BRYLCREEM Kennemer Kluit De radio geeft Vrijdag Dame uit zee gered m nuftftio oejoteycu mij! Wereldnieuws J ""L rt 1 riJLdtma a 'jjdkirr™ Nederlandse vlieger in Amerika verongelukt Kom nou! Jusiitie vraagt opsporing van notaris uit Maastricht Ir. A. J. Ehnle benoemd tot hoofddirecteur P.T.T. Aardgas aangeboord in Twente Bewogen rechtszitting tegen Nederlandse inspecteur Koreaanse oorlog kostte reeds 5 milliard dollar Geen commentaar op gerucht over aftreden Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort; f136.000 Brand op Nederlands schip in Kopenhagen ...en iedere week 'n BRYLFOAM creamshampoo Protesten tegen beperking der zuivel-invoer in V.S. BARTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 KHAKI - SHORTS SHIRTS PANDA EN DE WOUDROVERS Het vlagincident in een Ambonezenkamp «APO**. fOO \.OPER 50 DONDERDAG 9 AUGUSTUS 19 51 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAAKLEMSCHE COURANT 2 ADVERTENTIE voor luxe postpapier naam en adres. Spaar slechts 60 punten met Uw eigen Woensdagavond om zeven uur viel een dame even ten Noorden van het kamp van de „Zeemeeuwen" aan het Bloemendaalse strand bij de strandpost van de Bloemen daalse Reddingsbrigade tijdens voorvloed in een zwin en geraakte daardoor onder water. Twee leden van de reddingsgroep van de kampeervereniging „Zeemeeuwen", die in het afgelopen winterseizoen hun opleiding reddend zwemmen van de B.R.B. ontvin gen, slaagden erin de dame uit het water te halen, waarna een vrouwelijk lid van de genoemde reddingsgroep kunstmatige ademhaling toepaste bij de buiten bewust zijn geraakte drenkelinge. Intussen werd de Bloemendaalse Red dingsbrigade gealarmeerd, waarvan de ploeg juist .j het strand arriveerde voor een oefening. Met uitgebreid materiaal be gaven de leden van de Reddingsbrigade zich naar de plaats des onheils en pasten met de wipbrancard de kunstmatige adem haling volgens het systeem van dr. Eve toe. Een op het strand vertoevende arts uit Alkmaar diende enige injecties toe, waar na de drenkelinge vervolgens naar de strandpost werd vervoerd. Van daaruit werd zij later in de avond naar het Marine- Hospitaal te Overveen gebracht, nadat zij weer bij was gekomen. 's-GRAVENHAGE, 8 Aug. De Neder landse sergeant-vlieger F. C. Maatman uit 's-Gravenhage, die in de Verenigde Staten een vliegcursus volgde, is op de basis Luke, Arizona, toen hij met een vliegtuig een mislukte landing maakte, om het leven gekomen. Sergeant-vlieger Maatman be hoorde tot de eerste groep leerling-vliegers van de luchtmacht, die in Mei 1950 naar de Verenigde Staten vertrok om daar tot vlieger te worden opgeleid. In Juni van dit jaar werd aan deze groep op „Williams Airforce base" het vliegbrevet uitgereikt. Een deel van deze vliegers keerde daarna naar Nederland terug, de overigen bleven in de-Verenigde Staten om verder te wor den opgeleid. ADVERTENTIE Wat U aan de éne kant cadeau krijgt, moet er na tuurlijk aan de andere kant afgaanDaarom houden de verstandige huisvrou wen zich bij het merk, dat elke cent, die zij besteden, onverkort belegt in supe rieure kwaliteit, bij HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 1C.C0 Kinderen en mensen. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Platen. 10.30 Reportage. 10.45 Kamerkoor. 11.05 Voordracht. 11.25 Orgel. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.45 Sport. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.20 Filmmuziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Strijkorkest. 15.10 Hoorspel. 15.30 Concert. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Film muziek. 17.20 Platen. 18.00 Ni' ws. 18.15 Voor de jeugd. 18.45 Voordracht. 19.00 Pianoduo. 19.15 Prijzenpraatje. 19.30 Amerika en Europa. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Platen. 20.30 Benelux. 20.40 De Godsdienstige ontwikkeling in de jeugdjaren. 21.00 Platen. 21.45 Buitenlands overzicht. 22.00 Lichte muziek. 22.25 Gespro ken portret. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwij ding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Fluit en piano. 11.30 Lichte muziek. 11.55 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte mu ziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Aard beien in de tuin. 14.15 Platen. 15.00 Boek bespreking. 15.20 Platen. 15.40 Kamermu ziek. 16.40 Voordracht. 17.00 Verzoekpro gramma voor de jeugd. 17.30 Fries pro gramma. 17.45 Platen. 18.00 In dienst van het vaderland. 18.10 Bariton en piano. 18.30 De N.C.S.V. geen luxe, maar noodzaak. 18.45 Geestelijke liederen 19.00 Nieuws. 19.15 Re geringsuitzending. 19.35 Platen. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.05 De International Convention of Evangelicals. 20.15 Salzburger Festspiele. 21.30 Platen. 21.40 Uithangtekens. 22.00 Lichte muziek. 22.30 Boekbespreking. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Tafelmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Klassieke muziek. 14.45 Operette. 15.30 Ka mermuziek. 16.15 Platen. 16.30 Pianoduo. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Pla ten. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Opera. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws 23.05—24.00 Platen. Hij wordt verdacht van deviezen-overtreding De procureur-generaal te 's-Gravenhage heeft de opsporing verzocht van J. M. H. O. Q., een 74-jarige notaris uit Maastricht. Het vermoeden bestaat dat de notaris zich aan deviezenovertreding heeft schuldig ge maakt. HU zou een belangrijk deel van zijn niet onaanzienlijk vermogen naar het bui tenland hebben overgebracht. Nasporingen van de rijksrecherche heb ben uitgewezen, dat hij zich met zijn vrouw en zijn huishoudster te Ostende heeft in gescheept op het onder Liberiaanse vlag varende jacht „President Roberts". Vóór zijn inscheping is hij in België op verzoek van de Nederlandse justitie verhoord door de Belgische politie. Op de vraag wat zijn reisdoel was, verklaarde hij commerciële belangen te gaan behartigen. Een onderzoek van de Maastrichtse poli tie heeft uitgewezen, dat notaris Q. vóór zijn vertrek orde op zaken heeft gesteld. Er zijn geen klachten binnengekomen van mensen, die nog gelden van hem hadden te vorderen. Zijn kantoor wordt voortgezet door een plaatsvervanger, die zich in zijn zakelijke samenwerking met notaris Q. steeds verre heeft gehouden van diens particuliere aangelegenheden. Haagse familie eveneens vertrokken Notaris Q. zou vertrokken zijn in ge zelschap van de familie L. uit Den Haag. De heer L. was eigenaar van een heren mode-zaak, die enkele maanden geleden is opgeheven.De familie verliet ook het woon huis in een buitenwijk van Den Haag. Aan het bevolkingsregister werd geen nieuw adres opgegeven. Een van de zoons had onlangs aan zijn werkgever gezegd, dat hij met zijn familie een half jaar naar het buitenland zou gaan, vermoedelijk naar Suriname. Een andere zoon, R. L„ was destijds „president" van de vereniging ,.P. I.", „Par ticulier Initiatief tot het doen van Chari tatieve Werken", die opgericht was door notaris Q„ vier leden van de familie L. en de later wegens verduistering veroordeelde notaris B. uit Schiebroek. In Mei 1948 is het hoofdbestuur van „P. I.", dat mede werking had weten te verwerven van ver scheidene goedgelovige lieden, onder wie de arts H. uit Rotterdam, naar Curacao vertrokken. Daar had men echter weinig vertrouwen in het charitatieve karakter van de vereniging en het gezelschap werd uitgewezen. De heer H. en anderen, die hun geld in de Curacaose onderneming hadden gestoken de arts had er zijn praktijk voor verkocht hebben toen een aanklacht ingediend tegen het hoofdbestuur van „P. I.". L., de „president" is toen ge arresteerd. Hij heeft terechtgestaan voor de Rotterdamse rechtbank, maar werd vrij gesproken wegens gebrek aan bewijs. Bij Koninklijk Besluit is ir. A. J. Ehnle met ingang van 1 Augustus benoemd tot hoofddirecteur der P.T.T. Ir. A. J. Ehnle werd op 13 December 1897 te 's Gravenhage geboren, in 1919 deed hij met goed gevolg zijn ingenieurs-examen. In October 1922 werd hij benoemd tot inge nieur derde klas bij de gemeentelijke tele foondienst in Den Haag. Bij deze dienst was hij achtereenvolgens werkzaam als ingenieur tweede klas, ingenieur eerste klas, hoofdingenieur en chef van de afde ling buitendienst. Op 15 September 1940 ging ir. Ehnle, door de naasting van de gemeentelijke telefoondienst door het rijk, over in dienst van de P.T.T. Hij was toen hoofdingenieur eerste klas. Op 7 Mei 1945 werd ir. Ehnle waarnemend directeur van de plaatselijke telefoondienst in Den Haag en op 23 Mei 1945 volgde zijn benoeming tot directeur van deze dienst. Op 1 November 1949 werd ir. Ehnle hoofdingenieur in algemene dienst en hoofd van de afdeling coördinatie van de hoofd directie telegrafie, telefonie en radio, tevens plaatsvervangend hoofddirecteur van de T.T.R. Thans is hij benoemd tot hoofd directeur van de P.T.T. BINN. Bij een proefboring van de Nederlandse Aardoliemaatschappij bij Springendal in de gemeente Tubbergen is op een diepte van ruim 1400 meter aardgas aangeboord. Dit is vermoedelijk dezelfde gaslaag als enige tijd geleden werd aangetroffen aan de overzijde van de Duits-Nederlandse grens bij Itterbeck-Halle. De boring wordt voort gezet. Emir Feisal. minister van Buitenlandse Zaken van Stoedi-Ardbië en tweede zoon van Koning Ibn Saoed, vorst van dat land, is op het vliegveld Northolt bij Londen aangelcomen. Hij werd verwelkomd door de hertog van Gloticester. Als gast van de Engelse regering brengt Emir Feisal een officieel bezoek aan Engeland. Malang in rep en roer MALANG (Aneta). Enkele maanden oor de souvereiniteitsoverdracht is te Ma- lang een arrestant, Effendi Hanafi, lid van een rampokbende, gedurende een verhoor, waarbij dwangmiddelen werden gebruikt, overleden. Voor de rechtszaak tegen de be trokken politie-functionarissen de Ne derlandse inspecteur E. de N. en acht Indo nesiërs welke thans reeds enige weken duurt, bestaat ,in geheel Indonesië grote belangstelling. Van deze zes zittingen, die tot heden gehouden werden, is nog geen enkele in rustige sfeer verlopen. De presi dent van het Hof te Malang moet recht spreken temidden van een wraakroepende menigte, die voortdurend tracht om tijdens, voor en na de rechtszittingen de beklaag den te molesteren. Men verwacht, dat tij dens de zevende zitting, Zaterdag 11 Augustus, requisitoir en pleidooi zullen worden gehouden. Op last van de president is reeds bij de yorige zittingen het publiek uit de zaal verwijderd. Enige malen was het er in ge slaagd de beklaagden vuistslagen toe te dienen. De nu bijna twee jaar slepende zaak is als volgt samen te vatten. Effendi Hanafi, lid van een rampokbende, die bij de oud regent van Soerabaja voor 200.000 aan ju welen gestolen had, is gedurende een ver hoor overleden. Hij werd tijdens dit ver hoor met een lat geslagen en door middel van een oud telefoontoestel onder zwak stroom gezet. Op bevel? Alle beklaagden hebben toegegeven dwangmiddelen te hebben gebruikt. Zij verklaarden van hun korpschef, mr. Apo- notoweil, uitdrukkelijk bevel te hebben ontvangen dwangmiddelen te gebruiken, indien arrestanten in vuurwapen- en rampokzaken weigerachtig waren te be kennen. Zij verklaarden, dat mr. Aponoto- weil, die kort na de overdracht van de souvereiniteit naar Nederland vertrok, daartoe het voorbeeld had gegeven door eens een arrestant te schoppen, daarbij zeggend: „zo moet je die dingen aanpakken, en als je moeilijkheden krijgt, neem ik die wel voor mijn verantwoording...." De lijkschouwing op het stoffelijk over schot van Effendi Hanafi, wees uit, dat de doodsoorzaak niet met zekérheid was vast te stellen. Een door de president opgeroe pen contra-deskundige bestreed de con clusie van de lijkschouwing en verklaarde, dat de doodsoorzaak een gewelddadige moest zijn. Bij het begin van het debat in het Ame rikaanse Congres over de militaire begro ting voor het komende belastingjaar heeft de democratische afgevaardigde Mahon verklaard, dat volgens niet-officiële ra mingen de oorlog in Korea Amerika reeds 5 milliard dollar heeft gekost en tot Juni 1952 mogelijk tenminste hetzelfde bedrag zal vergen. Mahon is voorzitter van een ondercommissie voor de toewijzingen. Al gemeen gelooft men dat zijn verklaring is bedoeld als een waarschuwing aan het Congres, om de in het wetsontwerp voor ziene uitgaven niet te veel te besnoeien. Minister Lieftinck Minister Lieftinck zegt in zijn Memorie van Antwoord over de belastingvoorstel len aan de Eerste Kamer, dat hij heeft kennis genomen van geruchten, volgens welke hij zou aftreden om een functie bij de Internationale Herstelbank in Washing ton te aanvaarden. Hij verklaart nogmaals, niet bereid te zijn welke geruchten ook, zijn persoon betreffende, van commentaar te voorzien. De mening, dat hij voor het bedoelde gerucht een uitzondering zou be horen te maken, kan hij tot zijn spijt niet delen. Dat zijn eventuele heengaan als mi nister vergaande politieke gevolgen zou kunnen hebben, acht hij slechts dan waar schijnlijk, indien de oorzaak daarvan zou liggen in de politieke sfeer. Door de opvat ting dat de houding, welke tegenover de belastingherziening dienit te worden aange nomen, mede door zijn aanblijven of heen gaan zou worden beïnvloed, wordt het feit miskend, dat het hier gaat om een stuk kabinetspolitiek, dat bovendien reeds in de Tweede Kamer een ruime meerderheid heeft gevonden en dat op zijn zakelijke verdiensten moet worden beoordeeld. De opvatting dat het een publiek belang zou zijn, dat hij het bedoelde gerucht zo mo gelijk en dat nog wel pertinent tegenspreekt, kan de minister niet tot de zijne maken. Hij verzoekt de Eerste Kamer zich over de aan haar toegezonden wets ontwerpen uit te spreken los van persoon lijke bijkomstigheden die niet ter zake doen. De hogere uitkeringen uit het gemeentefonds In ons blad van gisteren hebben we reeds melding gemaakt van de betrekkelijke meevaller voor de Haarlemse gemeente- financiën door de verhoging van het per centage van de uitkeringen uit het gemeen tefonds van 125 op 135 procent. Wat betreft de situatie in de omliggende gemeenten is ons gebleken, dat men in Heemstede dat alleen een algemene uit kering krijgt van f 513.500 op ruim 41.000 gulden meer mag rekenen, in Bloemendaal, waar men van een algemene en bijzondere uitkering van tezamen 557.212 profiteert, op bijna f 45.000 en Zandvoort zal ruim vijftig duizend gulden extra ontvangen. De algemene uitkering voor de badplaats be draagt f 205.893 en de bijzondere f 268.500. Daarbij komt nog, dat ook de uitkeringen uit hoofde van vroegere jaren met 10 verhoogd worden, doch het is nog niet met zekerheid te zeggen welke bedragen hier mee gemoeid zijn, omdat nog niet bekend is voor welke jaren die uitkeringen gelden. Woensdag werd brand ontdekt aan boord van de Nederlandse kustvaarder Deo Fa- vente uit Delfzijl, die in de haven van Kopenhagen lag. De brandweer van Ko penhagen rukte met veel materiaal uit en wist na ruim een half uur het vuur te blussen. De Deo Favente was met een lading tapiocameel in Kopenhagen gearri veerd en zal na enkele dagen oponthoud en reparatie naar Rotterdam vertrekkken. ADVERTENTIE Overal waar mannen prijs stellen op een welverzorgd voorkomen is Brylcreem tegenwoordig de hair dressing. Want de zuivere oliën in Brylcreem zijn geëmulgeerd Brylcreem houdt dus Uw haar de hele lange dag onberispelijk, zonder overdadige vettigheid. Geef Uw haar de dubbele weldaad van Brylcreemaltijd welverzorgd haar gezond haar voor altijd! Niets dat als Brylcreem Uw haar in topvorm houdt, vitaal en vrij van Roos. Voor een smetteloze haarverzorging: vraag Brylcreem Brylcreem Products Ltd. Stanmore. Enzland - Imp. JacirMot Tr, Amsterdam WASHINGTON (Reuter) Denemarken en Nieuw Zeeland hebben te kennen gege ven, dat zij minder in de Verenigde Staten zullen kunnen kopen, wanneer de Ameri kaanse regering op grond van de nieuwe wet op de econnomische controlemaatrege len hun uitvoer van zuivelproducten naar Amerika beperkt. Zoals bekend heeft het Congres aan deze wet de bepaling toegevoegd, dat zuivelpro ducten in de periode tot 30 Juni 1952 niet in de Verenigde Staten mogen worden in gevoerd, wanneer deze invoer de Ameri kaanse productie in gevaar brengt of doet dalen tot beneden het huidige peil. Ook zal de invoer van zuivelproducten niet -toege staan zijn, wanneer hij storend werkt op de binnenlandse opslag en afzet, van zuivel producten, of wanneer hij leidt tot onnodige belasting van de Amerikaanse begroting op grond van het programma voor het steunen der prijzen. Behalve Denemarken en Nieuw Zeeland hebben ook Nederland, Frankrijk, Zwitser land, Argentinië, Canada, Italië en Noor wegen uiting gegeven aan hun bezorgdheid. ADVERTENTIE 17. Toen het donker werd gingen alle rovers naar bed. Ze legden zich in de grot op hun strozakken neer, trokken de dekens over zich heen, en al spoedig galmde het gewelf van hun veelstemmig gesnurk. Men begrijpt wel, dat Panda onder deze om standigheden geen oog dicht deed.... Het lawaai was verschrikkelijk, hij had geen strozak, en bovendien was hij, zoals be grijpelijk is, van sombere gedachten ver vuld. „Er moet toeft, een manier, zijn pm te ontsnappen", dacht hij. „Ik moet maar iets slims bedenken of zo!" Maar er wilde hem niets te binnen schieten. De volgende ochtend moest hij pap koken voor de ro vers, wat hij zo goed mogelijk deed om geen standje te krijgen; ze aten er allemaal vreselijk veel van en Willy Wipsnor likte persoonlijk met grote happen de pot uit. „Ha! Heerlijk! Goed! Je bent een beste kok!", gromde hij. ,,Als beloning mag je de rest opeten, dan heb jij ook een ontbijt! Ik- houd van eerlijkheid." „Ja.... maar.... je hebt alles opgemaakt! Er is niets meer voor mij over!" stotterde Panda. Wipsnor likte de lippen nog eens af en zei: „Dat is eigenlijk maar beter ook! Je wordt maar suf en slaperig als je veel eet en dat kunnen we nu niet gebruiken, want je moet vanochtend mee op rooftocht!" „Wat nu weer?", dacht Panda. Zo volgde nu ook werkelijk de ene onaangenaamfteid op de andere Ambtenaren handelden in opdracht van minister Naar aanleiding van vragen van het Eerste Kamerlid de heer Reijers (C.H.U.) over het vlag-incident op 28 Juli in het Ambonezenkamp te Woerden heeft de mi nister van Binnenlandse Zaken ontkend dat op die dag rijksambtenaren in het kamp te Woerden de officieel uitgestoken Neder landse vlag tegen de wens van de kamp bewoners in hebben ingehaald. Wel zijn vlaggen, welke in strijd met de bevelen van de kampleiding bij de ingang van het Ambonezenkamp waren uitgestoken, door rijksambtenaren ingehaald. Dit is geschied in uitdrukkelijke opdracht van de minister, die handelde ter uitvoering van een door de regering bepaalde gedragslijn. De regering is bevoegd te bepalen, of vlaggen in de onder haar ressorterende kampen zullen worden uitgestoken, welke vlaggen dit zullen zijn en waar en wanneer zij zullen worden uitgestoken. De daartoe gegeven bevelen moeten worden opge volgd. Zou worden gedoogd, dat de kamp bewoners dergelijke bevelen in de wind slaan, dan zouden orde en tucht in de kam pen niet langer kunnen worden gehand haafd. In het Ambonezenkamp te Woerden, zo zegt de minister verder, verblijven enkele zeer op de voorgrond tredende leden van de zogenaamde commissie rechtspositie Ambonese militairen en schepelingen (C.R, A.M.S.). Sinds het verbod aan het Bureau Zuid-Molukken de Ambonezenkampen te bezoeken heeft de C.R.A.M.S. de activi teit van dit bureau in de kampen overgeno men. Van de zijde der Ambonezen zelf en van de leiding van enkele kampen bereik ten de regering klachten, dat deze activi teit gepaard gaat met pogingen tot intimi datie en bedreiging, waarmede deze aan hangers van een bepaalde politieke stro ming onder de Ambonezen aan anders- gezinde Ambonezen hun wil trachten op te leggen. De minister acht het voor de hand lig gend, dat miskenning van het gezag der overheid in de Ambonezenkampen zou kunnen leiden tot verstoring van de open bare orde en rust. Hoewel de minister voornemens Is zo spoedig mogelijk te bevorderen, dat in de bestaande burgemeestersvacature te Woer den wordt voorzien, stelt hij er prijs op te verklaren, dat de loco-burgemeester juist in deze aangelegenheid metterdaad getoond heeft dat de handhaving van de openbare orde en rust bij hem in goede handen is. NEDERLANDSE BACHVERENIGING BESTAAT DERTIG JAAR. De Nederlandse Bachvereniging viert 1 October haar dertigjarig bestaan. Ter gele genheid hiervan wordt op 13 October in de Grote Kerk te Naarden een jubileumcon cert gegeven ten bate van het Kanker-Insti tuut te Amsterdam. Uitgevoerd zal worden de Johannes-Passion .van Joh. Seb, Bach, i Politie. De West-Berlijnse politie heeft me degedeeld, dat Oost-Duitse politieman nen illegaal de Amerikaanse zóne van Berlijn zijn binnengegaan en twee West- Berlijnse agenten hebben ontvoerd. Het incident gebeurde bij het controlepunt Dreilinden op de hoofclverkeersweg, waar het interzonaal verkeer de Russi sche zóne binnengaat, aldus de mede- deling. Er is geen reden voor de actie der Oost-Duitse politie bekend. Rijke oogst. Het Amerikaanse departement van Landbouw heeft de komende Ame. rikaanse katoenoogst geraamd op 17.266.000 balen, hetgeen een der rijk. ste oogsten zou zijn die ooit werd be- reikt. Het oogstrecord bedraagt 18.946.000 balen en werd in 1937 be reikt. Het vorig jaar bedroeg de pro- ductie sleohts 10.012.000 balen. Groen gordijn. Volgens een Woensdag te Londen ontvangen bericht van het Chinese persbureau „Nieuw China" is men op het ogenblik bezig een bosgor- del aan te leggen door Noord-West- China, evenwijdig aan de Chinese muur, teneinde zandverstuivingen uit de Gobi, woestijn tegen te gaan. Het eerste deel van het project, waaraan ongeveer 300.000 boeren werken, werd in het voorjaar voltooid. Rust. De Cherokee-Indianen in Noord-Ca. rolina (V.S.) hebben aan de dagjesmen. sen, die daar geregeld komen, gevraagd hen des Zondags met rust te laten. De veréniging van baptisten van de Che rokee-Indianen deelde mede, dat de stroom van bezoekers niet bevorderlijk is voor de Zondagsrust en voor het gees, telijk leven van de jongere generatie, In een oproep zeggen zij: „Wij richten tot alle Christenen het ernstige verzoek ons te helpen de grote scharen touristen en dagjesmensen tegen te gaan, die op de Dag des Heren ons reservaat bezoe ken." Epidemie. Langs de grens van het Saar- gebied en het departement Moselle zijn zwembaden en dansgelegenheden geslo. ten, daar in het Saargebied een epide mie van kinderverlamming is uitgebro. ken. Zomerkampen zijn gesloten en de toegang tot bioscopen voor personen beneden de 18 is verboden. Ruimte. Voor de kust van Brighton is gisteren in het Kanaal het Britse jacht „Aphrodite" in brand geraakt. De eigenaar is door een reddingsboot opge- nomen, nadat hij zijn jacht in een roei. bootje had verlaten. Centralisatie. De Duitse oud-majoor Mar tin Sommerfeld, een uitgever van mili. taire periodieken, wil alle tijdschriften van oud-soldaten in West-Duitsland centraliseren, teneinde „te voorkomen, dat iedere oud-generaal een eigen groep gaat vormen en een eigen ondoordachte politiek gaat voeren". Verdronken. Bij het eiland Hiddensee in de Oostzee zijn gisteren vijf jongens uit Leipzig verdronken, toen hun eigen gemaakte boot verongelukte. Drie inzit, tenden werden door vissers gered. Spoed. De Argentijnse minister van Bin nenlandse Zaken, Angël Gabriel Bor- lenghi, heeft de waarschuwing geuit, dat oppositiegroepen een verzetsactie voorbereiden. De politie heeft de op dracht ontvangen met de uiterste spoed op te treden, aldus de minister. Volgens Borlenghi is deze beweging opgezet door „leiders van de socialistische en radicale partijen en door conservatieve elemen ten, financieel gesteund door het impe rialistische kapitalisme en enige com munisten". Staatskunst. In Oost-Duitsland is een „staatscommissie voor kunstzaken" in gesteld onder leiding van Helmut Holz- hauer, een functionaris der communis tische S.E.D. Alle scheppende kunst staat thans onder controle van deze commissie, die zich de bevordering van het zogenaamde „socialistische realisme" en de bestrijding van het „cosmopoli* tisme" der Westelijke cultuur tot taak stelt. Belangstelling. De Russische pers heeft Woensdag de tekst van de tussen presi dent Truman en president Sjvernik uit gewisselde boodschappen gepubliceerd De boodschappen stonden volledig op de tweede pagina afgedrukt zonder com mentaar. De bewoners van Moskou toonden grote belangstelling voor de publicatie. ADVERTENTIE li -tssr tuWer VfO ,\\en 57 breed \J (3/^V® KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2