WOL Sport in het kort Werklozental steeg in Juli van 56.501 tot 62.056 0LIEST00K INSTALLATIES Grote opruiming van kleine gemeenten in Noordholland voorgesteld Miss A wint korte baandraverij op de Beverwijkse Breestraat Hoe is het ontstaan?") GROEN Co. Een Eeuw Celeden Samenvoeging tot grotere eenheden wordt de beste oplossing gevonden RCH behaalde in Leiden een kleine zege op ADO Het programma VOOR Grenzen Zuid-Kennemerland nog niet aan de orde Badplaats geneugten" in de hoofdstad Circuit Blandford Camp met opheffing bedreigd Van Mesdag in het ziekenhuis De Flamingoys in Engeland Peters vierde in de „Acht van Chaam" Nederland won van Engeland met 9-0 DWT-dames wonnen met 5-4 van DWR Haarlemmer verdronken bij ongeluk op Uselmeer Bevrijdingsfakkel van Caen naar Maastricht Mr. Janno's kindercircus trad op In Drente het hoogste percentage Haarlemse zeventallen tegen de ploeg van Derby r Dit woord: GEW/EER y Kinheim won van Halfweg Heemstede Imitatie-kroningsstoet kostte 1901 werkuren 3 ringende gemeenten worden vergroot. Zo zullen tevens Zwaag en Blokker een eenheid gaan vormen, terwijl Schellink hout als gemeente gaat verdwijnen. De combinatie is door de Commissie de oude Westfriese naam Bangert toegedacht. Een zelfde beleid beveelt de Commissie aan voor de gemeenten Bovenkarspel, Grootebroek, Hoogkarspel en Westwoud, die tezamen de naam „De Streek" zullen dragen, zoals de dorpen gezamenlijk reeds thans genoemd worden. Berkhout. Avenhorn en Oudendijk zullen in hoofdzaak de nieuwe eenheid Berkhout uitmaken, terwijl ook Venhuizen en Wij- denes verenigd zullen worden en voortaan als „Hem" bekend zullen staan. In een boekwerk van 278 pagina's met 22 losse bijvoegsels heeft de Provinciale com missie ter bestudering van de gemeentelijke indeling van Noordholland thans de voor stellen geformuleerd, die betrekking hebben op de herziening van de gemeentegrenzen in de kop van de provincie en in West-Friesland. Vooral in de laatste streek wilde de commissie een drastische opruiming van gemeenten dio weinig levensvatbaar zijn: niet minder dan 44 gemeenten zullen tot achttien ver enigd moeten worden. Van alle nieuwe gemeenten geldt, dat zij een goede vorm. een eigen karakter, een goed wegennet en een gunstig gelegen middelpunt zullen hebben. Wat de geestelijke struc tuur van dc bevolking aangaat, is getracht een beeld te ontwerpen van de uitslag der in 1949 gehouden verkiezingen voor de gemeenteraden als ware op dat tijdstip de nieuwe indeling reeds tot stand gekomen. Wognum zal eveneens met delen van om- Saniëngevat komen de voorstellen van de Commissie op het volgende neer: In de kop van Noordholland worden de acht gemeenten teruggebracht tot zes: Cal- lantsoog en Wieringerwaard zullen bij aanvaarding van deze voorstellen als zelf standige eenheden ophouden te bestaan. Callantsoog wordt verdeeld tussen Den Helder en Zijpe; Wieringerwaard, Anna Paulowna en een gedeelte van Barsinger- horn zullen tot een nieuwe gemeente wor den verenigd. In West-Friesland zullen Harenkarspel en Warmenhuizen en het Zuidelijk deel van Sint Maarten verenigd moeten worden, deze nieuwe gemeente zou dan de naam .Noord-Geestmerambacht" moeten dragen. Barsingerhorn, Oude Niedorp, Nieuwe Niedorp en Winkel worden door de Com missie te klein gevonden voor zelfstandige gemeenten, zij zouden verenigd dienen te worden tot de gemeente Niedorp. Vercler is de Commissie tot de conclusie gekomen, dat Langedijk, Koedijk en Sint Pancras met het Noordelijk deel van Oudorp de nieuwe gemeente „Zuid-Geest- merambacht" zullen dienen te vormen. De nieuwe gemeente Hoogwoud zal, be halve de bestaande gemeente van die naam, ook het gebied van Opmeer, delen van Ab- bekerk, Sijbekarspel en Spanbroek om vatten. Ook Bennemeer, Twisk, Opperdoes, Oost woud. Hauwert, Midwoud en Benningbroek zullen tot een nieuw zelfstandig gebied verenigd worden onder de naam Midwoud. Een zelfde opvatting bestaat ook ten aan zien van Obdam, Hensbroek, Spierdijk en een deel van Ursem, die tezamen het nieu we Obdam zullen uitmaken. De gemeente Voetbal Donderdagavond speelde RCH op het ter rein van LFC in Leiden een lichtwedstrijd tegen het Haagse ADO. De rust ging in met een 20 voorsprong voor de Haarlemmers door doelpunten van Koster en Gallis. Dc eindstand luidde 2—1 in het voordeel van de Racing. Het was een nuttige oefenwedstrijd voor het Zilveren Molen-tournooi, dal Zondag 18 Augustus in het Heemsteedse sportpark wordt gehouden. Op de midvoorplaats opereerde de nieu weling Gallis, die in de Amsterdamse club ,.De Vliegende Hollander" heeft, gespeeld. Biesbrouck was in de halflinie opgesteld en de jeugdige Van Braam speelde rechtsbui ten. Oosterbaan bezette de linksbinnenplaats. Zaterdagmiddag om vijf uur wordt op het EDO-terrein een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tussen EDO en Schoten. Honkbal Het wedstrijdprogramma voor Zaterdag luidt: eerste klasse: Blauw Wit.WGA, vier uur; OVVO—SC Haarlem, vier uur. Over gangsklasse A: Ajax 2EHS, vier uur. Over gangsklasse B: DWSTYBB, vier uur; DOS —RFC Haarlem, vier uur. Tweede klasse B: Rooswijk—TYBB 2, vier uur; Schoten 3— Kennemerland, vier uur. Het programma voor Zondag luidt: eerste klasse; Schoten—HHC, twee uur. Overgangs klasse A: HCKDe Spartaan, elf uur; ABC Sparta. Overgangsklasse B: SC Haarlem 2—DOS, tien uur; The Catchers—Ajax. Tweede klasse A: NeptunusRFC; RCH 2 EDO 2, tien uur; Schiedam—Laakkwartier. Tweede klasse B: HFC Haarlem 2Zand- voortmeeuwen. tien uur. Tweede klasse C: AHC '31DEC, QuickHalfweg, tien uur. JUNIORENTOURNOOI VAN HCK De vereniging HCK houdt Zondag op haar terrein achter de Kleverparkweg een junio- rentournooi. waaraan deelgenomen wordt door HHC, HFC Haarlem. SC Haarlem, RCH. TYBB. Rooswijk, TIW en HCK. Het tournooi begint om half tien. ADVERTENTIE Het verschijnen van de eerste concrete voorstellen van de Commissie die de ge meentelijke indeling van Noordholland be studeert zal allicht aanleiding geven tot vermoedens omtrent de suggesties die zij ten aanzien van Zuid-Kennemerland en IJmond zal doen. Toch valt daarvan nog weinig te zeggen. Wanneer een kaartje van de streek- indeling in de provincie de grens tussen Zuid-Kennemerland en IJmond dwars door het Zuidelijk deel van de gemeente Velsen aangeeft en de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude in het gebied „Omgeving van Amsterdam" is opgenomen, dan be hoeft dat nog in het geheel niet te beteke nen dat de Commissie ook zal adviseren de gemeentegrenzen daarmee te laten samen vallen. Integendeel, zij is juist van ooi-deel dal een indeling in streken altijd vaag zal blij ven en dat bij de gemeentelijke indeling zal moeten worden uitgegaan van de plaatse lijke omstandigheden. Uit de voorstellen van de Commissie blijkt wel, dat zij er niet op uit is aan de steden plattelandsgebieden toe te voegen, anders dan in die gevallen dat er een over gang bestaat van een agrarische bestem ming naar een industriële. Hoorn, Enkhuizen en Medemblik onder gaan dan ook geen wijzigingen van grote betekenis. Het tijdstip waarop het rapport betref fende de omgeving van Haarlem zal ver schijnen staat nog lang niet vast. Een wolkbreuk heeft gisternacht en -och tend grote, delen xian de hoofdstad onder water gezet. Vooral het verkeer ondervond hiervan veel vertraging. Op de bovenste foto zien we hoe do. fietsers tot hun knieën door het water peddelden. Daaronder, een overstroomde apotheek. Motorsport Hl Engelse ministerie van oorlog slaat thans voor het besluit om het. weg-circuit van het militaire kamp Blandford voor motor-races te verbieden, zo meldt de Daily Herald. Op dit uitermate snelle circuit, zijn thans reeds 8 doden in 11 races gevallen. Nadat er in tien races zeven slachtoffers waren gevallen, besloot het leger motor-races op het circuit te verbieden. Dit verbod werd echter voor zes maanden opgeheven bij wijze van proef. In de eerste race, die er toen weer werd gehouden, vloog de rijder Peter Ro- maine met een dikke 140 km. per uur uit de hocht. Hij raakte de eerste hulp-man Richard Hoskins, die op slag dood was. Bij het onderzoek, dat na Hoskins dood werd ingesteld, bleek dat de bekende rijder Bob Foster van oordeel was, dat de bocht in kwestie, Valley Bend, op topsnelheid genomen kon worden. Peter Romaine zelf zei, dal hij zich van het ongeluk niets meer kon herinneren. Een volledig rapport van het onderzoek is naar het ministerie van oorlog gezonden, dat binnenkort een beslis sing zal nemen. Roeien De Nederlandse Roeibond heeft niet veel geluk met het samenstellen van de ploeg voor de Europese roeikampioenschappen te Macon. Werd reeds bekend gemaakt, dat Neumeier niet zou kunnen starten in de ge stuurde vier, thans vernemen wij van de Nederlandse Roeibond. dat de Hilversumse skiffeur Van Mesdag, die ons land zou ver tegenwoordigen. met een verzwering aan een van zijn handen in een ziekenhuis is op genomen. Door middel van penicilline-injec- ties hopen de doktoren Van Mesdag tegen het einde van deze week zover genezen te heb ben, dat hij dan in staat zal zijn de training voor de Europese kampioenschappén te kun nen hervatten. Cricket Goede draw tegen Frogs C.C. De tweede wedstrijd der Flamingo's, tegen Frogs C. C., werd op een prachtig veld ge speeld en leverde veel beter resultaat op dan de eerste. De Flamingo's scoorden nu 218 voor 9 (ge sloten). Planten maakte 33, Gallois een uitstekende 49 (9 x 4), de Villeneuve 46 (2 x 6. 4 x 4), v. d. Luur een harde, geluk kige 47 (1 x 6. 6 x 4). Crouch bowlde 346, Singleton 356. De Frogs antwoordden met 132 voor 9. Toen was het tijd en het werd dus een draw. Het laatste paar hield ruim 20 minuten stand. Hawkes (31), topscorer, werd op de eerste bal gemist. De Waard bowlde prima (530), Bijleveld 3—38. Planten 1—9 en Terwiel 1—24. Gal lois deed een fantastische vang. Morgen wordt tegen MCC op Lords ge speeld. Wielrennen Te Chaam werd onder grote belangstel ling de wegwedstrijd „De acht van Chaam" gehouden. De rit voor profs en onafhanke- lijken over 160 kilometer had tot resultaat: 1. Leijsen (België) 3 uur 39 min. 52 sec.: 2. Faanhof (Roosendaal): 3. Mertens (België); 4. G. Peters (Haarlem); 5. Wim van Est (Sint Willibrord); 10. Gerirt Voorting (Haar lem), allen zelfde tijd als Leijsen. DE NEDERLANDSE KAMPIOEN weiter- gewicht Giel de Roode behaalde te Brighton een kleine, maar verdiende puntenoverwin- ning op de Engelsman Jeff Tite in een boks wedstrijd over tien ronden. DE NEDERLANDSCHE KAMPIOEN" WEL- TERGEWICHT Giel de Roode bokst Donder dag 30 Augustus te Bangor (Wales) tegen de kampioen van Groot Brittannië en het empire, Eddy Thomas. Waterpolo In de eerste van de serie van drie wed strijden, die het Nederlands waierpoloteam deze week op het Engelse kanaaleiland Jersey speelt, behaalden onze landgenoten een grote 90 overwinning op het officiële Engelse zevental. In alle onderdelen waren onze landgenoten superieur aan hun tegen standers, die vooral in de laatste minuten toi aal overspeeld werden. Direct na het uitzwemmen nam de Neder landse voorhoede het initiatief en binnen 30 seconden had midvoor Van Feggelen het leder reeds met een zwaai van een van zijn lange armen achter de Engelse doelman ge schoten. De Engelsen kregen nu enkele kansen achtereen, maar Max van Gelder stopte de schoten op uitstekende wijze. Ne derland bleef verder in de aanval en enkele minuten voor het verstrijken van de eerste speelhelft. had Van Feggelen voor de tweede keer succes (02). Met deze stand werd gedraaid. In de tweede helft begon de doelpunten- machine op volle toeren te draaien. Eerst was het Smol, die doelman Hardy met een schijn beweging verraste, waarna Bijlsma de stand op 04 bracht en aanvoerder Braasem be sloot een van zijn befaamde spurts met een doelpunt. Met prachtige combinaties bleef de Nederlandse ploeg in de aanval, terwijl de Engelsen, die dit hoge tempo niet gewend waren, tekenen van vermoeidheid toonden. In de laatste fase van de strijd verhoogden Braasem. Bijlsma, Korevaar en Smol de voorsprong tot 09. In de tweede klasse A dames werd Don derdagavond de laatste polowedstrijd ge speeld tussen DWT en DWR. Nadat DWT een 20 voorsprong had genomen verkleinde Greet Zieren de achterstand. Door een ver schot met Mia Prins werd het 31. Met deze stand ging de rust in. Na de hervatting boekte Mia Prins wederom succes met een ver schot, daarna bracht Paula van Bruggen dc DWT-voorsprong op 51. Hierna wijzig de DWR de opstelling, hetgeen in drie doel punten, door Greet Zieren en Rie Thuisvan Veen (2). resulteerde. Daar DWR en HVGB beide slechts vier punten hebben behaald, moeten deze zeventallen een wedstrijd spelen waarin de beslissing moet vallen welk zevental degra datie-wedstrijden zal moeten spelen. Hoewel de competitie derde klasse D damés nog niet is geëindigd, is DWT 3 reeds ingedeeld in de halve competitie voor promotie naar de tweede klasse. Gisteravond speelde DWT 3 haar eerste wedstrijd en verloor die met 5—1. Haarlem 3 speelde in Gouda, voor promotie naar de reserve hoofdklasse, tegen GZC 2 en verloor met A2, zodat Haarlem 3 reserve eerste klasser blijft. Reserve derde klasse B: DWR 3HVGB 4 36. Kringcompetitie jongens: HPCHaar lem 62. Aak omgeslagen door rukwind Op het IJselmeer is gistermiddag, ander halve kilometer Oost-Noord-Oost van de vuurtoren van Marken, een Lemmer-aak, de „Piet Hein 11", eigenaar de heer H. van Wingerden Jr., die deelnam aan de Flevo- race PampusEnkhuizen, tengevolge van een rukwind omgeslagen. De vier inzittenden, de heren Van Win gerden Jr., Van Maurik en Lugtenburg uit Gorinchem en de 22-jarige W. Brakel uit Haarlem, sloegen over boord. De drie eerst- genoemden werden door het jacht „Jan Klaassen" van de heer Scheffer uit Blari- cum gered. De heer Brakel verdween even wel onmiddellijk :n de diepte. Men heeft geen kans gezien htm te redden De gered den zijn naar de haven van Volendam ge bracht, waar zij van droge kleren werden voorzien. Vorige week bezocht een deputatie van het Maastrichtse gemeentebestuur met be stuursleden der athletiekvereniging AV '24 het Normandische plaatsje Caen, ter voor bereiding van een estafetteloop, welke in September zal gehouden worden van dit Franse stadje naar de Limburgse hoofdstad. De estafetteploeg zal va.n Caen een be- vrijdingsfakkel overbrengen naar Maas tricht, langs de 910 km lange route, welke indertijd de Amerikaanse Old Hickory Division dwars door Frankrijk en België tot aan Maastricht aflegde. De fakkel wordt ontstoken aan de „eeuwige vlam", die brandt aan de voet van 'n metershoge zuil op 't plein voor hotel Malherbe, waar op 9 Juli 1944 de geallieer de troepen voet op het Europese vasteland zetten. De estafettelopers en hun verzorgers zullen, voordat zij de tocht naar Maastricht ondernemen, gastvrijheid genieten in een jeugdherberg te Caen. De lopers, die om de 3 km de fakkel aan hun opvolger door geven, zullen ook een vlag van Caen mee brengen, een geschenk van maire Guillon aan Maastricht. De estafettegroep vertrekt reeds op 10 September uit Caen en wordt in de avond van 13 September in Maastricht verwacht. Op 13 September 1944 werd Maastricht als eerste stad in Nederland door de Ameri kaanse troepen bevrijd. Amerikaanse en Franse autoriteiten zijn uitgenodigd om de aankomst van het bevrijdingsvuur in Maas tricht bij te wonen. ADVERTENTIE voor Haarlemse speeltuinkinderen Als sluitstuk van de feestelijkheden die het Verbond van Haarlemse Speeltuinver enigingen voor zijn jeugdige leden de afge lopen paar weken heeft georganiseerd, trad hedenmorgen, om negen en om elf uur, in het Bloemendaalse openluchttheater Mr. Janno's Kindercircus op. De toeschouwer- tjes hebben zich danig vermaakt met To bias de clown, Chita de aap en een spre kende pop. Voordat de voorstelling begon deelde de algemeen bestuurder van het Verbond, de heer Th. van Leersum. de prijzen uit die waren behaald op de sport- en speldag, die vorige week op het sportterrein aan de Kleverlaan werd gehouden. Om de kinde ren de ware clubgeest bij te brengen waren slechts clubprijzen uitgeloofd. De eerste, de wisselbeker ,.In memoriam W. A. J. van de Kamp" en de vacantiespe- lenvlag 1951 ging naar Te Zaanen, de tweede naar Nieuw Leven en de derde naar Vondelkwartier. De bondsvoorzitter, de heer A. de Groot, herinnerde er aan hoeveel werk het heeft gekost de kinderen enige weken aangenaam bezig te houden. Hij memoreerde voorts de grote verdienste varï wijlen de heer W. A. J. van de Kamp voor het speeltuinwerk. Bond. De grootste organisatie van Duitse oud-strijders, het „Verbond van Duitse soldaten", zal leden van de voormalige S.S., die lid willen worden, toelaten. Dit. is verklaard door de penningmeester van het verbond, dr. Röhle. De vereni ging zou 85.000 leden tellen. In Juli steeg het aantal bij de arbeids- bureaux ingeschreven mannelijke werk lozen van 56.501 tot 62.056. Het aantal werklozen vertoont thans vroeger een neiging tot stijgen dan in 1950, maar van een bepaald ongunstige ontwik keling kan niet worden gesproken. Dit jaar lieten veel jongelui zich direct na het be ëindigen van hun opleiding bij het arbeids bureau inschrijven. Vroeger deden zij dit pas in Augustus. Bovendien is in samen werking met het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de organen van het leerlingenstelsel een actie gevoerd om te bereiken dat de jeugdige arbeids krachten door de bemiddeling van het rijksarbeidsbureau in het arbeidsproces worden ingeschakeld en niet langer zelf een plaats in het bedrijfsleven zoeken. In dit licht moet dan ook het, aantal werklozen in de metaalnijverheid, dat van 3678 tot 5592 is gestegen en in de bouwvakken, dat van 5937 tot 7390 steeg, worden bezien. De toeneming van de vraag in de metaalnijver heid van 7450 tot. 8592 wijst er al op, dat de werkgelegenheid in deze bedrijfstak niet is verminderd. JDe werkgelegenheid in de confectie- en textielindustrie verminderde door de afzet- moeilijkheden. Om dezelfde reden nam in de meubelindustrie de werkloosheid toe. Door de verminderde werkgelegenheid in Ter gelegenheid van de sportuitwisseling HaarlemDerby is door de kring Haarlem van de KNZB het navolgende programma vastgesteld. Dinsdagavond heeft de tweekamp tussen de vertegenwoordigende ploegen van Haar lem en Derby in Stoop's Bad plaats. Het pro gramma zal bestaan uit zwemwedstrijden en een waterpolowedstrijd. Tevens zullen Vrijdagavond wedstrijden worden gehouden in het zwembad te Velscr- end, waaraan ook de Engelse zwemmers en zwemsters zullen deelnemen. De Haarlemse zeventallen zijn als volgt samengesteld: Dinsdag: D. Brokken (HVGB), P. Gottmer (DWR). D. Bongertman (HVGBh F. Roozen- krans (DWT), j. Hoekstra (HVGB), A. Rol (HVGB) en J. Hogeland (HVGB). Vrijdag: E. Vrught (HPC), M. Prager (HPC). J Seubring (DWR). F. Dijkstra (HPC). E. Bchle (DWR). J. Kollcrie (DWR.) en W. Geurtsen (HPC). Het Engelse zevental is als volgt samen gesteld: R. Hancock, T. Paradise. D. Corn- forth. J. Lingard, T. Redfern, J. C. Mavger en W. H. Mayger, Burgemeester van Steenderen director of immigration in Canada Eind Augustus of begin September zal de heer J. Heerzink, burgemeester van de Gel derse gemeente Steenderen, naar Canada vertrekken om daar als director of immi gration op te treden voor de in vroeger eeuwen uit de Nederlands Hervormde Kerk ontstane Reformed Church of Ame rica. De heer Heerzink is lid van de Her vormde Emigratiecommissie en van het dagelijks bestuur der Christelijke Emigra- tiecentrale. In zijn nieuwe functie zal hij de leiding hebben van het maatschappelijk werk onder de Hervormd Nederlandse immigranten in Canada. Zijn taak omvat onder meer het zoeken naar en huisvesting voor immigranten, het verlenen van bemiddeling bij het kopen van eigen bedrijven, medewerking bij het stichten van onderlinge verzekeringen en het zoeken naar vormen van gemakkelijke credietverlening. De minister van Binnenlandse Zaken heeft burgemeester Heerzink twee jaar verlof verleend. De Commissaris der Ko ningin in Gelderland heeft voor die tijd tot waarnemend burgemeester van Steen deren benoemd tnr. H. N. C. baron van Tuyll van Serooskerken, thans werkzaam c<p de afdeling kabinet van de Provinciale Griffie te Arnhem. de bouwnijverheid en de landbouw steeg het aantal werkloze losse arbeiders van 8991 tot 9342. Het aantal ingeschreven uit Indonesië gerepatrieerde mannen nam toe van 1962 tot 2022. Door de arbeidsbureaux werden 79 gerepatrieerden geplaatst, 11 anderen begonnen een cursus op een rijks werkplaats voor vakontwikkeling. De vraag naar mannelijk personeel daalde van 22773 tot 20611. De relatieve werkloosheid was het hoogst in Drenthe met 46. Groningen met 35 en Noordbrabant met 27, het laagst in Zeeland met 9 en Overijsel met 11 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren. Het aantal werkloze vrouwen steeg van 4841 tot 5883, de vraag naar vrouwelijk perso neel daalde van 15.133 tot. 12.728. Niemand twijfelt aan de betekenis: een geweer is een ding waar een kogel uit vliegt als je de haan overhaalt. Maar het woord is veel ouder dan de uit vinding van het buskruit en wie er even zijn gedachten bij laat stilstaan, valt wel de verwantschap met zich ver weren op. Oorspronkelijk betekent ge weer dan ook: verdediging. En omdat men daarbij wapens nodig heeft, gaat geweer in het bijzonder een wapen aan duiden, maar niet speciaal: schietwapen. Dat bewijst een woord als zijdgeweer, deftig voor: sabel. Voor het instrument dat kogels afvuuixie bezigde men aan vankelijke woorden als: musket, vuur roer, snaphaan. Toen kwam schietge weer in gebruik. Naarmate dat het be langrijkste wapen werd, ging men het eerste deel meer als overbodig voelen en tenslotte verdween het helemaal. Maar in de uitdrukking: de hele bevol king kwam in 't geweer om de brand te blussen, zit nog de oude betekenis van: maakte zich op ter verdediging. Donderdagavond werd in het Sportpark het badplaats-voetbaltournooi van Zand- voortmeeuwen, om de Zilveren Watertoren, voortgezet met de wedstrijd Kinheim— Halfweg. Het werd een aardige ontmoeting met aantrekkelijk voetbal. Beide ploegen bleken uitstekend tegen elkaar opgewassen en ontwikkelden een pittig spelletje. Na een kwartier wist mid denvoor Kloos van Halfweg het eerste doelpunt te scoren en 25 minuten daarna bracht de aanvalsleider van Kinheim, Van Waveren, de stand andermaal op gelijke voet. Drie minuten voor het einde kreeg de levendige wedstrijd een sensationeel slot. Door hands in het strafschopgebied kreeg Kinheim een strafschop toegewezen, die door Starrevelt werd ingeschoten en nog geen twee minuten daarna scoorde Muskee voor de derde keer, waarop direct het eindsignaal volgde. Kinheim won dus met 3—1. Maandagavond om zeven uur wordt het tournooi voortgezet met de wedstrijd Bloe- mendaalV.V.B. Pasuka negerballet in Monopole Het negerballet van Berto Pasuka zal op 21 Augustus in theater Monopole een gast- voorstelling geven. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Hermine Dirkje Maria. d. van G. J. A. Cvaanen en W. M. S. Meeuwis: Ellen Beatrijs, d. van W. Brandt en E. Meulenbelt; Cecilia Theodora Maria, d. van G. A. Kamp en D. M. Nagelhout; Johanna Margaretha Ja- coba. d. v. G. J. Vinken en H. T. Guiteneua; Jacoba Maria Jozef, d. van J. A. C. Leuven en M. A. Duijn; Emiel Joseph Jan, z. van J. Hagendooren en P. Zemaityte ONDERTROUWD: A. Zwa'rt en G. J. Scheffer; G. Sterling en M. D. van Rave- stein. GEHUWD: J. W. Falkenburg met M. P. V. Sollewijn Gelpke; J. C. de Man met A. M. de Graaf; K. den Hartog met H. Winter; A. F. van den Berg met W. van Zutphen; J. C. H. van der Eem met J. M. van der Meel; J. E. Lestrade met J. M. Vos: C. P. J. Baron van Lawcik met J. Medenblik. Onder luid gejuich van de Beverwijkers zowel omdat zij hem bij de toto hun ver trouwen hadden geschonken als omdat de Van Leeuwens in Beverwijk nu eenmaal favoriet zijn' heeft vader Van Leeuwen gistermiddag op de Breestraat met Miss A de jaarlijkse kortebaandraverij gewonnen. Evenals de Santpoortse van de vorige week bracht ook deze course goede sport, veel spanning" en vooral veel kampritten. Zodat het talrijke publiek heeft kunnen genieten van dit ouderwets-genoegelijke evenement, dat alle aanslagen van modernere verma ken met succes heeft kunnen weerstaan dank zij ook het enthousiasme van de Be verwijkse Harddraverijvereniging „Prins Bernhard", die telkenjare alle risico's en al het werk blijmoedig op de schouders neemt. De eerste omloop van het sterke veld bracht al fikse verrassingen, want tal van cracks sneuvelden. Nuni Brewer. Eduard Anvil, Nanda O, Larus S en Guy Hanover konden al direct naar de paardenwagen te rug keren. En in de tweede ronde kwam de loting zo zonderling uit, dat aldoor ge lijkwaardige paarden tegen elkaar kwa men, zodat er vijf kampritten nodig waren om de paarden voor de derde omloop te selecteren. Die paarden waren Johannes, Oviedo A, Monte Carlo D, O Marijke, Miss A en Leatare A. Hetgeen niet volgens de verwachting was. Oviedo A schakelde Jo hannes uit. Monte Carlo D werd geklopt door O Marijke en Miss A had geen moeite met Laetare A, die kreupelde dat het een aard had. Het verwonderde ons dat Van Leeuwen Sr. of de eigenaar dit paard niet uit de course nam. Want zo hoort het niet. Evenmin als trouwens het overmatig kar watseren van Limbus door J. S. van Leeu wen door de beugel kon. Deze leerling pikeur heeft inderdaad nog wel wat te leren. Bijvoorbeeld van zijn broer. Beslissende omloop Zo resteerden er dus drie paarden voor de beslissende omloop, namelijk Oviedo A, O Marijke en Miss A. De loting besliste tenslotte het uiteindelijk resultaat ten voor dele van Miss A. Want Oviedo A en O Marijke lootten tegen elkaar cn liepen twee maal achtereen dead heat. Een zeldzaam De Haarlemse afdeling van de vereni ging „Koningin Wilhelminafonds" deelt ons mee, dat het aantal arbeidsuren besteed aan bet vervaardigen van het model van de Kroningsstoet dat op de „Haak In"-tentoon- stelling de bewondering der belangstellen den gaande maakte, 1901 becli-ocg. De drie bezoekers die dit aantal door schatting het dichtst, benaderden hebben hun prijzen in middels gekregen. gebeuren. Toen bleek het vosje meer stoom te hebben, want H. C. ten Hagen, die won deren doet met de kortebaners van Knij- nenburg, voerde O Marijke daarna twee maal ter overwinning. Nochtans met het gevolg, dat O Marijke geen cent meer op zak had. En al was het hart van iedere paardenman bij dat dappere merrietje, dat onverdroten voortsjouwde en willig in de zachte hand van Ten Hagen alles legde dat zij over had, tegen het driftig geweld van Miss A kon zij niet meer op. Wel won zij de eerste rit door een fout aan de start van Miss A, maar de twee volgende keren paste Van Leeuwen beter op zijn tellen en al vocht O Marijke verbeten voor iedere me ter, bolwerken kon zij het niet meer. Totalisator: Eerste omloop: winnend (Miss A) f 5.90. Plaats: Miss A f 3.30; O Marijke f 11.30; Oviedo A f 6.50. Tweede omloop: winnend f 3.90, plaats f 2.40, f 3.f 2.50. Derde omloop: winnend f 2.10. Plaats: f 1.90, f 1.80. Tussen de bedrijven door werd nog een sprint-wedstrijd van de Beverwijkse wiel rennersclub „Kennemerland" gehouden, die werd gewonnen door Hofland. Tweede werd Vanacker, derde De Ruiter en vierde Sieveking. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL - TELEFOON 22143 Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 9 Augustus I 851 LONDEN. De bekende Fransche lucht reizigster Madame Garneron zou alhier met eene luchtballon opstijgen, doch deze togt is mislukt. Zij is op het punt geweest daarbij om te komen. Het schuitje, waarin zij gezeten was, is bij het loslaten van het toestel door den wind tegen een gebouw gedreven en ge kanteld, waardoor Madame Garneron uit hetzelve werd geworpen, doch, met hare voeten in touwwerk verward, is zij blijven hangen Terwijl duizenden aanschouwers, onder het aanheffen van een angstkreet, het oogenblik tegemoet zagen dat de vrouw in dien vreeselijken toestand zou worden opgeheven in het luchtruim, werd de ballon tegen een schoorsteen geslingerd en daardoor zoo danig tegengehouden, dat de verdere opstijging belet werd. Madame Garne ron viel toen op een dak en werd daar bewusteloos gevonden, maar niet ge kwetst Dadelijk ontving zij bijstand en spoedig bevond zij zich in staat de noodige beschikkingen te maken voor het redden harer ballon

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5