Vriendschap zij ons Doel" maakte er een gezellige feestdag van -Clowntje Riek Laat het verleden rusten Militaire zwemmers in training voor in ter-geallieerde kampioenschappen Kort en Bondig WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Grootse plannen voor de toekomst Kunstschilder verkocht gehuurde fietsen BARTEUORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Burgerlijke stand van Haarlem Duurder gas in Zandvoort en Haarlem SPÉCIAAL ALKALIVRIJ VOOR ZIJDE Mgr. Ammerlaan's toestand zeer critiek Sport in 't kort Veertig jaar azijnmeester Dr. Verhage aanvaardde voorzitterschap niet Kustvaarder werd in drie maanden gebouwd Bestuurslid reisvereniging van verduistering verdacht Per auto naar en van de wereldjamboree Voor de kinderen Rechtsherstel voor inspecteur der P.T.T. Oude dame van handtas beroofd Inbrekers kozen het hazenpad Bezwaren tegen uitbreidingsplan Brits parlementslid voor contact in Nederland Ruim tweehonderd kinderen een hele dag zoet en bezig te houden lijkt geen een voudige opgave. Toch zijn er mensen die er hun hand zo gezegd niet voor omdraaien. Zij verzinnen het ene spelletje na het an dere en alles gaat van een lijen dakje. Die ervaring hebben wij gistermiddag opge daan in de speeltuin van „Vriendschap zij ons Doel" aan de Paul Krügerkade in Haarlem-Noord. Daar stak een heel legertje jeugdige leden, dank zij de activiteit van het volijverige bestuur, de feesttrompet. Boegsprietlopen en ringsteken, hardlopen en vlaggetjes steken en hoe al die traditio nele kinderspelen mogen heten, werden met veel enthousiasme en dikwijls ook met heilige ernst aan de lopende band afge werkt. En als de gemoederen tengevolge van de inspanning, die deze ontspanning nu eenmaal met zich meebrengt, wat al te ver hit waren, dan was daar altijd een glas li monade of een torentje ijs dat voor de no dige afkoeling en nieuwe moed zorgde. Het zal overigens waarschijnlijk de laat ste keer zijn dat er wat je noemt feest ge vierd wordt in de speeltuin, want zoals de zaken er nu voorstaan gaat „Vriendschap zij ons Doel" binnenkort verhuizen. Het oog is gevallen op het Pretoriaplein, het is alleen maar de vraag of het gemeentebe stuur zijn 'goedkeuring wil hechten aam de huidige plannen. Deze speeltuinvereniging is de enige in Haarlem die haar eigen boontjes dopt. Zij is niet aangesloten bij het Verbond van Haarlemse Speeltuinverenigingen en ont vangt ook geen subsidie van de gemeente. Het ligt ook geenszins in haar bedoeling om ooit subsidie van de gemeente aan te nemen. Zij wil het zelf doen en dat zij daar toe in staat is, heeft zij reeds meermalen bewezen. De draaimolen en de schommels, de wippen en niet te vergeten de puike glijbaan, zijn er gekomen zonder dat de ge meente in de arm werd genomen. Het zijn de leden, de donateurs en enige particu lieren geweest, die hun schouders onder het werk hebben gezet en tot nu toe succes na succes mochten boeken. Aan uitbreiding kan echter in deze om standigheden niet gedacht worden. De speeltuin zelf is te klein om te proberen een ledenlijst van meer dan driehonderd leden samen te stellen. Dat remt natuurlijk enigs zins de mogelijkheden. Geeft het gemeente bestuur echter toestemming dat „Vriend schap zij ons Doel" naar het Pretoriaplein verhuist, dan liggen de uitbreidingsmoge lijkheden voor het opscheppen. Het leden tal zal dan opgevoerd en het spelmateriaal aangevuld kunnen worden. Dan kan ook een lang gekoesterde wens van het bestuur: De Haarlemse recherche heeft de 24- jarige kunstschilder J. P. op zijn werk in Beverwijk aangehouden, als verdacht van verduistering van enige rijwielen. P. zou er een gewoonte van gemaakt hebben rij wielen te huren die hij nog dezelfde dag verkocht. Twee fietsen zou hij hebben ver kocht aan de rijwielhandelaar E. J. O. te Haarlem en de opkoper A. G., eveneens te Haarlem. Tegen O. en G. is wegens heling proces-verbaal opgemaakt. ADVERTENTIE fee MORRIS êcjcïe ifcu iiy! HAARLEM, 14 Augustus 195-1 ONDERTROUWD; 14 Aug., G. Zuiderveld en C. Prent; H. A. Eeltjes en E. M. van Rijswijk; M. Hoogendoorn en T. J. de Jong; A. Goets en M. J. Stevens: H. J. Parson en A. C. Elfering; J. C. Ketting en J. W. Smit. GEHUWD: 14 Aug., J. J. Bellingwout en N. Dikstaal; H. Tibboel en W. Bijnagte; G. F. Burger en E. E. Tismeer; P. J. Mulders en M. Schippers. BEVALLEN van en zoon: 13 Aug., C. J. de GierGeerlings; 13 Aug., H. L. C. van RijnMaaskant; M. VisserKieft; 14 Aug., P, J. Ipenburgvan Zomeren; C. M. Burg houtSchouten. BEVALLEN van een dochter: 11 Aug., D. C. TrompKoks; 13 Aug., W. A. Rijkenberg Clemens. OVERLEDEN: 11 Aug., A. van Baren, 55 j., Wilgenstraat; 12 Aug., E. van Leeuwen, 58 j., Tafelbergstraat; J. Alkema, 81 j., Mid denweg. ADVERTENTIE FEUILLETON door Peter Paul O'Mara 21) Ik veronderstel, dat we dan wel zullen moeten rijden, zei hij. Amerikaanse vrou wen zijn toch werkelijk volkomen nutte loos. Ga mee, het dichtstbijzijnde station van de ondergrondse is maar drie blokken verder. Anne aarzelde. Zelfs drie blokken scheen haar een heel eind, met het oog op de con ditie waarin haar voeten zich bevonden. Er is een taxi-standplaats net hier op de hoek zei ze bijna verlegen. Hij maakte een geluid, dat alleen maar ls een soort gesnuif kon worden uitge legd. Die twintigduizend dollar omvatten geen taxiritten, deelde hij haar mede. Zij liepen naar de ondergrondse...... Het restaurant was erg lawaaierig. Lars kende er blijkbaar iedereen die er zat, zowel mannen als vrouwen, en zij schreeuwden elkaar allemaal opmerkingen toe van de ene tafel naar de andere, •n hel Zweeds, niel in het Edge's Anne die er geen flauw idee van had wat er gaande was, kon alleen maar eens zenuw achtig glimlachen als zij zag dat iemand de bouw van een clubgebouwtje, wellicht vervuld worden. Tot nu toe is de gemeente deze vereniging altijd ter wille geweest en het hoeft nauwelijks enig betoog dat men ook ditmaal op veel medewerking ver trouwt. De feestvierende jeugd heeft gisteren echter niet kunnen merken dat hun toege wijde bestuur in spanning zit. Wel zullen zij tot de ontdekking zijn gekomen dat niets is nagelaten om hen een prettige dag te bezorgen, 's Morgens om half elf begon het al met allerlei aardige wedstrijden voor de kleintjes. En 's mididags kwamen de groten aan de beurt met spelen waarbij behendig heid en soms zelfs moed een eerste vereiste waren. Het boegsprietlopen bleek een min der eenvoudige zaak. dan men op het eerste gezicht vermoedde en voor het ringsteken was meer nodig dan een paar goede ogen alleen. ADVERTENTIE B. en W. van Zandvoort stellen de raad voor de gastarieven met ingang van 1 Sep tember te verhogen met een cent per ku bieke meter. Verhoging per 1 Augustus, welke door de minister was toegestaan, bleek om administratieve redenen niet mo gelijk, terwijl bovendien de gemeente Haarlem de verhoogde gasprijs ook een maand later, dus eveneens per 1 Septem ber, in rekening gaat brengen. In verband hiermede worden de gasprij- zen in Zandvoort met ingang van laatst genoemde datum als volgt: enkel tarief 16% et., over de muntmeter 17 ct., vast rechttarief t.m. klasse 13: 14 cent, idem klasse 14: 13 cent, verwarmingstarief 14 cent en industrietarief 11% cent. De commissie voor Sociale Zaken en be drijven heeft zich met deze gasprijsver- hoging accoord verklaard. (Bij informatie bleek ons, dat het nog niet zeker is dat de gasprijs in Haarlem reeds in September zal worden verhoogd. Wel bereiden de betrokken wethouders een verhoging voor over de omvang daar van staat ook nog niets vast doch het is niet uitgesloten, dat het voorstel daartoe niet in de raadsvergadering van 29 Augus tus aan de orde zal komen. Zoals men weet kan de verhoging voor particuliere ver bruikers pas ingaan bij de eerste meter opneming nadat de raad tot de verhoging heeft besloten. Red.) ADVERTENTIE risico mei alkalivrij voor alles en nog watis mij te gortigzegt de text iel man de ragfijne Vivalon-vlokjes is garant voor ruisende zij en heldere kleuren sop van Aan de inter-geallieerde zwem- en polo kampioenschappen voor militairen, welke volgende week in Stockholm beginnen, zul len verscheidene Haarlemse zwemmers deel nemen. Zij zijn met andere Nederlandse deelnemers sedert Maandag in een trainings kamp in de Ripperda-kazerne te Haarlem bijeen, om zich voor te bereiden voor de strijd. Iedere ochtend oefenen zij in Stoop's Bad te Overveen en als er des avonds gele genheid is een oefenpartijtje te spelen of aan een wedstrijd deel te nemen dan doen zij dat. Dat was bijvoorbeeld Dinsdagavond het geval. Militairen startten in het nummer 5 maal 50 meter vrije slag estafette en eindig den voor Haarlem en Derby in 2 min. 27.2 sec. Vanavond wordt in Stoop's Bad tegen HVGB een waterpolowedstrijd gespeeld. Ook zullen zij Vrijdagavond in Velserend uit komen. Chef d'équipe is eerste luitenant H. W. Handgraaf, onder wiens leiding de training geschiedt. Maandag vertrekken de officials en zwemmers van het vliegveld Valkenburg per vliegtuig naar Zweden. Leider van de ploeg is majoor Bol en als vertegenwoordiger van de KNZB treedt de heer Dogger op. De Nederlandse ploeg bestaat uit: Tjebbes (HPC) en Siegenthaler (De Vest), 100 meter vrije slag; Lablans (DWT) en Slooter (RZC). 200 meter schoolslag; Rol (DJK) en Hoekstra (HVGB), 100 meter rugslag; Tjebbes (HPC) en Dikstaal (Het IJ), 400 meter vrije slag; Van Rijk (DJK) en Hoekstra (HVGB). 1500 meter vrije slag; Rol (DJK), Dikstaal (Het IJ) en Tjebbes (HPC), drie maal 100 meter wisselslag estafette: Nijenhuis (HVGB), Van Rijk (DJK), Siegenthaler (De Vest) en Tjebbes (HPC), 4 maal 200 meter estafette. De poloploeg zal uit de volgende spelers worden samengesteld: De Bood (Het IJ), Ruimschotel (HZ en PC), Spierenburg (ZIAN), Dikstaal (Het IJ), Hoekstra (HVGB), Keetelaar (De Robben), Nijenhuis (HVGB) en Klaren (Dolfijn). De vicaris-generaal van het bisdom Haar lem, mgr. N. L. A. Ammerlaan, die enige tijd geleden moest worden bediend nadat hij een hevige hartaanval had gekregen, is hedenmorgen bpnieuw door een hartaanval getroffen. De aanval duurde meer dan een uur. De dokter verklaarde dat de toestand van mgr. Ammerlaan zeer critiek is. In Stoop's Bad oefenen de polospelers onder leiding van luitenant Handgraaf. Zij vormen een kring en werpen elkaar de hal toeom het werpen en vangen goed „onder de knie" te krijgen. DE KANAALWEDSTRIJD VAN DE DAILY MAIL. De start voor de door de Daily Mail uitgeschreven Kanaalovertocht is voor de derde maal uitgesteld. Slechte weersomstandigheden zijn oorzaak. dat Woensdagmorgen niet is gestart. Donderdag morgen om halfzes hoopt men te water te gaan voor de wedstrijd. Heden herdacht de heer W. Lieverst de dag dat hij veertig jaar geleden bij Haas' Azijn- fabrieken N.V. te Haarlem, als azijnmeester in dienst trad. De jubilaris, vergezeld van zijn vrouw en naaste familie, is 's morgens op het kantoor door de heren R. Schönhuth en Van Zeben namens de directie en het personeel toe gesproken. De vele waarderende woorden gingen ver gezeld van het gebruikelijke geschenk onder couvert en andere nuttige cadeaux. Het bestuur van de Bond van Bloembol lenhandelaren heeft zijn leden een circu laire gestuurd, waarin het mededeelt dat dr. A. J. Verhage zijn benoeming tot voor zitter van de Bond niet aanvaardt. Daar de bollenhandel het thans te druk heeft met het exportseizoen, stelt het be stuur voor eind September een ledenver gadering te houden, waarop de voorzitters verkiezing opnieuw aan de orde komt. Dinsdag heeft de kustvaarder „Holland" zijn technische proefvaart op de Noordzee gemaakt. Het 380 ton metende schip is in de korte tijd van drie maanden gebouwd bij de Holland-Nautic aan de Spaarndam- merweg te Haarlem, in opdracht van de heer R. Holwerda in Heerenveen. Begin Mei werd de kiel gelegd en op 4 Juli kon het schip reeds te water worden gelaten. De spoorwegrecherche heeft in samen werking met de Haarlemse recherche de vijftigjarige machinist der Nederlandse Spoorwegen C. B. gearresteerd. Hij wordt er van verdacht in zijn functie van be stuurslid der Spoorwegreisvereniging vrij aanzienlijke verduisteringen te hebben ge pleegd, door de bijkomende kosten van vrij-vervoerbiljetten te verhogen en ten eigen bate aan te wenden. De verduistering loopt in de honderden guldens. In zijn wo ning heeft de politie een aanzienlijk bedrag aan Nederlands geld aangetroffen en in be slag genomen. Voorts werden honderden Belgische en Franse francs in beslag ge nomen. De vier Heemsteedse trekkers Hopman Leo Bakker, Douwe Harm van der Meer, Jan Weesie en Piet Hart, die begin Augus tus per auto naar de zevende Wereld jamboree zijn vertrokken, hopen Zaterdag middag ongeveer vijf uur in het groeps- kwartier aan de Cruquiusweg terug te zijn. Zij beleven een prettige vacantie. De tocht naar Bad Ischl had een vlot verloop. Daar werden zij in het gastenkamp onderge bracht. Zij maakten kennis met Lord Row Allen, chief-scout van Engeland en Robert Baden Powell, de zoon van de overleden chief scout. Aan de kampen werden bezoe ken gebracht en de Heemstedenaren hebben bijzonder genoten van de verrichtingen van de-Nederlanders. De boot voer weg van het vreemde eiland. Ze waren nu weer gerust en allemaal veilig bij elkaar. Ze praatten nog wat over die rare mannetjes op het eiland. Wat die toch eigenlijk tegen hen hadden, begrepen ze niet. Ze hadden die koning toch geen kwaad gedaan? „Ik vond ze er maar raar uitzien", zei Bunkie. „Met hun lange halzen en ronde lijfjes". „Maar je vond het toch niet leuk, dat ze je te pakken kregen, hè?", zei Oepoetie. „Nee, helemaal nietik was bang voor die gevangenis, waarheen ze me wilden brengen!" „Nou, we hadden je daar ook nog wel uitgehaald, hoor!", zei Rick. „Al hadden we 't hele eiland onderstboven moeten toveren!" Ze waren zo langzamerhand al 'n heel eind weggevaren. Toen keek Rick met 'n bedenkelijk gezicht naar de lucht. „Ik weet het niet, maar. die wolken bevallen me niet!", zei hij. „Als ik me niet vergis, kon het weieens lelijk vjeer worden!" Ja, daar zag het naar uit. Grijze, donkere wolken pakten zich samen aan de hemel. De minister van Binnenlandse Zaken heeft destijds aan de heer L. K. Arkema, inspecteur der P.T.T. te Haarlem, ontslag verleend op grond van de overweging, dat diens houding tijdens de bezetting zodanig is geweest, dat hij in zijn betrekking niet kon worden gehandhaafd. De Kroon heeft thans dit besluit vernie tigd uit overweging, dat de gezamenlijke gedragingen van de heer A. geen grond geven voor het oordeel, dat zijn houding in de bezetting zodanig is geweest, dat hij in zijn betrekking niet kan worden ge handhaafd. Een 72-jarige dame is gisteravond in de Jordensstraat te Haarlem door een onbe kende man van haar handtasje, waarin ongeveer veertig gulden zat, beroofd. De dader was klein en gezet, ongeveer dertig jaar en blootshoofds. Hij droeg een donker colbert costuum. Tijdens de afgelopen nacht is ingebro ken in het kantoor van de firma Hin, Zijl- weg 142. De daders sloegen op de vlucht toen de concierge om ongeveer half twee het ongewenste bezoek opmerkte en alarm sloeg. Een van hen verdween in de Delft straat, de andere ontsnapte via de Juliana- laan. Het is nog niet bekend of er iets wordt vermist. Een commissie uit Gedeputeerde Staten van Noordholland heeft in de hal van het Stadhuis in een openbare vergadering, welke onder leiding stond van mejuffrouw mr. E. Ribbius Peletier, reclamanten de ge legenheid geboden hun bezwaarschriften tegen de uitbreidingsplannen „Omgeving Zijl weg" en „Bloys van Treslonglaan", vastgesteld bij raadsbesluit van 26 Juli 1950, mondeling toe te lichten. De heer J. Torna, voorzitter van de Haarlemse Groen ten- en Fruitveilingvereniging, deelde mee, dat bij aanleg van die Bloys van Treslong laan niet-vervangbare cultuurgronden ver loren gaan. Verder worden bedrijven ver snipperd. Is het niet mogelijk de laan in de duinen te projecteren of langs de Hout- vaart? In het laatste geval gaat er wel cul tuurgrond verloren, doch de bedrijven wor den niet versnipperd. Daar het niet te ver wachten is, dat de overheid door de finan ciële toestand spoedig zal overgaan tot aan leg van de weg gaf spreker in overweging de plannen uit te stellen. Dan kan de zaak nader bekeken worden. Mr. T. A. M. A. van Löben Seis trad op als vertegenwoordiger van de heren G. W. en W. G. Tweehuysen (vader en zoon). Eerstgenoemde is eigenaar van gronden bij de Zijl weg en de ander had een garage, welke in 1944 door de Duitsers afgebroken is. Het liefst zou de zoon wensen, dat het bedrijf op de oude plaats opgebouwd wordt. Thans is het elders gevestigd, doch de plaats is niet zo gunstig. De heer Twee huysen heeft genoegen genomen met de nieuwe plaats, op het uitbreidingsplan aangegeven, doch de adviseurs van de pro vincie zijn van mening, dat de plaats uit verkeerstechnisch oogpunt niet geschikt is. Daarmee is spreker het niet eens. Hij hoopte, dat met de uitvoering van het plan niet te lang gewacht wordt en daarbij her innerde hij aan het lange uitblijven van het plan voor Kennemerland-Zuid, dat met dit uitbreidingsplan verband houdt. Voorts zette mr. Van Löben Seis bezwaren uiteen over de te verwachten vergoeding van de cultuurgronden. De beslissing van Gedeputeerde Staten volgt later. M^es Bouhuys terug Met de „Indrapoera" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, die gistermiddag met 115 passagiers uit Indonesië aan boord in het vaderland terugkeerde, arriveerde ook de jonge dichteres Mies Bouhuys, die twee jaar geleden de Reina Prinsen Geerligsprijs verwierf voor haar bundel „Ariadne op Naxos". Tijdens het verblijf van mr. Mo hammed Roem als Hoge Commissaris in Nederland was zij gouvernante van diens kinderen. Als hofmeesteres van de Lloyd maakte zij de reis naar Indonesië, waar zij de gast van de familie Roem was. Zij ver klaarde buitengewoon geestdriftig te zijn over haar bezoek aan Indonesië, speciaal over haar reis naar Bali. Op de „Indrapoe ra" heeft zij zich voornamelijk met de kinderen van de passagiers bezig gehouden, maar ook vond zij er tijd om een groot deel van een jeugdboek te voltooien, waarvan de titel nog niet vast staat. Zij heeft daarin ervaringen verwerkt, die zij met de kinde ren van mr. Mohammed Roem heeft op gedaan. BINNENLAND Men is erin geslaagd om de jeugdher- berg „De Scheldestroom" te Vlissingen nog voor het einde van dit vacantieseizoen in orde te maken. Het gebouw (de voormalige Willem III-kazerne) heeft enige tijd als te- huis voor ouden van dagen en als internaat voor leerlingen van de zeevaartschool dienst gedaan. In de heden gehouden trekking der Staatsloterij is op nummer 4610 een prijs van f 15.000 gevallen. In een spinnerij te Tilburg is een 23- jarige arbeider door een drijfriem meege sleurd en zo ernstig gewond, dat hij reeds was overleden toen men de machine had stilgezet. Op het strand bij Koudekerke is het stoffelijk overschot van een 37-jarige Am sterdammer aangespoeld, die vermoedelijk elders aan de Nederlandse kust of aan de Belgische kust bij het baden is verdronken. Op het bedrijf van de pluimveehouder H. Taams te Den lip is pseudo-vogelpest ge constateerd. Ongeveer 1600 kippen zijn in het destructorbedrijf te Purmerend vernietigd. In Delft zijn twee dochtertjes van de familie Groenewegen aan de Delfgauwseweg uit het raam van de bovenverdieping geval len. Het 3-jarige meisje werd ernstig gewond en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Haar 2-jarig zusje, dat op haar was gevallen, liep minder ernstig letsel op, HAARLEM EN OMGEVING De audiënties van de Commissaris der Koningin van Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, van 23 en 30 Augustus en 6 September zullen komen te vervallen. Voor het examen tekenen M. O. acte M b is geslaagd mej. A. M. v. Steenwijk te Heemstede. ADVERTENTIE Pleidooi voor Wereldregering Voor een kort bezoek vertoeft thans in ons land mr. Julian Snow, lid van het Engelse lagerhuis, een van de promotors voor een wereldregering en als zodanig lid van de „Parliamentary group for World Government". Hij is mede-organisator van de eerste parlementaire conferentie voor wereldregering, die van 24 tot 29 Septem ber te Londen zal worden gehouden. Tot het deelnemen aan deze conferentie zijn uitnodigingen gericht aan tal van leden der volksvertegenwoordigingen en andere invloedrijke personen over de gehele wereld, met uitzondering van Rusland en zijn satellietstaten. Van ongeveer 100 der geïnviteerden, uit 15 landen, was einde Juli een gunstig ant woord ontvangen. Op een te Amsterdam gehouden perscon ferentie heeft mr. Snow medegedeeld, dat het antwoord van de Nederlandse uitgeno digden de organisatoren heeft teleurge steld. Het doel van mr. Snow's bezoek is dan ook te trachten alsnog enige Neder landse parlementsleden en andere belang rijke persoonlijkheden te bewegen naar de Londense conferentie te komen. „Hoezeer wij kunnen begrijpen" aldus mr. Snow „welke de beweegredenen zijn geweest, wij achten de conferentie en de aanwezigheid van Nederlanders daarbij van zo groot belang, dat wij persoonlijk contact hebben gezocht. Wij hopen van het Nederlandse volk ook steun te zullen on dervinden voor ons streven. Er is alle reden ook het Nederlandse volk er van te over tuigen dat een wereldregering noodzakelijk is. Wij moeten aan Rusland tonen dat een uitmuntend functionnerend economisch wereld-systeem mogelijk is, zodanig dat Rusland daarin zal willen samenwerken met alle anderen." Mr. Snow vervolgde: „De veranderingen in de wereld zijn van dien aard, dat als wij niet een goed tech nisch productie- en distributie-apparaat bereiken, het communisme voor talloos velen aantrekkelijk wordt." „Voor het succes van de gewenste wereld federatie moet" aldus mr. Snow „worden voldaan aan vier minimumvoor waarden: Er moeten komen met wereld autoriteit beklede controle-apparaten voor bewapening, atoomenergie, voedsel en grondstoffen en ten slotte moet er zijn: een wereldpolitiemacht. Het doel „vrede" moet en kan worden bereikt door een bovenpartijdige wereld federale regering". President van „The Parliamentary Group for World Government" is Lord Boyd Orr directeur-generaal United Nations Food and Agricultural Organisation 1946-47, winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede 1949. naar haar keek. Zij zou niet hebben kun nen zeggen, wie een vriend van Lars was en wie niet en hij deed ook niet de minste moeite om het haar te vertellen. Het voedsel was goed en het was er in overvloed. Anne, die naar het smorgasbord gebracht werd, dacht dat dit het gehele diner was en nam een veel te grote portie, ofschoon nog bij lange na niet zoveel als de andere gasten. Het gevolg was echter, dat toen het werkelijke diner opgediend werd, zij er in ontsteltenis naar zat te kijken en stomverbaasd was te zien, hoe anderen en zelfs vrouwen, die nog veel kleiner waren dan zij, er met smaak in hapten. Lars merkte eindelijk op dat zij geen noemenswaardige vorderingen maakte met haar gebraden eend. Wat is er?, vroeg hij. Is het niet goed? Zij schudde het hoofd en trachtte te glimlachen. Het is alleen maar, dat ik al veel te veel gegeten heb Ik heb geen trek meer. Amerikaanse vrouwen!, zei hij voor de tweede keer die avond en hij wees met zijn mes naar de open kraag van haar fluwelen japon. Moet je dat zien! Vel over been. Weer steeg de verontwaardiging in Anne omhoog. Kijk eens naar die vrouw daarginds, zei zij. Die met dat geverfde haar Zij is nog magt Her dan ik en zii eet ais twee varkens. Lars keek en wendde zich met gefronste wenkbrauwen weer tot haar. Dat is de vrouw van een vriend van mij, zei hij koeltjes. Het kan me niet schelen, wiens vrouw zij is! Tot haar verbazing bemerkte Anne, dat zij bijna op het punt stond om te gaan huilen. Zij eet toch als twee varkens. en dan nog gulzige varkens op de koop toe. Een ogenblik fronste hij de wenkbrau wen, maar begon toen plotseling hard te lachen. Hij gooide zijn markante kop ach terover en het gelach, dat hem uit de keel kwam, klonk als het gelui van een grote bel. De andere aanwezigen in het vertrek {(taakten hun gesprekken om naar hem te kijken. Nadat het eten afgelopen was, gingen zij niet heen. Het lokaal scheen zowel een soort club te zijn als een restaurant en toen de weinige vreemden, die er waren, vertrokken, schoven de vaste bezoekers dichter bij elkaar en begonnen te drinken. Lars dronk de een of andere kleurloze vloeistof, waarvan hij Anne een glas op drong. Zij was niet in staat er meer dan een klein slokje uit te nemen. Daarna kon gij alleen maar rustig zitten luisteren en hem vele glaasjes van het goedje zien op drinken, zonder dat het blijkbaar enige uitwerking op hem had, terwijl men lang zamerhand de rook in het vertrek wel kon snijden. De gehele avond begon langzamerhand op een droom te lijken Of leek het soms meer op een nachtmerrie, vroeg Anne zich af. Zij was er niet zeker van. De tijd scheen stil te staan en zij had er niet het flauwste idee van of het half negen was of midder nacht. Het gesprek, dat gevoerd werd in een taal die zij niet verstond, scheen toch tot op zekere hoogte voor haar begrijpelijk te zijn. Zij had het gevoel, dat als zij er zich slechts sterk genoeg op concentreerde, zij best zou kunnen begrijpen, waar het gesprek over liep. Zij merkte, dat zij lachte als de anderen lachten en dat zij ernstig keek als zij het ook deden. Slechts één keer gedurende de gehele avond draaide Lars zich om en wendde zich i'echtstreeks tot haar. Je amuseert je, zei hij. Het was geen vraag, maar een mededeling. O, ja!, gaf zij ten antwoord. Hij wendde zich bijna onmiddellijk weer af. Zij kreeg de gouden glans van zijn pols horloge in het oog en zich voorover bui gend, duwde zij zijn mouw even terug om er op te kunnen kijken. De wijzers stonden op tien minuten over twee en een ogenblik bleef zij er als ongelovig naar staren. Toen schudde zij hem bij de arm, trachtend zijn aandacht te trekken. Eindelijk keerde hij zich ongeduldig tot haar. Wat is er? Het is zo laat, zei zij, als verontschul digend. Ik moet nu werkelijk weg! Nog niet, zei hij. Wij zijn in een dis cussie gewikkeld. Maar ik moet werkelijk weg! Ik moei morgenochtend weer op om aan het werk te gaanen Beth zal dodelijk ongerust zijn. Het gaat haar niets aan, hoe laat je thuis komt. Wacht nog maar even. Hij verdiepte zich weer in zijn gesprek en het was bijna drie uur voor hij eindelijk aarzelend opstond en haar jas voor haar ophield. Tegen die tijd was zij bijna ont komen aan de halve droomtoestand, waar in haar geest de gehele avond als het ware gevangen had gezeten. Zij moest voortdu rend aan Beth denken, die natuurlijk niet zou hebben kunnen slapen. Toen zij op het trottoir stonden, zag zij, dat het was begonnen te regenen. Zij bleven een ogen blik onder het zonnescherm staan en toen zij de koele, heldere nachtlucht had inge ademd, kwam Anne plotseling tot de con clusie, dat zij verschrikkelijk nijdig was. Zij trok haar kraag omhoog, zodat er geen regenspatten op de rode jurk zouden val len. Je zult even de straat op moeten gaan om een taxi te vinden, zei zij. Ik zal hier wel wachten. Ik kan mij geen taxis veroorloven, zei hij. Het is maar een paar blokken naar de ondergrondse en een beetje regen zal je geen kwaad doen. Zoek een taxi, zei zij gebiedend. Ik zal wel betalen. Hij keek een ogenblik nijdig op haar neer en voor een moment dacht zij, dat hij zou weigeren. Toen keerde hij zich echter plotseling om en liep de straat af Terwijl hij weg was en zelfs nadat hij met de taxi terug gekomen was en zij door de verlaten, beregende straten reden, bleven haar woede en afkeer tegen hem en wakkerde zij die zelfs aan met de herinnering aan de vernederingen, die zij de gehele avond had moeten slikken. Tegen de tijd, dat zij haar huis bereikt hadden, verachtte zij zichzelf, dat zij iemand toegestaan had, haar op een dergelijke manier te behande len en zij was vast besloten hem niet weer te zien een besluit, waarin zy nog ge sterkt werd door het feit, dat hij geduren de de gehele rit gemelijk zwijgend in de taxi gezeten had. Toen zij voor haar huis stilhielden, boog zy zich voorover, betaalde de chauffeur en gaf hem demonstratief een dollar fooi. Lars protesteerde niet, maar stapte uit en hield het portier voor haar open. Wacht even, zei hij tegen de chauf feur. Ik ben meteen terug. Hij volgde Anne de stoep op en zij be merkte, dat zij trilde van woede. Dus heb je besloten, dat je toch wel een taxi kunt betalen om naar de stad terug te gaan, zei zij op onderdrukte toon. Hij haalde onverschillig de schouders op. Waarom niet? Jij hebt hem al voor beide ritten een fooi gegeven. Hier laat mij dat even doen. Hij nam de voordeursleutel uit haar bevende hand, stak die in het slot en hield de deur voor haar open. Hij maakte aan stalten om haar te volgen in de kleine vestibule, maar zij keerde zich om en versperde hem de weg. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6