OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Grondwet Decorum wordt geschaad als hoge officieren per tram, bus of fiets naar huis rijden Vandaag publiceert de Russische pers Trumans vriendschapsgroet Weerbericht Indonesische regering gelast alle gezagsapparaten: Vastberaden optreden' Beraadslagingen in Perzië beginnen met protest tegen ontactische uitlating UNO-delegatie wacht Noordelijke garantie af Het woord is aan Groeiende wrevel bij de Masjoemi Maar de Kamercommissie voor de Rijksuitgaven is het hiermee niet eens Dure jubilea Ministerscomité te Straatsburg gaat soepeler werken Washington: De wereld heeft geen vertrouwen meer in achting der Sovjet-Unie voor verdragen Resolutie over het Suez-kanaal gereed 66e JAARGANG No 25 Hoofdkantoor Grote Houtstraat. 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1951 Haarlems Dagblad 29 5e JAARGANG No 189 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MET nogal verrassende snelheid heeft de regering haar mening te kennen ge geven omtrent voorstellen, door de com missie voor de Grondwetsherziening in haar interim-rapfWt neergelegd. Het geldt weliswaar nog maar een voorlopige beslis sing over een voorlopig rapport, maar zij houdt niettemin een belangrijk besluit in. De regering heeft besloten dat twee zaken niet in verdere behandeling zullen worden genomen, namelijk ten eerste het voorstel betreffende het vervallen verklaren van revolutionnaire vertegenwoordigers van het lidmaatschap van vertegenwoordigende lichamen en ten tweede het voorstel om een verschijningsverbod van bepaalde bla den mogelijk te maken. Dit tweede voor stel, verleden week reeds op deze plaats besproken,was evenals het andere niet voor het eerst aan de orde. Daar is hier aan herinnerd: kort voor de oorlog diende de minister van Justitie mr. Goseling een wetsontwerp in, waarin een verschijnings verbod mogelijk werd gemaakt. Het betrof toen evenwel geen Grondwetsherziening, die voor een wettelijke maatregel van dien aard ook niet noodzakelijk is. De helft der leden van de huidige Grondwetscommissie, opnieuw met een voorstel komend, wilde er evenwel juist extra nadruk op leggen door opneming in de Grondwet. Indertijd be hoorden wij tot de bestrijders van het wets- ontwerp-Goseling en wij hebben ons ver leden week ook bij hen geschaard, die het voorstel van de helft der leden van de commissie bestrijden. Dit is geschied op verscheidene hier uiteengezette gi-onden. Het kan ons dus slechts verheugen dat de regering besloten heeft, de mogelijkheid van een verschijningsverbod van bepaalde bladen niet in verdere behandeling te nemen. Het andere voorstel, waartegen zij een afwijzende houding heeft aangenomen de mogelijkheid tot vervallenverklaring van revolutionnaire leden van vertegen woordigende lichamen van het lidmaat schap daarvan heeft veel minder tegen stand in de Grondwetscommissie ontmoet. Een grote meerderheid der commissie heeft het ondertekend. Er waren niet meer dan zes leden tegen, die in een aan de Koningin gerichte minderheidsnota hun bezwaren kort maar krachtig geformuleerd hebben. Ook een dergelijk voorstel is al eerder in gediend. namelijk in de Grondwetscommis sie van 1936. Het haalde, twee jaar latei-, de vereiste meerderheid niet. Ditmaal heeft de meerderheid der commissie het aldus ge formuleerd, dat leden der Tweede Kamer, van Provinciale Staten en van Gemeente raden door een meerderheid van minstens tweederden van die lichamen van hun lid maatschap vervallen kunnen worden ver klaard „indien zij een streven tot uitdruk king brengen, gericht op de verandering van de bestaande rechtsorde met behulp van onwettige middelen." De voorstellers hebben in hun toelichting gezegd dat zij een open oog hebben voor de bedenkingen, die tegen de bevoegdheid tot vervallenver klaring kunnen worden aangevoerd. Niet temin achten zij het gewenst, de mogelijk heid te openen. Van het vertegenwoordi gend stelsel mag geen gebruik worden ge maakt om met behulp van onwettige mid delen de rechtsorde aan te tasten. Dit is een eenvoudige, categorische uit spraak die aannemelijk genoeg klinkt, maar waarmee het hoofdpunt wel zeer summier wordt afgedaan. En de tegenstanders in de commissie achten het voorgestelde middel volstrekt ondeugdelijk. Zij hebben eraan herinnerd dat de bestaande wetgeving het heel wel mogelijk maakt, tegen revolution naire partijen op te treden. Heeft een volksvertegenwoordiger zich aan een straf baar feit van revolutionnaire aard schul dig gemaakt, dan kan de rechter hem uit het passieve kiesrecht ontzetten, waardoor hij ophoudt volksvertegenwoordiger te zijn. Heeft het feit in de volksvertegenwoordi ging zelf plaats, dan kan de betrokkene onder bepaalde omstandigheden zelfs een jaar lang van het bijwonen der zittingen worden uitgesloten. De minderheid, in haar nota, verklaart „dat zij zich ternauwernood een pijnlijker situatie kan voorstellen dan wanneer een meerderheid, zij het dan een gequalificeer- de, van een vertegenwoordigend lichaam een of meer medeleden uitstoot om rede nen, buiten hun parlementair gedrag ge legen, dus om politieke redenen." Zij ver moedt bovendien dat zulk een scherven- gericht de getroffenen niet onwelkom zal djn en hen in veler ogen met het aureool van de martelaren sieren. Er is een duidelijke overeenkomst tussen het voorstel dat een verschijningsverbod van bladen mogelijk wil maken en dit voorstel betreffende vervallenverklaring van het lidmaatschap van publieke be stuurslichamen. Dit wordt misschien het best aangeduid door te herhalen hetgeen hier verleden week naar aanleiding van het mogelijke verschijningsverbod tot besluit werd aangevoerd: ,.Een regerings stelsel moet in wezen zo sterk zijn dat het zijn belagers in het open veld durft te ontmoeten. Passen zij unfaire methoden toe, dan moet men zorgen zo sterk te zijn dat die hun doel missen. Ook is het in een vrije samenleving niet mogelijk, de men sen blijvend meningen op te dringen ze door hen als overtuiging te doen aanvaar den die in lijnrechte strijd met de feiten zijn. Men. moet het spel der vrije krachten' en dé botsing der vrije meningen niet onderschatten." Het verheugt ons dat de regering een afwijzende houding tegenover een mogelijk verschijningsverbod van dagbladen heeft aangenomen. Het verheugt ons, eigenlijk hoofdzakelijk om dezelfde redenen, even zeer dat zij' dezelfde opvatting ten aanzien van vervallenverklaring van het lidmaat schap van revolutionnaire volksvertegen woordigers heeft getoond. Evenals de min derheid der Grondwetscommissie achten ook wii dergelijke middelen ondeugdelijk. R. P. Dollars voor Franco Op grond van het leningsprogramma, dat door het Amerikaanse Congres is goedge keurd, heeft de export-import bank te Washington nieuwe credieten ten bedrage van in totaal 5.600.000 dollar aan Spanje vers-trekt. Hiervan is circa 2.400.000 dollar bestemd voor verbetering van de electrici- ieitsvoorziening in het gebied van Madrid en <le rest voor ontwikkeling van de Spaan se productie van mineralen. Op het Wereld-jeugdfeestin Oost-Berlijn, dat veertien dagen duren zalbestaat voor de jonge „pioniers" leden van de communistische jeugdorganisaties gele genheid, groeten te zenden aan maarschalk Stalin. Enkele zeven- en achtjarigen tekenen het groetenboek voor het Russische staatshoofd. George Macdonald: Wanneer wij geen sympathie meer hebben met de jeugd is ons werk in deze wereld afgelopen. DJAKARTA. (Aneta). Er waren niet zoals anders gebruikelijk is notulisten en stenografen aanwezig bij de Dinsdag gehouden vergadering van het Indonesische kabinet, waarop de veiligheid in Indonesië werd behandeld in verband met de onge regeldheden van de laatste dagen. De ka binetszitting werd bijgewoond door dc procureur-generaal en de chef van de staatspolitie. Na afloop der bijeenkomst zeide de minister van Voorlichting, Nono- moetoe, tot de pers: „Het is de plicht der regering om krachtige maatregelen te ne men tegen alle anti-nationale acties en be wegingen, welke het gezag aantasten en orde en veiligheid verstoren. Alle gezags apparaten hebben de instructie ontvangen STAATSSECRETARIS VAN OORLOG: Blijkens haar verslag over het rapport der Algemene Rekenkamer over 1950 heeft de Commissie voor de Rijksuitgaven uit de Tweede Kamer met ontstemming kennis genomen van het gebruik, dat opperofficieren en leden van de Legerraad maken van dienstauto's voor het afleggen van de afstand tussen woonhuis en bureau. Na een schriftelijke opmerking van dc Rekenkamer heeft de staatssecretaris van Oorlog mede gedeeld het niet met het minimaal vereiste decorum verenigbaar te achten, dat opper officieren in uniform zteh te 's-Gravcnliagc tijdens de spitsuren geregeld met andere militairen onder dc haastig dringende menigte der gebruikers van trams of autobussen moeten mengen of viermaal per dag per rijwiel de afstand tussen woonhuis en bureau moeten afleggen. Dé commissie is eenstemmig van oordeel, dat niet gezegd kan worden, dat vóór de oorlog het decorum schade leed doordat opperofficieren zich voor genoemd doel ont hielden van het gebruik van dienstauto's en dat dit ook nu niet het geval is. De commissie stelt de vraag of het deco rum van opperofficieren, die zich des avonds in uniform buiten hun woning be geven, ook geacht moet worden schade te ondervinden, wanneer zij daarvoor geen auto gebruiken. Hoe wordt in zulk een geval dan gehandeld, want een dienstauto zal daarvoor toch zeker niet wofden gebruikt? De aangelegenheid van het gebruik van een dienstauto voor het vervoer van een hoge functionaris tussen woonhuis en kan toor schijnt naar het gevoelen van de com missie op het ogenblik, zowel bij de mili taire als bij de burgerlijke departementen, geregeld te zijn op een wijze, waarmee het rijksbelang zeker niet is gebaat. De com missie verzoekt te worden voorgelicht over de ten deze geldende regeling, alsmede over de strenge voorschriften, die voor het ge bruik van dienstauto's in Maart 1951 zijn uitgevaardigd. Hetgeen de Rekenkamer heeft medege deeld over het gebruik van een dienstauto voor privé-doeleinden door een hoofdamb tenaar vindt de commissie ergerlijk. Dat een hoofdambtenaar in gemoede durft te De vier Amerikaanse leden van de UNO- delcgatie voor Korea zijn Dinsdag van Tokio naar Korea gevlogen. De UNO- delegatie is, naar gemeld wordt, gereed om naar Kaesong te reizen zodra de Noorde lijken een deugdelijke garantie geven, dat dc conferentiezöne neutraal blijft. Per radio is dit aan de Noordelijke delegatie medegedeeld. Woensdagochtend was nog geen antwoord ontvangen, maar Dinsdagavond beweerde radio Peking, dat de Amerikaanse troepen zelf de neutraliteit van Kaesong hadden geschonden. Geallieerde vliegers hebben intensief verkeer op de Noord-Koreaanse wegen in de richting van het centrale front waarge nomen. Dé eerste luchtmachtgroep zegt van de ruim 500 waargenomen voertuigen er een aantal te hebben vernietigd en beschadigd. Ook ten Noorden en ten Zuiden van Won san aan de Oostkust zijn Noordelijke be voorradingsvoertuigen waargenomen. beweren, dat hij regelmatig Zaterdagsmid dags en Zaterdagsavonds in de Haagse binnenstand dienstbesprekingen heeft te voeren, werpt een merkwaardig licht op de mentaliteit van deze wel zeer ijverige hoofdambtenaar van het departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. In deze zaak is nu een regeling getroffen in de geest van een vroeger door de com missie gedane suggestie. De commissie voor de Rijksuitgaven zegt verder: De verschillende aangelegenheden, welke de Algemene Rekenkamer in haar verslag relateert, maken een weinig opwekkende indruk. Er is alleszins aanleiding toe, dat de minister van Financiën er nogmaals bij zijn ambtgenoten op aandringt, alle niet nood zakelijke uitgaven achterwege te laten. Als voorbeeld daarvoor kan worden ge wezen op uitgaven, verbonden aan het vieren van jubilea van 's rijks diensten, aan recepties of diners bij vertrek van rijksambtenaren en aan dc uitgaven van boeken en tijdschriften. De werkelijke kos ten van jubilea en van recepties en diners zijn meestal veel hoger dan die, welke ter kennis komen van de Algemene Reken kamer. Veelal toch zullen er nog vrij aanzienlijke bedragen aan reis- en verletkosten bij moeten worden gerekend. Destijds is voorgesteld een commissie te belasten met de beoordeling van uitgaven voor drukwerken boven 10.000. Wat is ten aanzien van deze geschied? vraagt de commissie. Hetgeen dc Rekenkamer mededeelt over de resultaten van de Legertentoonstelling 1948 en de tentoonstelling Mijlpaal 1950 geeft niet de indruk, dat de rijksoverheid bij uitstek geroepen is om dit soort mani festaties te organiseren. De commissie meent te weten, dat de locaal georganiseer de tentoonstelling Rotterdam Ahoy geen tekort heeft opgeleverd. Wellicht verdient het aanbeveling bij het organiseren van tentoonstellingen door het rijk eerst eens informaties in te winnen bij particulieren, die op het gebied van het organiseren van tentoonstellingen kennelijk deskundiger zijn dan de rijksoverheid, zo zegt de com missie. om vastberaden op te treden, met in acht neming van de thans geldende wetten en bepalingen". De minister weigerde te antwoorden toen hem werd gevraagd of de communistische partij tot een verboden organisatie zal wor den verklaard. Hij zeide, dat er volgens hem wel degelijk verband beslaat tussen de ongeregeldheden in Oost- en in West- Java. „In verband met de onveiligheid in West- Java, die nog met de dag toeneemt, is het bestuur van de Masjoemi overgegaan tot het doen „bevriezen" van haar afdelingen in enige gebieden, zoals in het Indrama- joese, in de gebieden buiten de stad Tjia- mis en in de omstreken van Garoet. Voor de leden van de Masjoemi in deze gebie den is een instructie uitgevaardigd om stappen te nemen ter waarborging van de veiligheid van hun levens in deze onvei lige gebieden", verklaarde Kijai Isa Ans- hary, de voorzitter van de Masjoemi in West-Java. De onveiligheid is volgens de heer Isa Anshary behalve aan de bekende sociaal- economische factoren, in grotere mate aan politieke factoren te wijten. Hij noemde het feit dat het huidige kabinet Soekiman- Soewirjo wel gesteund wordt door het par lement, doch niet door de grote meerder heid van het volk buiten het parlement. „Het is verkeerd om in de mening te verkeren, dat een kabinet sterk kan wor den genoemd, indien het wordt gesteund door de meerderheid in het parlement, ter wijl het in feité geen vertrouwen kan ver krijgen van de maatschappij", zo verklaar de Kijai Isa Anshary. Hij voegde hieraan toe, dat vele door Naar verluidt heeft het ministerscomité van de Raad van Europa het zogenaamde „eenstemmigheids-principe" laten vallen. Ér zullen voortaan besluiten kunnen wor den genomen met onthouding van een der ministers. Hiermede is dus in wezen het vetorecht vervallen. Als een minister zich van stemming ont houdt, is zijn land niet aan de getroffen regeling gebonden, doch kan later alsnog toededen. De sjah van Perzië in gesprek met leider van de Britse delegatie naar de Britse Lord Privy Perzië ter bespreking Seal Richard Stokes, van het olie-geschil. Sirenen Dinsdag is in Tokio bekend gemaakt, dat een groot aantal Noord-Koreaanse vrouwen in Korea over niemandsland optrok en riep „kom maar hier, jongens". Toen nieuwsgierige Ameri kanen zich lieten zien, openden de vrouwen het vuur met geweren en wer den verscheidene soldaten gewond. Een hevig verontwaardigde soldaat, die gewond werd, weigerde zich achter het front te laten vervoeren. Hij wachtte legen een rots geleund en opende het vuur, zodra hij een doel zag. Hij raakte een der vrouwen. „Nu ben ik geen lieer meer. O.K. breng me maar weg", zei hij toen. TEHERAN (Reuter). Het Perzische kabinet heeft in een speciale vergadering besloten bij Engeland te protesteren tegen uitlatingen van de Britse consul-generaal in Chorramsjahr, Charles Capper, zo zegt een officiële Perzische bron. Capper zou Zondag tegenover verslaggevers te Abadan hebben verklaard, dat Hoessein Makki, secretaris van de Perzische olie-commissie en perschef Mazda „gevaarlijke élementen zijn" die uit Abadan moeten worden terug geroepen als voorwaarde voor het beginnen van de besprekingen te Teheran. De kabinetsvergadering, die drie uur ge duurd heeft, is gehouden ter bespreking van een aide mémoire van Richard Stokes, waarin deze het Britse standpunt uiteen zet, zoals hij dat eergisteren reeds monde ling aan de Perzische delegatie had ken baar gemaakt. Stokes en Harriman zijn gisteren door Makki rondgeleid langs de arbeiderswonin gen van de Anglo Iranian. Duizenden ar beiders riepen: „Leve Hoessein Makki, de voorvechter van de rechten van Perzië". Ondanks de grote hitte leidde Makki zijn gasten ook naar het „tentendorp", waar 10.000 Perzische arbeiders wonen. Hij hield daar voor een grote menigte arbeiders een redevoering, waarin hij er op wees, dat de arbeiders van de Anglo Iranian van de elementairste levensvoorwaarden verstoken zijn en ingrijpende hervormingen nodig zijn om hun een behoorlijke levensstandaard te verzekeren. De olie-commissie van het Perzische ka binet heeft in een speciale bijeenkomst een schrijven van minister Stokes bestudeerd, waarin deze een algemene uiteenzetting geeft van zijn standpunt over het Brits- Perzische oliegeschil. Men verwachtte dat de commissie een antwoord zal opstellen, dat op een hedenavond te houden bijeen komst met de Britse delegatie zal worden overhandigd. Stokes zal dan uit Abadan te Teheran zijn teruggekeerd. Op een gisteravond te Abadan gehouden persconferentie heeft minister Stokes medegedeeld, dat de staf-employés der „Anglo-Iranian" er op staan, dat zij hun werk zullen kunnen verrichten in een or ganisatie, die op technisch en administra tief gebied volstrekt doelmatig werkt en die in hoofdzaak Brits personeel in dienst zal hebben. Stokes deelde verder mede beraadslaagd te hebben met hoge functio narissen van de „Anglo-Iranian" en met ieden van de gemengde Britse raadgevende commissie der maatschappij. het kabinet genomen stappen „niet beleid vol" kunnen worden genoemd. Ofschoon het kabinet een votum van vertrouwen heeft kunnen verwerven van het parle ment, wil dit niet zeggen, dat het parle ment zal verzuimen, het beleid van het ka binet aan een scherpe critiek te onderwer pen. De heer Isa Anshary verklaarde hel zeer te betreuren, dat premier Soekiman en minister Wahid Masjim (beide van Masjoemi) niet aanwezig waren in de zit ting van het kabinet voor het behandelen van de benoeming van de gouverneur van West-Java. Hij wilde echter geen verkla ring geven, waarom deze ministers toen niet aanwezig waren. „Het is de mening van vele fractielei ders in het parlement, dat het al dan niet voort blijven bestaan van het huidige ka binet grotendeels afhangt van het stand punt van de Masjoemi. En ik ben er zeker van, dat het hoofdbestuur van de Mas joemi zich ook bewust is van het feit, dat het grootste deel der Islamieten in Indo nesië reeds ontevreden is ten aanzien van vele door dit kabinet genomen maatrege len", verklaarde de heer Isa Anshary. WASHINTON. (Reuter). Volgens Mc- Dermott, woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, is nog niet besloten of de Verenigde Sta ten een officieel antwoord zullen zenden op het laatste voorstel van de Sovjet-Unie tot het houden van een Vijfmogendhcdcn- conferentie. „Het Kremlin is in zulke mate tekort geschoten in het nakomen van zijn verplichtingen, dat de wereld het vertrou wen in dc achting van dc Sovjet-Unie voor verdragen heeft verloren", aldus McDermott. Hij vervolgde: „Wij voor ons beschouwen het door de Sovjet-Unie voor gestelde vrcdespact tussen de vijf grote mogendheden als onderdeel van een pro- paganda-campagne, die ten doel heeft ons volk in slaap te wiegen". Volgens de Amerikaanse senator Brien McMahon heeft de Russische regering zich aan een misdaad tegen de vrede schuldig gemaakt door te weigeren de vricndschaps- resolutie te publiceren die door het Ame rikaanse Congres aangenomen en door president Truman aan de Russische rege ring doorgegeven is. Radio-Moskou heeft Dinsdagavond de tekst van president Trumans boodschap van vriendschap tot de Sovjet-Unie en het Russische antwoord, waarin een vredes verdrag der vijf mogendheden wordt voor gesteld, uitgezonden. Te Moskou deelde de persafdeling van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken mede dat de boodschap van Tru man Woensdag (heden) in de Russische pers gepubliceerd zal worden. Nederlandse mening: U.N.Oprimair Desgevraagd verklaarde een zegsman van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag, naar aanleiding van het Russi sche voorstel tot het sluiten van een vijf- mogendhedenverdrag ter versterking van de vrede, het volgende. „Geen enkele poging mag worden verwaarloosd, welke een redelijke kans biedt om te geraken tot een oplossing van de geschillen, die de vrede in gevaar brengen. Dat een overeen komst tussen de grote vijf daarvoor echter het aangewezen middel zou zijn, valt moei lijk in te zien. Immers, de doelstellingen en de organi satie der UNO zijn er volledig op berekend de vrede te waarborgen, indien alle par tijen daartoe oprecht medewerken. Dit geldt met name voor Korea, waar onnoemelijke ellende voorkomen had kun nen worden, indien zowel de Sovjet-Unie als de regering te Peking zich van den be ginne af aan de zijde van de UNO hadden geschaard. Indien de regeringen te Moskou en te Peking daaraan meewerken, bestaat de mogelijkheid, dat ook de Chinese volks regering haar plaats in de UNO inneemt. Zolang deze toestand bestaat en de Sov jet-Unie niet door haar feitelijke gedragin gen aantoont dat de vrede ook haar ernst is, is de enige waarborg gelegen in een gemeenschappelijke defensieve inspanning van de vrije volken, in de UNO of op regio nale basis, welke dan ook geen ogenblik mag verslappen". Engeland: Interessant Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken toonde zich Dinsdag in zijn commen taar op het Russische voorstel tot het houden van een vijf-mogendhedenconfe- rentie uiterst terughoudend. In regeringskringen heeft men de neiging het voorstel als een „nieuwe propaganda- actie" van de Sovjet-Unie te zien. Volgens kringen, die in het algemeen goed van de bedoelingen van Morrison op de hoogte zijn, zou de Britse regering het Russische voorstel zeer interessant vinden. Er wordt echter de nadruk op gelegd, dat de handhaving van de goede betrekkingen tussen Londen en Washington de hoek steen vormt van de Britse buitenlandse politiek. Parijs: Niet nodig „Er is geen behoefte aan een vredespact tussen de vijf grote mogendheden", ver klaarde de woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, „het bestaat reeds binnen de UNO, speciaal in de Veiligheidsraad, waarvan de grote vijf permanente leden zijn. Het handvest van de UNO vertegenwoordigt overeenkomsten, die gelijkwaardig zijn aan een vredesver drag tussen de grote vijf en tussen de andere leden". Veiligheidsraad United Press meldt uit New York: Groot-Britlannië, de Verenigde Staten en Frankrijk zullen Donderdag aan de Veilig heidsraad een resolutie voorleggen, waar in een beroep gedaan wordt op Egypte om de scheepvaartbeperkingen in het Suezka- naal te beëindigen. In deze resolutie wordt er voorts dc nadruk op gelegd dat de hand having van een dergelijke blokkade een duurzame vrede in Palestina in gevaar brengt. De drie landen werden het eens over de tekst van een ontwerp-resolutie en lieten deze circuleren onder de andere delegaties en ook onder de vertegenwoordigers van Egypte, Israel en Irak. De resolutie refereert aan een uitspraak van luitenant-generaal William E. Riley, chef van de UNO-bestandsmissie in Fa- lestina, waarin geconstateerd werd dat alle bemoeiingen met de scheepvaart in het Suez-kanaal „vijandelijke en aggressieve" daden zijn, in strijd met de bestandsover eenkomst. Westelijke woordvoerders zeiden goede hoop te hebben dat de resolutie de zeven stemmen, nodig voor de aanvaarding, ver krijgen zal. Een Russisch veto wordt niet waarschijnlijk geacht. NIEUWE DEPRESSIE IN AANTOCHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Vandaag enkele opklaringen, daarna overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen tijdelijk regen. Matige, af en toe krachtige wind, aanvankelijk uit Oostelijke richtingen, later weer draaiend naar Zuid of Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. 9 Augustus Zon op 5.12 uur, onder 2048 uur. Maan op 13.00 uur, onder 22.05 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 9 Augustus Hoog water: 7.24 en 19.47 uur. Laag water: 3.11 en 15.24 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1