OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Meer begrip Verzoek tot hervatting van overleg te Kaesong Weerbericht Minister Dean Acheson nodigt Rusland uit Zwitserland geteisterd door onweer en overstromingen tot onverbloemde samenwerking West-Duitsland uit het Ruhr-orgaan? Truman vraagt dollars voor Tsjang Kai Tsjek Twee gevangenen ontsnapt Enorme brand in San Salvador Vyfmogendhedenverdrag wordt overbodig geacht Pleven geaccepteerd Gestrande Britten en Fransen weigeren naar huis te gaan Nederland wenst eigen boontjes te doppen Bus van Nederlandse Reisvereniging in grondverschuiving; geen gewonden Vertrouwensvotum voor de Casperi Het woord is aan Atoomtijdperk begint over tien jaar Nieuwe nazi's de mond gesnoerd in Neder-Saksen Vliegtuig van de luchtmacht stortte op Vlieland neer Wolkbreuk boven Amsterdam 66e JAARGANG No 26 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 190 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De GEDACHTENWISSELING tussen de Britse minister van Buitenlandse Zaken Morrison en het Sovjet-Russische dagblad Prawda, die zich tot dusver tot een lang artikel van beide zijden heeft beperkt., heeft hier aanleiding gegeven tot Qe'opmeivking dat het nut zou kunnen heb ben, haar voort te zetten. In enige Engelse dagbladen is die mening ook geuit. Daarbij is opgemerkt, dat zulke in beide landen gepubliceerde beschouwingen niet nood zakelijkerwijs van zulke verheven perso nages als ministers van Buitenlandse Zaken afkomstig behoefden te zijn. Misschien zou het zelfs zijn nut hebben als de gedachten- wisseling werd gevoerd door mensen, die geen officiële posities bekleden en daar door vrijer in hun betoogtrant zijn. Want bij deze eerste ontmoeting is wel gebleken dat zowel de Britse minister als de hoofd redacteur van de Prawda (die blijkbaar is hetgeen wij in het Westen een uitsluitend- politiek hoofdredacteur zouden noemen en ook een regeringsfunctie bekleedt) zich genoopt voelden, zich niet alleen tot het andere volk maar ook tot hun eigen te richten. Aan Westei'se zijde zou onge twijfeld een niet-ambtelijke figuur zich met groter onbevangenheid kunnen uiten en eenvoudiger van mens tot mens kunnen spreken dan minister Morrison dat heeft gedaan. Men zou daar tegenover kunnen stellen dat zulk Avoord minder gezag zou hebben. Maar dat verschil zou niet belang rijk zijn als de schrijver een in zijn .eigen land bekend en gewaardeerd man was. Hij zou in dit geval de hoofdredacteur van de Times, de Manchester Guardian, de Daily Herald of de Observer kunnen zijn. Of hij een Labour-man Avas of niet zou blijkbaar, gezien de Russische reacties, weinig ver schil maken. Misschien zou het zelfs beter zijn als hij geen Labour-man was. Het lijkt overigens niet noodzakelijk dat zulke ge- dachtenAvisseling met de Russen juist A'an Engelse zijde A'oortgezet zou moeten wor- den. Uit andere Westelijke landen zou er ook aan kunnen worden deelgenomen. Zulke pogingen zijn nuttig omdat zonder twijfel inderdaad (aan weerszijden) een zekere mate van gebrek aan begrip bestaat. En omdat niets onbeproefd mag worden gelaten, dat zou kunnen bijdragen tot het voorkomen van oorlog. Van Russische zijde is een Vijf mogend- heden-verdrag voorgesteld en dat denk beeld is zowel in Londen en Parijs als in Washington slecht ontvangen omdat het vaag geformuleerd is en A'ooral omdat in regeringskringen Avordt aangenomen dat zo'n voorstel alleen maar met propagan distische doeleinden wordt gedaan. Wel licht heeft men daarin gelijk. Het wan trouwen is groot en het Westen heeft reden om te wijzen op de verdragsbepalingen, die reeds in het Handvest A'an de U.N.O. zijn neergelegd. Het heeft niet veel zin maar weer nieuwe verdragen te sluiten, als de werkelijke verstandhouding er niet door 'verbetert. Als men d,e koude oorlog kon beëindigen door een nieuw plechtig-gefor- muleerd stuk met A'eel zegels en hand tekeningen samen te stellen zou dat een makkelijke oplossing zijn. Maar het kAvaad schuilt niet in het ontbreken van zo'n stuk, dat alleen waarde heeft als het bestaand vertrouAven bezegelt. Het kwaad schuilt in het ontbreken van dat vertrouwen. Welke plannen heeft men in het Westen om daar verbetering in te brengen? Het gev'al Morrison-PraAvda, de aanvaarding van Morrison's uitdaging tot openlijke gedach- tcnwisseling, heeft in elk geval bevvezen dat er een mogelijkheid bestond die men tot dusver in het Westen niet had ver ondersteld. Zou het mogelijk zijn, dat men met meer vindingrijkheid en mensenkennis meer zou kunnen bereiken? Er zijn sommige mensen, die iedere poging tot beleidvolle toenadering af keuren omdat die volgens hen door de Russen meteen als een zwakheid gezien wordt, waaruit zij munt pogen te slaan. Wat willen zulke mensen? Tot in het ein deloze blijven bewapenen (en zichzelf daarmee remmen en uitputten) met al de gevaren van dien, die men nu toch wel bij ervaring kent? Als het tenslotte opnieuw tot een wereldoorlog zou komen zou dat bewijzen dat de grote mogendheden op nieuw gefaald hadden: gefaald in beleid om hem te voorkomen. En het resultaat van een derde wereldoorlog zou evenmin als dat ven de eerste en dat van de tweede vrede op aarde zijn. Alleen maar vernie tiging en ontwrichting, met achteruitgang en verzwakking. Want te dien aanzien kan men op wereldoorlogen rekenen: daar zor gen zij voor. De Amerikaanse minister van Defensie Marshall heeft onlangs verklaard dat Maliks rede, waarin hij zijn bereidheid uitsprak om onder-handelingen over een wapenstilstand in Korea te bevorderen, het tempo der bewapening in Amerika had vertraagd. Hij ergerde zich daarover. Ver baasde het hem ook? De mens, zeker de Westerse mens, is zich te zeer bewust van het verschrikkelijke gevaar van een be- wapenings-Avedloop en Aveet te goed Avat de gevolgen van een oorlog zijn om niet God te danken als zich ook maar enige kans voordoet om van deze ellende bevrijd te raken. Zien sommige regeringen wel goed. zowel in het Oosten als in het Wes ten, wat in de volken leeft? Zijn wellicht andere tijden op til? beginnen zij zien misschien aan te kondigen? R.P. Twee gevangenen, die in het huis van bewaring aan de Amstelveenseweg te Am sterdam waren opgesloten, li ebben gister middag kans gezien te ontvluchten. De mannen zijn daarbij onder andere oA'er een 4 meter hoge muur geklommen. Er is nog geen spoor van hen gevonden. SAN SALVADOR (Reuter). Te San Salvador, de hoofdstad van de gelijknamige staat, heeft een zware brand gewoed. Het gebouw van de opera, een kathedraal, ma gazijnen, clubs en hotels, alle aan het grootste plein gelegen, stonden .in vlammen. De electrische stroom is uitgevallen. De brand begon in de opera, die volledig is uitgebrand. Het beschikbare blusmateriaal Avas ge ring en de Avaterdruk laag. Pas zeven uur na het uitbreken Avas men het vuur meester. De 100 jaar oude kathe- braal,brandde ook seheel uit, evenals ver scheidene andere gebouwen. 99 WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Acheson heeft op zijn Woensdag gehouden wekelijkse persconferentie een tevoren opge stelde verklaring voorgelezen, welke was bedoeld als antwoord op het jongste Russische voorstel voor het sluiten van een vijf-mogendhedenverdrag, dat was vervat in het schrijven van de president der Sovjet-Unie Sjvernik aan zijn collega Truman. Ik nodig hierbij de Russische regering opnieuw uit zich onverbloemd aan onze zijde te scharen, opdat wij gezamenlijk de naar de vrede leidende weg der UNO kunnen afleggen. Het Kremlin kan zijn vredeswil daadwerkelijk toneii door zich zonder reserves eens te verklaren met drie resoluties, die de Algemene Vergadering der UNO in 1949 en 1950 met grote meer derheid heeft goedgekeurd, doch waartegen de Sovjet-Unie en haar vazalstaten zich hebben verzet. In deze resoluties werd uit eengezet wat de regeringen zouden moeten doen om de wereldA-redc te verzekeren. Laat het Kremlin zich bereid verklaren deze resoluties ten uitvoer te leggen, opdat niemand zijn Vredelievendheid in twijfel trekke". „De deur staat wijd open voor de SoA'jet-Unie om met de vrije wereld samen te werken bij de uitvoering dezer resolu ties", aldus de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. „Sinds het einde van de tweede wereld oorlog", aldus Acheson, „heeft de UNO waar president Sjvernik niet over rept gepoogd doeleinden als het handhaven van de vrede, het beperken der bewapening en het uitvaardigen van een A'erbod op het ge bruik van atomische Avapens te ver wezenlijken. Doch het was de Sovjet-Russische regering die onophoudelijk heeft gemaakt dat dit werk geen vruchten kon dragen. De Sov jet-Unie zegt thans bepaalde concrete overeenkomsten te willen sluiten. Dat kan volgens ons geschieden binnen de organi satie der UNO. De Russen spreken opnieuw over een of ander vaag vijf-mogenclhedenverdrag. Waarom slechts vijf? Wij bezitten reeds het Handvest der UNO, dat voorziet in een vredespact voor zestig en niet slechts voor vijf landen. Voordat hij zijn verklaring begon voor- te lezen zeide Acheson verheugd te zijn dat de Russische regering het Russische volk heeft toegestaan kennis te nemen van de tekst der door het Amerikaanse Congres goedgekeurde resolutie, waarin uitdrukking wordt gegeven aan de vriendschap van het Amerikaanse volk voor de bevolking der Sovjet-Unie. ,Ik hoop", voegde hij hieraan toe, „dat dit de eerste van vele volgende daden van het Kremlin zal zijn om de Sovjetvolken in staat te stellen op de hoogte te komen van de daadAverkelijke toestand in de wereld, speciaal wat betreft de houding en de politiek van andere vol ken en hun regeringen". PARIJS. (Reuter). René Pleven (radi- caal-gezinrl) is gisteravond door de Fran se Nationale Vergadering als premier ge accepteerd. Volgens de officiële cijfers kreeg Pleven 391 stemmen. 102 leden stemden tegen. Vóór hem stemden de socialisten, de volksrepublikeinen (MRP), de gematigde conservatieven, de radicaal-gezinden en het merendeel der radicalen. De commu nisten en communistisch-gezinden stem den tegen. De Gaullisten (ongeA-eer 130) en tien radicalen onthielden zich van stemming. Een uur later stemden de socialisten te gen het deelnemen aan welke door Pleven te vormen regering ook. Dientengevolge acht men het thans twijfelachtig, of Pleven er in zal slagen een kabinet samen te stel len. De radicalen komen Donderdag bijeen om hun houding te bepalen. De secretaris-generaal der Franse socia listische partij, Guy Mollet, heeft de presi dent na een onderhoud met kabinetsfor mateur Pleven medegedeeld, dat zijn partij besloten heeft niet aan de nieuwe regering deel te nemen. De houding der socialisten zou steeds bepaald worden door de aard van ieder te behandelen onderwerp. Men zou zich niet bepalen tot een voortdurende steun of een onophoudelijke oppositie. We reldjeugd fes ti va l De ongeveer 1200 communistische jon geren, die op weg naai het Wereldjeugd- festival te Berlijn in Innsbrück gestrand zijn, hebben Woensdag geweigerd gebruik te maken van de t'vee speciale treinen, die de Franse en Oostenrijkse autoriteiten be schikbaar hebben gesteld om hen naar huis terug te vervoeren. Zij waren tegengehou den „omdat hun papieren niet voldoende in orde waren voor hei betreden van de Sov jet-zóne zonder gevaar van arrestatie". Daar hun Oostenrijks doorreisvisum giste ren verliep, kon de Oostenrijkse politie hen uit het land zetten. De Franse en Oosten rijkse autoriteiten hebben hen Dinsdag avond reeds meegedeeld, dat zij nu niet langer voedsel en onderdak kunnen garan deren. Strooibiljetten van de politie, waarin de Franse groep nogmaals werd verzocht terug te keren, staken de jongelui in brand onder de roep: „Onze v/eg gaat \'ia Berlijn en nergens elders". Aan het Britse contingent dat nog over enig geld schijnt te beschikken, is Woens dag geen voedsel meer verstrekt.De Fransen hebben de waarschuwing ge kregen, dat dit waarschijnlijk de laatste dag Avas, dat zij verzorgd zullen worden. De Oostenrijkse kanselier, Figl, heeft Woensdag geantAvoord op de Maandag ge uite protesten "an de Oostenrijkse commu nistische partij ever deze kwestie. De kan selier zei dat deze kwestie alleen de Franse en Amerikaanse bezettingsautoriteiten aan gaat, die zich honden aan de bepalingen van het viermogenühedenverdrag. De Oos tenrijkse regering heeft reeds herhaalde lijk pogingen gedaan tot het doen opheffen der beperkende bezettingsbepalingen. Deze pogingen zullen Avoióen voortgezet, aldus deze nota van Figl, en op de Oostenrijkse communistische partij wordt een beroep gedaan deze pogingen te steunen. GARANTIE DER NOORDELIJKEN PER RADIO De Amerikanen kwamen in originele Indiaanse krijgstooi op de ..theevisite" der Hollandse padvinders op de Jamboree te Bad Ischl. Een Nederlandse Jamboree bezoekster tussen twee stoere pseudo-Indianen. HONKONG (Reuter). Donderdag heeft radio-Peking een verklaring uit gezonden, waarin generaal Ridgway wordt gevraagd de onderhandelingen te heiwatten. De A'erkiaring was volgens de radio ondertekend door de Noord- Koreaanse bevelhebber, generaal Kim II Soeng, en de bevelhebber der Chi nese troepen, generaal Pang Tch Hoeai. De verzekering wordt gegeven, dat in de toekomst geen schendingen van de neutraliteit zullen geschieden. „Wij blijven hopen, dat uw delegatie in Kae song zal arriveren voor een bespre king", aldus de radio. Het verzoek kwam 48 uur nadat gene raal Ridgway om een garantie had ver zocht, dat geen Noordelijke troepen het BONN (Reuter) Op een op korte ter mijn bijeen geroepen persconferentie heeft de West-Duitse waarnemende kanselier, Blücher, verklaard, dat ernstig overwogen Avordt, West-Duitsland uit het gezagsorgaan voor-het Ruhrgebied te doen treden. Blücher, die de hoofdvertegenwoordiger van West-Duitsland bij dit gezagsorgaan is, zei, dat de bijeenkomst van het orgaan van Woensdag „buitengewoon moeilijk" Avas geweest. Hij deelde mede dat het gezags orgaan met algemene stemmen, uitgezon derd Duitsland, het West-Duitse verzoek had afgewezen om het verplichte uitvoer- quotum voor West-Duitse kolen voor hel huidige kwartaal te verminderen van 6.200.000 tot 5.200.000 ton. Met betrekking tot Duitse schulden Naar Reuter uit Bonn heeft vernomen, wenst Nederland, ondanks oppositie van de zijde der Westelijke geallieerden, recht streekse besprekingen te voeren met de West-Duitse regering over de Duitse buitenlandse schulden. De Nederlanders zijn er ontevreden over, dat de geallieerden hebben gêweigerd die Nederlandse crediteuren voor schadeA'er- goeding in aanmerking te doen komen, wier bezit tijdens de bezetting van Neder land door de Duitsers onder dwang Averd geliquideerd. De Nederlanders hebben tot dusverre niet toegegeven aan de van de zijde der Westelijke geallieerden uitge oefende druk om van dergelijke besprekin gen af te zien. De drie geallieerden (Enge land. Frankrijk .:-n Amerika) wensten dat alle besprekingen over Duitse buitenlandse schulden zouden lopen via hun uit drie partijen bestaande schuJdencommissie ten einde verzekerd te zijn van een goede voor bereiding voor de in het komende najaar te houden conferentie over een internatio naal plan ter regeling van de West-Duitse schulden. Van Nederlandse zijde zou men wensen, dat de Nederlandse eisers een schadever goeding ontvangen binnen het kader van het internationale plan voor de regeling der West-Duitse buitenlandse schulden. Naai de mening van de geallieerden zijn de Nederlandse vorderingen echter reeds be handeld en geregeld door de overeenkomst van Parijs inzake de herstelbetalingen. De Raad \'oor de LuchtA'aart zal op 11 September een nader onderzoek instellen naar het op 20 November 1949 nabij Oslo aan hei. vliegtuig PH-TFA van -de Aero- Holland N.V. overkomen ongeval. GENcVE (Reuter). Zware regenval boven Oost- en Zuid-Zwitserland heeft grote overstromingen veroorzaakt, die spoorbruggen wegspoelden cn aardver schuivingen A'eroorzaakten, waardoor wegen en spoorlijnen werden versperd. De spoorwegbrug te Ponte Brolle werd weg geslagen door de rivier de Maggia. die in een half uur meer dan 2'/> meter steeg. De weg erheen is door een grondA'erschuiA'ing geblokkeerd. De Zwitserse spoorwegen hebben bekend gemaakt, dat bet station Cresciano. ongeA-eer 10 kilometer ten Noor den van Bellinzone aan de St. Gotthardlijn, volkomen onder water staat. Voorts wordt gemeld, dat twee per sonenauto's en een bus met Neder landse loeristen te Castasegna, aan de weg van St. Moritz naar Chiavenna, door een overstroming, veroorzaakt door het buiten haar oevers treden van de rivier de Lovere, Averden verrast. Het was een bus van de Nederlandse Reisvereniging, die in een grondver schuiving raakte, een eind meege sleurd werd en op een lager liggend voetpad terecht kAvam. Niemand van de inzittenden Averd gewond, maar de bus Averd beschadigd. Met een Ita liaanse bus is het gezelschap doorge reisd naar Lugano, Waar allen in goede gezondheid zijn aangekomen. Enkele reizigers geraakten bagagestukken kwijt. In de bus zaten 28 touristen, een leider en een chauffeur. Veertien per sonen konden de bus verlaten, vóórdat het ongeval geschiedde. De overigen moesten in de bus blijven, doch kwa men met de schrik vrij. Ook twee personenauto's, een Franse en een Italiaanse, werden door de stroom van water, modder en losgeraakt gesteente ge grepen. De inzittenden van de Franse auto konden zich redden. Twee inzittenden van de Italiaanse auto wisten eveneens te ont komen. Een reiswieg, waarin zich een zui geling bevond, konden zij echter niet red den. De reiswieg is later gevonden, maar was leeg. De Italiaanse grenspost in het gebied en een post van de Italiaanse automobielclub Averden verwoest. In vele streken van het kanton Tessino worden huizen en te velde staande gewas- sen door gezwollen rivieren bedreigd. Tal rijke wegen in de dalen zijn zo bespjiadigd. dat zij gesloten moesten worden. Ook uit Lugano worden overstromingen gemeld. De riArier de Cassaratc, die door ontAvortelde bomen verstopt geraakt is, is buiten haar oevers getreden. Brandweerlieden zijn koortsachtig aan het werk om aan de over stroming het hoofd te bieden. Lugano werd Woensdagmiddag door een heA'ig onweer bijna afgesloten van de rest van Zwitserland. De water-, gas- en stroomvoorziening is thans gerantsoeneerd. De verbindingen zijn nagenoeg geheel ver broken. Vele telefoonlijnen zijn vernield en een aantal plaatselijke treinen tussen Lugano en Chiasso rijdt niet meer door gebrek aan stroom. Öok in het kanton Tessino zijn volgens mededeling van func tionarissen van de PTT en de spoorAvegen vele telefoonverbindingen en hoogspan ningskabels door grondverschuivingen en omgevallen bomen vernield. Er is verder veel vee omgekomen. Een negentienjarige jongen die in de buurt van NaA'aggio aan het vissen was, werd door het Avater van de overstroomde Magliasina meegevoerd en verdronk. De riA-ier de Inn is tussen Celerina en Sameöan in het Engadin op drie plaatsen buiten haar oevers getreden. Alle wegen naar Pontresina en Celerina, in de buurt van St. Moritz, zijn versperd. Op sommige plaatsen staat het water ongeveer twee meter hoog. Alle plaatselijke brandweren hebben opdracht, zich gereed te houden om personen te evacueren, die in hun huizen door het water bedreigd worden. Uit Chur is gemeld, dat. een pijler van de houten brug over de Boven-Rijn is weggeslagen. De brug is voor het verkeer gesloten. NEW YORK. (Reuter). Op gezag van Congreskringen melden New Yorkse bla den, dat president Truman de Senaat heeft verzocht een bedrag van 307 millioen dol lar goed te keuren als steun aan de Chi nese nationalisten op Formosa, namelijk 217 millioen voor militaire hulp en 90 millioen voor ecenomische. De bedragen gelden voor het lopende jaar beginnend1 1 Juli. Een senator heeft volgens de bla den gezegd, dat het geld voor de verdedi ging van Formosa zal worden gebruikt en niet voor de voorbereiding van een aan val op het vasteland van China. gebied van de conferentieplaats zouden betreden. Het Noordelijke bericht had als plaats van herkomst Pjongjang en werd in de nieuwsuitzending in Morse gegeven. Generaal Nam II, de Noortl-Koreaansc gedelegeerde in de wapenstilstandsdelcga- tie, heeft een ernstig protest hij het hoofd van de delegatie der' UNO. vice-admiraal Turner Joy. ingediend „tegen een aanval door een vliegtuig van de verbondenen op een Arrachtauto A'an tie Noordelijke delegatie in het gebied tussen Kaesong en Pjong jang". De vrachtauto, zo wordt in het pro test verklaard, was A'oorzien van een witte vlag. Het Amerikaanse marinehoofdkwartier voor het Verre Oosten heeft medegedeeld, dat Dinsdag het Britse fregat „Mounts Bay" de rivier de Han (aan de Koreaanse Westkust) is opgevaren en installaties van de tegenstander heeft vernield. Ruim 100 vijandelijke soldaten zouden bij deze actie gedood zijn, aldus de bekendmaking. Troepen van de UNO zijn Woensdag voor het eerst sinds ruim twee weken Pjongjang weer binnengetrokken, de top van de vroe gere „ijzeren driehoek" van de Noordelij ken. Zij vonden de basis verlaten. Koreaanse tragedie Deskundigen schatten, dat bijna de helft van de bevolking van Noord-Korea naar het Zuiden is gevlucht in de loop van dc oorlog, die nu 13 maanden aan de gang is, zo heeft Donald Kingsley, directeur-gene raal van het herstelbureau voor Korea van de UNO. verklaard. Vóór de oorlog telde Noord-Korea negen millioen inwoners. Naar schatting zijn een millioen mensen omgekomen en 3J.2 a 4 millioen naar het Zuiden gevlucht. De meeste fabrieken in Noord-Korea zijn verwoest, aldus Kingsley. De Italiaanse premier De Gasperi heeft Woensdag in de Senaat het vertrouwensvo tum gekregen. De stemverhouding Avas 151 togen 101 met acht onthoudingen A'an libe rale zijde. Ongeveer 20 sociaal-democraten namen r.iet deel aan de stemming. Beide par tijen, die geAveigerd hebben aan de rege ring deel te nemen, hebben besloten een politiek van afwachten te volgen. Hoofdpunten uit het regeringsprogram ma, Avaarover de stemming ging, waren „hernieuwd vertrouwen in het Atlantisch pact, het recht van Italië op het lidmaat schap A'an de UNO en de terugkeer A'an Triëst". Uit de mondelinge stemming bleek, dat de Christelijke-democraten (de partij van De Gasperi) thans eensgezind zijn. Span ning binnen deze partij veroorzaakte de kabinetscrisis op 16 Juli. In een rede verklaarde de premier, dat hij zijn krachtige politiek tegen inflatie zal voortzetten. Deze kwestie was, zoals be kend, de onmiddelijke aanleiding tot het aftreden van het A'orige kabinet. Een groot deel van zijn rede Avas gewijd aan het binnenlandse vraagstuk betref fende de bestrijding van de uiterst links cn rechts georiënteerde groeperingen. „De democratie moet zichzelf verdedigen", al dus De Gasperi. Hij legde voorts de nadruk op het be lang, dat zijn land heeft bij de eenwording van Europa. Oud-minister van Buiten landse Zaken graaf Sforza zal zich met deze kwestie belasten. In de Kamer van Afgevaardigden, waar naar men verwacht de meerderheid voor de regering ongeveer driemaal zo groot zal zijn, zal A'andaag de vertrouwenskwestie gesteld hunnen worden. S i ri us Wie nooit door een dwaal licht misleid werd heeft nooit naar het licht gestreefd. LONDEN. (Reuter). Het Britse ministe rie van Bevoorrading heeft medegedeeld, dat Britse geleerden plannen bestuderen voor de bouw A'an een zonder steenkool werkend proefstation voor kernenergie te Harwell in Berkshire. Mogelijk zal het proefstation binnen tAvee jaar in gebruik zijn. Misschien zal de bouw er van leiden tot belangrijke vooruitgang in het gebruik van atoomenergie voor bet aandrijven van schepen. Als het proefstation eenmaal be vredigend werkt, zal het nog Avel vijf jaar duren voor een volledig station voor atoomenergie is gebouAvd. Een functionaris van het ministerie van Bevoorrading heeft verklaard dat het, bij het huidige tempo van ontwik keling, binnen tien jaar mogelijk zou zijn atoomenergie voor gebruik in het gehele land dienstbaar te maken. Het ministerie schat, dat de bouw van het proefstation tenminste 9 millioen gulden zal kosten. Onder de huidige omstandig heden zou een station om een stad van middelbare grootte te voorzien van energie ongeveer 65 millioen gulden kosten. Men denkt met de door de kernreactie in een atoomoven vrijkomende Avarmte stoom te produceren, waarmede turbines kunnen worden aangedreven. De turbines op hun beurt zullen generatoren aandrij ven. Het ministerie van Binnenlandse Zaken van Neder-Saksen heeft Woensdag be paald dat leden A'an de socialistische rijks- partij (neo-nazi's) niet meer in het open baar het woord mogen voeren. Het ministe rie verklaarde dat de voormalige generaal- majoor van het vroegere Duitse leger Remer, die de rechterhand is van de voor zitter der S.R.P. Dorls, en andere sprekers herhaaldelijk aanvallen hebben gedaan op de democratische orde in Neder-Saksen. De S.R.P. telt haar aanhangers vooral in Neder-Saksen, waar haar candidaten bij de jongste algemene verkiezingen elf pro cent der uitgebrachte stemmen op zich ver enigden. Het ministerie van Noord-Rijn- land-Westfalen heeft in Juli elk optreden in het openbaar van alle organisaties der S.R.P. verboden. De federale West-Duitse regering verbood 4 Mei de op militaire leest geschoeide partij-organisaties, met name het „Reichsfronl", dat tot taak had de orde bij vergaderingen te handhaven. Hitlers S.A. ontstond indertijd op dezelfde wijze. Beide inzittenden omgekomen Een Auster-vliegtuig van dc luchtmacht is Woensdag op het eiland Vlieland neer gestort. De beide inzittenden, de 25-jarige eerste luitenant-vlieger W. A. M. Jansen uit Eindhoven cn de 22-jarige mcj. S. Fie- deldij, dochter van de commandant van het vliegveld Leeuwarden, kwamen hierbij om het leven. Het toestel was van het - vliegveld Leeuwarden opgestegen en de piloot Avilde omstreeks 1 uur 's middags op de zoge naamde air-strip op Vlieland landen tijdens hevige regen- en onweersbuien. Even vóór de landing is het vliegtuig in een door de Aveersomstandigheden veroorzaakte sterke opwaartse luchtstroming geraakt, Avaardoor een vleugel van het toestel afknapte. De Auster stortte neer. Beide inzittenden ver loren het leven. Luitenant Jansen kwam in 1945 als oor logsvrijwilliger bij de luchtmacht. Hij kreeg zijn vliegopleiding in Engeland en vertrok daarna als militair naar Indonesië, waar hij een voortgezette opleiding op Mitchells op het eiland Biak kreeg. Na zijn terugkeer in Nederland kreeg hij een opleiding op straaljagers en werd daarna gestationneerd op het vliegveld Leeuwarden. Hij stond bekend als een be- kAvaam jachtvlieg'er. Een ongewoon hevige regenval heeft in de afgelopen nacht en vanmorgen grote overlast veroorzaakt in de hoofdstad. Er viel niet minder dan 93 mm. regen. De rioolputten konden de watermassa's niet verwerken, Avaardoor vele straten blank stonden. Kelderruimten en souterrains, waarin veelal werkplaatsen, bakkerijen en dergelijke zijn gevestigd, stroomden vol. Bestratingen spoelden los en op tal van plaatsen werden gaten in de grond gesla gen. NOORD-WESTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselende bewolking met enkele plaatselijke buien. Overwegend matige wind tussen Noord en West. Gematig de temperaturen. 10 Augustus Zon op 5.14 uur, onder 20.16 uur. Maan op 14.27 uur, onder 22.26 uur. (Eerste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Vrjjdag 10 Augustus Hoog water, 8.09 en 20.34 uur. Laag water: 3.48 en 16.03 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1