Verhuizingen-Verpakkingen Pianotransport-Meubelopslag •Clowntje Riek 4 VLEESCROQUETTEN SLEUTEL WEG 2 Amsterdamse Beurs F. Damiaans en Zn Pakistaanse premier: Haarlem krijgt ruim half millioen meer Kort en Bondig Laat het verleden rusten WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Herleving der liturgische gedachte brengt orgelkunst tot een hernieuwde bloei Indringers mishandelden drie bejaarde mensen Positie van de schatkist is iets verbeterd Kamerlid stelt vragen over de prijsverhoging voor kolen ZIJLVEST 41, HAARLEM - TELEFOON 12456-14155-11141 „De wereld moet thans oordelen" Daniël Ruyneman 65 jaar Uitkering gemeentefonds Voor de kinderen Clandestiene zenders ontdekt Openbare aanbesteding van bepaalde bouwwerken vereist Een Amerikaanse piloot, die met zijn gevechtsvliegtuig was opgestegen van een de Golf van Mexico. Op de foto ziet men het vliegtuig de oppervlakte van de zee waaier van opspattend zeewater. De vlieger wist tijdig uit het toestel vliegdekschip, stortte even na de start in raken, rechts verdwijnt het geheel in een te springen en werd gered. Internationaal orgelcongres te Tongerlo (België) Te midden van de bossen en heidevelden van het Vlaamse Kempenland ligt nabij het dorpje Tongerlo de Abdij der Norber- tijner kanunniken. De eerste gebouwen van dit klooster werden gebouwd om streeks het jaar 1130. Sindsdien is de Abdij van Tongerlo een centrum van wetenschap, van geestelijk en cultureel leven geweest. De liturgische zang van de kanunniken wordt sinds eeuwen, zeker van 1436 af, begeleid door het orgel. In 1933 werd het nieuwe grote orgel ingewijd, dat zijn plaats kreeg in de indrukwekkende kloosterkerk. In deze abdij, in deze kerk werd van 4 tot 8 Augustus het internationale Orgel congres gehouden, dat talrijke organisten, organologen en orgelbouwers van verschil lende geloofsovertuigingen tezamen bracht. Uit tal van landen van Europa en uit Amerika waren zij gekomen om in de karakteristieke sfeer van de abdij van ge dachten te wisselen en kennis te nemen van de groei van de orgelbeweging, die zich als een nieuw cultureel verschijnsel sinds 1920 ongeveer laat gelden. De verras send grote belangstelling, die voor dit in ternationale congres getoond werd, bewees overduidelijk hoe algemeen de wens ge voeld wordt om te komen tot een eenheid van samenwerking van allen, wie de orgel kunst artistiek, technisch of historisch ter harte gaat. Terecht kon de voorzitter van het uitvoerend comité, de organist Flor Peeters bij de opening van het congres op Zaterdagmiddag hierover zijn vreugde uiten. De prelaat van de Abdij, dr. Em. Stalmans, verwelkomde de congressisten met een hartelijke toespraak. En hierna werd het woord gegeven aan dr. Hans Klotz, componist, organist, koordirigent en schrijver over orgelkunst uit Flensburg. Dr. Klotz sprak over de orgelkunst uit de perioden van Gothiek, Renaissance en Barok. Deze orgelkunst was in wezen litur gisch. Ook de register-samenstelling van het orgel (de dispositie) werd afhankelijk gesteld van de liturgische eisen. Van het begin der negentiende eeuw af ongeveer wordt het orgel losgemaakt van de liturgie en hierdoor kwam de orgelkunst in verval. De nieuwe orgelbeweging streeft er naar het orgel zijn liturgische bestemming te hergeven en hiervan verwacht men de ver nieuwing en de opbloei. Invloed der reformatie Op de avond van de eerste congresdag sprak Piet Visser uit Amsterdam over de grote orgels en de orgelmuziek in het Ne derland van de 17de en de 18de eeuw. Het Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 7 Augustus 1951 ONDERTROUWD: 7 Aug., M. Heslinga en A. J. Horstman; H. F. Moolenaar en J. J. Hannenberg; W. J. Jaski en J. M. Jansen; B. Berretty en H. J. N. Fockens. GEHUWD: 7 Aug., R. J. Wijnsema en A. Stoute; F. Petersen en E. Vink; J. C. Lucas en T. M. van Keulen. BEVALLEN van een zoon: 4 Aug., J. M. E. Komen—Nijssen; 5 Aug., A. C. M. van Nie- kerkBakkenhoven; G. M. BoomarsGoo- sen; 6 Aug., S. B. OsterthunWempe; J. J. de Waal MalefijtDekker; H. A. Jansen Selhorst; B. KloetPeterse; A. Oranje Brouwer; 7 Aug., D. Hooning—van Werven. BEVALLEN van een dochter: 6 Aug., J. P. van der Veen—Baron; P. J. van den Nouw- land—Blom; A. Paulusse—Vlietstra; 7 Aug., A. C. WoudenbergBron; P. C. RikoGrij- mans; B. Vooges—Waldmann. OVERLEDEN: 4 Aug., P. G. Duivesteyn, 55 j., Byzantiumstraat; 5 Aug., D. Petersen— Dijkstra, 68 j., van Kinsbergenstraat; A. G. de Quastenit, 76 j., Harmenjansweg; 6 Aug., G. N. Gerritsen, 3 d., Wouwermanstraat; D. Steenken, 79 j., Semarangstraat. ontstaan van deze orgels en van de orgel muziek werd sterk beïnvloed door de toe standen hier te lande op godsdienstig ge bied en ook door de macht van de stads besturen. Het Concilie van Trente stond afkerig tegenover het orgel, de reformatie bepaald vijandig. Aan de stadsbesturen is het te danken, dat de orgels in de kerken bewaard en onderhouden werden. Na ver loop van tijd mocht het orgel de gemeente zang begeleiden. Het kreeg hiermede een liturgische taak, zij het dan zeer beschei den. Omtrent de orgelmuziek, die in de 17de eeuw door de Nederlandse leerlingen van Sweelinck toch geschreven moet zijn, weten wij vrijwel niets. Merkwaardig ge noeg zijn er wel talrijke composities van buitenlandse leerlingen van onze „organis ten-maker" bekend. In de periode der romantiek ziet de orga nist zijn kans om zich buiten liturgisch verband te laten gelden door het uitvoeren van romantische, onkerkelijke muziek, die allengs ontaardde in sentimentele program mamuziek. (Nabootsingen van „onweders" en van „veldslagen" bijvoorbeeld.) Ook Piet Visser zag in de herleving van de litur gische gedachte bij alle kerkgenootschap pen de mogelijkheid tot het herstel van de orgelkunst in haar oude glorie. De vroege Zondagmorgen werd besteed aan het luisteren naar een toespraak van de Belgische orgelbouwer Fred Stevens. Deze behandelde de hedendaagse orgel bouw en greep hierbij in het kort terug op voorgaande systemen. De moderne orgel bouw heeft behouden wat vroegere gene raties aan voortreffelijke vindingen toe pasten. Zij kan als eigen technische en artistieke aanwinst wijzen op de perfectie van windvoorziening en windregeling. De orgelbouwer in België moet nog te veel vechten tegen wanbegrip, conservatisme, onverschilligheid en misplaatste zuinigheid. Enige congressisten stelden voor een advi serende commissie voor de orgelbouw te vormen. Vernieuwing in Frankrijk Een bijzonder belangwekkend en door de gloed van overtuiging gekenmerkt betoog hield Zondagmiddag de Parijse organist Norbert Dufourcq, die de hedendaagse Franse orgelkunst behandelde, welke zich eveneens sinds dertig jaren aan het ver nieuwen is. César Franck is de grote voor loper. Na hem komen mannen als Gigout, Widor, Guilmant, Vierne en Dupré. Na de eerste wereldoorlog krijgt de vernieuwing een sterke impuls door het werk van Tour- nemire. De mystieke kunst van deze com ponist maakt school. Duruflé komt met zijn klassieke muziektaal, Jean Langlais schenkt bezielende muziek, Messiaen zoekt een eigen weg en Jehan Alain bereikt een hoogtepunt in de algemeen optredende evolutie. En ook in Frankrijk heeft de orgelkunst zich weer gebaseerd op de liturgie. Maandagmorgen werden aan de congres sisten indrukken gegeven van het orgel- onderwijs in Amerika, door de heer Arden Whitacre. De welvaart van de Verenigde Staten vindt ook zijn weerspiegeling in het comfort, waaronder daar les gegeven kan worden. Terwijl op onze conservatoria te Amsterdam en Den Haag slechts één orgel voor studie ter beschikking is, kunnen bij voorbeeld de leerlingen van het conserva torium in Oberlin (Ohio, V.S.) gebruik maken van 40 orgels! Op ditzelfde conser vatorium staan 102 (honderd en twee!) voortreffelijke Steinway-vleugels ter be speling voor de leerlingen. Het is bijna niet te geloven! P. ZWAANSWIJK. Drie bejaarde mensen, die in een huisje aan de Oosterweg in de Purmer in de ge meente Monnikendam wonen, zijn in de afgelopen nacht omstreeks half een over vallen en ernstig mishandeld door enige mannen, die het huis waren binnenge drongen. De 79-jarige J. van der Laan en zijn twee zusters van respectievelijk 76 en 74 jaar ontwaakten door gestommel in huis. Toen zij gingen kijken wat er aan de hand was kregen zij van de indringers enige slagen met een hard voorwerp op het hoofd, waardoor zij het bewustzijn verlo ren. Toen de 74-jarige zuster enige tijd later bij kennis kwam, bleken de overval lers verdwenen te zijn. Het gehele huis was doorzocht. Zij waarschuwde de buren, die terstond de politie opbelden. De toestand van de heer Van der Laan bleek levensgevaarlijk te zijn. Zijn 76- jarige zuster was zeer ernstig gewond; de kwetsuren van de 74-jarige zuster waren van minder ernstige aard. Alle drie zijn naar een ziekenhuis in Purmerend overge bracht. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Ned. 1947 87% 87 A. K. U 173% 173 Lever Brothers 226 226% Philips Gloeil. 167 167 Ree. Nwe Philips 160% 160% Kon. Petroleum 291 290% A'dam Rubber 99% 101 Holl. Amer. Lijn 166 166 Ned .Scheepv. Unie 185% 136 H. V. A 112% 114 77 78% Amsterd. Bank 151% 151% Rotterd. Bank 154 154 Twentse Bank 158% 156 Anaconda Copper 51% 52 Bethlehem Steel 60% 60% Republic Steel 46% 47 Shell Union 76 75% Tidewater 45% 46 U. S. Steel 48% 48% Deviezenbezit steeg met 22 millioen Uit de verkorte balans van de Nederland se Bank van 6 Augustus blijkt een duide lijke verbetering van de positie van het rijk. Niet alleen zijn de voorschotten aan het rijk tot een bedrag van bijna 9 millioen ver dwenen, maar ook het saldo van de schat kist, dat sinds 15 Mei 6f nihil was óf slechts een bedrag van enkele millioenen aantoonde, bedraagt thans niet minder dan 27Vi mil lioen. Hiertegenover staat slechts een toe neming %'an 10 millioen tot 305 millioep aan schatkistpapier, rechtstreeks door de bank in disconto genomen. De posten die de netto-deviezenpositie be palen vertonen onderling wel enige afwij kingen, maar uiteindelijk resulteert een be drag van 931'/ï millioen. Vorige week is het netto-deviezenbezit met 22 millioen toegenomen tot 9331/® millioen, zodat deze week slechts 2 millioen is weggevloeid. Voorts blijkt uit de bankstaat een vermin dering van de bankbiljettencirculatie, deze keer met ruim 35 millioen tot 2.771.884.325. De saldo's van banken in Nederland zijn gedaald met circa 16 millioen, zodat in de afgelopen week op de banken een vrij krach tig beroep is gedaan voor de financiering van transacties, waarover verdere bijzonder heden ontbreken. De bijzondere rekening van de schatkist bleef ongewijzigd, maar andere saldo's stegen met 21 millioen tot ruim 181 millioen. Waarschijnlijk betreft dit een voorboeking van later te verrekenen Mar shall-hulp. Het Tweede Kamerlid de heer Suurhoff (P. v. d. A.) heeft aan de minister van Economische Zaken gevraagd wat de reden is van de per 1 Augustus ingegane prijs verhoging voor brandstoffen. De heer Suurhoff vraagt voorts of zich een prijsstijging voor uit het buitenland te importeren brandstoffen nog beeft voor gedaan, nadat in het voorjaar de detail- handelsprijzen voor brandstoffen geduren de het stookseizoen 1951/1952 waren be kendgemaakt en of de prijsverhoging per 1 Augustus het gevolg is van een plotse linge en niet voorziene noodzaak tot ver hoogde import van brandstoffen en wat daarvan de oorzaak is. Het tussentijds invoeren van een prijs verhoging, nadat in het voorjaar voor het gehele stookseizoen 1951/1952 de detail- handelsprijzen waren bekendgemaakt, moet in sociaal opzicht zeer ongewenste gevol gen hebben, aangezien de verbruikers, die over voldoende contanten en opslagruimte beschikken, nu hebben kunnen profiteren van de nog niet verhoogde prijzen, terwijl de kleine man, die tijdens de winter in kleine hoeveelheden zijn brandstof opdoet, de verhoogde prijzen plus de winteropslag op de prijs betalen moet. De heer Suurhoff vraagt dan ook of de minister bereid is, maatregelen te nemen om de onsociale gevolgen van de per 1 Augustus ingevoerde prijsverhoging voor brandstoffen ongedaan te maken. ADVERTENTIE Al deze takken van dienst vergen goed materiaal en vakkundig personeel. VRAAG ONS EENS INLICHTINGEN! KARATSJI (Reuter). De premier van Pakistan heeft een antwoord gezonden op het laatste telegram van de Indiase pre mier. Hij beschuldigt India er van te trachten met militair geweld een „onrecht vaardige en ongegronde eis ten aanzien van Kasjmir" in vervulling te doen gaan. „Deze houding", aldus de Pakistaanse premier, „betekent een uitdaging aan het adres van de UNO en een ernstige bedrei ging van de internationale vrede. Ik heb tot het uiterste getracht het pad van de vrede te wijzen, de wereld moet thans oordelen". Liaquat deelde mee, dat zijn vijf punten omvattend „vredesprogram" nog van kracht is. „Waar het voor ons in wezen om gaat, is het bewaren van de vrede en het oplossen van onze geschillen op een recht vaardige en vreedzame wijze", aldus de Pakistaanse premier. De Nederlandse componist Daniël Ruyne man, die zich vooral in het buitenland be kendheid heeft verworven, grotere althans dan in zijn eigen land, is vandaag 65 jaar geworden. De meeste zijner composities zijn bij buitenlandse uitgevers verschenen. Daniël Ruyneman heeft zich zeer be ijverd voor de propaganda van de heden daagse muziek. Hij nam in 1918 het initia tief tot de oprichting van de Nederlandse vereniging voor moderne scheppende toon kunst, later sectie Holland van de I.S.C.M. In 1930 stichtte hij de Nederlandse vereni ging voor hedendaagse muziek, waarvan hij voorzitter werd. Verder riep hij uitleen- bibliotheken van Nederlandse muziek te Parijs en New York in het leven en organi seerde hij in talrijke internationale centra concerten van werken van Nederlandse componisten. Van het Maandblad voor hedendaagse muziek was hij hoofdredac teur. Zijn voornaamste werken zijn: „De Roep" voor gemengd koor zonder woorden, de Symphonie brève, een Cor.certio voor orkest, Quatro tempi per quatro violon- celli, een Sonate voor kamerkoor en de muziekdramatische werken „Het huwelijk" (op Franse tekst) en „De gebroeders Kara- mazoff" (op Duitse teksit). De algemene uitkering uit het Gemeente fonds, die op de Haarlemse begroting voor dit jaar op 5.463.040,geraamd is, zal verhoogd worden tot 5.900.083, Dit gunstige verschil van ruim een half millioen gulden is te danken aan het be- hogere inkomsten als gevolg van de her ziening der uitkeringen wegens onder nemingsbelasting, in het algemeen in staat zijn het evenwicht in haar begrotingen, voorzover dit niet reeds aanwezig was, te herstellen. Gemeenten, die ondanks de hiervoren sluit van de regering om het voorschot- bedoelde hogere inkomsten haar begro- percentage voor de uitkeringen uit het Gemeentefonds van 125 tot 135 te ver hogen. De regering vertrouwt, dat de gemeen ten door deze verhoogde uitkeringen en de Ze keerden zich om en zetten het op een lopenZe hadden helemaal geen zin in de gevangenis gezet te worden. Wat 'n onvriendelijke koning was dat! Ze vluchtten de zaal uit. Maar de koning riep tegen z'n soldaten, dat ze de indringers moesten pakken. En dadelijk kwamen die rare mannetjes met helmen hen achterna „Lopen, jongens, lopen!", riep Rick. Ze renden, wat ze konden, en ontweken de grijpende handen van de soldaten. Ze wisten de deur van de zaal te hereiken en holden de lange gang in, die naar de put met de trap voerde. „Als we die trap maar eenmaal op zijn en in de boot komen, zijn we gered!", hijgde Rick. „Ja, dat moeten we proberen!", zei Oepoetie. „Ik geloof, dat ze niet zo hard kunnen lopen als wij!" Gelukkig, daar was de put al. Zonder dat ze gegrepen waren, kwamen ze bij de trap. En die beklommen ze, véél vlugger dan ze straks naar beneden gekomen waren tingen niet sluitend kunnen maken, zijn er met nadruk op gewezen, dat herziening of toekenning van een bijzondere uitkering alleen in bijzondere gevallen zal mogen plaats hebben. Van de zijde van het college van B. en W. van Haarlem vernamen wij, dat de ver hoging van de uitkering hoe welkom op zichzelf ook beneden de verwachtingen blijft. Het tekort, dat bij het vaststellen van de begroting reeds een millioen bedroeg en dat door de steeds wisselende economische omstandigheden nog steeds aan verande ringen onderhevig is, zal dit jaar èn door de verhoogde uitkering èn door de beper kingen der investeringen wel gecompen seerd worden. Maar voor het volgende jaar zal Haarlem er weer slechter voor komen te staan, omdat de normale bevolkings aanwas stijgende uitgaven voor onderwijs, openbare werken, sociale zaken en der gelijke met zich brengt, afgezien nog van de kosten van de industrialisatie. Ambtenaren van de P.T.T. hebben in samenwerking met de rijkspolitie te Zuid- wolde twee clandestine radiozenders ont dekt. Beide zenders zonden uit op 243 meter. Tegen de eigenaar, een electro- monteur te Zuidwolde, is proces-verbaal opgemaakt. De zenders zijn in beslag ge nomen. ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 11 DE „SLEUTELSPECIALIST" BINNENLAND Aan H. Scholtens is op zijn verzoek met ingang van 1 October 1951 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Oude Pekela. v Gedurende de laatste weken zijn in panden van een veembedrijf te Amsterdam grote hoeveelheden vis- en vleesmeel ge stolen. De recherche heeft acht verdachten gearresteerd. Een belangrijk deel van het gestolen vis- en vleesmeel is teruggevonden bij een boer. Leeuwarden heeft wegens overneming van het vliegveld door het rijk een voorschot ontvangen van f220.000. De totale vergoe ding zal ongeveer f 400.000 bedragen. Daar aan de Kamer van Koophandel en de pro vincie Friesland reeds f 128.000 is uitbetaald, kan de gemeente nog beschikken over rond f270.000, waarmee zij de bouw van 20 wo ningwetwoningen wil financieren. De opleiding van de dienstplichtigen van de lichting 1950-11, die in het najaar van 1950 als recruten in werkelijke dienst zijn gekomen, is thans zover gevorderd, dat zij geoefend kunnen worden in groot verband. Uit de onderdelen, waarbij zij werden inge deeld, is samengesteld de 31ste regiments gevechtsgroep. Deze zal van 13 tot en met 22 Augustus oefeningen houden. Na de oefening zal de gevechtsgroep op 23 Augustus te Meppel defileren. De minister van Buitenlandse Zaken heeft bepaald, dat de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken meer in het bijzonder is belast met de behandeling van de zaken, verband houdende met de betrekkingen tus sen Nederland en de republiek Indonesië, voor zover deze geheel of mede tot de ver antwoordelijkheid van de minister van Bui tenlandse Zaken behoren, en de daarmee rechtstreeks of zijdelings samenhangende zaken van internationaal-politieke aard. HAARLEM EN OMGEVING Ds. J. F. WUnhoudt, Gereformeerd (art. 31 K.O.) predikant te'Breukelen, is beroepen te Haarlemmermeer-Oost. Ds. J. J. Arnold, Gereformeerd (art. 31 K. O.) predikant te Vrouwenpolder is voor de tweede keer beroepen te IJmuiden. De heer P. H. Kooman te Heemstede is geslaagd voor de akte tekenen M.O.-a. Mr. F. P. Th. Rohling, wethouder van Onderwijs en Personeelszaken der gemeente Bloemendaal, zal in Augustus geen spreek uur houden. De Haarlemse recherche heeft tijdens de afgelopen nacht de dertigjarige Haarlemse rubberbewerker W. B. aangehouden als ver dacht van diefstal van f 225 uit een magazijn aan de Spaarnwouderstraa>t, waar hij werk zaam is. B. zou zich 's avonds in het magazijn hebben laten insluiten en vervolgens zijn slag geslagen hebben. Hij was nauwelijks thuis of de politie arresteerde hem. In zijn sokken en zijn onderbroek werd het gestolen bedrag aangetroffen. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, zal Vrijdag 10 Augustus geen spreekuur houden. ADVERTENTIE zoals ze BEHOREN te zijn En tochslechts 25 ct. per stuk. BARKER'S CAFETARIA'S Gen. Cronjéstr. 121 - Rijksstraatweg 238 INLICHTINGEN GEVRAAGD. In verband met een ernstig zedendelict verzoekt de commissaris van politie te Vel- sen inlichtingen 'omtrent een man, die Maandagavond omstreeks 10 uur met een fiets aan de hand langs de Bloemendaalse- straatweg in Santpoort-Station stond. Zijn rijwiel was in de richting Bloemendaal ge wend. Eventuele aanwijzingen over deze persoon worden ingewacht op het hoofd bureau van politie, Tiberiusplein, IJmui- den-Oost. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin hij zegt, dat bij de bouw van woningwetwoningen, bij openbare werken in een uitbreidings plan of een wederopbouwplan op grond van de Wet Financiering Wederopbouw Pu bliekrechtelijke Lichamen, openbare aan besteding regel behoort te zijn. In het ver volg zal alleen dan met onderhandse aan besteding voor dergelijke werken, waar voor financiële tegemoetkoming uit 's rijks kas wordt verwacht, genoegen v/orden ge nomen, indien tevoren hiervoor toestem ming is verkregen van de minister door tussenkomst van de directie van de Weder opbouw en de Volkshuisvesting in de des betreffende provincie. Voor werken, die zonder daartoe verkregen verlof niet open baar zijn aanbesteed, zal de minister als regel de financiële tegemoetkoming wei geren. Voorts vestigt de minister er de aandacht op, dat niet eerder tot aanbesteding behoort te worden overgegaan, alvorens vast staat of althans redelijkerwijze kan worden ver wacht, dat de uitvoering van het werk binnen de termijn, gedurende welke de aannemer aan zijn inschrijving is gebonden, kan worden opgedragen. FEUILLETON door Peter Paul O'Mara 15) Zij zei bij zichzelf dat zij dwaas was en dat zij zich sentimenteel aanstelde. De zaak was niet, dat er onderzoekingen werden gedaan, maar dat Mark Lenott, die, naar zij meende, een vriend van haar was, al zijn overredingskracht en vriendelijkheid gebruikt had om te proberen haar bij de eerste de beste gelegenheid geld afhandig te maken. En tochMark was ook vriendelijk geweest vóór het bekend was dat zij geld bezat, en vrolijk en hulpvaardig. Zou het eigenlijk niet de natuurlijkste zaak van de wereld zijn, dat hij, toen hij hoorde in welk parket die Zweed zat, om hulp was geko men bij iemand, die zelf zoveel geleden had door de ziekte waar het om ging en die zoveel meer geld bezat dan iemand nodig had? Vóór Mark had zij nooit een vriend ge had; zij wist niets van vriendschap af. Zou hij even vriendelijk voor haar gebleven zijn, als zij niet rijk was geworden? Zij zou er nooit zeker van zijn. Er werd zachtjes op de deur geklopt. Eerst lette zij er niet op, maar het hield aan en zij keek ontstemd op. Binnen! Ik kan niet, zei een zachte stem. Maak alsjeblieft de deur even open! Anne wist dat zij de deur niet afgesloten had. maar zij stond op, liep de kamer door en trok de deur open. Daar stond Beth met een blad in haar handeneen blad waarop een pot thee stond en iets, dat waarschijnlijk geroosterd brood was en dat warm gehouden werd onder een omgekeerd soepbord. Ik hoorde dat je op was, zei zij een voudig. Moeder zei altijd dat er niets zo goed is als een kop hete thee om je te doen slapen. Thee houd mij wakker, zei Anne een beetje onbeleefd. Nou, dan zal het je het wakker blijven toch in ieder geval verlichten, zei Beth, langs haar heen de kamer binnenlopend. Anne sloot de deur en volgde haar de ka mer in, aan de ene kant geïrriteerd en aan de andere kant toch met een zekere dank baarheid, dat het meisje gekomen was. Beth schonk de thee in twee kopjes, waaraan nogal enige scherfjes ontbraken, maar die de enige waren, die zij bezat, en tot haar eigen verbazing kwam Anne tot de conclusie dat zij dorst had en de thee met genoegen opdronk. Zij at ook het grootste deel van het geroosterde brood op, terwijl Beth, die met gekruiste benen op haar bed zat, aan één enkel stuk knab belde. Geen van beiden zei iets, terwijl zij zaten te eten. Na twee koppen thee gedronken te heb ben, was Anne verzadigd. Zij zette haar kop met een zekere aarzeling op het blad, leunde in haar stoel achterover en keek Beth recht aan. Je hebt gehuild, zei Beth. Ik voelde me inderdaad nogal ellen dig, bekende zij. Was dat om dr. Lenott? Anne staarde haar ontsteld aan en be greep toen, wat zij bedoelde. Zij lachte even. Niet op de manier die jij bedoelt. Heus waar, hij is alleen maar mijn dok teren een' vriend van de familie. Beth knikte, ofschoon zij blijkbaar niet overtuigd was. Heeft hij je slecht nieuws van thuis gebracht?, vroeg zij. Een maand geleden zou Anne haar al lang de kamer uitgewerkt hebben, maar nu glimlachte zij alleen maar een beetje zuur en gaf een ontwijkend antwoord. Zo zou je het kunnen noemen, zei zij. Nieuws over geld is altijd slecht. Dat was iets, waarvan Beth wist mee te praten. Haar hele gezichtje kreeg on middellijk een meer geanimeerde en mee voelende uitdrukking. Dat zal waar zijn! Moeder zei altijd, dat haar voorstelling van de Hemel een plaats was, waar, als je een rekening open maakt, er een cheque uitvalt. Ondanks zichzelf moest Anne even lachen, maar Beth werd onmiddellijk weer ernstig. Ik heb het mij wel eens afgevraagd, hoe jij je bij mogelijkheid redt met al dat geld dat je voor de school moet uitgeven en al het andere, terwijl er niets inkomt. Zij bleef een ogenblik zwijgen en zette zo'n verlegen gezicht, dat Anne zich niet kon voorstellen, wat er nu wel komen zou. Tenslotte kwam het er in een stroom van zachte, haastige woorden uit. Hoor eens hier, Anne! Ik wil me niet bemoeien met dingen die mij niet aangaan, maar als je geld nodig hebt om je er door te helpen tot je een baantje kunt krijgen, dan heb ik nog die veertig dollar, die ik voor mijn nieuwe voorjaarsmantel opge spaard heb. Mijn oude is nog zo goed, dat ik eigenlijk geen nieuwe nodig heb. Anne staarde haar in stomme verbazing aan, zich voor een ogenblik afvragend, of het meisje trachtte haar voor de gek te houden. Maar het was duidelijk, dat zij daar geen ogenblik aan dacht. De mooie bruinp ogen waren wijd geopend en had den een volkomen onschuldige blik, terwijl haar zachte jonge mond even geopend was met een uitdrukking van ernst en verle genheid tegelijk. Anne werd zich bewust van een gevoel, of haar de keel dicht ge knepen werd. Beth Masfield, zei zij met een poging tot bruuskhied, die niet erg geslaagd ge noemd mocht worden. Je bent de meest verbazingwekkende leugenaarster, die de wereld ooit te zien heeft gegeven! Je ver geet, dat ik je oude voorjaarsmantel gezien heb! Er is niet meer aan te doen dan een paar steekjes en er moet wat aan de voe ring gedaan worden, zei Beth op een toon van zelfverdediging. En moeder is erg han dig met dat soort dingen! Daar twijfel ik geen ogenblik aan, gaf Anne droogjes ten antwoord. Maar zij is geen tovenares. En in ieder geval, ging zij voort en grinnikte eens om Beth's be zorgde gezicht, zó erg is het nu ook nog niet. Werkelijk niet. Ik heb genoeg om de cursus te beëindigen en om te leven tot ik een baantje kan krijgen. Beth keek haar enige ogenblikken twij felend aan en scheen toen haar mededelin gen te accepteren. Plotseling lichtte haar gezichtje op, alsof zij zich iets herinnerde. O, dat heb ik nog vergeten je te ver tellen, zei zij opgewekt. Ik was er vol van, toen ik thuis kwam en toen heeft de ver schijning van die knappe vriend van je het helemaal uit mijn gedachten verjaagd. Josie.je weet wel, dat meisje van mijn kantoor, van wie ik je vertelde, dat zij met een politieagent verloofd is.... nu, die gaat aan het eind van de maand trouwen en haar baantje komt dus vrij. Zij zweeg even, blijkbaar wachtend op commentaar, maar daar Anne niet precies wist, wat er van haar verwacht werd. wachtte zij eerst op verdere voorlichting Tenslotte fronste Beth ongeduldig de wenkbrauwen. Zie je dan niet, wat ik bedoel? Jouw cursus eindigt toch aan het eind van de maand, is het niet? Nou, ik kan die baan van Josie voor jou loskrijgen. Dat week ik vrijwel zeker! Plotseling voelde zij zich weer verlegen. Dat wil zeggen, als je er wat voor voelt. Het eerste ogenblik wist Anne niet pre cies wat zij zeggen moest. Méér dan voor iets anders was zij er bevreesd voor ge weest, om daadwerkelijk op een baantje uit te gaan en dan te moeten wennen aan een kantoor vol vreemden. Maar als zij Beth daar had als een soort gids en bond genoot, om haar door de eerste lastige dagen heen te helpen, dan zou dat toch erg prettig zijn. Dat zou ik best willen, zei zij, wat aarzelend. Beth slaakte een zucht van verlichting, alsof zij er op geprepareerd was geweest om weer een afwijzend antwoord te krij gen. Het is een interessant baantje, zei zij, en een heel eigenaardig ook. Josie is de secretaresse voor de reizigers. Zij dicteren haar hun rapporten, als zij van hun reis thuis komen.... maar gewoonlijk hebben zij meer tijd nodig voor het vertellen van wat hun onderweg overkomen is en voor het maken van grapjes dan voor hun rap porten. Plotseling zette zij een wat angstig ge zicht en aarzelde zij even. Soms worden zij wel eens brutaal, zei zij tenslotte. Josie moest hun herhaaldelijk op de vingers tikkenl Anne ontdekte van zichzelf dat zij evefl grinnikte. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6