td, S kdc rwih/}^ Succes Schotels f2.50 Restaurant Lion tt'Or Restaurant 't Heerenhek Kleding voor jonge meisjes naar Amerikaans model ■Clowntje Rick ONZE PUZZLE Laat het verleden rusten Driekwart mouwen en mouwloos Verkooplokaal M NOTARISHUIS EUBILAIRVEILINGEN MOLENDIJK's PERMANENT Maaltijd samenstellen met overleg Voor de kinderen Vrije fotografenkeuze voor Haarlemse bruidsparen Zondags- en nachtdienst der Haarlemse apotheken We gaan bessen plukken en bramen zoeken Internationaal muziekconcours te Kerkrade geopend ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1951 4 ADVERTENTIE Er zijn moeders die denken, dat haar eigen kleding belangrijker is dan die van haar opgroeiende dochters. Gelukkig zijn ze niet talrdijk, maar ze zijn er. En tegen haar zouden we willen zeggen: „U hebt ongelijk". Want juist het jonge meisje is op het punt van haar uiterlijk zeer gevoe lig en mocht zij 't niet zijn, wel, dan is het zaak er zorg voor te dragen dat zij het wordt! Er is een tijd geweest dat met het op steken van de lokken de kinderjaren defi nitief werden afgesloten. Tegenwoordig wordt de scheidingslijn niet meer zo scheef getrokken. Misschien is nu het moment het stapje van de kinder- naar de bakvisafde ling van het confectiemagazijn. En daar vindt men kleren voor hen die te groot zijn voor servet en nog te klein voor tafellaken. Dat wil zeggen: eenvoudig van lijn, onop gesmukt en pretentieloos. In de naoorlogse jaren i.° er in ons land grote belangstelling ontstaan voor de gar derobe van de jonge Amerikaanse. Op de plaatjes ziet U enkele modellen die zijn ge ïnspireerd op de mode in dollarland. Het mouwloze blousje is gemaakt van witte katoen. De grote zakken zorgen voor de opvallende noot en ook het kleine op staande kraagje is hoogst modern. Niet minder charmant is de genopte creatie, die er op het eerste gezicht uitziet als een ge zellige jurk. In werkelijkheid is het een twee-delig complet: een mouwloos blousje van zijden sur ah op een rok van hetzelfde materiaal. Het spreekt vanzelf, dat deze oplossing tal van mogelijkheden biedt tot combinatie met andere kledingstukken. Voor alles practisch en economisch, dat is het Amerikaanse streven. Het korte wit linnen jasje met de driekwart mouw zal een aanwinst voor elke jeugdige garderobe blij ken. Het derde model is van andere allure. Dat is echt een uitgaansjurk. Als materiaal is in dit geval zwart-zijden chiffon gekozen. De grappige manchetten, het befje en het boordje zijn van wit linnen gemaakt. Een leren ceintuur fungeert als finishing touch. Wij zijn ervan overtuigd dat de „sweet seventeens" van dit ogenblik tevreden kun nen zijn met de kansen, die de huidige mode haar biedt. Als ze dit zelf nu ook maar vinden. Immers.... ze zijn vaak zo cri- tisch! ARLETTE W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat la HAARLEM Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst ADVERTENTIE Iedere dame is verwend met SANTPOORTERPLEIN - TELEFOON 19706 HAARLEM Afwisseling noodzakelijk In een huishouding is altijd allerlei te doen en tot één van de vele bezigheden behoort de zorg voor de maaltijden. En waar de huisvrouw doorgaans handen vol werk heeft met de baby verzorgen, bood schappen bestellen en aanhalen, eventueel de dienstbode aan het werk zetten, op de kinderen letten, verstellen en wat al meer, is het niet onbegrijpelijk, dat het samen stellen van de maaltijden wel eens in het gedrang komt, misschien zelfs verwaar loosd wordt. Waarom spreken wij hier toch zo plech tig over „het samenstellen van de maaltij den"? Veel huisvrouwen zullen zeggen: nu bij mij gaat dat maar vlug, vlug hoor! Wij eten wat de groenteboer toevallig heeft en als de visman langs komt eten wij vis. precies zoals het uitkomt.... Pas op, zo eenvoudig is het niet! Als u werkelijk uw gezin zo goed mogelijke maaltijden wil voorzetten, konit er meer bij te pas. Begin met de juiste gerechten bij elkaar te voegen. Appelmoes als groente en kaïv nemelksepap als dessert is niet goed, om dat het te veel zure gerechten in één maal tijd zijn. Bij appelmoes kunt u bijvoorbeeld weer uitstekend vet varkensvlees geven; het zure van de appelmoes heft het zwaar- verteerbare van het vette vlees enigszins op. Zo kunt u zelf al wel begrijpen waarom bijvoorbeeld gebakken aardappelen en pan nekoeken in één maaltijd af te keuren zijn; zij zijn immers te zwaar verteerbaar door al het vet. Erwtensoep als hoofdgerecht en pap of vla als nagerecht is fout, omdat deze maaltijd teveel water bevat. In het begin zult u een vol gevoel hebben, terwijl u na 1% uur waarschijnlijk al weer trek hebt. Al dat vocht is betrekkelijk vlug uit de maag verdwenen. Laat uw kleuters vooral pap eten en groene groenten: zij moeten immers vol doende kalk binnen krijgen om hun been- derstelsel goed op te bouwen. Uw studeren de jongens en meisjes hebben extra veel eiwitten nodig, geef ze dus regelmatig vis, eieren, mosselen en zie toe, dat ze hun stukje vlees opeten. Uw jonge meisjes lij den in hun bakvisjaren wel eens aan bloed armoede; in ieder geval kunnen zij heel goed ijzerhoudende levensmiddelen gebrui ken bijvoorbeeld spinazie, raapstelen, lever, nier, rookvlees, mosselen. Voor de vorming van het bloed is namelijk ijzer nodig. Is uw man of zoon de hele dag op pad dan zal hij behoefte hebben aan stevige maaltijden met vet of voldoende zetmeelhoudende voe dingsmiddelen. Bovenstaande uiteenzetting is alleen' maar om u enig idee te geven van alles wat er zoal komt kijken bij de voeding. Voor u hebben wij één goede raad: zorg voor voldoende afwisseling. Geef niet steeds haring bij het brood, niet steeds kaas- Breid uw lijst van broodbeleggingen ook eens uit met dingen, die u nog niet gepro* beerd hebt ook al is men er niet direct en thousiast over; vele nieuwe gerechten moet men leren eten. Hoevelen vinden bijvoor beeld tomaten of mosselen nu heerlijk ter wijl zij zij de eerste kennismaking niet dadelijk zo warm konden lopen? Breng af wisseling in de warme maaltijden: varieer de groenten: als er geen vlees is, geef er dan vis of ei voor in de plaats. Geef ook niet steeds een bepaald menu op dezelf de dag. A. v. D. Voorzichtig stapten ze achter elkaar voort, de ronde trap af. Het was wel griezelig, zo aan de binnenkant van die diepe put; en er was ook helemaal geen leuning. Ze steunden zich maar met de hand tegen de muur Jongens, wat was die put diep! Een hele tijd hadden ze ervoor nodig, en er scheen maar geen eind aan te komen. Stap, stap, stap.... alsmaar door de treden af. Hun voetstappen klonken hol tegen stenen wanden. „Ik zou nou wel eens ergens willen komen, waar iemand is!", zuchtte Bunkie. „Ik vind het zo raar dat we nergens iemand tegenkomen!" „Misschien komen we nou wel ergens terecht, waar het bewoond is", meende Rick. Even geduld nog, Bunkie, we zijn haast aan het eind van de trap!" Eindelijk was het zo ver. Ze stonden op de bodem van de put en keken rond. In de muur ontdekten ze weer een poort: twee deuren stonden half open. Zoals men weet is de huidige regeling over het fotograferen van huwelijksvol trekkingen op het Haarlemse stadhuis voor velen niet bevredigend, voor talrijke foto grafen niet en voor vele bruidsparen even min. Er is in de gemeenteraad reeds meer malen over gesproken en in April werd een motie van de heer J. J. Voogd aangenomen waarin B. en W. werden uitgenodigd de Haagse regeling toe te passen en het be staande pachtcontract te liquideren. Uit een voorstel van het College, dat aan staande Woensdag zal worden behandeld, blijkt dat aan die wens voldaan is. Voortaan zullen bruidsparen bij de on dertrouw aan de ambtenaar van de bur gerlijke stand schriftelijk kunnen opgeven welke fotograaf zij wensen. Laten zij dat na dan zijn zij op de pachter aangewezen. Als compensatie voor de pachter zal de pacht verlengd worden tot 30 Juni 1956. De Zondags- en nachtdienst der Haarlemse apotheken wordt van 4 tot 12 Augustus waargenomen door C. G. Loomeyer en Zoon, Barteljorisstraat 11, telefoon 10175, Park- apotheék, Kleverparkweg !3, telefoon 11793, Teyler-apolheek. Teylerplein 79, telefoon 17946 en Apotheek 't Gildehuys, Koninginne weg 3, telefoon 12038. Horizontaal. 1. Sla- venvaartuig, 6.warm- te, 11. wild zwijn, 12. modejonker, 13. voor zetsel, 14. niet vet, 16. adellijke titel,17. bier soort, 18. halfedelge- steente, 21. gewichtje, 22. hemellichaam, 24. indien, 27. werelddeel 30. lekkernij,31: droog (van dranken), 32. kant, 33. linie, 37. geestdrift, 38. sterke drank, 41. water in Utrecht, 43. paal met voettrede, 45. vlakte maat, 47. kleine ro zijn zonder pit, 49. eenvoudig, 51. ge wicht, 52. proper, 53. vruchtbaar makende stof, 54. bloem. 55. stopplaats. Verticaal: 1. gerief, 2 wisselborgtocht, 3. ze- gelkosten, 4. achting, 5. vulkaanproduct, 7. meisjesnaam, 8.schui vende ijsheuvel, 9. klank, 10. stemming, 15. faam, 16. oogop slag, 19. aanwezig, 20. vriendschappelijk, 23. hijswerktuig, 25. verschil tussen netto en bruto, 26. kleefstof, 28. kippenloop, 29. loot, 34. zeker, 35 dokter, 36. stad in Saöe- disch Arabië, 37. larve van de langpoot mug, 39. dik touw, 40. grote afstand van plaats, 42. godin der tweedracht, 44. zoog dier, 46. overblijfsel, 48. andere naam voor Noach, 50. bloedverwante. Oplossingen moeten ingezonden worden aan onze bureaux. HAARLEM, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37, IJMUI- DEN, Kennemerlaan 154. Oplossingen moe ten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrijven: „Oplossing Puzzle". S.v.p. geen mededelingen voor redactie Lilibeth heeft een zonderling idee van vacantie. Ze snapt wel, dat zo'n lange periode van alsmaar vrije da gen iets niet rust te maken heeft en van 't jaar voor het eerst is haar duidelijk gewor den, dat de „grote" vacantie een afsluiting betekent. Lilibeth is de kleuterschool ont wassen en gaat in September haar tweede leertijdperk beginnen. „Maar eerst", zegt ze, „ga ik in Septem ber nog een paar daagjes naar juffie, voor de gezelligheid". Gelukkig is bij haar het naar school gaan identiek met gezelligheid. En wij, ouders, hopen van harte dat dat zo zal mogen blijven. Lilibeth heeft overigens niet zo'n best begin van de vacantie gehad. Haar speel genootjes uit de buurt vertrokken al vroeg naar zee, strand of bossen en het kleine blonde meisje bleef wat verloren in een in alle opzichten verstilde omgeving achter. Lichtpunten waren de kaarten van vriend jes en vriendinnen. Maar nu is het dan toch ook voor Lilibeth en haar zusje zover. Ze gaan verandering opdoen. De voorbereiding heeft heel wat voeten in aarde gehad. Een week lang heeft het kind Lilibeth alle kof fers in huis in- en weer uitgepakt. Stapels poppenkleren, de halve speelkast en wat al niet meer werden met liefderijke zorg bij eengegaard. „Dat moet mee", verklaarde ze zonder tegenspraak te dulden. „Want anders heeft Jan Hendrik niets om aan te trekken!" Met veel tact is tenslotte alles in goede banen geleid. Op één zaak na. Haar ongemotiveerde rancune tegen vriendinnen en vriendjes. „Lekker", zei ze, toen ze op het punt stond te vertrekken, „ze hebben mij in de steek gelaten en nu ze terug zijn, ga ik weg en is ons huis dicht". Op dat moment begon de trein te rijden en Lilibeth zakte met een superieure glim lach op haar plaats terug. Vla, moes en jam Momenteel is het bessentijd. Kruisbes sen, rode en witte bessen, bosbessen'. Zij zijn ofwel „zó" te eten of met suiker, ofwel wij kunnen er allerlei smakelijke gerechtjes van maken. Kruisbessen zijn bijzonder aan te bevelen voor het maken van jam. Men heeft er de nog onrijpe exemplaren voor nodig. Het resultaat is: een pittige, heerlijk frisse, maar toch niet scherp-zuur smakende jam. Rode en witte bessen worden veel rauw gegeten met sui ker (nogal veel) maar er kan ook fijne compote van gemaakt worden en van de rode, de heerlijke bessengelei. En pro beerde u al eens het rauwe geperste sap als drank? Het is verfrissend en erg ge zond omdat het kookproces, waarbij veel vitamine C verloren gaat achterwege blijft. Bos- en braambessen zijn een niet zo ruim aangeboden handelsproduct maar zij worden veel in het wild gezocht en na tuurlijk (omdat de aanvoer maar klein is) tegen hoge prijzen verkocht. Zijn er in uw omgeving struiken? Stuur uw kinderen er eens op uit. Bramen en bosbessen plukken is een leuke bezigheid voor een zonnige dag. Het is bovendien gezond en voor delig. Als ze tenminste niet alles opgege ten hebben als ze thuis komen! Al deze bessensoorten zijn uitstekend te gebruiken voor vruchtensla, ter garnering van puddingen, vla's en gebak. Hier nog enkele recepten. Schuimige bessenvla (zonder eieren) K 1. bessensap, 14 1. water, 50 gr. gries- meel, 100 gr. suiker, 250 gr. bessen. De bessen rissen en met de helft van de suiker bestrooid, wegzetten. Het bessensap met het water aan de kook brengen. Griesmeel en suiker met elkaar vermengen en in het water strooien. Al roerende de griesmeel gaar laten wor den. De massa iets af laten koelen en dan zo lang kloppen tot het licht en luchtig is geworden. Overdoen in een vlaschaal en bedekken met de gezoete bessen. Braambessen-moes. 1 kg. braambessen, 150 gr. suiker, ci- tx-oensap, aardappelmeel, 1 dl. (1 kopje) water. De braambessen wassen, opzetten met het water en enigszins kneuzen met een lepel. Ze ongeveer 10 min. zachtjes laten koken. De suiker toevoegen en enkele druppels citroensap en desgewenst het vocht binden met aangemaakt aardappel meel. Men kan dit gerecht ook geven als na gerecht bij pudding, vla of pannekoeken. In dit geval kan men natuurlijk met min der volstaan. Bessensap (rauw) 500 gr. bessen, 6 dl. watèr, 65 gr. (ruim 4 eetlepels) suiker, liefst basterdsuiker, citroensap. De bessen wassen, rissen, fijnmaken met een vork en zeven. Het sap met het water verdunnen en de suiker toevoegen. Desgewenst enkele druppels citroensap er aan toevoegen. De drank zeer koud op dienen. Kruisbessenjam (3 potjes) 1 kg. halfrijpe kruisbessen, 1 kg. suiker. De kruisbessen ontdoen van kroontjes en steeltjes en wassen. Opzetten met wat wa ter, met een lepel kneuzen en zacht laten koken. De suiker toevoegen en alles 8 minuten laten koken. De jam-massa's overdoen in de goed schoongemaakte pot jes. Afsluiten met natgemaakt cellophaan en voorzien van etiket met naam en da tum. Op een droge plaats bewaren. FEUILLETON door Peter Paul O'Mara 12) „Is meneer Lenott thuis?" En dan al die orieven. En de hele dag dat gebel aan de voordeur en aai gedrang op de stoep Anne keek Mark met nieuwsgierige blikken aan en trachtte zich hem voor te stellen in de rol van een minnaar. Zij had zich hem in de eerste plaats altijd voor gesteld als dokter en een dokter hoorde nu eenmaal niet helemaal thuis in dezelfde klasse als andere mannen. En nu eerst realiseerde zij zich dat hij een aantrekke lijke man was. Onder haar vorsende blik vloog hem het Dloed naar het hoofd en toen grinnikte hij plotseling als een kleine jongen, die bij zijn ondeugende streken betrapt wordt en tot wie het doordringt, dat hij er niet voor gestraf' zal worden. la, u praat te veel. Ze hebben daar geloof ik een heel geleerde naam voer en ik ben er zeker van, dat dat een erg slecht teken is. Anne, ga gauw naar boven en knap je wat op. Daarna gaan we ergens e1r x Gedurende een seconde aarzelde Anne Mark zag het en fronste angstig de wenk brauwen. Vertel me niet, dat je al een afspraak hebtIs de een of ander op mijn terrein komen siropen Zij glimlachte. Neen. Het is alleen maar, dat ik gewoonlijk met een vriendin eet. Een ander meisje, dat hier woont. Er vloog een uitdrukking over zijn ge zicht, die, naar zij meende, er een was van verlichting en die in een grijns eindigde. Iedere vriendin van jou is ook een vriendin van mij, zei hij. Breng haar mee en ik zal jullie alle twee champagne en augurken en dubbelkoolzure soda voeren. Anne rende de trap op met een voor haar ongewoon luchthartig gevoel, net als een kind aan wie men een uitje beloofd heeft. Zij stond op het punt om op de kamerdeur van Beth te kloppen, toen die open gegooid werd en er een opgewonden Beth op de drempel verscheen. Zeg, heb je die man in de salon ge zien Knap is hij, hè Bijna zo knap als mijn Jimmy Ik vraag me af wie hij is. Anne grinnikte met het gevoel van warme voldoening van een vrouw, wier geleider de afgunst van andere vrouwen opwekt. Het was een prettige gewaarwor ding, die zij nog nooit meegemaakt had en zij genoot er een ogenblik van. Ga je neus poederen, zei zij. Die knappe man neemt ons mee uit eten Beth's mond vloog open. Anne Anne greep haar bij de schouders, keerde naar om en duwde haar de kamer in. Schiet op Hij staat te wachten en hij is niet het type dat daar erg op gesteld is. In Mei 1952 zal te Brussel een inter nationale muziekwedstryd voor pianisten worden gehouden. Hieraan kunnen pianisten meedoen, die op 1 Januari 1952 ten minste 15 en ten hoogste 30 jaar oud zijn. Neder landers kunnen zich door tussenkomst van de afdeling Kunsten van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen doen inschrijven. of administratie bij de oplossingen in sluiten. De oplossingen moeten worden ingevuld op het gedrukte diagram dat hierboven staat. Oplossing vorige puzzle De oplossing van de puzzle van de vorige week is: Horizontaal: 1. apin, 5. ent, 7. mast, 11. retour, 12. ruimte, 13. Aden, 14. koe, 16. kers, 17. kam, 18. bezig, 20. nut, 21. baro nes, 23. vlaag, 25. borst, 28. atap, 29. robe, 30. split, 33. geest, 35. genever, 38. ski, 40. Laren, 41. bel, 43. ceel, 45. neg, 46. have, 47. humaan, 48. edelen, 49. Ares, 50. aar, 51. tint. Verticaal: 1. arak, 2. pedaal, 3. item, 4. non, 5. erker, 6. trein, 7. mik, 8. amen, 9. struis, 10. test, 15. ozon, 18. bagatel, 19. gebogen, 21. batig, 22. sober, 23. vos, 24. aal, 26. ree, 27. t.a.t, 31. pikeur, 32. Vere, 34. steven, 36. nanna, 37. veger, 38. scha, 39. ieme, 41. Bali, 42. Lent, 44. las, 46. het. De prijzen werden als volgt toegekend: 7.50 Rob v. d. Klugt, Van Oorschotstx'aat 1 Haarlem; 5.— E. Tuinstra, Zeeweg 341, IJmuiden-Oost; 2.50 mevr. F. C. Pardoel, Zaanenlaan 71, Haarlem-Noord. Het grote internationale muziekconcours, dat tot 20 Augustus in Kerkrade wordt ge houden, is gisteravond geopend door mr. dr. F. Houben, Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, met een toespraak in de aan vierduizend personen plaats bie dende concourstent. Spreker wees er op dat deze muzikale krachtmeting veel kan bij dragen tot betere verstandhouding tussen de volken, hetgeen ook betoogd werd door de heer L. J. Kapert uit Hillegom, promotor van dit festival. De plechtigheid werd opgeluisterd door driehöhderd zangers uit Kerkrade en ge volgd door een galaconcert van de band van „The Kings Own Hussars" uit Enge land. Vandaag laten zich elf corpsen horen, afkomstig uit Duitsland, Frankrijk, Neder land, Finland en Denemarken. Toen de vlaggexi der deelnemende landen op het feesttex-rein werden gehesen, brak er een hevig onweer los, hetgeen de bergkapel van de Domaniale Mijn en het harmonie-orkest van de Staatsmijn Wilhelmina niet kon vex-hinderen de bijbehorende volksliederen op volle kracht te spelen. Een der oudste eendenkooikers van Ne derland, de heer J. Bakker Jac.Zn. te Wan- neperven, die het kooikersbedrijf 60 jaar heeft uitgeoefend, is onderscheiden met de zilveren eremedaille in de Orde van Oranje Nassau. De Nederlandse Vereniging tot be houd van Natuurmonumenten heeft indertijd zijn eendenkooi aangekocht. ADVERTENTIE met soep en toespijs naar keuze ƒ3.50 Zondag Halve gebr. eend, appelmoes. Maandag Wiener Schnitzel, bloemkool. Dinsdag Varkensfilet, snijbonen. Woensdag Biefstuk, Westmoreland. Donderdag Ossentong, Tyrolienne. Vrijdaq Grote geb. schol, doperwten puree. Zaterdag Gemengd koud vlees. Salade. Maar AnneDe stem van Beth was een kreet van protest en opwinding. Voortmaken Anne deed met een resoluut gebaar de deur achter haar vriendin dicht en ging naar haar eigen kamer, bij zichzelf glim lachend om de reactie van Beth. Het was inderdaad een opwindend vooruitzicht om met een man naar het een of andere res taurant te gaan, dat anders was dan die waar zij gewoonlijk heengingen. Zij be keek met gefronste wenkbrauwen haar magere garderobe en kreeg een ogenblik dat benauwde gevoel van de meeste vrouwen, dat zij op een zeker moment nu „werkelijk niets hebben om aan te tx-ekken". Zij had, sedert zij in New York gekomen was, in het geheel geen kleren gekochtalles had haar veel te duur geleken, maar nu wenste zij maar al te zeer dat zij iets had dat voor deze ge legenheid zou passen. Zij koos tenslotte een grijze rok en gele zijden blouse. Deze kleuren deden haar op zijn voordeligst uitkomen en dat was nog altijd een van haar voornaamste aantrekkelijkheden, terwijl zij tevens de illusie gaven van kleine gouden reflexen in haar ogen. Enige ogenblikken daarna Beth's kamer binnenkomend, vond zij deze bijna klaar met haar toilet en in een staat van heftige opwinding. Toen zij Anne in het oog kreeg, legde Beth de borstel neer, waarmede zij bezig was haar blonde haar te bewerken, draaide zich om en greep Anne bij de arm. Anne, ben je er werkelijk zeker van, dat je mij mee wilt hebben Zou je niet liever alleen met hem willen uitgaan Hij zal er toch geen derde bij willen hebben, dat weet ik zeker. Hij heeft je uitgenodigd. Vooruit.... trek je jas aan. Beth worstelde zich in haar jas, nog altijd een beetje weifelend of het eigenlijk wel juist was, wat zij deed, maar toch met een klaarblijkelijke verlichting. Wie is hij Waar heb je hem ont moet vroeg zij en voegde er verwijtend aan toe En je hebt me gezegd, dat je helemaal geen jongelui kende Anne schudde glimlachend het hoofd. Ik ken hem ook niettenminste niet op de manier die jij bedoelt. Hij is nie mand anders dan mijn dokter uit Valeska. Nou zeg, als ik zo'n dokter had, zou ik me iets aanmeten dat weinig hinderlijk, maar toch chronisch was Toen zij naar beneden gegaan waren, was Mark's reactie op de verschijning van Beth zeer vleiend. Hij wierp één blik op haar en zijn wenkbrauwen gingen bijna tot zijn schedel omhoog. Daarna liet hij een zacht, lang en bewonderend gefluit horen. Anne Darford, zei hij plechtig, jij bent toch werkelijk een moedige vrouw Er zijn niet veel vrouwen die het zouden wagen om zo'n knap meisje mee te bren gen naar een afspraak, zelfs met iemand die zo'n trouwe vereerder is als ik. Beth glimlachte gevleid en Anne lachte en stelde haar voor Beth Jevert geer. risico op, legde zij uit. Zij staat onder voortdurende geleide van de Marine. Daar ben ik blij om. Ik voelde mezelf al wankelen in mijn trouw Hij nam zijn hoed van een stoel en grinnikte eens vriendelijk tegen de twee meisjes. We zullen naar een gelegen heid moeten gaan, die werkelijk eerste klas is. Ik wil heel New York laten weten, dat Mark Lenott uit is met de twee knap ste vrouwen uit de stad. Hij nam haar mee naar een bekend restaurant, waar Anne en Beth meer malen over gehoord hadden maar waar zij beiden nooit van gedroomd hadden er te zullen binnen gaan. Beth slaakte een lichte kreet van verrukking, toen zij de naam boven de deur in het oog kreeg ten zelfs Anne voelde zich een beetje opgewonden. Maar toen zij binnen waren en de kellner hun de menu's overhandigd had en zij de prijzen van de verschillende gerechten zag. keek zij Mark ontsteld aan. Ik zou met geen mogelijkheid iets kunnen eten wat zo veel kost, zei zij. Ik zou het eenvoudig niet kunnen We zullen zien of ze niet een speciale schotel kiezel van een stuiver voor je kunnen klaar maken, zei Mark spottend. Maar Mark, het is zonde. Dat is het werkelijk. Het is tenslotte rr-;.ar voedsel. Mark zuchtte en legde zijn menu neer. Kijk eens hier, Anne, zei hij geduldig. Iets is waard, wat de klant bereid is er voor te betalen. Bovendien is het eten dat je zult gaan gebruiken niet alleen maar voedsel.... het is bovendien toebereid door een der befaamdste chefkoks van Amerika, zo niet van de gehele wereld. En daarenboven krijg ik in Valeska in het geheel geen gelegenheid om mij te ont spannen. Ik kom slechts zelden in New York en als ik daar kom, wil ik een be hoorlijk maal hebben met twee schone vrouwen en wil ik niet zeuren over prijzen. Met iedere andex-e stembuiging zou deze toespraak misschien onbeleefd geklonken hebben en voor een ogenblik stond Anne op het punt zich boos te maken. Maar zijn ogen lachten haar tegen, terwijl Beth hen met wijd open gesperde ogen zat aan te kijken. Plotseling begon Anne ook te lachen. Het was tenslotte z ij n geld. Zo, en nu dit vastgesteld is, zei Mark, zal ik voor ons drieën bestellen. Dat deed hij dan ook en het scheen Anne toe, of hij alleen maar de duurste schotels uitzocht. Zij zouden dat nooit alle maal kunnen opeten. Maar toen het kwam, at zij het wel en vond het verrukkelijk. Zij dronk zelfs van de champagne, die hij liet komen eerst een beetje twijfelachtig, daar zij nog nooit alcohol geproefd had, en daarna met genoegen, toen zij bevond, dat zij er zeer van genoot. Beth zette grote ogen op en was bijna stom van opwinding. Zij bekeek iedere schotel die gebracht werd als een nieuws gierig katje en proefde er een beetje wan trouwend vanwaarna zij alles met smaak opat. Zij nam haar eerste slok wijn met een achteloosheid, die een man van de wereld haar benijd zou hebben en verslikte er zich het volgend ogenblik prompt in. (Wordt vervolgd)*

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6