Paul Bruno Schreiber geeft de moed niet op Het Hek van die Dam G EV IR r Vrije Duitse Jeugd kijkt haar ogen uit in verboden paradijsff Regering neemt voorstellen van staatscommissie ten dele over Sport in het kort Ondanks communistische intimidatie honderdduizend gasten in West-Berlijn Kinderen speelden met vuur Ook werk van A. A. Tadema naar Braziliaanse Biennale Twee Polen in lekke sloep opgepikt Dr. P. C. Gugelot verlaat sanatorium in Davos Zuivere huid Agenda voor Haarlem Geen maatregelen inzake de persvrijheid en de revolutionnaire volksvertegenwoordigers Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Plannen voor drie films, geld voor geen enkele Handelaren drongen niet aan op verlaging Haarlems jeugdzevental naar Bergambacht In de hoofdstad uit Neumeier mag voorlopig niet meer roeien Nederlandse ploeg voor Macon ernstig verzwakt Van Dam won teleurstellend gevecht van Jean Stock „Haarlem" weer naar Spanje en Noord-Afrika 3 De leider van het Nederlandse contingent padvinders op de Wereldjamboree in Oostenrijk, schipper K. Kavelaars uit Haarlem, vertelt de heer J. Bodegraven van de N.C.R.V. een en ander over zijn belevenissen in Bad Ischl. Boerderij, noodwoning en schuren afgebrand Doordat vier kleine kinderen met vuur speelden ontstond Dinsdagmiddag brand in een schuur in het gehucht Oostappen bij Asten. Door de felle wind sloeg het vuur over op een grote schuur, ongeveer 60 meter verder gelegen. Het rieten dak daar van begon te branden, waardoor een regen van vonken neerdaalde op een boerderij en op een daarbij staande houten noodwoning. Tien minuten later was het grote complex gebouwen één vuurzee, waartegen de brandweer uit Asten niets kon uitrichten, omdat zij het water over een afstand van 800 meter moest oppompen uit de Vlier- dense Aa. Boeren en padvinders hebben de inboedels grotendeels kunnen redden, maar alle landbouwmachines en de hooioogsten gingen verloren. Drie gezinnen zijn dakloos geworden. Alles was verzekerd. Een boer kon een der kinderen die de brand veroor zaakt hadden, op het nippertje redden, toen de kleine radeloos tussen de vlammen stond. Tussen Roosendaal en het grensdorp Nispen is de 20-jarige mej. J. van V. uit Roo sendaal met haar bromfiets tegen een vrachtauto gereden. Zij was op slag dood. BERLIJN (United Press en Reuter). Het aantal deelnemers aan het Wereld- jeugdfestival in Oost-Berlijn, dat de kans heeft waargenomen om een kijkje in West- Berlijn te nemen, is haast niet meer te tel len. En het worden er steeds meer. Giste ren stroomden er ruim honderdduizend over de sector-grenzen, om zich ondanks de felle propaganda der communisten en de dreigementen van de volkspolitie, op de hoogte te gaan stellen van de toestand in de veelgesmade democratie. Zij verdrongen zich voor de West-Berlijnse winkels, die vol liggen met allemaal zaken, die in Oost- Duitsland nog slechts in de herinnering leven en maakten sterk de indruk, dat zij „het verboden paradijs" nog zo kwaad niet vonden. Men had er in West-Berlijn wel op ge rekend, dat er bezoek uit het Oosten zou komen, maar dat dit zulke vormen zou aannemen, had men niet gedacht. Er waren 50 jeugdhuizen voor de bezoekers geopend, waar maaltijden werden uitge reikt, maar dit bleek veel te weinig. Gister avond was het eten schoon op, zeer tot teleurstelling van de blauwhemden van de „Vrije Duitse Jeugd", die zeiden gisteren geen rantsoenen te hebben ontvangen. Ook tal van Amerikaanse legeronder delen vervulden de rol van gastheer om de „vrije jeugd" te tonen, dat de Amerikanen niet zulke bloeddorstige oorlogshitsers zijn, als de communistische propaganda dat wil. Zo waren in de Roosevelt-kazerne een aan tal jongens en meisjes bij de G.I.'s te gast en zij vermaakten zich met allerlei spelle tjes, die voor hen waren georganiseerd. Wel dachten zij aanvankelijk, dat de menu kaart een staaltje van kapitalistische pro paganda was, maar toen zij het Ameri kaanse soldaten-eten voor de neus kregen, verdween deze gedachte en zij deden zich duchtig tegoed. Verslaggevers van United Press hadden een onderhoud met een groot aantal van de jeugdige bezoekers en bezoeksters, die uitlegden waarom zij het in West-Berlijn best uit te houden vonden. Een twintig jarig meisje zei, dat zij het heerlijk vond eens niet naar aanplakbiljetten met knal lende leuzen en marcherende geünifor meerde colonnes te hoeven kijken en niet naar schetterende luidsprekers te hoeven luisteren. Een zestienjarige was het opge vallen, dat de mensen in West-Berlijn aan merkelijk minder somber en vermoeid keken dan in de „Duitse democratische republiek". Natuurlijk waren er ook velen, die speciaal het oog hadden op de materiële voordelen van de burgerlijke democratie. Er was zelfs een meisje, dat vooral ver heugd was, dat zij in West-Berlijn wel lippenstift mocht gebruiken, een vrijheid die de Vrije Duitse Jeugd in het Oosten niet wordt toegestaan. Politiebewaking De meisjes en jongens hadden overigens Nederland zal op de Biennale voor beel dende kunst te Sao Paulo niet alleen ver tegenwoordigd zijn door de regerings inzending, waarvan wij in ons blad van Maandag mededeling deden. De te Heem stede woonachtige tekenaar Auke A. Tade ma heeft namelijk van het consulaat van Brazilië, naar aanleiding van zijn geïllu streerde artikelen over dat land, de uitno diging gekregen om als enige Nederlander grafisch werk in te sturen. De heer Tadema koos voor dat doel een grote gouache, voor stellende de ook buiten Brazilië beroemde beeldhouwer Francisco Lisboa, bijgenaamd O Aleijadinho (Het Rreupeltje). Een patrouilleboot van de Koninklijke Maréchaussée heeft aan de Groningse kust nabij Delfzijl een motorsloep opgepikt, die in moeilijkheden was geraakt. Aan boord bevonden zich twee Polen, die volgens hun zeggen reeds vier-en-een-half jaar zwer vende waren en destijds waren uitgeweken naar Zweden. Hun laatste ligplaats was Helgoland geweest. Op hun reis naar Delf zijl was de sloep lek geworden. De sloep zal in de haven van Delfzijl gerepareerd wor den. De Polen mogen evenwel niet van boord. In het jaarverslag van de Vereniging tot Behartiging der Belangen van Nederlandse Longlijders, welke vereniging het Neder lands sanatorium te Davos in Zwitserland beheert, wordt medegedeeld, dat op 1 Sep tember dr. P. C. Gugelot, die zeventien jaar de leiding van het sanatorium heeft gehad, zijn functie zal neerleggen. Hij zal worden opgevolgd door dr. W. C. •L B. Hulscher, thans eerste geneesheer van bet sanatorium Berg en Bosch te Bilt- hoven. wel de nodige moeite moeten doen om West-Berlijn in, of liever gezeg Oost-Ber lijn uit, te komen. Er stond politie voor de gebouwen waar zij ingekwartierd waren en zij moesten gewone kleren over hun uniformen aantrekken en over hekken klimmen om er uit te komen. Aangezien een bezoek aan West-Berlijn voor vele Oost-Duitse deelnemers de voornaamste reden was om naar het Jeugdfestival te gaan, lieten zij zich echter niet zo gauw af schrikken. In totaal hebben thans 182 Oost- Duitsers, twee Polen, twee Tsjechen en twee Bulgaren in West-Berlijn asyl ge vraagd. Een van de grootste klachten betrof het onvoldoende voedsel, dat de festival gangers in Oost-Berlijn voorgeschoteld kre gen. Hun hongerige magen werden echter snel gevuld met het lekkers, waarop zij door vele West-Berlijners werden ont haald. Een twintigjarig meisje verzuchtte: „Wij worden hier zo aardig ontvangen en dat nog wel nadat onze leiders ons hadden verteld, dat wij met gummistokken be groet zouden worden". ADVERTENTIE zacht, soepel, gaaf en gezond. Purol doet wonderen. Doos 40 ct. WOENSDAG 8 AUGUSTUS City: De piraten van Monterey, 14 j., 7 en 9.15 uur. Palace: Onder moeders vleugels, alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Luxor: De rode havik. 14 j„ 7 en 9.15 uur. Spaarnc: Wilde Paarden en Gemengd Bloed. 14 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Singoalla de zigeunerin, 14 j.. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: Annie get your gun, alle leeft., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 9 AUGUSTUS Bioscopen, ochtendvoorstellingen. Rem brand): „Lassie komt thuis", alle leeft., 10.30 uur. Palace: „Een avontuur in de Alpen", alle leeft., 10.30 uur. City: „Grof geschut", alle leeft., 10.30 uur. 's Middags: City: 2.15 en 4.30 uur. Palace: 2 en 4.15 uur. Luxor: 2 uur. Spaarne: 2.30 uur. Frans Hals: 2.30 uur. Rembrandt: 2 en 4.15 uur. Voor programma's en tijden der avondvoorstellingen zie Woensdag. NV. Mij. Tel. ADVERTENTIE „HOLSTER" K 2500 - 15597 en OVERVEEN 19057 Centrale verwarming Airconditioning Automatische oliestook DE GRONDWETSHERZIENING De ministerraad heeft zich beraden over het interim-rapport van de staatscommissie tot herziening van de Grondwet en in beginsel besloten dat de voorgestelde wijziging van hoofdstuk 13 van de grondwet (instelling van de kamer voor grondwetsherziening) en van hoofdstuk 14 (overgang naar een nieuwe rechtsorde) in verdere behandeling zullen worden genomen. Het ligt echter niet in het voornemen van de ministerraad de voorstellen van de staatscommissie met betrekking tot het vervallen verklaren van revolutionnaire ver tegenwoordigers van het lidmaatschap van vertegenwoordigende lichamen en ten aan zien van de drukpersvrijheid en het verbod van bepaalde uitgaven aan de orde te stellen Voorts nam de ministerraad het voorlo pig besluit, dat twee wetsontwerpen zul len worden voorbereid tot het uitbreiden van respectievelijk het aantal leden van de Eerste Kamer en van de Tweede Kamer. De ministerraad ging in beginsel accoord met een uitbreiding van het passieve kies recht voor de Tweede Kamer. Voorgesteld zal worden de minimumleeftijd, die men moet hebben bereikt om lid van de Twee de Kamer te kunnen zijn, te verlagen. Ook de voorgestelde nieuwe artikelen betreffende de buitenlandse betrekkingen zullen het voorwerp van nadere bestude ring en verdere behandeling zijn. Over de onderwerpen waarmee de mi nisterraad zich in principe verenigd heeft, zal thans nader overleg worden gepleegd en zullen wetsontwerpen en memories van toelichting worden voorbereid. Alvorens deze wetsontwerpen de Staten-Generaal zullen bereiken zullen zij uiteraard nog punten van behandeling in de minister raad en de Raad van State uitmaken. Op welk tijdstip zij aan de Staten-Generaal zullen worden aangeboden, is nog niet nauwkeurig te zeggen, maar het is de be doeling der regering, dat de behandeling in de Staten-Generaal zal geschieden vóór de Tweede Kamerverkiezingen in 1952, opdat voor deze Grondwetsherziening geen afzonderlijke Kamerontbinding en nieuwe verkiezing noodzakelijk zullen zijn. ADVERTENTIE De tweede dirigent van de H.O.V., Mari- nus Adam, heeft van de heer Paul Bruno Schreiber, scenarioschrijver en regisseur van de film „Myrte en de Demonen", waar voor het overgrote deel van de Nederlandse filmrecensenten zacht uitgedrukt weinig waardering had, opdracht gekregen de muziek te schrijven voor de speelfilm „De gouden sleutel van het leven". De heer Schreiber heeft zich door de duidelijke af keuringen en de twijfel aan zijn capaci teiten niet laten afschrikken. Hij werkte plannen uit voor een volgende film, die volgens zijn zeggen op een geheel nieuwe basis zal worden vervaardigd. Er zijn noch tans enkele onzekerheden over de financie ring. Deswege wacht Adam met compo neren tot het ogenblik waarop de artistieke leider van de op Huize Manpad in Heem stede gevestigde Europese Kunstunie hem de toezeggingen van geldschieters onder de ogen legt. De heer Schreiber bewerkte de teksten van een Nederlandse auteur, die zich ach ter het pseudoniem André Dectar ver schuilt. Deze schreef niet alleen „De sleutel van het. leven", maar ook „De kringloop der ziel" en „Mensen en maskers" manu scripten, die Schreiber eveneens voor een verfilming heeft bewerkt. Het komt dus hierop neer. dat de plannen klaar zijn voor een drietal films, dat in een tijdsbestek van drie jaar voor vertoning gereed moet zijn. Dit is tenminste de bedoeling van Schrei ber. De films gaan over de problemen van de moderne tijd. De auteur wil zijn tijd genoten laten zien hoe zij zich eigenlijk dienen te gedragen tegenover de schepping. „Zij moeten een appèl vormen aan de vredesgedachte via de ruimte, die zal wor den weergegeven door een stem. Het ver haal blijft echter in de realiteit", zo lichtte de heer Schreiber toe, die niet naliet ons te verzekeren, dat er „iets geheel nieuws en oorspronkelijks" uit de bus zou komen. Oraloriumbegeleitling De muziek wordt in de vorm van een oratorium voor koor en solisten gegoten. Schreiber heeft het oog op de Wiener Sangerknaben en de Amerikaanse alt Perle Barti. Voor de hoofdrollen dacht hij aan Louise Rainer en de Duitse Leopoldine Konstantine. De film zal, naar Schreiber ons mededeelde, in Nederland worden ver vaardigd met behulp van drie buitenlan ders aan de camera. Twee derde zou in studio's worden opgenomen en een derde in de open lucht. De rolprent zou zowel een Duitse als een Engelse versie krijgen. De gezangen komen op Latijnse tekst. Schreiber zei verder, dat hij gebruik zal maken van een splinternieuwe apparatuur en de laatste twee films zullen zelfs in kleuren worden gemaakt. Geen gewone kleuren natuurlijk, maar volgens een vol komen nieuwe procédé, zoals bij een der gelijke uitzonderlijke film ook past. Tonnen gevraagd De kosten van „De gouden sleutel van het leven" zullen ongeveer zes tot zeven ton bedragen, die maar daarvan was de heer Schreiber nog niet zeker gefinan cierd zullen worden door een Stichting. De heer Paul Bruno Schreiber verzekerde ons, dat „Myrte en de Demonen" in Enge land enorm succes heeft, de lawine van vernietigende critieken in Nederland ten spijt. Myrte en de Demonen heeft inmid dels het Engels quota gekregen, hetgeen betekent dat deze film officieel als een Engels product wordt aangeduid. Boven dien is een copie van de rolprent naar Amerika gezonden, waar zij op haar kwali teiten zal worden getest. De heer Schreiber wie het échec van zijn eerste film hoog zit toonde ons een hele reeks uitspraken van Engelse critici die zich heel wat vleiender hebben uit gelaten dan hun Nederlandse collegae. Daarbij viel ons evenwel op, dat de Engelse reacties uit 1948 en 1949 dateerden en die uit Nederland uit Maart 1950, toen de film in zijn definitieve vorm werd vertoond. Invoerrechten op bollen Verenigde Staten in Tijdens de conferentie te Torquay is be sloten tot een verlaging van de invoer rechten op bloembollen in de Verenigde Staten. Deze verlaging heeft bij een deel van de Amerikaanse vakmensen nogal kwaad bloed gezet en natuurlijk achtte men de Nederlanders daarvoor aansprakelijk. De Amerikaanse afdeling van de Bond van Bloembollenhandelaren heeft echter in een brief aan de Amerikaanse vakorgani satie duidelijk doen uitkomen, dat men niet alleen in deze verlaging de hand niet had gehad, maar dat de Hollandse exporteurs die verlaging niet hebben nagestreefd. Zomers vermaak in Concertzaal Herman Bouber geeft Zaterdagavond in de Gemeentelijke Concertzaal met zijn ge zelschap een opvoering van de reeds jaren geleden door hem geschreven klucht „Perzik en Pruimin zuidvruchten" die onlangs vele weken achtereen met groot succes in het Centraal Theater te Amsterdam is vertoond. De voornaamste medewerkenden zijn Herman Bouber, Max Tailleur, Bep Mouton, Netty Hart, Tanne Wierts. Aafje Bouber en Bert Sylvester. Zondagavond treedt Herman Rinkets Variété in de Concertzaal op met onder anderen de jodelzangeres Olga Lowina en de humorist Kees Manders met liedjes en conférence. Rotterdams Kindertoneel speelt Zondagmiddag voor de jeugd „Sneeuwwitje en de zeven dwergen". Waterpolo In Bergambacht wordt op Zaterdag 18 Augustus een jeugd-waterpolotournooi ge houden. De waterpolocommissie kring Haar lem van de KNZB heeft voor deze wedstrij den ingeschreven. Zaterdagavond wordt in de gemeentelijke zweminrichting aan de Houtvaart een proef- wedstrijd gespeeld waarna de polocommissie het Haarlems jeugdzevental zal samenstellen. Onder zeil Noemt de schrijver van een bekend Frans liedje, waarvan wij overigens al leen maar de beide eerste regels kun nen onthouden, het slapen in het hooi met de hemel, als getuige het toppunt van zaligheid, wij geven er de voorkeur aan op het water onder zeil te gaan. De gelukkigste staat die wij kennen is dan ook de waterstaat. Daarom hebben wij deze week een boot gehuurd om daar mee via het Noordzeekanaal (125 meter breed) koers te zetten naar de hoofd stad, die men nergens zo mooi kan zien opdoemen als bij de Hembrug, waarover de treinen naar Alkmaar en Enkhuizen daveren, tenminste als dat zo in de dienstregeling staat uitgestippeld. Ko mend van Haarlem ziet men aan stuur boordzijde aan het gebruik van deze term herkent men onze deskundigheid op de groene voorgrond de eerste industrieterreinen, beplant met vreem de gedrochten die bij nader inzien als schoorstenen blijken te fungeren. Ver daarachter verrijzen de evenwijdige huizenblokkendozen van Amsterdam- West met hier en daar de nergens in de bewoonde wereld ontbrekende toren spitsen als wasknijpers aan een droog lijn. Recht vooruit roken de petroleum- schepen bedachtzaam hun pijpen. Even voorbij de Fordhaven hebben wij ons bootje aan de oever van een kreek zachtkens in het ruisende ranke riet laten glijden. Dat wij daarbij nogal hardkens terecht kwamen, doordat in boorlingen van de streek hier een soort hunnebed hadden opgeslagen, deed wei nig afbreuk aan onze dichterlijke ge voelens. Toen wij daar zo in amechtig nietsdoen ruggelings lagen te taxeren hoeveel hemelsblauwe onderbroeken een handige costuumnaaister uit het egale uitspansel zou kunnen knippen, schoot ons een versregel van Marsman te bin nen: „Wie kan zeggen dat hij het licht heeft gezien en muziek gehoord, zolang hij het water niet kent?" Want de voor plecht van een belendend vaartuig bleek als podium in gebruik te zijn genomen door een hooggestemd vocaal trio, dat op sidderende wijze door een mondorga- nist werd begeleid. De zoete vreugde van dit gekwinkeleer ging ons door merg en been om tenslotte in de witte gymnastiekschoenen te zakken, die wij gelukkig voor deze gelegenheid hadden uitgetrokken en in een der boordkastjes opgeborgen. Het was verder een troost rijke gedachte dat er geen woorden te vinden waren voor wat zij zongen. Hoe dit alles ook zij, wij putten uit dit kunstbetoon voldoende inspiratie om eindelijk een lang gekoesterd voornemen in daden om te zetten: wij hulden ons voor zover noodzakelijk in onze frivool getinte kabotsekens en trachtten al krinkelend en winkelend in het zoetzilte nat te bewijzen dat wij in ieder geval ons zwemdiploma met ere hadden ver diend. Het water was tamelijk vochtig, zodat wij tenslotte toen ons uithou dingsvermogen het absolute nulpunt had bereikt als druipende honden aan de wal kropen, waar wij werden opgewacht door enigen van de beste stuurlieden, die zich ooit geroepen ge voelden aan het spreekwoord te beant woorden. De zeilen moesten snel ge hesen worden, aldus hun redenering, want de wind was aardig aan het krim pen en zou wel spoedig gaan liggen om uit te rusten van de vermoeienissen van de dag. Verder dan Westzaan hebben we het niet gebracht. We waren wel gedwon gen de boot ergens op te bergen en een taxi naar huis te nemen. Want een ver grote B.M. is tot veel in staat, maar je kunt er geen land mee bezeilen. Het voordeel van dit alles was echter dat we er de volgende morgen opnieuw op uit moesten om de tocht te voltooien. Pi'insheerlijk zeilden we op Haarlem aan, zwaaiend naar iedereen die we tegen kwamen op onze waterweg, naar de schipper van een trawler, de gezag voerder van een kano, het koksmaatje van een zeekasteel en naar de geluk kige bewoners van zo'n drijvende huis kamer met een tafel in het midden en opgenomen gordijntjes voor de ramen, waararee wij voor geen geld ter wereld hadden willen ruilen. Hoe weinig zulke mensen immers van het ruige zeemans leven en de werkelijke scheepvaart af weten werd ons duidelijk toen wij eens een vrouw aan haar echtgenoot hoorden vragen of zij geen bout moest meene men om de zeilen te strijken. Arm Haïti Wandelend langs de Keizersgracht hebben wij laatst een zonderlinge ont dekking gedaan. Onze aandacht werd namelijk getrokken door een kleurrijk uithangbord, dat de gevel van perceel 616 sierde. Het was ovaal van vorm en bevatte een bonte potpourri van oorlogs zuchtige en pastorale voorstellingen: een trommel, geflankeerd door twee kanonnen, waarvan het ene met een helm en het andere met een kepi ver sierd, twee ankers en een vergulde bajo net met een rode muts in top tegen een achtergrond van tropisch gebladerte, het geheel gemonteerd op een schel groen grasveld. Op de zwarte rand stond met gouden letters in het Frans te lezen: CONSULAAT-GENERAAL VAN DE REPUBLIEK HAITI. En daar vlak onder hing een ander bord, dat in gewoon Nederlands de enigszins ontstellende mededeling aan de voorbijganger voorhield: HEDEN KIJKDAG. Uit nieuwsgierigheid zijn we naar binnen gelopen. Het leek ons namelijk nuttig eens precies te kunnen gadeslaan wat ze nu allemaal uitvoeren op zo'n kantoor tot onderhoud van buitenlandse betrekkingen. Wij vonden het trouwens een idéé dat in regeringskringen navol ging verdient. Wat zou men er van zeg gen als bij voorbeeld minister Lieftinck eens per week de belastingbetaler in de gelegenheid stelde zijn neus in de boe ken te steken om te zien op welke wijze zijn in het zweet des aanschijns ver diende geld door de millioenennota wordt opgeslokt? Het bezoek heeft ons echter vervuld met diep medelijden. Wij kregen de in druk dat de republiek Haïti er slecht voorstaat. Want het was een complete Het Negerballet van Berto Pasuka, dat nog steeds optreedt in het Cen traal Theater, vertoont thans twee nieuwe werken: „Zij kwamen" en „Negen nachten". Van het vorige programma is „De Profeet" gehand haafd. Vandaag en morgen geeft het Am sterdams Toneelgezelschap in de Stadsschouwburg reprises van Het dubbel leven van Sir William" door Emlyn Williams onder regie van Louis Saalborn, met Elisc Hoomans. Cruys Voorbergh, Jenny van Maer- lant, Ben Groenier en vele anderen. Ook Comedia is terug van vacantie. Vrijdagavond wordt in de Stads- schouivburg onder regie van Joan Remmelts hét melodrama ,,Anna Lueasta" van Philip Yordan opge voerd met Rie Gilhuys in de titelrol. Concerten zijn er voorlopig nog niet. In de agenda van de kleinkunst zijn sedert Zaterdag geen wijzigingen ge komen. Enkele tentoonstellingen: „Bourgon dische pracht" in het Rijksmuseum, Werken van Charley Toorop" en „De. Stijl" in het Stedelijk Museum, „Kant in de kunst" in het museum Willet Holthuyscn aan de Heren gracht, toerken van leden in de zalen van de maatschappij Arti et Amici- liae en werken van Britse en Neder landse kunstenaressen in museum Fodor aan de Keizersgracht. uitdragerij, die wij daar in dat pand aantroffen. Alles scheen te moeten wor den opgeruimd, waarschijnlijk om het land aan nieuwe inkomsten voor de herbewapening te helpen, waarop het bovenbeschreven wapenschild zo fijntjes zinspeelt. Maar gelukkig bleek dit een abuis te zijn. Want er zetelt ook een veilinglokaal in het gebouw en daar waren wij in verzeild geraakt. Gij be hoeft om Haïti geen bekommerdheid te voelen. BOEDA. ADVERTENTIE SJ Roeien De Nederlandse ploeg, die naar de Euro pese roeikampioenschappen te Macon zal worden uitgezonden is ernstig verzwakt doordat de sïagroeier van de vier van Wil lem III. Ch. T. Neumeier, op medisch advies de roeisport voorlopig vaarwel zal moeten zeggen, aldus meldt de Telegraaf. Tijdens de training voor de Nederlandse roeikampioenschappen op de Bosbaan te Amsterdam klaagde Neumeier over pijn in de rug. Ondanks dat nam hij toch deel aan het nummer vier met stuurman, waarin Willem III als eerste eindigde, maar het ongemak belette hem wel zijn titel in de skiff te verdedigen. Nochtans trainde hij daarna intensief voor de Europese kampioenschap pen, ofschoon de pijn aanmerkelijk ver ergerde. Een medisch onderzoek wees ten slotte uit. dat Neumeier voor de rest van het seizoen het roeien dient na te laten. Het uitvallen van Neumeier betekent een zeer ernstige verzwakking voor de Neder landse afvaardiging naar Macon. omdat de ploeg van Willem III redelijke kansen had. De tijd is te kort om nog een goede plaats vervanger te zoeken. Een der weinige mo gelijkheden is het niet laten deelnemen van de twee met stuurman van Njord en te onderzoeken of Njord's bekende slagroeier G. Dutry van Haeften geschikt is om de plaats van Neumeier in te nemen. Er zijn hierover reeds besprekingen gevoerd, maar deze hebben nog niet tot een definitieve beslissing geleid. Sterk crichet'Verhaal De Daily Herald (Londen) verneemt uit Walpole (Cambridgeshire) dat daar Zondag tijdens een cricketmatch een batsman in brand is gevlogen. Hij had een doosje lucifers in een broekzak en werd op dit punt getroffen door een extra-harde van de plaatselijke fast- bowler. Onmiddellijk vatte hij vlam en rende naar de kleedtent om zich te laten blussen. Het Engelse blad heeft als kop boven dit bericht gezet: Fiery wicket. Vermoe delijk is het nog waar ook. Slechts wei nig incidenten zijn ondenkbaar bij cricket. Boksen Stock's pogingen tot forceren hadden geen succes Voor ruim 5000 toeschouwers in het Olympisch Stadion zal het gevecht tussen de Nederlandse kampioen middengewicht Luc van Dam en de Franse titelhouder Jean Stock enigszins teleurstellend zijn geweest. Hoewel Van Dam ook nu weer opviel door zijn voortreffelijke techniek en zijn fraaie stijl, verkeerde hij geenszins in topvorm en toonde herhaaldelijk weifelin gen, wanneer hij juist moest doorzetten. Jean Stock maakte eveneens geen grote indruk; zijn dekking liet veel te wensen over en zijn keiharde rechtsen waren meestentijds te onzuiver om Van Dam ern stig te verontrusten. De Rotterdammer kon de stormlopen van zijn rivaal herhaalde lijk goed opvangen. Stock's moed, uithou- dings- en incasseringsvermogen verdienen echter alle lof. De Fransman was vrijwel de hele partij in de aanval en het was ken nelijk zijn bedoeling het gevecht te for ceren, temeer toen het hem duidelijk werd, dat hij ongetwijfeld op punten ging ver liezen. Van Dam hield zijn verdediging echter hermetisch gesloten om op het juiste ogenblik flitsende hoeken op het dikwijls onbeschermde gelaat van Stock te plaatsen. In de vijfde ronde geraakte Van Dam even in moeilijkheden toen zijn tegenstander een harde stoot onder de gordel plaatste, maar de gong kwam net op tijd. Het tempo werd hierna hoger en naarmate de tijd vorderde werden de pogingen van Stock om een eindstoot te plaatsen talrijker, zonder re sultaat overigens. Aan het slot. van de par tij toonden de beide kampioenen duidelijke sporen van de strijd. Het linker-oog van Stock zat vrijwel geheel dicht, evenals het rechter-oog van de Rotterdammer, die daarbij nog op zijn borst en voorhoofd enkele lelijke striemen had. De resultaten van de bijpartijen luiden: weltergewicht: Walter Kraus (Amsterdam) wint op punten van Wim Ludwig (Den Haag). Middengewicht: Job Roos (Rotter dam) wint op punten van Acha (België). Halfzwaargewicht: Wim Snoek (Amster dam) wint op punten van Albert Heyen (België). Zwemmen De zwemclub ..Haarlem" is dit jaar weer uitgenodigd om met een waterpoloploeg en enige zwemmers haar krachten te komen meten met diverse Noord-Afrikaanse ploegen. Alvorens echter naar het andere wereld deel te reizen zullen de Haarlemmers één week te gast zijn van Spaanse zwemvrien- den in Barcelona en Martorell, waar zij aan wedstrijden zullen deelnemen. In Noord-Afrika zwemmen zij in Tunis, Bizerte en Sousse. Het vertrek is vastgesteld op Zondag 12 Augustus en de ploeg keert begin Septem ber naar Haarlem terug. TIJDENS ATHLETIEK WEDSTRIJDEN te Sedglev in het Engelse graafschap Staf fordshire won Fanny Blankers—Koen de 100 meter en de 80 meter horden in respcie- velijk 12.1 seconden en 11.4 seconden.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5