De stand der rijksmiddelen in Juni fl v.Empelen Het systeem van één omroep blijkt ook nadelen te hebben IJmuidense dammers in Kennemei en Haarlems tournooi in kopgroep Ingezonden stukken Kort en Bondig mse Beurs MAANDAG G AUGUSTUS 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wat de Fiscus ontvangt Overtreders zwemverbod krijgen weer een bon Geslaagde zandbouwwedstrijd Ook Huizinga verbeterde Nederlands record Befaamd Frans organist komt naar Haarlem Heemsteedse ambtenaar kreeg Koninklijke onderscheiding Onvoorzichtige fietser door bus aangereden Verweer van hondendresseur „Een Amerikaan in Parijs" door Pieter van der Sloot Auto met zeven knapen op de Zeeweg over de kop Oneerlijke magazijnbedienden voor de politierechter Vogelenzang Examens o Met ministerie van Financiën heeft een overzicht gegeven van de stand der rijks middelen over de maand Juni 1951. In Juni werd voor de gezamenlijke kohierbelastingen een aanzienlijk hoger bedrag opgelegd dan in de beide voorgaan de maanden. Inclusief opcenten en ver menigvuldigingsfactor voor de gemeente fondsbelastingen beliep het op kohier ge brachte bedrag ƒ221.1 millioen, tegenover in April en Mei respectieveliik 59.8 en f50.4 millioen. Deze ontwikkeling is hoofdzakelijk een gevolg van het feit, dat in Juni een begin is gemaakt met het op leggen van voorlopige aanslagen vennoot schapsbelasting over de boekjaren 1950 en 1950/51. Het boekingstijdvak 1950/51 van de In komstenbelasting vorderde, voornamelijk ten gevolge van het opleggen van defini tieve aanslagen 1948 en 1949, met 19.4 millioen en bereikte daarmede een totaal van ƒ637.7 millioen. Van het laatstgenoem de bedrag heeft netto 603 millioen be trekking op de voorlopige aanslagregeling 1950. De belastingjaren 1948 en 1949 heb ben tot dusverre netto respectievelijk ƒ545 en ƒ610 millioen opgebracht. Voor de Vermogensbelasting, boekings tijdvak 1950/51, werd in Juni 2.2 mil lioen opgelegd, waarmede thans in totaal ƒ64.7 millioen ten kohiere is gebracht. Hiervan betreft 56 millioen het belas tingjaar 1950. Het belastingjaar 1949 heeft tot dusverre eveneens 56 millioen opge leverd. Het kohierbedrag van de Vennootschaps belasting, boekingstijdvak 1950/51, daalde met 2 millioen tot 478.8 millioen ten gevolge van het afboeken van tegen- kohieren. Ten gunste van het boekingstijd vak 1951/52 van de Vennootschapsbelas ting werd een aanzienlijk bedrag ten kohiere gebracht, namelijk ƒ169.5 millioen, i waardoor het totaal opgelegde bedrag steeg tot 269.8 millioen. Zoals medegedeeld is, vloeit de toeneming in hoofdzaak voort uit het opleggen van voorlopige aanslagen in zake de boekjaren 1950 en 1950/51. Daar naast heeft de voorlopige aanslagregeling over het boekjaar 1949/50 verdere voort gang gemaakt. De aanslagregeling over de boekjaren 1949 en 1949/50 heeft thans bruto totaal 358 millioen opgeleverd. Het op kohier brengen van aanslagen voor de grondbelasting 1951 maakte in de afgelopen maand bevredigende voortgang. Inclusief opcenten beliep het opgelegde bedrag f 27.7 millioen, waarmede het kohierbedrag over het desbetreffende boe kingstijdvak steeg tot 56.5 millioen. Voor de pei-sonele belasting 1950/51 werd slechts een gering bedrag op kohier gebracht. In hoofdsom beloopt het kohier bedrag over het boekingstijdvak 1950/51 per ultimo Juni bijna 21 millioen, waar tegenover een raming staat van 24 millioen. Het bGekingstijdvak 1950/51 van de On dernemingsbelasting- steeg in de afgelopen maand voornamelijk uit hoofde van het opleggen van aanslagen over de belasting jaren 1949 en 1950 inclusief vermenig vuldigingsfactor met 3.3 millioen tot ƒ147.4 millioen. Ontvangsten De ontvangsten uit hoofde van de ge zamenlijke kohierbelastingen beliepen in Juni i51.6 millioen tegenover in Mei en April respectievelijk 180.5 en 174.5 millioen. Doordat een bedrag van ƒ221.1 millioen aan aanslagen werd opgelegd, steeg het nog in te vorderen bedrag vrij sterk en wel met 69.5 millioen tot ƒ1.196.6 millioen. De niet-kohierbelastingen brachten in Zomervermaak in Zandüoort Naar wij vernemen zal de Zandvoortse politie met ingang van morgen, Dinsdag 7 Augustus, wederom verbaliserend optre den tegen overtreders van het verbod van het Strandschap Zandvoort om op het centrale strand tussen Van Galenstraat en Hugo de Grootstraat in zee te baden of te zwemmen. De in de periode van 1 tot 7 Augustus opgedane ervaringen zullen in de eerst volgende vergadering van het Strandschap onderwerp van bespreking uitmaken. Het was Zaterdagmorgen wederom het vertrouwde beeld van de zandbouwwed strijd op het Zandvoortse Noorderstrand. Een ijverige jeugd die met ernst en enthousiasme het zand verwerkte tot figu ren van allerlei aard en soort. Sommige kwistig versierd met schelpen, andere be stoven met kleurige poeders. Er was een goed gelijkende Rotonde, een watertoren, een complete dessa, boten, huizen, forten, een Amsterdams stadswapen in natuur lijke kleuren en buitengewoon veel lief hebberij voor het dierenrijk. Voor modelleren was het zand ditmaal 'ideaal, evenals het weer. De regen in de voorafgaande nacht maakte het buitenge woon handzaam, terwijl de bedekte lucht het ontstaan van stuifzand verhinderde. Onder grote belangstelling deed de jury om een uur 's middags uitspraak. De uitslagen luidden als volgt: Leeftijd 46 jaar (individueel): 1. Kees Blom (huis); 2. Hansje Joy (boot); 3. Hamiy Blom (huis). Leeftijd 46 jaar .(in groepsverband): L Betty en Annemieke Koper (huis en fort). Leeftijd 79 jaar (individueel): 1. Truusje van Duijn (rode kruis); 2. Bert Stuurman (paard en wagen); 3. Thea van Eerden (caravaan kamp); 4. Hans Gerrit sen (auto). Leeftijd 1012 jaar (individueel): 1. Bobby Visser (dierentuin, een prestatie die buitengewone bewondering wekte en getuigde van bijzondere aanleg voor mo delleren); 2. Loekie Gravesteyn (boer derij); 3. Marijke v. d. Flier (driefiguren). Leeftijd 1012 jaar (in groepsverband): L Rob en Olga Dröse (krokodil)2. Harry en Floor van Deursen (Isabella). Leeftijd 1316 jaar (individueel): 1. Ben Swildens (eekhoorn); 2. M. van Deur sen (vijver); 2. M. Reurings (vijver). De vele en fraaie prijzen werden wegens ziekte van de heer J. B. Hugenholtz door diens plaatsvervanger de heer Joh. C. Jung Jr. uitgereikt. „Touring Zandvoort" kan op een zeer geslaagde zandbouwwed- Shijd terugzien. het afgelopen kwartaal 892.2 millioen op, tegenover 931.7 millioen in de eerste drie maanden van. dit jaar. De ontvangsten uit hoofde van de drie gedeeltelijk per kwar taal geheven belastingen, Loonbelasting, Vereveningsheffing en Omzetbelasting, be liepen in het tweede kwartaal respectie velijk ƒ151.5, 67.2 en 327.3 millioen tegenover respectievelijk 222.7, 77.5 en 313.5 millioen in het eerste kwartaal. In de opbrengst van de Loon- en Omzetbe lasting in het tweede kwartaal 1951 komt voor het eerst volledig de invloed van de per 1 Januari 1951 van kracht geworden tariefsverlaging respectievelijk verhoging tot uiting. Voorts dient men bij een ver gelijking van beide kwartalen te beden ken, dat de opbrengsten van de genoemde drie middelen in het eerste kwartaal 1951 gunstig zijn beïnvloed door de maatrege len tot gedeeltelijk versnelde afdracht van ingehouden belasting. Het aan invoerrechten geïnde bedrag daalde na de hoge opbrengst in Mei ten bedrage van 52.9 millioen tot 44.7 mil lioen in Juni. De opbrengst van de accijns op gedistil leerd bedroeg in Juni 8.9 millioen. De overeenkomstige maancl van het voorgaan de jaar had ƒ8.1 millioen opgeleverd. De ontvangsten aan accijns op suiker vielen na de hoge opbrengst in Mei ad 10.1 mil lioen vrij scherp terug tot 7.1 millioen. Daarentegen werd aan accijns op tabak een in vergelijking tot de voorgaande maanden hoog bedrag geïnd, namelijk 26.2 millioen. In Juni 1950 beliep de op brengst van dit middel 20.8 millioen. De rechten van registratie brachten in Juni 3.6 millioen op, tegenover zowel in April als Mei 4.4 millioen. De ontvang sten uit hoofde van de successierechten bedroegen in Juni 6.7 millioen en lagen daarmede beneden de gemiddelde op brengst in de eerste vier maanden van dit jaar, welke 8.5 millioen beliep. Het bruto-kohierbedrag der beide buiten gewone heffingen vorderde in Juni met 13.9 millioen tot 3.567.9 millioen. Van het laatstgenoemde bedrag heeft 2.479.4 millioen betrekking op de Vermogensaan- wasbelasting en 1.088.5 millioen op de vermogensheffing ineens. Doordat de te ruggaven in Juni een totaal van ca. 443 millioen bereikten, steeg het netto-kohier bedrag tot ca. 3.125 millioen. De ontvangsten uit hoofde van de bui tengewone heffingen beliepen in Juni 5.9 millioen, waarmede het totaal geïnd be drag op 2.839.8 millioen kwam. Hiervan betreft 1.835.3 millioen de Vermogens- aanwasbelasting en 1.004.5 millioen de Vermogensheffing ineens. ADVERTENTIE DEN HAAG BLOEMENZEE In het Zaterdag te Den Haag gehouden Bloemencorso verwief de door ons vervaardigde wagen voor de Erven Lucas Bols „DE EREPRIJS" Bloemenmagazijn Binnenweg 18, Heemstede, tel. 3-80-80. Athletiek Tijdens de internationale athletiek ontmoe ting België—Nederland heeft onze landgenoot Huizinga het stceple-record 3000 meter ver beterd. Zijn tijd bedroeg 9.44. Het oude record stond op naam van De Roode (9.45). Er werden in totaal dus drie Nederlandse records verbeterd in Antwerpen, De zeer bekende Franse organist Jean Langlais van de Basiliek van Sint Clotilde te Parijs zal op Donderdagmiddag 9 Augus tus van 3 tot 4 uur het orgel van de Oude Bavo in Haarlem bespelen. Zijn programma vermeldt de Prelude en tripélfuga in es klein en vier koralen van J. S. Bach, de tweede suite van Cléram- bault, een Suite frangaise van Jean Langlais zelf en tot slot een improvisatie op een hem nog op te geven thema. Jacob Bijster vervangt morgen, Dinsdag avond de stadsorganist. Hij zal vier kleine preludes en fuga's van de Leipziger Tho maskantor spelen, alsmede een Gebed van C. Franck, een paar korte composities van Louis Vierne en Joseph Jongen. Het recital wordt besloten met de eerste uitvoering van Bijsters Toccata en ricercare. Aan de heer F. Vedder, hoofdcommies op dé Heemsteedse secretarie, werd Zater dag bij het bereiken van de 65-jarige leef tijd door de burgemeester, mr. A. G. A. ridder van Rappard die daartoe zijn vacantie had onderbroken in tegenwoor digheid van de wethouders F. J. van Lent en H. Disselkoen en het secretariepersoneel de gouden medaille verbonden aan de orde van Qranje-Nassau uitgereikt. De burgemeester hield bij deze plechtig heid een toespvaak waarin hij de scheiden de functionaris dankte voor de wijze waar op hij ruim 43 jaar getrouw zijn taak had verricht. Vervolgens gaf de gemeentesecretaris, de heer N. Vos, uiting aan zijn instemming met deze welverdiende onderscheiding voor de heer Vedder. Het verheugde de heer Vos in het bijzonder dat hij de geridderde na mens het gemeentebestuur de gouden draagmedaille mocht overhandigen. Mevrouw Vedder deelde met de kinderen in de hulde en kreeg van het gemeente- personeel fraaie anjers. De heer Vedder dankte met enige wel gekozen bewoordingen voor deze hartelijke huldiging. Een fietser die Zondagmiddag omstreeks half vijf bij het Stationsplein in Haarlem hel rode licht negeerde ligt vandaag met een diepe wonde aan het linkeronder been in de Johannes de Deo. Hij werd namelijk tengevolge van zijn onachtzaamheid door een bus aangereden, waarbij het linkerachterwiel van dat voer tuig over zijn fiets ging, waarvan niet veel heel bleef. Naar aanleiding van een ingezonden stuk getiteld „Dressuur" in ons blad van 31 Juli over een hond, die naar de mening van de inzender op te hardhandige wijze zwem men werd geleerd, schrijft de dresseur in kwestie: „De hond, die tien maanden oud is, kwam voor het eerst in het water. Hem werd het zwemmen geleerd, zoals het keuringsregle ment voor pplitiehonden dat voorschrijft. Aangezien de hond na een paar meter ge zwommen te hebben, niet meer boven kwam, was ik genoodzaakt de lijn snel in te halen. De hond is daarop nog enige malen het water overgezwommen, waarbij de lijn, waaraan hij vast zat, aan weerszijden strak gehouden werd." De dresseur raadt de inzender tenslotte aan om eens een kijkje te gaan nemen bij de keuring van politiehonden in de Heren duinen te IJmuiden, die daar van 6 tot en met 10 Augustus wordt gehouden, teneinde zijn kennis van hondendressuur te ver groten. HERVORMING VAN DE BBC WORDT BESTUDEERD Groter verscheidenheid wordt nagestreefd, maar het monopolie blijft gehandhaafd Van onze correspondent in Londen) In Nederland, met zijn verschillende radio-omroepen, kijkt men wel eens roet naijver naar de Engelse B.B.C., de British Broadcasting Corporation, omdat het prac- tischer en ook gezonder lijkt één omroep organisatie te bezitten. Maar in Engeland is men vaak jaloers geweest op ons systeem, omdat er kenne lijk nadelen verbonden zijn aan een radio monopolie. De voordelen er van tellen echter zwaarder, zodat de Engelsen er niet aan denken van hun B.B.C. af te stappen. Wel overweegt de regering thans tege moet te komen aan de behoefte tot decen tralisatie en onderlinge concurrentie door bevordering van meer regionalisme in de omroep, waarbij verschillende delen van het land hun eigen „home service"-pro- gramma's zullen verzorgen, onafhankelijk van Londen. Dit geldt dan voornamelijk voor Schotland, Wales en Noord-Ierland, maar ook is nog aan verschillende delen van Engeland zelf gedacht, "'elke een sterk eigen karakter bezitten. Het enige bezwaar, dat tegen het plan wordt geopperd, is dat men de plaatselijke omroepraden wil re- cruteren uit de kring der locale volksver tegenwoordigers, omdat dit de meest demo cratische oplossing zou zijn. Niet weinigen vrezen evenwel dat hierdoor de politiek een te grote invloed zou krijgen op de radio. Natuurlijk zijn de regeringsbenoemingen van de B.B.C.-leiders ook niet helemaal vrij van politiek, maar de B.B.C. gaat er prat op een nationale, onpolitieke organi satie te zijn. Partijpolitiek speelt in de pro gramma's inderdaad geen rol. De politieke partijen beschikken over een zeer bepei-kte zendtijd, gebaseerd op hun parlementaire sterkte. Ze krijgen af en toe een enkel kwartiertje voor een radio-rede van de politieke topleiders. Tijdens de ver kiezingscampagnes komen de partijen na tuurlijk eveneens aan bod, ook de commu nisten, maar de laatsten niet op het tradi tionele tijdstip na het avondnieuws van 9 uur. Hoewel de regering het recht van veto heeft, is de B.B.C. in vredestijd volkomen onafhankelijk, hetgeen zij ten overvloede dezer dagen bewees door te ageren tegen de radio-plannen van de regering! Een opheffing van het monopolie zou, zo vreest men, zeker leiden tot .vermindering van de hoge culturele standaard van de Engelse omroep. De Engelsen zijn ronduit tegen het Ame rikaanse systeem van advertenties of door particulieren verzorgde programma's. Ook voelt men weinig voor een aparte radio minister. De regering geeft richtlijnen, maar bemoeit zich niet met de dagelijkse gang van zaken. Een aparte televisie-orga nisatie komt er ook niet, hoewel velen menen dat de televisie stiefmoederlijk be deeld wordt omdat de geluidsradio de oud ste rechten bezit. Het Lagerhuis heeft ern stig gesputterd tegen het snode regerings voornemen om de B.B.C. in de eerstkomen de drie jaar 15 pet. belasting in rekening te brengen over de verplichte luisterbij dragen (een pond of ruim tien gulden per jaar, drie pond voor televisie). De B.B.C. heeft weliswaar een grote reserve, maar heeft thans elke penny nodig om met de tijd en de techniek mee te gaan. De rege ring vindt dat de B.B.C. ook haar steentje moet bijdragen voor de herbewapening. Om de continuïteit te bevorderen wordt thans voorgesteld om het vijfjarige charter vijftien jaar te verlengen, met een revisie op de helft van deze periode. Er heerst een strijd tussen de B.B.C. en de voetbalclubs, die tegen bepaalde radio reportages zijn omdat ze mensen weg zou den houden van de tribune^, een probleem dat ook wel elders wordt opgeworpen. Ook is er nog het vraagstuk van de bioscopen, welke zich niet alleen tevreden willen stellen met vertoning van B.B.C.-program ma's, maar hun eigen televisie-menu wil len opnemen en projecteren, inclusief sport en andere openbare gebeurtenissen. De bioscoop-organisatie ie echter nog niet met een goed omlijnd voorstel voor de dag gekomen. Natuurlijk kan de B.B.C. het niet ieder een naar de zin maken en komt er vaak ongefundeerde critiek op haar neer. Maar juist omdat de Engelse omroep vrij is van een bureaucratische geest, is er een mini mum van strubbelingen. Engeland kan trots zijn op de B.B.C. Het is een nationaal cultuurinstituut, welks be tekenis verder gaat dan de Kanaalkust. Een aantal fraai versierde personenauto's in het Bloemencorso dat Zaterdag in Beverwijk gehouden is. De damkampi'oen van Beverwijk, Velsen en IJmuiden, de D.C.IJ.-er Postma, heeft Zaterdagmiddag in de Ripperdakazerne te Haarlem zijn uitgestelde partij tegen W. de Jong (Oosterkwartier) gespeeld en haar, evenals alle zes vorige partijen, verloren in het damtournooi om de damtitel van Kennemerland. De stand is nu: Dukel (D.C.IJ.) Roozenburg (O.K.) Laros (D.C.IJ.) Sluiter (H.D.C.) W. de Jong (O.K.) Yme de Jong (Velsen) Willemse (St. Bavo) Abe de Jong (O.K.) Postma (D.C.IJ.) gew. gel. verl. pnt. 3 2 1 4 1 4 1 0 2 1 3 0 2 1 5 0 Drie spelers gaan het district Kennemer land in de persoonlijke damkampioenschap pen van Noordholland vertegenwoordigen: Sluit, W. de Jong en Yme de Jong, die dan ook de beste papieren bezitten. Abe de Jong en Postma zijn reeds definitief afge vallen. Ook Willemse heeft met een even tuele overwinning op Abe de Jong nog goede kansen. Vanavond wordt in het clublokaal van H.DiC. het tournooi met de laatste partijen besloten. Om de Haarlemse titel Doordat de partij Oussoren (Beverwijk) en Van Duyn (Halfweg) in remise eindigde, zijn deze twee spelers met Nieuwenhuizen (D.C.IJ.) op de bovenste plaats van de finale om het eerste klasse damkampioen- Ballet der Lage Landen Het Ballet der Lage Landen heeft Za terdag en Zondag in Bloemendaals Open luchttheater niet weinig succes geboekt met één der nieuwste toevoegingen aan het répertoire: „An American in Paris" van de nu ook in de artistieke leiding van het ge zelschap opgenomen Pieter van der Sloot op muziek van George Gershwin, waarin de choreograaf zelf de titelrol vervulde van de Amerikaanse soldaat, die zich op de Champs Elysées laat meeslepen door taxi chauffeurs en midinettes in een roes van uitbundigheid, tot hem een gevoel van heimwee bevangt, waaruit hij slechts ver lost wordt door de ontmoeting met een ge woon, sportief meisje uit zijn geboorteland. Het verhalende element, in een dergelijk „anecdotisch" ballet zeker niet onbelang rijk, is verre van duidelijk: de ordening der gegevens laat nogal veel te wensen, hetgeen men dubbel moet betreuren omdat van de talrijke originele figuren onder deze omstandigheden vaak weinig onthullende kracht uitgaat. Bovendien meen ik te mo gen opmerken dat de muziek, althans wan neer ze (zoals thans geschiedde) op één piano wordt gespeeld, niet stevig genoeg dient om een formule van George Ba- lanehine te lenen als vloer om op te dansen. Ondanks dit alles kon men genieten van een onderhoudend, zelfs in vele opzichten aantrekkelijk stuk werk, vooral in het tweede gedeelte dat begint met het kenbaar worden van de (door Mascha ter Weeme goed gepersonifieerde) nostalgie. Het zicht baar maken van de doffe, vreugdeloze vro lijkheid mag zelfs buitengewoon geslaagd worden genoemd, evenals de daarop vol gende, voortreffelijk te pas gebrachte revue- dansen. Speciaal wil ik de aandacht vesti gen op het dit keer inderdaad veelbeteke nende tillen, dat men zo vaak te onpas ziet geschieden, doch hier volledig verantwoord was. Pieter van der Sloot heeft reeds eerder bewezen een veelbelovend choreograaf te zijn. Het ware te wensen dat hem de mo gelijkheid werd geboden zich op dit gebied naar de eis te bekwamen. Hij heeft een be nijdenswaardige kijk op het danstoneel. Van de medewerkenden verdienen Mascha Stom en Greetje Donker een compliment voor de wijze waarop zij twee populaire melodieën belichaamden. Voor het overige bestond het programma uit oude bekenden, onder meer het we derom zeer gewaardeerde „Tuinfeest" op muziek van Offenbach en de grote pas-de- deux uit „De schone slaapster" van Petipa- Tsjaikofski dat wil zeggen op Zondag avond, want Zaterdag" fungeerde een regénbui als speelbreekster. Weliswaar deelde Wolfgang Wijdeveld ons na afloop van de pauze door middel van de piano mede dat we nog lange niet naar huis zou den gaan, doch daarbij rekende hij buiten de legendarische waard Pluvius, die dit muzikale optimisme logenstrafte. De toe schouwers mochten Zondag terugkomen, toen het amphitheater verder door een groot aantal buitenlanders gevuld werd. De keuze van het openingsnummer „Uitno diging tot de dans" van Max Dooyes op de gelijknamige wals van Carl Maria von Weber leek mij niet gelukkig gekozen, daar hiervoor de medewerking van het kunstlicht onmisbaar is. DAVID KONING schap van Haarlem en omstreken ge ëindigd. Tussen deze drie spelers moet nu een herkamp plaats vinden om uit te maken wie de kampioen der afdeling wordt. De speler die de titel wint, promoveert naar de hoofdklasse en komt uit als ver tegenwoordiger voor zijn district in de eind strijd om het kampioenschap van Noord holland, eerste klasse. De eerste partij van deze barrage-par tijen wordt gespeeld bij de Haarlemse Dam club in gebouw „Zang en Vriendschap" tussen Oussoren en Nieuwenhuizen en wel op hedenavond; de tweede partij tussen Nieuwenhuizen en Van Duyn volgt op 8 Augustus in het clublokaal van de Bever - wijkse Damclub en de derde tussen Van Duyn en Oussoren zal op 15 Augustus in Haïfweg gespeeld moeten worden. De eindstand der finale is: gew. gel. verl. pnt. J. Oussoren (B'wijk) 2 1 1 5 H. Nieuwenhuizen (D.C.IJ.) 2 115 D. van Duyn (Halfweg 2 115 N. M. Oud (Heemstede) 12 1 4 J. Berghuis (Haarlem) 0 13 i Beverwijkse bekent roof van 300.' Naar wij vernemen heeft de 43-jarige Beverwijkse M. P. B. bekend, verleden week een 19-jarige Finse zeeman op weg naar zijn schip, dat aan de Kanaaldijk te IJmuiden lag, van f 300 te hebben beroofd. De daderes, die reeds door de Velsense politie was aangehouden, is aan de Justitie overgegeven. Met grote snelheid, bij nader onderzoek zelfs te grote snelheid, reed de achttien jarige A. F. M. W. uit Santpoort, in gezel schap van zes vrienden Zondagavond half negen op de Zeeweg in Overveen naar het strand. Ter hoogte van de Ere-begraaf- plaats wilde W. de auto met een snelheid van over de honderd kilometer door een bocht draaien, hetgeen echter mislukte. De wagen vloog in de berm, reed nog een eind- weegs door en sloeg tenslotte over de kop, enkele meters vóór de plaats waar een paar mensen in het gras waren gezeten. Het hevig geschrokken septet klom won der boven wonder ongedeerd uit de vrijwel totaal vernielde auto, die met de wielen omhoog in het struikgewas lag. De jeugdige chauffeur had de auto van zijn vader geleend, die met vacantie in Italië vertoeft. Nieuwe complexen „Onze Woning" wordon Vrijdag ingewijd Op Vrijdagavond zal de woningbouw vereniging „Onze Woning" haar nieuwe complexen aan de Eksterstraat en om geving officieel in gebruik nemen. Het betreft hier voor een groot deel „stuntwoningen", die zonder Rijkssubsidie zijn gebouwd en het zijn de eerste blokken met drie woonlagen die voor een Haar lemse woningbouwvereniging zijn gebouwd. Bezwaren tegen uitbreidingsplan worden morgen toegelicht Dinsdagmiddag om twee uur zal een Commissie uit Gedeputeerde Staten op het Haarlemse Stadhuis in een openbare zitting gelegenheid geven tot een mondelinge toe lichting op de bezwaarschriften tegen d.e uitbreidingsplannen „Omgeving Zijlweg" en „Bloys van Treslonglaan". De Haarlemse raad heeft die uitbreidings plannen in zijn vergadering van 26 Juli 1950 vastgesteld. Het komt de laatste tijd nogal eens voor dat employés van Schiphol zich wegens diefstal of verduistering voor de Haarlemse rechtbank of bij de politierechter te ver antwoorden hebben. Hedenmorgen stond een drietal in de beklaagdenbank, dat er van beschuldigd werd in enige maanden tijd een hoeveelheid materialen van de K. L. M. gestolen en verkocht te hebben. De magazijnbediende J. H. K. hoorde vier maanden tegen zich eisen, omdat hij allerlei kleine dingen uit het magazijn zou hebben weggenomen die hij dan een zekere P. van T. meegaf, die het op zijn beurt aan een op koper verkocht. De winst deelden zij sa men. De politierechter veroordeelde K. tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek. Tegen van T. eiste de officier twee maanden. De verdachte ontkende geweten te hebben dat de goederen, die hij van K. moest vervoeren en verkopen, van diefstal afkomstig waren. De politierechter ver oordeelde hem tot een geldboete van 200, subsidiair 50 dagen hechtenis plus een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van drie jaar. De magazijnbediende L. B. en de contro leur G. van Z. hoorden respectievelijk drie en vier maanden tegen zich eisen. Ook zij werden er van beschuldigd enige keren goederen van de K.L.M. te hebben gestolen en verkocht. Zij werden beiden tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. BINNENLAND De Sibajak van de Koninklijke Rotter damse Lloyd wordt morgen, Dinsdag, uit Indonesië te Rotterdam verwacht met. bijna 950 passagiers, merendeels repatriërende gouvernmentsambtenaren en kleine zelfstan digen. De ontscheping geschiedt die middag om 17 uur. Degenen, die door de Dienst van Maatschappelijke Zorg worden thuis ge bracht, worden pas Woensdagmorgen 8 uur ontscheept. Tijdens een oefening hebben militairen uit de Bergse Maas een auto opgehaald, waarin zich de stoffelijke resten bevonden van een 37-jarige zakenman uit Den Haag en een 31-jarige inwoonster van Utrecht Zij werden sinds 29 Maart 1947 vermist. Het staat thans vast dat de auto in de avond van die dag, toen het zeer slecht weer was, via een buiten gebruik gestelde afrit naar een veer te water is gereden. Naar het Centraal Bureau voor de Sta tistiek mededeelt is gedurende de maand Juni voor een bedrag van f 168 millioen aan verzekeringen gesloten. Hiervan bedroeg de kapitaal verzekering f 66 millioen, de rente verzekering f83 millioen en de volksverze kering f 19 millioen. In Mei werd voor een bedrag van f 163 millioen aan verzekeringen afgesloten, waarvan kapitaalverzekering f56 millioen, renteverzekering f90 mil lioen en volksverzekering f 17 millioen. In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is op nummer 9489 f 50.000 ge vallen en op nummer 16783 f 10.000. Het bestuur van de V.P.R.O. heeft aan de Nederlandse Televisie Stichting medegedeeld, dat de V.P.R.O. het op prijs stelt bij de ko mende televisie-uitzendingen te worden betrokken. De stichting Door de Eeuwen Trouw zal op 11 Augustus in Den Haag een protest vergadering houden naar aanleiding van het door de regering uitgevaardigde verbod aan bestuurders van de stichting om de Ambonese woonoorden te betreden en tevens naar aan leiding van het vlagincident in het Am bonese woonoord te Woerden. Ds. N. Padt, Ned, Hervormd predikant te Oostzaan, heeft het beroep van de stich ting Neder-Veluwe van de Nederlandse Protestantenbond aangenomen. Op de terreinen van de „raasheuvel" te Vierhouten is een internationaal kamp van de sociaal-democratische jongerenvereniging „Nieuwe Koers" begonnen, waaraan Neder landers, Duitsers, Engelsen, Zweden, Saar- landers en een Spanjaard deelnemen. Het kamp is na een inleidend woord van Jan de Leede, voorzitter van „Nieuwe Koers", door minister-president dr. W. Drees geopend. HAARLEM EN OMGEVING Een 38-jarige Haarlemse monteur bood zijn werkgever, een fabrikant van speelgoed artikelen, een collectie van dertig speelgoed- paardjes aan. Pas later ontdekte de fabrikant dat de monteur de paardjes uit zijn eigen, fabriek had meegenomen. De man is wegens poging tot oplichting aangehouden. De Amersfoortse politie heeft aan haar Haarlemse collega een 22-jarige kantoor bediende overgegeven die er van verdacht wordt op 25 en op 27 Juli fietsen bij Haar lemse handelaren te hebben gehuurd, die hij vervolgens tegen vijftien en dertig gulden van de hand heeft gedaan. De Harmonie „Crescendo" uit Spaarn- dam zal op Zondagmiddag 12 Augustus om drie uur in het Bloemendaalse Openlucht theater spelen. Candidaat B. Bijleveld te Haarlem heeft een beroep ontvangen van de Christelijk Gereformeerde Kerk van Meppel. De directeur-generaal der P.T.T. heeft aan mej. G. Sjollema te Haarlem (Inspectie bureel) ingaande 1 October 1951 op haar verzoek eervol ontslag verleend als referen daris 2de klasse der P.T.T. VIJFTIG JAAR GETROUWD Zondag vierde het echtpaar Roesen-Van Sprokkelenburg te Vogelenzang onder grote belangstelling zijn gouden bruiloft. Het echtpaar is nog zeer kras en verheugt zich in een goede gezondheid. De herden king werd opgeluisterd door een serenade door het fanfarecorps „Kunst na Arbeid". Voor de hoofdakte werden te Haarlem acht candidaten geëxamineerd, waarvan slaagden de heren: W. Poezee en J. J. Vethaak. Geëxamineerd voor gedeelte B., eveneens acht canidaten. Geslaagd de heren: J. M. Molthoff, A. F. M. Lageman, D. Medema, L. Roosjen en E. L. M. van Leeuwen. Examen handenarbeid Geslaagd de'heren: L. Schwlrtz, A. Her scheid, P. Rogaar, I. van Grasstek, M. Schoon, J. Smit, W, Teeuwen, A. Vader, H. Veltkamp, F. Versluis, P. van Vliet, L. van der Weijden, A. van Hartlngsveldt, W. Wei- boren, W. Haug, G, Heymenberg, A. de Jong en M. Keuning. Afgewezen 9 candidaten. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 4 Augustus 1951 GEHUWD: 4 Aug., M. H. Prenen en H, Eohuis: C. J. Henskens en H. Buma. BEVALLEN van een zoon: 1 Aug., M. A. VonkLicht; 2 Aug., M. DasPoppleweil; 3 Aug.. M. Winkelman—Greuter; A. A. Ver kadeBerghuijs; 4 Aug., M. A. InpijnDroog. BEVALLEN van een dochter: 1 Aug., E. UlrichKoelemeijer; 2 Aug., L. Heuper manSpijkstra'; W. L. Somers—Heuschkiel; 3 Aug.. D. DekkerSmit; H. A. NielandPol- latschek; H. M. C. van Krimpenvan Excel. OVERLEDEN: 2 Aug., K. Kingma, 74 j., Garen kokerskade; C. Lamboo—Pijlman, 64 j„ Leidsestraat; P. M. LeeuwerkeKoelemeijer, 27 j.. Korte Jansstraat; 3 Jkvr. I. Teding van Berkhoutvan Lennep, 78 j.. Kamperlaan; N. C. van der Wiele—Koop, 63 j., Kamper laan. 3-3Ned. 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Ree. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned .Seheepv. Unie H. V. A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings Vrijdag koersen 87% 87% 173 173 228 226 165 116% 158% 159% 289 289 102% 103% 167 167 137% 137 116 115% 79% 80 152 152 156 156 156% 156 51% 51% 59% 59% 46% 46 74% 75% 45% 45 44% 47%

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3