UNO-delegatie naar Tokio OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het Perzische parlement geeft Mossadeq stilzwijgend volmacht Weerbericht onderhandelingen te kaesong aan een zijden draad Incident in Kaesong leidde tot opschorting der besprekingen en excuus der Noordelijken Tienduizend bezoekers aar Rembrandt - tentoonstelling Vijf doden bij verkeersongelukken Onderhandelingen kunnen spoedig beginnen Overval op Tandjong Priok Het woord is aan Relletje in Middelburg Ongeregeldheden in Eindhoven Groenten-export naar Duitsland weer beperkt Don Juan eist herstel der Spaanse monarchie Thans 15 jaar geëist tegen ex-W.A.-leider Zondervan Verhoging productiviteit moet Europa redden Wereldjeugdfestival begon met spreekkoren en parade jge JAARGANG No 23 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 6 AUGUSTUS 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 187 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TOKTO (Reuter en United Press). De onderhandelingen te Kaesong tussen de delegaties der UNO en die der Noorde lijken hebben Zondag aan een zijden draad gehangen, toen generaal Ridgway het be sluit nam de onderhandelingen af te bre ken naar aanleiding van het feit, dat een bewapende Noordelijke eenheid door de straten van Kaesong gemarcheerd had. De generaal kreeg echter uit Washington in structies om het antwoord van de Noor delijken op zijn protest af te wachten, al vorens de vérstrekkende beslissing te ne men die hij van plan was. Dit antwoord ffas alleszins bevredigend, aangezien de Noordelijken hun excuses aanboden en de garantie gaven, dat het gewraakte incident ïich niet meer zou herhalen. Intussen zijn de onderhandelingen nog niet voortgezet. De UNO-delegatie had zich na het incident teruggetrokken naar haar basis in het kamp achter de gevechtslinies. Vanmorgen werd bericht dat de UNO- delegatie, waarschijnlijk op uitnodiging van generaal Ridgway, naar Tokio is ver trokken, waar de opperbevelhebber zijn hoofdkwartier heeft. In haar boodschap, die de uitleg van en de excuses over het incident bevatte, had de Noordelijke delegatie de hoop uitgespro ken dat de onderhandelingen zouden wor den hervat. Zaterdag werd te Kaesong geen voort gang gemaakt ten aanzien van het in be handeling zijnde agendapunt, de buffer- zóne. De onderhandelingen werden Za terdag niet abrupt afgebroken nadat ge neraal Joy zijn protest had uitgesproken over het verschijnen van gewapende Noor delijke eenheden in Kaesong. Er werd ech ter geen nieuwe bijeenkomst vastgesteld. Generaal Ridgway heeft Zaterdagavond besioten de besprekingen in Kaesong op te schorten omdat hij er vast van overtuigd was dat een krachtig standpunt van de ge allieerden de beste basis vormt om een be stand te bereiken, aldus werd Zondag van officiële zijde te Washington medegedeeld. Deze officiële verklaring zeide dat de opperbevelhebber van de UNO in het Verre Oosten van mening is dat de Chinese com munisten, evenals hun meesters in het Kremlin, machtsvertoon beter begrijpen en eerbiedigen dan iets anders. Deze kringen zeiden dat de Chinese troe pen misschien geprobeerd hebben hoe ver zij zouden kunnen gaan. Toen Ridgway hoorde dat gewapende Chinezen in het gebied van Kaesong waren gezien, berichtte hij dit aan Washington en vroeg orri snelle en krachtige maatregelen, er bij zeggend, „dit is het enige wat deze lieden begrijpen". De generaal zou gezegd hebben dat hij zelfs het risico wilde lopen de bestandsbe- sprekingen volkomen af te breken. Onmiddellijk gaf het Amerikaanse ministerie van Defensie Ridgway opdracht de besprekingen op te schorten. Er waren van de andere kant ook aan wijzingen dat de Noordelijke bondgenoten enige wrijving onder elkaar hadden. In een verklaring van het geallieerde hoofdkwartier in Tokio is weer eens de kwestie aangeroerd dat het Kremlin heeft geprobeerd om China te verzwakken door het op het slagveld van Korea te brengen. Uit de berichten uit Kaesong blijkt dat het niet allemaal koek en ei is tussen Moskou en Peking. Uit de besprekingen in Kaesong zou blij ken dat de Russen achter de Noord- Koreanen staan maar zich niets aantrekken van de Chinese onderhandelaars. De breuk tussen de beide bondgenoten in Korea kwam voor het eerst aan het licht toen de kwestie van de terugtrekking der buitenlandse troepen ter sprake kwam. Het bleek toen, dat de Noord-Koreanen, waar schijnlijk met steun van de Russen, hierin veel meer waren geïnteresseerd dan de Chinezen. De heersers van het Kremlin zouden ont dekt hebben dat de Chinezen veel meer in Korea waren geïnteresseerd dan de Noord- Koreanen of de Russen wel gewild hadden, en het grote aantal vrijwilligers dat de Chinezen in deze strijd hebben geworpen zou erop wijzen dat de belangstelling voor dit gebied van meer dan voorbijgaande sard voor de Chinezen is, hetgeen niet bepaald de bedoeling van de Russen was. Toen de Noord-Koreanen vorig jaar met de rug tegen de muur stonden bij de Jaloe, kwamen de Chinezen hen gretig te hulp, doch in de afgelopen weken is gebleken dat de Noordelijken het niet met elkaar eens kunnen worden hoe het nu in de toekomst met Korea zal gaan en wie Noord-Korea zal beheersen. (United Press) In een te Londen ontvangen bericht van het Chinese persbureau „Nieuw China" wordt de UNO ervan beschuldigd van een „toevallige gebeurtenis" een voorwendsel te hebben gemaakt om de besprekingen in Kaesong te vertragen. Het bericht zegt voorts, dat, nadat het hoofd van de delegatie der UNO het incident onder de aandacht van de Noordelijken had gebracht, de delegatie voorstelde om de bijeenkomst op 5 Augustus voort te zetten. Nu heeft men echter van deze toe vallige gebeurtenis een voorwendsel ge maakt om niet naar Kaesong te komen en aldus de onderhandelingen opnieuw te ver tragen", aldus het persbureau. De strijd Uit het gebied van Koemwha. een van de sterke punten van de voormalige Noorde lijke „ijzeren driehoek" worden talrijke botsingen van patrouilles gemeld. Ook aan het centrale front, intensiveren de Noordelijken hun verkenningsaanvallen. Ten Zuiden van Koemsong hebben vijf een heden van compagniesterkte, gesteund door hevig mortiervuur, de geallieerde stellin gen aangevallen. Zondagavond hebben geallieerde bom menwerpers ruim 800 vrachtwagens en andere vervoersmiddelen op Noord-Kore- aanse wegen aangevallen. Te oordelen naar bet. aantal bevoorradingsvoertuigen, dat zich' op weg bevond, is de opbouw van de Noordelijke strijdkrachten in volle gang, aldus Reuter. Vannacht is het grootste aantal voertuigen sedert verscheidene we ken waargenomen. .Slechts aan het Oostelijke front was het betrekkelijk rustig. Vader reed zijn zoontje aan Zondagmiddag is in Kwadijk de 12-jarige Piet Leegwater, die met een vriendje was gaan fietsen, aangereden door een motor fiets welke door zijn vader werd bestuurd. De jongen werd zo ernstig gewond dat hij kort daarna overleed. De jongen logeerde bij familie in Kwa dijk. Zijn vader was hem. Zondag per motor komen opzoeken en ging des middags een eindje toeren. De jongen was intussen met een vriendje gaan fietsen. Onderweg haal de de vader de beide knapen in. Zijn zoon week naar links uit, maar reed plotseling weer naar de rechterkant van de weg. Hij werd door de motorfiets aangereden en te gen de grond geslingerd. De jongen liep een schedelbasisfractuur op en overleed voordat medische hulp ter plaatse kwam. Motorfiets met 3 mannen tegen telefoonpaal Bij Dinxperlo is een motorrijwiel met drie passagiers tegen een telefoonpaal ge botst. Het motorrijwiel werd bestuurd door de 27-jarige ongehuwde W. Lubbers uit Bre- denbroek. Hij werd tegen de grond geslin gerd en overleed vrij spoedig. Twee man nen, die op de duozitting zaten, B. ten Broeke en B. J. Willemsen uit Groenlo, werden eveneens van het motorrijwiel ge slingerd. Ten Broeke brak een pols en Willemsen liep inwendige kwetsuren op. Vermoedelijk is het motorrijwiel geslipt. Officier reed met motor tegen bakfiets De 24-jarige reserve tweede luitenant H. A. M. van Hoof van de vliegbasis Twenthe is bij een motorongeval in Enschedé zo ernstig gewond dat hij enige uren later is overleden. De luitenant, die op een motor fiets aan het hoofd van een militaire co lonne reed, botste tegen een motorbakficts die uit een zijweg kwam. Melkauto in een sloot; twee slachtoffers Op de Broekweg bij Gouda is een vracht auto van de 30-jarige melkventer W. Bin nendijk uit Moordrecht met de rechterwie- len in de zachte berm gezakt, gekanteld en met de wielen omhoog in een sloot gevallen. De heer Binnendijk en een dertienjarige jongen, J. M. van Jever en uit Moordrecht, slaagden er niet in uit de cabine te komen en kwamen door verdrinking om het leven. Nog ruim dertig leden van Haagse speelclubs in arrest In het Huis van Bewaring te 's-Graven- hage bevinden zich nog 34 personen in arrest die bij de overval van de politie op de Haagse speelclubs waren gearresteerd. Zaterdagmiddag om half vijf werd in de Haarlemse Vleeshal de tienduizendste bezoeker aan de Rembrandttentoonstelling verwelkomd. Het was de Heemsteedse aannemer S. L. Leuven, aan wie namens het tentoon- stellingscomité door de heer A. D. Huijsman en in tegenwoordigheid van de heren P. Ueffelaar en J. Chapon een- boek over de grote meester werd overhandigd. TEHERAN. (Reuter). De Perzische pre mier Mossadeq heeft de „stilzwijgende goedkeuring" van het parlement gewonnen voor zijn besluit om met de Britten in on derhandeling te treden. Hoewel Mossadeq van uiterst-nationalistische zijde hij de voorlezing van zijn desbetreffende rapport herhaaldelijk onderbroken werd en men hem de beschuldiging van verraad toeriep, werd geen motie van wantrouwen inge diend, zoals men aanvankelijk verwacht had. Zulks werd opgevat als een stilzwij gende goedkeuring door het parlement van het besluit vau de premier tot onder handelen. Mossadeq verzocht een oordeel uit te stellen, totdat hij met de resultaten dei- besprekingen voor het parlement zou ko men. „Ik ben er zeker van, dat de zaak tot bevrediging van ieder geregeld zal worden", zeide hij. De Britse regeringsdelegatie onder lei ding van de minister voor de Grondstof fen, Richard Stokes, is Zaterdag te Tehe ran aangekomen. Het gezelschap, waarvan ook de Britse ambassadeur, Sir Francis Shepherd, deel uitmaakte, werd verwelkomd door de Per zische minister van Financiën, Ali Va- rasteh, en een delegatie van de Britse ambassade onder leiding van de zaakge lastigde, George Middleton. Het feit, dat Ali Varasteh ter verwelko ming op het vliegveld aanwezig was, wordt beschouwd als een aanwijzing, dat deze de Perzische delegatie bij de komen de besprekingen zal leiden. De onderhan delingen zullen thans spoedig kunnen be ginnen. Voor Stokes het vliegveld verliet, zei hij, dat hij premier Mossadeq spoedig hoopte te ontmoeten. Zondag hadden twee ontmoetingen plaats tussen Mossadeq en Stokes. In een aan de pers uitgereikte verkla ring 'heeft president Trumans speciale af gezant Averell Harriman zijn vertrouwen uitgesproken in het goede verloop van de onderhandelingen, die tussen de Britse re geringsdelegatie en de Perzische regering zullen beginnen. „Ik ben er van over tuigd", aldus Harriman, „dat een oplossing gevonden kan worden, waardoor Perzië in staat gesteld wordt zijn nationale doelstel- Massale „democratisering" in Japan Maandag heeft het bezettingshoofdkwar tier van generaal Ridgway in Tokio het op heffen van beperkingen 'goedgekeurd, die aan 13.904 Japanse politieke en financiële leiders uit de oorlog waren opgelegd in de na-oorlogse democratiseringscampagne. Onder hen bevindt zich Itsjiro Hatojama, leider van de liberale partij. Hij was ge zuiverd „wegens de voorname rol, die hij vóór de oorlog heeft gespeeld bij het onder drukken van democratische werkwijzen in Japan". Hatojama wordt gedoodverfd als de volgende Japanse eerste-minister. lingen na te streven en tegelijkertijd de technische hulp en verkoopsfaciliteiten te verkrijgen, die het land het grootst moge lijke inkomen uit de verkoop van de aard olie verzekeren". Verder zeide Harriman, dat de regering der Verenigde Staten er zeer veel belang bij had, de welvaart van het Perzische volk te vergroten. Zij zou de Perzische re gering alle mogelijke hulp verlenen. Harriman dankte tenslotte de Perzische regering voor haar gastvrijheid. Woensdag bespreking? Richard Stokes, de minister voor de Grondstoffen, die de Britse delegatie naar Teheran leidt, zal morgen, Dinsdag, de raffinaderijen te Abadan bezoeken. Het is niet bekend hoe lang zijn bezoek zal duren, doch volgens Perzische bronnen zal Stokes op tijd terugkeren om Woensdag de bespre kingen met de Perzische delegatie te ope nen. De samenstelling der Perzische delegatie wordt thans besproken. Zij zal onder lei ding staan van de minister van Financiën, Ali Varasteh. DJAKARTA (Aneta). Tandjong Priok is van Zondagnacht tot hedenmorgen ge ïsoleerd geweest van de buitenwereld ten gevolge van een aanval door een nog niet nader geïdentificeerde groep personen op de politiepost te Tandjong Priok. De aanval begon Zondagavond omstreeks 19.30 uur en het vuren heeft voortgeduurd tot hedenmorgen 8 uur. Volgens de eerste inlichtingen zijn er aan de zijde van de politie drie slachtoffers te betreuren. Een zestigtal bezoekers van de „Jacht club", het aan de zee gelegen uitspannings oord, dat zich altijd in een druk bezoek van de Nederlanders te Djakarta mag ver heugen, was gedwongen de nacht op de club door te brengen. Er werden daar ook drie gewonden binnengedragen, benevens vijf in de unie-kampong (woonplaats van het personeel der scheepvaartmaatschap pijen) die in de onmiddellijke nabijheid van de Jachtclub is gelegen. Tengevolge van de door de politie en het leger ingezette zuiveringsactie was Tand jong Priok geheel afgesloten. Schepen kon den niet lossen, haven-functionarissen konden zich niet naar Priok begeven en de „Planeius", die deelnemers aan de confe rentie van de UNO op Bali over de niet- gouvernementele gebieden naar Djakarta vervoerde, kon niet in de haven meren. De hoofdcommissaris van politie deelde aan Aneta mede, dat verschillenden dei- aanvallers gearresteerd zijn. Nadere bij zonderheden ontbreken nog. Tachtig personen werden gewond, toen er Zondagavond een handgranaat werd ge worpen in een menigte, die te Bogor de Pasar Malam (feestelijke avondmarkt) be zocht. 45 hunner werden opgenomen in een ziekenhuis, de overigen konden na verbon den te zijn huiswaarts keren. De aanslag veroorzaakte een paniek onder de menigte De dader is tot dusver niet gepakt. Een oud Romeins spreek woord: Een goed man blijft steeds een leerling. Prinses Irene vierde Zondag haar twaalfde verjaardag. Zaterdag reeds hebben de deputaties van de Nederlandse strijdkrachten de Prinses geschenken aangeboden. Een deputatie van de Marine bood haar dit jaar de gebruikelijke uitbreiding van de cassette tafelzilver aam, alsmede een verjaardagtaart, versierd met een miniatuur kruiser, die hier door de jarige bewonderd wordt. Moeilijkheden met Ambonezen Op de Markt in Middelburg, waar kermis wordt gehouden, zijn Zondagavond onge regeldheden voorgekomen nadat tussen een inwoner van Middelburg en vier Am bonezen een hevige twist was ontstaan. Toen de politie ingreep was het aantal Ambonezen aangegroeid tot. een grote groep, die, naar de burgemeester van Mid delburg aan het A.N.P. mededeelde, de politie met dolken en krissen bedreigde. De politiemannen trokken wel hun revolvers, maar hadden instructie daarvan geen ge bruik te maken. Zij waren door overmacht gedwongen zich in het stadhuis terug te trekken. Eén politie-agent die stand hield, werd door de Ambonezen neergeslagen. Le den van de Ambonese kampraad hadden voor het stadhuis post gevat om te voor komen, dat Ambonezen het gebouw binnen zouden dringen. De politie mocht het stadhuis niet ver laten. De andere leden van het politiecorps moesten op de bureaux blijven. Op straat was geen politieman te zien. Deze toestand be^ft vrij lang geduurd. Intussen pleegden de burgemeester en de commissaris van politie overleg over de te nemep maat regelen. Kort na elf uur, toen een deel van het publiek reeds naar huis was gegaan, wer den de overige belangstellenden door de politie verspreid. De Ambonezen keerden toen ook naar hun kamp terug. Een afdeling maréchaussée uit Breda en een detachement rijkspolitie, samen 200 man, bewaken thans het Ambonezenkamp te Middelbui-g. Militairen, burgers en politie raakten slaags In een café aan de Ten Hagestraat te Eindhoven kregen Zondagavond om onge veer half negen enkele militairen uit het kamp Oirschot en Eindhovense burgers onenigheid. Deze werd later aanleiding tot ernstige ongeregeldheden in het centrum van de stad. Ongeveer vijftig agenten, ge assisteerd door maréchaussées en militaire politie, totaal ongeveer honderd man. voer den charges uit om het talrijke publiek, dat partij voor de militairen koos, uiteen te drijven. Soldaten en burgers maakten op de Demer, waar bouwmaterialen lagen, aan stalten om een barricade op te richten en de politie aan te vallen. De Eindhovense politie heeft in samen werking met de maréchaussée, de militaire politie en de kampcommandant in Oirschot een onderzoek naar de juiste oorzaak dei- ongeregeldheden ingesteld. Met ingang van heden is de Nederlandse export van groenten naar Duitsland be perkt. Voor fruit zijn voorshands geen beper kende maatregelen genomen. Het beperken van de tuinbouw-export naar Duitsland is een gevolg van de te grote uitvoer in de laatste tien dagen, waardoor het door Duitsland toegestane bedrag voor import aanzienlijk overschreden is. Nederlandse en Duitse regeringsafge vaardigden zullen op 7 en 8 Augustus te Bonn confereren om te trachten een oplos sing te vinden voor de thans bestaande moeilijkheden. Dodelijk ongeval te Oisterwijk Tijdens een terreinrit voor amateurs, die Zondag te Oisterwijk werd gehouden, is een renner dodelijk verongelukt. Een van de deelnemers. Theo Aben uit Oploo, kwam in botsing met een hem achterop komende motor. Aben reed tegen een boom en werd op slag gedood. Levenslang geëist wegens moord op Joodse landgenoten Voor de bijzondere raad van Cassatie diende hedenmorgen in hernieuwde be handeling het cassatie-beroep van de 49- jarige R. F. uit Groningen, die wegens het doodschieten van Joodse landgenoten te Vierhouten in November 1944 tot de dood straf was veroordeeld. De procureur-generaal concludeerde thans tot levenslange gevangenisstraf. Hij verklaarde de doodstraf niet te willen eisen, omdat van F„ die hij een karakter loze figuur noemde, geen initiatief tot de hem tenlastegelegde moorden is uitgegaan. NEW YORK (Reuter). Volgens de correspondent van de New York Times heeft de Spaanse troonpretendent, Don Juan, aan generaal Franco een brief ge zonden, waarin hij de onmiddellijke restau ratie van de Spaanse monarchie eist als enig middel om Spanje te redden. Volgens de correspondent heeft Franco niet op de brief, die op 12 Juli aan hem persoonlijk overhandigd zou zijn, geantwoord en men gelooft, dat de inhoud van de brief zelfs niet aan de kabinetministers is bekend gemaakt. Uit de brief zou blijken, dat Don Juan niet zal toestemmen in een regentschap van Franco met de zoon van Don Juan, Juan Carlos, als troonopvolger, aldus de correspondent van de New York Times. In de brief zou voorts zijn gezegd, dat alleen Franco verantwoordelijk zal zijn, als het in Spanje door zijn weigering om zijn regiem te herzien, tot een ramp zou komen. Te Straatsburg vergadert thans het Comité van Ministers van de Raad van Europa. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr. D. U. Stikker en zijn Engelse collega Herbert Morrison op weg naar een der zittingen van het Comité. De thans 40-jarige A. Zondervan uit Bilthoven, ex-commandant van de vroegere W.A. der N.S.B., is in Januari 1949 door het Amsterdamse Bijzondere Hof tot twin tig jaar gevangenisstraf veroordeeld. De procureur-fiscaal, die de doodstraf had ge- eist, is toen in beroep gegaan evenals Z. zelf. Bij de daarop volgende cassatie-be handeling in December 1949 gelastte de Bijzondere Raad van Cassatie een onder zoek naar de mishandelingen, welke Z. na de bezetting zou hebben ondergaan. Dit onderzoek is thans geëindigd. Hedenmor gen verscheen Zondervan opnieuw voor de door prof. Verzijl gepresideerde Bijzondere Raad van Cassatie. Zijn raadsman, mr. Th. Muller Massis uit Amsterdam, bepleitte een lichtere straf dan die van twintig jaar. Behalve het feit, dat Z. tot inkeer is gekomen, voerde de raads man als strafverlichtende omstandigheden aan de mishandelingen, die Z. tijdens zijn detentie heeft ondergaan. Het onderzoek heeft aangetoond, aldus de raadsman, dat Z. na de bevrijding stelselmatig geraffi neerde folteringen heeft ondergaan. Deze folteringen noemde mr. Muller Massis veel erger dan veel wat van Duitse zijde tijdens de bezetting is misdaan. De pfocureur-fiscaal, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, was eveneens van oordeel, dat het door de Bijzondere Raad van Cassatie gelaste onderzoek het bewijs heeft opgeleverd dat Z. tijdens zijn detentie stelselmatig zeer ernstige mishan delingen heeft ondergaan. Hiermede reke ning houdend concludeerde hij tot 15 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De Bijzondere Raad van Cassatie zou nog heden uitspraak doen. GOUDSMOKKELAARS Zondag hebben belastingambtenaren aan boord van het Noorse schip „Mui Hoek", dal op punt stond Singapore te verlaten, goud ter waarde van ruim 300.000 gulden in beslag genomen. Zaterdag werd op het zelfde schip een hoeveelheid goud ter waar de van 28000 gulden gevonden en in be slag genomen. Nieuw plan van de E.C.A. LONDEN (Reuter). De Economie Cooperation Administration heeft bekend gemaakt, dat een nieuw programma ter uitbreiding van de productiviteit in West- Europa het eindstadium der voorbereidin gen heeft bereikt. Met het nieuwe plan wordt beoogd de West-Europese landen bij te staan bij hun pogingen zich zelf te hel pen ter bereiking van veiligheid en van een hogere levensstandaard. Het program ma, dat voor de administrator van het plari- Hoffman, William C. Forster, werd aange duid als „poging no. 1 in Europa in het komende jaar", zal grotendeels door de Europeanen zelf ten uitvoer moeten wor den gebracht, aldus de E.C.A. Hulp zal zoveel mogelijk worden gegeven aan rege ringen, industrie en vakbeweging evenals aan afzonderlijke personen en bedrijven, waarbij steeds als doel voor ogen staat verhoging der productiviteit. De E.C.A. verklaarde van mening te zijn, dat een grotere productiviteit hogere lonen kan op leveren voor de arbeiders, lagere prijzen voor de verbruikers en een redelijke op brengst voor het gebruikte kapitaal. In de verklaring van de E.C.A. wordt erop ge wezen, dat er behoefte bestaat aan meer en goedkopere productie, hetgeen betekent grotere productiviteit, te bereiken door'een verbeterde techniek, een ruimer gebruik van krachtstroom en machines en de tot standkoming van een loon- en prijsstruc tuur, welke zowel ten voordele zal zijn van de arbeiders en verbruikers als van de eigenaars. Het grootste deel van het toekomstige werk zal geschieden door middel van de productiviteitscentra en -raden, welke reeds in vele Europese landen bestaan. Ruim 4000 vertegenwoordigers van de Europese industrie, landbouw, vakbewe ging en regeringen hebben de Verenigde Staten bezocht tijdens studiereizen ter ver hoging van de productiviteit. De E.C.A. verklaarde, dat zij het nieuwe programma beschouwt als een natuurlijke opvolger van het plan-Marshall. De leiding van de E.C.A. heeft er bij West-Europa op aangedrongen een verhoging van de jaar lijkse industriële productie tot stand te brengen van 100 milliard dollar. BERLIJN, (Reuter). Zondag is het Wereldjeugdfestival in Oost-Berlijn begon nen. Twee uur lang juichten de in het „Walter Ulbricht"-stadion verzamelden de intocht van 103 buitenlandse afvaardigin gen toe en werd in spreekkoor „vriend schap" geroepen. De parade van de jeugd van alle landen opende een festival, dat twee weken zal duren en dat volgens de Oost-Duitse organisatoren de grootste jeugd'oijeenkomst in de geschiedenis is. Zondagmorgen zijn van West-Berlijn uit raketten afgeschoten, die boven Oost-Ber lijn ontploften en pamfletten met anti-com munistische leuzen verspreidden. De gehele dag kwamen gisteren extra- treinen in Oost-Berlijn aan, die voorzien waren van vredesopschriften in vele talen. De 500 in het wit geklede leden van de Russische jeugdbeweging werden storm achtig begroet. Britse, Chinese en Ameri kaanse afgevaardigden, die reeds in het midden van het door Duitse vrijwilligers gebouwde stadion stonden opgesteld, ren den naar voren om de Russen te verwel komen. Bij de parade der landen werden span doeken en borden meegedragen met por tretten van Stalin, Mao Tse Toeng, Dimitrof en andere bekende communistische leiders. Bij de opening van het Festival waren aanwezig de president van de Oost-Duitse volksrepubliek, Pieck, de premier, Grote- wohl, de leider van de West-Duitse com munistische partij, Reimann, leden van de Oost-Duitse regering en leden van het di plomatieke corps. Het merendeel van de Russische, Chi nese, Amerikaanse, Engelse, Franse en Oost-Duitse woordvoerders drong aan op een „vredespact tussen de jongeren van de gehele wereld". MIJNENVEGER VOOR BELGIë Op 9 Augustus zal in Portsmouth de Engelse mijnenveger ..Fancy" aan de Bel gische marine worden overgedragen, zo heeft de Britse admiraliteit bekend ge maakt. Dit is de vierde mijnenveger, die Engeland sedert de oorlog aan België af staat. De boot heeft een waterverplaatsing van 1000 ton. Zondag is de 38-jarige Canadees Wil liam Hill, bij een poging om met een zelf- vervaardigd apparaat de Niagarawaterval over te steken, verdwenen. Honderdduizend toeschouwers zagen, hoe Hills apparaat in stukken brak en hij' verdween. Hill was de zesde man, die in de afgelopen vijftig jaar getracht heeft de waterval over te steken. Slechts drie personen hebben het avontuur overleefd. JOOOOCJTOOOOCOCOOOOOCOaXOCCCOMOOCOSOCCOOCOCXXCOCCCeOCXXa VRIJ WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Vrij warm. 7 Augustus Zon op 5.09 uur, onder 20.21 uur. Maan op 10.18 uur, onder 21.38 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 7 Augustus Hoog water: 6.14 en 18.36 uur. Laag water: 2.04 en 14.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1