Besteldienst A.B.C. Weerzien van het pionierswerk der mannen van de stijl-groep „Hartog" VLEESCROQUETTEN SLEUTEL WEG! Radio Moors Kort en Bondig Garage HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De strijd tussen verstand en verbeelding Jaarvergadering Transportondernemingen Autorijles Open wagen omgeslagen bij Wassenaarse stoplichten Huldebetoon aan jubilerende Koninklijke Militaire Kapel Haarlemse watertoren heeft grondige restauratie nodig Maison „Marcel" Berlijn heeft er een standbeeld bij Het onderwijs in Haarlem heeft nieuwe leermiddelen hard nodig ZA ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1951 De tentoonstelling van het werk van de leden van „De Stijl" is waarschijnlijk wel de belangrijkste tentoonstelling, die dit jaar in het Stedelijk Museum te Amster dam wordt gehouden. Het weerzien van deze schilderijen, meubels, voorbeelden van architectuur, foto's, plastieken enzo voorts van een van de voornaamste ar tistieke bewegingen van deze eeuw, kwam op een juist ogenblik. Niet alleen omdat in de laatste jaren de interesse voor de voorstellingsloze schilderkunst in de ge hele wereld aanzienlijk is gestegen, maar vooral omdat ons land, eens de pionier van deze moderne ontwikkeling, tijdens en na de oorlog haar eerste plaats verlo ren liet gaan en derhalve een achterstand heeft in te halen. Voordat in 1917 een groepje schilders, beeldhouwers en architecten het maand blad voor beeldende kunsten „De Stijl" oprichtten, wasde Nederlandse kunst deerlijk in een moeras geraakt. Het is dan ook een bijzondere verdienste van deze kunstenaars, dat zij door de stichting van dit blad de aandacht van de gehele wereld op zich hebben gevestigd en Nederland in de voorste gelederen plaatsten van het in het buitenland reeds in ontwikkeling zijn de moderne streven. Het is zeer belangwekkend eens na te gaan in welk geestelijk klimaat deze stro ming werd geboren. De dingen waarin wij overeenkomen zijn belangrijker dan die waarin wij verschillen. De ideeën die ons verbinden zijn meer de moeite waard dan die ons scheiden. Deze gedachten zijn be palend geweest voor het gehele culturele leven van het Westen tot aan de Renais sance. Maar de oude strijd tussen het ver stand en de verbeelding is op wel zeer tragische wijze verlopen. In de eeuwen die daarop volgden werd elke schone con tinuïteit van ideeën, elk evenwicht in we tenschap, godsdienst en wijsbegeerte stel selmatig verstoord, „hervormd" of ver scheurd door een mateloos individualisme en de monsterachtige kinderschaar der andere „ismen". Deze mateloosheid heeft ons aan de rand van de afgrond gebracht, in een fantastische verwarring. Vrijheid en macht, kunst en schoonheid, godsdienst en Wijsbegeerte, techniek en ambacht waarden als totaal ontwrichte deugden angstaanjagend rond. De reactie hierop kon niet uitblijven. Vrij algemeen wordt de idéé aanvaard dat het beter is een goed deel van 'iets groots te zijn dan alleen iets kleins. Het verlan gen naar eenheid in tegenstelling groeit sterk en gestadig. De oprichters van „De Stijl" (het Maanblad voor Nieuwe Beel ding) hebben dit verlangen geformuleerd in algemeen culturele zin, maar in het bij zonder waar het de beeldende kunsten be treft. Hoewel het mogelijk is, dat hun taal wat onbeholpen was, dat geleerde man nen fouten in hun redeneringen kunnen aanwijzen, bleek hun werk visionnair, he vig en dichterlijk, hun conclusie een ver ademing door de helderheid en de inten siteit ervan. Geen rationele verklaring van hun werk zou hen trouwens ooit bevredi gen, omdat zij wisten dat de verbeelding (en nooit alleen het verstand) het enige vermogen tot creatieve werkzaamheid vormt. Sommige vinden de „composities" van Van Doesburg steriel. „Waar voert dit heen? Dat kan ik ook!" is het veelgehoorde argument. Welnu: het voert direct naar het herstel van de schilderkunst, die niet langer de spiegel der ij delheid zal zijn, niet langer de afbeeldster der schijnbare werkelijkheid, maar waarlijke kleurver- beelding. Uitbeelden is iets heel anders dan afbeelden, toveren met de werkelijk heid, iets heel anders dan goochelen naast de werkelijkheid. De mannen van „De Stijl" mede-grondleggers van de non- figuratieve schilderkunst en van de nieuwe architectuur hebben ons geleerd, dat het naturalisme gevoerd heeft tot de zelfmoord van de schilderkunst. En zij stonden niet alleen. In dezelfde tijd en de jaren daarna dat in Holland de schilders Mondriaan, Van der Leek, Van Doesburg en de archi tecten Oud en Rietveld „De Stijl" opricht ten, vinden we in Frankrijk, Duitsland en Italië mannen als Gropius, Le Corbusier, Picasso, Brancusi en talloze andere gelijk gerichte kunstenaars, dikwijls gezamenlijk, aan het werk. De invloed van deze man nen is door de toen onbekende puurheid en heldreheid, eenvoud en kracht van hun ideeën zo enorm, dat er bijna geen artist van enig formaat aan te wijzen is die zich Woonhuis te Utrecht op de weg naar Bun- nik, ontworpen door architect G. Rietveld, gebouwd in de jaren 1924-1925 daaraan geheel heeft kunnen onttrekken. Natuurlijk heeft de voorstellingsloze schilderkunst zich verder ontwikkeld en bleef ook het nieuwe bouwen niet waar het begonnen is, maar het terugzien van de werken van deze pioniers is voor ieder een buitengewoon interessant. Want al zal men kunnen zeggen dat we hier toch al lang overheen zijn, dan nog blijft het een goed ding herinnerd te worden aan waar lijk dichterlijke en beeldende kleuren en vormen. In dit werk vinden wij iets terug van de merkwaardige kracht van het on persoonlijke, dat ons doet denken aan tal loze anonieme cultuurmonumenten uit het verleden. Al bracht het Stedelijk Museum ons dit keer niet iets nieuw, het heeft ons door ons weer met de werken en woorden van „De Stijl"-groep te confronteren duidelijk gemaakt, dat deze door hun zuiverheid, en eenvoud niets aan actualiteit hebben in geboet en allerminst als verouderd kunnen worden beschouwd. De tentoonstelling is voortreffelijk inge richt. De catalogus, samengesteld uit met zorg gekozen citaten uit „De Stijl" en ver lucht met een groot aantal reproducties en foto's, is een bijna volledig document van de moeilijke, maar eervolle strijd, die het blad en zijn medewerkers gedurende- veertien jaren hebben gevoerd. NICO H. ANDRIESSEN. ADVERTENTIE ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT II DE uSLEUTELSPECIALIST" De Nederlandse Vereniging van Trans portondernemingen zal op Donderdag 4 October in Haarlem haar algemene jaar vergadering houden. OP DE TWEEDE DAG van de Holland- week, die op de Lopsdrechtse Plassen wordt gehouden won E. J. Jelles van Hel Spaarne dë race in de Olympia-jollenklasse B. Dc Haarlemmer D. de Zaayer werd derde in de klasse 12-voetsjollen B. ADVERTENTIE HAARLEMSE AUTORIJSCHOOL PLEIN 33 - TEL. 13000 Erkend en gedipl. Instructeurs Vraagt gratis geïllustr. Prospectus Ongeluk kostte het leven aan een Bloemendaalse dame Op de Wassenaarse weg bij het Dieren park heeft zich gistermiddag een ongeluk voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan de 32-jarige mevrouw A. Th. Lasonder- Ebbinge uit Bloemendaal. Haar echtgenoot, mr. D. M. J. Lasonder, die de wagen, waar mee het ongeluk gebeurde, bestuurde, liep een hersenschudding en enige verwon dingen op. Hij is opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis te Leiden en zijn toe stand is niet levensgevaarlijk. Het ongeluk gebeurde voor de stoplich ten bij het Dierenpark. Naar de Wasse naarse politie ons meedeelde, naderde de open wagen v-a-n de heer Lasonder de stop lichten, die waarschijnlijk reeds op oranje stonden. Men neemt aan, dat hij, zoals ge bruikelijk is op deze weg, met een flinke gang reed. Toen epige wagens, die voor hem reden, stopten, remde ook de heer Lasonder, maar zo krachtig, dat de wagen omsloeg. Mevrouw Lasonder raakte met het hoofd tussen wagen en weg bekneld en moeit op slag dood zijn geweest. De politie neemt aan, dat de remmen blokkeerden, of mogelijk aan één kant vastgeslagen zijn. De heer Lasonder kon geen verklaringen afleggen, die nader licht hierover kunnen verschaffen, aangezien hij zich niets meer van de toedracht kon herinneren. Dit tragische ongeluk vestigt weer eens de aandacht op de uitermate gevaarlijke situatie, die de verkeerslichten op deze snelweg hebben geschapen. De Wasse naarse weg is een voorrangsweg en het is volkomen begrijpelijk, dat automobilisten, die deze weg niet dagelijks rijden, op een zo snelle stop niet voorbereid zijn. Een duidelijke en tijdige waarschuwing voor deze verkeerslichten, die eigenlijk op een snelweg niet thuishoren, zou zeker op zijn plaats zijn. De heer Lasonder is secretaris der direc tie van het Provinciaal Waterleiding Be drijf van Noordholland. De Haagse burgerij heeft Vrijdagavond de Koninklijke Militaire Kapel gehuldigd omdat haar 75 jaar geleden door Koning Willem III het praedicaat Koninklijke is verleend. De huldiging werd voorafgegaan door een jubileumconcert op het feestelijk ver lichte Binnenhof. Aan dit concert werkte ook nog de kapel van de Groot-hertogelijke Garde van Luxemburg en de Belgische kapel der gidsen mee. Na het concert voerde burgemeester Schokking het woord. Hij bood de kapel een feestmars aan, zo mogelijk te compo neren door een Haagse componist. Hierna defileerde een zevental Haagse muziek korpsen voor de kapel en haar buitenland se gasten. BINNENLAND In het openluchttheater De Goffert te Nijmegen geeft het Amsterdams Toneelgezel schap op 12, 13, 14 en 15 Augustus opvoe ringen onder regie van Albert van Dalsum van „Julius Caesar" van Shakespeare, waar aan honderd figuranten zullen medewerken. De Italiaanse regering stelt voor het studiejaar 1951—1952 enige beurzen ter be schikking van Nederlanders voor de tijd van vier of acht maanden. Inlichtingen wor den verstrekt door dr. F. Bender, ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Prinsessegracht 19, Den Haag. HAARLEM EN OMGEVING De nieuwe gemeente-ontvanger van Haarlem, de heer B. J. Thijssen, zal in de volgende raadsvergadering, die op Woensdag 8 Augustus zal worden gehouden, worden geïnstalleerd. De canilldaat bij de Christelijk Gere formeerde Kerk te Haarlem B. Bijleveld staat op het tweetal bij de Christelijk Gere formeerde Kerk te Zaamslag en is beroepen bij de Christelijk Gereformeerde Kerk te Ouderkerk aan de Amstel. ADVERTENTIE TURFMARKT 26-18 TEL. 16 Het van euds bekende adres voor AUTOVERHUUR xonder chauffeur ADVERTENTIE Tel. 18428, na 6 uur 14810-14155 vervoert Uw- goederen goed, goedkoop en vlug. A.B-C., Barrevoetestraat 2, Haarlem Crediet van 54.000 tot herstel moet verhoogd worden met 53.000. Twee maanden geleden stelde de Haar lemse gemeenteraad een bedrag van 54.000 beschikbaar ter restauratie van de watertoren. Het desbetreffende voorstel was gebaseerd op een zeer voorlopige ra ming, want pas tijdens uitvoering van het werk kon men een overzicht krijgen van wat zoal hersteld diende te worden. Uit een rapport dat door de directeur van het gemeentelijk waterbedrijf is samengesteld, blijkt inmiddels dat de toestand van de wa tertoren nog minder rooskleurig is dan men al veronderstelde. Het is dan ook zo, dat B. en W. de raad voorstellen om het crediet van 54.000 te verhogen met 53.000. GEWONDEN UIT KOREA AANGEKOMEN Vrijdagmiddag zijn op het vliegveld Val kenburg bij Leiden negen gewonde leden van het Nederlandse detachement in Korea aangekomen. Zij zijn naar de militaire hos pitalen te 's-Gravenhage en Utrecht ge bracht. De gewonden zijn: G. van Akkeren uit Wageningen; A. van Beek uit Putten; K. Lindekamp uit Hoogeveen; J. H. Pranger uit Workum; G. A. van Rooy uit Epe; A. Ruygrok uit Leiden; A. J. van Santen uit Zwolle; H. P. Sonneville uit Rotterdam en F. J. F. M. Weijnbanningh uit Groenlo. De gemeentereiniging van Beverwijk laat de kans niet glippen, haar auto's ook eens in een aantrekkelijker gedaante te laten zien, dan de vuilnisrelatiesgewend zijn: het Bloemencorso, dat vanmiddag om half drie door de aardbeienstad trekt, geeft haar deze gelegenheid. Tot diep in de nacht is er aan deze en andere ivagens gewerkt om ze met gladiolen op te sieren voor dit eerste Beverwijkse corso, dat de organisatoren van de V.V.V. tot een jaarlijks evenement willen laten uitgroeien. Piraten van Monterey. (City) is een bonte avonturenfilm over de strijd om Ca- lifornië in het begin van de negentiende eeuw met Rod Cameron en de bevallige Maria Montez in de romantische hoofdrol len. Cameron is er een nobele wapensmok kelaar in, die allerlei sabelduels en vuist gevechten moet leveren Voor hij zijn gelief de Maria naar het altaar kan voeren. Veel originele vondsten heeft de uitwer king van dit gegeven niet opgeleverd, de romantische scènes zijn wat te zoetelijk en het tempo waarin de gebeurtenissen zich afspelen te traag om voortdurend te blijven boeien, maar dit wordt ruimschoots ver goed door een overvloed van schilderach tige typeringen, fleurige costumering en Latijns-Amerikaanse folklore, zoals de ge- noegelijke dorps-fiesta. H. C. De rode havik. (L u x o r). De Ameri kaanse filmfabrikanten hanteren nog steeds met veel vaardigheid de strijd, die jaren geleden in de nieuwe wereld om de haver klap tussen blanken en roodhuiden los brandde, als onderwerp voor een spannen de rolprent. De Indianen trekken in hun verhalen meestal aan het kortste einde en er zijn maar weinig draaiboekschrijvers te vinden die Amor wensen uit te schakelen. De romantiek beschouwen zij blijkbaar als een middel om de bioscoopbezoeker, na hevige gevechten op het witte doek, wat op adem te laten komen. En om het geheel nog wat spannender te maken wordt er nog een spion ingelast die pas op de laatste me ters celluloid wordt ontmaskerd. „De rode havik" is echter ten dele een uitzondering geworden. Natuurlijk worden in deze film de Indianen traditiegetrouw verslagen en komen Amor en spion even traditiegetrouw op de proppen. Maar de spanning wordt er niet door onderbroken. Integendeel. De man die het (enige) meisje uit deze ge schiedenis lief krijgt, kan haar niet in een happy ending in de armen .nemen en met de spion, wel daar gaat het ook al anders mee dan gewoonlijk. Voor het overige: spanning en sensatie te over in „De rode havik", die een Indianenfilm van het goede soort is geworden. In het voorprogramma is een aardige kleurenfilm opgenomen, die het midden houdt tussen een griezelklucht en een de tective. L. v. B. Singoalla, de zigeunerin. (Frans Hals). Een verhaal in de trant van een Noorse heldensage is in beeld gebracht met een zeer te waarderen verzorging van de dé tails, die in een film met historische inslag vaak te wensen overlaat. Christopher Kent speelt er een sterke rol in, waarbij men soms aan de Hamlet van Laurence Olivier moet denken. De geschiedenis is vol van staaltjes ener onuitputtelijke verbeeldings kracht en de verwikkelingen, voor het me rendeel tragisch van aard, leiden tot span nende en soms zelfs boeiende scènes. Het is een romantische film, die van de toeschou wer een grote mate van fantasie vereist. De dramatische hoogtepunten van deze avontuurlijke filmvertelling zijn wel wat al te sterk aangezet en gekleurd met effec ten die misschien op nuchtere gemoederen hun uitwerking zullen missen. Een grote liefde, opbloeiend aan de don kere muren van een oud ridderslot, ver nielt de levens van twee jonge mensen, die ten offer vallen aan een vloek, rustend op het geslacht dat het kasteel bewoont. Doch de liefde blijkt, over dood en ongeluk heen, de vloek te kunnén weerstaan en eeuwig te kunnen leven, ook al zijn de minnenden getroffen door de rampen die zij door hun verboden verbintenis opriepen. Men moet niet geheel en al van senti mentaliteit gespeend zijn om deze historie te kunnen waarderen. J. L. Annie get your gun. (Rembrandt.). De reprise van deze technicolor-show- film waarschijnlijk de duurste, die ooit gemaakt is zal in deze vacantietijd stel lig volle zalen trekken en verdient dat ook, omdat het op zichzelf vrij onbeduidende verhaaltje van de concurrentiestrijd tussen twee monster-circussen in deze bijna over- dadig-rijke montering een kijkspul gewor den is, zoals zelfs Hollywood het zich slechts zelden kan permitteren. De grappige cari- catuur, die Betty Hutton van de legendari sche schietkampioene Annie Oakley maakt en de tien pittige songs van Irving Berlin, die zij te zingen heeft, zal men zich nog lang met genoegen herinneren. „Onder moeders vleugels". (Cinema) is de reprise van een echt Amerikaans familieverhaal, dat velen uit het boek (Little women) en hoorspel zullen kennen. ADVERTENTIE zoals ze BEHOREN te zijn 1 En tochslechts 25 ct. per stuk. BARKER'S CAFETARIA'S Gen. Cronjéstr. 121 Rijksstraatweg De belevenissen van de vier dochters, die in solidariteit tegenover de buitenwereld rondom hun moeder staan terwijl vader aan het front is, zullen menigeen boeien. Het is een technisch zeer geslaagde kleu renfilm. „Wilde paarden". (Spaarne). De liefhebbers van spanning en sensatie kun nen deze week weer in het Spaarne-theater terecht, waar hen een wild-westverhaal wordt voorgeschoteld, dat klinkt als het klappen van een dozijn rijzwepen. Het gaat er nogal ruw aan toe in Wilde paarden, maar gezegd moet worden dat 'alle factoren voor een enerverende rolprent aanwezig zijn en met veel verve en fantasie worden' uitgebeeld. Ook de film „Gemengd Bloed", een adembenemende geschiedenis uit het zigeunerleven, munt uit door spanning. ADVERTENTIE WEGENS VACANTIE zijn onze salons GESLOTEN VAN 6 t/m 11 AUGUSTUS GED. OUDE GRACHT 98 - TEL. 20837 In aanwezigheid van de Oost-Duitse president Wilhelm Pieck en premier Otto Grotewohl heeft plaatsvervangend premier Walter Ulbricht het eerste Stalin-gedenk- teken in Duitsland onthuld. Het is een bronzen beeld van meer dan levensgroot. Het staat op een groot vier kant rotsblok. Dit standbeeld van Stalin is geplaatst tegenover de pasgebouwde sport hal aan de Stalin-laan in Oost-Berlijn. Woensdagmiddag zal de aandacht van de Haarlemse raadsleden een paar keer ge vraagd worden voor het onderwijs. De Centrale School no. I aan het Weltevreden plein heeft namelijk dringend een aantal boeken en andere leermiddelen van node. B. en W. stellen de raad voor om voor deze school een bedrag van ten hoogste 7200 beschikbaar te stellen. Ook de onderwijs middelen van de school aan de Linsehoten- straat hebben haar beste dagen gehad. Vooral door de ontruimingen gedurende de mobilisatie- en de bezettingstijd heeft zij veel geleden. Een vernieuwing is dan ook hoog nodig. B. en W. stellen voor een be drag van 1400 beschikbaar te stellen. Uit het financiële verslag van de Ouder raad blijkt dat het jaarlijks beschikbare bedrag van 250 ter dekking van admini stratiekosten ontoereikend is geweest in 1950. B. en W. vragen de raad dan ook een bedrag van 350 ter beschikking te willen stellen om de tekorten te kunnen dekken. Tenslotte stellen B. en W. de raad voor om met ingang van 1 Januari 1951 het pre sentiegeld van de leden der commissies tot wering van schoolverzuim te bepalen op 2,50 per vergadering, inclusief de alge meen procentuele verhogingen van salaris zoals die aan het overheidspersoneel sedert 1 Januari 1950 zijn toegekend. Voorts geeft het college de raad in overweging om de toelage van de secretarissen der commissies te brengen op 240. Tenslotte achtten B. en W. het nodig dat de toelage aan de secre tarissen voor bureaukosten, drukwerken en port, wegens de grote prijsstijging wordt verhoogd van 25 tot 40 per jaar. ADVERTENTIE Van ouds bekend. Officieel Philips KRUISSTRAAT 38 Tel. 14609 reparateur HAARLEM De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. J. in 't Veld, heeft Vrijdagochtend te Deventer de grote sluiswerken tussen de IJscl en de industriehaven van Deventer officieel in bedrijf gesteld (foto links). Rechts: de reddingsboot „Prins Hendrik" van de Noord-Zuidhollandse Redding Maatschappij vaart de nieuwe sluis binnen. SCHEEPVAART Aldabi, 2 v. Santos n. Montevideo. Almkerk. pass. 2 Guardafui. Alnati, 2 te Bahia. Alphocca, 2 v. New York n. Buenos Aires. Arendskerk, pass. 2 Balearen n. Antw. Arundo, pass. 2 Lizard. Abbedijk, 3 te Antwerpen. Agamemnon. 3 v. A'dam n. Georgetown. Alpherat, 2 van Montreal n. Nederland. Alnati, 2 v. Bahia. Abbëkeïk, 2 te Lorenzo Marques. Amstelveen, 2 te New Orleans. Aalsdijk, 2 200 m. N.t.W. Floves. Aletta, 2 v. Djakarta n. Pladju. Amsteldiep, 2 360 m. W.Cape Clear. Arkeldjjk, 2 540 m. W. Lands End. Arnedijk, 2 150 m. W. Abaco. Alderamin, 2 340 m. ZO. Cape Race Aagtedijk, 2 120 m. ZW. Fernando Noronha. Almdtjk, 2 420 m. NO. Bermudas n. Londen. Amstel vaart, 2 540 m. O.NO. Bermudas. Aardijk, 3 v. New Orleans te Roterdam. Aagtekerk 4 Aug. te Kobe verwacht. Alblasscrdijk 3 Aug. in Str. Florida. Amstelkerk 4 Aug. te Takoradi verwacht. Bennekom, pass. Ouessant. Beverwijk, 3 Paramaribo verw. Bloemfontein, 2 te Kaapstad. Bacchus, 2 170 m. O.t.Z. Cape Hatteras. Bontekoe, 3 te Makassar verw. Barendrecht (t.), 4 v. San Francisco n. Singapore Blijdendijk, 4 v. Baltimore t.e Norfolk verw. Bengkalis 3 Aug. van Colombo. Bali 3 Aug. rede Djakarta. Bonaire 3 Aug. te Paramaribo. Britsum, p. 3 ingang Chesapeakebaai. Caltex The Hague, pass. 2 ten ZW. Galeta ell. Clavella, 2 v. Bombay n. Menaelahmadi. Coryda, 2 720 m. ZW. Fayal. Casade, 30 te New Orleans. Castor, 3 te Georgetown verw. Ceronia, 3 te Goodhope verw. Chama 3 Aug. v. Buenos Aires n. Curasao. Danae, 2 v. Levant te A'dam. Duivendijk, 2 325 m. W.ZW. Lands End. Douro, 30 te Cristobal. Dalcrdljk, 2 240 m. W.t'.N. Acapulco. Elmina, 2 dwars Cape Blanco. Eemland, 2 te Amsterdam v. Buenos Aires. Edam, 2 720 m. W. Scilly's. Erinna, 2 ten anker Miri. Etrcma, pass. 2 Mona eil. Farmsum, 2 850 m. O.t.N. Cape Race. Felipes, 1 v. Port Swettenharrf n. Pladju. Gooiland, 2 v. Recife. Gouwe, pass. 2 Kp. Blanco. Gaasterland, 2 v. Rio de Janeiro n. Santos. Ganymedes, 2 v. Curasao n. Mobile. Groote Beer passeerde 3 Aug. Algiers. Graveland, 3 dwars Recife. Hercules. 2 v. R'dam. Helder, 2 500 m. ZO.t.Z. Las Palmas. Helena, 2 600 m. W.t.Z. Finisterre. Haarlem, 2 .750 m. NO. Sombrero. Hydra, 3 v. Cartagena n. Talara. Hestia, 3 v. La Guaira. Heelsum 3 Aug. v. Saanna naar Antwerpen. Indrapocra, 4 te Suez. Japara (KRL). pass. 2 24 u. Ouessant. Japara (KPM), 2 in Str. Soenda. Japara, p. 4 2 u. Kp. Finisterre. Jupiter, 3 v. Rotterdam. Java passeerde 3 Aug. Kp. de Gata. Kota Baroe 3 te Belawan verw. Kota Gede, 2 v. Port Soedan n. Suez. Kota Agoeng, 3 v. New Orleans te Galveston verwacht. Kieldrecht, 2 te Port Swettenham. Kedoe passeerde 3 Aug. Minikoy. Klipfontein 3 Aug. v. Marseille n. Southampton. Lemsterkerk, 2 te Bahrein. Lissekerk, 3 v. Pt. Said n. Genua. Laertes, 2 v. Tilbury. Leersum, 2 530 m. N.NW. Azoren. Leopoldskerk, 2 te Hamburg. Laagkerk 4 Aug. te Port Said verwacht. La wak 3 Aug. v. Colombo n. Bombay. Lekkerkerk 3 Aüg. te Antwerpen. Lievevrouwekerk 3 Aug. to'Basrah. v. Lombok 4 Aug. te San Francisco verwacht. Limburg, p. 1 Panamakanaal. Llnge, 3 v. Rotterdam n. Noröenhamn. Loosdrecht, 2 v. Rott, te Calcutta. Maas, 2 te Port of Spain. Maaskerk, 2 te Monrovia. Manoeran, pass. 2 Kp. de Gata. Meerkerk, 2 ter hoogte v. Djeddah. Merwede, vertr. 4 v. Hamburg n R'dam. Mariekerk, 2 200 m. ZO. Massawa. Marken, 2 40 m. NO. Anti Costi eil. Mataram, 2 80 m. Z. Westpunt Kreta. Merwede, 2 v. Antwerpen n. Hamburg. Malvina, 31 v. Brisbane n. Miri. Malea, 2 240 m. W. Manilla. Melampus, 1 te Belawan. Meerkerk 4 Aug. te Aden verwacht. Mirza p. 3 Aug. ten Z. Majorca, 5 te Spezia verw. Nieuw Amsterdam pass. 2 Scilly's. Noordam, 5 22 u. aan Hoek v. Eóli. verw., 6 te R'dam verwacht. Noordam, 2 950 m. W.ZW. Sciily's. Oranje, 2 te Port Said. Ovula, 3 te Balikpapan verw. Omala 2 Aug. v. Ras Tanura n. Bombay. Oranjefontein 3 Aug. v. Beira n. Durban. Oranjestad, 4 te Ciudad Trujillo verw. Prins Willem V, pass. 2 Scilly's n. Antw. Prins Frederik Hendrik, oass. 2 Belle Isle. Phrontis, 2 400 m. NO. Seychellen. Plancius, 2 v. Makassar n. Buleleng. Prins Frederik Willem, 2 50 m O. Belle Isle. Polydorus, 4 v. New York te Charleston verw. Polyphemus, 1 v. Aden. Prins Willem v. Oranje. 5 te Toronto verw. Rondo, 2 240 m. ZO. t.O. Minicoy. Rijndam, 2 180 m. ZW. Cape Sable. Rijn. verni. 8 te Zaandam. Rotti p. 3 Aug. Zubair Eil. n. Djakarta. Riouw 3 Aug. v. Soerabaja n. Makassar. Salatiga, 2 v. Port Isabella n. Manilla. Slamat, 1 v. New York te Calcutta, Stad Vlaardingen, 2 v. Vlaardltigen n. Narvik. Sarangan, 2 90 ra. W. Napels n. Port Said. Saroena, 2 te Balikpapan. Sarpedon, 2 600 m. Z. Flores. Sloterdijk, 2 150 m. Dondrahead. Sommelsdijk, 2 840 m. W.ZW. Fayal. Stentor, 2 v. Kavalla n. Atalandi. Sunetta, 2 300 m. O.ZO. St. Pauisrock. Scherpendrecht, 2 200 m. N.NO. Bermudas. Samarinda 4 Aug. v. Balikpapan te Makassar. Sibajak, p. 3 Gibraltar 7 ca. 16 te Rott. verw. Stad Alkmaar, 6 v. Narvik te Vlaardingen verw. Stad Breda, p. 3 ZW punt Haiti. Stad Leiden, 4 New Orleans verw. Stad Schiedam, 8 v. Safl te Vlaardingen verw. Straat Malakka, 1 te Port Elisabeth. Straat Soenda, 1 te Kaapstad. Tawali, 3 te Boston verw. Teucer, 2 v. Alexandria n. Port Said. Tjimenteng, pass. 2 Belawan. Tomori, 1 v. New York n. Calcutta. Tamo, 2 180 m. W. Scilly's. Taria, 2 80 m. O.t.Z. Pantelaria. Tero, 2 240 m. Z.ZW. St. Pauisrock. Tiba, 2 90 m. ZW. Madeira. Tjikampek, 2 180 m. ZO. Diegogarcia. Trajanus, 2 v. Port of Spain n. Paramaribo. Telamon, 2 v. Maracaibo n. Aruba. Trajanus, 3 te Paramaribo verw. Triton, 3 te Laguaira verw. Tegelberg, 31 te Buenos Aires. Trompenberg, 3 Bahamas gepass. Tjipanas 3 Aug. v. Tametave n. Singapore. Utrecht 4 Aug. te Bombay verwacht. Veendam, 2 v. New York via Quebec n. Bermu das (cruise). Van Riemsdijk, 2 v. Djakarta n. Singapore. Westland, 2 v. Las Palmas. Wieldrecht (t), 1 v. Bea.vmont n. Kaapstad. Winsum, 3 v. IJmuideo te R'dam. Westerdam, 2 540 m. O.t.Z. Cape Race. Woensdrecht, 2 780 m. ZW.t.W. Str. Maria. Willem Ruys 3 Aug. ter h. v. Massawa Rode Zee Winterswijk 3 Aug. v. Saffi n. Rotterdam. Zonnewijk, 3 v. Newport News te R'dam. Zaan, 2 v. Marityluoto n. Zaandam. Zeeland 3 Aug. v. Cheribon tc Tegal. Zuiderkruis, p. 3 Nantucket V.S. PASSAGIERS, EMIGRERENDEN, REPARTRIëRENDEN Cheshire, verm. 20 Aug. v. Soerabaja, Djakarta 22 Colombo-Amst. alwaar 18 Sept. verw. Groote Beer, 8 Amsterdam verw. v. Djakarta. Indrapoera, 14 verw. te Rotterdam v. Djakarta. Johan v. Oldenbarnevelt, survey en verbouwing tot medio November. Nieuw Amsterdam, 8 New York verw. v. Rott. Noordam, 6 Rotterdam verw. v. New ork. Oranje, 10 te Am sterdam verw. v. Djakarta. Rijndam, 11 Rotterdamsverw. v. New York. Sibajak, 7 Rotterdam verw. v. Djakarta. Volendum, verm. 7 v. Rotterdam n. Quebec- Montreal. Westerdam, 6 New York verw. v. Rotterdam. Willem Ruys, 14 v. Rott. te Djakarta verw. Zuiderkruis, verm. 6 v. New York ri. Amsterdam

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3