bankstel i ZATERDAG De sensatie van Haarlem aid LAAT LOOSJES LIEVER LEERBOEKEN LEVEREN Old mac Ronde Tafelconferentie met de West nog voor het einde van dit jaar? jSmn, Zware straf geëist tegen man die geruchten verspreidde I. KAN Wolprijzen stabiel De radio geeft Zaterdag Een vakman ervaring 1 dag retour PANDA EN DE WOUDROVERS Wereldnieuws VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1951 2 EERSTE KAMER Stappen worden ondernomen bij Indonesische regering over de arrestaties van Nederlanders WAT KAN KAN, KAN KAN ALLEEN laatste dag van de opruiming wordt President van de Rotary brengt bezoek aan Zeist Gr. Houtstraat 100 - Tel. 15060 Rijksstraatweg 125 - Tel. 25991 Vorige week 14 gevallen van kinderverlamming Wie bij iedere hap eten al bij voorbaat dat zuurbranden op de maag voelt... HAARLEMSE RECHTBANK - voor Uw bed do Jaar Haarlemsch Matrassenhuis Vonnis tegen Kemritz in Berlijn vernietigd Groenten-uitvoer naar Duitsland weer beperkt Examens Wagon van expresstrein te Rotterdam ontspoord Bij de behandeling van de begroting van Unie-aangelegenheden en Overzeese Rijks delen in de Eerste Kamer had vooral de heer Al gr a (A.-R.) nogal wat critiek. Zijn conclusie was, dat de Memorie van Antwoord blijk gaf van zo weinig vastbe radenheid en zo zeer iedere breedheid van visie miste, dat het de A.-R.-woordvoerder moeilijk zou vallen de minister zijn ver trouwen te geven. Wanneer de minister, aldus de heer Algra, verklaart, dat hij voor wat er in het verleden is gebeurd generlei verantwoordelijkheid draagt, dan kan dat nimmer betekenen, dat er op een bepaald ogenblik een streep is gezet en dat men nu maar verder gaat zonder inachtneming van de consequenties van een gevoerd beleid. De Memorie van Antwoord levert, zo zei de heer Algra, een bijdrage tot verho ging van de begripsverwarring, daar zij afwisselend spreekt van: de ondergeteken den, de regering en het kabinet. Wordt de opvatting van de minister gedekt door het kabinet, welnu, daarover valt te praten hoewel leden van dit kabinet zitting had den in het vorige, dat voor de gang van zaken wel verantwoordelijkheid droeg maar wanneer er sprake is van de regering, dan verstaat men daaronder toch gans wat anders. De heer Algra, sprekende over de ver houding Nederland-Indonesië, gewaagde van tal van zaken, welke de verhouding vertroebelen. De wijze, waarop de kwestie van het zelfbeschikkingsrecht is opgelost is een zaak, waarover niet mag worden ge zwegen. want hier wordt aan de R.T.C.- overeenkomst geweld aangedaan, zo zei hij. De heer Algra informeerde naar de po sitie van staatssecretaris Götzen, van wie in de Memorie van Antwoord wordt gezegd dat zijn betekenis voor het overleg in de ministerraad volledig is behouden. Ook prof. Molenaar (V.V.D.) en de heer De Dreu (P.v.d.A.) waren ontevre den over de practijk van de Garantiewet. Beiden hadden ernstig bezwaar tegen de wijze, waarop het overleg met Suriname wordt gevoerd. De verwikkelingen met de Ambonezen zijn slechts summier ter sprake gekomen. De heer Algra, de gebeurtenissen in Middel burg veroordelend, zei dat de regering ge waarschuwd was, maar dat men het blijk baar niet nodig heeft geacht tijdig in te grijpen. Ook Nieuw Guinea kwam ter sprake. Prof. De Zwaan (C.-H.) verklaarde namens zijn fractie, dat zij zich zou ver zetten tegen het gebruik van Nieuw Guinea als ruilobject en dat zij er op staat, dat dit gebied onder Nederlands gezag blijft. Antwoord van minister Peters „Zeer tot mijn leedwezen moet ik ver klaren", zo zei minister Peters in zijn ADVERTENTIE Juwelier - Horloger Barteljorisstraat 2, Tel. 13004, Haarlem antwoord, „dat het overleg met Suriname niet steeds heeft plaats gehad op een wijze, zoals deze was voorzien in de interim regeling". De minister gaf toe, dat er over belangrijke kwesties als de vervanging van de landmacht door marinepersoneel in Su riname alleen overleg was gepleegd met de gouverneur, maar niet met de vertegen woordiger van dit gebiedsdeel in Neder land. Om aan deze toestand een einde te maken is een daartoe strekkende instructie aan alle departementen van algemeen be stuur uitgegaan. Deze verklaring van de minister werd door de Kamer met te groter voldoening vernomen, omdat zij daarna haar goedkeu ring moest hechten aan het wetsvoorstel, om aan Suriname als dank voor in de oor log aan Nederland bewezen diensten een geschenk aan te bieden. De regering, aldus de heer De Dreu (P.v.d.A.), heeft het geschenk een goede verpakking gegeven, daarbij doelende op de verklaring van de minister. Zonder deze verpakking zou het twijfelachtig zijn ge weest, of Suriname het geschenk zou heb ben gewaardeerd. Minister Peters verklaarde voorts, dat er tegen het bijeenroepen van een conferentie ter definitieve regeling van de verhouding met Suriname en de Antillen tegen 't einde van het jaar geen overwegende bezwaren schijnen te bestaan. Uit de Kamer kwamen nog grieven naar Voren over de rechtsonzekerheid in Indo nesië. De minister zei, dat de regering de zaak van de arrestaties waarvoor geen vol doende motivering wordt gegeven, hoog opneemt en dat zij in overleg met de Indo nesische regering al het mogelijke zal doen om aan deze toestand van rechtsonzeker heid een einde te maken. De heer Algra maakte tegen dit „in overleg" bezwaar en de minister gaf daarop de verduidelijking, dat de regering directe stappen bij de Indo nesische regering zal ondernemen. Over het bezoek van prof. Supomo deelde de minister mede, dat de regering er nfet afwijzend tegenover staat, met prof. Su pomo van gedachten te wisselen met be trekking tot de revisie van de R.T.C.-over- eenkomsten. Omtrent de exploitatiemogelijkheden van Nieuw Guinea zal een rapport aan de U. N.O. worden uitgebracht en dit rapport zal ook aan de Kamer worden toegezonden. Wat de toekomstige status van Nieuw Gui nea betreft, de minister zeide daaromtrent aan het gestelde in de regeringsverklaring niets te hebben toe te voegen. Na ré- en dupliek heeft de Kamer de beide begrotingshoofdstukken zonder hoof delijke stemming goedgekeurd, met aante kening van het tegen der Communisten. De Kamer ging vervolgens uiteen tot Maandag. ADVERTENTIE Mahonie bestaande uit: royale bank met prima Krimmerstof bekleed 2 ruime clubs, tafel compleet 590- Vraag en aanbod naar evenwicht KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 114P! De president van „Rotary International", de Amerikaan Frank Spain, zal met zijn echtgenote op 27 Augustus een kort bezoek aan ons land brengen. De heer Spain zal officieei door het gemeentebestuur van Zeist worden ontvangen en daarna deel nemen aan de Rotary-lunch van de club Zeist. In de raadzaal van het Zeister gemeente huis zal de heer Spain worden toegesproken door burgemeester mr. A. P. Korthals Altes. Bij deze officiële ontvangst zullen onder meer tegenwoordig zijn de tweede vice- president van „Rotary International", mr. A. E. C. de Groot van Ernbden, de heer C. P. H. Teenstra, gouverneur van district 66 (Noord Nederland) en ir. H. H. Buss, gou verneur van district 67 (Zuid Nederland) van „Rotary International". een In kringen van de wolhandel te Londen is men van mening, dat vraag en aanbod voor wol op de wereldmarkten in de ko mende handels-periode waarschijnlijk on geveer in evenwicht zullen zijn. Men kan daarom, aldus deze kringen, voor de naaste toekomst op een zekere stabiliteit van de wolprijzen op de wereldmarkten rekenen. Men raamt, dat het aanbod van wol 10 meer dan in het jaar 1950/51 zal bedragen. De vraag, die een jaar geleden 10 groter was dan het aanbod, is sedert begin 1951 in verband met het dalende verbruik aan zienlijk kleiner geworden. Bij het begin van de veilingen tegen het einde van deze maand zullen de prijzen daarom misschien iets lager liggen dan in Juli doch over het algemeen zullen de noteringen zich naar verwacht wordt handhaven. Volgens de alhieV heersende mening zal het evenwicht tussen vraag en aanbod zich op de lange duur stabiliseren, doch hierbij moet reke- nihg wordeni gehouden met de volgende factoren. De particuliere Amerikaanse ko pers, die de laatste tijd ver van de wereld markten werden gehouden, zullen spoedig weer aan de markt verschijnen ter vervan ging van de voorraden en een zekere stij ging van de prijzen veroorzaken. Deze zal echter geen grote omvang aannemen. De Amerikaanse behoefte aan wol op militair gebied kan en moet zodanig jvórden ge dekt, dat geen aanzienlijke verstoring van de markt veroorzaakt wordt. Wat tenslotte de vorming van wolvoorraden door de Amerikaanse autoriteiten betreft-kan wor den verwacht, dat de Verenigde Staten de voorraadvorming zouden stopzetten wan neer zij de verzekering zouden krijgen, dat zij ook in oorlogstijd wol uit Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en Zuid- Amerika zouden kunnen verkrijgen. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Uitzending voor arbei ders in continubedrijven. 11.35 Concert. 12.05 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Roemeens orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeon. 13.50 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Harmonie orkest. 14.40 Koor. 15.00 Boekbespreking. 15.15 Residentie-orkest. 16.20 Van de wieg tot het graf. 16.35 Platen. 17.05 Sport. 17.20 Platen. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 In strumentaal trio. 18.40 Orgel en zang. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Platen. 21.00 Let op uw tellen. 21.15 Dans- orkest. 21.40 Socialistisch commentaar. 21.55 Metropole-orkest. 22.25 Hoorspel. 22.45 Ac cordeon 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnatsiek. 7.30 Koor. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Clavecimbel. 10.00 Voor kleuters, 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13,20 Lichte muziek. 13.45 Pla ten. 14.00 Piano en orgel. 14.20 Instrumentaal septet. 14.40 Mannenkoor. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.35 Harmonie-orkest. 16.05 Platen. 16.20 Vreugden van het vliegen. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Platen. 18.15 Actua liteiten. 18.25 Platen. 19.00 Nieuws. 19.15 Dit is leven. 19.21 Actualiteiten. 19.27 Platen. 19.52 Journalistiek weekoverzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Lichtbaken. 20.40 Steek eens op, heren. 21.00 Lichte muziek. 21.45 Wereldjamboree 22.00 Operette. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Philhar- monisch orkest. BRUSSEL, 324 RL 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaamse liederen. 13.30 Platen. 14.00 Klassieke muziek. 15.00 Accordeon. 15.15 Platen. 15.30 Accordeon. 15.45 Platen. 16.00 Ballet. 16.15 Ethnische muziek. 17.00 Nieuws. 17.05 Platen. 17.30 Orgel. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Feuilleton. 20.00 Omroep orkest. 21.00 Actualiteiten. 21,15 Lichte mu ziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Jazz. 23.30—24.00 Platen. Blijkens een in de Staatscourant opgeno men opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten in de week van 29 Juli tot en met 4 Augustus werden in die week totaal veertien geval len van kinderverlamming aangegeven. Eén daarvan was in Diepenveen, één in Amsterdam, acht in 's Gravenhage, één in Reeuwijk, één in Voorburg, één in Goirle en één in Heerlen. De Gronings-Rotterdamse Stoomboot- maat schanpfj N.V. is voornemens een auto busdienst GroningenBremenHamburg te openen. ADVERTENTIE moet nodig Rennies nemen. Digestif Rennie pastilles blussen brandend maagzuur binnen enkele minuten. Vandaar, dat gij, met een paar Rennies op zak, eigenlijk overal altijd alles eten kunt. Waar U lust in hebt en de omstandigheden bieden. Rennies kunt U zonder bezwaar, onopgemerkt, overal in nemen, want water of iets anders komt er niet aan te pas. Simpelweg Uw Rennies laten smelten op de tong dat is alles. En Rennies zijn nog lekker ook Het is na de oorlog niet allemaal gegaan zoals A. J. G. M. P. J. uit Bloemendaal zich het had voorgesteld. Hij meende en meent nog steeds dat officiële Neder landse instanties hem en vele anderen onrecht hadden aangedaan. En op allerlei manieren deed hij daar den volke kond van. Nu eens door het schrijven en laten circuleren van vlugschriften, waarin hij op zijn manier zogenaamde duistere zaken uit de doeken deed, dan weer door het ver spreiden van geruchten, die steevast be trekking hadden op zogenaamde geheim zinnigheden die nauw verband zouden houden met de houding van gezagsdragers tijdens en na de bezetting. De Haarlemse politierechter veroordeelde hem al eens wegens het uitgeven van beledigende pam fletten, maar het Hof in Amsterdam sprak hem, toen hij in hoger beroep ging, van de ten laste gelegde feiten vrij. Daarmee was de kous voor J. echter nog niet afgebreid. Op de elfde Januari van dit jaar gaf hij in een openbaar wachtlokaal van het politie posthuis aan het Stationsplein in Haarlem lucht aan zijn gegriefd gemoed door zich zeer beledigend uit te laten over de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, de Nederlandse rege ring en de Nederlandse Justitie Gisteren had hij zich dan ook voor de Haarlemse rechtbank te verantwoorden. Verscheidende artsen hebben een onder zoek ingesteld naar de geestvermogens van J., maar hun conclusies lopen nogal uiteen. Dr. mr. A. A. H. Baan uit Utrecht, die als getuige was opgeroepen, had de verdachte ook psychiatrisch onderzocht. Hij was daarbij tot de conclusie gekomen dat J. verminderd tot sterk verminderd toe rekeningsvatbaar was. De vraag van de president of hij iets had op te merken naar aanleiding van de ver klaringen van dr. Baan nam de verdachte te baat om een uitvoerig verhaal te begin nen, waarin hij betoogde voortdurend aan onrecht te hebben bloot gestaan, zowel voor, tijdens als na de bezetting. De presi dent sneed hem de pas naar al te omstan dige mededelingen echter af met de vraag of hij die beledigende uitlatingen niet ach terwege kon laten. „Jawel", antwoordde J., „ik heb alleen getracht de aandacht van de Justitie te trekken, om op die manier het onrecht uit de wereld te helpen". In zijn requisitoir zei de Officier onder meer dat het niet uitgesloten is dat de ver dachte, die hij als een pathologische vuil- spuiter kwalificeerde, op bepaalde punten in zijn leven onrechtvaardig behandeld is. Hij zag J. voorts als een man die zich op allerlei schandaaltjes werpt en een willoos werktuig is van duistere elementen. „We zullen trachten hier een einde aan te ma ken", aldus de Officier. Hij eiste een ge vangenisstraf van zes maanden, met aftrek van het voorarrest en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering, met als bijzondere bepaling dat de verdachte zich zal stellen onder toezicht van de cen trale vereniging tot het houden van toe zicht op geestelijk gestoorden in de maat schappij. Dr. Baan was in zijn rapport, wat betreft de straf, tot de conclusie gekomen dat J. het meest gebaat zou zijn met een gecombineerde straf en een voorwaarde lijke ter beschikking stelling. De raadsman, mr. B. W. Stomps, was van oordeel dat J. het slachtoffer was ge worden van veel misverstand en wanbe grip en meende döt de verdachte het beste geholpen kon worden door hem langs psy chiatrische weg tot een normale gedachten- gang terug te brengen. Hij vroeg tenslotte de onmiddellijke invrijheidsstelling van de verdachte. Na in raadkamer te zijn geweest, willig de de rechtbank dit verzoek in. De uitspraak werd bepaald op 23 Augustus. ADVERTENTIE Nieuwe tijk en bijgevuld met Java kapok in Maakloon: 1-pers. matras ƒ12.50 2-pers. matras 15.— Nog enige verentijk voor uw verenbed, ook per meter II. DE GRAAFF, GR. HOUTSTR. 103 TEL. 11485 Een vrachtauto-chauffeur werd gedood en twee R.A.F.-vliegers werden ernstig getoond toen het vliegtuig van laatstgenoemden gisteren in de drukke hoofdstraat van Ely,. Cambridge, neerstortte. Twee uur had men nodig om het lichaam van de chauffeur uit de wrakstukken van het vliegtuig (zie foto) te bergen. ADVERTENTIE Dr. Hans Kemritz, die als spion zowel voor de Russische als voor de Amerikaanse geheime dienst heeft gewerkt en die er van wordt beschuldigd in 1946 zeventien Duit sers in handen der Russen te hebben ge speeld, was, zoals gemeld, door een West- Berlijns gerechtshof veroordeeld tot het betalen van een brcte van 11.600 mark en een maandelijkse uitkering van 300 mark aan de weduv/e van een Duitse officier, die door zijn toedoen in handen der Sovjets is geraakt en in een Russische gevangenis overleed. Dit vonnis is thans door een hogere gerechtelijke instantie van West- Berlijn ongedaan gemaakt, zulks op grond van de bepaling van het reglement voor het vier-mogendhedenbestuur over Berlijn, dat gaat over het handhaven van het ge zag, de veiligheid der bezettingstroepen en het verzekeren van hun belangen. Tevens is opdracht gegeven de voormalige secreta resse van Kemritz, Jise Heckelt, die als lokaas werd gebruikt om de Duitsers handen te krijgen. in Van Nederlandse zijde wordt voorlopig vastgehouden aan de op 6 Augustus inge stelde beperking van de export van groen ten naar West-Duitsland. Slechts bepaalde soorten bloemkool, tomaten en komkom mers zullen mogen worden uitgevoerd. Voor uien blijft het uitvoerverbod gehand haafd. In tuinbouwkringen wordt ver wacht, dat het thans beschikbaar gestelde bedrag van 2,9 millioen dollar, waarvan tot op heden 1,4 millioen is gebruikt, vrijwel toereikend zal zijn voor Augustus, mits de export met enige omzichtigheid geschiedt. In Den Haag wordt ernstig overwogen om met ingang van Maandag 13 Augustus de export van groenten naar Duitsland weer normaal vrij te geven. Men wil ech ter de huidige gang van zaken nog even aanzien. Het continent voor de export van toma ten naar Engeland is uitgeput, maar voor lopig kan de export van dit product naar de Britse eilanden op normale voet worden voortgezet. ADVERTENTIE ff* Voor het examen hoofdakte, gedeelte A, slaagden de dames A. W. van der Laan. Th. S. Proost en F. A. de Vries en de heer C. J. Zuiderwijk. Voor gedeelte B slaagden de dames M. B. Könnig en G. Koeten en de heren J. G. Linnekamp, J. A. G. Meijer, A. W. Koop en IJ. Koopmans. Handenarbeid Voor het examen Vandenarbeid slaagden de heren: J. van Geelen, J. ter Wolbeek, J. Vellinga, M. Joossen, H. Heemskerk, J. Beemsterboer, E. Stoer, J. v. d. Plas en de dames: T. Gratz. A. Marinus, J. de Jongh, G. de Haan. A. de Haan, A. ten Brink, M. Bredius, G. Boom. J. Binnendijk, E. Scholte, A. Tims. 18. De rovers knoopten hun jassen en hun broeken dicht en gordden hun wapens aan, en toen gingen ze op roof uit en ze namen Panda mee. Maar je moet niet denkendat ze hem prettig gewoon maar lieten lopen nee, want dan zou hij immers kunnen ontsnappen? Hij werd dus als een hondje aan een touw door Willy Wipsnor meege voerd, en dat beviel hem helemaal niet. „Dat mag je niet doen!", zei hij. „Je mag me niet vastbinden alsof ik een rover was! Het is verboden!" Zoals gewoonlijk begon Wipsnor ook nu hartelijk te lachen. „Hoor me nu dat ventje toch eens aan!", riep hij. „Ik bind je juist vast omdat je géén rover bent, Naamloos! En ik raad je aan om je wat fatsoenlijker te gedragen. Je kon mé loei eens wat dankbaarheid tonen! Ik neem je mee voor je eigen bestwil, want door toe te kijken wanneer wij eenvoudig maar netjes aan het roven zijn, kun je zelf het vak ook leren, en dan kun je misschien nog eens wat worden in de maatschappij." Intussen waren ze nu aangekomen op de "plekt waar ze zich in hinderlaag gingen leggen om argeloze reizigers, die door het woud zouden komen, te overvallen. Panda begreep, dat ze nu dus dicht bij de weg waren maar wanneer hij gedacht had, dat hij nu gemakkelijker zou kunnen ont komen, dan had hij zich vergist, want ook hier bond Wipsnor hem stevig vast aan een boom. „Laat me gaan!", zei Panda boos. „Ik wil helemaal geen rover worden!" „Hij weet niet wat goed voor hem is!", zeiden de bandieten verbaasd, want zo waren ze; en toen gingen ze naar reizigers loeren. Ilitte. De reeds enige dagen in de Ameri. kaanse staat Texas heersende hittegolf heeft in Dallas reeds twaalf en in Houston drie doden geëist. Hier en daar is het kwik tot 46 graden Celsius op. stegen. Wedstrijd. Ruim 600 jonge Esperantisten hebben Woensdagavond te Miinchea deelgenomen aan een wedstrijd in hei houden van redevoeringen met' als onderwerp „Het belang van het Espe. rantisme". De eerste prijs werd gedeeld door een 28-jarige Fransman en 13-jarig meisje uit Rome. Kampen. Er zullen 26 Britse legerkampen worden ingericht in de streek van Lier Herenthals en Turnhout in België, aldus is volgens de „Times" door de militaire autoriteiten te Antwerpen medegedeeld, Over de financiering van de op negentig millioen gulden geschatte kosten word! door de Belgische regering onderhan deld met de instanties van de organisa» tie van het Noord-Atlantisch pact. Regen. Volgens het Franse melereologische instituut is Woensdag in Pafijs meer regen gevallen dan over de gehele maand Augustus van het vorige jaar. Ook de wijngaarden rondom Bordeaux en in Bourgondië hebben ernstig g|. leden. Bijen. In de buurt van Moosbach (Opper- Oostenrijk) zijn Woensdag twee man nen in een met twee paarden bespan- nen wagen door een zwerm bijen aan» gevallen. De mannen werd in ernstigs toestand in het ziekenhuis opgenomen, de paarden stierven vrijwel onmid» dellijk. Smokkelarij, Volgens de politie van Mün» chen heeft een bende van 35 leden ten» minste 30 millioen Amerikaanse siga retten en 30.000 kilogram koffie uit Beieren naar Oost-Berlijn gesmokkeld, Negen smokkelaars zijn gearresteerd, Naar de andere leden van de bende wordt nog gespeurd. Twee functionaris» sen van het Beierse ministerie van Landbouw, die de smokkelbende ge- holpen hebben, zijn ontslagen. Twee millioen sigaretten, 30.000 kilogram koffie, drie vrachtauto's en vijf andere auto's zijn in beslag genomen. Jaloers. Een Brits oorlogsbruidje in San Francisco had echtscheiding aanga- vraagd, omdat haar echtgenoot jaloers was op haar 21.000 correspondentie vrienden. Zij had namelijk 21.000 brie» ven gekregen in antwoord op haer klacht in een Londens blad, dat zij zioh zo eenzaam voelde. Nadat haar man haar er van heeft weten te overtuigen, dat slechts 1000 van de 21.000 brieven voor beantwoording in aanmerking kwamen, heeft zij haar eis tot echtschel- ding maar weer ingetrokken. Vitamine. A.F.P. meldt uit Wenen, dat een gerechtelijk onderzoek wordt inge steld naar de oorzaken, welke leidden tot de dood van twee kinderen en ern stige ziekte van 16 andere kinderen in Neder-Oostenrijlc. Aan de'kinderen z-ou- den te grote doses vitamine D zijn toe gediend, verwerkt in eefi Zweeds prae- paraat, waarvan een hoeveelheid door Zweden aan Oostenrijk is geschonken. Een sociale werkster was bij de dose ring van 't geneesmiddel op een dwaal spoor gebracht door aanwijzingen hier. omtrent van het Oostenrijkse ministerie van Volksgezondheid. Water, vuur, kou. Terwijl in Zuid-Austra- lië sneeuwstormen woeden en sneeuw een gedeelte van Nieuw-Zuid-Wales bedekt, wordt Zuid-Oost-Queensland geteisterd door branden in het struik gewas, dat uitgestrekte gebieden ba- dekt. Inwoners hebben hun steden ver laten om de branden te bestrijden, Enige steden in het Westen van Austra- lië, die reeds overstroomd zijn, worden opnieuw bedreigd door de zwellende rivieren. Inval. Naar in nationalistische kringen op Formosa verluidt, zouden enige duizen den nationalistische partisanen in de Chinese provincie Joennan zijn binnen gedrongen. Zij zouden trachten de na tionalistische strijdkrachten van gene raai Li Mi aan de grens van Birma te bereiken en daarbij reeds drie districts- hoofdsteden in Joennan hebben bezet, Hulp. De eerste zending materialen, die Indonesië zal ontvangen volgens het Amerikaanse programma voor econo mische en technische hulpverlening aan Indonesië, is in Djakarta aangekomen, Eervol. Het Nederlandse detachement vrijwilligers in Korea heeft de hoogste Amerikaanse collectieve onderscheiding ontvangen, namelijk de „Distinguished Unit Citation". Generaal van Fleet, de bevelhebber van het Amerikaanse acht ste leger, die de blauwe wimpel van deze eervolle vermelding bij de reeds verworven onderscheidingen van het bataljon voegde, zeide hierbij onder meer: „Gij, mannen, zijt een levend bewijs van de macht van de UNO om communistische aggressie, waar deze zich ook voordoet, een halt toe te roe pen". Demonstratie. De nieuwe Tsjechoslowaak- se ambassadeur in de Verenigde Staten, Wladimir Prochazka, heeft een onaan gename ervaring opgedaan na zijn aan komst te New York met het lijnschip „Caronia". Een twaalftal „posters" van de Tsjechoslowaakse nationale raad om ringde de auto, waarin Prochazka met zijn vrouw en zijn dochter Vera had plaats genomen en begon de diplomaat uit te jouwen. Bovendien wierpen de betogers biljetjes naar de auto, met de leuze „Laat aartsbisschop Beran vrij - Een der demonstranten riep: „Hoe durf jij, verrader van de Tsjechische demo cratie, je gezicht in het vrije democra tische Amerika te tonen". Hitte. Door een hittegolf in Noord-Afrika (het kwik steeg tot 45 graden Celcius) is het spoorwegverkeer opde lijn Tunis-Carthago onderbroken. De spoor staven zijn door uitzetting verwrongen, Gisteravond is van de Scandinavië* express naar Hoek van Holland op de Cein tuurbaan te Rotterdam een rijtuig ont spoord. Het verkeer over de Ceintuurbaan werd versperd. De Scandinavië-express was het viaduct aan de Bergweg gepasseerd en moest even voor de Xerxesweg van het rechte spoor afwijken en een wissel nemen. De achtste wagon bleef echter de rechte baan volgen. De laatste twee wagons namen de wissel wel en ontspoorden niet. Dit had echter tot _evolg dat het wielenstel van de achtste wagon met zo'n kracht naar rechts werd getrokken, dat de rails geheel werden ont zet. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2