VREDESTEIN ^RENAULT Lustig draaien in Duitsland weer de roulettes VLEESGROQUETTEN TAXI 18000 AiBiCi Barrevoetestr. 2 Haarlem. Tel. 18428, na 6 u. 14810 -14155 Driehoek in de luchtvaart EEN NAAM IN RUBBER Voor het vervoer WÈk Garage „DEN HOUT" Wagenweg 164-168 Haarlem Kort en Bondig ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Deltavleugels" mogelijk de vorm van de toekomst Vuurwerk te Zand voort uitgesteld Bloemendaal Collecte Kankerbestrijding Heemstede Zondags- en nachtdienst Heemsteedse apotheken Bennebroek K.L.M,-personeel bij de „Garoeda" wil gaan staken Delegatie uit Derby Maandag op Stadhuis Speelbank-klanten echter van ander kaliber dan hun vooroorlogse voorgangers tH/w Aflossing van Nederlandse militairen per vliegtuig Diefstal in essence-fabriek te Zaandam Zandvoort Hulp aan gerepatrieerden door collecte en warong Internationale vredes beweging van kleine en grote zendingen Beverwijk Bonen en gladiolen „meesters der Kennemer markt (Van onze luchtvaartmedewerker) Dezer dagen werden de eerste foto's ge publiceerd van een merkwaardig gevormd nieuw Engels vliegtuig, de Avro 707 A. Is men er nu, zo zal men vragen, na een halve eeuw luchtvaart nog niet achter wat de beste vleugelvoim is, dat men zo blijft experimenteren? Och, men kan het ook zo zien dat al die vijftig jaren eigenlijk een aaneenschakeling van experimenten wa ren, experimenten die heus nog wel een tijdje zullen voortduren. We staan nog maar aan het begin. Ja, we hebben in vleugels wel zowat alle denkbare meetkundige figuren gezien in de loop van de tijd, tot sikkels en schijven toe, waarbij men nu heus nog niet eens aan de legendarische „vliegende schotels" behoeft te denken. Dus waarom zou men ook niet eens een driehoek proberen? Dit is nog niet eens zo onlogisch ook, want als jongens vouwden we reeds papieren pijlen van soortgelijke vorm en ze vlogen best! Het principe is oud genoeg, maar thans bij het aanbreken van het „supersonische tijd perk" krijgt het nieuwe betekenis. Als de pionier van de vliegende driehoek wordt altijd de Duitser Alexander Lippitsch beschouwd (thans in Amerika werkzaam), die er al in 1930 mee experimenteerde en ook gedurende de laatste oorlog opmerke lijke projecten ontwierp, zonder practische resultaten evenwel, omdat hem de tijd ontbrak. Op het ogenblik vliegen er in de gehele wereld vijf vliegtuigen met delta vleugel (zoals ze genoemd worden naar de Griekse letter delta). Hiervan is er één van Ame rikaans fabrikaat, de rest is van Engelse fabrieken en daarvan weer twee van de frima A. V. Roe (Avro). Deze laatste fa briek heeft er zelfs drie gebouwd, maar één is er bij vliegproeven verongelukt. De experimenten van Avro krijgen een bijzondere betekenis wanneer men weet dat deze fabriek bezig is met de bouw van een grote vier-motorige straalbommenwer- per met delta-vleugel, welke het eerste grote delta-vliegtuig ter wereld wordt en het eerste niet-meer-experimentele boven dien. Dit schijnt er op te wijzen dat men de knepen van dit bijzondere vliegtuigtype langzamerhand „door" begint te krijgen. Voor zeer grote snelheden wordt steeds meer de terugwijkende vleugel, de zgn. pijlvleugel toegepast, die gemakkelijker door de lucht „snijdt" De driehoekvleugel met zijn terugwijkende voorrand heeft het- zelfde.voordeel en daarnaast bovendien en kele principieel gunstige eigenschappen, zoals een grotere stijfheid, waardoor zwie pen, dat de vliegeigenschappen beïnvloedt, niet kan voorkomen. En de vleugel kan bij voldoende sterkte relatief dunner worden uitgevoerd, hetgeen voor grote snelheid gpnstig is. Als men tot grotere toestellen komt zal waarschijnlijk de romp verdwij nen, daar de ruimte in de vleugel groot genoeg wordt om ook de lading er in onder te brengen. Zo ontstaat een zuiver vliegen- en De Avro 707 A de vleugel, theoretisch de gunstigste meest economische vliegtuigvorm. Maar de grote problemen van de delta vleugel zaten altijd in de stabiliteit en be sturing, vooral bij geringe snelheid. De theorie was (en proeven in windtunnels bevestigen het) dat de driehoek best ge schikt is om langzaam te vliegen, maar de practijk leert dat de bestudering daarbij onbetrouwbaar wordt. Hierin kunnen mo gelijk nog verbeteringen worden verwacht, maar thans is het nog zo dat deze vlieg tuigen met vrij grote snelheid landen en starten moeten. De landing moet zelfs worden afgeremd met een parachute, die normaal zit opgeborgen in de „knobbel" achter aan de staart. Ondanks de problemen en bezwaren die dit vliegtuigtype stellig nog aankleven, schijnt meer en meer het idee veld te win nen dat vliegende driehoeken wel eens de luchtvaart van de toekomst kunnen gaan beheersen. (Nadruk verboden) Het vuurwerk, dat hedenavond te Zand- voort zou worden afgestoken, gaat wegens de weersomstandigheden niet door. Het is uitgesteld tot volgende week Zaterdag. De vereniging „Koningin Wilhelmina- fonds" voor de kankerbestrijding zal even als het vorige jaar ook deze keer wederom in de gemeente Bloemendaal een collecte houden. Als datum is 1 September vastge steld. Voor de collecte wordt nog een aan tal collectanten gevraagd. Zij die hun me dewerking aan deze inzameling willen geven, kunnen zich opgeven bij de heer C. S. G. Noordhoff, Braziliëlaan 28, telefoon 25229 voor Overveen; D. Duinker, Brede- rodelaan 119 voor Bloemendaal en Sant poort; en J. E. Rozendaal, Rijnegomlaan 45, telefoon 27937 voor Aerdenhout, Bentveld en Vogelenzang. Ondanks het prachtige resultaat van de „Haak-in"-actie, is er nog steeds veel geld nodig. Stelt daarom het plaatselijk comité niet teleur en schenkt met milde hand. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten worden op 12 Augus tus waargenomen door de artsen A. J. v. Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913 en P. M. v. d. Gugten, Heemsteedse Dreef 37, tel. 39903. Wijkverpleging: Zuster G. E. v. d. Hoek, Lanckhorstlaan 117, tel. 38573. Geopende aptotheek: Heemsteedse apo theek, Binnenweg 98, tel. 38197; Aerden- tout-apotheek, Zandvoortselaan 164, tele foon 26772. ZONDAGMIDDAGCONCERT De harmonie „Eensgezindheid" geeft Zon dagmiddag in het wandelbos „Groenendaal" '/an 3 tot 5 uur een concert en zal dan het volgende programma uitvoeren: 1. Death or Glory, mars; 2. Les Saltimbanques, ouver ture; 3. Bloemen uit Holland, wals; 4. Weense Melodieën, potpourri; 5. Carmen Sylva, wals; b-Au golf de Napels, wals; 7. Gedeelten uit „De Vogelkoopman"; 8. Finale. De Zondags- en nachtdienst der Heem steedse apotheken wordt van 11 tot 19 Augustus waargenomen door Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, telefoon 38197 en Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, telefoon 26772. ZONDAGSDIENST Op 12 Augustus wordt de Zondagsdienst waargenomen door de arts G. Manschot, «Mksstraatweg 18, tel. K 2502 430. rohtie en brandweer» tel, K 2502 203. Het grondpersoneel van de KLM, gedeta cheerd bij de Indonesische luchtvaartmaat schappij „Garoeda", dat zeer ontstemd is over zijn loon- en arbeidsvoorwaarden, wil in staking gaan, meldt de Volkskrant. De betrokkenen hebben zich gewend tot de KLM-Unie in Nederland, waarbij de drie grote bonden van vervoerspersoneel zijn aangesloten. De KLM-Unie heeft op haar beurt contact gezocht met de directie van de KLM, die echter elke bemiddeling ha rerzijds van de hand wijst. Het grondpersoneel, ongeveer 300 man, dat de KLM heeft uitgeleend aan haar In donesische zustermaatschappij „Garoeda", is zeer ontevreden over het feit, dat de door de maatschappij gedane beloften niet wor den nagekomen. Bovendien is het grond personeel ontevreden over de deviezenbe- palingen, welke het vrijwel onmogelijk ma ken om het in Indonesië verdiende geld naar Nederland te sturen. De mensen eisen een goede regeling, zoals die, welke inder tijd is tot stand gekomen voor het vliegende personeel van de KLM. Deze maatschappij, zo wordt verklaard, wenst echter geen over leg met de Nederlandse arbeidersbonden, daar deze volgens haar hun werkterrein in Nederland hebben en zich buiten de moei lijkheden moeten houden, welke er bestaan tussen de directie in Nederland en het per soneel in Indonesië. Burgemeester en Wethouders van Haar lem zullen Maandagmorgen om elf uur, de burgemeester van Derby, de heer Z. P. Grayson en mevrouw Grayson, de gemeen te-secretaris en enkele wethouders met hun dames, alsmede de Engelse deelnemers aan de sportuitwisseling tussen Haarlem en Derby ontvangen. Het na-oorlogse West-Duitsland is acht druk bezochte speelbanken, alle min of meer luxueus van opzet en inrichting rijk en wel in Baden-Baden, Travemünde, Wié"sbaden, Bad Homburg, Bad Neuenahr, Westerland, Bad Dürkheim en Lindau. De oudste en voornaamste is die van Baden-Baden, gevestigd in het Kurhaus aldaar. Haar zalen doen in pracht niet voor paleisvertrekken onder. Dat heeft zij te danken aan de Fransman Jacques Bénazet, de „tovenaar van Baden-Baden", die tegen het midden van de vorige eeuw deze bad plaats tot het centrum van de Europese „grote wereld" wist te maken. Parijs en Baden-Baden vulden elkander toen aan: 's Winters was „men" in Parijs, 's zomers in Baden-Baden. Na de Frans-Duitse oorlog van 1870/71 werd deze befaamde speelbank opgeheven, tegelijk met de andere, die toen in het Duitse rijk bestonden. Reeds sedert het re volutie-jaar 1848 was er in Duitsland een actie aan de gang geweest om het geluks- spel te verbieden. Deze actie ging uit van de nieuwe, zich verrijkende en op haar fat soen gestelde middenklasse. Zelfs Bis marck, die zelf voor speelbanken was hij achtte ze „psychologisch goed voor de mensen en financieel nuttig voor de staat" kon daar tenslotte niet tegen op. Zo ver dwenen de Duitse speelbanken. De nieuwe Franse speelbanken, vooral die van Monte Carlo, naar het voorbeeld van Baden-Baden en Bad Homburg ge organiseerd, profiteerden daar rijkelijk van, gelijk de Duitse hadden geprofiteerd van het verbod, dat in 1838 de Franse speelbanken had getroffen. Ook dat verbod was door een zich verrijkende burgerklasse geëist, die het geld blijkbaar een te serieuze zaak vond dan dat men het mocht verspelen. Het achttiende eeuwse Parijse Palais Royal is de bakermat van de Europese roulettespelen. Van 1872 tot na de tweede wereldoorlog rustte in Duitsland het speel- bankbedrijf. Met een uitzondering. Nadat Hitier aan het bewind was gekomen, mocht Baden-Baden als eerste en enige speelbank haar poorten weer openen. Misschien was dat, omdat Hitier zelf een speler was, hoe wel niet aan de roulettetafel, misschien ook kwam het voort uit zijn anti-burger lijke gevoelens of uit een gril. Zeker is, dat de croupiers in Baden-Baden niet meer „rien ne va plus" prevelden. In plaats daarvan hoorde men nu: „nichts geht mehr", en dat is in de Duitse speelbanken ook na de Hitiprtijd zo gebleven. Tot Augustus 1944 draaiden en huppelden de ivoren balletjes in Baden-Baden, ondanks oorlog en bombardementen. Daarna trad voor de Badener speelbank weer een gedwongen rustperiode in. Deze keer echter slechts voor enige jaren. Op de herope ningsdag in 1950 werd in de „rode zaal" van het Kurhaus weer eens het oude kost bare Aubusson-tapijt uitgelegd, dat de trots van Baden-Baden is en deze Louis Quatorze zaal, een copie uit die van het slot van Versailles, tot de imposantste speelzaal van de wereld stempelde. Maar in deze tijd van sociale zekerheid wordt zij eertijds. In deze omgeving sneuvelen geen eertijds. In deze omgeving sneuvelden geen grote spelers meer, noch vermogens. De meesten rekenen en houden de resultaten bij, alsof er in het roulettespel toch een soort systeem schuilt, dat zij met veel ge duld op het spoor kunnen komen. De crou piers glimlachen bijna ongemerkt, wan neer zij deze boekhouders van het toeval bezig zien. Zij weten beter. Dat er desondanks mensen zijn, die door voorzichtig spel steeds 20 of 30 mark mee naar huis nemen en er als het ware in sla gen een „rente" van de speelbank te halen, is een uitzondering, die de regelloosheid bevestigt. Maar ook dat duurt, zolang hef duurt. De beste manier, om aan de speel bank te verdienen, is nog altijd een systeem uit te denken en dat vervolgens aan goed gelovigen te verkopen. Schatkist vaart er wel bij Het aandeel, dat de banken in hun eigen winst hebben, is tegenwoordig veel geringer dan vroeger. Dat komt omdat zij in veel sterker mate dan voorheen bestaan bij de gratie van de staat, die zich voor het privilege, zo'n bank te exploiteren, uitermate duur laat betalen. Het is voor de staatskas een van de voordeligste be lastingheffingen. De veelbezochte speel bank Travemünde ligt in het armste land van Duitsland: Sleeswijk-Holstein. In de twee jaren van haar bestaan trok dit er meer dan 5 millioen mark van, wat een zeer welkome aanvulling mag heten voor de schatkist. Zo kunnen ook zij, die het hardst op de nieuwe luxe schelden, die in Duitsland ten toon wordt gespreid, daar althans in dit opzicht weer vrede me© heb ben. Bovendien mogen de mensen, die in de buurt van de speelbank wonen, haar niet betreden. Het zijn dus altijd vreem den, die het geld verliezen, en zich dit ver lies blijkbaar permitteren kunnen. Van de bezoekers aan de speelzaal van Trave münde zijn bijna 40 procent buitenlanders. In het algemeen vloeit 70 procent van alle Duitse speelbankwinsten in de schat kisten van de landen en gemeenten, waai de roulette draait. Moreel gesproken ge looft men hier in Duitsland in het alge meen, dat openbare en gecontroleerde speelbanken nog het beste middel zijn om de ongetwijfeld diep-ingewortelde speel- behoefte van de tegenwoordige mensen af te reageren. Of het met de economisch on zekere tijden samenhangt? Een feit is, dat deze algemene speelbehoefte veel geringer is in tijden van economische opbloei. ADVERTENTIE „Tea for two" (Palace) brengt de lief tallige Doris Day op het witte doek die langs paden van humor, gratie en charme naar een happy ending zingt en danst, dat anders uitvalt dan men zou verwachten. In een veelkleurige, typisch Amerikaanse sfeer beleeft zij afwisselend romantische ogenblikken en benarde avonturen. Overi gens doen die romantiek en die avontuur tjes er in deze film weinig toe. De hoofd schotel wordt gevormd door een reeks songs van Doris Day, die een gezelschap zangers en dansers om zich heen vindt, dat het hunne er toe bijdraagt om het geheel aan vaardbaar te maken. „Tea for two" is zeker een. gezellige rolprent geworden, waaraan een paar uurtjes genoegelijke ontspanning is te beleven. „Assepoester en Bevervallei" (R e m- brandt). De liefhebbers van Walt Disney's sprookjesfantasieën in celluloid hebben deze week in Rembrandt nog eens de gelegenheid het jongste product in dat genre van de grote tovenaar met de teken- stift te aanschouwen. Aan de vertoning van „Assepoester" gaat die van „Beverval lei" vooraf, de knappe documentaire in kleuren die Disney na zijn „Robbeneiland" maakte. J. H. B. Tarzan's wonderbron. (C i t y). Johnny Weissmüller heeft plaats gemaakt voor Lex Barker, die met zijn al even athletische fi guur, zijn gebroken taaltje en zijn harige vrienden niet onder doet voor zijn voor ganger. De nieuwe Tarzan gaat in deze film vergezeld van Brenda Joyce, welke, gesto ken in een geenszins onflatteus dierenvel- letje, het huishouden doet en de zaken in de war helpt sturen. De chimpansé Cheta is ook nu weer niet uitsluitend de kome diant, maar eens temeer een uitstekend de tective, die zijn baas echter het zware werk laat opknappen. Tarzan raakt verwikkeld in een zonder linge affaire, die veel van zijn diplomatie en krachten vergt. In een geheime stad in de jungle blijven de vrouwen door het wa ter van een wonderbron eeuwig jong. Op een kwade dag komt dit echter ter ore van een paar lieden in de buitenwereld, waar mee de moeilijkheden zijn geschapen. Tar zan zou geen Tarzan lieten, wanneer hij deze zo maar zonder meer negeerde. Als glorieus winnaar verlaat hij uiteindelijk het strijdperk in het oerwoud. H. J. ADVERTENTIE BENZINEVERBRUIK 1 op 17 LAAGSTE WEGENBELASTING AGENT VOOR DISTRICT HAARLEM: Hedenmiddag is van Schiphol een Con stellation naar Nieuw Guinea vertrokken om een aantal militairen der Koninklijke Landmacht naar Nieuw-Guinea en Japan te brengen. Het toestel brengt een vijftigtal militai ren, bestemd voor aflossing van anderen, naar Biak, waar het op 15 Augustus wordt verwacht. Van Biak vervoert het dan vijf tig vrijwilligers voor het Nederlands deta chement Verenigde Naties naar Tokio om vandaar op 18 Augustus te vertrekken met vijftig leden van dit detachement, die wor den afgelost en op 21 Augustus op Schip hol zullen aankomen. Drie Zaandammers zijn voor de officier van Justitie te Haarlem geleid. Zij wor den ervan verdacht betrokken te zijn bij diefstallen ten nadele van een essence- fabriek te Zaandam. De waarde van de verdwenen goederen bedraagt f 7 af 8000. Twee arbeiders zou den hoeveelheden grondstoffen aan een vuilnisophaler hebben meegegeven, die ze naar een ijsbereider had vervoerd. Deze ijsbereider heeft een bekentenis afgelegd. Van de goederen kon niets worden ach terhaald, daar de ijsbereider ze had ver kocht. De afdeling Zandvoort van de stichting „Hulp aan gerepatrieerden" houdt op Woensdag 15 Augustus een collecte. Des middags wordt door de echtgenote van de burgemeester een „warong" (Indisch eet huisje) geopend, die van 15 tot 19 Augustus gevestigd is naast „Esplanade" aan het einde van de Kerkstraat. Gerepatrieerden uit hotel „de Schelp" zullen hier verschillende lekkernijen be reiden en serveren. De baten zijn bestemd voor leniging van de nood van gerepatrieerden, die in be hoeftige omstandigheden verkeren. Er is een comité van aanbeveling ge vormd, bestaande uit burgemeester mr. H. M. van Fenema, pastoor H. van Diepen, ds. A. de Ruiter, ds. C. de Ru, dr. C. F. M. Robbers, dr. B. Entzinger en de heer B. F. Bersma. Deze week werd in het Oostenrijkse stadje Graz de jaarlijkse conferentie van de internationale christelijke Vredesbewe ging gehouden. Vertegenwoordigers van de afdelingen Nederland, Zwitserland, Frank rijk, Duitsland, België, Oostenrijk en Engeland namen deel aan deze conferen tie, die werd gehouden in de schoolgebou wen van de Protestantse school te Graz. De Zuid-Molukken waren vertegenwoor- woordigd door twee Ambonezen. Zondag werd een kerkdienst gehouden met de Evangelische Gemeente in de „Hei- landskirche", waarin de deelnemers aan de conferentie werden ontvangen door de Landeshauptmann van Stiermarken, 's Mid dags werd door de vertegenwoordigers van de verschillende landen een politiek, so ciaal-economisch en kerkelijk overzicht gegeven. Namens de Nederlandse delegatie werd dit gedaan door mevr. prof. dr. G. H. J. van der Molen. Zij lichtte de afge vaardigden in over de woningbouw en de woningnood in Nederland, het emigratie- vraagstuk, voorts gaf zij een overzicht van de huidige perspectieven van het zending- werk in Indonesië. Over de Ambonese kwestie sprak de Am bonees Th. O. Kuhuwael. Het hoofdthema van de conferentie was „de waarde van de menselijke persoonlijkheid". „Charlie Chaplin" (Frans Hals). Het is een verrassende constatering die tevens bedenkelijke consequenties heeft ten aanzien van de tegenwoordige filmkunst dat de oerkomiek van het witte doek, Chaplin, op de jeugd van vandaag nog een dergelijke aantrekkingskracht uitoefent dat de zaal met gejoel van enthousiasme zijn dwaze avonturen volgt. Welke filmmaker van het ogenblik weet voor de jongeren filmkuchten te produceren die een storm van luidruchtigmedeleven weten te ontke tenen? De sfeer die gistermiddag in Frans Hals heerste herinnerde aan de beste dagen uit het cinematografisch verleden: Een sfeer van vreugde om goede grappen en subtiele humor, die zich uitte in storm vlagen van gelach. Er draaiden films die bijna veertig jaar oud waren technisch erbarmelijk van kwaliteit. En toch amu seerde een volle zaal z.ieh van begin tot eind zelfs met fragmenten van films, waar het verhaal volkomen zoek was. Chaplin heeft zijn meester nooit gevonden. Het bijprogramma was gedeeltelijk vol komen in stijl: Popeye ook een voor beeld van gedegen filmhumor, en Lulu, een nieuwe verschijning in de tekenfilm. Een zonderlinge muzikale ongerijmdheid -in-kleur over een Canadees gezin uit on definieerbare tijden neme men op de koop toe. J. L. Het verborgen leven van Walter Mitty (L u x o r) Een reprise van een der koddigste Danny Kaye-creaties, die stellig deze week weer volle zalen zal trekken. In deze technicolor-kolder in het kwadraat verschijnt Danny ten tonele als een ge noegelijke „gespleten" corrector van drie- stuiversromannetjes, die zoveel sensatie- lectuur heeft moeten lezen dat hij een „dagdromer" wordt die zichzelf nu eens een beroemd chirurg, dan weer een ruige zeeheld of een onvervaarde cowboy ver beeldt te zijn. Tenslotte raakt hij werke lijk in opwindende avonturen verzeild, maar dan heeft hij al zoveel moreel cre- diet verspeeld dat niemand zijn opgewon den verhalen meer ernstig neemt. Dat geldt trouwens voor de ganse füm: ernst „is er niet bij", maar wel zijn Danny's dolle belevenissen prima heilgymnastiek voor zelfs de weerbarstigste lachspieren. H. C. Opium (Spaarne) Deze spannende flim geeft een belangwekkend beeld van de wijze waarop in Amerika de handel in verdovende middelen wordt bestreden. Een daarvoor speciaal in het leven geroepen dienst houdt een wakend oog op alle sche pen die de havens binnenlopen en op het doen en laten der opvarenden, die vaak op slinkse manier opium aan wal proberen te brengen. Volgens het filmverhaal, dat gro tendeels op historische feiten berust, deed een rechercheur van de speciale dienst jaren geleden een gruwelijke ontdekking. Door een kijker zag hij, dat ter hoogte van San Francisco van een schip meer dan hon derd Chinezen, aan handen en voeten ge bonden, meedogenloos in zee werden ge- werpen. Het onderzoek bracht de recherche op het spoor van een omvangrijke bende opiumsmokkelaars, die tenslotte, dank zij de samenwerking tussen politie-organisa- ties van verschillende landen, onschadelijk kon worden gemaakt. Na dit opwindende smokkelverhaal kan men zich verlustigen in de vrolijke beleve nissen van Stan Laurel en Oliver Hardy in de film „Pechvogels", een titel die voor zichzelf spreekt. S. K. BINNENLAND In de faculteit der geneeskunde der Vrije Universiteit te Amsterdam is benoemd tot lector in de anatomie dr. J. Langman te Amsterdam. Minister-president dr. W. Drees heeft Vrijdagavond het internationale kamp van „Nieuwe Koers" in Vierhouten gesloten. Dr. Drees zei onder meer, dat het internationale socialisme de weg moet banen waarlangs de mensheid kan gaan om vrede en welvaart en de zo begeerde vrijheid te verkrijgen. In Tiel is een nieuwe fabriek gevestigd, waarin binnenkort met de fabricage van laboratoriumglas zal worden begonnen. Dit speciaal glaswerk, waaraan grote behoefte bestaat, wordt thans grotendeels geïmpor teerd. De Britse minister van Defensie, Shin- well, is Vrijdag met zijn echtgenote in ons land aangekomen. Hij zal 14 dagen vacantie in Scheveningen doorbrengen. De directie van de instrumentenfabriek Waldorp in Den Haag, die over veel orders maar niet over voldoende middelen beschikt als gevolg van de credietbeperking, had aan het arbeidsbureau medegedeeld de fabriek te moeten sluiten en het personeel te ontslaan. Na overleg, waarbij ook de vakorganisaties werden betrokken, is thrns belsoten de werk zaamheden voort te zetten. Toch zal een deel van het personeel worden ontslagen en een ander deel op wachtgeld gesteld. Op grond van een verzoek van exploi tanten stellen B. en W. van Den Haag de gemeenteraad voor het tarief voor taxies binnen de gemeente vast te stellen op 90 cent voor de eerste aanslag van 300 meter en 10 cent voor elke volgende 300 meter, exclu sief fooi. Weggebruikers moeten er rekening mee houden dat zij in de periode van Maandag 13 Augustus tot en met Woensdag 23 Augus tus in het Zuiden en het Oosten van ons iand militaire colonnes kunnen ontmoeten die wegens de oefening „Mars" des nachts met afgeschermde lichten rijden. HAARLEM EN OMGEVING Mej. T. Anneveldt te Heemstede is ge slaagd voor het examen Engels M.O.-a. ADVERTENTIE zoals ze BEHOREN te zijn En tochslechts 25 ct. per stuk. BARKER'S CAFETARIA'S Gen. Cronjéstr. 121 - Rijksstraatweg 238 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 10 Augustus 1951 BEVALLEN van een zoon: 9 Aug., M. Kok Steffens; 10 Aug., M. A. Terstegen—van Rooijen. BEVALT .EN van een dochter: 8 Aug., T. GerritsenBrouwer; H. E. S. SeetzStraat man; E. A. M. van der HelmKloes; 10 Aug., G. E. Oppe—Reemer. ADVERTENTIE ADVERTENTIE besteldienst neemt U de goede en goedkope Voor de meeste soorten groenten zijn de prijzen in het laatst der week op de Ken- nemer veilingen weer omhoog gegaan. De bonen, waarvan het seizoen nu is „los gebroken" brengen maar matige prijzen op; de sperciebonen noteren om de 25 a 33 cent per kilo, snijbonen gaan tot 38 cent per kilo en de fabrieken nemen veel sperciebonen af. Bloemkool liep in prijs op tot 45 cent per stuk. Ook de bospeen kwam boven de 40 cent per bos; de waspeen bracht het tot 45 cent per kilo. Sla is weer heel goed te verkopen, vooral de goede kwaliteit bracht een hoge prijs op, die tot 10 cent per krop opliep. De nog aangevoerde doperwten brengen eveneens hogere prijzen op: 70 cent per kilo werd nu genoteerd. De tomaten daalden ongeveer 20 cent per kilo en kwamen op 1838 cent per kilo. De komkommers zijn slecht te verkopen, de eerste kwaliteit daargelaten, draait er nog wel eens wat door. De bessen bleven deze week duur. De klapbessen kwamen zelfs over de 2 gulden per mand uit Gladiolenstroom houdt aan De bloemenveiling wordt volkomen be heerst door de gladiolen. Grote partijen van diverse soorten werden deze week aangeboden. Sinds Maandag zijn de prijzen opgelopen; voor de goede kwaliteit werd tot 38 cent per bos betaald, maar het groot ste deel draaide tussen de 1520 cent per bos. Het aanbod van de lelie „Tigrum" wordt steeds groter en de prijs loopt nogal uiteen, n.l. van 2378 cent per bos, de rubrums komen tot 48 cent per tak. Er zijn al grote partijen asters, waarvoor veel belangstelling bestaat. Maar ook de dahlia's zijn in trek en noteren 43 cent per bos. De zomersnijbloemen gaan al even vlot weg. Chrysanten lopen tot 43 cent per bos op. Er komen weinig potplanten; alleen de ster van Bethlehem komt in behoorlijke hoeveelheden, waarvoor tot 68 cent per pot werd betaald. De nieuwe Lockheed Super Constellationhierboven afgebeeld, is liet grootste vliegtuig voor de burgerluchtvaart en zal binnenkort in dienst worden gesteld. Deze foto werd genomen tijdens de eerste vlucht. Het toestel kost anderhalf millioen dollar.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3