Ét Ontwikkeling voerde naar gespannen verhouding tussen India en Pakistan Grote verbouwing der N.S.-werkplaats te Haarlem na een jaar voltooid Holbewoners in Midden-Nederland De radio geeft Dinsdag Wereldnieuws} Object van een millioen gulden Heringa Wathrich HAARLEM Vitaalste onderdeel Overzichtelijke ruimte uil zuiver fruit Fraai corso besloot Haags bloemenfeest Kampeerboerderij op Ameland afgebrand „Verwoeste stad" van Zadkine in het hart van Rotterdam maar de toestand veranderde radicaal! Onbeperkte garantie Warm c Gevaar voor uitbarsting Werk van Kees Verwey naar Brazilië Jos Liesting overleden Thunderjets voor Nederland VRAAG NAAR Textielfabriek in Oisterwijk uitgebrand Secretaris van Sociale Raad .te Apeldoorn gearresteerd MAANDAG 6 AUGUSTUS 1951 2 1 - - Een overzicht van de 171 meter lange wagenlichterij van de Centrale Werkplaats te Haarlem der Nederlandse Spoorwegen. Men ziét de drie verdiepte sporen, op ieder waarvan zes rijtuigen gereviseerd worden. In het midden het dwasspoor. waarlangs de draaistellen worden weggerold. Wanneer de capaciteit van de hal geheel wordt gebruiktbevat zij een waarde van acht millioen gulden aan motor- en tussenrijtuigen. De belangrijkste en ook de grootste ver bouwing die de Centrale Werkplaats der Nederlandse Spoorwegen te Haarlem se dert vele jaren heeft ondergaan is thans gereed gekomen. Na de bedrijfsvacantie hebben de tweehonderd arbeiders die in de wagenlichterij werkzaam zijn hun afdeling, na een jaar in het getimmer en gemetsel te hebben gezeten, weer volledig ter beschik king gekregen. De wagenlichterij is de plaats waar alle electrische en diesel-electrische treinstellen die er in Nederland in omloop zijn (en ook de nieuwste doorgaande rijtuigen) regel matig worden gecontroleerd op de tijdens de 150.000 kilometers, die zij telkens voor een revisie afleggen, ontstane manke menten. Dit heeft dus niets te maken met grote herstellingen, die bijvoorbeeld na een on geluk nodig zijn: die worden weer in an dere afdelingen van de WPC Haarlem de grootste werkplaats der spoorwegen, waar 1200 mensen hun brood verdienen onderhanden genomen. En vindt men tij dens de revisie in de wagenlichterij een belangrijk defect dan gaat het betrokken rijtuig eveneens naar een andere hal. De wagenlichterij ontleent haar naam aan het feit dat daar de rijtuigbakken met be hulp van loopkranen van de draaistellen Tijdens de verbouwing werden de revisies zo goed en zo kwaad het ging voortgezet. ADVERTENTIE ELECTRISCHE* INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES worden gelicht. De draaistellen worden via een dwarsspoor naar de wielendraaierij en de belendende herstelplaatsen aan de Noordzijde van het thans 171 meter lange en 60 meter brede gebouw geleid. Die draaistellen zijn, althans die waarin de tractiemotoren zijn geplaatst, onderling verwisselbaar, voor het geval dat de revisie van het draaistel meer tijd vergt dan de rijtuigbak. En bij de spoorwegen geldt in hoge mate dat tijd geld is, gezien het grote aantal kilo meters dat thans met veel minder materiaal dan voor de oorlog moet worden afgelegd. De gulden regel bij de wagenlichterij luidt dan ook: iedere dag een treinstel er in, iedere dag een treinstel er uit. Men kan ook gerust zeggen, dat deze wa genlichterij het vitaalste onderdeel van het zo ongewikkelde spoorwegbedrijf vormt. Zou dit onvcrhoop verloren gaan, dan zou dat op korte termijn in het gehele land merkbaar zijn aan een ingekrompen trein dienst. Daarom ook is in het afgelopen jaar alles op alles gezet om tijdens de verbouwing de werkzaamheden althans in beperkte mate toch normaal voortgang te laten vinden. De reorganisatie zei? was zeer noodzake lijk omdat door de voortschrijdende elec- trificatie steeds meer electrische treinstel len in bedrijf komen en het aantal losse rijtuigen steeds afneemt. Men heeft van de gelegenheid geprofi teerd door in andere afdelingen van de werkplaats ruimte vrij te maken voor het werk aan electrische apparaturen, dat door de gewijzigde tractievorm alweei ook aanzienlijk is toegenomen. De thans voltooide verbouwing omvatte in de eerste plaats een verlenging van de loods met zeventien meter, het aanbrengen van vijfhonderd meter „Verdiept spoor" (waardoor ook de onderzijde van de te controleren rijtuigbakken gemakkelijker bereikbaar is) en het weer optrekken van het in 1946 afgebrande gedeelte van de hal. Boverdien werd over een groot deel het dak verhoogd. Er is nu een groot overzichtelijk gebouw verkregen met een oppervlakte van tien duizend vierkante meter. In het midden bevinden zich de drie lichtsporen, waarop in totaal achttien rijtuigbakken kunnen worden geplaatst. Zuidelijk van deze spo ren bevinden zich twee vertreksporen, waarop de wagens na de revisie een slot- contróle ondergaan alvorens weer in de dienst te worden genomen. In de hal is een magazijn gebouwd, waarop een fraaie wasgelegenheid met enige tientallen ronde wasbakken is ge bouwd, zodat het personeel nadat de fluit is gegaan in een minimum van tijd zich kan verschonen en verkleden. De gehele verbouwing met inbegrip van de aanschaffing van enige nieuwe kra nen en andere machines heeft ruim een millioen gulden gekost. ADVERTENTIE Cassis Cerise Frambozen Grapefruit Sinas Honderdduizenden hebben Zaterdag het sluitstuk van „Den Haag-Bloemenzee" be wonderd: het grote corso, dat urenlang door de stad naar Scheveningen trok. Tal van versierde wagens, postkoetsen met zes paarden bespannen, charmante meisjes, die handen vol bloemen op het saamgeschoold publiek lieten regenen, vrachtauto's, bedolven onder het schoon der Nederlandse bloementuinen, trokken aan het oog voorbij. De bloemenkoningin, die met haar hof dames op een grote door de bloemisten van WestLand, Berkel-Rodenrijs en Rijnsburg gesierde praalwagen zat, kreeg herhaalde lijk ovaties. Terwijl de landbouwer P. Barf uit Hollum (Ameland) Zondagmiddag op het land aan het melken was, is zijn boerderij door hooi- broei in brand geraakt. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was kon zij niet verhinderen dat de schuur met 80 voer hooi en vele landbouwwerk tuigen een prooi der vlammen werden. De boerderij herbergde vele kampeer- gasten, die bij het uitbreken van de brand allen afwezig waren. Het woonhuis, dat grote waterschade opliep, kon worden be houden. De schade, die 30.000 bedraagt, wordt slechts voor een klein gedeelte door verzekering gedekt. Zoals men zich zal herinneren werd ruim eeh jaar geleden in het museum Boymans een tentoonstelling gehouden van wex-ken en ontwerpen van de beeldhouwer Ossip Zadkine uit Parijs. In die periode werd het voornemen kenbaar gemaakt zijn monu ment „Verwoeste stad" aan Rotterdam aan te bieden. Er werden besprekingen ge voerd met de schenkers die vooralsnog onbekend wensen te blijven en de beeld houwer, waarbij in het bijzonder overwo gen is welke plaats het beeld zou dienen te krijgen. Nu alle mogelijkheden bestudeerd zijn en de beeldhouwer de maten heeft kunnen bepalen, hebben de schenkers definitief bevestigd dat zij het zeer op prijs zullen stellen, indien de gemeente Rotterdam be reid zou zijn het beeld van Zadkine te aan vaarden. De kunstenaar is na rijp beraad tot de conclusie gekomen, dat het Noorde lijk hoofd van de Leuvehaven de meest geschikte plaats is. De schenkers stellen daarom als voorwaarde dat het monument daar opgericht zal worden. Het beeld zal in Frankrijk in brons wor den gegoten en krijgt een hoogte van on geveer zes meter bij een gewicht van circa 3000 kilo. Alleen de op 24.500 geraamde kosten voor de plaatsing, waarin begrepen die van de vervaardiging van de sokkel, zullen voor rekening van de gemeente moe ten komen. ADVERTENTIE Haar man had tijgerklauwen in plaats van handen. Haar vriendin had een lachspiegel- l'iguur. En een donker hol vormde de omlijs ting van haar gezin. Zó waren haar foto's, ware aanfluitingen van de werkelijkheid. Maar met de komst van de Philips Flits- camera veranderde dat alles radicaal. De bediening is zo eenvoudig, dat de opnamen niet KUNNEN mislukken. Overdag pracht foto's zonder flitslamp) en des ayonds of binnenshuis (met flitslamp) brillante snap shots. Uw handelaar laat U gaarne zo'n Philips Flitscamera zlëh. ADVERTENTIE Geruisloos OP DF VtKlNU tnw- Kasjmir, haard van onrust in Azië HILVER8UM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening, 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.35 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Radio Volks-Universiteit. 11.30 Voor zieken. 12.00 Concert. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.20 Platen. 13.30 Dansmuziek. 14.00 Platen. 15.20 Hoorspel. 16.00 Platen. 16.30 Salonorkest. 17.10 Meisjes koor. 17.20 Platen. 17.35 Muziekconcours te Kerkrade. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 R.V.U. 19.00 Platen. 19.30 Viool en piano. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.10 Opera. 21A0 De Antwoordman. 21.25 Dans muziek en Hammond-orgel. 22.05 Klankbeeld. 22.25 Concertgebouworkest. 22.45 De Radio- sterrekundige onderzoekingen te Kootwijk. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.25—24.00 Platen. •HILVERSUM H. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Nieuws van de L.S.K. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Lichte muziek. 14.53 Piano. 15.15 Platen. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending. 18.00 Platen. 18.15 Filmmu ziek. 18.30 Orgel. 18.45 Sport. 18.54 Dit is leven. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Hier is Europa. 19.52 Politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Viool. 20.30 Hoorspel. 21.30 Utrechts Stedelijk Orkest. 22.10 Klein koor. 22.25 Wereldjamboree. 22.35 Gesprek met mijn zoon. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamermuziek. 14.00 Gevarieerd programma. 14.45 Concert. 15.15 Opera- en operette. 18 00 Piano. 16.25 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Uitzending Voor de U.N.O. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor «de jeugd. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Syndikale kro niek. 20.00 Hoorspel. 20.25 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte mu ziek. 22,45 Platen. 23,00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. (Van een Aziatische medewerker) De Indiase premier Pandit Nehroe heeft in een antwoord op het telegram van de Pakistaanse minister-president, waarin deze een uitnodiging naar New Delhi van de hand wijst, verklaard, dat India voort zal gaan „alle nodige defensieve maat regelen" te treffen, zolang Pakistan „met een heilige oorlog dreigt". De betrekkingen tussen India en Pakistan zijn in de laatste tijd niet bester geworden. De jongste verwikkelingen "tonen aan, dat in de bestaande gespannen verhouding een verslechtering is ingetreden. De verklaring, die Liaquat Ali Khan, minister-president van Pakistan, onlangs in Karachi aflegde, dat er grote concentraties zijn van Indiase troepen in Oost Jammu en Kasjmir, geeft geen hoopvol beeld. Volgens Ali Khan zou 90 van het Indiase leger samengetrok ken zijn langs de grens van Pakistan, zo dat het gemakkelijk het Westen van dat land kan binnenvallen. Tegen deze stappen van India heeft Pakistan een krachtig pro test ingediend bij de Veiligheidsraad, maar in dit protest heeft het niet om bepaalde maatregelen verzocht. Het voortdurend conflict tussen India en Pakistan vindt zijn oorzaak in de kwestie rond om Kasjmir. Het is zelfs tot een ge wapend conflict gekomen, toen de bevol king van Kasjmir voor aansluiting bij Pakistan pleitte en er een opstand ont stond. Hoewel een wapenstilstand kon worden bewerkstelligd, hebben de pogin gen van de Veiligheidsraad om de kwestie- Kasjmir tot een oplossing te brengen nog geen succes. En intussen is het niet beter geworden met de verhouding tussen India en Pakistan. Er dreigde zelfs opnieuw een gewapend conflict toen er godsdienst onlusten in Bengalen uitbraken, doch de situatie kon nog gered worden door per soonlijke ontmoeting van Liaquat Ali Khan en de minister-president van India, Pandit Nehroe in New Delhi. Zowel India als Pakistan verwerpen een verdeling van Kasjmir en zijn het er over eens, dat de enige oplossing is een plebis ciet in Kasjmir te houden. Maar de uit voering hiervan schijnt op onoverkome lijke moeilijkheden te zijn gestuit. Na het gewapend conflict in Kasjmir, waarbij de Indiase troepen een deel van het land hebben bezet, verwierp India elk voorstel om dat gebied te ontruimen. De terugtrek king van de troepen is tot nu toe nog steeds het grootste struikelblok geweest. Als reden gaf India op, dat een verregaande vermin dering van zijn troepen in Kasjmir zou leiden tot een nieuwe invasie van Pakistan. Op de conferentie van het Ge menebest in Londen bij het begin van dit jaar, waarbij minister-president Liaquat Ali Kahn na veel aarzeling toch nog over gekomen is, kon het ook niet tot een op lossing komen. Bemiddelingsvoorstellen, waarin onder andere werd aanbevolen om Kasjmir te bezetten gedurende het plebis ciet door een strijdmacht uit het Gemene best, zijn door Pakistan aangenomen en verworpen door India. Pakistan had uit drukkelijk verklaard, dat het niet kan in stemmen met een plebisciet, zo lang de troepen van India in Kasjmir zijn. Te meer nu de tegenwoordige machtshebber in Kasjmir, Sheik Abdullah (zelf een Mo hammedaan) Indisch gezind is en de steun heeft van de Indiase troepen. Op 31 Maart jongstleden is de Veilig heidsraad met een Brits-Amerikaanse reso lutie te voorschijn gekomen, waarin ge zegd werd, dat er een vertegenwoordiger van de UNO voor Kasjmir zal worden be noemd met de taak de demilitarisatie van het gebied te bewerkstelligen. Er werd beroep gedaan op India en Pakistan om in te stemmen met een scheidsrechterlijke uit spraak inzake alle nog hangende geschillen. De premier van India, Pandit Nehroe, ver klaarde bij zijn bezoek aan Jammu, dat India niet kon instemmen met de resolutie van de Veiligheidsraad en alle consequen ties er van zal dragen. Tevens zei Nehroe, dat er al gauw verkiezingen zullen worden gehouden in Kasjmir. Naar aanleiding van de beweerde con centratie van Indiase troepen en het feit dat de kans op een oorlog groter wordt, heeft de minister-president van Pakistan zijn Indiase collega uitgenodigd om in Karachi besprekingen te voeren. Nehroe schijnt niet ingenomen te zijn met het voor stel, daar aan de besprekingen een debat vooraf dient te gaan over de terugtrekking van de troepen. In zijn antwoord-nota van 31 Juli zei de Indiase premier over de troepenconcentraties, dat zijn land tot deze stap is overgegaan, daar er openlijke oor logsvoorbereidingen in Pakistan zijn. Nehroe gaf de verzekering dat India niet tot aggressieve daden zal overgaan, zolang Pakistan het grondgebied van India niet aanvalt, en dit geldt ook voor Kasjmir. Daarbij nodigde hij Liaquat Ali Khan uit om in New Delhi te komen om samen een oplossing te vinden. Ali Khan schijnt voet bij stuk te houden om besprekingen te voeren in Karachi, daar hij de vorige keer al in New Delhi is geweest. En in zijn laatste boodschap aan Nehroe heeft hij deze nogmaals gevraagd in Karachi te komen, zonder er enige voorwaarden aan toe te voegen. Het antwoord van Nehroe is Zon dag gegeven en bleek opnieuw negatief. Drie jaren is de Kasjmir-kwestie nu al aan de gang. Soms schijnt het dat er een rust is ingetreden, doch de spanning blijkt telkens plotseling weer op te duiken in een gevaarlijk stadium. Zou een van beide lan den wensen de kwestie met gewapend ge weld tot een oplossing te brengen? Naar de woorden van de beide leiders willen ze geen oorlog. Het zöu trouwens de grootste misstap zijn in het nu al zo rumoerige Azië, waarin de twee landen een voorname rol spelen. Om tot een gestabiliseerde situatie te kunnen komen in Azië, moeten India en Pakistan de kwestie-Kasjmir zo vlug mogelijk oplossen. Voor de bemiddelaar van de UNO, de Amerikaan Frank P. Graham, zal het geen gemakkelijke taak zijn om een oplossing te vinden, ondanks de ervaringen van zijn twee voorgangers. En het zal haast onmo gelijk blijken de kwestie op te lossen, in dien beide partijen voet bij stuk houden en de tot nu toe genomen stappen als de juiste beschouwen. M. Inzending van regering voor te houden Biennale Door het museum van moderne kunst te Sao Paulo in Brazilië wordt in navolging van de gelijknamige tentoonstelling in Venetië voor het eerst een „Biennale" ge organiseerd, waarvoor zowel regeringen als particulieren werken kunnen insturen. De belangrijkste verenigingen van beel dende kunstenaars zijn op de mogelijkheid van deelneming opmerkzaam gemaakt. Met Nederland werden de eerste contacten aan het einde van het vorig jaar gelegd. Aanvankelijk werd om een collectie wer ken van Vincent van Gogh gevraagd, doch om verschillende redenen heeft men er van afgezien aan dit verzoek te voldoen. In plaats daarvan heeft men de mogelijk heid onder ogen gezien een goede keuze van werken van nog levende Nederlandse schilders te sturen. Bezwaren van finan ciële aard konden hierbij gelukkig over wonnen worden. Van Braziliaanse zijde is thans door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bericht ont vangen dat de officiële Nederlandse deel neming in deze vorm bijzonder op prijs wordt gesteld. De in korte tijd bijeen gebrachte collectie wordt op 24 Augustus door het stoomschip Waterland aan boord genomen. De Nederlandse inzending bestaat uit 37 schilderijen in olieverf en 8 in wasverf. Hierbij zijn acht doeken van Charles Eyck, vijf van Jan Sluijters, zes van Kees Verwey, acht van Jan Wiegers, zes van H. Wiegersma, zes van Matthieu Wiegman en zes van Piet Wiegman. Van de in 1900 ge boren Haarlemse schilder Kees Verwey zijn gekozen: een stilleven, een zelfportret, het grote stuk „In het atelier" en het kleurige „Russische poppen", benevens de portretten „Jeanne" en „Oude man". Er ie voor deze Biennale een aantal prijzen beschikbaar gesteld tot een totaal bedrag van 1.500.000 cruzeiros (ruim 300.000). Tot de deelnemende landen be horen verder, voor wat Europa betreft: België, Frankrijk, Italië, Zwitserland en Engeland. Er wordt ook een internationale tentoonstelling van hedendaagse architec tuur gehouden, waarvoor echter geen re geringsinzendingen zijn gevraagd. Boven dien heeft er een internationaal film festival plaats, beperkt tot films over kunst. Ons land zal daarop waarschijn lijk vertegenwoordigd worden door de documentaire „De Nederlandse beeld houwkunst in de late middeleeuwen" van Bert Haanstra en Hans Sibbelee. Zaterdagavond is in het Wilhelmina Gasthuis- te Amsterdam onverwacht over leden de 54 jaar oud geworden toneelspeler Jos- Liesting. De heer Liesting begon zijn loopbaan een kwart eeuw geleden bij het Hofstad Toneel onder leiding van Cor van der Lugt- Melsert en was de laatste tijd aan de Ne derlandse Comedie verbonden. Velen zul len zich hem herinneren uit de drie jaren dat hij deel van de toneelgroep Comedia uitmaakte, gedurende welke periode hij in kleine rollen verdienstelijk en betrouwbaar werk deed. Hij vertolkte onder meèr de rollen van Gradus in Amor in de pastorie, van Suus- kewit in Als de ster bleef stille staan, van Candy in Muizen en mensen. Verder trad hij op in de Nederlandse films Morgen gaat het beter, Een koninkrijk voor een huis en Willem van Oranje. De ter aarde bestelling zal geschieden op Woensdag 8 Augustus des middags om één uur op de Nieuwe Ooster Begraafplaats te Amsterdam. Zondag zijn te Glasgow 37 Amerikaanse F-84 Thunderjets ontscheept, bestemd voor de landen van het Atlantisch pact. Zij kwamen uit Amerika aan op een vlieg kampschip van 10.000 ton. Veertien van deze Thunderjets de eerste die per vliegkampschip werden geleverd zijn bestemd voor België; Noorwegen en Dene marken krijgen er elk vijf en de rest gaat naar Nederland. Thunderjets zijn reeds ge leverd aan de Belgische en Nederlandse luchtmacht, maar de thans voor Noor wegen en Denemarken aangekomen toe stellen zijn de eerste die naar deze landen gaan. In Engeland gestationneerde piloten zullen de toestellen naar de landen van bestem ming vliegen. Daar zullen zij gevlogen worden door piloten van bovengenoemde landen zelf, die in de Verenigde Staten hun opleiding hebben gehad. 14. Natuurlijk voelde Panda zich eenzaam en verdrietig, toen hij daar nu in de kring van woeste woudrovers stond.... maar met zijn gevoelens werd geen rekening gehouden! Willie Wipsnor, de aanvoerder, gaf hem een duw en zei op grove toon: „Kom, vooruit, Naamloos ga aan je werk! Schiet op!" Maar zo gemakkelijk gaf Panda zich nu toch ook weer niet gewon nen. „Wacht eens even!", sprak hij ferm. „Wat jullie doen mag helemaal niet! Daar kun je last mee krijgen! Als je niet oppast ga, ik je bij de politie aangevenDat is flink gezegd, nietwaar? Maar wat gebeur de er? De rovers barstten uit in een bul derend gelach en sloegen zich van plezier op de dijen. „Hoor dat eens!", riepen ze. „De politie! Hahahaha! Hihïhihihi!" „Lach niet!", sprak Panda kwaad. „Er is niets te lachen! Als jullie beleefd zijn zal ik mede lijden met je hebben dan zal ik je niet aangeven!t En ik wil jullie zelfs nog iets anders voorstellen; als je me vrijlaat zal ik jullie betalen. Dan krijg je een flink- losgeld van me; dat kanwant ik ben een rijke millionnair!" Maar het enige dat hij bereikte was, dat de schurken nog luider lachten. „Hahahaha! Naamloos is million nair! Hihihihihihi! Hou me vast!", riepen ze, en wanneer ze even niet lachten was dat alleen maar om de tranen uit hun ogen te vegen. Een ruw stelletje, hoor! Panda werd er moedeloos van. „Wat nu?", dacht hij. „Ze geloven me niet ze lachen maar! En ze houden me hier vast! Het moest verboden zijnnu ja, het is verboden, maar daar trekken ze zich niets van aan, Wat érg!" Bezoek. De vroegere Britse minister van gezondheid Aneurin Bevan en zijn echt genote, die met vacantie in Joegoslavië zijn, hebben Zondag een bezoek ge„ bracht aan maarschalk Tito. Eis. Een groep van 300 Britse jongenen, die ter gelegenheid van het „Wereldfesti- val" naar Berlijn is gekomen, heeft ge- eist, dat de Russische emblemen uit haar verblijf worden verwijderd. Zij willen een versiering van Engelse en Duitse vlaggen. Belachelijk. De Franse regering heeft een bericht van een blad in Hongkong, vol gens hetwelk 35.000 man Chinese natio- nalistische troepen in Indo-China een bevel afwachten om communistisch China binnen te trekken, tegengespro- ken. Een woordvoerder van de regering noemde, het bericht belachelijk, omdat alle in Indo-China aangetroffen natio- nalistische militairen ontwapend en ge. interneerd waren op een eiland op 2000 kilometer afstand van de Chinese grens, Spaans. „Ariba", het blad van de Spaanse fascistische partij, protesteerde gisteren tegen de „onheilspellende aanwezig, heid" van de Britse vlag, die nog steeds boven Gibraltar waait. Het was een aanval ter gelegenheid van de 247ste verjaardag van de verovering van Gi- braltar door de Britse vloot. In de afge lopen jaren hebben Spaanse bladen telkens die gelegenheid aangegrepen om aan te voeren dat Gibraltar Spaans is. „Gibraltar is Spaans geweest sedert de Heer het land en het water scheidde, sedert Spanje bestaat", zo zegt het blad. Asyl. De Zweedse commissie voor buiten landse zaken heeft Zaterdag besloten, dat de drie Litauers, die op 17 Juli van de Russische treiler „Samum" naar het Zweedse eiland Oeland vluchtten, na hun Russische officieren te hebben op. gesloten, beschouwd zullen worden als politieke vluchtelingen. De Russische ambassadeur te Stockholm had de uit levering van de betrokkenen gevraagd. Bommen. Ontploffingen, volgens de politie veroorzaakt door plastxcbommen, heb- ben in vier communistische bibliothe ken in Parijs Zaterdagavond aanzien, lijke schade veroorzaakt. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Vol. gens ooggetuigen werden de bommen geworpen door een man, die zich in een zwarte auto uit de voeten maakte. Productie. Het Amerikaanse tijdschrift Business Week" meldt, dat de V. S, thans een productie van 100 atoombom, men per jaar hebben bereikt, hetgeen zou betekenen dat de Amerikaanse atoomproductie meer dan vier maal zo groot is als die van de Sovjet-Unie. Onrust. Volgens berichten, die via Belgrado en Istanboel Londen bereiken, neemt de onrust onder de bevolking van Bulgarije zulke vormen aan, dat van chaos ge sproken kan worden in verscheidene delen van het Bulgaarse platteland. De onrust op het platteland is voornamelijk te wijten aan het openlijke verzet van de boeren tegen de collectivisatiepoli. tiek van de communisten. In de afgelo pen twaalf maanden is meer dan de helft van de boeren in Bulgarije ge dwongen zich aan te sluiten bij de land. boüw-coöperailes. Vonnis. Eeq militair- tribunaal veroordeelde Zaterdag in Brüssel Gónstanlih' Canaris, gewezen chef van de Gestapo in België, tot twintig jaar gevangenisstraf. Canaris is een neef van wijlen admiraal Canaris, hoofd van de vroegere Duitse contra- spionnagedienst, die in een concentratie# kamp is omgekomen na de mislukta aanslag op Hitier. Canaris werd schul dig bevonden aan een groot aantal oor logsmisdaden. - Botsing. Twee electrische treinen, die in totaal samen 700 passagiers vervoerden, zijn gisteren tegen elkaar gebotst in Ford bij de Engelse Zuidkust. Zeven personen kwamen om het leven en on geveer 150 werden gewónd. Vele ge wonden zaten uren lang bekneld in versplinterde wagons en het gehuil van kinderen, die hun beknelde ouders niet wilden vex-laten, was niet van de lucht. Ten gevolge van de treinramp waren de drukke spoorlijnen tussen de badplaats Bognor en Londen en tussen, Brighton en Portsmouth versperd. De ene trein bestond uit acht rijtuigen en was met ongeveer 450 passagiex-s pp weg naar de badplaats Bognor gestopt te Ford, toen een expresstrein van Brighton naar Portsmouth verkeerd door een wissel reed en van achteren tegen de stilstaan- de trein botste. ADVERTENTIE FILMS Door tot dusver onbekende oorzaak is hedenmorgen om zeven uur brand uitge broken in de fabriek van de N.V. Oister- wijkse Textielindustrie te Oisterwijk. De plaatselijke brandweer, geassisteerd door de Bossche brandweer, kon niet verhinde ren dat de fabriek grotendeels uitbrandde. Een deel van de grote voorraad grondstof fen kon in veiligheid worden gebracht. De schade wordt door verzekering gedekt. Het bedrijf, waarin ongeveer honderd man per soneel werkzaam was, zal voorlopig stil komen te liggen. De politie te Apeldoorn heeft de secre taris van die Sociale Raad aldaar, W. B., gearresteerd. Hij wordt verdacht van ver duistering van 10.000,— Toen B. een bedrag van 6000.—, de op brengst van verkochte kinderpostzegels, moest afdragen, verklaarde hij, dit bedrag te hebben verloren. Van dit verlies had hij echter nooit aangifte gedaan bij de politie. B. wordt er voorts van verdacht 4000 verduisterd te hebben, welk bedrag hij onder zich had-van iemand die in een ge sticht was opgenomen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2