s* Jacques Fath gaat terug naar de New Look -Clowntje Riek Coldwave Laat het verleden rusten Reiskleding die niet kreukt MOLENDIJK's KAPSALONS Cricket Het programma Groot klaver jas-tournooi In Haarlem-Noord Eerste nederlaag van de Sportbond 'xeisterbant toch «^^homwaarts over de heuvels van het Zuiden Verkooplokasl NOTARISHUIS MEUBILAIRVEILINGEN IVOROL: van alle tandpasta's de beste! Grote velden op Duindigt Voor de kinder en Dames dubbel twee niet naar Macon Belangrijke aanwinst voor raffinaderij te Pernis Winkelen in Algiers ONZE PUZZLE FEUILLETON ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1951 4 TJ kent toch Jacques Fath, de beminne lijkste en grilligste aller Parijse modeko ningen? Welaan, schrikt niet: Jacques Fath propageert voor dit najaar een nieuwe versie van de „New Look"! Natuurlijk, we kunnen dit bericht laconiek naast ons neer leggen en zeggen dat wij ons er niets van aantrekken zullen. Maar toch veranderen we daarmee niets aan het feit, dat deze Jacques op zijn recente show van najaars- kleding modellen heeft getoond, die onmis kenbaar een slap terug op het modepad betekenen. Deze New Look tolereert na tuurlijk geen kort, jongensachtig kapsel. En dus dragen de mannequins voor de va riatie het haar weer eens lang. Enfin, we zullen maar rustig uitkijken naar verder nieuws, bedenkende, dat de pap nooit zo heet wordt gegeten als zij wordt opgediend. Vooralsnog leven we in het hartje van de zomer en onze belangstelling gaat mo menteel nog vrijwel uitsluitend uit naar kleren die fris en luchtig en bovenal prac- tisch zijn. Geschikt voor koffer, trein en boot. Dat we daarbij het eerst aan nslon denken is niet verwonderlijk, want blousjes en lingerie van dit materiaal zijn inderdaad ideaal voor op reis. Maar zolang we voor een nylon nachtjapon nog ettelijke tiental len guldens moeten neertellen, zal een der gelijke aanschaf voor velen wel een wens droom blijven. Anders is het gesteld met de nylon blouses, die, keurig in cellophaan verpakt, tegen een redelijke prijs in de handel zijn. De voordelen hoeven wij u niet meer op te sommen; iedereen kent ze zo langzamerhand. En verder is kreukvrije katoen natuurlijk aan te bevelen, voor blousjes maar meer nog voor jurken. Op de plaatjes fönen wij u enkele mo dellen die vrij eenvoudig en volop „zomers" zijn. Het gezellige streepje is volkomen pretentieloos. Het heeft aangeknipte mouw tjes, zakjes op de rok en een knoopsluiting van voren tot de taille. Het kleine, iets te gen de hals opstaande kraagje zorgt voor een grappig effect. Veel ingewikkelder is de witte creatie, die met of zonder blouse kan worden ge dragen, al naar de luimen van het weer. Weer eens iets anders dan de traditionele bolero en eigenlijk wel zo grappig. Het kleurige zakdoekje op de linkerheup is een typerende garnering van de laatste tijd. Jammer, dat zo weinigen in ons land met dergelijke pochettes durven experimente ren. Het staat aardig en vlot en is toch al lerminst opzichtig. Probeert u het eens! ARLETTE ADVERTENTIE Ja, maar van SANTPOORTERPLEIN' 1 TELEFOON 19706 HAARLEM. Het programma van de competitiewedstrij den die Zondag worden gespeeld luidt: Eersie klasse: Haarlem—Rood en Wit; VOC—Quick (N-); VW-ACC; Kampong— VRA; SpartaHBS. Tweede klasse A: HCC 3—ACC 2; Quick (H.)—Hermes DVS 2. Tweede klasse B: Ajax (A.)—LCC; Mei keversCVHW. Tweede klasse D: ACC 3—Hercules; Rood en Wit 3—SCHC. Derde klasse B: Haarlem 3—Hercules 2; VRA 2—VW 2. De klaverjasclub Haarlem-Noord houdt in de maanden Augustus en September een groot klaver jas-tournooi, waaraan zeer fraaie prijzen zijn verbonden. Talrijke ver enigingen hebben reeds ingeschreven. Basketball De uitslagen van de laatst gespeelde wed strijden luiden: Sportbond IHGA I (heren) 18—20; PSVH I—HOC I (heren) 18—6; HGW—Res. Politie (heren) 55—13; Sport bond IIRapiditas (dames) 711. In de eerste klasse heren heeft de ploeg van Gemeenteambtenaren wederom voor een verrassing gezorgd door een overwinning op het ongeslagen team van de Sportbond, waardoor de spanning in deze klasse weer geheel is teruggekeerd. De wedstrijd Sport bondOosterkwartier moet nu Woensdag door laatstgenoemde ploeg gewonnen wor den om gelijk met Sportbond te eindigen. Heren. Sportbond I O osterkwartier I HOC I HGA I PSVH I gesp. gew. gel. verl. pt. 7 6 0 1 12 5 3 0 2 6 7 3 0 4 6 6 2 0 4 4 5 10 4 2 I Over het stille witte dorpje Thom,. ge legen in het Limburgse, welhaast op de grens van België en Nederland, huivert de adem van grote gebeurtenissen. Hiermede wordt niet alleen gedoeld op het duizend jarig bestaan van deze nederzetting, ter ere waarvan de feestelijkheden vandaag be gonnen zijn, maar vooral op het bezoek van een delegatie der Haarlemse kunstenaars sociëteit Teisterbant, dat in het einde van de volgende week zal plaats grijpen. De banden tussen Thorn en Teisterbant zijn vele en hecht, al is dat aan Thornse zijde aanvankelijk slechts schuchter tot uiting gekomen. In het jaar 950 immers schonk keizer Ötto I aan Ansfried, Graaf van Teisterbant, een groot gebied, waartoe ook Thorn behoorde. De acte hiex-van is thans nog in het vriendelijke Limburgse stedeke te zien en het hoeft dus geen ver bazing te wekken, dat „Teisterbant" nog steeds vaderlijke gevoelens jegens Thom koestert, al ziet de sociëteit er van af jaar lijkse schattingen te eisen. Deze gevoelens leidden tot het plan om de Thornse feestweek op te luisteren met een aanzienlijk machtsvertoon der Haar lemse cultuur, die in Teisterbant zowel haar centrum als haar bron vindt. De geestdrift, waaruit dit voornemen opbor relde, maakte zijn formulering echter van een aard, die de Thornse notabelen met verbazing en vrees vervulde. Toen greep de Limburgse pers in en vroeg opheldering. In een helder en goed- gedocumenteerd communiqué zijn toen de plannen van Teisterbant onthuld, plannen waarvan niemand overigens de directe nei ging had ze tot uitvoering te doen geraken. Hierin werd uiteengezet, dat het in de be doeling lag ook de Thornse kunstenaars, die zich onder de 2000 inwoners bevin den, in Haarlem te laten exposeren en dat de Vishal reeds op voorhand daartoe was ontruimd. Het bezoek van een delegatie aan Thorn en de weifelende receptie, die haar ten deel viel, werd gerapporteerd evenals de mededeling dat, al had Thorn gefaald, Haarlem zou doorzetten. Vervol gens werd gemeld dat Teisterbant op voor stel van de dichter A. Roland Holst met vrachtauto's vol kunstwerken naar Thorn zou trekken om deze daar op een ongelegen moment te exposeren. Nadat nog was ge meld, dat Teisterbant aan de Grote kerk een bronzen klok had geschonken met het opschrift „Teisterbant heet ik. Adel ver plicht", die bij het begin en de sluiting van de Thornse feestweek tien minuten zou lui den, verlieten de leden der commissie- Thorn ad hoe de bestuurskamer om troost in vergetelheid te zoeken. Deze duurde niet lang. De Limburgse pers, diep onder de in druk van de ernst dezer verklaring, publi ceerde haar ten volle en onze Zuidelijkste provincie raakte in rep en roer. „Teister bant komt", zo liep het gerucht door de straten, over de wegen en langs de zand paden, om zich vervolgens met de bus van Roermond naar Thorn te begeven. Druk gesticulerend en kennelijk onder de indruk van het gebeuren stonden de inwonex-s op het marktplein bijeen om de zaak te be spreken. Hier moest iets gedaan worden. Indachtig het bovenvermelde devies op de klok beslbot- het bestuur van Teisterbant ontroerd om alsnog zijn woord gestand te doen. Zoals de situatie zich thans voordoet zal het exposeren van doeken en beelden om van tapisserieën niet te spreken ach terwege blijven. Volstaan zal worden met het houden van enige toespraken en het uitreiken van onderscheidingen aan ver dienstelijke Thorners. De barre trek naar het Zuiden wordt gemaakt door een kleine tot middelgrote colonne van 10 a 60 Haar- lemmei-s, die voorafgegaan zal worden door twee als marskramers getooide spioxxnen wier taak het is na te gaan of de kunst veilig is. De delegatie staat onder leiding van Godfried Bomans en telt onder haar leden A. Roland Holst en Otto de Kat, de laatste mede wegens de merkwaardige overeenkomst van zijn naam met die van keizer Otto I. De plechtigheden zullen op Zaterdag en Zondag plaats grijpen. ADVERTENTIE Dir W N WOLTERINK Bilderdijkstraat la HAARLEM Tel (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst ADVERTENTIE Het is enorm zoveel courses als er op het ogenblik in ons land worden gehouden. Vandaag draait Mereveld met 7 drafnum mers op volle toeren en Zondag zijn Duin digt en Sappemeer met zeer grote velden wederom aan de bexu-t. Onder de 19 paax-den, die Zondag in de Siexxx Claudy-prijs hun opwachting maken zijn talrijke groentjes, welke slechts als de outsiders kunnen worden aangemerkt. Tegenover elkaar staan weer Peter Spencer en Pétulance K, die enige weken geleden reeds verbitterd om de voorrang streden. Peter Spencer heeft de voorkeur, daar de hengst bij zijn laatste optreden de indruk wekte, dat hij nog enige seconden op zak heeft. Olivia Gregor. Olga Axworthy en Onze Deter K mogen eveneens niet uit het oog verloren worden. In de San Remo-prijs zijn niet minder dan 21 dravers ingeschreven, waaruit ech ter de favorieten zo zijn aan te wijzen. Dit zijn Narcis, Our Bonni B, Ooststar, Oiseau en Nevada L. Daar Our Bonxxi B bij haar nieuwe trainer De Vlieger enorme vorde ringen heeft gemaakt en reeds twee courses op stap won, mag dit paard boven de ande ren verkozen worden. In Narcis, Ooststar en Oiseau zien wij de naaste belagers. Een buitengewoon interessant en hoog gedoteerd nummer is de Grote Prijs van de K.N.H.R.V., waarin de cracks Nellie Gregor en Notekraker S elkaar voor het eerst over 2500 meter ontmoeten. Nellie Gregor krijgt 20 meter voorgift, doch desondanks mag een zege van Notekraker worden verwacht. Het veld zal dit duel niet kunnen volgen, behalve misschien McHeny, die over veel speed en uithouding beschikt. Ook Nelson is voor entrainement De Vlieger een succespaard geworden. De Vlieger ontmoet in de Santiago-prijs geen al te zware concurrentie en „Nelson" moet als de favoriet voor dit nummer worden beschouwd. In Leonidas G. Norbert M en Norma Shearer zal hij zijn tegenstanders treffen. In de Sansovino-px-ijs staat Kie vit S opnieuw in een élite-klasse, die iedere fout van haar met een nederlaag zal af straffen. Vooral Kentucky's Queen B. die al zovele malen van haar verloren heeft en juist nu haar grootste vorm te pakken heeft, zal hiervan profiteren. Bij een nor male vex-richting prefereren wij echter Kievit S, eevolgd door Kentucky's Queen B en Lord Heny. In de klassieke Clingendaal-ren voor 2- .iarige volbloeds staan alle goede paarden ingeschreven, waardoor het uitermate moeilijk is een keuze te maken. Britoly krijgt echter gewicht van Cléone, waardoor dit paard als grootste kanspaard mag wor den aangeduid. Tussen beide paarden en Sakina en Dollardprins zal de strijd wor den gestreden. Ook de volbloeds hebben hun Grote Prijs der K.N.H.R.V. Tsatli, Rivalité en Tasto drie puike paarden zullen ons inziens in deze volgoi'de de finish passeren. Outsider is Flying Gal. In de Senator-prijs verdient de mount H. J. v. d. Kraats (Madame de Maintenon, Etoile du Nord) de meeste aandacht, ge volgd door Aman. De wisselvallige Young Saïda is een zeer wel mogelijke outsider. De 9 Muzen De kunstschilder J. H. Scherrewitz, die zich vooral in Engeland en Amerika ver maardheid vex-wierf door zijn dierenstudies, is op 83-jarige leeftijd te Hilversum over leden. De begrafenis zal in stilte geschieden. De toneelgroep Comedia geeft de pre mière van „The male animal" door de be kende Amerikaanse humoristische schrijver James Thurber (de auteur van onder meer „Het verborgen leven van Walter Mitty) op 1 September in het Centx-aal Theater te Amsterdam. Onderwijl stonden Rick en Oepoetie elkaar verschrikt aan te kijken in de hoot. Want ja, Oepoetie had gelijk.Bunkie was niet hij hen! „O!", zei Rick verschrikt. „Dat heb ik helemaal niet gemerkt!" „Nee, ik ook niet", zei Oepoetie. „Ik wist niet heter, of hij kivam achter ons aan!" Maarmaardan hehhen ze Bunkie te pakken gekregen!", riep Rick. „Wat moeten we nu doen? We kunnen niet zonder hem xvegvaren!" „Nee, dat zeker niet!", zei Oepoetie. „Natuurlijk laten we Bunkie niet in de steek! Maar hoe kunnen we hem uit de handen van die soldaten verlossen? Wij zijn maar met z'n tweeën." Opeens sprong hij overeind. „Zeg Rick.je hebt toch je toverstokje? Daarmee kun je toch alles doen, wat je wilt?" „Ach ja, natuurlijk!", riep Rick. „Daar dacht ik helemaal niet aan. Kom gauw mee!" Roeien De dames dubbel twee van Willem III zal niet worden uitgezonden naar de interna tionale dameswedstrijden, die tegelijkertijd met de Europese roeikampioenschappen in Macon worden gehouden. Deze ploeg had een voorlopige uitnodiging ontvangen met de bepaling, dat zij nog eens zou moeten tonen wat zij kon presteren. Vrijdagavond heeft de ploeg in bijzijn van de technische commissie van de Nederlandse Roeibond op de Bosbaan geroeid en de tech nische commissie vond de vooruitgang van de ploeg sedert de nationale kampioenschap pen niet van dien aard dat uitzending ge rechtvaardigd is. DE NEDERLANDSE TENNISKAMPIOE NE Nel Hermsen, die enkele dagen geleden te New York aan kwam voor een tennistrip door de Verenigde Staten, is in verband met het overlijden van haar moeder weer op weg naar Nederland. Na een bouwtijd van bijna twee jaar is op de raffinaderij van de Bataafsche Pe- tx-oleum Maatschappij van de Koninklijke Shell-groep te Rotterdam-Pernis een ka- talytische kraakinstallatie gereed gekomen met eexx capaciteit van 3500 ton per dag. Deze raffinaderij is de eerste in Europa, welke met dit laatste snufje op aardolie- technisch gebied is uitgerust. De officiële inbedrijfstelling zal in September geschie den. Een deel der gassen, welke bij het proces worden verkregen, zal in de nabije toekomst aan de gemeenten Rotterdam en Den Haag worden geleverd om als aanvul ling te dienen voor gassen voor huishoude lijk gebruik. De aanleg van een pijpleiding van Pernis naar Rotterdam wordt daartoe voorbereid. Met de bouw van deze katalytische kraakinstallatie is het grootste gedeelte van het na-oorlogse her- en nieuwbouwpro- gramrna van het raffinaderijbedrijf te Per nis voltooid. Nadat in de loop van 1946 x-eeds de voor-oorlogse verwex-kingscapaci- teit van 1.000.000 ton wex'd bereikt, hébben grote uitbreidingen in de laatste jaren de capaciteit op ongeveer 5.000.000 ton ruwe olie per jaar gebracht. De her- en nieuw bouw heeft na 1945 in totaal een investe ring van rond f 200.000.000 gevraagd. Vreemde verschijnselen biedt de econo. mie onzer dagen. Op school leerdet gij x-eeds dat dadels uit Algiers komen; doch weet gij dat in geheel Algiers geen dadel te koop is? Men vertelt u daar dat ge die in Parijs zoveel kopen kunt als ge wilt, want dat Algiers zijn da dels exporteert en dat ze, nu het seizoen voorbij is, in Algiers zelf niet meer voor komen. En weet ge waar ik sinds jaren de lek kerste, pittigste Edammer kaas gegeten heb, zó van het vuurrode bolletje gesneden? In Aumale, een ommuurd Arabisch stadje, honderd kilometers van Algiers, hoog in het Atlasgebergte. Die kaas kocht ik in een klein kruidenierswinkeltje, dat alle nare geuren van de wereld in zijn donkere bin nenste verzamelde. Ge zult in Amsterdam meer moeite moeten doen om zulke pittige fijne, Edammer kaas te kopen dan een spa nen doosje Algierse dadels. Ach ja, deze wereld. Ge slentert door zo'n klein Arabisch stadje en gé zoudt, voor een lange reis in een autobus, een vex-frissend dingetje wil len meenemen. En het enige dat ge in het enige winkeltje van het plaatsje-van-twee- straten krijgen kunt, is een rol pepermunt waax-op met blauwe letters staat: Heerlijk verfrissend. Die pepermunt komt uit een fabriek in Bergen op Zoom. Zou ik mij dan nog erover vex*bazen dat de fijnste, koelste dx-ank, die het hötel aan de rand van de woestijn ter tafel brengen kan, uit een Nederlands bierflesje komt? En dat mij typisch-Algerijnse souvenirs worden aangeboden, waax-op met kleine lettertjes vermeld staat dat ze in Tsjecho-Slowakije vex-vaardigd zijn? Zo loopt ge, verrukt om het vreemde, door een stadje dat een oase is midden in de dorheid van Algerije, honderden kilo meters van de grote stad en ge wandelt door zandstraatj es tussen lage, witte hui zenkubussen en ziet mannen in lange witte gewaden en met een x*ode fez op het hoofd. Er liggen kamelen in de schaduw van hoge palmen, en er is een verblindend-witte moskee met een slanke, lichtgele minaret en ademloos zijt ge van al het sprookjes achtige vreemde en dan ziet ge het kleurige aanplakbiljet van de bioscoop met het ver wrongen gelaat van de toffe Humphrey Bogart en dat Arabische jongetje op blote, bruine voeten een kaartje kopen om naar de avonturen van zijn held te gaan kijken. Onze wereld dat wilde ik maar zeg gen is klein. ELIAS. Horizontaal 1. Slaapplaats; 4. jaar getijde; 9. achting; 11. Europeaan; 13. ge vreesde ziekte; 16. zwemvogel; 18. af deling in een bank; 19. boom; 21. berg plaats; 22. voeg woord; 23. boekhoud- term; 25. zangnoot; 26. bijbelboek; 28. onderricht; 29. ndjp- werktuig; 31. vlees gerecht; 32. verboden; 33. regel; 35. troef kaart; 36. deel v. e. wet; 40. deel van de mast; 42. hoog bouw werk; 43. deel v. d. bijbel (afk.); 44. wa terkering; 46. stuk stof; 47. plaats in Geldex-land; 48. geest drift; 50. rijgsnoer; 52. wiel; 54. mank zoogdier; 55. specerij; 56. verkeerd Verticaal 2. ereis; 3. deel v. e. schip; 5. product v. e. kip; 6. zelfkant; 7. voertuig; 8. bouw land; 10. oorzaak; 12. groente; 14. voor zetsel; 15. opstandeling; 17. zot; 20. buiten dijks land; 23. toespijs; 24. hemelbestor mers; 26. meisjesnaam; 27. steek- en houw- wapen; 28. vod; 30. zandheuveltje; 31. plaats in Z.-Holland; 34. heerser; 37. door- tochtgeld; 38. soort stof; 39. paal met voet trede; 41. vis; 43. lofzang; 45. bericht; 47. bergplaats; 49. drinkgerei; 51. zoon van Noach; 53. lidwoord. Oplossingen moeten ingezonden worden aan onze bureauxHAARLEM, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37; IJMUI- DEN, Kennemerlaan 154. Oplossingen moe ten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrijven „Oplossing Puzzle". S.v.p. geen mededelingen voor redactie of administratie bij de oplossingen in sluiten. De oplossingen moeten worden ingevuld op het gedrukte diagram dat hierboven staat. Oplossing vorige puzzle De oplossing van de puzzle van de vorige week is Horizontaal 1. galei; 6. hitte; 11. ever; 12. fat; 13. door; 14. mager; 16. baron; 17. ale; 18. opaal; 21. ons; 22. ster; 24. mits; 27. Amerika; 30. koek; 31. sec; 32. rand; 33. evenaar; 37. elan; 38. arak; 41. Eem; 43. stelt; 45. are; 47. krent; 49. sober; 51. kilo; 52. net; 53. mest; 54. aster; 55. halte. Verticaal 1. gemak; 2. aval; 3. leges; 4. ere; 5. lava; 7. Ida; 8. toros; 9. toon; 10. ernst; 15. roem; 16. blik; 19. present; 20. amicaal; 23. takel; 25. tarra; 26. gom; 28. ren; 29. ent; 34. vast; 35. arts; 36. Mekka; 37.' emelt; 39. kabel; 40. verte; 42. Eris; 44. ezel; 46. rest; 48. Noë; 50. oma. De prijzen werden als volgt toegekend 7.50 A. RISSEEUW, Rustemburgerlaan no. 9, Santpoort-Station; 5.H. G. TEUNISSE, Pepijnstraat 35, Haarlem; 2.50 J. KLERK, Kampersingel 10 zwart, Haarlem. door Peter Paul O'Mara 18) Toen begreep zij wie hij was. De Zweed, waar Max-k over gesproken had! Maar wat deed hij hier op dit uur en dan nog wel op Zondagavond? Ik ben vanavond erg moe, meneer Alkerberg, zei zij. Bovendien, als er iets te bespreken valt, kunt u dat beter met Mark of met mijn advocaat doen. Ik weet er allemaal niets van; zij hebben alles in orde gemaakt. Ik zou u toch graag even spreken, zei hij, alsoi zij niets gezegd had. Toen wierp hij een onverschillige blik op Beth. Alléén, voegde hij er aan toe. Anne beet zich van ergernis op de lippen en realiseerde zich even later dat als deze dolleman van plan was om met haar te praten met of zonder haar toestemming, het beter was dat onder vier ogen te doen, tenzij zij bereid was het geheim van haar gp'd onk aan Be'k prijs te geven. Zij keerde zic.x tot Bc-.h. c.Ie er een beetje verschrikt uitzag en trachtte een geruststellende glim lach te voorschijn te toveren. Ga maar naar boven. Ik kom ook dadelijk. Zet het theewater maar vast op. Beth aarzelde en staarde de bezoeker aan, trachtend, evenals Anne gedaan had, het met zichzelf eens te wox-den, wat voor soort man hij eigenlijk wel was. Ben je er zeker van, dat dat wel kan?, vroeg zij. Anne lachte bijna hardop. Het idee, dat die kleine Beth als lijfwacht zou dienen, was een beetje belachelijk, zelfs onder deze omstandigheden. Naturlijk ben ik dat. Ik zal je tas meenemen, zei Beth en liep de trap op. Op het portaal bleef zij staan en riep naar beneden: Als je me nodig hebt, roep dan maar. Ik zal mijn deur open laten. De heer Alkerberg wachtte tot Beth ver dwenen was en deed toen een stap van de salondeur vandaan. Hier binnen, alsjeblieft!, zei hij. Anne bleef een ogenblik doodstil staan en ovex-won een neiging om hem te ge lasten het huis te verlaten. Maar het was beter om deze aangelegenheid, welke die ook was, nu maar meteen af te doen en de salon was daarvoor in ieder geval beter geschikt dan de hall, waar ieder ogenblik iemand langs kon komen. Met haar hoofd omhoog en haar lippen stijf op elkaar ge klemd liep zij lang? hem heen en keerde zich eerst om, loen zij hcox-dc dat hii haar gevolgd was en de deur achter haar ge sloten had. De salon was nogal hel verlicht door een ouderwetse gaskroon, waarin electrisch licht was aangebracht en voor het eerst kon zij hem nu wex'kelijk goed opnemen. Op dat ogenblik gebeux-de er in haar bin nenste iets zonderlings.het was of een vreemde en beangstigende chemische reac tie de gehele structuur van haar wezen wijzigde. Hij was een knap en opvallend man. Lang en goed gebouwd had hij een hoofd met dik lichtblond haar en ogen, die naast een blauwe kleur een buitengewone schit tering hadden en een bepaald arrogante uitdrukking. Zijn neus stak recht vooruit boven een mond, die hoewel fx'aai van vorm al een even arrogante uitdrukking had als zijn ogen en tegelijk toch zeer zacht scheen. Hij had in zijn uiterlijk niets van de filmheld. Hij was zelfs iemand, die eer der verschrikte dan aantrok. Maar hij was wat men een prachtkerel noemt; een re.us onder de dwergen; een koning in een armenhuis. Die twintigduizend dollar, zei hij plotseling met een stem, die geen poging deed om de uitdrukking van verachting daarin te bemantelen. Het is niet genoeg. Ik moet meer hebben. Minstens tiendui zend meer. Hij sprak met een zeker accent, maar men moest ex speciaal op letten, voor men het ontdekte. Het .spijt me, dat het niet genoeg was, zei zij. Mijn advocaat had er al grote be zwaren tegen om mij zoveel te laten ge bruiken. Hij hief een goed gevormde bruine hand opeen sterke lange hand met vlekken van chemicaliën op de vingers en eelt in de palmen.met een gebaax-, dat allerlei dingen over advocaten suggereerde. Gooi hem er uit, zei hij. Neem een andere advocaat. Het geld is toch zeker van u? Anne knikte. Ja. Maar het is niet mogelijk om dit jaar nog meer geld op te nemen zonder het kapitaal aan te spre kenen dat is, zoals u ook wel weten zult, iets, wat zakelijk zeer verkeerd is. Dat zegt mijn advocaat tenminste. Een zeker deel van haar, een deel, wat niet meer tot haar wezen scheen te beho ren, stond tex-zijde en keek met vex-bazing naar haar vex-zekerde optreden. Wat deed zij daar om met die vreemde, onbeleefde man haar strikt persoonlijke zaken te be spreken? Maar het andere deel, dat deel, wat nu naar hem keek en zag hoe de wenk- bx-auwen zich in concentratie boven dat mahoniekleux-ige gezicht samentrokken en hoe zijn mond eerst verstrakte en daarna weer zacht werd, scheen er zich niets van adn te trekken. Ja, gaf hij tenslotte toe, dat is zeker -.-eU'c'erd Weer öiaak'e hij dat eigenaardige E: .in. ik zai het wei ergens anders krijgen, als het blijkt dat ik het werkelijk nodig heb. Blijkbaar was liet gesprek ten einde. Hij nam zijn hoed van een tafel en liep naar de deux-. Anne volgde hem als in een droom en toen hij zich met de deurknop in de hand plotseling omwendde, ontdekte zij, dat zij vlak bij hem stond en naar hem opkeek. Hij bleef haar een ogenblik ern stig aanstaren en glimlachte toeneen eigenaardige glimlach, die zijn hele gelaat scheen te veranderen. Het blauw van zijn ogen vervaagde en zijn mond werd zacht als die van een kind. Ik zal u Woensdagavond mee uit eten nemen, juffrouw Darford, zei hij. Zorg dat u om zeven uur klaar bent. Dat was alles. Toen opende hij de deur en ging de hall weer in en zij hoorde de voordeur opengaan en weer sluiten. Onbe wegelijk bleef zij enkele ogenblikken op haar plaats staan. in de salon, toen wij binnen kwamen. Hij Beth was bezig toast te maken op haar kleine electrische rooster, toen Anne de kamer binnenkwam en toen zij opkeek had haar gezichtje tegelijk een angstige en nieuwsgierige uitdrukking. Is hij weg?, vroeg zij. Anne, wie is die vreselijke man? Anne keek haar een ogenblik aan zonder haar werkelijk te zien en gaf aanvankelijk geen antwoord. Toen schudde zij zichzelf xens dsof 7:i fr-':V.!p wrikkrr te worden. Hij is inderdaad nogal vreemd, hè?, stemde zij toe. Maar heb je hem wex-kelijk goed gezien? Ja, want hij stond nog onder de kroon zag er grappig uit, vond je niet? Anne staarde haar in stomme verbazing aan. Grappig? Ik vond hem een van de knapste mannen, die ik nog ooit onder ogen heb gehad! Beth fronste de wenkbx-auwen en keerde het stuk bx-ood met de andere zijde naar het vuur. Van onder haar lange wimpers keek zij Anne van terzijde aan en toen weer naar haar toast. Misschien wel, gaf zij toe. Maar hij ziet er toch ook grappig uitvreemd- grappig bedoel ik. Er is iets in zijn ogen, of in zijn mond, ik weet zelf niet wat. Mis schien wel in allebei. Anne gaf geen antwoord. Zij zat op het bed van Beth tegen het voeteneind geleund. Haar benen onder zich trekkend, trachtte zij zich iedere lijn van zijn gezicht te her inneren. Beth, zei zij bij zichzelf, was nog een kind. Hoe men zijn mond en ogen ook mocht willen beschrijven, maar „grappig" was er geen juiste omschrijving voor. Vitaal misschien of misschien zelfs wel een beetje afschrikwekkend door hun felle vitaliteit. Of was misschien „hartstochte lijk" het woord, waarnaar zij zocht? Zij wist het niet; zij wist over het geheel erg weinig van hax-tstochten af. Plotseling rilde zij zonder enige aanwijs bare x-eden en zij was b'ij met de kop hete thee die Beth haar overhandigde. An.1?e' zex 1161 meisje, wat wilde die man? Hij wou je toch geen moexbjkhedeü bezorgen, wel? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6