OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Chinese nationalisten doen via Birma een inval in China Twee mensen vanmorgen in zee voor Zandvoort verdronken Instelling van nieuwe organen ten behoeve van de emigratie Britse delegatie heden naar Perzië; basisvoor besprekingen gevonden Ook de Noordelijke delegatie te Kaesong houdt voet bij stuk Weerbericht Anticlimax Geregelde troepen en guerillastrijders ten getale van 18.000 man overschreden de grens Gesneuveld in Korea Gevangene gedood bij gevecht in de cel Prinses Irene wordt twaalf jaar Drenkeling trok zijn redder in doodsangst naar de diepte Berlijns luchtbrugje zal millioenen kosten „De overheid kan zich niet afzijdig houden van een aangelegenheid waarbij de toekomst van tienduizen den Nederlanders is betrokken/7 Nog geen reden voor overmatig optimisme Verzending van zeepost Het woord is aan Bus met Schotse padvinders in botsing met vrachtauto Poolse mijnenveger door muiters overmeesterd Amerikanen blijven aan het bombarderen Westelijke maatregelen tegen Oost-Berlijns jeugdfestival 66e JAARGANG No 2 i Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Pccreboom VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 185 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschi j nt dagelijks behop Zon- en Fees tdagen Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Er IS ONLANGS een Tour de France gereden door wielrenners. Misschien is het u opgevallen. Het gebeurt ieder jaar en een onderonsje kan men het niet zozeer noemen. In stilte heeft het niet zozeer nlaats. De deelnemers fietsen een maand lans met maar twee rustdagen er-in. Zij leggen meer dan vierduizend kilometers af. Sommige wegen zijn goed, andere slecht. Zii zijn vooral slecht waar bergtoppen in de Pyreneeën beklommen en daarna afge- suisd moeten worden. In de Alpen is het wat beter. Tegenwind, kei-bestratingen, lekke banden, valpartijen met verwondin gen en ruzies leveren andere prettige af wisseling. Het is merkwaardig dat er men sen zijn die dit ondernemen en volbrengen. Een aantal andere mensen vindt dit zo merkwaardig, dat zij een soort heldendom aan de deelnemers toekennen. En dit verklaart tevens het voortbestaan van de Tour de France. De overwinnaar was dit maal een Zwitser, genaamd Hugo Koblet. Het Zwitserse volk heeft nimmer ver maardheid kunnen verwerven door humor 0j speelse geest. Maar het telt natuurlijk, zoals ieder volk, zijn uitzonderingen op elke regel. Toen Hugo Koblet als over winnaar te Parijs gehuldigd was en werd uitgenodigd om een woordje voor Radio Paris te spreken, zei hij voor de microfoon: Ik hou eigenlijk helemaal niet van fiet sen." Het schijnt dat de organisator van de Tour de France, genaamd Jacques Goddet, er bleek en sprakeloos van geworden is, al moge hij dan later weer op kleur geko men zijn en opnieuw snel zijn gaan praten. Geen wonder dat hij schrok. Van grote mannen wordt aangenomen dat zij hun grootheid door geestdrift en toewijding, doordrenkt van liefde voor het door hen beoefende vak, bereiken. Alle geestdriftige aanhangers van de wielren-sport en dat zijn er vooral in de Zuidelijke landen van Europa veel stellen zich zo'n winnaar van de Tour de France voor als een man die aan fietsen verslaafd is, die om zo te zeggen leeft voor zijn trappers, zijn stuur en zijn versnellingen. In hun tienduizenden moeten zij vol verwachting hun radio-toe stel op de juiste golflengte gesteld hebben, toen de grote en benijde triomfator zélf zijn stem zou doen horen. En wat zei hij? „Ik hou eigenlijk helemaal niet van fiet sen." Ge kunt zeggen dat het verklaarbaar is dat iemand er zo over denkt als hij juist 4300 K.M. hard fietsen achter de rug heeft. Maar dat lost de kwestie niet op. Deze man was niet zomaar een fietser die een beetje veel gereden had: hij was de overwinnaar, de man die alle tegenslagen en moeilijk heden „spelenderwijs" de baas was geble ven. Op dat moment: de toonaangevende woordvoerder van allen die op een fiets rennen. En de vereerde held. Hij moest dolblij wezen. Als menselijke uiting is zijn woord be langwekkend. Temeer omdat hij er aan heeft toegevoegd dat hij wèl van ski'en houdt een sport die geen bewonderende mensenmenigten op de been brengt, die weinig publiciteit geniet en zelfs haar beste beoefenaars niet het luide soort roem be zorgt, dat een winnaar van de Tour de France ten deel valt. Evenmin de duiten. Koblet heeft, in Hollands geld omgerekend, meer dan twintigduizend gulden aan de Tour verdiend en er zoveel uitnodigingen voor andere goedbetaalde wedstrijden mee geoogst, dat dat bedrag daarmee nog wel zal verdubbelen. Hij heeft overigens niet gezegd dat hij niet houdt van veertigdui zend gulden. Is dit laatste dan de verklaring? Neen. Met afdoende. Die man kan nu eenmaal goed fietsen; hij heeft ongetwijfeld bijzon der sterke benen en een volhardende na tuur. Hij is ermee begonnen, aangemoedigd en ermee doorgegaan. Het moet een soort gewoonte zijn geworden, met de kransen en de hoera's en al. Ofschoon hij veel liever zou ski'en en blijkbaar voor zijn levens onderhoud ook wel iets anders kan ver richten dan wielrennen. Er zijn meer zulke mensen, geenszins alleen op sportgebied. Er zijn generaals geweest en vermoede lijk bestaan er nog die niet alleen niet van vechten maar ook niet van aanvoeren hielden. En knappe politici, ja zelfs minis ters, die niet van politiek hielden. Mensen die het toch goed, zelfs bijzonder goed deden, maar die veel liever ergens rustig in de provincie, in een aardige omgeving, een tomaten-kwekerij hadden gedreven of teckels gefokt of iets dergelijks, waarmee men geen publiciteit en geen roem oogst. Want deze en andere lieden van zulk karakter zijn niet gebrand op de roem, hetgeen ten allen tijde onbegrijpelijk zal blijven voor tallozen, die hem missen en ernaar verlangen als een schone droom. De tallozen geloven niet aan die mensen, die liever niet zouden opvallen en dus graag iets anders doen dan hun opzienbarend bedrijf. Zij denken dat het aanstellerij is of valse bescheidenheid. Maar de mensen djh niet naar één model gemaakt. En de srillige Fortuin kan het soms aardig vin den iemand, te laten triomferen en uitbun dig te laten huldigen in een vak waarvan hij eigenlijk niet houdt en dat hij moet voort zetten. Zelfs kan zoiets geschieden in een zo wonderlijk beroep als wielrenner en in een zo bovenmatige krachtproef als de Tour de France. Maar het moet wel een erge teleurstelling geweest zijn voor die Goddet. R. P. Tegen verhoging van de kolenprijs De Nederlandse Vakcentrale heeft aan de ministerraad een telegram gezonden. Wegens de verhoging van de kolenprijs geeft het bestuur van de Nederlandse Vak centrale uiting aan zijn bange zorg omtrent deze nieuwe aantasting van het loonpeil voor de Nederlandse arbeiders, zo wordt in bet telegram gezegd. Niet de wijze waarop deze verhoging van de kolenprijs is tot stand gekomen veroorzaakt wrevel, maar bet feit dat wederom tot uiting komt, dat bet Nederlandse betaalmiddel op de inter nationale markt in waarde dalende is, doet bet bestuur van de Nederlandse Vakcen trale de ministerraad met klem verzoeken maatregelen te nemen, die verdere ont waarding van ons betaalmiddel tegengaan. SAIGON, 2 Augustus (Reuter). Volgens te Saigon ontvangen berichten zijn 18.000 man geregelde troepen der Chinese nationalisten, geholpen door drieduizend guerilla strijders, de Birmese grens overgestoken en zijn de meest Zuidelijke Chinese provincie Joennan binnengevallen. Een aantal valschermtroepen neemt aan de aanval deel.- In deze berichten wordt verder medegedeeld dat dc Chinese nationalisten over een frontbreedtc van 300 kilometer oprukken in de richting van de rivier de Mekong. De Mekong loopt van Noord naar Zuid door de bergketens van Joennan. De kleine commu nistische garnizoenen in dit gebied pogen dc opmars der nationalisten zo goed mogelijk te vertragen. Hulptroepen der communistische regering zijn onderweg. Donrdat het zoontje van de boer met lucifers speelde is brand ontstaan in de boerderij van J. J. bij Grouw. De gehele boerderij brandde op een deel van het woon huis na af. De hooi-oogst ging verloren. In onbevestigde, te Saigon ontvangen berichten wordt voorspeld, dat de grootste 1 -veldslag in..China sedert twee jaren zich zal ontwikkelen. Communistische colonnes trekken snel in duidelijke richting om de nationalistische invallers op te vangen. Het nationalistische leger zou 15.000 geregelde soldaten tellen, inclusief valschermtroepen, en 3.000 guerilla's, het geheel onder bevel van generaal Li Mi. Een nationalistische colonne van 10.000 man heeft even ten Zuiden van de Birma- weg dè grens overschreden. De colonne splitste zich in drieën. Een tweede colonne bverschreed de grens 160 kilometer meer naar het Zuiden en veroverde twee steden in het grensgebied. Een derde colonne rukt op naar het vliegveld Mengse, doch werd door het communistische garnizoen terug geslagen. Daarna zwenkte deze colonne naar het Zuid-Oosten om een ander vlieg veld, Menghai, aan te vallen. De ontvangen berichten melden, dat de strijdende valschermtroepen en sommige van de eenheden van generaal Li Mi van de lucht uit worden bevoorraad. De invasie wordt beschreven als de grootste aanval door de nationalisten, sedert de communisten in 1949 geheel China bezetten. Duizenden nationalistische soldaten werden toen over de grens naar Noord-Birma verdreven. De aanvallers zouden reeds enige kleine communistische garnizoenen zijn gepas seerd, die op hulp van de in Zuidelijke richting trekkende communistische solda ten wachten. Gemeld wordt, dat generaal Li Mi even achter de Birmese grens nog een strijd macht gereed heeft. Zijn doel -zou zijn een strook grondgebied van ongeveer 160 kilo meter breedte tussen de Birmese grens en de rivier de Mekog te bezetten. Dit gebied is van strategisch belang wegens de vlieg velden, die langs de opmarsroutes der nationalisten liggen. Generaal Li Mi zou bij het reorganiseren van zijn troepen zijn geholpen door de guerilla-hoofdman Moe Sjoei, die opereer de langs het Noordelijke uiteinde der Bir mese grens Volgens het te Hongkong verschijnende onafhankelijk rechtse Chinese blad „Weh- koeyatpo" wachten 35.000 man Chinese nationalistische troepen in Indo-China op bevelen om China binnen te vallen. Het blad, dat een speciaal bericht uit Saigon aanhaalt, schrijft, dat deze troepen onder bevel staan van generaal Hoeang Tsjieh, die eerder in dit jaar Formosa be zocht en orders ontving voor toekomstige operaties. De nationalistische troepen had den twee jaar geleden hun toevlucht ge zocht in Indochina en waren sindsdien gereorganiseerd in drie divisies, aldus het blad, dat er aan toevoegt, dat de garnizoe nen in de provincie Kwangsi versterkt worden om de dreigende nationalistische aanval te weerstaan. Tenslotte zegt het blad, dat de Vietminh in Indochina de Verenigde Staten er van beschuldigd heeft Vietnam te gebruiken als aanvalsbasis tegen China. 's-GRAVENHAGE, 3 Augustus De regering maakt bekend, dat tot haar leed wezen tijdens gevechten in Korea op 26 Juli zijn gesneuveld: de soldaat eerste klasse F. Brouwer uit Haskerland; de sol daat C. P. Kempen uit Amsterdam; de kor poraal P. B. Slager uit Stedum. De soldaat Brouwer is geboren op 4 Juli 1927. Hij was ongehuwd en afkomstig van het regiment JohanWillem Friso. De soldaat Kempen werd op 21 Augustus 1927 gebo ren. Hij was ongehuwd en afkomstig van het regiment verbindingstroepen. De kor poraal Slager werd op 2 Februari 1925 ge boren. Hij was ongehuwd en afkomstig van het corps mariniers. De naaste familieleden zijn verwittigd. In de psychiatrische afdeling van het Huis van Bewaring te Utrecht is een gede tineerde, de 63-jarige A. W., door een me degedetineerde, de 40-jarige Pool J. D., van het leven beroofd. Beide mannen wa ren in één cel ondergebracht. Volgens de verklaringen van de Pool had W. hem las tig gevallen, waarna een ruzie en een ge vecht zijn gevolgd met noodlottige afloop. De justitie stelt een nader onderzoek in. Een der laatste foto's van het op één na oudste Prinsesje, Ire ne, dat Zondag in Paleis Soestdijk met haar ouders, zusjes en enkele vriendin netjes haar twaalfde verjaardag viert en daarmee een nieuwe periode van het le ven, die van de mid delbare schoolleeftijd beginnen gaat. Voor de ogen van talrijke badgasten heeft zich hedenmorgen aan het Zandvoort- se strand een tragedie afgespeeld, die aan twee mensen, de 43-jarige P. Vermeer uit Zeist en de 27-jarige P. Lefferts uit Zand voort, het leven heeft gekost. Beiden verr dronken, toen de heer Vermeer tijdens het zwemmen in moeilijkheden raakte en de heer Lefferts pogingen in het werk stelde hem van de verdrinkingsdood te redden. Dit is het eerste verdrinkingsgeval sinds twee jaar in Zandvoort. De heer Vermeer was vanmorgen vroeg met zijn echtgenote in Zandvoort aange komen om er van een vrije dag te genieten. BONN, 2 Aug. (Reuter). Donderdag heeft de geallieerde Hoge Commissaris in Bonn zich beraden over de financierings mogelijkheden van de „commerciële lucht brug" tussen West-Berlijn en West-Duits- land. Men neemt aan, dat de kosten van het transport der in Berlijn wachtende goederen ongeveer negentig millioen gul den zullen bedragen. De West-Duitse regering heeft vandaag gelast, dat de gehele West-Duitse uitvoer naar Oost-Duitsland met ingang van mid dernacht moet worden gestaakt, zo meldt het West-Duitse persbureau DPA. DPA zegt verder, dat de maatregel is genomen omdat de Verlengde handelsover eenkomst tussen Oost- en West-Duitsland op dat tijdstip afloopt en de Sovjet-Rus sische beperking van de uitvoer van West- Berlijn tot dusver de ondertekening van een nieuwe overeenkomst heeft vermin derd. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot instelling van organen ten behoeve van de emigratie. De regering is van oordeel, dat iedere Nederlander in volle vrijheid moet kunnen besluiten of en waarheen hij wenst te emi greren. Zij deelt de opvatting dat dwang tot emigreren even onaanvaardbaar is als een verbod tot emigreren. Naar het inzicht van de regering komen in het maatschappelijk verschijnsel der emigratie geestelijke, zedelijke, culturele en stoffelijke belangen zowel van persoon lijke aard als van nationale betekenis samen. Voor de overheid zijn er dus verschei dene gronden welke wettigen welvoorbe- reide en doordachte initiatieven tot indivi duele en groeps-emigratie te bevorderen. Bij de emigratie in haar tegenwoordige omvang is het toekomstige levenslot van tienduizenden Nederlanders betrokken. Om deze reden alleen reeds kan de overheid niet onverschillig toezien. Wegens de nog stijgende omvang van de emigratie in dit.jaar zal het aantal ver- LONDEN (United Press). In Londen wordt vernomen dat Engeland en Perzië het eens zyn geworden om de onderhande lingen over de oliekwestie onmiddellijk te hervatten. Een regeringsdelegatie, met aan het hoofd minister Stokes, zou heden naar Teheran vertrekken. Een boodschap, die van de Amerikaanse bemiddelaar Harriman gisteren werd ont vangen, heeft de opheldering gebracht welke het Britse kabinet in een urgente boodschap aan Teheran had gevraagd. Wat precies is afgesproken, is niet onthuld, doch liet verluidt, dat Engeland nu meent dat een basis voor besprekingen gevonden is. Engeland zou zekere garanties hebben gekregen over de verbetering van de om standigheden voor het Britse personeel op de olievelden in Abadan. Perzië verlangt niet dat Engeland onvoorwaardelijk de be palingen van de omstreden nationalisatie- wet aanvaardt. De Britse delegatie zal regelrecht per vliegtuig naar Teheran reizen en zal zodra dit mogelijk is een bezoek aan Abadan brengen. In officiële kringen wijst men er echter op, dat het feit dat men besloten heeft de onderhandelingen te hervatten, nog niet betekent dat men het eens is geworden over het geschil zelf. Men moet zich wa ken voor te groot optimisme en spoedige resultaten mogen niet verwacht worden. Er werd evenwel verklaard dat de Britse delegatie vertrekt met de beste wil voor een succesvolle regeling welke de Perzische olieproductie voor het Westen zal behou den. Officieel is verklaard, dat diplomatieke formaliteiten dwongen het vertrek van de delegatie uit te stellen van vandaag tot morgen. De Britse ambassadeur in Tehe ran, Sir Francis Shepherd, die met Harri man naar Londen was gekomen, zou met de delegatie naar Teheran terugkeren. Ministers afgetreden De Perzische minister van Binnenlandse Zaken, generaal Zahedi, heeft zijn ontslag ingediend naar aanleiding van de critiek, die op hem in de kamer van volksvertegen woordigers was uitgeoefend wegens de demonstraties, die op 29 Juli op het parle- mentsplein plaats vonden. Zijn portefeuille is thans aan Amir Alai, militair gouver neur van Choezistan toegewezen. Ook de minister van Buitenlandse Zaken, Bag'her Kazemi, en de minister van Ver keer, Amir Homajoen Boetsjehri, hebben hun ontslag ingediend. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar In donesië m.s. „Oranje" (21 Aug.); naar Nieuw Guinea m.s. „Roebiah" (17 Aug.); naar de Nederlandse Antillen m.s. „Wil lemstad" (7 Aug.); naar Suriname s.s. „Cottica" (8 Aug.); naar Canada s.s. _,,Volendam" (4 Aug.); naar Australië via 'Engeland (4 Aug.). trekkende emigranten, naar het zich laat aanzien, meer dan dertigduizend bedragen zal een organisatie moeten worden ge schapen, welke de behandeling van velerlei vraagstukken en de veelal nodige snelle besluitvorming mogelijk maakt. Bevorderd zal worden de instelling van een centrale raad voor de emigratie, een uit die raad gevormd emigratiebestuur en een centraal bureau, ter vervanging van de Stichting Landverhuizing Nederland. Een wetsontwerp tot instelling van' de centrale raad is in voorbereiding. De raad zal bestaan uit vertegenwoordi gers van de daarvoor in aanmerking ko mende departementen en vertegenwoordi gers van de organisaties van werkgevers en werknemers in de landbouw, de in dustrie en de middenstand, alsmede van de vrouwenorganisaties. Aan deze raad zal de laak worden opge dragen, gevraagd en ongevraagd advies te geven over alle zaken welke de emigratie betreffen. Het emigratiebestuur heeft in het ont werp de status van een zelfstandig open baar lichaam gekregen. Het centrale uit voeringsapparaat is het bureau van het emigratiebestuur. Daarnaast zal ook de minister van Sociale Zaken rechtstreeks bepaalde werkzaamheden aan dit bureau dat de naam van emigratiedienst draagt kunnen opdragen. De regering zegt voorts in de toelichting dat de huidige en nog toenemende omvang van de emigratie, de grote uitgaven ten laste van de schatkist, welke hiermede ge moeid zijn, en de samenhang in organisato- risch-administratieve zin, welke tussen de uitvoerende werkzaamheden van de bij de emigratie betrokken overheidsdiensten en maatschappelijke organisaties bestaat een efficiënte organisatie van de centraal te vervullen taken vergen. De privaatrechtelijke vorm, welke tot durverre was gehandhaafd voor de Stich ting Landverhuizing Nederland kan niet voortgezet worden. Vrijwel alle kosten trouwens van de emigratiedienst zullen ten laste van het rijk komen. Als openbare aanmeldingsorganen zullen de gewestelijke arbeidsbureaux belast blij ven. Voorts zullen particuliere instellingen met rechtspersoonlijkheid als bijzondere aanmeldingsorganen kunnen optreden na erkenning door het emigratiebestuur. De kosten der voorgestelde maatregelen worden geraamd op ruim 1.9 millioen gul den per jaar; Tenslotte zegt de regering dat de werk zaamheden van de Stichting Landverhui zing Nederland op de emigratiedienst zul len overgaan. Sinds de bevrijding heeft de stichting in feite de functie van een rijksdienst de geldmiddelen worden dan ook geheel door het rijk verschaft zij het, dat haar zelf standigheid bewaard bleef. Indien de voorgestelde emigratiedienst in het leven wordt geroepen lijkt het bil lijk, dat het rijk zijn financiële bijstand in zoverre voortzet, dat het bij eventuele op heffing der stichting een mogelijk nadelig saldo geheel of gedeeltelijk te zijnen laste neemt. Valtour De vrijheid is een schat, die men slechts behoudt door er gebruik van te maken. Ter hoogte van de Van Galenstraat aan het Noorderstrand begaf hij zich te water, doch raakte al vrij spoedig in een mui. Door de sterke stroom werd hij onmiddellijk de zee ingetrokken. De 27-jarige Zandvoorter P. Lefferts, die bezig was de consumptietenten aan het strand van een nieuwe voorraad koele dranken te voorzien, liet zijn werk in de steek en sprong, gedeeltelijk gekleed, in het water. De 24-jarige Amsterdammer N Gouka volgde dit voorbeeld. Toen de heer Lefferts bij het slachtoffer was gekomen greep deze hem in doodsangst zo stevig vast, dat zijn redder niets meer kon uit richten. Het tragische gevolg was dat bei den in de diepte verdwenen. De heer Gouka, die eveneens door de wanhopige drenkeling was vastgepakt, wist zich aan diens greep té ontrukken en een reddings- ïijn te grijpen, die door personeel van de reddingspost in allerijl was uitgeworpen. De heer Gouka slaagde er in het strand veilig en wel te bereiken. Ongeveer een half uur na het ongeval spoelde het stoffelijk overschot van de heer Vermeer aan, een kwartier later dat van de heer Lefferts. Pogingen om met behulp van zuurstofapparaten de levensgeesten weer op te wekken, hadden geen resultaat. De stoffelijke overschotten zijn naar het lijkenhuisje op de Zandvoortse begraaf plaats overgebracht. ATTLEE NAAR NOORWEGEN De Britse premier en mevrouw Attlee hebben Donderdagmiddag aan boord van het fregat „Widemouth Bay" de Firth of Forth verlaten met bestemming Noor wegen. Een-en-veertig gewonden Donderdagavond is een autobus met Schotse padvinders op de rijksweg tussen Ede en De Klomp in botsing gekomen met een grote vrachtauto met aanhangwagen. Alle 35 padvinders en twee geleiders wer den gewond. Vijf hunner moesten in het ziekenhuis te Ede worden opgenomen, evenals de chauffeur van de autobus en de drie personen die zich in de cabine van de vrachtauto bevonden. Bus en vrachtauto werden ernstig beschadigd. Het drukke verkeer op de rijksweg kon geruime tijd geen doorgang vinden. De vijf padvinders, die naar het Juliana- ziekenhuis waren vervoerd, konden zich na behandeld te zijn weer bij hun vrienden voegen. Eén van de begeleiders moest achterblijven. Hij werd met de chauffeurs van de autobus en de vrachtauto in het ziekenhuis te Ede opgenomen. De autobus kwam uit de richting Arn hem en de vrachtauto uit tegenovergestelde richting. Volgens de politie te Ede is de aanrijding waarschijnlijk ontstaan doordat de bestuurder van de vrachtauto niet goed rechts heeft gehouden. De padvinders, afkomstig uit Edinburgh en Leith, waren met de autobus op weg naar Rotterdam. Schip naar Zweedse haven opgebracht Ter hoogte van de Zweedse kust is een deel van de bemanning van een Poolse mij nenveger aan het muiten geslagen. Het vaartuig is gisterochtend door een Zweedse loodskotter de Zuid-Zweedse haven Ystad binnengebracht. Elf leden van de beman ning van 30 koppen hadden hun officieren opgesloten en poogden toen zelf het schip de HG-11 te besturen. Dit lukte niet al te goed en gezien de vreemde manoeuvres van het vaartuig besloot de Zweedse loods- dienst het naar de haven te brengen. Gisteravond hebben de Zweedse autori teiten de bemanning van de mijnenveger medegedeeld, dat diegenen, die als politieke vluchtelingen om asyl wilden vragen, kon den achterblijven. Zij werden echter ge waarschuwd, dat mogelijk tegen hun fami lie représaillemaatregelen genomen zouden worden, datrPolen om hun uitlevering zou kunnen verzoeken en dat Zweden niet in staat zou kunnen zijn hun asyl te garande ren. Twaalf Polen, allen beneden de rang van officier, besloten daarop asyl te vragen. Zij werden in overvalwagens weggevoerd en zullen hangende een onderzoek naar hun asylaanvrage, worden geïnterneerd. De rest van de bemanning werd medege deeld, dat zij vrij waren om te vertrekken en de HG 11 verliet daarop de haven van Ystad. De muiters zouden de Zweedse autoritei ten hebben medegedeeld, dat zij „het ter- reurregiem en de politieke officieren aan boord moe waren, het terechtstaan van le gerofficieren in Warschau verafschuwden en vastbesloten waren te trachten in Zwe den de vrijheid te verwerven". De HG-11 deed onderzoekingen voor het Poolse hydog'rafische en visserij-instituut, aldus de vluchtelingen, doch het schip was volledig bewapend. TOKIO, (Reuter). De Noordelijke delegatie naar de conferentie van Kaesong heeft Donderdag het voorstel van de UNO voor een bufferzone hoven de 38ste breed tegraad afgewezen, zo is door radio-Peking verklaard. De besprekingen te Kaesong werden van daag hervat. Na de vergadering werd me degedeeld, dat men Zaterdag opnieuw bij een zal komen. Beide partijen bleven op baar standpunt staan. Volgens een communiqué van het Ame rikaanse achtste leger wonnen de verbon den troepen meer dan 3 km. terrein bij aanvallen ten Zuiden en Zuid-Westen van Kaesong, waar zij weinig tegenstand on dervonden. Ten Noorden van Yanggoe de den patrouilles der verbondenen opnieuw aanvallen, maar stuitten op krachtige te genstand. Er wordt geen belangrijke acti viteit aan het front gemeld. Amerikaanse lichte bommenwerpers lie ten gehele gebieden van Pjongjang, de Noord-Koreaanse hoofdstad, brandend ach ter na aanvallen op grote munitie- en uit- LONDEN, 2 Aug. (Reuter). Jongelui uit verschillende Westelijke landen hebben Donderdag nieuwe moeilijkheden ontmoet bij pogingen om het „wereld-jeugdfcsti- val" in de Oostelijke sector van Berlijn bij te gaan wonen. De West-Duitse regering laat de door- reisvisa en interzonale passen van hen, die naar het congres willen, inhouden en haar politie waakt tegen pogingen om des nachts de zönegrens clandestien over te steken. Naar schatting werden zo in totaal reeds ruim 6.000 personen aangehouden. Ook weigerde de Zuid-Afrikaanse rege ring een pas voor Duitsland aan Abrahim Seeder, voorzitter van de Indische Jon geren Congrespartij in Natal en stuurde de Franse politie in Dieppe twaalf Britten terug naar- Engeland. rustingsopslagplaatsen in het stadsgebied, aldus het communiqué. Radio-Peking beschuldigde Amerika er van luchtmacht- en marine-operaties uit te voeren om druk uit te oefenen op de be sprekingen te Kasong. „De verdenking ont staat, dat Amerika de besprekingen alleen gebruikte om weer op adem te komen", al dus de radio. „Hoewel de Noord-Koreanen en Chinezen accoord gingen met een Ame rikaans verzoek Óm het gebied van Kae song tijdens de besprekingen te neutrali seren, vielen Amerikaanse en Zuid-Ko- reaanse troepen aan rondom de zóne en hadden Amerikaanse vliegtuigen boven Kaesong gevlogen", aldus de radio. Donderdag heeft het Chinese persbureau „Nieuw China" uit Pjongjang gemeld, dat twaalf van de ruim honderd Amerikaanse vliegtuigen, die op 30 Juli de Noord-Ko reaanse hoofdstad aanvielen, door lucht afweergeschut zijn neergeschoten. Op 30 Juli hebben Amerikaanse vlieg tuigen tweemaal Pjongjang aangevallen, al dus het persbureau. Zij lieten een groot aantal bommen vallen, waardoor 214 hui zen werden vernield. Ruim 100 personen, waarvan 70 procent vrouwen en kinderen, kwamen om het leven of werden gewond. KANS OP ONWEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met morgen overdag plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuid en Oost. Warm weer. 4 Augustus Zon op 5.04 uur, onder 20.27 uur. Maan op 6.31 uur, onder 21.07 uur. Hoog cn laag water in IJmuiden Zaterdag 4 Augustus Hoog water: 4.38 en 17.02 uur. Laag water: 0.26 en 12.43 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1