daJco -Clowntje Rick Bruidsparen voortaan vrij in het kiezen van hun stadhuis-fotograaf Laat het verleden rusten maakt helll mogelijk Ie blijven fotograferen! Amsterdamse Beurs Kort en Bondig DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Steeds meer onhoudbare en urgente gevallen Tegen recidivist acht maanden geëist Examens De plannen van Comedia Timmerman viel van steiger Dutry van Haeften vervangt Neumeier Voor de klederen Oude dame verdacht van winkeldiefstallen De toestand van monseigneur Ammerlaan iets beter Uitbreidingsplan Julianalaan goedgekeurd Oorlogsschade aan watertoren weinig waarschijnlijk geacht HAARLEMSE GEMEENTERAAD Voor restauratie watertoren nog f53.000 beschikbaar gesteld De Haarlemse gemeenteraadsleden hebben gistermiddag nog geen uur nodig gehad om een agenda, waarop veertien punten prijkten, af te handelen. Alleen het voorstel van B. en W. om bruidsparen in het vervolg de vrije keus van een fotograaf op het stadhuis te laten, lokte enige discussie uit. De gerezen bezwaren werden echter door een korte toelichting van wethouder Happé uit de weg geruimd; alleen de communis tische fractie, hoewel accoord gaande met het besluit van de raad, meende zich te moeien kanten tegen de gegeven toelichting. Somber statistiekje De heer B e 111 n k (WD) kon zich moeilijk verenigen met het voorstel om toekomstige bruidsparen reeds bii de onder trouw te laten beslissen over de fotograaf, die het plechtige mament van de huwelijks voltrekking op de gevoelige plaat zou moeten vastleggen. Vooral omdat het veelal voorkomt dat tussen datum van ondertrouw en huwelijk maanden liggen. B. en W. hadden zich namelijk op het standpunt ge steld dat bij de ondertrouw aan de ambte naar van de burgerlijke stand moest wor den meegedeeld of aan een bepaalde foto graaf de voorkeur werd gegeven. De heer Spek (AR) sprak er namens zijn fractie zijn tevredenheid over uit dat een aanvaardbare oplossing was gevonden. Hij meende echter dat men in de gelegen heid gesteld moest worden om zich rustig over de keuze van een fotograaf te be raden. De heer Vo oren (CPN) meende dat het voorstel geen uitvoering betekende van de zogenaamde Haagse regeling, die in het vooruitzicht was gestel'd. Volgens spreker is men met de uitvoering van het huidige voorstel slechter af. De heer Van der Veldt (KVP) kon niet het standpunt van de heer Vooren, maar wel dat van de overige sprekers delen. Ook hij was van mening dat men niet gedwongen moest worden een over haaste beslissing te nemen. De heer Albrccht (P. v. d. A.) kon zich zonder enige reserve met het voorstel verenigen en zag er geen enkel bezwaar in het aan te nemen zoals het ter tafel lag. Wethouder Happé verklaarde in een korte toelichting dat B. en W. er naar ge streefd hebben om een regeling te treffen, die ook de pachter zcu bevredigen. Het contract dat hij als officiële huwelijks fotograaf had, zal dan ook worden ver lengd tot 30 Juni 1956. De wethouder deelde nog mee dat het in de bedoeling van B. en^W. ligt om toekomstige bruids paren bij de bepaling van de datum van ondertrouw een kaart te overhandigen, waarop zij de naam van de door hen ge wenste fotograaf kunnen vermelden en in moeten dienen op de dag van ondertrouw. Hij achtte het niet nodig dat een lijst van fotografen werd samengesteld omdat alle Haarlemse beroepsfotografen in aanmer king konden komen. De heer Vooren bleef de mening toegedaan dat men op de verkeerde weg was zolang de Haagse regeling niet werd aanvaard. Hij stemde niet tegen de wijzi ging van de politieverordening waarin de fotografen, behalve wanneer zij toestem ming van B. en W. hebben, wordt ver boden trouwplechtigheden op het stadhuis te fotograferen, maar kantte zich wel tegen de toelichting. Wethouder Happé verklaarde ten slotte dat de Haagse regeling niet in zijn geheel kon worden overgenomen omdat de Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 8 Augustus 1951 ONDERTROUWD: 8 Aug., D. de Ronde en J. Nieuwenhuis: B. Timmerman en E. M. Koster; F. Timmerman en D. L. Dreijer; L. de Jong en L. M. Klaassen; W. C. Bouma en J. J. van Kempen; C. de Rooij en A. M. van den Broek; G. de Jong en J. M. A. Oerle- mans; P. de Boer en W- van Es; H. van der Meulen en J. de Grooth; H. C. Hahn en A. A. de Vogel; H. J. G. Legebeeke en M. M. Go- mes; J. A. van der Sikke en H. Steenbergen; J. Kunnen en C. D. de Vries; P. van der Werff en C. M. Burggraaf; J. W. van Aanhold en W. Stassen; W. Carton en P. Balk; A. Kool en A. R. Snijder; D. Huisman en E. F. Koens; W. T. Vleeming en M. E. Krans; G. J. F. Meur en D. H. Lamers; P. van Lieshout en J. H. van Deventer; L. J. Graven en E. Leupen. GEHUWD: 8 Aug., T. A. Hoenderdos en T. B. A. M, van Maris; H. C. van Osch en A. Veerman; A. S. Bruijn en W. M. Duineveld; B. Dijs en A. Luiten; W. M. van der Linden en E. Kemp; W. J. van Eek en F: Halder- man; A. H. Dijkstra en M. E. van Tol; A. Klumper en A. M. Bon; R. Wierda en G. H. Borger; L. Koning en A. de Groot; G. J. van Brummelen en S. J. Waleveld; N. van Duu- ren en A. F. Waleveld; H. Miedema en D. Schrama. BEVALLEN van een zoon: 7 Aug., M. Ver- sleijenvan den Dungen; E. H. Bus.van Deursen; M. P. Ridder—Pardon; E. A. M. van der Hoeven—Swinkels; 8 Aug., E. J. van Leeuwen—van Dijk, BEVALLEN van een dochter: 7 Aug., G. SteenbrinkWesseling; J. P. BruneeiStol- voört; 8 Aug., J. C. BurggraeveBesteman; C. H. Glastra—Mulder; C. M. Boumanvan Lieshout. OVERLEDEN: 6 Aug., A. K. Wallbrink— Molenaar, 69 j., Gasthuisvest; J. Zwitser- Dijkstra, 78 j., Kleverlaan; 7 Aug., P. F. Wel- vaardt, 71 j., Gen de la Reijstraat; M. M. Visser—Berkenbijl, 79 j., Orionweg. FEUILLETON door Peter Paul O'Mara 16) Ik denk, dat ik het wel klaar kan spelen, zei zij droogjes. Ik wéét, dat je dat kunt!, zei Beth met zelfvertrouwen. Jij bent nu eenmaal absoluut een.... dame! Weer grinnikte Anne. Daarmee bedoel je waarschijnlijk: een oude juffrouw! Beth's ogen gingen wijd open van ver bazing en toen bloosde zij plotseling hevig. Anne, je weet heel goed, dat ik dat niet bedoelde, en Anne boog zich voorover en klopte haar even op de knie, terwijl zij nu hardop lach te. Trek je er maar niets van aan, kind. Misschien dat jij dat niet bedoelde; dat is best mogelijk. Maar ik wel! Zij keek even op haar horloge en maakte een gebaar van schrik. Het is al bijna drie uur! Er uit jijen naar bed! Har telijk dank voor de thee; het was net, wat ik nodig had. Toen Beth weg was, bleef Anne een ogenblik midden in de kamer staan, Daar na liep zij op haar tafeltje toe, nam de gemeente een regeling met een bepaalde fotograaf had. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel hierna aangenomen, Meer geld voor de watertoren Het voorstel van B, en W. om aan de 54000 die enige maanden geleden ter be schikking werden gesteld ter restauratie van de Haarlemse watertoren een bedrag van 53000 toe te voegen, ontlokte slechts één vraag. De heer Schreurs (K.V.P.) toonde zich namelijk verontrust over het feit dat evenals bi) de eerste keer dat een bedrag voor herstellingswerkzaamheden werden toegekend, een voorbehoud werd gemaakt wegens nog eventuele andere kosten. Wethouder Happé deelde ter ge ruststelling mee dat dit voorbehoud van geheel andere aard was. Het betreft hier namelijk slechts details die misschien nog een klein bedrag vex-gen. De heer Hen nevelt (C.P.N.) ver zette zich tegen de aankoop van een stuk grond van 742 vierkante meter aan de Pla- netenlaan hoek Ambachtstraat voor parti culiere bouw. Hij zag daarin, zoals ge woonlijk, een bedreiging van de volkswo ningbouw, een standpunt dat de overige raadsleden (eveneens zoals gewoonlijk) niet deelden. Temeer daar deze bouw niet van het bouwvolume der gemeente wordt afgetrokken. Naar aanleiding van een klacht van een aantal bewoners van het Lorentzplein over een wachthuisje voor de Haarlemmermeer- bussen, die als ingekomen stuk op voorstel van B. en W. in handen van het college ge steld zal worden om een prae-advies, deed de heer Schreurs de suggestie aan de hand het wachthuisje op te ruimen doch de halte te behouden. De heer Scheurs zei van mening te zijn dat het wachthuisje het plein ontsierde en onnodig was. B. en W. verzekerden de heer Scheurs zijn wenk in overweging te zullen nemen. De heer Hennevelt zag in het maan delijkse rapport van het gemeentelijk bureau van Huisvesting gaarne een lijst opgenomen van het aantal woningzoeken den. Wethouder Happé kon aan dit ver zoek echter niet voldoen omdat geen lijst van woningzoekenden is aangelegd. Hij schatte het aantal echter op zesduizend. Personalia Na de behandeling van de ingekomen stukken beëedigde de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers de nieuw benoemde gemeente-ontvanger de heer B. J. Thijssen. De burgemeester wenste de nieuwe func tionaris geluk met zijn benoeming en gaf hem de verzekering dat de gemeente in hem een groot vertrouwen heeft. Met algemene stemmen werd tot tijdelijk lerares in wiskunde en biologie aan het Coornhertlyceum benoemd mevrouw A. W. Berkelbach van der Sprenkelvan 't Hoff te Haarlem en tot tijdelijk lerares in muziek mejuffrouw P. Peeters te Amster dam. Hamerstukken Het jaarlijks beschikbare bedrag van 250 voor de Ouderraad is ontoereikend gebleken. Ter dekking van het bestaande en het over 1951 te verwachten nadelige saldo op de exploitatie-rekening stelde de raad 350 beschikbaar. Voor het aanschaffen van spel- en sport- materialen voor Haarlemse scholen voor gewoon en voortgezet gewoon lager onder wijs werd 750 op de begroting geplaatst. Voor de aanschaffing van boeken en leer middelen voor de Van Linschotenschool en de Centrale School-no. I werd een bedrag van 8600 uitgetrokken. ADVERTENTIE Mezzochrome film: 6 x 9 11.55 Mezzopan film: 6 x 9 f 1.75 Ook in formaten 4x6.5 en 6.5x11 Duurder hoeft niet! Beter bestaat niet! Vraag uw handelaar uitslui tend naar DALCO, het komt uw foto's ten goede èn uw portemonnaie brief die zij aan Mark geschreven had op en scheurde die, zonder er verder naar te kijken, door midden. Toen ging zij zitten en begon een andere brief te schrijven. Zij was er niet tevreden over, toen zij er mee klaar was, maar zij deed hem in ieder geval in een envelop en plakte er een postzegel op. De brief luidde: Beste Mark, In de eerste plaats wil ik je mijn verontschuldigingen aanbieden voor mijn reacties op je voorstel van hedenavond. Ik vrees erg, dat ik je hele vacantie bedorven heben het was zo'n mooie vacantie, tenminste voor Beth en mij! Maar voor één ding moet ik je waar schuwenje moet nooit dergelijke grote bedragen in mijn tegenwoordig heid zo achteloos noementenmin ste niet zonder mij eerst een verdo vingsmiddel toe te dienen! Denk er eens even aan, dat nog geen jaar ge leden twintig dollar ongeveer het grootste bedrag was, dat ik ooit in mijn leven bij elkaar had gezien! Morgen zal ik mij in verbinding stel len met meneer Spale en hem opdracht geven het bedrag dat je genoemd hebt je ziet: ik kan het zelfs niet neer schrijven!tot je beschikking te stellen. Nogmaals, het spijt me erg van van Het overzicht van het Huisvestingsbureau over de maand Juni, dat gisteren in de Haarlemse raad werd behandeld, ziet er al weer duisterder uit dan dat van een maand geleden. Weliswaar konden vijf onhoudbare ge vallen aan een betere woning worden ge holpen, maar er kwamen prompt drie nieuwe zaken bij. Er staan nu nog 162 na men op dat lijstje tegen 128 in het vorig jaar. Het aantal zeer urgente gevallen steeg met zestien. Er werden 62 gezinnen aan een woning geholpen en er kwamen 78 nieuwe geval len bij, zodat er nu 1478 mensen zijn die dringend een betere huisvesting behoeven. Het vorig jaar wai-en het er „maar" 1384. Wat betreft de ouden van dagen is het beeld al evenmin vrolijk- Er werden drie gegadigden tevreden gesteld en er moesten weer zeven anderen worden ingeschreven. Het totaal van deze categorie bedraagt 121, een jaar geleden 75, Daarbij moet men nog in het oog hou den, dat het een „gunstige" maand was, omdat men weer wat nieuwe woningen t.e verdelen had. Nu de woningbouw in een slop is geraakt ziet het er voor de lange rij van wachtenden men denke eens wat het wil zeggen meer dan 1600 mensen aan een woning te moeten helpen! wei nig hoopvol uit. Dat zijn bij de onhoudbaren 42 gezin nen, die thans noodgedwongen gescheiden zijn. 58 slechtbehuisde gezinnen van meer dan acht personen, 36 gevallen met medi sche indicatie en 26 om diverse redenen. De zeer urgente gevallen hebben onder meer betrekking op 289 huishoudingen die om gezondheidsredenen een andere woning moeten hebben, verder 147 gedemobiliseer- den en tenslotte nog twintig leerkrachten die in Haarlem benoemd zijn. Tegen de 32-jarige Samtpoortse ver pleger H. de V., die al elf veroordelingen achter de rug heeft, eiste de officier- van justitie bij de Haarlemse rechtbank heden morgen acht maanden gevangenisstraf. Hem was. ten laste gelegd, dat hij in Mei 1951 iai Amsterdam een geleende fiets had beleend voor 30. De verdachte gaf dit feit toe. De raadsman schelste de weinig zonnige jeugd, die De V. heeft gehad en bepleitte clementie. De rechtbank zal op 23 Augustus uit spraak doen. Het carillon speelt De luisteraars naar het beiaardconcert op Zaterdagavond 11 Augustus dat Reinout Heering op het carillon van Haarlem's Grote Kerk van 20 tot 2.1 uur zal geven, zullen de volgende nummers kunnen horen: 1. Preludium V. N. v. d. Gheijn; 2. Drie Oud Nederlandse liederen; 3. Gavotte, J. S. Bach; 4. Drie liedjes van J. J. Viotta; 5. Andante Grazioso, W. A. Mozart; 6. Sara bande, G. F. Handel: 7. Meidansje, C. van Rennes; 8. a. Avondliedje, H. C. van Oort; b. Mamaridites moi; c. Chantons les amours de Jean, Verz. Weckerlin; 9. Berceuse de jocelyn, B. Godard; 10. Improvisatie over „God strekt zijn arm", M. Greiter. Voor de hoofdakte werden te Haarlem op Juli/Augustus voor gedeelte A 7 candidaten geëxamineerd. Geslaagd de dames: mej. J. H, Oppenhuizen en de heren J. V. Munsterman en L. R. Lambeek. Geëxamineerd voor gedeelte B 8 candi daten. Geslaagd de dames: C. Huijser en C. C. A. v. d. Heide en de heren P. J. H. Soet- houdt, J. Kuijper, J. P. Arnold, C. M. Schrikx en M. G. J, Overbeek. De toneelgroep Comedia is thans defini tief voor het seizoen 19511952 samenge steld. Het gezelschap bestaat uit de vol gende, hier in alfabetische volgorde ge noemde acteurs en actrices: Manon Alvlng, Vera Bondam, Steye van Brandenberg, Bep Dekker, Rie Gilhuys, John Gobau, Wim Hart, Cor Hermus, Guus Hermus, Rika Hopper, Magda Janssens, Stine Le- rou, Enny Meunier, Joan Remmelts, John Soer, Wim van Sierenberg de Boer, Riny van Slingelandt en Bob Verstraete. De te spelen stukken zullen worden geregisseerd door de beide directeuren, Cor Hermus en Joan Remmelts. Voor het répertoire zal een keuze wor den gedaan uit onderstaande stukken: „Rathenau" van Arthur Bauer, „Darkness at noon" van Arthur Koestier, „Het land goed Stepantsjkewo" van Dostojewski, „The Cocktail Party" van T. S. Eliot (in de vertaling van mr. M, Nijlioff), „The male animal" van James Thurber, „Phi- lomena Marturano" van Edoardo Philippi „Hamlet", van William Shakespeare, „Bo- boso" van André Roussin, „Oidipus" van Sophocles en een blijspel van Molière. Het seizoen wordt begonnen met een se rie reprises van „Anna Lucasta" van Phi lip Yordan in het Centraal Theater te Am sterdam. Verder treedt het gezelschap in hoofdzaak op in Haarlem en Utrecht, be nevens voor een aantal kunstkringen en verenigingen in andere plaatsen. En van Johan Kaart Het toneelgezelschap van Johan Kaart is van plan nog drie maanden de verto ningen van „Potasch en Perlemoer" voort te zetten, tot 1 September in de Kleine Komedie te Amsterdam en vervolgens tij dens een tournée door ons land, In Novem ber en December geeft dit gezelschap in het genoemde theater reprises van „De vier Mullers" en verder is in studie geno men het Franse blijspel „Une nuit chez vous, madame" van Jean de Letraz. Voorts heeft men een Amerikaanse comedie op het répertoire genomen, een zogenaamd transformatiestuk, waarin de voornaamste actrice vijf personen zal uitbeelden. Het tableau de la troupe bestaat uit de dames Tilly Périn-Bouwmeester, Ingeborg Wink ler, Teddy Schaank, Mimi Lintvelt en de heren Johan Kaart, Leo de Hartogh, Wil lem Faassen, Jan Blaaser en Jan Vreeken. Johan Boskamp zal wederom enige gast rollen vervullen. Een 38-jarige timmerman stond Woens dagmorgen op een steiger voor een huis aan de Nieuwe Gracht in Haarlem en sneed stukken lood van de daklijst. Met zijn voet steunde hij op een uitstekende balk, die slechts met twee spijkers aan de muur was bevestigd. Op een gegeven ogenblik brak deze steun af, waardoor de timmerman zijn evenwicht verloor en van een hoogte van bijna drie meter op de begane grond viel. Met enkele inwendige kneuzingen moest hij naar het Diaconessenhuis worden over gebracht. Roeien Woensdagavond is besloten, dat de Njord- roeier G. Dutry van Haeften de plaats van de uitgevallen slagroeier Neumeier in de vier van Willem III, die aan de Europese roei- kampioenschappen te Macon deelneemt, zal innemen, aldus meldt de Volkskrant. Dit besluit heeft tot gevolg, dat de oude twee van Njord, die onder voorbehoud werd inge schreven, te Macon niet zal uitkomen. Op de banen van de Kennemer Golfclub Is vanochtend het Internationale open golf kampioenschap van Nederland begonnen. Men ziet hier de favoriet van het tournooi, de Egyptenaar Hassan Hassanein, afslaan op de derde hole. Hij zal het overigens niet gemakkelijk hebben bij zijn poging om de hoofdprijs van vijftien' honderd gulden in de wacht te slepen, want onder de deelnemers bevinden zich nog meer internationale cracks, zoals de Belg Flory van Donck, die hun beste beentje voor zullen zetten. De wedstrijden worden morgen voortgezet. Buiten adem, maar nog even vlug, stoven ze de ronde trap op. En toen ze eindelijk de laatste trede achter zich hadden, vluchtten ze de gang door, die naar de grote poort van de grot voerde. Houd je goed, jongenswe zijn er bijna!", riep Rick. Achter hen hoorden ze het geschreeuw van de soldaten, die hen maar niet te pakken konden krijgen. „Ja, schreeuwt maarwij willen toch niet in de gevangenis!", zei Oepoetie kwaad. Wat leek de terugweg lang! Het was, of er geen eind aan zou komen. Maar eindelijk kwamen ze toch bij de poort. De deuren stonden gelukkig nog open. „Hoera!, we zijn er!", juichte Rick. „Nou gauw in de boot, en dan varen we hier direct vandaan!" Ze sprongen van de trap in de boot. Maar toenbleef Oepoetie opeens stokstijf staan, en hij gaf een schreeuw. „Wat is er?", vroeg Rick. „Bunkie!", riep Oepoetie. „Waar is Bunkie? Hij is niet bij ons!" Officier eist vijf maanden Hedenmorgen had zich een 64-jarige in woonster van Heemstede voor de Haar lemse rechtbank te verantwoorden. Zij zou zich een ketting met een hanger, een zon nebril en een paar handschoenen hebben toegeëigend, zoals dat in rechtbanktaai heet, maar zij ontkende het halsstarrig en zong in allerlei toonaarden het droevige lied: Ik weet het niet ik heb het niet gedaan en ik snap niet hoe zij dat nou van me kunnen denken. Haar echtgenoot be greep het ook niet en kwam voor haar op. „Het bestaat niet mijnheer, mijn vrouw kan zoiets niet gedaan hebben. Het is te zot om over te praten". Daar was de officier het echter niet mee eens. Hij zag' het vrouw tje in de verdachtenbank slechts als een aanstelster en eiste vijf maanden met af trek, hetgeen aan de andere kant van de tafel een nieuwe, nog heviger huilbui ten gevolge had. Het was nogal raar gelopen met die ket ting. Zij kwam het dingetje ruilen in een winkel, waar zij het niet gekocht had en voor de politie was het toen niet moeilijk om er achter te komen dat het sieraadje ontvreemd was. En met de zonnebril was het zo ongeveer hetzelfde gegaan. Eersl vertelde zij dat de bril ergens gekocht was en later kwam het verhaal dat hij ergens in Zandvoort was gevonden. En ook met de handschoenen was iets eigenaardigs. Een winkelchef had haar in zijn zaak zogezegd verdacht zien rondlopen en tenslotte de handschoenen zien weggraaien en in haar mantelzak moffelen. Op weg naar het kantoortje, waar zij haar houding nader moest ver klaren, liet zij de handschoenen vallen en dat bracht nieuwe verdenkingen met zich. De raadsman vroeg in vrijheidsstelling van zijn cliënte. Volgens hem had de vrouw een geestelijke storing. Haar onder behan deling stellen van een psychiater leek hem de enige oplossing. De rechtbank vond echter geen termen aanwezig de verdachte op vrije voeten te stellen en bepaalde de uitspraak op 23 Augustus. De toestand van de vicaris-generaal van het Bisdom Haarlem, mgr. N. L. A. Ammer laan, die Maandagmorgen een hartaanval kreeg en van de H.H. Sacramenten der Stervenden werd voorzien, gaat langzaam vooruit. Zijn toestand gedoogt echter nog niet dat de vicaris reeds bezoek kan ont vangen. 3-314 Ned. 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Ree. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned .Scheepv. Unie H. V. A Deli Mij Amsterd, Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 87 88% 17314 17314 22514 226 16714 168% 16014 160% 29014 288% 100 h.g.l. 99% 169 169 136)4 136 114 g.l. 112% 78% 78 151K 151% 153 153 15614 156 5214 52 59% 59% 47% 47 75% 74% 45% 45% 48% 48% De officiële opening van de internatio nale kunstweek, die voor de zevende keer in Nederland wordt gehouden, is bepaald op 11 Augustus in het Mauritshuis te 'sGra- venhage. Namens het ministerie van Onder- wijs, Kunsten en Wetenschappen zal de heer E. A. Kuypers het woord voeren. Bij de heden gehouden (rekking der Staatsloterij viel op nummer 19225 een prijs van f 25.000. Een groep Limburgse jongeren neemt van 20 tot 28 Augustus deel aan een inter nationale bijeenkomst van _West-Europeso jongeren, welke door de Duitse Jeugdraad georganiseerd wordt op de Loreley. In Helmond heeft een brand gewoed in het grondstoffenmagazijn van de textiel fabriek der Helmondse Textielmaatschappij, De brand bleef beperkt tot een gedeelte van het magazijn. De automatische sproei-inrich- ting heeft echter vrij veel waterschade ver oorzaakt. Het voortgezet gewoon lager onderwijs zal in Bussum, als de gemeenteraad het des betreffende voorstel goedkeurt, verdwijnen. Voor de nieuwe cursus hebben zich slechts 16 leerlingen laten inschrijven. Voor het tweede leerjaar zijn er geen leerlingen. Dr. J. P. Jonxis te Rotterdam is be noemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijks-universiteit te Groningen. HAARLEM EN OMGEVING In het, Bloemendaals Openlucht (heater worden deze maand nog twee concerten ge geven, namelijk op Zondag 12 Augustus door de Harmonie Crescendo uit Spaarndam en op Zondag 19 Augustus door de R.K. Mu ziekvereniging Euphonia uit Overveen. Bei de uitvoeringen beginnen om drie uur. Bezwaren van P.T.T. verworpen Gedeputeerde Staten hebben het raads besluit van Bloemendaal goedgekeurd waarbij het uitbreidingsplan voor de om geving van de Julianalaan en de Bloemen-i daalseweg werd vastgesteld. De P.T.T. had bezwaren tegen het plan ingediend, omdat zij van mening was, dat het op de kruising van Julianalaan en Bloemendaalseweg geprojecteerde post kantoor op die plaats niet tot zijn recht zou komen. De bezwaren van de P.T.T. zijn door een commissie uit Gedeputeerde Staten gewogen en te licht bevonden. De gemeente Haarlem heeft bij het rijk een aanvraag gedaan voor een uitkering uit hoofde van geleden oox-logsschade aan de watertoren te Overveen. Zoals men gisteren in ons blad heeft kunnen lezen, schrijft men in Haarlem de mankementen voor een deel toe aan de uitwerking van de talloze explosies die ge durende de oorlogsjaren in de nabijheid van de toren hebben plaats gevonden. Het is ons vandaag echter gebleken, dat niet alle instanties die de aanvraag moeten beoordelen van de juistheid van dat argu ment overtuigd zijn. Integendeel, men is tot de conclusie ge komen dat de scheuringen en verzakkingen in de ommanteling van de watertoren moeten worden toegeschreven aan het roestproces in het stalen geraamte van de kolos. Hierdoor zou het metselwerk kapot gedrukt zijn. Het roestproces had wellicht voorkomen kunnen worden, indien men bij de bouw van de watertoren meer aandacht aan dat soort slijtage had besteed. Men wees er ons verder op, dat er in de watertoren „geen ruitje gesprongen was", hetgeen de uitwerking van explosies weinig waar schijnlijk doet zijn. avond. Ik hoop je te zien als je in Juni hierheen komt, maar ik zou het je niet kwalijk kunnen nemen als je aan de andere kant van de stad bleef. De rest van Maart ging snel voorbij. Het weer was slechthet was zacht en lenteachtig geweest in het laatst van Februari en het begin van Maart, maar daarna was het koud en nat en guur ge worden. Eigenaardig genoeg kon het Anne niet veel schelen, ofschoon zij er af en toe wel aan dacht hoe prachtig wit de sneeuw nu nog moest zijn op de heuvels, die Valeska omringden en het met de kleine haven ver bonden. Zij had het druk op haar school en de avonden, die zij met Beth doorbracht, schenen een nieuwe warmte en sympathie in hun onderlinge verhouding gebracht te hebben welke deze vroeger niet had ge kend. De gehele maand was zij in een eigen aardige spanning. Zij dacht eerst, dat het Marks antwoord op haar brief moest zijn, maar dat was even kort en opgewekt als altijd en daarna wist zij, dat dèt het niet zijn kon. Het was een opluchting die brief te ontvangen, maar het was niet datgene, waar haar geest op wachtte. Misschien, dacht zij, en lachte even grimmig om zich zelf, is het de lente wel die mij dwars zit. De schoolcursus liep af en zij was er niet rouwig om. Zij had al een onderhoud gehad met de directeur van Beth's kantoor een veel minder afschrikwekkende erva ring dan zij zich voorgesteld had en had de baan van de vertrekkende Josie gekre gen. En Josie, werd haar gezegd, had zich bereid verklaard om nog een paar dagen te blijven, om haar in te werken. Gedurende het week-einde, dat gelegen was tussen het einde van de schoolcursus en het begin van haar nieuwe werk hoorde Anne dat Beth besloten had haar familie op het eiland eens te gaan bezoeken, daar zij er in geen maanden geweest was.... de reis was te duur om die vaak te maken. Zij drong er op aan, dat Anne met haar mee zou gaan een idee, dat Anne in het eerst de stuipen op het lijf joeg. Dat kan ik niet!, zei zij bijna boos tegen Beth. Ik ben nog nooit van mijn leven in iemands huis op bezoek geweest! Beth grinnikte. Dan is het hoog tijd, dat je daar eens mee begint. Bovendien brengt niemand bezoeken bij ons thuis men voelt er zich thuis en wie dat onge lukkigerwijze niet doet, gaat naar huis. Beth, dat kan ik eenvoudig niet doen! Je familie zal er heus niet op gesteld zijn, dat ik daar kom binnendringen, zei zij zwakjes; Ze zullen je liever voor zich alleen willen hebben. Daar ben je dan stevig naast!, zei Beth triomfantelijk, terwijl zij een brief uit haar zak haalde. Kijk maar eens, wat Mams hier geschreven heeft Denk er om, dat je Anne de eerste de beste keer, dat je weer hier komt, meebrengt. Ik vind het fijn voor je, dat je zo'n aardige vriendin hebt en we zijn er allemaal zeer verlan gend naar, om haar te zien. Dus nu weet je het! En dus ging Anne met haar mee paar het stadje, dat ver weg op Long Island lag. Zij wist zelf niet goed, wat zij er van ver wacht had, maar de werkelijkheid ging haar stoutste verwachtingen te boven. Mevrouw Masfield was een grote opge wekte en niet onknappe vrouw, levendig en met veel gevoel voor humor. De jongens Tom en Larry waren vijftien en zestien en zagen er uit als tweelingen. Het waren een paar lange, blonde, zwijg zame, maar vriendelijke knapen, die de indruk gaven dat zij reeds lang geleden alle pogingen om in conversatie met het vrouwelijk deel van het gezin te wedijve ren als volkomen hopeloos hadden opge geven. Zij hadden goede manieren en be handelden Anne met net zoveel respect, dat dit haar gevoel van eigenwaarde vleide zonder dat zij zich als een indringster ging gevoelen. Alice, de jongste van de familie, was een vierkant propje, met donker haar dat zij van haar vaders kant geërfd moest hebben. Zij was minder knap dan een van de andere kinderen, maar vergoedde dat volkomen door een buitengewone aantrekkelijkheid en opgewektheid. Zij had het gevoel voor humor van haar moeder en was bijna nog beter dan die in het voeren van een vrijwel niet te stelpen conversatie. Zij adopteerde Anne onmiddellijk en legde haar tot haar niet gering vermaak alles uit over het huis houden en de familie, alsof deze een toe" ristenattractie waren. Ze zijn werkelijk heel eigenaardig, vertrouwde zij Anne volkomen ernstig toe, Allemaal, zonder enige uitzondering. Ik ben de enige van het gehele stel met gezond ver-stand, maar ze willen niet naar mij luisteren, omdat ik de jongste ben. Weet u, wat moeder gisteren gedaan heeft? Anne glimlachte en schudde 't hoofd. Zij heeft een ham gekocht voor het eten van vandaag. En toen kreeg zij een kalkoen in het oog en kocht die ook. Ik heb haar nog zó gezegd, dat dat niet econo misch was, maar ze zei, dat als zij haar arme hongerende Beth niet eens meer wat behoorlijks te eten kon geven, wanneer die voor een enkele maal uit de stad naar huis kwam, dit voor.haar het einde zou bete kenen. En vier groenten. En twee puddin gen. Wat een mensen; wat een mensen! Anne glimlachte begrijpend, maar in wendig was zij toch wel een beetje ge schokt. Een dergelijke vrijgevigheid was nooit een deel van haar opvoeding geweest, noch van haar gehele omgeving en zij was er zeker van, dat een deel van dat voedsel weggegooid zou moeten worden. En men sen, die zo krap moesten leven als de familie Masfield, moesten zo iets toch zeker niet doen! (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6