delftsche SLAOLIE ïftcfiMclekó Lti de cantlne Verlaging schoolgeld voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs 17 Fa. B. ENGELENBERG de zuinigsie, de besie! Vraag naar Weer groenten naar Duitsland Uitbreiding van Technische Hogeschool te Delft staat los van de plannen tot stichting van een tweede T. H. Agenda voor Haarlem De Haarlemmer Visser reed prima achtervolging H.P.C.—Zwemlust 1—2 D.W.T.—A.D.Z. 2-3 Athletiekcompetitie geëindigd Sergeant P. Bakker won de 5000 meter De Flamingo's in Engeland 0 blijft monter en fris wanneer u X geniet van de verdikkende titek»* Hoogoven-werkers maken kennis met moderne kunst Emma-bestuur door KNVB uit al zijn bevoegdheden ontzet De ontmoeting Haarlem-Derby Dictator Amerikaanse katoen zal onbeperkt te koop zijn Geen verlaging van de Duitse kolenuitvoer toegestaan DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1951 3 Bij de in Bonn gehouden besprekingen over de Nederlandse groentenexport naar Duitsland is een regeling getroffen op grond waarvan de uitvoer van groenten met Ingang van heden kan worden hervat. Voor de eerstkorrer.de tijd is voor d'it doel een bedrag van 2.9 millioen dollar beschikbaar. Een deel van dit bedirag zal eventueel moeten worden gebruikt om reeds geleverde hoeveelheden groenten te betalen. ADVERTENTIE EERSTE KAMER Bij de behandeling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen in de Eerste Kamer heeft minister R u 11 e n met betrekking tot de school geldregeling medegedeeld, dat voor het cursusjaar 19501951 voor het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs een ver laging van 30 percent zal worden inge voerd. Over het cursusjaar 19491950 wordt voor meer dan één schoolgaand kind uit hetzelfde gezin een reductie verleend van één vierde voor twee kinderen en de helft voor drie of meer kinderen. De ge zinsreductie wordt ook toegepast voor nijverheidsonderwijs, ulo en het lager on derwijs. Voor het nijverheidsonderwijs zal het schoolgeld met ingang van het cursus jaar 19511952 worden verlaagd met. 20 percent. Op het ulo en lager onderwijs kan geen tariefverlaging worden toege past, maar wel een verlaging van de ver menigvuldigingsfactor. In het hanteren hiervan zullen de gemeenten worden vrij gelaten. Voorts deelde de minister mede dat de uitbreiding van de Technische Hogeschool te Delft, waardoor er plaats komt voor 3500 studenten, voortgang zal hebben on afhankelijk van de plannen tot stichting van een tweede Technische Hogeschool. Met de voorbereiding van de stichtings plannen zal geen begin worden gemaakt voordat er gelden voor gevoteerd zijn. Het rapport-Van der Pot Het rapport van de commissie-Van der Pot over de herziening van het hoger onderwijs is thans in studie bij de Hoger Onderwijsraad. ,,Het is zeer critiseh ont vangen"', zei de minister, „en hoewel het in de vorm van een wetsontwerp is gegoten, moet het uitsluitend als een advies worden beschouwd." Een oordeel over de inhoud van het rapport behield prof. Rutten zich voor. Hij deelde mede dat een plan voor taakverdeling tussen de universiteiten onderling in voorbereiding is. Het overleg hierover is in volle gang. Het denkbeeld, schenkingen ten behoeve van het hoger onderwijs fiscaal aantrek kelijk te maken, zal de minister opnieuw overwegen. De sociale noden onder de studenten hebben zijn volle aandacht. Hij is hierover in overleg getreden met de minister van Sociale Zaken. De minister heeft het voornemen een deel van de kosten van het kleuteronder wijs door het; rijk te doen dragen. Hij hoopt zijn plannen in deze te kunnen handhaven ondanks de algemene financiële toestand van het land. Grotere vrijheid van de besturen van nijverheidsscholen zal de minister gaarne bevorderen. Hij merkte echter op, dat de schoolbesturen vaak vreemde begrippen hebben omtrent de be steding van de subsidiegelden. Hierop moeten de inspecteurs streng letten. ..Schoolbesturen, die zich strikt aan de administratie-voorschriften houden, zullen van mijn ambtenaren weinig last hebben", aldus de minister. Staatssecretaris mr, C a 1 s beantwoordde ADVERTENTIE DONDERDAG 9 AUGUSTUS City: De piraten van Monterey, 14 j., 7 en 915 uur. Palace: Onder moeders vleugels, alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: De rode havik, 14 j., 7 en 9.15 uur. Spaarne: Wilde Paarden en Gemengd Bloed, 14 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Singoalla de zigeunerin, 14 L 7 en 9.15 uur. Rembrandt: Annie get your gun, alle leeft., 7 en. 9.15 uur. VRIJDAG 9 AUGUSTUS Concertgebouw: Theo van der Pas, Cho- pin-avond. 8 uur. Bioscopen. Rembrandt: Cinderella", en „Bevervallei", alle leeft., 2, C15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Tea voor two", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het verborgen leven van Walter Mitten", alle keft., 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De grote Parade van 1915", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Tarzans wonderbron", 14 j., 2.15, C30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Opium" en ..Pechvogels", 14 j.. 7 en 9.15 uur. Ochtendvoorsteliingen. Rembrandt: „Alleen op de wereld", alle leeft., 10.30 uur. Palace: "Waternimpf". alle leeft., 10.30 uur. City: "Watt en Half-Watt op manoeuvre", alle keft., 10.30 uur. nog enige opmerkingen over radio-aange legenheden. Hij was ten volle overtuigd van het grote belang van een wereldomroep. Door de medewerkers aan die omroep wordt, ook naar het oordeel van de rege ring, zeer goed en vakkundig werk gedaan. Hij zal een beslissing inzake de bouw van een 100 kiloWatt-zender voor de Wereld omroep trachten te bespoedigen. Mr. Cals was het eens met de heer Wen- delaar, dat men door de radio niet politieke tegenstanders dient aan te vallen, aange zien dezen zich niet op dezelfde wijze kun nen verdedigen. Het ligt echter niet op de weg van de overheid hier in te grijpen. De heer Van Santen (C.P.N.) kreeg nog van de minister te horen dat de functie van hoogleraar veelzijdig is. Hij beoefent niet alleen de wetenschap, maar voedt ook de jeugd op. De minister wilde bij benoe mingen ook met. de tweede factor rekening houden. Wanneer ernstig gevreesd zou moeten worden, dat de invloed van een candidaat-hoogleraar verderfelijk zal zijn op de jeugdige studenten, dan zou de mi nister aan een dergelijke candidaat zijn steun niet geven. De begroting werd tenslotte zonder hoof delijke stemming aangenomen onder aan tekening dat de communisten geacht wil len worden te hebben tegengestemd. Wielrennen De kwartfinales van de achtervolging voor amateurs, die gisteravond voor de nationale wielerkampioenschappen in het Stadion wer den gehouden, leverden een grote verrassing op. Koeman, een van de kanspaarden, moest tegen de Amsterdammer De Moor rijden, die 's middags weliswaar behoorlijke tijden had genoteerd, maar die toch niet in staat werd geacht Koeman te kloppen. Het liep echter anders uit. In de eerste ronde liep De Moor-een kleine achterstand op. maar toen hij goed op gang kwam. liep hij in. kwam voor te liggen en vergrootte zijn voorsprong meer en meer. Toen De Moor als eerste in 5 min. 29.4 sec. over de eind streep ging, moest Koeman nog 50 meter afleggen. De Haarlemmer Visser was gisteravond de beste achtervolger met een tijd van 5 min. 20.6 sec. Hij is ongetwijfeld een van de meest serieuze gegadigden voor de titel. De kleine Van der Laar was volkomen kansloos tegen de Haarlemmer, die zich weer niet tot het uiterste behoefde in te spannen. Van Breenen trof het niet dat hij tegen Willekes moest, uitkomen. Willekes was na 2 kilometer al 125 meter op zijn stadgenoot ingelopen en reed de laatste ronde op een lekke achterband. Desondanks noteerde hij nog een tijd van 5 min. 25 sec. Ook Brinkman plaatste zich in de halve finales, die Zondag in het Olympisch Stadion worden verreden, door een zege op de Am sterdammer Ab Donker. Twee renners hadden zich 's middags in de series en de achtste finales al bijzonder onderscheiden, namelijk de kampioen van het vorige jaar, P. Wiilekes en de Haarlem mer Visser, de grote man van het baan- kampioenschap lange afstand, dat Zaterdag werd verreden. Beiden noteerden een tijd van 5 min. 19.4 sec., Visser zelfs tweemaal en zij behoefden zich daarvoor in hun ritten niet eens ten volle te geven. De omstandig heden waren echter wel bijzonder gunstig, want er was bijna geen wind en toen Wille kes en Visser hun snelle ritten reden, was de baan weer geheel droog geworden. In de achtste finales plaatsten zich: Wil lekes. Koeman, Brinkman, Voorting. Ver- straeten, Visser. Van Roon, Bruggenkamp, Kuyten, Donker, Lagrouw. Pieters, v. d. Eishout, Van Breenen, v. d. Laar en De Moor. Waterpolo In de voor de promotie naar de eerste klasse zo belangrijke wedstrijd HPC—Zwem lust heeft het HPC-zevental geenszins haar beste spel vertoond. Het was duidelijk dat het belang van deze wedstrijd op de spelers drukte. Direct na de aanvang kon Zwemlust door haar middenvoor Kramer een voorsprong nemen. Een prachtig aangegeven pass, welke even goed werd benut. Dit was voor de HPC'ers het teken zich met uiterste krachten op de aanval te wer pen. Prager, Geurtsen en Smit slaagden er evenwel niet in zich van de Utrechtenaren vrij te spelen. Bij een der aanvallen moest de midachter van Zwemlust het water verlaten. Uit de toegestane strafworp scoorde Smit voor HPC de gelijkmaker (11). Met deze stand kwam de rust. Algemeen was men van gedachte dat HPC na de hervatting de beste kansen zou hebben en dat zij door haar snelle spelers een voor deel zou behalen. Het verliep echter anders, toen Kramer opnieuw er in slaagde keeper Vrugt te pas seren (12). Ook toen nog had HPC kansen. Door het gebrek aan initiatief, het langzame plaatsen en harde ingrijpen van de Utrechtenaren, kon de tegenpartij stand houden. Nadat twee spelers van HPC en één van Zwemlust dooi de scheidsrechter het water waren uitge zonden. kwam het einde met een nederlaag voor HPC. kam- dames In de beslissingswedstrijd om het pioenschap van de tweede klasse A nam DWT in de eerste speelhelft door doel punten van Paula van Bruggen en Nel Jans sen met 20 de leiding. Na de rust. was het Lies Seur die de stand in evenwicht bracht, 2—2. Reglementair moest nu de wedstrijd met 2x3 minuten verlengd worden, in de eerste drie minuten was het wederom Lies Seur die inschoot en was het in de volgende drie minuten dat bij een DWT-aanval de bal de Amsterdamse doellijn passeerde, maar door de scheidsrechter geen doelpunt werd toegekend. Het. einde kwam met 32 voor ADZ; DWT diende een protest in. Ook de tweede wedstrijd van de athletiek- competitie voor gymnasten is ondanks de vacanties, waardoor enige groepen niet ge heel compleet waren, uitstekend geslaagd. Voor deze laatste wedstrijd bestond het programma voor de dames uit 100 meter hardlopen, hoogspringen, discuswerpen, en voor de heren 200 meter hardlopen, vèr- springen cn kogelstoten. Bij de dames leverde mej. M. Handgraaf van Concordia de. beste prestatie en bij de heren stak A. van Zweeden van BGV ver boven de anderen uit, door de 200 meter in 24 sec. te lopen, 5.72 meter ver te springen en de kogel 11.77 meter te stoten. De einduitslag luidt: Dames, eerste klasse: 1. Bloemendaalse GV 5811 punten; 2. TV Santpoort 5427 pun ten; 3. Concordia 3834 punten. Tweede klasse: 1. Concordia 4327 punten; 2. Bloemendaalse GV 3512 punten; 3. Heem- steedse GV 3282 punten. Derde klasse: 1. VOIO 2989 punten; 2. Bloe mendaalse GV 2928 punten; 3. Concordia 2241 punten. Heren, eerste klasse: 1. Bloemendaalse GV 10.728 punten; 2. Concordia 8432 punten. Tweede klasse: 1. OSS, Zandvoort 7400 punten; 2. VOIO 6351 punten; 3. Concordia 5631 punten. Derde klasse: 1. Turnlust, Beverwijk 5281 punten; 2. Bloemendaalse GV 2725 punten. ADVERTENTIE Woensdag werden te Hilversum de natio nale militaire athleliekkampioenschappen gehouden. Op de 5000 meter behaalde ser geant P. Bakker van R. A.A.T. uit Haarlem de titel. Zijn tijd bedroeg 15 minuten 59.7 seconden Cricket De eerste wedstrijd had veel van regen te lijden; bovendien was het wicket slecht. Warlington batte eerst en was voor 125 uit. Horrocks (60) batte uitstekend. De Waard nam 3—14, Bijleveld 3—25,.v. d. Luur 1—35, Koeleman 115, Heimei 112. Het grond- fielden was uitstekend met als gevolg twee fraaie run-outs. De Flamingo's kwamen niet verder dan 117 cn verloren dus met 8 runs. Stolk scoorde 10. Schuur 34 waaronder 4 vieren en 2 enorme zessen, de Villeneuve 19, Colthof 11, v. d. Luur 12. Powell nam 3 wickets voor 23, Moore 3 voor 12. Aan beide kanten werd met 12 man ge speeld. ADVERTENTIE m Cricket in Engeland Het county-kampioenschap Het schijnt vrijwel zeker dat Warwickshire ditmaal het county-kampioenschap zal win nen. Het leidt nu met 196 punten in 23 wed strijden; tweede is Yorkshire met 136 punten in 21 wedstrijden. Warwick heeft nog vijf wedstrijden te spelen en Yorkshire nog zeven. Een na twee innings gewonnen wedstrijd in deze competitie levert de overwinnaar twaalf punten op. Leiding op de eerste innings geeft vier punten, hetzij men tenslotte wint of ver liest of de wedstrijd in een draw eindigt. Warwickshire heeft tot dusver 15 overwin ningen behaald en 7 draws en maar één maal verloren. Derde op de ranglijst der zeventien coun ties is Lancashire met 124 punten in 21 wed strijden, vierde Glamorganshire met 108 in 22, vijfde Surrey met 92 in 21. Dezelfde cijfers heeft nr. 6. Worcestershire. Derbyshire is elfde en Middlesex, dat een slecht seizoen heeft, twaalfde. Nottinghamshire bezet de laatste plaats; het heeft maar éénmaal ge wonnen (met negen draws daarnevens) on danks een zo groot batsman als Reg. Simpson. iRIE MAANDEN LANG zullen de ruim zesduizend arbeiders en beambten van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken de gelegenheid hebben, zich een oordeel te vormen over een stuk levende, Nederlandse schilderskunst drie maanden namelijk „wandelt" een expositie van schilderijen door dit immense bedrijf, gaande van schaftlokaal naar canitine, van staalfabriek naar walserij. De levendige kleuren van Jeanne Bieruma Costings werkstukken, de zwaardere tinten van Bob Buys' schilderijen en tekeningen en een greep uit het belangwekkende oeuvre van Johan Buning zullen proberen de Hoogovenwerkers nader tot de hedendaagse kunst in het bijzonder en daarmee tot „de kunst" in het algemeen te brengen en dit Hoog oven-initiatief kan niet anders dan fris en veelbelovend genoemd worden. Ir. A. H. Ingen Housz, de president- directeur van het bedrijf, zei het Woens dagochtend in het restaurant van walserij Oost temidden van Buys' schilderijen en tekeningen in duidelijke taalwat „men" over het algemeen van kunst weet, beperkt zich tot wat in de woning hangt en is meestal niet van verheugende kwaliteit. Het besef, dat hier sprake is van een gemis, brengt de mens n:et verder, want vooral inzake de beeldende kunst is het vaak zo heel moeilijk, de leemte aan te vullen. Voor de muziek ligt de zaak eenvoudiger de radio heeft al dikwijls smaakverbeterend gewerkt, wat te merken is aan de toe nemende belangstelling voor concerten, maar schilder- en beeldhouwkunst zijn nog maar al te vaak „taboe" voor de massa. Het denkbeeld van de heer C. F. van Dam. propagandaleider van de K.N.H.S., om de kunst naar de arbeider te brengen, is daar om zo van harte toe te juichen, zo ging de heer Ingen Housz verder, omdat het een nieuwe weg opent voor velen naar de onbekende wereld van de kunst. Museumbezoek is meestal te duur of te bezwaarlijk en bovendien heeft het museum niet zelden het nadeel, dat het niet voldoende leeft dat het slechts „op eenstapelt". Nu echter de mogelijkheid er blijkt te zijn, de kunst in de schaftlokalen der fabrieken te brengen, krijgen de arbeiders de gelegenheid, kunst in een vertrouwde atmosfeer te zien. De vier kunstenaars, die voor dit doel een deel van hun werk be schikbaar stelden, deden dit in de ver wachting, dat de opy.et van deze tentoon- Voetbal Naar „De Volkskrant" meldt, heeft hot bestuur van de Dordrechtse voetbalclub ..Emma" een brief ontvangen van de KNVB, waarin wordt meegedeeld, dat het voltallige bestuur van deze eerste-klasser van zijn be voegdheden is ontheven en voorlopig is geschorst. Het bestuur wordt beticht van ongeveer dezelfde overtredingen van de amateurs-bepalingen, die ook geleid hebben tot schorsing van het NAC-bestuur. De overtredingen zouden aan het licht zijn gekomen bij de behandeling van de zaak tegen de penningmeester van Emma. die zich enige tijd geleden voor de rechter moest ver antwoorden wegens een hem ten laste ge legde verduistering van verenigingsgeiden. Een KNVB-commissie van onderzoek werd ingesteld en deze commissie heeft haar be vindingen aan de KNVB gerapporteerd. Als gevolg daarvan heeft de KNVB de boven vermelde maatregelen genomen en een raads man aangesteld om de nodige voorzieningen te treffen. Door bemiddeling van deze raads man is thans een voorlopig bestuur samen gesteld, dat bestaat uit de wethouder en lid van het KNVB-bestuur H. de Munter. J. R. v. d. Graaf, oud-secretaris en ere-lid van Emma en G. van Heek. Dit bestuur zal de vereniging voorlopig leiden. Op 20 Augustus zal een nieuw bestuur worden gekozen. (Wij hebben ons naar aanleiding van dit bericht in verbinding gesteld met de KNVB, die geen commentaar wilde leveren. Ons werd gezegd, dat. de KNVB voorlopige schorsingen niet bekend maakt. Dit nu is naar onze mening een zonderling standpunt, temeer wanneer een heel bestuur uit zijn bevoegdheden ontzet wordt. De formulering van de uitspraak, zoals die thans bekend is geworden, is onvoldoende duidelijk en open baarheid van een „vonnis" is bij de recht spraak een zo voortreffelijk principe geble ken, dat ook de KNVB dit zonder schade zou kunnen toepassen. Red. H. D.). In aanvulling op het programma van de sport ontmoeting HaarlemDerby, dat wij enkele dagen geleden reeds in grote lijnen publiceerden, volgen hier nog enige bijzon derheden: Dinsdag 14 Augustus om elf uur wordt aan de Spanjaardslaan een cricket wedstrijd gespeeld tussen Rood en Wit en het elftal van Derby, 's Avonds om zeven uur volgt in Stoop's Bad de ontmoeting tussen de Engelse zwemmers en leden van de kring Haarlem. Donderdag om half elf worden op de banen van de H.L.T.C. aan de Spanjaards laan internationale tenniswedstrijden ge speeld en om elf uur komen de Engelse cricketers andermaal in het veld; dit keer tegen „Haarlem" op het terrein aan de Don kere laan. Ook bestaan er plannen om Za terdag 18 Augustus een cricketwedstrijd te spelen tussen het Haarlems elftal en het team van Derby op het Rood en Wit-terrein aan de Spanjaardslaan. Op Vrijdag wordt in Velserend een zwem- programma afgewerkt, dat in grote trekken overeenkomt met dat van Dinsdagavond in Stoop's Bad. O0(»c0c00000«>00<xx00cc000003na5c!0000cc0ücc000c000c0000c< Als de Hoogox:ens iels aanpakken, wordt het grondig gedaan. Het experiment, dat daar gisteren officieel ingeluid werd en dat de beambten en arbeiders wil laten kennis maken met de schoonheid der schilderkunst, heeft heel wat voorbe reidingen gekost. Om het beeld, dat de leek in cantine of schaftlokaal van de kunstenaar en zijn werk krijgt, zo volle dig mogelijk te maken, zijn er korte samenvattingen over het karakter van de kunstuitingen der vier exposanten gedrukt en neergelegd: korte onder schriften bij de diverse doeken en teke ningen moeten de beschouwers verder inleiden tot dit werk. Straks komen er andere kunstenaars aan de beurt en het ligt in de bedoeling, ook de Hoogovenmensen zelf „aan het woord'' te laten, door een expositie van hun eigen werk te arrangeren. *XXJOOOOOOOCCOOOOOC<»OOCC)OCOOGOOO<X)0<XXDCOOOOCOOCOCOOOO<X stellingen door de arbeiders gewaardeerd wordt, zowel te hunner profijte als ten voordele van de artist. gisteren op het enorme Hoogoventerrein de tegenhanger van de dagelijkse materie de levende kunst van zijn tijd. Hij zal wel licht critiseh staan tegenover een gewaagde monotype of ééndruk van Jeanne Bieruma, die zij maakte van een interieur (een olie verf schilderij op een glasplaat, later afge drukt op Japans papier) en hij zal enigs zins onwennig staan tegenover de qouache. tekeningen, die haar zo veel werkende han den vervaardigden. Maar hij wordt er mee geconfronteerd en dat is al een heel ding. In het hoofdkantoor hangt bijvoorbeeld in één der conferentiezalen het nog niet voldragen maar coloristisch zeer veelbe lovende werk van de jonge Beverwijker Jan van Fuchtonder meer in de vorm van ontwerpen voor wandschilderingen in de afdeling „Inkoop" van de K.N.H.S. Met al zijn technische onvolmaaktheden is dit werk oneindig veel meer waard dan de kitsch, waarmee de mens normaliter wordt bestookt en daarom is het goed, dat dit en al het andere bij Hoogovens te gast is. Er zal ongetwijfeld veel over deze expo sitie gesproken wot den in het bedrijf en men zal zich afvragen, of het niet voor zichtiger was geweest, eerst dé bezonkener kunstuitingen van vroeger jaren te tonen men zal er echter over spreken en het gesprek maakt een oordeel lbs, het oordeel de interesse naar meer artistieke manifes taties. Zodra het zover is. heeft deze opzet aan haar doel beantwoord. En om te be wijzen. dat het de Hoogovendirectie en de heer Van Dam pure ernst is met dit expe riment, worden gedurende de komende drie maanden enige rondleidingen, ook voor de vrouwen der arbeiders, georganiseerd. Moge het initiatief niet alleen vruchten af- Mct het uitspreken van de hoop, dat het werpen in de kring der Hoogovenwerkers, experiment een succes zal worden, opende maar ook belangstelling wakker maken in tr, Ingen Housz de vier exposities. de rest der industriële „wereld" van Vier maal ontmoet de arbeider sinds Nederland. F. De dictatoren der geschiedenis zijn ge komen, gestegen en gevallen, de een na de ander maar bij ons in huis zit er een op een hoge stoel te regeren zonder dat we er een speld kunnen tussen krijgen. Hij heeft geen lijfwacht en geen weer afdeling, maar een paplepel en een stem als een stoomfluit. Daarmee voert hij zijn wetten door in een handomdraai, en de oppositie kan er haar mond bij gaan zit ten houden om het niet nog erger te maken. Hij is een dictator die geen samenzwe ringen en complotten noch tegenregeringen vreest. Hij beziet het leven van zijn hoge stoel uit als een grap die om zijnentwil ver teld wordt en de wereld als een tuin zon der verboden vruchten. Hij regeert en leeft als een vorst, hij laat zich voortwiegen op een reeks van grillen en dwingelandijen die hem invallen bij dag en nacht. Hij is de kleinste in huis, en dus de grootste. Maar wij zitten er maar mee. Er is een regelmaat in het leven der mensen waar ge niet zo maar een loopje mee nemen kunt. Ge moet 's nachts slapen en overdag werken, ge dient 's morgens, 's middags en 's avonds te eten, en als de dag gedaan is wacht ge weer met uw ogen toe op de volgende. Maar onze kleine dictator heeft dat an ders in zijn hoofd. Hij vindt de nacht het best geschikt om te werken, met armen en benen en met zijn lon gen vooral, dat is een opvatting die we hem niet kunnen afpraten. Hij slaapt het liefst als hij in zijn biezen mandje achter op moeders fiets zit, dan bengelt zijn hoofdje van links naar rechts door de bochten en dan valt hij er nu en dan bijkans uit. Wat is dat voor grapjasserij om op commando te eten als iedereen aan tafel zit, denkt hij. Ik eet liever als de tafel weer is afgeruimd en eindelijk ieder denkt dat ik vandaag toevallig geen honger heb. Dat is plezieriger, dat breekt de sleur van die regelmaat. Het leven is vrolijker als ge niet steeds vooruit weet wat ge doen zult en laten moet, peinst hij. En dan kunt ge hem met de vuist op tafel proberen te dwingen om de regels te volgen maar ge kunt evengoed een kerktoren vragen om een buiging te maken. Hij zwaait met zijn lepel vol pap door de kamer en als hij ons allen zo de zegen ge geven heeft, zet hij zijn stoomfluit open om te laten weten hoe laat het is. Hij is een dictator waartegen geen kruid nog is uitgevonden. Wij hadden afgesproken dat wij einde lijk eens beginnen zouden om hem de wet ten der samenleving bij te brengen. Niet goedschiks, dan maar kwaadschiks, zeiden wij ferm tegen elkander op deze vergade ring van de ondergrondse. Wij zullen eens laten zien wie hier de baas is. En dat hebben wij hem ook laten zien. Na veel vieren en vijven en nog enkele spaarzame zessen hebben wij dat laten zien. Wij hebben hem duidelijk laten zien dat hij de baas is, tot onze spijt. Hij zat te babbelen en nonsens te vertel len inplaats van zijn prakje te eten van de lepel die moeder hem vastbesloten voor hield. De lepel bleef vooi zijn bewegend mondje zweven zonder ontvangen te worden. Dat is iets om nijdig bij te worden. Zo een jongen moet weten dat hij aan tafel niet praten, maar eten moet. Zo is dat nu eenmaal voorgeschreven, dictator of niet, hij zal dat moeten gewaarworden. Toen heeft vader met een ferm gebaar de volle lepel van moeder overgenomen, als leider van het verzet. Hij heeft de lepel met een gebaar dat van geen wijken wilde weten voor het ratelende, klassinerende mondje gehouden, en gezegd: „Jongen, nu voor het laatst. Hou je mond toe en doe je mond open". Toen is de ondergrondse uiteengewaaid als stof in de wind, onder de vlagen van een lachorkaan. waaraan alle trouweloze verzetslieden schaamteloos meededen. En onze dictator lachte het hardst, want hij was weer herkozen. J. L. ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 Officiële verkoop Sikkcns' lakken Speciale Verfschema's voor elk industrieel product i i ||1 3MCM1 De MEKOG, zoals de jonge Bcverwijkse kunstschilder Jan vaxi Fucht dit stoere nevenbedrijf van de Hoogovens zag. Tenminste voor goede relaties De Amerikaanse minister van Landbouw, Brannan, heeft vandaag op grond van de verwachting, dat Amerika dit jaar een ka- toenoogst zal hebben van 17.266.000 balen, de kwantitatieve beperking van de katoen- uitvoer opgeheven Het stelsel van uitvoer- contingenten zal worden vervangen door een stelsel van uitvoervergunningen, dat het mogelijk zal maken katoenuitvoer naar de landen, waarmede Amerika geen vriendschappelijke betrekkingen onder houdt, te verhinderen. De overige landen zullen echter in onbeperkte mate katoen in de Verenigde Staten kunnen aankopen. Het internationale gezagsorgaan voor het Ruhrgebied heeft het verzoek van de West-Duitse regering, om het West-Duitse kolenexportconlingenl voor het derde kwartaal van dit jaar met een millioen ton te verlagen tot 5.200.000 ton, afge wezen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5