. De commissie is vorige herfst door de Algemene Vergadering benoemd met het doel te trachten de vermiste krijgsgevan genen te localiseren en hun terugkeer naar huis te versnellen. BONN (DPA). Vicc-kanselier Bliicher van West-Duitsland en de voorzitter van het West-Duitse vakverbond, Christian Fette. zijn overeengekomen, dat de door het West-Duitse vakverbond gestelde eisen in gemeenschappelijke besprekingen tussen de vakbond en de bondsregering nauw keurig bestudeerd zullen worden. Verleden week Dinsdag dreigden Fette en 16 andere vakbondsleiders vertegen woordigers van de bond terug te trekken uit de regeringscommissie voor het plan- Schuman, de loon- en prijscommissie en de organen voor de steenkool- en staal industrieën. heer A. D. Schoonenberg te Amsterdam en voor de K. V. P. de heren P. J. Witte- man te Overveen en H. A. M. T. Kolfscho ten te Eindhoven. De oude en nieuwe verdeling van de zetels over de partijen van de nu gekozen Eerste Kamerleden is als volgt: P. v. d. A. A. R. V. V. D. C. H. U. C. P. N. S. G. P. K. V. P. Oud 8 4 2 3 2 Nieuw 8 4 3 4 1 TEL AVIV. (Reuter). Dc eerste uit slagen van dé Israëlische verkiezingen wijzen in de steden op een uitgesproken zwenking naar rechts, aldus Reuter. Onge veer de hellt van het kiezerscorps is in cle steden geconcentreerd. De binnengeko men uitslagen van het platteland tonen geen uitgesproken lijn. De rechtse algemene Zionistenpartij (vóór ondernemersvrijheid) gaat over het algemeen gelijk op met de tegenwoordige regeringspartij, de gematigd-socialistische „Mapai". De vrijheidspartij en de verenigde socia listische partij, de Mapam, (pro-Comin- form) volgen op enige afstand. Van de hedenochtend vroeg getelde 37.000 stemmen in Tel Aviv ging ongeveer 35 procent naar de „Mapai", 30 procent naar de algemene Zionisten, meer dan acht procent naar de vrijheidspartij en iets min der dan acht procent naar de verenigde socialistische partij. De religieuze arbeids party verkreeg ongeveer vier procent. Volgens niet bevestigde berichten heeft de algemeen-Zionistische partij in Haifa, Jeruzalem, Nathania en vele plattelands gebieden, aanzienlijke winsten geboekt. Tachtig procent van de kiezers heeft ge stemd. Men spreekt te Tel Aviv van de rustigste verkiezingen die ooit in het Mid- den-Oosen gehouden zijn. Volgens mede deling van de politie is in geheel Galilea en Noord-Israel „geen schot gelost en geen mes getrokken". De Mapai (leider: premier Ben Goerion) zal volgens de eerste uitslagen geen abso lute meerderheid in het parlement behalen. Zij heeft wel haar positie verbeterd (vol gens de laatste stand: 40 pet der stemmen, tegen 35,7 in 1949). De rechtse algemene Zionistenpartij, die in '49 slechts 5,2 pet. der stemmen behaal de, schijnt de tweede plaats te zullen gaan bezetten. Zij heeft thans reeds 18,9 pet der stemmen. De Mapam heeft tot dusver 13,1 pet. (in '49 14,8). Bescheiden symbool van de, toenaderings pogingen tussen Oost en West in Korea een Noord-Koreaanse sergeante die tot taak heeft, de potloden der U.N.O.-onderhan delaars in Kaesong tè slijpen. André Maurois Ieder mens weet dat anderen zich vergissen in hun oordeel over hem, maar weet niet dat hij zich vergist in zijn oordeel over anderen. PARIJS (U.P.) De Franse informateur Maurice Petsche heeft gisteren meegedeeld: „Morgen zal ik mijn program uiteenzet ten aan de partijleiders afzonderlijk en hen verzoeken hun reacties kenbaar te maken, opdat ik president Auriol nog morgen kan mededelen hoe ik denk over het vormen van een regering". Waarnemers meenden uit deze woorden te mogen opmaken, dat zijn vooruitzichten niet rooskleurig waren, maar zij dachten, dat hij nog zou proberen desondanks de nationale vergadering te bewegen hem te aanvaarden als formateur. Deze waarnemers geloofden dat de lei ders van de middenmootpartijen er niet voor hebben gevoeld samen aan de confe rentietafel te gaan zitten, uit vrees dat hun geschillen de hoop op een oplossing van de crisis geheel de bodem zouden inslaan. Het enig alternatief zou zijn een wankele minderheidsregering, die essentiële proble men als de herbewapening van West- Duitsland en de oorlog in Indo China voor latere behandeling zou moeten bewaren, of een rechtse coalitie onder leiding van de Gaullisten. De kans bestaat nog altijd, dat Petsche, die zich na de oorlog een zeer bekwaam minister van Financiën heeft getoond, het vertrouwen van het vereiste aantal van 314 leden van de Nationale Vergadering zal krijgen, maar daarna toch nog als forma teur zal komen te staan voor het netelige probleem van oplossing der onenigheid tus sen socialisten en katholieken. De schoolkwestie en de loon- en prijs politiek zouden ook dan schier onoverko melijke hinderpalen blijven. Naar verluidt zijn de katholieken en som mige rechtse cnafhankelijken wèl, maar de socialisten en de radicalen niet bereid tot een tegemoetkomende houding. LONDEN, (Reuter) Het Poolse nieuws bureau fieldt, dat vier generaals en vijf andere Poolse officieren, waarvan sommi gen hebben behoord tot de Poolse generale staf te Londen in oorlogstijd, Dinsdag te Warschau zullen terechtstaan op beschul diging van leiding te hebben gegeven aan spionnage-activiteit in het Poolse leger. Deze activiteit zou zijn gefinancierd door „imperialistische inlichtingendiensten te Washington en Londen". Alle beklaagden maakten ook vóór de oorlog reeds deel uit van het Poolse leger. Het zijn brigade-generaal Stanislaw Tatar, öud-chef van de afdeling operaties van het Poolse thuisleger en later lid van de Poolse generale staf te Londen, brigade generaal Franciszek Herman, plaatsver vangend chef van de afdeling inlichtingen van het leger, brigade-generaal Jerzy Kirchmayer, generaal-majoor Stefan Mos- sor, kolonel Marian Utnik, oud-lid van de generale staf te Londen, kolonel Stanislaw Nowicki, oud officier voor „speciale op drachten" bij de Poolse generale staf te Londen, kolonel Marian Jurecki, majoor Wladislaw Roman en commandant Szczepan Wacek. Zij worden beschuldigd van pogingen om de regering met geweld omver te wei-pen. „Het doel van hun activiteit", aldus de acte van beschuldiging, „was het de imperialis ten mogelijk te maken de Westelijke ge bieden van het moederland af te scheuren en te voegen bij het neo-nazistische Duits land". Kabinet afgetreden DAMASCUS, (Reuter). Alle twintig duizend Syrische ambtenaren, van de hoogst geplaatste functionarissen tot de jongste kantoorbediende toe, hebben giste ren plotseling het werk neergelegd. Zij willen loonsverhoging. Het gehele rege ringsapparaat is verlamd. Syrië is thans „vrijwel van de buitenwereld afgesneden. Brieven worden niet bezorgd of verzonden en de telefoon, locaal zowel als interlocaal, is geheel buiten werking. De Syrische regering heeft de volksver tegenwoordiging kort geleden verzocht een bedrag van elf millioen Syrische ponden toe te staan voor het toekennen van loons verhogingen. De parlementaire financiële commissie besloot echter het regerings voorstel nader te bestuderen. De regering zegt nu, dat het parlement en speciaal de invloedrijke volkspartij, die in de op positie is haar in een „critieke positie" heeft gebracht. Er is een stakingscomité gevormd dat gisteren heeft bekend ge maakt dat de ambtenaren zullen blijven staken totdat het parlement de voorgestel de loonsverhogingen heeft goedgekeurd. Het syrische kabinet onder premier Chaledel Azem Bey is daarop gisteravond afgetreden. ONWEERSACHTIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele regen- of onweersbuien. Vrij warm weer. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen met kans op uitschieters tijdens buien. 1 Augustus Zon op 5.00 uur, onder 20.32 uur. Maan op 2.46 uur, onder 20.19 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 1 Augustus Hoog water: 2.47 en 15.16 uur. Laag water: 10.43 en 23.09 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1