DEUTSCHE SLAOLIE De Raad van Vakcentralen verzoekt kolenprijs-verhoging ongedaan te maken Telegram aan de ministerraad fa. B. ENGELENBERG de zuinigste, de beste! I Waardering voor het beleid van de minister van Oorlog en Marjne yMAf (mv De radio geeft Vrijdag Q Wereldnieuws) Etalageverlichting en lichtreclame vrij Prima verende matrassen Vrijlating van gearresteerden in Indonesië J. van Oudshoorn overleden BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 15439 Pseudo-vogelpest De zaak-Bertha Hertogb Voorzorgsmaatregelen in West-Berlijn In Korea gesneuveld i ^=i«^dwnïïii EERSTE KAMER Vice-admiraal A. de Booij bevelhebber zeestrijdkrachtén Zaterdag wordt in Vleeshal 10.000ste bezoeker verwacht Engeland en Israel wensen einde Egyptische blokkade Juist iets om nu in huis te nemen Arabische landen doen niet mee aan U.N.O.-leger PANDA EN DE WOUDROVERS I DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE IIAARLEMSCHE COURANT De Raad van Vakcentralen, die wordt ge vormd door vertegenwoordigers van het N.V.V, de K.A.B. en het C.N.V., heeft het volgende telegram aan de raad van minis ters gezonden: „De Raad van Vakcentralen nam kennis van de verhoging der prijzen van vaste brandstoffen voor huisbranddoeleinden. Deze maatregel, welke vele gezinnen voor onvoorziene en grote moeilijkheden plaatst, wordt door de Raad van Vakcentralen ten zeerste betreurd. De aangekondigde prijs verhoging drukt met name op de minst draagkrachtige gezinnen, die nu reeds nau welijks in staat waren, de middelen voor brandstoffenaankoop te besparen. De Raad van Vakcentralen is voorts pijnlijk verrast door het feit, dat zulk een belangrijke maat regel genomen werd zonder dat daarom trent overleg, is gepleegd in de voor zulk overleg ingestelde organen, dit temeer om dat de onderhavige prijsverhoging in strijd is met de publicatie van 2 April 1951 van het ministerie van Economische Zaken, waarin de stellige mededeling werd gedaan, dat geen hogere winterprijzen voor anthra- ciet zouden wordeh berekend. De Raad van Vakcentralen verzoekt daarom dringend maatregelen te nemen welke kunnen leiden tot een ongedaan maken van de aangekon digde prijsverhoging, respectievelijk tot een verzachting van deze prijsverhoging in haar ADVERTENTIE Doelstraat - Haarlem - Tel. 13232 Complete verfspuitinstallaties voor klein- en grootindustrie Beperkende bepalingen zijn thans opgeheven Mede wegens de belangen van het vreem delingen verkeer heeft de minister van Economisch Zaken de beperkende bepa lingen ten aanzien van lichtreclame en etalageverlichting opgeheven. De brand- stoffenpo^itie is echter nog geenszins ver beterd, zodat het noodzakelijk blijft de uiterste zuinigheid te betrachten bij het ge bruik van kolen, gas en electriciteit. Men dient er rekening mede te houden, dat in het najaar wederom beperkende maatregelen zullen moeten worden ge troffen In het algemeen belang zal aan de handhaving hiervan streng de hand wor den gehouden, aldus het ministerie van Economische Zaken. ADVERTENTIE Origineel BEKA met 15 jaar garantie 1 pers. 80 br. 1 pers. 90 br. 125.- 2 pers. 120 br. 165.- 2pers.130br. 185.- KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 gevolgen voor de gezinnen. Voorts stelt de raad het op hoge prijs in het overleg ter zake te worden betrokken". Het telegram is namens de Raad van Vakcentralen ondertekend door de heren H. Oosterhuis, A. C. de Bruyn en M. Rup- pert. Nu met ingang van 1 Augustus de prij zen voor huisbrand zijn verhoogd verlan gen vele gebruikers, die hun bestellingen vóór 1 Augustus hebben gedaan, dat deze tegen de oude prijzen worden uitgevoerd. De Federatie voor de Nederlandse Brand- stoffenhandel verklaart in een circulaire aan de handelaren dat toegeven aan deze eis een groot gevaar voor de handel be tekent want de groothandelsprijzen zijn eveneens sterk gestegen en laten het ver kopen tegen de oude prijzen niet toe. Bo vendien berekent de groothandel aan de détaillist nu ook de nieuwe prijzen bij uitvoering van reeds in de afgelopen twee maanden gedane orders. Tenslotte zegt de federatie dat de jongste prijsverhoging zon der voorkennis of medewerking van de détailhandel tot stand is gekomen. De handelaren hebben thans vrijwel geen voor raad. Wat er nog over was is in het lange koude voorjaar opgegaan en bovendien is er een achterstand van ongeveer één maand in de aflevering door de groothandel. DJAKARTA (Aneta). Te Soerabaja zijn vrijgelaten de Nederlanders De Ruyter, B. Koot, J. A. Kneefel en H. J. N. Pasquin, die enige tijd geleden in een periode van huis zoekingen in Oost-Java werden gearres teerd en ondergebracht in een kamp te Ke- diri. Zij maakten allen deel uit van de po litie van het marine-etablissement te Soe rabaja. In het kamp te Kediri zitten thans nog gevangen de Nederlanders Guttenberg en Durant van Mees van de politie, de in specteur van politie Lux en de planter Hermans van de onderneming Ngadiredjo. Tevens zijn 23 Indonesische gearresteerden vrijgelaten, waaronder assistent-wedana's en andere ambtenaren, mantri's van de po litie en onderofficieren van het leger, die waren gearresteerd in verband met de staat van oorlog en beleg. Nederlands schrijver die laat erkenning vond Te 's-Gravenhage is overleden de heer J. K. Feylbrief, die zich als schrijver on der het pseudoniem J. van Oudshoorn een nog steeds toenemende bekendheid ver wierf. Een jaar, geleden kenden de be stuurders van het Tollensfonds hem de vijf-jaarlijkse Jaeobsonprijs toe, die be doeld is als waai-dering voor het werk van Nederlandse auteurs yan gevorderde leef tijd. Het grootste gedeelte van zijn litte raire productie ontstond in de jaren van zijn werkzaamheid als kanselier (1905 tot 1911) en als directeur van de kanselarij (tot 1933, toen hij op wachtgeld werd ge steld) van het Nederlandse gezantschap te Berlijn. De thans overledene werd in December 1876 geboren en debuteerde pas op 36- jarige leeftijd met enige verhalen, die in 1914 gevolgd werden door zijn eerste ro man „Willem Mertens' levensspiegel". Vin nige afwijzing is hem niet bespaard geble ven. Greshoff sprak van „halfziek queru- lanten-proza" en Du Perron noemde het boek onleesbaar, omdat het „onfris, bur gerlijk en kleinzerig" zou zijn. Maar ook aan gemotiveerde, aanmoedigende belang stelling heeft het de schrijver niet ont broken. Van Deyssel, Van Eeden en Frans Coenen gingen hierin voor. Herman Rob bers karakteriseerde het werk, dat hij dui delijk waardeerde, als een duivelse ver schrikking. Terecht, zo verklaarde de heer C. J. E. Dinaux in zijn Litteraire Kantte keningen van 4 Mei van dit jaar, want de weergaloos knap beschreven hoofdperso nen zijn inderdaad demonisch bezetenen: zodra het verdrag tussen zien en zinnen mislukt gaan zij tegen beter willen in een verbond met de duivel aan. Pleitbezor-, gers voor bet werk van deze „romantische realist" in deze tijd zijn vooral mr. F. Bor- dewijk en Jeanne van Schaik-Willing. Onder de schuilnaam J. van Oudshoorn schreef de heer Feylbrief achtereenvol gens verder nog: Louteringen (1916), Zon- ADVERTENTIE ADVERTENTIE CO 2.100 KHAKI PANTALONS dag (1918), Verhalen (1923), Tobias en de dood (1925), Pinksteren (1929), In Me- moriam (1930) en Achter groene horren (1943). Enkele maanden geleden verscheen als wat laat gekomen erkenning van zijn betekenis bij de Amsterdamse uitgever G. A. van Oorschot onder de titel „Doolhof der zinnen" zijn verzameld werk met een inleiding door Victor E. van Vriesland. In zijn reeds geciteerde bespreking hier van concludeerde onze medewerker G. J. E. Dinaux: „Hunkerend naar onschendbare zekerheid èn demonisch gekweld zijn de figuren uit zijn boeken representatief voor een tijdvak van niet geringe duur, waarin de mens temidden van een zwakke wereld worstelt met zichzelf om het hoogste. Dat bepaalt de waarde van Van Oudshoorns werk. Hij is een auteur van ongemene kwaliteiten, die het voortwoekerend verval onzer beschaving onverschrokkcner heeft vóórzien, dóórzien en beschreven dan welke van zijn tijdgenoten ook". De heer Feylbrief werd in 1926 benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hij is 74 jaar oud geworden Op het bedrijf van een landbouwer te Zevenbergen is pseudo-vogelpest geconsta teerd. In Sittard is pseudo-vogelpest gecon stateerd in de pluimveestapel van een slager. Veertig kippen zijn vernietigd. SINGAPORE (United Press) De zit ting van het Hooggerechtshof waarin het beroep van Mansoer Adabi tegen de uit spraak van het hof waarbij het huwelijk met Bertha Hertogh ongeldig werd ver klaard werd behandeld, eindigde gisteren. De drie rechters behielden -hun uitspraak voor tot een latere datum. Deze wordt nader bekend gemaakt. De gemeentelijke autoriteiten van West- Berlijn hebben de verkoop van drank in fles sen verboden voor de eerste vijftien rijen van de Waldbuehne Arena. Voortaan zullen papieren bekers moeten worden gebruikt. Ook zal, bij openluchtwedstrijden, de politie macht worden versterkt teneinde relletjes onmiddellijk de kop in te drukken. Deze maatregelen zijn genomen in verband met de incidenten bij de wedstrijd Ray Ro- binson-Hecht, toen de Amerikaan met flessen bekogeld werd door in woede ontstoken toe schouwers. omdat hij zich aan foutslagen zou hebben schuldig gemaakt. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevechten in Korea op 26 Juli is gesneuveld de sergeant J.E. Schaap man, afkomstig uit Genemuiden. Sergeant Schaapman werd op 16 Februari 1925 geboren. Hij was ongehuwd en af komstig van het wapen van de Koninklijke Maréchaussée. AFWIJKENDE BOUWSYSTEMEN Op grond van artikel 20 van de Weder- opbouwwet kan in bijzondere gevallen een bouwvergunning worden verleend voor bouwwerken, die afwijken van «de voor schriften van bouwverordening, uitbrei dingsplan of wederopbouwplan. Dergelijke bouwwerken mogen niet langer dan tien jaar in stand worden gehouden, tenzij de afwijking van de bouwverordening het ge volg is van de toepassing van een door de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting aangewezen bouwsysteem. Een zo danige aanwijzing is voor de eerste keer geschied en betreft de bouwsystemen Kor rel-beton, Kleinburink, Dötremont-Ten Bosch, Kossel, Puinbeton en Bakker. ADVERTENTIE voor luxe postpapier naam en adres. Spaar slechts 60 ounten H f^| 11fl 31 Pi met Uw eigen HILVERSUM I, 102 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen'. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Clavichord- recital. 11.10 Radiofeuilleton. 11.30 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.33 Reportage. 12.50 Sport. 13.00 Nieuws. 13,15 Platen. 13.30 Pro menade orkest en solist. '14.00 Kookpraatje. 14.20 Rlaten. 15.00 Wereldsensaties No. 1, hoorspel. 15.35 Dansmuziek. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Vrouwenkoor. 17.20 Platen. 17.50 Reportage. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Voordracht. 19.00 Piano. 19.10 Spreekuur voor emigranten. 19.30 Cau serie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Platen. 20.30 Causerie. 20.40 Causerie. 21.00 Verzoekprogramma. 21.45 Buitenlands weekoverzicht. 22.00 Lichte muziek. 22.25 Gesproken portret. 22.40 Cau serie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM U, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Concert gebouworkest. 10.30 Strijkorkest. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amuse mentsmuziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Operette. 15.20 Platen. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Muzikale causerie. 18.18 Katholiek signaal Benelux Commentaar; West-Indisch com mentaar. 18.30 Lichte muziek. 18.52 Actuali teiten. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzen ding. 19.35 Amusementsmuziek. 19.48 Katho liek signaal, en politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Operette. 22.10 Koninklijke militaire kapel. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muziek. 23.3524.00 Amusementsmuziek. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Omroeporkest en solisten. 13.45 Platen. 14.15 Operette. 15.00 Platen. 15.30, 16.00 en 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.101 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 13.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.45 Causerie. 20.00 Filmmuziek. 20.15 Symphonie-orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. 23.30—24.00 Lichte muziek. De behandeling, van de begroting van Oorlog en Marine in de Eerste Kamer heeft weinig nieuwe gezichtspunten opgeleverd. Vrijwel alle sprekers lieten zich waar derend uit over het werk van minister Staf, die zich als landbouw-specialist voor de taak zag gesteld op een voor hem onbekend terrein baanbrekend organisatorisch werk te verrichten. De minister is daarin ge slaagd en heeft bovendien kans gezien in korte tijd de ingewikkelde materie van dit departement onder de knie te krijgen. Uiteraard mocht men niet verwachten, dat alle wensen zijn bevredigd. De meeste sprekers hadden nog wel het een en ander op hun verlanglijstje staan. Inschakeling van de nationale industrie bij de defensie-inspanning werd door alle sprekers bepleit. De heer Wendelaar (V.V.D.) oefende in dit opzicht lang niet malse crediet op de gang van zaken bij de artillerie-inrichting aan de Hembrug. Deze spreker ging ook in op een opmerking van de heer Algra (A.R.) over het aandeel van het Humanistisch Verbond bij de gees telijke verzorging der militairen. Hij stelde voor een debat over dit onderwerp tot de volgende begrotingsbehandeling uit te stellen. De critiek van de Kamer bepaalde zich overigens tot détailpunten, waarover de minister vandaag nog wel het een en ander gal hebben op te merken, evenals de staatssecretarissen Moorman en Kranen burg, voor wie de Kamerleden ook vriende lijke woorden hadden. Zd mag men benieuwd zijn naar het antwoord van minister Staf op de vraag van de heer Wendelaar naar aanleiding van een in de New York Times gepubliceerd interview, volgens hetwelk de bewindsman zou gezegd hebben, dat het Atlantisch Pact op sterven ligt. Een onwaarschijnlijk aan doende uitspraak, maar de vraag is gesteld en het wachten is op een antwoord. De fneningen in de Kamer over Spanje waren verdeeld, al stak niemand zijn anti pathie voor het régime van Franco onder stoelen of banken. Tegenover de volstrekte afwijzing van de heer Wendelaar stond een veel gematigder standpunt van de heer Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.), die zich aansloot bij hetgeen ter zake reeds in de Tweede Kamer was opgemerkt. Sindsdien is er, na de reis van admiraal Sherman naar Spanje, een nieuwe situatie ontstaan. Aan boord yan Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Doorman" dat aan de werf van Wilton-Fijenoord te Rotterdam ligt, heeft de bevelhebber der zeestrijdkrachten en chef marinestaf, jhr. E. J. van Holthe, het bevel overgedragen aan zijn opvolger, vice- admiraal A. de Booij. In een toespraak gaf de scheidende be velhebber uiting aan zijn gevoel van dank baarheid voor de diensten, die hij aan de marirfe, de Koningin en het vaderland heeft mogen bewijzen. Hij dankte voor de daarbij ondervonden steun van het personeel van de Koninklijke Marine. Vice-admiraal A. de Booij onderschreef in een toespraak de woorden door zijn voorganger gesproken. Na op de verdienste van de scheidende bevelhebber te hebben gewezen, merkte de vice-admiraal op, dat thans internationaal, nationaal en bondge nootschappelijk verplichtingen zijn opge legd, die nog verzwaard worden door de nieuwe schepen, die bij de vloot zullen worden gevoegd. Tenslotte verklaarde hij het bevel van de zeestrijdkrachten te aan vaarden. Minister Staf werd voor de vraag gesteld: wat is het standpunt van de Nederlandse regering? Terwijl het debat in zomerse atmosfeer verliep, zat de Rotterdamse bouwkundige ir. Kraayvanger zich reeds te verdiepen in de consequenties van een mogelijke Grond wetsherziening, waardoor de Eerste Kamer 75 leden gaat tellen. De meetlat kwam er aan te pas; de Kamerleden zullen wat in schikkelijker moeten zijn en de katholieke afgevaardigde onderzocht kennelijk hoe deze puzzle zonder begrotingswijziging kon worden opgelost. HAARLEMMER ZONDIGDE BEHALVE IN BLOEMENDAAL OOK IN VELSEN De Bloemendaalse politie heeft haar Velsense collega's een 50-jarige Haarlem mer overgegeven, die in Bloemendaal een aantal insluipingen aan zijn kerfstok had toegevoegd en bovendien in Velsen een serie misdrijfjes had gepleegd. De zaak is nog in onderzoek; de man is te Velsen zolang ingesloten. ADVERTENTIE Op de Rembrandt-tentoonstelling in de Vleeshal op de Gróte Markt te Haarlem zullen op Woensdag- en Zaterdagmiddagen rondleidingen worden gehouden, welke om halfdrie beginnen. Zaterdag wordt de tienduizendste be zoeker op de tentoonstelling verwacht. Hem of haar zal een verrassing worden bereid. FLUSHING MEADOWS. (Reuter). Gis teren heeft de Veiligheidsraad de behan deling van de Israëlische klacht tegen de Egyptische blokkade van het Suez-kanaal voortgezet. De Egyptische afgevaardigde Fawzi Bey heeft Israel van daden beschul digd, die „de weg naar de vrede in het Midden-Oosten ondermijnen". Daarom was Egypte gedwongen het vervoer van goe deren voor Irael door het Suez-kanaal stop te zetten. Volgens Fawzi Bey heeft Egypte het volste recht tot de blokkade. Voorts viel Fawzi Bey Israel aan we gens, wat hij noemde, het in de wind slaan van verscheidene beslissingen van de UNO. Grondgebied, dat aan de Arabische staat in Palestina hoorde, wordt door Israel be stuurd, aldus de Egyptische afgevaardigde, die .tevens melding maakte van de voort durende Israëlische tegenstand tegen de internationalisatie van Jeruzalem. Na de Egyptische afgevaardigde deed Sir Gladwyn Jebb, het hoofd van de Britse delegatie, een beroep op de Veiligheids raad „om zijn autoriteit te doen gelden" als Egypte niet de blokkade op naar Is rael bestemde goederen opheft. De Egyptische blokkade is „onrechtma tig en werd steeds erger", aldus Jebb. De Israëlische gedelegeerde, Abba Eban, verklaarde: „Egypte gaat uit van een staat van vrede, wanneer het aankomt op het kopen van wapens, maar past een oorlogs doctrine toe, wanneer dit zijn oogmerken tegenover Israel dient". Hij zei, dat de Veiligheidsraad moet uitmaken, of er een staat van oorlog heerst of niet. De raad ging daarop tot Dinsdag uiteen. ADVERTENTIE De mannen in huis hunnen V <?p dorstige dagen soms verfassen met de vraag of er niets te drin ken is. Dan is het een hele voldoening voor een huis vrouw om dadelijk met een paar flesjes koel bier voor de dag te kunnen komen. Ook aan tafel kan juist nu een glas bier zo bijzonder welkom zijn. Denk er dus om straks een paar flesjes van De Gruyter mee te nemen. De Gruyter heeft heerlijk licht en donker bier in han dige pullen. Een pul kost maar 40 cent met cassabon. Er gaan twee reuze glazen uit! Niet vergelen dus, bier in huis te nemen. Syrië heeft medegedeeld dat het geen Strijdkrachten ter beschikking van de UNO zal stellen, daar het deze niet kan missen. Het verwees daarbij naar de „voortdurende Israëlische bedreiging" van zijn grenzen. Ook de andere Arabische staten hebben een afwijzend antwoord gegeven op een op roep van de UNO om strijdkrachten ter be schikking te stéllen. 11. Had Panda nu maar beter uitgekeken! Die grote bullebak, die hij uit een tukje had gewekt door over zijn benen te strui kelen, bleek een weinig zachtaardig per soon te zijn. Hij greep Panda bij het nekvel en slingerde hem heen en weer, terwijl hij bulderde: „En nu heb ik zin om je eens een -fatsoenlijk pak slaag te geven. Daar denk ik hard over! Dat zou je misschien je onbeleefdheid afleren!" Doet'U dat nu niet, meneer!", riep Panda. „Ik had zo'n haast, omdat ik achtervolgd word door een heel onbeleefde roverkunt u dié dan niet beter slaan?" „Hè? Wat? Een on beleefde rover?", vroeg de krachtfiguur. „Onbeleefd, zeg je? In dit bos? Rovers ge noeg hier.maar onbeleefd, nee, daar heb ik nog nooit van gehoord.„Daar komt hij! Daar komt hij!", riep Panda uit. „Sla hem, meneer! Geef hèm dat pak slaag maar om hem zijn onbeleefdheid af te leren!" En inderdaad kwam op dit moment de grijn zende Graaf Isen Grim uit de struiken te voorschijn. Maar wanneer Panda verwacht had, dat de bullebak op de graaf af zou vliegen, dan had hij zich vergist. Het tegen deel was het geval. De beide snoodaards lachten elkaar vriendelijk toe en schudden elkaar de handterwijl de graaf uitriep: „Wel, wel, wel! Willie Wipsnor! Wipsnor de Woudrover! Fijn je weer eens te zien, oude vriend! Jij bent de enige die me nooit kwaad maakt!" En Willie Wipsnor dé Woudrover (zo heette dus de bokser, die Panda vast hield) sprak op zijn beurt blij: „Graaf Isen Grim! Wel, wel, wel! De graaf zelf! Wat is de wereld toch klein!" Dat was een hartelijk, wederzien, en de enige die er geen pret in had was Panda. „Ze zijn vrien dendacht hij; „dat is wel het ergste wat me kon gebeurenEn zo is het; nu heeft hij geen schijntje van kans meer om te ontsnappen..... Neutraal. De Zwitserse bondspresident Eduard von Steiger verklaarde gisteren bij de viering van de 660ste verjaardag van de Zwitserse bondsrepubliek, dat Zwitserland neutraal zal blijven in het conflict tussen Oost en West. Tevens drong hij er op aan de defensie-inspan, ning van Zwitserland te vergroten" „Zwitserland streeft geen'machtspolitiek na," aldus de president. „Sedert Ma- rignano (de plaats waar een Zwitsers leger in de zestiende eeuw beslissend verslagen werd toen het een deel van Noord-Italië wilde bezetten) en de vredesconferentie van Westfalen heeft Zwitserland een neutraliteitspolitiek na. gestreefd,waarvan het doel was in vrede te leven met alle landen en zich niet in te laten met de geschillen van andere landen. De Zwitsers willen vrede en Bidden daarvoor." Nooit gedacht. De 51-jarige Johannes Ven. ter, een arme boer die al tien jaar met zijn gezin in een tent woonde, heeft gis. teren op zijn kleine claim op de Nooit- gedacht-velden bij Johannesburg een diamant van 500 karaat gevonden. De kanarie-gele achthoekige steen vertoont een onzuiverheid, maar de deskundigen schatten de waarde na het kloven op ongeveer 400.000 gulden. Venter, die zijn winkeltje in de malaise van 1927 ten onder zag gaan, heeft jaren^als boer zijn stukje grond/bewerkt. Toen in de buurt diamanten waren gevonden, be gon hij zelf te zoeken. Een fotograaf vroeg de grote Afrikaner gisteren een lachend gezicht te zetten. „Man, dat kan ik niet meer. Ik heb het al zo veel ge daan, dat het pijn doet," antwoordde Venter. Opgerold. De Oost-Duitse autoriteiten hebben bekend gemaakt, dat een door de Amerikanen gesteunde organisatie, die terreurdaden beraamde om de com- munistische jeugdbijeenkomst van 15 dagen, die Zondag begint, in de war te sturen, volledig is opgerold. Alle leden van de groep die zich „Vrij Parlement" noemde, zijn gearresteerd. Over hun aantal werd niet gerept. Afscheid. Generaal Ridgway heeft gis teren in Yokohama afscheid ge- nomen van de 205 gewonde mi litairen van de UNO, die aan boord van de Jutlandia de reis naar huis aan. vaardden. De generaal ging het hela schip rond en schudde elke militair de hand. Tot elk der gewonden sprak hij enkele woorden in hun landstaal. De generaal richtte zich dus in het Engels, Turks, Grieks, Frans, Ethiopisch en Ne- derlands tot de soldaten. Ridgway kende elk dezer talen goed genoeg om er zich in uit te drukken en als hij het niet meer wist, richtte hij zich tot zijn offi ciëren om de woorden te vinden. Het schip wordt 16 September in Rotterdam verwacht, waar de vier Nederlandse en zes Belgische gewonden van boord zul len gaan. Juwelen. De Amerikaanse autoriteiten hebben juwelen ter waarde van 600.000 dollar teruggegeven aan de Prins en Prinses van Hessen. Deze juwelen wa ren in 1945 uit hun kasteel te Kronberg gestolen door drie Amerikaanse officie, ren. De familie heeft nu ongeveer een derde van alle juwelen, die haar ont stolen waren, terug. De Amerikaanse autoriteiten hebben meer dan 100.000 dollar besteed aan het opzoeken van de juwelen in Zwitserland, Duitsland, Noord-Ierland en de Verenigde Staten, en aan de vervolging der drie officieren. Twee der officieren hebben hun straf al uitgezeten. Zij kregen 5 en 3 jaar. De derde zit een straf van 14 jaar uit. Vrees. In een onlangs gehouden toespraak te Detroit, zo schrijft Le Monde, ver telde president Truman van een journa list, die aan voorbijgangers gevraagd had een „petitie" te tekenen, die samen gesteld was uit citaten van de Verkla ring van Onafhankelijkheid. De meesten hadden geweigerd te tekenen, uit vrees voor de „gevolgen", er aan toevoegend, dat het natuurlijk een communistische propagandastunt betrof. Slechts één per soon had er in toegestemd, de verkla ring te tekenen. „Nog nooit", zei deze, „zijn wij er zó na aan toe geweest, te verliezen, wat zij voorstelt". Marine. De Amerikaanse marine heeft tegengesproken dat zij 132.000.000 nut teloze oestervorken bezit. Een admiraal heeft verklaard dat het er maar 125.064 zijn. De voorraad oestervorken van de marine lag de subcommissie voor de toewijzingen uit het Huis van Afgevaar digden wat zwaar op de maag. Zij wilde van schout bij nacht Charles Fox, chef van de marine-voorraden weten, waar om de marine ze nog altijd heeft. Fox begon te sputteren toen afgevaardigde ^George Mahon zeide dat hij over de stapels vorjeen gehoord had. Hij noemde als correctiecijfer 10.693 dozijn, maar met een wat ongelukkig gezicht voegde hij er aan toe dat 10.422 dozijn nutte loos zijn, omdat de zilverlaag bladdert. „Hoe noodzakelijk is een oestervork voor de marine?" wilde Mahon weten. „Eigenlijk helemaal niet noodzakelijk," antwoordde Fox. Gelukkig kon hij de commissie vertellen dat de marine thans de oestervork heeft geschrapt van haar lijst van noodzakelijke uitrusting in tijd van oorlog. Protest. Duitsers, die uit het voormalige Duitse gebied bij Glanerbrug zijn ge wezen, dat op het ogenblik aan Neder land behoort, hebben in een-brief aan de West-Duitse regering geprotesteerd te gen de confiscatie en onteigening van Duits particulier bezit in dit gebied. In dit protest wordt gezegd, dat het inter nationale recht maatregelen, zoals waar toe de Nederlandse regering heeft be sloten, verbiedt. De West-Duitse rege ring wordt verzocht bij de UNO te protesteren. De betrokkenen, die op het ogenblik in de omgeving van Gronau wonen, stellen tenslotte voor soortgelijke maatregelen tegen in West-Duitsland woonachtige Nederlanders te nemen. Verwarring. De laatste nachten heeft een groep gewapenden getracht, verwarring te stichten bij de rand van de stad Ma kassar (Celebes). Beide nachten werd in de stad hevig schieten gehoord. Vol gens een officiële militaire bekendma king worden thans razzia's uitgevoerd teneinde het bezit van vuurwapenen door mensen, die daartoe geen ver dunning hebben .tegen te gaan. Wijn. Een nieuwe vinding zal het uithou dingsvermogen van de Franse soldaat belangrijk verhogen. Het Franse leger maakte onlangs bekend dat de soldaten nu voorzien worden van kleine, water dichte pakjes „wijnpoeder". Opgelost in water zou dit poeder even goed smaken als de beste wijn, zegt News Week twij felend.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2