Nederlanders, die het Indonesische staatsburgerschap niet wensen -Clowntje Rick imse Beurs Niet alleen theoretische bespiegelingen maar ook meesterlijke bespelingen Kort en Bondig Jan van der Pigge Laat het verleden rusten 4 Regering probeert een uitweg voor hen te vinden Voor sommigen ziet de toekomst er donker uit Electr. wasmachines Ageoda voor Haarlem Lisse Jean Langlais, opvolger van Franck en Tournemire Brandjes in Zandvoort en Haarlem VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Speciale berichtgeving) Naarmate de 27ste December nadert, worden de vele vragen over de rechtsposi tie van de Nederlanders in Indonesië, en speciaal van de grote groep onder hen, die men gewoonlijk aanduidt met de benaming „kleine Indische Nederlanders", actueler en dringender. Op de 27ste December im mers zal het twee jaar geleden zijn, dat Nederland de souvereiniteit over Neder- lands-Indië overdroeg aan de regering van Indonesië en op die dag eindigt de optie termijn, gedurende welke de in Indonesië woonachtige Nederlanders door een zeer simpele procedure het Indonesisch staats burgerschap kunnen verwerven. Het staat nu wel reeds vast dat zeer vele, in Indonesië woonachtige, Nederlanders die optie-termijn ongebruikt zullen laten ver lopen. Tot dusverre heeft slechts een te verwaarlozen aantal hunner te kennen ge geven het Indonesische staatsburgerschap te verkiezen boven het Nederlandse. In Soerabaja bijvoorbeeld waren het er tot nu toe dus in ruim 2% jaar slechts 317 op een totaal van ongeveer 30.000. Bij het stellen van de vraag wat hun rechtspositie na de 27ste December zal zijn, kan men de betrokkenen in twee groepen verdelen: de ambtenaren in vaste dienst en de werknemers op Europees contract, en alle overigen. De mensen van de eerste groep hebben de zekerheid in het ergste geval terug te kunnen vallen op Nederland, op hen be kende voorwaarden. Onder de gewezen ambtenaren zijn er echter tallozen, die een zeer lage onderstand of pensioen zullen ontvangen, zonder dat zij een redelijke kans hebben zich een neven-inkomen te verschaffen, terwijl zij zich door niet naar Nederland te gaan, doch in Indonesië te blijven waarschijnlijk beter en ge makkelijker een bestaansmogelijkheid kunnen scheppen. Daarom zijn naar wij vernemen door de Nederlandse regering stappen ondernomen om te komen tot een wijziging van de garantiewet en wel zodanig dat ook bij blijvende vestiging in Indonesië de garantie onverminderd van kracht zal blijven. Daarnaast overweegt de Neder landse regering een wetsvoorstel, waardoor ook op ex-Nederlandse ambtenaren, die het Indonesische staatsburgerschap hebben aanvaard, de garantiewet van toepassing zal worden verklaard voor wat betreft onderstand en pensioen. Dit wetsvoorstel zal van te voren ter goedkeuring worden voorgelegd aan de regering te Djakarta. Wat de tweede groep betreft, waaronder dus gerekend worden de tijdelijke ambte naren, de kleine particuliere werknemers, die geen Europees contract hebben, en de werklozen in hoofdzaak Indische Ne derlanders, is men van oordeel dat de toe komst er weinig rooskleurig uitziet. Objectief bekeken is men in Nederlandse regeringskringen over het algemeen van oordeel dat zij, die door geboorte, familie, werkkring, en levensloop kennelijk in In donesië thuis horen, verreweg het beste doen het Indonesisch staatsburgerschap te aanvaarden. Men is er zich echter tevens ADVERTENTIE GED. OUDE GRACHT 52 - TEL 12762 tegenover de kerk Betaling in overleg VRIJDAG 9 AUGUSTUS Concertgebouw: Theo van der Pas, Cho- pin-avond, 8 uur. Bioscopen. Rembrandt: „Cinderella" en ..Bevervallei", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Tea voor two", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het verborgen leven van Walter Mitty, 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De grote parade van 1915". alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Tarzans wonderbron", 14 j., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Opium" en „Pechvogels", 14 j., 7 en 9.15 u. ZATERDAG 10 AUGUSTUS Bioscopen: 's middags, Rembrandt: 2 en 4.15 uur. Palace: 2 en 4.15 uur. Luxor: 2 uur. City: 2.15 en 4.30 uur. Frans Hals: 2.30 uur. Spaarne: 2.30 uur. Voor programma's en tijden der avond voorstellingen, zie Vrijdag. Ochtendvoorstellingen. Rembrandt: „Alleen op de wereld", alle leeft., 10.30 uur. Palace: „Waternimpf", alle leeft., 10.30 uur. City: „Watt en Half-Watt op manoeuvre", alle leeft., 10.30 uur. Concertgebouw: „Perzik en Pruim" (Her man Bouber), 8 uur. terdege van bewust dat dit een uiterst tere kwestie is, en de Nederlandse regering ziet wel degelijk in dat vele Indische Neder landers (onder wie ook de kleine man) uit sentimentsoverwegingen zich met hand en tand zullen blijven verzetten tegen het af stand doen van het Nederlandse staatsbur gerschap en tegen de aanvaarding van het Indonesische staatsburgerschap. Een van de consequenties hiervan is overplanting naar en tewerkstelling in een voor deze mensen in feite volkomen vreemd land, namelijk Nederland, met zijn geheel andere klimatologische, sociale en economisceh omstandigheden. Een derge lijke overplanting zal in de meeste geval len leiden tot verslechtering van de levens omstandigheden van de betrokkenen. Emigratie naar Nederlands gebied in Nieuw Guinea of de West zal slechts mo gelijk zijn voor een kleine groep geselec teerde vakmensen, die bereid zijn onder zeer moeilijke omstandigheden een nieuw bestaan op te bouwen. Uit zeer betrouwbare bron vernamen wij dat de Nederlandse regering reeds geruime tijd doende is emigratie-mogelijkheden te zoeken naar Noumea (Frans Caledonië) en Australisch Nieuw Guinea. Of deze pogingen enig resultaat zullen hebben, kan thans nog niet gezegd worden. Zich stellende op het standpunt, dat in ieder geval voor een grote groep Indische Nederlanders, die niet zal kunnen emigre ren, een verblijf in Indonesië de voorkeur verdient boven afvoer naar Nederland, worden thans zo vernamen wij uit Den Haag verschillende maatregelen over wogen. Zo overweegt men het verlenen van overheidssteun in de vorm van geldelijke onderstand, al zal die uiteraard een zeer bescheiden karakter dragen. Daarnaast onderzoekt men de mogelijkheid van het instellen in Indonesië van plaatselijke ra den, waarin zitting hebben kerkelijke or ganisaties, sociale verenigingen en chari tatieve clubs, met het doel enerzijds als arbeidsbemiddelaar voor werkzoekenden te fungeren, anderzijds op het gebied van de sociale zorg zo goed mogelijk aanvullend op te treden. Het is natuurlijk de grote vraag of de Indonesische regering er iets voor zal voe len om deze in wezen armlastige groep, die tengevolge van de na-oorlogse omstandigheden, de overdracht van de souvereiniteit en de slechte economische situatie van Indonesië vrij groot is gewor den en vooral de laatste tijd sterk groeit, in haar land te hebben. Voelt zij er niets voor, dan blijft voor de Nederlandse regering slechts de mogelijk heid van massa-evacuatie naar Nederland open, tenzij men tijdig andere overplan tingsmogelijkheden naar klimatologisch gunstiger- en met het oog op de werkver schaffing betere gebieden kan vinden! GESLAAGD. De heer R. Griffioen onderwijzer te Lisse, slaagde voor het examen Hoofdakte. STRAATPREDIKING. Zaterdagavond om 8 uur zal op de hoek van de Wagenstraat straatprediking gehou den worden door ds. F. Slomp. Recital in Grote Kerk Onder grote belangstelling had Donder dagmiddag het gebruikelijke orgelconcert in de Haarlemse Grote Kerk plaats. Be speler was ditkeer Jean Langlais, de blinde organist, die opvolger- geworden is van Charles Tournemire op het orgel van de Ste Clothilde te Parijs, waarvan César Franck de eerste bespeler was en dat zo'n belangrijke rol gespeeld heeft in diens artistieke evolutie. Ondertussen is dit orgel onder Tournemire alweer verbouwd. De oorspronkelijke speeltafel, waarop Franck zijn „Chorals" concipiëerde, staair als een relikwie in de studio van Flor Pee- ters te Mechelen. Klankidealen wijzigen zich en ware kunstenaars zijn kinderen van hun tijd. Zo heilig kon de traditie niet zijn die Franck in Ste Clothilde gevestigd had, of Tournemire, met zijn streng litur gisch besef, meest daar geleidelijk van af wijken. En na hem zal Jean Langlais, die wij thans leerden kennen als componist en als uitvoerend kunstenaar, weer een ander geluid laten horen een geluid dat ankert in een verder verleden dan de Fratnck- traditie en tevens nieuwe mogelijkheden in de toekomst peilt. Geen wonder dan ook dat Langlais deze middag de indruk kon geven geheel met ons barok-orgel vertrouwd te zijn. Hij had er trouwens zijn programma naar inge richt. In klare klank en duidelijke tekening gaf hij een magistrale reproductie van Bach's Prélude en Drie-eenheids-Fuga in Es. In een viertal koraalvoorspelen van de Leipziger Cantor wist hij steeds een mooi evenwicht tot stand te brengen tussen de koraalmelodie en de karakteristieke om speling. Voor de tweede Suite van L. N. Cleram- bault (16761749) deed Langlais een ge lukkige poging om op het Muller-instru- ment het klankidioom van het oude Franse orgel te benaderen. Diezelfde physionomie van de sonoriteit sprak ook uit de twee delen van zijn eigen „Suite frangaise". De muziek van Langlais moge dan al een moderne allure hebben, naar de geest is zij verwant met die der meesters van de Franse barok. Dit alles werd gespeeld met de magistrale zekerheid, die rust ademt bij de grootste bewogenheid. Ten slotte vergastte Langlais de toehoor ders op een vormelijk schone en bezielde improvisatie, naar een thema dat hem door onze stadsorganist George Robert was verstrekt. Uit een en ander kon men vast stellen dat Jean Langlais een waardig op volger is van zijn grote voorgangers César Franck en Charles Tournemire. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE 3-3Ned. 1947 A. K. U. Lever Brothers Philips Gloeil. Ree. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned .Scheepv. Unie H. V. A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openines- gisteren koersen 87/ 87/ 17 3/ 165 e.d. 227 228 168 167/ 160)4 159/ 288 287 98/ g.b. 97/ 168)$ 168/ 134)4 g.l. 136 112 112 78/, 78/ 150/ 150/ 152 152 156 156 51s/i« 51/ 59% 58% 47/ 47 74/ 73/ 4513/16 45/ 48 47% Internationaal orgelcongres te Tongerlo (België) Neen.Bunkie was er niet! Waar ioas hij gebleven? Die Bunkie had weer pechHij holde achter de anderen aan, terwijl de soldaten met veel lawaai en geschreeuw achter hen aankwamen. Die grepen naar hem, maar hij wist ze telkens te ontwijken. Maar Bunkie, die pechvogel, overkwam iets akeligs. Toen hij achter Rick en Oepoetie aan de hoek van de stenen gang om holde, struikelde hij opeens over 'n losse steen Hij viel languit op de grond. „Help, Rick!, Oepoetie!.... Ik ben gevallen, help", riep hij. Maar de soldaten maakten zo'n herrie, dat Rick en Oepoetie hem niet hoorden. Die renden voor hem uit de gang door. „Help!", riep Bunkie nog eens. Maar nog hoorden ze hem niet. De soldaten juichten.die waren nu vlak bij hem. Nu konden ze er tenminste één grijpen! Met z'n allen omringden ze de verschrikte Bunkie en ze pakten hem stevig vast. Bunkie riep wanhopig naar z'n vriendjes, maar die waren al ginds de hoek om. Toen sleepten de soldaten hem naar de koning. Op het internationaal orgelcongres te Tongerlo beperkte men zich niet tot theo retische, aesthetische en historische bespie gelingen. Ook aan de practische orgelkunst was door het uitvoerend comité een ruime plaats op het programma gegeven. Het had hiertoe de medewerking verkregen van vier voortreffelijke organisten, die met be spelingen'van het fraaie grote orgel in de abdij-kerk de spreekbeurten afwisselden. Zaterdagmiddag voerde de organist J. Tonnes uit Düsseldorf op meesterlijke wijze werken van Max Reger uit. Zondagmiddag bespeelde de meester-organist Flor Peeters het orgel. Zijn programma bestond uit de Passacaglia en Fuga in c van Joh. Seb. Bach, het Grande pièce symphonique van César Franck en een werk van eigen hand, de Lied-sinfonie opus 66, waarin vijf orgel- „liederen" bijeen werden gebracht, waar van in het programma een toelichting werd gegeven die de motieven noemt welke de componist tot het schrijven der muziek drongen en zijn inspiratie bepaalden. Voor de toehoorder is zo'n toelichting eigenlijk niet nodig. De relatie tussen de componist en de aanleiding tot het ontstaan van zijn muziek is strikt persoonlijk. Zij moet maar geheim blijven. Er komt ten slotte tooh weer een afzonderlijke, persoonlijke ver houding tussen muziek en luisteraar tot stand. Zonder de toelichting hadden we ook kunnen genieten, zelfs meer onbevangen nog, van de eerlijke klankenuiting van Peeters' gevoelige kunstenaarsziel. De voordrachten van de werken van Bach en ADVERTENTIE 'n v. DELFT KINDERWAGEN 'n bezit! Ook voor klein behuisden, opvouw bare en uitneembare wagens, o.a. Til-op, ïitlllput en Promenade. Alle gegarandeerd en met patent ko- gelwielen. v. Delft 'n kwali teitsproduct!! Alleenverkoop voor Haarlem en omgev. O. Groenmarkt t6 Haarlem, tel. 11266 -COCOCXJOOOOCPOOCOOCOOOOOOOOOOOCOOOOOOCIOCOOOOOCXXOOCOOOOOOC Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 9 Augustus 1951 ONDERTROUWD: 9 Aug., J. P. van Zon neveld en S. Schiffer. GEHUWD: 9 Aug., W. E. Hartman en T. J. M. Houtkamp: T. Visser en J. M. Goede- mans; W. F. Liefrink en H. E. Pieters; A. Schuurmans en J. Koelman; J. Smit en A. Bakker; J. van Soest en P. Calandt. BEVALLEN van een zoon: 9 Aug., M. J. Willemse—Verhallen. BEVALLEN van een dochter: 4 Aug., A. M. C. van der Hoek—de Klerk; 8 Aug., A. G. Meijerink—Vroom. OVERLEDEN: 7 Aug., W. H. Brauckmann, 75 j., Korte Zijlstraat; B. P van Steenwijk Huizer, 80 j., Leidsevaart; 8 Aug., T. H. M. van Swieten, 74 j„ Hazepaterslaan; W. van den Brakel, 66 j., Bankastraat; 9 Aug., A. E. Bolderdijk—Grevers, 93 j., Wagenweg. van Franck door deze superieure organist bereikten een zelfde graad van artistieke en technische volmaaktheid. De Gentse organist Gabriel Verschraegen trad op met een prachtig programma van kleine orgelwerken. Hiervoor werden slechts enkele van de 57 registers, die het orgel telt, gebruikt. Deze composities, klei ne orgeljuwelen van Sweelinck, Padhelbel, Buxtehude, Bach en van andere componis ten werden door Verschraegen fraai van tekening en bouw en met uitnemende rhythmiek gespeeld. De Nederlandse or ganist Hennie Schouten gaf bij deze bespe ling een uitnemende toelichting. De slot- bespeling was opgedragen aan Pierre Sé- gond uit Genève, die zich openbaarde als een fijnzinnig kunstenaar met een merk waardige zin voor mystiek. Improvisatie en herdenking Dit waren de officieel vastgestelde orgel bespelingen. Maar bij een bezoek aan de prachtige abdij van Averbode en de abdij kerk met haar overstelpende architectoni sche schoonheid, werd de Haarlemse orga nist Albert de Klerk, die ook aan het con gres deelnam, gevraagd een improvisatie op het grote orgel te geven. Hij wist de grootste bewondering af te dwingen. Het bezoek aan de Abdij van Averbode kreeg een voortzetting met een tocht naar het dorpje Zoerle-Parwijs, waar de stichter van de kerkmuziekschool te Mechelen, de volhardende vechter voor een goede orgel- kunst, de organist Jaak Lemmens, geboren werd en ook zijn laatste rustplaats vond. In de dorpskerk herdacht Flor Peeters zijn grote voorganger met een toespraak, die hij ontroerd besloot met Lemmens' laatste woorden: Te Deum laudamus. Profetische kracht Op de avond van die dag werd de slot- voordracht van het congres gehouden door prof. Flor van der Mueren, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit van Gent, die de her leving behandelde van de orgelbeweging als onderdeel van de algemene cultuur- bloei. Spreker stelde de vraag: hoe wordt het orgel een bevruchtend bestanddeel van de cultuur? Men moet uitgaan van de oude orgelmuziek, zowel in wetenschappelijke als practische zin. De orgelbeweging moet een bijzonder accent krijgen. Dit is niet gemakkelijk, omdat het muziekleven zo in gewikkeld is geworden. Het is inderdaad moeilijk om met de orgelkunst van wal te steken. Men moet beseffen, dat elke tijd BINNENLAND Geschenkzendingen kunnen met ingang van 13 Augustus ook naar de Duitse Demo cratische Volksrepubliek en Japan worden gestuurd. Op Zondag 21, Maandag 22 en Dinsdag 23 October wordt in Bellevue te Amsterdam een kapconcours gehouden. De Koninklijke Militaire Kapel is gis teravond van Den Haag uit naar Genève vertrokken. De kapel zal onder leiding van kapitein Rocus van Yperen, op 11, 12 en 13 Augustus te Genève concerten geven als onderdeel van de feestelijkheedn, die dan in deze stad worden gehouden. De kapel werd onder meer uitgeleide gedaan door de Zwit serse gezant in ons land, de heer Daniel Secretan. De minister van Sociale Zaken heeft bepaald dat voor de bereiding van koffie- surogaat caramel, coffeïne, cola-extract, essence, Johannesbrood, suikerbieten, sui- kerbietenpulp, wikke en witlofwortel mag worden gebruikt. HAARLEM EN OMGEVING Zaterdag wordt op het open bosterrein aan de Willem de Zwijgerlaan te Santpoort een demonstratie-schietwedstrijd gehouden. Zondag 26 Augustus zal op de banen van VZOS achter het Stationskoffiehuis een grote schietwedstrijd plaats hebben, waaraan alle schietverenigingen uit district 1 zullen deel nemen. Vanmorgen om kwart voor acht rukte de Zandvoortse brandweer uit voor een brandje aan de Duinweg. In het huis van de familie Overbrug bleek een brandje op een corridor te woeden. Met een paar em mers water was het vuur bedwongen. De schade was niet groot en wordt door ver zekering gedekt. In Haarlem moest de brandweer vanmor gen om half zeven uitrukken voor een brandje in een woning aan de Dr. Leijds- straat. De bewoner had, vóór hij naar zijn werk ging, een nog brandende sigaret in een prullemand gegooid. Nog voor de brandweer ter plaatse was, heeft zijn vrouw het vuur gedoofd. om een nieuwe orgelcultuur vraagt. De orgelkunst moeten wij doen gelden in naam van wat wij zijn. Maar wij hebben goede organisten en goede orgels nodig. Men geve de organisten behalve de muzikale ook een algemene ontwikkeling en men streve er naar een traditie te vormen. Er dient een kern te komen van organisten, die als uit gangspunt profetische kracht moeten heb ben en die zich gedragen moeten gevoelen door de sfeer der liturgie. P. ZWAANSWIJK. ADVERTENTIE Hofleverancier Wegens vacantie is onze Tabak- en Sigarenhandel GESLOTEN op Maandag 13, Dinsdag 14 en Woens dag 15 Augustus. Gr. Houstraat 81 Ao 1800 FEUILLETON door Peter Paul O'Mara 17) Maar niettemin waren de ham en de kalkoen verrukkelijk. En de groenten wa ren vers en goed klaar gemaakt. Anne con stateerde dat haar morele bezwaren haar in de steek lieten, toen er een tweede flinke portie op haar bord werd gelegd. En het amuseerde haar vast te stellen, dat er zon der twijfel niet veel eten zou overblijven. Na tafel gingen zij allen voor de rest van de avond bij elkaar zitten en amuseerden zich best. Waar dat amusement uit bestond zou Anne niet hebben kunnen zeggen. Ze speelden geen kaart of andere spelletjes en zongen niet en schenen ook geen enkele bepaalde poging te doen elkaar bezig te houden. Als iemand wilde lezen, dan nam hij een boek op en ging een tijdje lezen, waarna hij het weer eens neerlegde en zich opnieuw bij de groep voegde. Maar toch hadden zij een prettige, rustige tijd samen en Anne zag voor de eerste maai, wat het kon betekenen om tot een geluk kig gezin te behoren. Toen zij naar haar kamer ging, kwam zij tot de ontdekking, dat het grote dubbele bed, dat de jongens haar afgestaan hadden, even bulterig was als haar eigen bed in haar pension, of op haar eigen kamer in Valeska. Door het midden liep een soort heuvelrug, waar de jongens het als het ware in twee afzonderlijke territoires had den verdeeld; zoiets als een bergketen tus sen twee landen. Eerst trachtte Anne er op te gaan liggen, maar het was een veel te eerbiedwaardige instelling, om zich zo maar terzijde te laten stellen en iedere keer dat zij het probeerde, gleed of rolde zij in een van de twee troggen. De kamer van mevrouw Masfield was naast de hare gelegen en de muren waren blijkbaar zo dun als papier, want toen Beth de kamer inging om haar moeder wel te rusten te wensen, kon Anne ieder woord horen dat er tussen de beide vrouwen ge sproken werd. Eerst kwam het er niet op aan, daar zij alleen over het diner praatten en hoe de kinderen het op school maakten en over Beth's eigen werk. Maar toen ging het gesprek op meer persoonlijke onder werpen over. Jimmy komt binnen twee weken thuis, zei mevrouw Masfield plotseling. Anne meende, dat de stem van Beth plotseling een beetje gereserveerd klonk, toen zij zei: Ja, dat weet ik. Dat had Anne niet geweten. Dus, dacht zij geamuseerd, ook de kleine Beth weet een geheim te bewaren. Je moest met die jongen trouwen, zei mevrouw Masfield met overtuiging. Je houdt van hem en het zal je berouwen, als je het steeds maar blijft uitstellen. Hij houdt ook van mij. En hij is bereid om nog een tijdje te wachten. Dat hij er toe bereid is, wil nog niet zeggen, dat hij het doen zal ook, zei haar moeder beslist. Er ontstond een kleine stilte en Anne, die zich bij het onwillekeurig vernemen van deze vertrouwelijke opmerkingen een beetje verlegen begon te gevoelen, trachtte hen door een zacht gekuch op haar tegen woordigheid aan de andere kant van het schot opmerkzaam te maken. Zij schenen net echter geen van beiden te horen, want na enkele ogenblikken ging mevrouw Mas field voort: Jimmy is geen jongen meer, Beth. Hij is een man en bovendien een man, die de oorlog heeft meegemaakt. Hij is geen slap peling en daar ben ik blij omslappe mensen zijn in huis wel erg gemakkelijk, maar ze zijn iemand minder tot steun als de rekeningen los komen. Ik kan het we ten; je arme vader was ook van die kracht. En daarom wou ik graag dat je spoedig met hem trouwde, want als je dat niet doet, zul je hem zeker verliezen en als je hem verliest, zal je heel veel verdriet hebben. Er kwam weer een stilte en toen zei Beth met een uitdrukking van spanning, maar tevens van beslistheid in haar stem: Hij zal moeten wachten. Als i k het kan, moet hij het ook kunnen. Zelfs door de muur heen kon Anne me vrouw Masfield horen zuchten. Je bent altijd een koppig kind geweest. En ik weet, waarom je dit doet en ik veronderstel, dat ik je er dankbaar voor moest zijn maar dat ben ik niet en de kinderen zou den het evenmin zijn als zij het wisten. U zult het ze toch niet vertellen? Er klonk angst in Beth's stem. Ik zal het hun niet vertellen. Want de jongens zouden onmiddellijk van school af gaan als zij het wisten en hun opvoeding betekent voor jou blijkbaar meer dan je eigen toekomst. Weer klonk er een diepe zucht. Neen, ik zal het hun niet vertellen. De veren van het bed kraakten en de ietwat versluierde stem van Beth zei iets dat Anne niet verstaan kon en toen hoorde zij weer de stem van Beth's moeder, maar nu zacht en vol liefde. Kleine Beth, je bent een dwaas kind, maar ik houd toch zo dolveel van je. En toen kortaf: En nu naar bed jij. Het is hoog tijd. Hoe laat denk je wel dat we het hier gewoonlijk maken? HOOFDSTUK VI. Toen zij de volgende middag in de trein stapten om naar de stad terug te keren, waren zij moe. Beth schoof haar handkof fertje op bet rek naast dat van Anne en viel op de bank neer, terwijl zij zich trachtte enige koelte toe te wuiven. Ik ben doodop, zei zij. Heb je ooit een dergelijke vermoeiende familie mee gemaakt? Anne was wel moe, maar het was niet de vermoeidheid van uitputting, of die vreselijke moeheid welke haar oorsprong vindt in verveling. Zij schudde glimlachend het hoofd. Ik kan mijn ogen nauwelijks open houden, bekende zij. En toch moet ik zeg gen, dat ik me in lange tijd niet zo uitge rust heb gevoeldIk heb het zo naar mijn zin gehad. Beth glimlachte een beetje verlegen te rug. Ze zijn werkelijk lief, is het niet? Ze sliepen gedurende ongeveer het ge hele traject naar de stad waar zij in het Penn Station overstapten op de onder grondse en naar de benedenstad reden. Toen ze aan hun eigen halte gekomen wa ren, legde Beth de hand voor de mond om een geeuw te onderdrukken. Laten we niet ergens gaan eten, stelde zij voor. Laten we alleen maar naar huis gaan en een kop thee nemen en een paar sneedjes brood. Ik heb dit weekeinde zoveel gegeten om voor een maand genoeg te hebben, zei Anne. Zij sleepten zich langs de huizenblokken, die hen nog van hun pension scheidden en strompelden de stoep op met geen ander verlangen, dan zo spoedig mogelijk naar; bed te gaan. Maar dit programma was niet voorbestemd om uitgevoerd te worden. Nauwelijks had Anne haar voet op de onderste trede van de trap gezet, of een man kwam uit de schemerige salon naar voren. Zijn blik ging langs Beth zonder zich ook verder maar één moment met haar bezig te houden en vestigde zich toen op Anne's gezicht. U bent juffrouw Anne Darford, zei hij op wat agressieve toon. Anne knipperde even met de ogen en knikte, niet in staat om voor het ogenblik iets anders te doen. Nu, het werd tijd, dat u eindelijk eens thuis kwam, zei hij met dezelfde intonatie. Ik heb hier bijna twee uur zitten wachten. Anne haalde eens diep adem en kreeg toen weer haar zelfbeheersing terug. Ik geloof niet, dat ik u verwachtte, is het wel?, vroeg zij rustig. Of zou ik ook misschien dienen te weten wie u bent? Ik ben Lars Aikerberg, zei hij, alsof deze inlichting volkomen voldoende was. Anne fronste het voorhoofd; de naam kwam haar wel een beetje bekend voor, maar zij kon zich toch met de beste wil van de wereld niet herinneren, waar zij die eerder gehoord had. U heeft door bemiddeling van dr. Mark Lenott oen zakelijke aangelegenheid met mij behandeld, herinnerde hij haar geïrriteerd. Daar wou ik u even over spre ken. (Wordt vervolgdJ»

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6