Viva &ti Dagorder van generaal Hasselman PIJNEN Chefarine „4" doet wonderen SLAAPKAMER KLEEDJES PANDA EN DE WOUDROVERS Radio geeft Donderdag De Haarlemse watertoren ondergaat noodzakelijke en grondige restauratie Wereldnieuws „Het Nederlandse volk betaalt voor een leger, niet voor een troep zich misdragende soldaten". Vele lijders aan Rheumatische Pijn zitten zichzeU in de weg. Wereldraad der Kerken Vragen van Prinses Wilhelmina ZWITSALETTEN s Ruim twee millioen gulden brandschade in Juni Herhalingsoefeningen en vereveningsheffing Jacob Bijster speelde een nieuwe compositie Nieuwe Britse ambassadeurs te Belgrado en Athene Noors-Nederlandse besprekingen over atoom-onderzoekingen Het vlagincident te Woerden Nieuwe arrestaties van Amerikaanse communisten Pseudo-vogelpest in Den lip 10 Deense bijdragen aan het UNO-leger De Britse doktoren dreigen met staking SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR ZIJDE ca U BARTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Examens WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1951 2 De Leger voorlichtingsdienst deelt mede, dat de chef van de generale staf, generaal Hasselman, naar aanleiding van de ge beurtenissen te Eindhoven een dagorder heeft uitgegeven, waarin onder meer wordt gezegd: „Een aantal militairen, die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen waren geroepen in het kamp Oirschot, heeft zich Zondagavond tot rechtmatige ergernis van ieder weldenkend Nederlander op ernstige wijze misdragen. Het Neder landse volk betaalt jaarlijks 1500 millioen gulden voor zijn defensie. Het Nederlandse volk is bereid deze offers te aanvaarden, doch op één voorwaarde, namelijk dat deze offers niet vergeefs zijn. Het Nederlandse volk betaalt voor een 1 eg e r en niet voor een troep zich misdragende soldaten. Bij zonder beschamend is, dait te Eindhoven een deel van de bevolking zich tesamen met de onverantwoordelijke elementen tegen het gezag heeft gekeerd. Ik doe een beroep op de soldaten in wer kelijke dienst, om zich tegen deze erger lijke en het Nederland'se volk onwaardige toestanden te verzetten. Mijnerzijds geef ik de verzekering, dat ieder, die het gezag handhaaft, op mijin onvoorwaardelijke steun kan rekenen. Onruststokers daaren tegen zal ik met alle mij ten dienste staande middelen aanpakken". Voorts heeft generaal Hasselman aan de commandant van de te Oirschot gelegerde troepen, welke commandant volgens de Legervoorlichtingsdienst over houding en gedrag van zijn mannen (met uitzondering ADVERTENTIE En htm pqn maakt ze ook tot plaag van hun omgeving. Maar waarom zoudt ge bij de pakken neer zitten? Er is toch Kruschen Salts! De zes minerale zouten van Kruschen geven Uw bloedzuiverende organen, met name Uw lever, nieren en ingewanden, juist datgene aan verjongende energie, nodig om alle aan sporing op de bloedsomloop te ontwikkelen, waardoor voorkomen wordt dat pijnverwek- kende zuren en andere onzuiverheden zich gaan vastzetten en zo oorzaak worden van Uw pijn en ongemak. Kruschen bracht vele tienduizenden lijders aan rheumatische pijnen over de hele wereld uitkomst. Ook voor U verlichting van Uw pijn op korte termijn. Prinses Wilhelmina heeft aan het uit voerend comité van de Wereldraad van Kerken, dat deze week in Genève bijeen komt, de volgende boodschap gezonden: „Hoewel ik grote waardering heb voor de pogingen, die ondernomen worden van wege de kerken, andere instanties en per sonen, teneinde het onmetelijke probleem op te lossen, dat de mensheid heden ten dage en ook in de komende jaren zal blij ven drukken, ben ik desniettemin zeer ver ontrust over alles, wat' in déze nog ge beuren moet. Aan u, die daarin eerste initiatiefnemers zijt, zou ik gaarne met klem de volgende vraag voorleggen: Zouden niet alle volken en naties moeten doordrongen worden van hun wederzijdse verantwoordelijkheid, een verantwoorde lijkheid, die enkel en alleen op liefde ge bouwd kan zijn en tot een wereldomvat tende hulp moet worden voor deze onge lukkige mensen nu en in de toekomst op lange termijn? Zou het niet te verwezenlijken zijn, dat de ontheemden alom behandeld worden met liefde en toewijding en geestelijk en stoffe lijk geholpen op een wijze, die uitsluitend gericht is op hun eigen bestwil? Zij moeten niet aan een of ander doel dienstbaar gemaakt worden en niet anders te werk gesteld dan onder omstandigheden, overeenstemmend met de belangen van hun gezin. Ook de onvolwaardigen en zieken moeten ingeschakeld worden op zulk een wijze, dat zij zich bruikbaar en nuttig voelen. Zou er niet een nog nauwer contact ge zocht kunnen worden, en samenwerking gevonden met die kerken, die thans in deze de zwaarste last dragen en zon door u niet meer eenheid en coördinatie kunnen ge bracht worden in de pogingen van allen, die helpen?" HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.35 Platen. 10.30 De Antwoord man. 10.45 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Philharmonisch orkest. 11.45 Een avontuur lijke zeiltocht naar de Stille Zuidzee. 12.00 Gevarieerde muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.20 Orgel. 13.45 U kunt het geloven of niet. 13.50 Platen. 14.10 Amuse mentsmuziek. 15.00 Voor zieken. 16.00 Pro menade-orkest. 17.00 Muziekconcours te Kerkrade. 17.35 Wereldjamboree. 17.45 Platen. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Lichte muziek. 18.55 Een bezoek aan de Marinewerf Nieuwediep. 19.05 Zestig kaarsen voor Max Tak. 19.25 Platen. 19.40 Reist per worst. 20.00 Nieuws. 20.05 Opera. 22.15 Hoorspel. 22.25 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Bariton en orgel. 13.35 Piano. 14.00 Promenade-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Salon orkest. 18.00 Verzoekprogramma. 18.30 Naar de toekomstige bedrijfsorganisatie. 18.45 Le ger des Heils. 19.00 Nieuws. 19.15 Levens vragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Muzikale causerie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.45 De nieuwste wereld. 21.00 Sopraan en piano. 21.30 Amusementsmuziek. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.33 Voor landbouwers. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.30 Kwintet. 16.00 Lichte mu ziek. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang en piano- 19.50 Causerie. 20.05 Verzoekprogramma. 21.00 Hoorspel. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Moderne kamermuziek. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. van een aantal onruststokers) zeer tevreden is, een brief gericht van de volgende inhoud: „Ik heb kennis genomen van de ergerlijke misdragingen, waaraan zich een aantal dei- te Oirschot voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijnde militairen heeft schuldig, gemaakt. Ik gelast u het gezag met alle u ten dienste staande middelen te handhaven. Uitspattingen als de boven bedoelde kunnen niet worden geduld. Hier is te r s to n d k r ac h t i g ingrijpen ge boden. U en de onder uw bevelen gestelde officieren en onderofficieren kunnen op mijn steun rekenen en u op mijn orders beroepen". ADVERTENTIE DE 'ANTI-PIJN TABLETTEN 5 Branden hebben in Juni een directe brandschade veroorzaakt van ƒ2.121.715, Bij deze branden werden 24 personen ge wond, waarvan 9 brandweerlieden. Tien boerderijen vielen ten offer aan het vuur. De directe schade van deze boerderij bran den wordt geraamd op 496.500. Er kwa men 13 koeien, 43 varkens en 16 stuks kleinvee in de vlammen om. Handel en industrie leden met 12 bran den een schade van 820.700. Het Eerste Kamerlid prof. Molenaar (VVD) heeft de ministers van Financiën en van Oorlog en van Marine gevraagd, of het him bekend is, dat vele werkgevers bereid zijn, op het militaire inkomen van dienstplichtig en reservepersoneel dat voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moet komen, een aanvulling te verstrekken, opdat het verschil tussen het normale in komen uit de dienstbetrekking en dit mili taire inkomen wordt ondervangen. Prof. Molenaar is van oordeel dat het in de eer ste plaats de taak van de overheid is om voor een behoorlijke bezoldiging van hen, dJie voor herhalingsoefenimgen onder de wapenen komen, zorg te dragen en vraagt de ministers te bevorderen, dat de onver plicht door werkgevers verstrekte aanvul ling wordt vrijgesteld van afdracht van vereveningsheffing. ADVERTENTIE MEXICO .,'n Monument van dc oude Maya beschaving. Maar liefst zeven eeuwen kijken van deze tempclpyramide van Chlchen-itza op je neer.") ,X>a's bij CABALLERO of. Dat is ook constante kwaliteit l" De bespeling van het orgel in de Grote Kerk was Dinsdagavond toevertrouwd aan de Haarlemse organist Jacob Bijster, die zoals steeds van deze concertbeurt iets bijzonders wist te maken. Toen ik hem een paar maanden geleden vroeg of hij niet weer een nieuwe compositie op stapel had staan, was zijn antwoord eer weifelend dan bevestigend. Maar uit dat weifelen kon ik opmaken dat er toch iets aan het broeien was. En het resultaat daarvan bracht Bijs ter aan het slot van zijn bespeling ten ge hore. Het is een uitvoerige compositie ge worden: „Toccata et Ricercare", een echt organistenstuk, waarin de virtuositeits allure der Widor-school logisch gecombi neerd is met de polyphone vormen, die uit het motet der oude Nederlanders ont staan de fuga hebben voorbereid. Als men tevoren het „Aleg.ro vivace" van Louis Vierne gehoord heeft, valt in Bijsters' „Toc cata" de familieverwantschap op. Deze in leiding tot het werk dient de brillante zijde van <}e orgelkunst, maar dan in nobel evenwicht gehouden door een zangerig alternatief, dat met zijn interessante stem voering de klassieke waardigheid van het instrument ophoudt. In een viertal „ricercari" heeft de com ponist verder zijn contrapuntische vaardig heid met rijke fantasie aangewend. Een eerste auditie laat niet toe er al de kunst knepen, de canons in omkering, verkleining en vergroting, in waar te nemen; maar men ondergaat er wel de indruk van: een im pressie van een groeikracht die het object op natuurlijke wijze voortstuwt tot de mid delen uitgeput zijn. Doch dan is ook alles gezegd wat er gezegd moest worden. Dat gebeurt zo vier keer, maar telkens anders van karakter. Het werk krijgt op een ge geven moment een fris élan door een nieu we opzet in Scherzo-tempo en het laatste „ricercare" groeit naar het pompeuze effect zonder de goedkope middelen die voor effectmakerij nog al eens dienst doen, want de componist houdt zich aan zijn strenge bouwprincipe; hij zet een ricecare op en hij voltooit het met het materiaal dat hij er aan ten grondslag legde. Het brillante slot was in de aanhef voorzien maar kreeg zijn waarde door de stout strevende ont wikkeling van een gelukkig thema. Bijster speelde onder meer verder nog „Prière" van César Franck. Hoe klaar en vaardig ook vertolkt, toch kon ik er de geest van „le maitre angélique" niet in vinden; deze muziek is zodanig geconci pieerd naar het romantisch klankideaal, dat de authentieke orgelklank van ons Mül- ler-orgel haar wezen niet benaderen kan. Daar hebben we ons Cavaillé Coll-orgel in de Concertzaal voor. Maar we hoorden ook Bach: vier kleine préludes en fuga's. Dat klonk prachtig! De belangstelling was deze avond bijzon der groot, JOS. DE KLERK. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Dinsdag medegedeeld dat de Britse ambassadeur te Belgrado, Sir Char les Peake, tot ambassadeur le Athene zal worden benoemd. Peake zal Sir Clifford Norton opvolgen, die de Britse diplomatie ke dienst met pensioen zal verlaten. Tot ambassadeur van Grbot-Brittaftïiië te Belgrado is benoemd William Ivo Mallet, thans assistent-onderstaatssecretaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken, be last met de behandeling van Duitse aange legenheden. Mallet hééft Engeland verte genwoordigd op de conferentie der plaats vervangers van de ministers van Buiten landse Zaken der „grote vier", die hebben beraadslaagd over het sluiten van een vre desverdrag met Oostenrijk. Atoomdeskundigen uit Nederland en Noorwegen zijn twee dagen te Oslo bijeen geweest om plannen te bespreken voor de toekomstige samenwerking tussen beide landen ter financiering van de nieuwe splijtoven te Kjeller. Soortgelijke besprekingen zullen drie maal per jaar worden gehouden. De vol gende bijeenkomst zal waarschijnlijk eind November plaats vinden, wanneer het nieuwe a^oominstituut te Kjeller is ge opend. Weer vragen aan de minister Het Tweede Kamerlid de heer Krol (CHU) heeft aan de minister van Binnen landse Zaken gevraagd: In welk opzicht hebben naar het oordeel der regering de Ambonezen in het voo-r hen bestemde woonoord te Weerden in breuk gemaakt op de hun verleende gast vrijheid hier te lande, naar aanleiding waarvan de regering in afwijking van de tot heden toegestane gewoonte om op gezette tijden vlaggen te d'oen hijsen opdracht heeft gegeven om daar en de Nederlandse en de Ambonese vlag te strij ken Is deze opdracht tevens van toepas sing op de overige in ons land aanwezige Ambonese woonoorden en is de opdracht tot het neerhalen van de Ambonese vlag mede een gevolg van daarop uitgeoefende aandrang van het Hoge Commissariaat van Indonesië?, zo vraagt de heer Krol. Dinsdag werd in de „Holland", de grootste zeesleepboot die na de oorlog werd gebouwd, een tien cylinder Werkspoor-dieselmotor geplaatst, die een capaciteit heeft van 3000 pk. Deze motor is eveneens de grootste die van dit type door Werkspoor werd afge leverd. De maximum snelheid van de „Holland" is circa 33 km. per uur. Het motorblok wordt aan boord gehesen. WASHINGTON (Reuter) De Amerikaan se federale recherche heeft Dinsdag nog vijf leiders van de communistische partij te Baltimore, New York en Cleveland ge arresteerd op beschuldiging van samen zwering ter propagering van de geweldda dige omverwerping van de Amerikaanse regering. Elf vooraanstaande communistische func tionarissen werden onlangs in New York op grond van dezelfde beschuldigingen ver oordeeld tot gevangenisstraffen van drie tot vijf jaar. In de gemeente Den lip, het pluimvee centrum van Noordholland, is weer pseudo- vogelpest geconstateerd. Van twee bedrij ven werden respectievelijk 120 en 110 kip pen, die door de ziekte waren aangetast, in de destructor te Purmerend vernietigd. Tussen vierhonderd palen De ontploffingen in de duinen tijdens de oorlogsdagen hebben de Haarlemse water toren niet veel goed gedaan: Door de grote luchtdruk scheurde de ommanteling van het reservoir op verscheidene plaatsen. Na de bevrijding koos de mijnen-opruimings- dienst dezelfde duinen uit als vernieti gingscentrum voor achtergebleven munitie, zodat de directeur van het waterleiding bedrijf het raadzaam achtte de restauratie van de toren uit te stellen, totdat het ge vaar voor het ontstaan van nog meer scheuren geweken was. En toen dat het geval was, ging men de schade schatten. Men kwam op de zeer voorlopige raming van 54000, welk bedrag onmiddellijk door de raad werd uitgetrokken. Pas toen de toren in de steigers stond en men dus een beter overzicht kon krijgen van wat de toren zoal te lijden heeft gehad, kwamen tal van andere mankementen aan het licht. Na een grondige inspectie bleek dat een nieuwe ondersteuning van de ommanteling dringend noodzakelijk was: de oude was volkomen onbetrouwbaar geworden en stond op verzakken. Een tweede bereke ning werd gemaakt en d' maal kwam men uit op een bedrag van 53,000. Voor de gehele ommanteling van het reservoir dat als „waterhoofd" boven de rest uitsteekt, zal een nieuwe draagconstructie moeten worden vervaardigd. Deze zal uit beton bestaan, welke dan later weer met bak steen wordt overmetseld. Geen gemakkelijk karwei De bouw van de steiger, die maar liefst uit vierhonderd palen bestaat, plus de stempeling met zware balken hebben behal ve heel wat kopzorgen acht weken tijd ge vorderd. Aan de eigenlijke restauratiewerk zaamheden is men nog niet begonnen. Dat het opknappen van de watertoren een zo groot bedrag vergt, ligt in het feit dat het optrekken van de steiger geen goed kope zaak is en er onder zeer moeilijke omstandigheden gewerkt moet worden. ADVERTENTIE BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET ADVERTENTIE Zuiver wollen reversible Vrolijke «c bloemdessins 50 x 100 60 x 120 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 I TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 0.75 De Deense regering heeft de UNO me degedeeld dat zij het parlement zal verzoe ken in te stemmen met het opleiden van een bataljon troepen dat in geval van nood ter beschikking van de internationale or ganisatie zal worden gesteld. Opgemerkt wordt dat Denemarken, als lid-staat van het Atlantisch verdrag reeds een contin gent troepen ter beschikking van generaal Eisenhower heeft gesteld. Ook wijst de Deense regering er op dat zij het volledig uitgeruste hospitaalschip „Jutlandia" ter beschikking van de UNO in Koreaanse wa teren heeft gesteld. De Britse regering is Dinsdagavond ge zwicht voor het dreigement van twintig duizend Britse huisartsen, om met ingang van negentien Juli hun werkzaamheden te staken, indien hun eis, dat hun salariswen- sen voor een scheidsrechterlijke uitspraak aan een derde, onafhankelijke partij zul len worden voorgelegd, niet zou worden ingewilligd. De minister van Gezondheid Marquand en zijn collega voor Schotland McNeil hebben dit Dinsdagavond in een schrijven aan het comité van de Britse al gemene medische dienst medegedeeld. FAILLISSEMENTEN De arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 7 Augustus 1951 in staat van faillissement verklaard: A. Straver, schilder en behanger, wonen de te Haarlem, Wouwermanstraat 39 rood. Rechter-commissaris: mr, N. Smits. Curator: mr. G. J. H. de Leeuw te Badhoevedorp. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster dam is, na gedaan hoger beroep, vernietigd het vonnis van de arrondissementsrechtbank te Haarlem, waarbij J. C. H. Dams, bedrijfs leider, wonende te Zaandam, Hoogendijk 33 c, in staat van faillissement werd ver klaard, met benoeming van mr. R. K. P. Kalbfleisch te Haarlem tot curator. ADVERTENTIE Behandel Uw kostbare zijde en Uw rayon met de speciale zorg die deze stóffen verdienen. Hei sop van de ragfijne Vivalon-vlokjes is een waarborg voor ruisende zijde en prachtige kleuren 16. Ach, ach! Nu was er een moeilijke tijd voor Panda aangebroken! Hij kon niet anders doen dan de rovers gehoorzamen, want dat waren ongevoelige personen die heel lelijke woorden tegen hem zeiden wanneer hij hen niet op hun wenken be diende. En het ergste was nog, dat hij het er zo bijzonder druk mee had. Om te be ginnen bleek het een heel karwei te zijn om die grot schoon te houden, want je moet vooral niet denken dat die woud rovers ook maar het minste fatsoen hadden en hun spullen een beetje netjes hielden. Ze smeten maar met hun rommel en ze maakten alles maar vies, en wie moest het dan opruimen? Panda! En zodra hij zich vertoonde begonnen alle bandieten met hun stalen messen op hun blikken borden te slaan en riepen, dat ze erge honger had den en dat hij moest gaan koken, maar voordat Panda dat kon doen was er dan alweer die Willy Wipsnor, die bulderde: „Jij bent een oneerlijke sigarenaansteker! Mijn sigaar is uit en je doet er niets aan! Vooruit, vlug, of je gaat in de vuilnisbak!" Panda haalde dus maar weer een branden de tak uit het vuur. „Maar dit kan niet zo blijven", dacht hij intussen flink. „Dat doe ik niet! Ik ben aan mijn eer als Panda verplicht om er verandering in te bren gen.... vannacht, als ze slapen, zal ik ontvluchten. O! Dan zullen ze nog raar staan te kijken!" Hij liet natuurlijk niets merken van die gedachten, toen hij Willy Wipsnor vuur gaf en hij was dan ook niet weinig verbaasd toen de roverhoofd man hem, onder het uitblazen van grote rookwolken, bars toevoegde: „En wat ik nog zeggen wilde, Naamlooshet zou misschien kunnen zijn dat je op een on eerlijke manier over ontvluchten loopt te denken, maar daar komt niets van in! 's Nachts wemelt het hier in het bos van de verscheurende dieren. Alleen fatsoen lijke, gewapende rovers komen er 's nachts ongedeerd doorheen dus zet die ideeën maar uit je hoofd." Ook dié hoop was dus de bodem ingeslagen. Verbod. De politie van München heeft het Amerikaanse liedje „Enjoy your self" verboden,, omdat'het, naar zij zegt niet van het verboden „Horst WesseL lied" te onderscheiden is. „Zelfs als een Duits orkest het lied op verzoek van een Amerikaan zou spelen, zouden wij I genoodzaakt zijn maatregelen te nemen' aldius de politie. „Hoewel ik weinig verstand varn muziek heb lijkt liet me dat er genoeg combinaties van noten te maken zijn, zodat het niet nodig is nazi liedjes over te nemen", aldus de hoofd, commissaris van de Miincheijfr politie" Wreedheid. Mevrouw Lou Nova uit Los Angelos kreeg haar eis tot echtscheiding wegens „geestelijke wreedheid" toege. wezen. Haar echtgenoot een zwaar- gewicht bokser had zijn blote voeten op de tafel gelegd naast het voor zijn schoonmoeder bestemde citroen-schuim- gebakje, aldus mevrouw Nova. Opkomen. Het hoofd van de recruterings- dienst van het Amerikaanse leger, ge. neraal-majoor B. Lewis Hershey, heeft te Neurenberg meegedeeld, dat de Ver enigde Staten voorbereidingen treffen om alle Amerikaanse mannen in Euro pa tussen WA jaar' en 26 jaar op te roepen. Tot dusver vielen Amerikaanse jongelui in Europa, zoals zoons van leden van de strijdkrachten, studenten en employé's bij het leger en de hoge commissie, buiten de dienstplicht. Hij liet niet uitkomen op hoeveel recruten hij rekende, maar waarnemers te Neu- renberg schatten het aantal op onge veer 10.000. Haat. In een hoofdartikel in het Hongaar se communistische dagblad „Szabad Nep" is over de recente massa-eva cuatie uit Boedapest verklaard, dat zij door „politieke zelfverdediging" was ingegeven en slechts betrekking had op „klassevijanden". Geen artikel van het vredesverdrag zegt, dat „het ministers en generaals uit de tijd van Horthy (Hongaars regent van 19201944) toe gestaan moet zijn in luxueuse verblij ven in Boedapest te wonen" en de uit leg van de rechten van de mens, waar in het vredesverdrag voorziet „eist niet de bescherming van Hongaarse fascis ten, aristocraten en bankiers", aldus „Szabad Nep". Scheiding. Een groep socialistische afge vaardigden heeft in de Franse Natio nale Vergadering een wetsontwerp in gediend, met het doel de echtscheiding bij wederzijds goedvinden te herstellen voor hen, die ten minste twee jaar ge trouwd zijn en ouder zijn dan 21 jaar, Echtscheiding bij wederzijds goedvin- den werd tijdens de revolutie in Frank rijk ingesteld, doch in 1816 weer afge schaft. Herstel. De Franse communistenleider Maurice Thorez ondergaat in Rusland een „verbazingwekkende kuur" en zal binnen enige maanden naar Frankrijk terugkeren, aldus verklaarde de tijde lijke partij-secretaris Jacques Duclos in het partij-orgaan „l'Humanité". Duclos is Zondag van een bezoek aan Rusland teruggekeerd en verklaarde dat hij Thorez „lachend en gelukkig" had ge zien. „Maurice is op een bewonderens waardige wijze hersteld in de Sovjet- Unie, het land van de grote Stalin, die onze grootste dank en trouw verdient," aldus Duclos. „Maurice Thorez' moreel is buitengewoon. Ik heb de zekerheid dat spoedig onze grote bondgenoot de Sovjet-Unie ons Maurice zal terug sturen". Record. Een vijf ton wegende Viking- raket van de Amerikaanse marine, die in Amerika is vervaardigd, heeft bij proeven te White Sands (Mexico) een hoogte bereikt van 210 kilometer, het geen een record betekent voor een en kelvoudige raket, aldus maakt de Ame rikaanse marine bekend. De raket-bleef op het hoogste punt tien minuten in de lucht en bereikte naar schatting een snelheid van bijna 9000 kilometer per uur. Straf. Dc rechtbank in Kosice (Tsjecho- Slowakije) heeft een zekere Ladislav Galen, bedrijfsleider van een meelfa briek ter dood veroordeeld op beschul diging van sabotage. Hij zou duizenden kilo's brood aan varkens hebben ge voerd en hij zou brood hebben gemaakt van duf meel. Hij werd veroordeeld wegens „sabotage, belemmering van de nationalisatie en beschadiging van na tionaal bezit". Eed. Drie a vierduizend Amerikanen van Italiaanse afkomst hebben door in 1946 en 1948 aan de Italiaanse verkiezingen deel te nemen, hun Amerikaans staats burgerschap verloren. Maandag heeft de Amerikaanse Senaat een reeds door het Huis van Afgevaardigden aangenomen wetsontwerp goedgekeurd om deze per- sonen het Amerikaanse staatsburger schap weer te verlenen. Het ontwerp gaat nu terug naar het Huis, omdat de Senaat er aan toegevoegd heeft, „dat zij onder ede moeten verklaren in het bui tenland niets gedaan te hebben, dat het communisme bevordert." Schaarste. Aan het einde van de zesde al gemene conferentie van de UNESCO (de UNO-organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur) te Parijs heeft de directeur-generaal, Torres Bodet, in een boodschap namens de 64 aangeslo ten landen de wereld en alle regeringen gewaarschuwd voor de gevolgen van het tekort aan papier. Scholen en uni versiteiten ondervinden reeds moeilijk heden door gebrek aan boeken en schriften en als het aantal studerenden slechts met vijf procent zou toenemen, zal het onmogelijk zijn hun van het nodige materiaal te voorzien, aldus de boodschap. ADVERTENTIE NOORSE WANDELSOKKEN Voor het examen hoofdakte, gedeelte A, slaagden mejuffrouw M. Th. Briigematt en de heren P. M. Fruytjes en J. Wijker. Voor gedeelte B slaagden de heren S. Roosendaal, S. van Asperen, J. de Rouwville en A. Rietveld. Handenarbeid Voor het examen handenarbeid slaagden de dames: M. de Wit, C. van Wely, M. Visser de Kruyter, C. de Vries Heepke, S. Tolsma, C. Vennik, C. Windt, G. Zi'.wing, M. Röelf- sema; M. Nijssen; J. Meijer, G. Rondonck, W. Lintvelt; J. van Rooijen, E. Jippes, T. Hegeraad, M. van Harten, B. Fuchs, G. Eekel, E. Bos, J. Liscent, G. iter Steege,

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2