Rinso De Gasperi's zevende kabinet kreeg geen gunstige ontvangst België's positie in de EBU is té gunstig, hoogconjuctuur verslapt Oostenrijkse volk berust zuchtend in vijfde drastische aderlating Groentjes Nieuwe uitgaven Amsterdamse Beurs WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Belasting-hervorming zal worden doorgevoerd 3-3%% Ned. 1947 H. V. A De Pygmeeën verdwijnen als specifiek dwergenras Een goed voorbereide maar niet ongevaarlijke economische sanerings operatie In Korea gesneuveld Huish. Pers. gevraagd Bedrljfspers. gevr. Huish. pers. aangeb. Hulzen aangeboden Kamers gevraagd Kamers aangeboden Woningruil Diversen Te koop gevraagd Te koop aangeboden geeft de (Van onze correspondent in Rome) Het nieuwe Italiaanse ministerie wordt hoe zou het anders kunnen? niet on verdeeld gunstig ontvangen. Onnodig te zeggen, dat de communisten er geen goed woord voor over hebben. Ook de neo-fas- cisten zijn scherp in hun critiek. Zij hadden gehoopt op een kabinet van uitsluitend christen-democraten en dan liefst met een versterking van de rechtervleugel, de ,',Vespisten", wier nationalistisch getinte elementen niet geheel afwijzend staan tegenover samenwerking met een gematigd nationaal-fascisme, zoals dat wordt ge preekt door Bottai en enkele andere uit de ballingschap teruggekeerde oud-mede standers van Mussolini. Maar zowel de mi nister van Defensie, Pacciardi, als die van de buitenlandse handel, Ugo la Malfa, zijn gebleven en graaf Sforza, weliswaar niet langer minister van Buitenlandse Zaken, blijft als minister zonder portefeuille be last met alles wat de Europese samenwer king betreft. De Gasperi is dus ingegaan op de voorwaarde die de republikeinse party had verbonden aan verdere samen werking met de christen-democraten, te weten: een krachtiger bestrijding van het neo-fascisme. In sociaal-democratische kringen is men ook niet erg tevreden. Het partijbestuur heeft besloten, dat de sociaal-democraten zich zullen onthouden van stemming hetzij voor of tegen het regeringsprogramma van De Gasperi's zevende kabinet. Er is een zekere ontevredenheid, waarmee de leiding van een ambitieuze partij als die der soci aal-democraten rekening heeft te houden. De liberalen zijn bereid deze regering een eerlijke kans te geven. Zij willen ech ter hun oordeel opschorten en het is zelfs niet uitgesloten, dat zij in het voorjaar hun houding zullen herzien en zich bereid zul len verklaren een of meer portefeuilles, natuurlijk economische, te aanvaarden. In de gelederen der christen-democraten acht men dit kabinet beter samengesteld dan het vorige. Alle groepen en in het bij zonder ook de zeer linkse groep Dossetti zijn erin vertegenwoordigd, hetgeen De Gasperi hoofdbrekens genoeg gekost heeft. Met dat al en dit is het belangrijkste is de aanslag, welke speculanten en zogenaamde „groot-industriëlen" hebben willen plegen op de lire en op het econo misch beleid van minister Pella, mislukt. De lire zal ook in de toekomst krachtig worden verdedigd. Het feit, dat Vanoni minister van Financiën blijft, betekent voorts dat de belastinghervorming zal wor den doorgezet, een hervorming waarbij voor het eerst in de geschiedenis de Ita liaanse belastingbetalers worden gedwon gen een aanslagbiljet eerlijk in te vullen. Het innen van directe belastingen was in Italië steeds een onbegonnen werk Nie mand geeft zijn inkomen zelfs maar bij be nadering op. De werkelijk grote verdie ners verzwijgen vaak 90 of 95 pi-ocentDe fiscus pleegt daar rekening mee te houden en vertienvoudigde vrij willekeurig de aangiften. Wie goede relaties heeft, komt er bij deze vrij chaotische schattingen het beste af, maarde staat altijd het slechtst, daar geen mens betaalt wat hij volgens de letter der wet schuldig zou zijn. Lukt het Vanoni zelfs maar ten dele aan deze toestanden een einde te maken, dan wordt het hoog tijd, dat men aan zijn standbeeld gaat denken, maar tot nog toe zijn alle pogingen in die richting mislukt en grote staatslieden als Giolitti zijn over pogingen om een belastinghervorming in te voeren gestruikeld. In ieder geval wordt „DE STAAT IN BIJBELS LICHT" Dit is de (titel van een geschrift van dr. M. van. der Voet, predikant te Haarlem. In de aanvang stelt hij vast dat de geloofs gemeenschap „Kerk enVrede" zich genoopt ziet in haar pacifistische getuigenis een eigen Weg te gaan. „Deze weg is moeilijk en smal, niettemin duidelijk afgebakend". Uitgaande van Romeinen 13 geeft de schrijver een breedvoerige uiteenzetting over de vraag hoe bij de Staat ziet. Daarna komt de schrijver tot de volgende conclusie: „Overtuigd van de heilloze richting, waarin de moderne staat, geketend aan haar eigen machtsapparaat, zich ontwikkelt en in het ernstig besef dat de kerk te kort schiet in haar roeping om hier een waarschuwend halt te laten horen, kunnen wij in gehoor zaamheid aan de Heilige Schrift niet anders dan deze verzuimde taak overnemen. Dit ge schrift wil een poging doen de kerk te dwin gen om haar rechte plaats tussen de hoogste Wetgever en de overheid in te nemen, opdat zij in de kracht van Samuel en Elia haar profetische taak mag verstaan en uitoefenen. „Juist in verband met de vermilitairisering die thans het volksleven en het wereldgebeu ren beheerst, heeft de leek tot nog toe niet veei ariaers gedaan dan een eenzijdig en passief gebruik maken van Romeinen 13. Het Wordt nu ten hoogste tijd, dat de kerk, gehoorzaam aan de H. Geest, juist aan de overheid duidelijk maakt, dat zij zich op een weg bevindt, die ten verderve voert. Daarom terug tot die vreemde weg met al zijn risico's, doch in gehoorzaamheid aan de levende God, waar wij in dienst staan van vergeving en vrede, waar h_t recht gebonden blijft aan de liefde en waar wij in blijde, ootmoedige dankbaarheid voelen onderweg te zijn naar het Koninkrijk Gods en Zijn ge rechtigheid. Dan zal ook hier, als een uit daging aan alle risico's gelden, dat alle overige dingen ons toegeworpen zullen worden". A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Ree. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned .Scheepv. Unie Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 87 r/18 87% 173 173 224% 223% 163% 164 156% 157% 239 287% 114% g.b. 103% ex.d 165% 165 138% 138 117% 117 84% 82 152 152 156% 156% 156% 156 49% g.l. 49% 57% 57 44% 44% 74% g.b. 73% 43% 43% 46 45% voorlopig de krachtige economische poli tiek bestendigd, al zal een groter elastici teit worden toegepast bij het toekennen van bankcredieten. Hier ligt het meest positieve deel van het nieuwe regerings program. Enige vertraging mag men verwachten op het gebied der landbouw-hervorming. Segni, de minister die de verkaveling dei- grote eigendommen in depressie-gebieden heeft voorgesteld, heeft de portefeuille van Landbouw, Fanfani, is een links-georiën- Landbouw verwisseld voor die van Onderwijs. Zijn opvolger voor de teerde Dossettiaan, die dus stellig de wet- Segni onderschrijft, maar hij is ook een econoom en men hoopt, dat hij meer dan zijn voorganger, rekening zal houden met enkele economisch ongewenste gevolgen van de verkaveling. Het is derhalve te voorzien, dat de toch reeds langzame tenuitvoerlegging van de wet nog zal worden vertraagd, maar daartegenover staat, dat de resultaten mis schien beter zullen uitvallen dan tot nu toe het geval is geweest. Van onze correspondent in Brussel) Er is een bericht gelanceerd, dat een Europese missie voor het eerst onderwijs heeft georganiseerd voor kinderen van Pygmeeën. Vele Afrika-kenners zullen ver baasd zijn, want deze stam is immers be kend om zijn zwervend bestaan, zijn grote schuwheid in het contact met de blanken en zijn bijna hermetische geslotenheid voor al de voordelen van de Europese be schaving! Naar van bevoegde kqloniale zijde te Brussel wordt medegedeeld is er echter sedert jaren een ontwikkeling gaande, waarbij de Pygmeeën als specifiek dwer genras verdwijnen. In de afgelopen dorpen van de Belgische Congo vermengen zij zich met de gewone Bantoe-negers en hun vrees voor de blanken behoort sedert geruime tijd tot het verleden. Zij hebben begrepen, dat men hen slechts behulpzaam wil zijn. De zuivere dwergneger is 1.30 meter tot gemiddeld 1.44 meter groot, de vrouwen zijn 1.25 meter tot 1.33 meter. De halfbloed Pygmee wordt 1 meter 59 lang en heeft een gemiddeld gewicht van 60 kilo. In de Congo verblijven de Pygmeeën in de rijke en gezonde streken, waar zij zich kunnen wijden aan hun geliefde jacht op groot wild. Zij zijn buitengewoon scherpe (Van onze correspondent in Brussel) De hoogconjunctuur, waarin de Belgische economie sedert Korea zich bevond, ver toont 'duidelijke tekenen van verslapping. Dit komt tot uiting in een stijging van de seizoenswerkloosheid (een daggemiddelde van 188.662 volledig en gedeeltelijke werk lozen. over Juni, tegen 185.800 in Maart), de afzetmoeilijkheden van de textiel op de binnenlandse markt en de stabilisatie van de koersen der aandelen. Dat de buitenlandse handel, en voor namelijk de export, zich op een buitenge woon hoog peil handhaafde, is op het eerste gezicht niet te verklaren. Het blijkt echter het gevolg te zijn van de zeer grote invoer van Engeland, dat naar verluidt in België bewapeningsorders zou hebben ge plaatst, zowel in de textielbranche als in de sectoren der metaalverwerkende indus trie. België, dat in de Europese Betalings- Unie tot voor enkele maanden slechts in belangrijke mate tegenover Nederland crediteur was, is thans ook crediteur van Engeland en Frankrijk., Uit de jongste weekstaat van de Nationale Bank van Bel gië blijkt, dat het Belgisch E.B.U.-tegoed over Juni niet minder dan 81,6 millioen dollar bedraagt, welk tegoed voor de helft in goud werd betaald door België's debi teuren. In Juni had de Belgische export een waarde van 11.961 milliard fr. en de in voer een waarde van 10.041 milliard fr. Het overschot van 1,9 milliard fr. is het hoogste, dat ooit werd bereikt. De Natio nale Bank is helemaal niet zo enthousiast over deze indrukwekkende handelsbalans, daar zij voor een groot deel te danken is aan de Belgische credietverlening in de E.B.U. Waarom deze vrees voor grote tegoeden in het Inter-Europese betalings verkeer Eenvoudig, omdat deze crediet verlening aan de E.B.U.-landen, welke per 18 Juli een bedrag van 7370 milliard fr. had bereikt, inflatoir werkt, ofschoon er momenteel in België geen inflatietendenzen aanwezig zijn. Inflatie Deze zullen echter onvermijdelijk wor den, wanneer de credietverlening verder dient doorgezet te worden. In September zal het Belgisch E.B.U.-quotum uitgeput zijn en het is zeer de vraag of de E.B.U.- debiteuren de maandelijkse tekorten tegen over België volledig in goud zullen aan zuiveren. Veeleer zal men een beroep doen op de Belgen, opdat zij nieuwe credieten aan de E.B.U. zullen verlenen, in de vorm van een fikse verhoging van de Belgische quota of door het aanvaarden van een for mule,- waarbij de maandelijkse tekorten voor de helft in nieuw crediet en voor de andere helft in goud, zouden worden be taald. Blijkbaar wil Brussel optreden tegen de valse voorstelling van zaken, alsof Bel gië en Luxemburg de „kleine Amerikanen" van Europa zijn, die zich de luxe van cre diet kunnen permitteren. In 'n geïnsnireex-d artikel schreef de „Libre Belgique" dezer dagen, dat Nederland met Belgische cement, Belgische stalen platen en op grond van Belgisch crediet de haven van Vlissingen op een werkelijk luxueuze wijze weer had opgebouwd, terwijl de haven van Brussel geen credieten had ontvangen. Terwijl België aldus enerzijds goedkoop crediet verleent aan het buitenland (de debiteuren betalen, via de E.B.U., aan de crediteuren slechts 2,5 procent voor het hun verleende crediet), draait het de crediet- schroef op het eigen bedrijfsleven drastisch aan. Ter beurze van Brussel bedraagt de rente der industriële obligaties momenteel 6.08 procent. Het gaat hier echter om een enge markt. Maar de ruimere markt der staatsfondsen geeft een zelfde spanning te zien. De geünificeerde schuld geeft een rendement van 4.67 procent, sommige schatkistcertificaten geven een rente van 5,50 procent. In België is men er sterk van overtuigd, dat een beperkende monetaire politiek, een vrije economie met onbeperkte of kwasi onbeperkte arbeidsduur en een prijsmecha nisme, dat zoveel mogelijk op de wereld markt is afgestemd, Nederland een sterke, elastische en welvarende economie zouden hebben bezorgd. Nederland had tot 30 Juni 1949 een totale buitenlandse hulp ontvangen van meer dan 50 milliard Belgische fr. Daarom rijst hier de vraag: Waartoe diende deze hulp Waar zijn de nieuwe machtige privé-investeringen En waarom staat men voor deze blijkbaar uiterst pijnlijke crisis in de E.B.U. Belgische investeringen? Tn verband met het chronisch tekort van Nederland rijst de vraag of België niet kapitaal zou kunnen investeren in Neder land, zodat het handelstekort van Neder land op de betalingsbalans zou worden ge reduceerd tot een aanvaardbaar tekort. In kringen van experts is men unaniem van oordeel, dat een dergelijke suggestie slechts kan worden geopperd door lieden, die het wellicht goed menen met de Benelux, maar die anderzijds totaal niet weten van de enge en benepen condities van de Belgische kapitaalmarkt. Men hoeft zich daarover geen illusies te maken. België heeft geen kapitalen voor de export beschikbaar en ook de Brusselse beurs is nooit anders ge weest dan een beperkte nationale industrie- beurs. Alle Belgische expansie buiten de grenzen had een industrieel, dus uiteraard beperkt karakter. En de zeer treurige ervaringen met het in het buitenland ge ïnvesteerd kapitaal zijn niet van dien aard, dat de Belgische spaarders en financiers nog warm kunnen worden gemaakt voor buitenlandse investeringen. Wel kunnen Belgische industriëlen in Nederland fabrie ken oprichten. De Belgen zijn, zoals be kend, gespecialiseerd in de staal- en metaalverwerking, chemie, textiel, bouw materialen en in het gehele gamma van duurzame verbruiksgoederen. Men heeft enkele jaren geleden veel geschermd met de idee der investeringen en zoals men weet, kwam een gemeenschappelijke Bene- lux-lijst van beschermde industrieën tot stand. Deze industrieën mogen slechts na gezamenlijk overleg worden opgericht of uitgebreid. In de praktijk loopt het overleg niet slecht, maar er is voornamelijk een enorm gebrek aan kapitaal van Belgische zijde. Nederlandse investeringen in België zijn nog steeds verboden. Portret van een Pygmee. waarnemers. Hun reukorgaan en zesde zin tuig zijn door geen enkel ander jagersvolk te evenaren. In het oerwoud en de Brousse de Congolese heide gaan zij op jacht met een eenvoudige houten boog en spe ciale pijlen. Zij schieten de olifant, de leeuw, de herten, een bedrijf, waaraan de gewone neger zich nooit zou durven wagen. Men heeft in de Congo zelfs een speciaal korps inlandse soldaten moeten vormen om op olifantenjacht te gaan. In vele ver afge legen neger-dorpen wordt een beroep ge daan op de blanke jagers, wanneer ergens ravages worden aangericht door leeuwen of panters. Maar de Pygmee doet zulks alleen. Hij voorziet de dorpen, waarin hij opgenomen wordt, van vlees en krijgt daar voor in ruil brood, palmolie en groenten. In de Congo verblijven de Pygmeeën in Kihali-Ituri, het vruchtbare Katanga, Tan- ganika, Lualaba en rond de hoogvlakten van Kivu. Hun aantal wordt op 80.000 ge schat Het bezoek van een blanke wanneer hij althans sigaretten en zout meebrengt is het sein voor grote dansfeesten, en als de jacht daarenboven een rijke vleesbuit heeft opgeleverd, duren deze feestelijk heden soms vier tot vijf dagen. De vrouwen hebben zich opgemaakt en uit grote groene bladeren van de bananenboom rokjes ge sneden. De Bohuwe-dans is een dans met een prachtig rhythme. De fijne handbewe gingen van de dansers moeten het vluchten van een dier in de brousse of het woud voorstellen. Intussen wordt de god der Pygmeeën, Alou, vereerd en men smeekt hem de blanke man te bewegen veel zout te schenken. De Pygmee spreekt de taal van de stam, waarvan hij lid is, maar de echte zwervende Pygmeeën hebben waar schijnlijk een eigen taal. (Van onze correspondent in Wenen) Nog afgezien van twee radicale geld- saneringen, die kort na de oorlog werden doorgevoerd en waarbij vele „gewone" Oostenrijkers vrijwel al hun spaarduitjes verloren, hebben zij in de loop van de laatste vier jaren bovendien nog vijf zware operaties moeten ondergaan in de vorm van vijf pijnlijke loon- en prijsronden. Vier maal is de operatie gelukt en kwam de patiënt er weer bovenop. De laatste had plaats in October van het vorig jaar en werd gevolgd door een paar opstootjes en de communistische oproep tot algemene staking. Met de uiterste krachtsinspanning en zelfverloochening heeft het Oostenrijk se volk toen een discipline aan de dag ge legd, waardoor het communistische gevaar werd afgewend. Maar nauwelijks zijn na deze vierde ronde tien maanden verlopen, of wederom is er volgens het oordeel der regering en van alle vooraanstaande staats- economen en politici een dergelijke operatie nodig. De prijzen voor levensmiddelen, zo als brood, meel, melk, boter en kaas, wor den sterk verhoogd, en ongeveer 40 pro cent duurder. Een „semmel" bijvoorbeeld, zijnde het Weense kadetje, kost straks 42 groschen tegenover vroeger 29, de melk stijgt van 1.40 op 2.04. Ook de staatsbedrij ven zullen hun tarieven verhogen, vooral de posterijen, de spoor- en trambedrijven. Tevens zullen de prijzen van gas en licht stijgen. Zo zal gas per kubieke meter 87 groschen kosten in plaats van de huidige 50 en voor een brief naar het buitenland zal men straks, omgerekend, in plaats van een kwartje 36 cent moeten betalen. Compensatie door loonsverhoging Het is begrijpelijk, dat nu ook de lonen in de hoogte moeten gaan. En daar de re gering bang is voor ontevredenheid onder de arbeiders, heeft zij een algemene loons verhoging van 10 procent voorgeschreven met een minimum van 140 schiUing per maand (ongeveer 20 gulden). Deze 140 schilling dienen dan, zo wordt de bevolking voorgerekend, om de hogere kosten voor de dagelijkse behoeften te dekken. Om de werkende bevolking zoveel mogelijk tege moet te komen, heeft de regering tevens besloten dat van dit meerdere loon tot aan de grens van 140 schilling bijna niets door de fiscus wordt opgeslokt. Dat is ten minste een verbetering tegenover de rege ling van October 1950, waarbij ook de kleine loontrekkers een gedeelte van het meer verdiende weer aan belastingen moesten afstaan. Wie echter meer verdient dan 1400 schilling per maand, dat is 200 gulden, krijgt de belastingambtenaar wel degelijk aan de deur voor datgene, wat hij meer verdienen gaat. Tactisch voorbereid De eerste reactie van de bevolking op deze maatregelen is er een van berusting. Er is nu eenmaal niets aan te doen, zeggen de meeste verstandige Oostenrijkers, omdat ze weten, dat deze nieuwe aderlating niet zomaar een willekeurig ingrijpen is om de staatskas te spekken, doch dat zij samen hangt met de grote prijsveranderingen op de wereldmarkt. Het sterkste argument, dat dan ook telkens tegen de obstructie van de communisten wordt uitgespeeld is dit, dat de steenkolen uit de communisti sche staten, Polen en Tsjechoslowakije, veel duurder zijn geworden en dat de Russische directeur van het Oostenrijkse olieconcern „Orop" ook zijn prijzen heeft verhoogd. Oostenrijk moet nu veel te veel grondstof fen uit het buitenland betrekken, vooral graan en kunstmeststoffen, en iedereen v/eet dat de prijzen hiervoor in de laatste tien maanden schrikbarend zijn gestegen. De regering heeft het volk dan ook zeer tactisch op deze onprettige maatregel voor bereid. Bovendien hebben de vertegen woordigers der werknemers aan de beraad slagingen deelgenomen, zodat de regering tegenover grote groepen van de bevolking verantwoord is. Deze week hebben 3000 socialistische „vertrouwensmannen" een vergadering be legd, waarin zij zich met het regeringsplan accoord verklaarden en zich met de taak belastten hun partijgenoten van de nood zakelijkheid dezer maatregelen te overtui gen. Slechts drie aanwezigen stemden tegen. Middenstand de dupe Ook heeft de regering dezer dagen een officiële oproep aan het volk gericht met het verzoek om de discipline te bewaren en zoveel mogelijk onnodige prijsverhogingen te vermijden, maar het is de vraag of voor al de kleine bedrijven in staat zijn hogere lonen uit te betalen en toch geen nieuwe prijzen te noteren. Het' is te vrezen, dat vooral de middenstand deze aderlating niet zo gemakkelijk te boven zal komen. In een aantal kleinere zaken hoort men reeds spreken over het dreigende faillissement. uitte als bondgenoot Toch is een sterke eensgezindheid onder de werknemers broodnodig om de obstruc tie van de communisten tegen te gaan, die nu al weer alle fabrieken en bedrijven be werken met hun lijsten voor handtekenin gen tegen het regeringsplan. Voorlopig zal men echter geen opstootjes behoeven te vrezen, want een groot gedeelte van de stadsbevolking is met vacantie en boven dien is het veel te warm om op straat te demonstreren. Wanneer straks in de herfst het weer daarvoor geschikt is, zullen de mensen aan deze nieuwe situatie gewend zijn geraakt en bestaat er misschien kans dat de agitatoren geen succes meer hebben NaUfcurlijk vraagt men zich af, waarom het in Oostenrijk niet mogelijk is geweest vroe ger een of hoogstens twee van dergelijke gevaarlijke experimenten door te voeren in plaats van vijf. Het antwoord op deze vraag is vooral te zoeken in een misschien al te grote angst voor revolutie. Om de ar beiders zoveel mogelijk te sparen heeft men telkens halve of voorlopige maatregelen genomen, met het gevolg dat men gedwon gen was ze meerdere malen te herhalen Het is te hopen, dat het gemoedelijke en goedwillige Oostenrijkse volk op het ge bied van lonen en prijzen nu eindelijk eens tot rust kan komen en dat het voor lange tijd geen nieuwe aderlating meer nodig heeftwant op andere terreinen maakt het al opschudding genoeg mee. De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat tijdens gevechten in Korea op 26 Juli zijn gesneuveld: Korporaal E. Keiler, sergeant J. H. L. van Kollenburg, soldaat J. P. van Ostaden, allen uit Tilburg en soldaat A. G. Timmermans uit Brielle. Korporaal Keiler werd geboren op April 1926. Hij was ongehuwd en diende bij het regiment Aan- en Afvoertroepen. Sergeant Van Kollenburg werd geboren op 20 November 1927. Hij was ongehuwd en diende bij het regiment Limburgse jagers. Soldaat Van Ostaden werd geboren op 9 Augustus 1922. Hij was ongehuwd. Soldaat Timmermans werd geboren op 22 Juni 1929. Hij was ongehuwd. WERKSTER gevr. v. win- kelwerkz.h. en huish. iedere dag van 8-12.30 u., Vrijd. tot 5 u. Sal. f 30 p. w. Br. met van voorg. betr. onder G 9307. Weg. teleurst. v. direct fl. zelfst. HULP IN DE HUISH. voor d. en n., in kl. dokters gezin, hulp v. werkster aanw. Tel. 19342. Broers, Brede- rodestraat 18. Gevr. NET MEISJE, van g. g. v., van 8.30 tot 2 uur. Ruychaverstraat 2. NET MEISJE als hulp in de huish., van 8.302.30 uur. Teunisbloemlaan 14, Bent veld, na 6 uur Tel. 26135. Gevr. tegen 15 Sept. bij dame alleen te A.'hout besch. zelfst. HULP IN DE HUISH., v.g.g.v., intern, liefst boven de 30 jaar. Brieven G 9321. ZWEDEN. Meisje gevr., lief voor kind. Reis vergoed. Aanm. Kinderhuisvest 19, v. 4.30—7.30 uur. WERKSTER voor 2 mor gens, liefst Do. en Vr. Mevr. v. Beek, Landzichtlaan 38, Heemstede. DAGMEISJE in gezin m. 4 jonge kinderen v. 8.30-4.30 u. O. Nassaulaan 159, O'veen. Gevr. FL. MEISJE of FL. DIENSTBODE, liefst v. d. e. n. Geen beginneling. Goed eten, goede behandel, goed salaris. Brieven G 9271 Ie, 2e LEERLING of aank. KAPSTER gevr. in luxe klasse zaak. Goede opleiding verzekerd. Brieven G 9247. Gevr. MACHINESTIK- STERS en aank. naaisters op japonnen-atelier te Zand- voort. Reis wordt vergoed. Aanm. Confectie-atelier Ha- bora, Haltestraat 4, Zand- voort. Tel. 2896. THUISWERK. Gevr. ver- stelnaaister v. Herenkleding. Br. no. 8174 Wensing's Adv. bur., Tempeliersstraat 32. Voor dir. NETTE FIETS- JONGEN gevr., plm. 15 jaar. Ripperdapark 24. NET MEISJE GEVR. als noodhulp. La Florence, Grote Houtstraat 105. Gevr. enige nette en han dige JONGENS, 15 a 16 jaar, voor opl. in zilversmederij. W. Burger Zn., Amster damsevaart 26466. FL. WINKELJUFFROUW gevr. in kruideniersbedrijf, liefst met vak bek. C. A. Mo lenaar, Voorhelmstraat 35, Haarlem. Tel. 11545. Aanm. na 7 uur. Ie, 2e en aank. KAPSTER P. L. Th. Grandjean, Pieter Kiesstraat 35. Net Fries meisje N.H. 27 j. zoekt per 15 Sept. prett. betrekking als HULP IN DE HUISHOUDING (intern). Uitv. brieven G 9248. B. z. a. MEISJE voor en kele dagen in de week.. Brie ven G 9368. NET MEISJE, 18 j., als hulp i. d. huish. voor d. d. Brieven G 9356. Wed. m. b. 1. b. z. a. voor dir. v. HULP IN DE HUIS HOUDING of lichte verple ging, voor des morgens of 's middags, Oost of Centrum. Brieven G 9258. Besch. j.dame 23 j„ b. z. a. als HULP i. d. HUISH. intern hulp v. ruw w. aanw. Brie ven G 9272. GELDBELEGG. Aangeb. nabij Haarlem, mod. perceel. Keur. onderh. Ben. kap. plm. 3000.—. Brieven G 9347. HUUR OVERN. vrij bov.- huis, bev. 3 k., gr. z., verpl. overn. meub. 1800. Arb.- stand, centr. Br. G 9346. TE HUUR TE ZWOLLE vrij huis a. d. Burgemeester v. Rooyen Singel, 7 kamers, badk., keuk., tuin; uitsl. voor bewoners v. Heemstede. Inl. Heemst. Dreef 63, tel. 35268. Te koop ARBEIDERSHUIS leeg te aanvaarden. J. Pop ken, Z. B. Spaarne 78. Wie helpt jongelui die wensen te tr. aan WOON RUIMTE? Brieven G 9350. Dame, m.l., zo^kt 2 KA MERS en keuken, g. stand H.stede, event, in ruil dito Haarlem-Z.W. Br. G 9349. NET KOSTHUIS gezocht door Ind. j. m., 29 j., bij echtp. m. kind bov. 16 j. met huis. verk., geen R.K., tot 100.—. Brieven G 9348. Heer zoekt ZIT-SLAAPK. met of z. pens. omg. station. Brieven G 9338. ZIT-SLAAPKAMER met fl. bergruimte en licht, str. water en w. maalt, door heer b.b.h.h., 55 j., licht invalide, d. n. hulpbeh., te Haarlem. Brieven G 9311. Wie heeft ONGEM. WOON RUIMTE tot 40 p. mnd., voor a.s. echtpaar?, liefst omg. stat. Brieven G 9310. ONGEM. ZITK. en kl. sl.k. zond. pens. voor heer, omg. H'lem-Z. Brieven G 9259. ZIT-SLAAPK. m. pens. gevr. d. leraar omgev. Els- wout-Ramplaan, begin Sept. Br. m. prijsopg. G 9303. KAMER ongemeub. omg. Leidsevaart. Tel. 16007. Oudere heer vr. in H'lem- W. kant in besch. mil. ruime ZIT-SLAAPK. gem, Br. met omschr. en pr. G 9273. NET KOSTHUIS aangeb. persoon tuss. 50—60 jaar. Brieven G 9357. NET KOSTHUIS aan net persoon, kl. gezin. Br. G 9358 Voor Heer, b.b.h.h. gestoff. zonn. ZIT- EN SLAAPKAM., stromend water, met warme maaltijd. Brieven G 9327. Begin Sept. gem. ZIT- EN SLAAPKAMERS, voll. pens., c.v., bad en tel. aanw., goede stand. Brieven G 9326. INWON. AANGEB. met vestig, verg. Bloemendaal. Brieven G 9312. Gem. SLAAPK. str. water v. j.man, b. b. h, h. Wilhel- minastraat 33. Gest. zonnige SUITE met tuin en gebr. keuken, met of zonder pension, in rustige omgeving, dame-alleen, P.G., zeer geschikt voor 2 pers. Brieven G 9260. Aangeb. gem. of gest. KA MERS op goede st. voor 1 of 2 d. ev. met warme maaltij den. Brieven G 9290. KLEINE KAMER m. pen sion. Julianalaan 106, Ov. Gr. zonn. ZIT-SLAAPK. m. v. w., hang- en legk. gr. balcon, all. m. ontb. v. heer b. b h. h. omg Kleverp Badk aanw. Tel. 21936, WONING AANGEB., gem. Bl.daal, 4 gr. k., 3 kl. k., badk. keuk., keld., r. zold., v. en a. tuin, gar.; gevr. kl. gerief 1. won., Haarl. of omg. Brieven G 9313. Vrije BOVENWONING, suite, zijk. badk,, keuk. gr. bale. 3 sl.k. vaste wast. berg- kamer, schuur, goede stand, centr. in ruil tegen kl. vrij huis op g. st. te Haarlem of omg. Tel. 18974 of Brieven G 9275. AUTORIJLES? Bij Brijder slaagt u. Regulierstr. 7. Tel. no. 12590. WEGGELOPEN: jongo Cocker Spaniel, zwart-wit, reu, luistert naar de naam Fangio. Ter. te bez. teg. bel. M. D. en Daalseweg 14, Bloe mendaal. Voor verhuur van alle merken NIEUWE en GEBR. AUTO's, all risks verzekerd Bob Groeneveld, Breestraat 5. Tel. 17675. Te huur LUXE FORD V 8 '37. Cronjéstraat 12. Tel. 15879 3 MOOIE KATJES zoeken goed tehuis. Joz. Israëlweg 10, Bloemendaal. Te huur PAKHUISRUIM TE 3.75 x 4.25 m., in de Ba- rendsestraat. Huur 5 p. Bevr. Nunnink, L. Heren- vest 34. Dame vr. n. GEZELSCH. m. fiets v. Zond. Br. G 9359. Nette j. vrouw vraagt EENV. THUISWERK. Brie ven G 9344. Een ambachtsscholier, oud 16 j. zoekt NETTE VRIEND, ambities muziek en voetbal len. Brieven G 9343. AUTOSTALLING aangeb. Tevens opbergkist te koop gevr. voor studerende. Es- schilderstraat 43. Sol. pers., vast werk, vr. 500.— TER LEEN, tegen 50.— p. m. afl. Br. G 9328. 2500 TER LEEN GEVR. onderp. aanw. Br. met cond. G 9316. 250.— TER LEEN GEVR. door particul. Afloss. binnen 4 mnd. Onderpand aanw. Brieven G 9315. Te huur kleine ZUINIGE AUTO met chauffeur, 20.- p. dag. Tel. 38526. Br. G 9314, Bedoeling is: KENNIS MET U TE MAKEN. Schrijf aan G 9262. JONG KATJE zoekt goed tehuis. Mooi en gezond door Felix' Kattenbrood. Schoter singel 119. HUWELIJK. Net pers. 55 j. eigen werk, z. deg.'vrouw mod, levensopv. met woning Br. Lr. D. Boekhandel Adm. de Ruyterweg 80. Amsterdam 5 en 6 pers. AUTO te huur z. chaüff. Kampersingel 42rd. VERZILVEREN, polijsten solderen N. Groenmarkt 4, Tel. 11006. HOOVER WASMACHINE VERHUUR, f 2 per ochtend, middag of avond Leidsevaart '128, tel. 19019. LUXE AUTO-VERHUUR f 20 p. dag. Tel. 25660. Bos en Duinlaan 22, Bloemendaal. INBOEDELS en zolder opruimingen koopt Hazevoet, Koningstraat 48. Tel, 17308. GEYSERS defect geen be zwaar. Hoogste prijzen. Tel. 19775 of Brieven G 9251. Goede of defecte SLEE- STOFZUIGER. Br. met prijs G 9099. GEBR. CLOSETPOT, plm. 7 m. traploper, plm. 16 trap roeden, oude D. of H. fiets, ook stuk. Brieven G 9374. Te koop gevraagd LITS- JUMEAUX. Br. met prijsop gaaf G 9369. In goede st. zijnde KANO. Br. no. G 9329 of Tel. 26373. SALON- EN HUISKAM.- AMEUBLEM., niet van op kopers. Telef. 21603. BOX en KINDERSTOEL. Br. m. pr. G 9293. GASHAARD gevr. Brie ven G 9294. DAMESFIETS. Verspronck- weg 73, tel. 16726. SLAAPK., HUISK. of hele inboedel. Brieven G 9278. 1 en 2 pers. LEDIK. en bed, 1 en 2 pers. opklapbed. Brieven G 9279. HANDELSHUIS, Leidse- straat 41, koopt alles. ELECTR. SPOOR, model 00. Brieven G 9281. HAARD of KACHEL. Br. G 9277. 10—1 JONGE HENNEN, Australorp, 4 mnd. pracht dieren Jan Luvckenstr. 83. Pracht SLEE STOFZUI GER z. g. a. n. geh. eompl. 1 j. gar. f 37.50. Dr. Leydsstr. 22 Mooie KOFFERGRAMO- FOON (80 platen), compleet f 75. Na 7 uur. Ged. Schalk- burgergracht 3 B. Weg. vertr. d. part. ter overn. aangeb. AUSTIN TEN '47 in pr. staat. Te bez. Gar. Tol, Gr. Krocht. Zandvoort. Mod. KINDERWAGEN f 55, z. g. a. n. Santpoorterpl. no. 15. ZINNIA'S, ASTERS en PE TUNIA'S 2% ct. „De Morgen, stond", Soendaplein 31. Tel. no. 19903. FUCHSIA'S in alle kleu ren. 35 ct. „De Morgenstond" Soendaplein 31. Tel. 19903. 3-D. LINNENKAST, kin derwagen (Patria), wandel wagentje, kinderstoel, hob belpaard, 3-pits gastafel. Woensd. en Donderd. na 8 u. 's av. Stuyvesantplein 16 rd. ANT. RONDE TAFEL 50, pr. handnaaimach. f 85, groot Deventer kleed 250, 16-els vloerkleed 50, haardkach. 25. Brieven G 9365. WITTE TROUWJAPON m. sleep, sluier, handschoe nen, en tasje, maat 40-42. Br. G 9287. 2 cyl. LUCHTCOMPRES- SOR, gegar. als nieuw. Telef. no. 25220. Weg. overcompl. 1 SMO KING, geh. compl. met 1 zwart- en 3 witte vesten en 4 smoking hemden. Gr. maat. Maatwerk. Alles in pr. staat Bevr. tel. K 2560—8363, tuss. 4.306.30 uur. Steinbach PIANO. Jan Gijzenkade 57 zwart. N.we TANDEM m. n.we Mini motor, pr. combinatie. Speet, Brouwersvaart 116. Goed onderh. HAARD, kinderstoel, zware windbuks en 1/1 studieviool. Stalpaert v. d. Wielenstraat 14, H.-N. 4 FAUTEUILS, tropisch aquarium, kind.wagen, vloer kleed. Vergierdeweg 81. Te koop F. N. 350 c.c. Roerdompstraat 6, Haarl.-N. TROP. AQUARIUM, geh. compl. Marsstraat 113. Pracht WANDELWAGEN. Lindenstraat 30. Kort wit DAMESJASJE (teddy), z.g.a.n. Prijs 45.—. Brieven G 9354. PR. D. FIETS, Rivertown, compl. met trommelremmen, prijs 60. Midden Duin en Daalseweg 22, Bl.daal. Aangeb. MOTOR D. K. W. 2 cyl. '39, pr. st., nieuwe banden, prijs bill., ook gen. te ruilen voor lichtere. Nieu we Raamstraat 13, Haarlem. JONG. RIJWIEL, 6 jaar. Drilsmaplein 4, Haarl.-O. H. FIETS, merk Germaan, met versterkte voorvork, 2 nieuwe wielen m. banden. Molenaarstraat 7. Pr. electr. LAB. OVENTJE, zeer gesch. voor pottenbak ker, temp. tot 1100 graden. 75.Brieven G 9336. SPORTMOTOR TERROT, 500 c.c., pracht machine. Na 7 uur 's av. Bentveldsweg 122 Aerdenhout. RIJWIEL MET HULPMO TOR J.L.O., in prima staat. Na 6 uur Gibraltarstraat 5, Haarl.-W. FORD VEDETTE 1950, Citroën Sport '48. H. Moore's autohandel, Brouwersvaart no. 44. Tel. 12197. STOFZUIGER RITSEMA. Klopt, veegt, zuigt, in prima staat 55.Z. Stationsweg 17, Bloemendaal. Wegens vertrek te koop MAHONIE SLAAPKAMER, eiken boekenkast, tuinslang en tuingereedschap, dames fiets. 's Av. na 7 uur: Mau- ricialaan 52, Overveen. ELECTR, WASMACHINE. Zomervaart 140. POLIJSTMACHINE met ingeb. motor met toebeh., een partij beschadigde plaat, enige werktafels, boorkolf- machine, electro motor 1 p.k. Spuitketel met toebehoren. Brieven G 9320. Een z.g.a.n. RACE-FIETS. Dreef 28, Haarlem. AANH. WAGENTJE voor fiets. Lasschuit, Kl. Hout straat 46. Weg. overcompl. 1 kl. z. g. a. n. EXCELSIOR STOF ZUIGER. Nieuwprijs f 117 voor f 80. Bevr. tel. K 2560- 8363, tussen 4.30—6.30 u. 2 STOFZUIGERS, strijk plank. Statenbolwerk 44. Underwood SCHRIJFMA CHINE met tafeltje en En gels eetkamer ameublement, notenhouten theetafel. Alles in zeer goede st. Tel. 13172. Weg. overcompl. k. grijze DEMI, gr. maat, zwart col bert met id. vest, maatwerk, verk. in pr. st. Bevr. telef. K 2560—8363 tuss. 4.30-6.30 u. 1 KINDERSTOEL, 1 box met vl IJselstraat 12, H.N. RADIO met platenwisse- laar in salonkast. Julianalaan 106, Overveen. 4/5 pers. NASH SPECIAL COUPé met stuurversnelling in pr. st. zeer elegante wa gen. Met papieren. Desk. on derzoek. toegest. Geen hande_ laren. Tel. 27993. Haarlem. D. RIJWIEL, Gazelle, compl. uitgerust. Tromm. remmen. Pr. staat. Rampl. 14. Pitrieten WIEG en kin derwagen, billijke prys. Kl. Houtstraat 117. Massief modern blank eiken EETKAMER AMEU BLEMENT. Tuinlaan 4. 2 BOUVIERTJES (8 w.) 1 teef, 1 reu. Lammens, Leid sevaart 130. Tel. 18128. Kerngezonde JONGE HENNEN, hoge legstam, v.a. f 3. Het vertrouwde adres Hoenderpark Schalkwijker- weg 130. Tel. 18203. N.we CASSETTE, 42 dig. weg. overcompleet f 265. Ein- denhoutstraat 29. TAPIJTEN DEKENS Van fabriek ontvangen opruimingsparty met weeffoutjes: Wiltons van f 150 voor f 97.50; M. Smyrna's, gr, maten f 135, f 198; dekens (iets vuil) f 22.50, f 26.50; kampeer dekens f 9.50. Verkoop slechts enkele dagen v. 9—5 u. TAPIJTHANDEL „MARO" N.V., Gebouw de Nyverheid, Jansstraat 85, by Gr. Markt, H'lem.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3