"Thee" serviezen Manfield a Manfield Acteur Louis Jouvet in zijn theater te Parijs overleden De zwaarste taak van de gemeente zorg voor verwaarloosde kinderen 13 60 OPENT Kort en BondigT HAARDEN en HAARDKACHELS 5 Haarlemse instelling voor kinderverzorging bracht verslag uit over 1950 Kind gered Burgerlijke stand van Haarlem fren-Sewicc Ds. D. E. Boeke 70 jaar Spaar saldi ook in Juli gedaald Wandeltochten van „Viribus-Unitis,, Cricket Vijfde testmatch EngelandZuid-Afrika Werk van oudere levenden klaar voor de Biennale Conferentie studentenpers Vechtpartij in café voor de rechter beslecht Schipbreuk van de „Caro Scheepvaart VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het verslag van de Haarlemse gemeen te-instelling voor kinderverzorging over 1950 biedt, evenmin als in andere jaren, een erg opwekkende lectuur. Ook als men oog heeft voorde gevallen waarin de toekomst van een onder voogdij gestelde jongen of van een onder toezicht slaand meisje er niet ongunstig uitziet, dan houdt men als herinnering de slotzin van de beschrijving van een aantal andere pupillen, die óf sceptisch luidt: We zullen het beste er maar van hopen" óf „Veel aspecten voor de toekomst biedt de jongen niet". De koele cijfers uit het verslag geluk kig ver in de minderheid tegenover de menselijke woorden waarmee de verschil lende moeilijke gevallen worden getekend - tonen aan, dat het aan/tal kinderen dat onder voogdij staat 275 bedraagt tegenover 258 aan het einde van 1949. Het betreft 170 jongens en 105 meisjes. Het totaal aantal verpleegdagen bedroeg 95473, waarvan in gezinnen 55690 en 39783 ;B gestichten. De rekening over het afgelopen jaar toont aan dat de Rijkssubsidie f 147.853,66 bedraagt en die van de gemeente f59.014,39. Het bestuur schrijft in het algemeen over de kinderen: „Als wij in het oog houden, dat onze kin deren pleegkinderen zijn en buiten het eigen milieu verzorgd moeten worden, dan maken zij het over het algemeen toch wel <oed. Wij hebben de overtuiging dat zowel pleegouders als leiders en leidsters van in ternaten en gestichten alles in het werk ■•tellen om de kinderen het gemis van het eigen ouderlijk milieu te vergoeden. Van zelfsprekend weten de kinderen dit niet altijd naar juiste waarde te schatten. Mis schien zal door pleegouders ook nog wel eens een verkeerde houding aangenomen porden, omdat men juist van deze kinderen graag dankbaarheid verwacht. Men beseft aog niet al/tijd, dat de meeste kinderen bui ten hun eigen schuld in deze omstandig heden zijn geraakt en dat, hoe slecht het ouderlijk milieu ook was, het kind niet ver dragen kan, dat door anderen daar iets minder gunstigs van gezegd wordt. Vooral grote kinderen kunnen zich dikwijls heel moeilijk aan de veranderde omstandig heden aanpassen". Grote financiële offers Gedurende het verslagjaar werden niet minder dan 49 kinderen aan de zorg van de instelling toevertrouwd. Hieronder be vindt. zich een vrij groot percentage, waar voor geen rijkssubsidie genoten kan wor den. De geestelijke gesteldheid van deze nieu we kinderen is verschillend, er zijn zeer moeilijk opvoedbaren onder, debielen, maar ook kinderen, die in staat zijn meer uitgebreid onderwijs te volgen. Het vinden van een goede oplossing voor al deze nieu welingen gaat met grote financiële offers gepaard. Evenals verleden jaar maakte men een dankbaar gebruik van de in Haarlem ge vestigde gemeentelijke kinderhuizen en enige zeer goed geoutilleerde particuliere tehuizen. Voor grote jongens, die obser vatie behoeven, wordt gaarne gebruik ge maakt van het observatiehuis van de ver eniging „Hulp voor Onbehuisden" te Am sterdam. Door gebrek aan gestichtsruimte voor afwijkende kinderen is het soms moeilijk het advies, door de staf van het observatiehuis uitgebracht, op te volgen. Daarom komt het voor, dat kinderen eigen lijk nodeloos lang in dit huis moeten blij - ven, Goede gezinnen moeilijk te vinden Daar de Instelling op het standpunt staat, dat in de meeste gevallen aan gezinsver pleging de voorkeur moet worden gegeven boven gestichtsverpleging, wordt zoveel mogelijk getracht de kinderen in geschik te pleeggezinnen onder te brengen. Het vinden van goede gezinnen is echter uiterst moeilijk. Enige malen is getracht per advertentie pleegouders te zoeken, de resultaten hiervan waren echter wel uiterst gering. Of men wil een kind, dat men kan „adopteren" of men biedt een kosthuis aan. Van beide categorieën kan de instel ling geen gebruik maken. De gemachtig den in Gelderland slagen er in de regel wel in goede gezinnen te vinden. De in- speetrice, die met de zorg van een bepaald kind belast is (iedere sociale werkster Twee Haarlemse vissers schrijven ons lat zij in een roeiboot visten in de Liede onder Spaarnwoude. Er passeerde een roei boot met vier volwassenen en enige kinde ren. Even later klonk een gil en hulpgeroep: een kind in het water! Dadelijk haalden de vissers de hengels binnen en roeiden naar de plek om hulp te verlenen. Zij smaakten het genoegen het kind, dat een handje boven water stak te redden. De kleine drenkeling werd aan de moeder terugge geven. Maar die vond zo schrijven de vissers het niet eens nodig om ons te be danken. Tot zover deze vissers. Wij begrijpen hun ontstemming. Het is evenwel mogelijk dat de moeder door het gebeurde wat over stuur geraakt is en haar nalatigheid nu zelf betreurt. ADVERTENTIE Geniet nog zomerse dagen van de laatste met baby gekleed door „SCHOUS" en gereden in zo'n ideale Van Delft's Kindèr- of Wandel wagen. Alleenverkoop voor Haarlem en omgev. O. Groenmarkt t6 Haarlem, tel. 11266 xccoxcc HAARLEM, 16 Augustus 1951 GEHUWD: 16 Aug., W. M. La Grouw en M. Korthout; C. de Nieuwe en M. C. de vos; W. J. Hendriks en C. M. Weidema. BEVALLEN van een zoon: 15 Aug., P. Val- bracht—Ides; 16 Aug., J. M. Diekmann— veldhuis: H. Schippervan den Berg; C. A. «angemeijerKarskens. BEVALLEN van een dochter: 13 Aug.. C. V RutteKops; 15 Aug., C. H. JornaZuu- tendonk; M. A. E. Schoolderman—Janssen; Aug, A> M> CL van den Berg—Nijssen» heeft een eigen aantal kinderen) gaat dan nog eens, als alle informaties binnen zijn, met de toekomstige pleegouders praten en brengt rapport uit wanneer zij meent, dat tot plaatsing kan worden overgegaan. On danks al deze voorzorgsmaatregelen, blijkt in de praktijk, dat men er dan toch nog niet is. Helaas staan de kinderen, die aan het ouderlijk milieu onttrokken zijn, in de regel vol wrok en argwanend tegenover alle met hen te nemen maatregelen. Veel tact en geduld, zowel van de zijde van de pleegouders als van de met het toezicht belaste persoon, is nodig om het kind de zekerheid te geven, dat het een „haven" gevonden heeft. ADVERTENTIE •VulperiiifMfli'r' - Reparaties Zóchcrsrr.iat 7'! --Tclc/ooii lp 12'' Ds. D. E. Boeke te Haarlem, oud-secre taris binnenland van het Nederlands Bij belgenootschap, hoopt op 23 Augustus zijn zeventigste verjaardag te vieren. Ds. Boeke deed op 5 April 1908 zijn intrede bij de Nederlands Hervormde Gemeente te Eier- land op Texel en bleef daar tot 1 Juni 1916 wegens zijn benoeming tot predikant-evan gelist te Schagen. Van 15 September 1924 tot 1946 is ds. Boeke binnenlands secreta ris van het Nederlands Bijbelgenootschap geweest. Sedert vele jaren woont de aan staande jarige te Haarlem en toont grote belangstelling voor organisaties, in het bij zonder voor de Alle Dagkerk. Uit de door de Nederlandse Spaarbank- bond gepubliceerde cijfers blijkt, dat bij de algemene spaarbanken gedurende de maand Juli werd ingelegd 33.696.844 en terugbetaald 38.323.280, hetgeen daling der spaarsaldi betekent van 4.626.436. Bij de bankspaarbanken is ingelegd ƒ3.162.936 en terugbetaald ƒ2.971.181, zo dat hier een bedrag van ƒ191.755 gespaard werd. ADVERTENTIE Al verkopen wij geen dure servie zen en al zijn wij geen zaak voor luxe-artikelen, op het gebied van huishoudelijke artikelen hebben wij de beste relaties en zijn zij het die ons in staat stellen thee serviezen te verkopen voor zeer lage prijzen. Onze laatste aanbieding porce- leinen theeserviezen was aanmer kelijk eerder uitverkocht dan wij verwacht hadden. Aan één kant begrijpelijk, want onze klanten weten dat zo'n aan bieding iets bijzonders is; aan de andere kant spijtig, want wij had den graag niemand teleurgesteld. Morgen beginnen wij met de ver koop van deze porceleinen thee serviezen en betaalt U maar voor 6 pers voor 12 pers. 19.60 Wij ontvingen bovendien nog een zending likeurglaasjes, die wij verkopen voor de zelfde oude lage prijs. Ook nu koopt U 3 stuks voor "TV Va Voor 10 gulden cassabons ontvangt U 30 cent terug In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is op het lot nummer 17969 een niet gevallen met een premie van f 3000 voor het laatst uitgekomen nummer. ADVERTENTIE Dinsdag 21 Augustus a*s. l'O u u i? Koningsplein 12 Amsterdam zijn mxiderne scboenzaak AIT UTnds of High grade shoes Jn half sizes aad different fittings SHOES FROM MAKE A GOOD IMPRESSION Factoey at Nonfoaurpron established 1844 „Viribus-Unitis" te Santpoort houdt Zater dag en Zondag wandeltochten van 15, 25 en 40 k.m. door de omgeving vhn Bloemendaal en Santpoort. Evenals andere jaren is ook nu veel zorg besteed aan het parcours. Gestart wordt bij het Provinciaal Ziekenhuis (nieuw gedeelte). De starttijden zijn op Zaterdag tussen 14 en 15 uur. op Zondag tussen 10 uur en half één. Het parcours van de 15 k.m. is als volgt: Axie Bosmanlaan, Bergweg oversteken, hier de aangebrachte pijlen V. U. volgen, Jagt- lust door langs Openluchttheater en station naar Duin en Kruidbergerweg; bij uitgang 1. a. Duinpad naar de „Heerenduinen", daar na Zeeweg, Kievitlaan, Meeuwenlaan, spoor weg over, Ver Loren van Themaatlaan, v. Tuyllweg, Velserbeek, Parkweg, Driehuizer- kerkweg, Waterlandweg, v. Lenneplaan, P. C Hooftlaan, Doodweg, Biezenweg, Hage- lingerweg, Kruidbergerweg, Kerkweg, Bur gemeester Enschedélaan. Middenduinweg, W. de Zwijgerlaan, langs Brederodeweg terug. De deelnemers aan de 25 km. volgen het parcours van de 15 km. tot de Willem de Zwijgerlaan; vervolgens Vinkenbaan, Duin- lustparkweg, J. Verhulstweg, Kennemerweg, Hartenlustlaan, Mollaan, Rijperweg, Korte Pargweg, Midden Duin en Daalse weg. Zo- merzorgerlaan en langs Brederodelaan, Noordlaan en Ewijckweg terug. De deelnemers aan de 40 km. (alleen op Zondag) volgen het parcours van de 25 km. tot de Midden Duin en Daalse weg om ver volgens langs de mooie lanen van Overveen en Aerdenhout-Bentveld via Lijweg II en Manpadslaan door het prachtige park „Groe- nendaal" langs Glipperweg en Heemsteedse Dreef weer uit te komen op de Zandvoortse- laan en vervolgens door Aerdenhout, Els- woutlaan en Bloemendaalse wg terug te gaart. Aan het einde van de eerste dag van de vijfde en laatste testmatch tegen Engeland waren de Zuid-Afrikanen aan de kant gezet voor 202 runs. De Engelsen hadden twee wickets verloren voor 51 runs in hun eerste innings. De gasten, die de toss hadden gewonnen, hielden zich goed tot aan de lunch, alhoewel er slechts in traag tempo gescoord werd. Daarna boekten Freddie Brown met zijn legbreaks en de offspinner Jim Laker succes en namen in 55 minuten zes wickets voor 46 runs. Daarbij was het wicket van Eric Rowan, die lbw. ging op een bal van Brown na 55 runs gescoord te hebben. Zijn broer Athol Rowan en Geoff Chubb zorgden voor een gedeeltelijk herstel. Athol Rowan was de laatste man die uitging voor 41. Van de Engelse bowlers was Laker uitste kend op dreef. Hij nam 4 wickets voor 64 runs. Brown noteerde 2 wickets voor 3»1 runs en Bedser 2 voor 36. Vanmorgen zette May (22 not out) de gisteren afgebroken innings voort met Compton. Op 79 werd May door Chubb gebowld voor 33 runs, waarna Watson inkwam. Toen er 85 runs bijeen waren moest de strijd enige minuten wegens regen gestaakt worden. Compton had 18 en Watson 5 not out. Na de hervatting scoorde Watson in een sneller tempo dan Compton. Om kwart over een had Engeland 95 runs voor 3 wickets. Compton 20 not out en Watson 13 not out. Ds. J. J. ARNOLD NAM BEROEP AAN Ds. J. J. Arnold te Vrouwenpolder op wie een beroep is uitgebracht door de Ger. Kerk onderhoudende Artikel 31 K.O. te IJmuiden heeft dit beroep aanvaard. In Nederland vooral als filmster bekend Donderdagavond is de grote Franse ac teur en regisseur Louis Jouvet, die Dins dagmiddag tijdens een repetitie flauw viel en gedurende bijna vijftig uur in zijn bu reau in het Théatre de l'Athenée bewuste loos heeft gelegen op 63-jarige leeftijd overleden. Jouvet, in 1887 te Crozon in Bretagne geboren, ging na het doorlopen van de middelbare school medicijnen studeren. Hij voltooide deze studie echter niet en sloot zich aan bij een Parijs toneelgezelschap. Zijn eerste bekendheid, verwierf hij zich reeds voor de eerste Wereldoorlog in het vermaarde Théatre du Vieux Colombier. In 1922 volgde zijn benoeming tot direc teur van de Comédie des Champs Elysées, in 1934 werd hij docent aan het Conserva torium voor muziek en dramatische kunst, waartoe hem nota bene in zijn jongelings jaren drie keer de toelating was gewei gerd. Tijdens de oorlogsjaren trad hij aan vankelijk met een gezelschap in Zwitser land op en later ging hij als „goodwill- ambassadeur" naar Zuid-Amerika. Na de bevrijding was hij geruime tijd adviseur van de Comédie Francaise en oogstte hij grote successen op het festival in Edin burgh en in de Verenigde Staten. Intussen had hij de leiding van het Théatre de l'Athenée overgenomen, waar hij als het ware op de planken is gestorven. Zijn trouwe collega's Pierre Blanchard en Pierre Renoir waren bij zijn sterfbed aan wezig. Giraudoux en Molière Van grote betekenis is de stuwende ar beid van Jouvet voor het Franse toneel geweest, zowel door zijn inspirerend voor beeld als door zijn scherpe inzichten. Hij is de wegbereider en pleitbezorger voor de dichterlijk-ironische Jean Giraudoux ge weest, één der belangrijkste schrijvers voor het theater der laatste tientallen ja ren. Jouvet speelde van hem onder meer: Siegfried, Pétrus, Amphytrion '38, Geen oorlog om Troje, Electra, Intermezzo, On- dine en na de oorlog: De zottin van Chail- lot. Jarenlang heeft hij voorts één van zijn eerste ontdekkingen op het répertoire ge houden: Dr. Knock van Jules Romains, welke hekeling der medische wetenschap hij nog verleden jaar (zij het met weinig succes) in ons land vertoonde. Ook in de stukken van Marcel Achard bijvoor beeld in Jean de la lune vervulde hij hoofdrollen. Bovendien trok Jouvet sterk de aandacht door zijn van frisse geest ge tuigende pogingen om de speeltrant der stukken van Molière te vernieuwen. Veertig films In Nederland kent men Jouvet in hoofd zaak als filmster. Zijn markant profiel, zijn vaak enigszins sarcastische typeringen mét een ondertoon van melancholie, zijn wat schorre stem bleven lang in het geheugen nawerken. Niemand die bijvoorbeeld „Bal boekje" van Julien Duvivier heeft gezien, zal zijn rol daarin van de aan lager wal geraakte oude man zijn vergeten. Zijn eer ste optreden voor de camera had plaats in 1932, toen hij verscheen in „Topaze". Daarna volgde een verfilming van „Dr. Knock" en van „Nachtasyl" naar het ge- In het Stedelijk Museum te Amsterdam waren gisteren de 45 schilderijen tentoon gesteld, die tezamen de inzending van de Nederlandse regering vormen voor de eer ste Biennale, welke op 15 October in Sao Paulo in Brazilië wordt geopend. Deze werken van „oudere" Nederlandse levende kunstenaars gaan de volgende week scheep. Zoals wij reeds eerder berichtten, bestaat de collectie uit een keuze uit het oeuvre van (in alfabetische rangorde) de schilders: Charles Eyck, Kees Verwey, Jan Wiegers, Hendrik Wiegersma, Matthieu Wiegman en Piet Wiegman. Er is op deze Nederlandse vertegenwoor diging hier en daar enige critiek uitge oefend. Men heeft het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen zelfs beschuldigd van een onberedeneerde voor keur voor schilders wier naam met een W begint, alsof er geen anderen zouden be staan. Een woordvoerder van het ministerie deelde als antwoord hierop mede dat men onmogelijk alle stromingen in de beeldende kunst een kans kon geven om op deze Biennale naar de beschikbare prijzen mee te dingen, want dan zou men mede ge let op de in Sao Paulo aanwezige muur ruimte een vreemd radjetoe hebben ge kregen. De schilders, die ditkeer zijn uit gekozen, kunnen overwegend als expres sionisten worden beschouwd. Naar de ver leden jaar te Venetië gehouden Biennale zijn in hoofdzaak wei-ken van de „magi sche realisten" gezonden: Koch, Willink en Hynckes. Nader vernemen wij dat Charles Eyck bovendien een tweetal beeldhouwwerken zal insturen. Eveneens op eigen gelegenheid nemen verder aan de Biennale deel de Rot terdamse schilders Hendrik de Vos, Elen- baas, Daniel den Dikkenboer en de archi tect Simon Switzar. Dit werk wordt te Sao Paulo echter eerst aan het oordeel van een jury onderworpen alvorens er van toelating sprake kan zijn. Wij hebben reeds bericht dat de Haarlemse tekenaar Auke A. Tade- ma van Braziliaanse zijde de uitnodiging heeft gekregen grafisch werk in te sturen. Tijdens de ééndags-expositie hebben de consul-generaal van Brazilië en de Haar lemse schilder Kees Verwey via de micro foon van Radio Nederland Wereldomroep enkele woorden gesproken, die in Zuid- Amerika zullen worden uitgezonden. De heer Verwey verklaarde dat de Nederlandse schilders zeer verheugd zijn hun werken in Sao Paulo te mogen exposeren en sprak de hoop uit ook eens in de gelegenheid te komen met het werk van de hedendaagse Braziliaanse schilders kennis te maken. In West-Berlijn kwam dezer dagen een aantal studenten-redacteuren uit zestien West-Europese landen bijeen, op uitnodi ging van het blad „Colloquium", van de Vrije Universiteit. Doel van de bespre kingen was het onderzoeken van de toe stand van de studentenpers in de verschil lende landen en het tot stand brengen van een nauwe samenwerking tussen de bladen alsmede een beter contact met de nationale studentenverenigingen. De besprekingen, waarbij de Nederlandse studentenbladen door het Leids Universiteitsblad vertegen woordigd werden, duurden een week en de gestelde doelen werden in bevredigende mate bereikt. lijknamige werk van Maxim Gorki, dat hij kort tevoren in zijn eigen theater als to neelstuk had gespeeld. In totaal werkte hij mee aan ruim veertig films, waarvan de bekendste zijn: Heldenkermis, Hötel du Nord, Alibi, Dröle de drama en Quai des Orfèvres. Maar misschien zijn beste, want meest persoonlijke film was d.e hier te lande veel te kort vertoonde geschiedenis van een Franse toneelschool onder de titel „Ouverture" (Entrée des artistes). Zijn opvattingen over de toneelspeel kunst heeft Jouvet vastgelegd in bet boek je „Reflexions d'un comédien", dat ook een interessant opstel over „de horlogemaker" Beaumarchais bevat. Jouvet was waar schijnlijk wel de grootste vertegenwoordi ger van het type acteurs dat men als „co- mediant" in de beste zin van het woord aanduidt. De man was ten prooi aan alcoholische verhitting. Hij had moeite om de zinken toog te bei-eiken en toen hij er eenmaal was, ervoer hij dat die moeite vergeefs was ge weest. „Ga nou maar rustig naar huis", zei een stem achter de tapkast, „want het is mooi genoeg geweest vandaag". Hij had zich die dag al meer dan eens in het café gelaafd en de kellner vond dat het nu wel letjes was. De bezoeker was echter een andere mening toegedaan en herhaalde zijn dringend verzoek: nog één glaasje dan. Maar de tapper was onverbiddelijk in zijn afwijzing. En toen gingen de poppen aan het dansen: een andere bezoeker schoot ijlings toe en vorderde voor zijn rekening een koel glas voor de dorstige. Nee, zei de kellner. Nee zei ook de kastelein. Nog geen seconde later waren ze volop aan het vech ten. De kellner verloor zijn witte jasje en een overhemd in de strijd, de baas kreeg een paar rake tikken op zijn hoofd, de be zoeker brak een arm en de man waar het om begonnen was hield zijn dorst. Vanmorgen stond het viertal voor de Haarlemse politierechter; de kastelein en zijn kellner als getuigen, de twee anderen als verdachten. Daar lieten zij het gebeur de nog eens de revue passeren en de con clusie van de heren achter de groene tafel was dat de beide bezoekers zich schandelijk hadden gedragen vooral de dorsligaard, die op de „zwarte lijst" staat en niet meer in een café mag komen. Hij kwam daar overi gens toch, want hij had er zo gezegd de schrik in bij de tappers. De officier van Justitie vond dat het maar eens uit moest zijn de verdachte heeft negen nummers op zijn strafblad staan en eiste vier maanden gevangenisstraf, met welke eis de politierechter mee ging. Zijn helper werd, conform de eis, veroordeeld tot 30 boete, subsidiair 18 dagen hechtenis. Bovendien zal hij de kellner 25 schadevergoeding moeten betalen. Onderzoek naar de oorzaak gelast De waarnemend inspecteur-generaal voor de scheepvaart, kapitein ter zee b.d. C. Moolenburgh, heeft last gegeven een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de schipbreuk van het Belgische jacht „Caro", dat op Zaterdag 11 Augustus op het Noorder havenhoofd in Scheveningen te pletter sloeg. Aan boord van het jacht bevonden zich mi'. J. A. W. Burger, lid der Tweede Kamer, en een schipper. De handelwijze van mr. Burger was toen oor zaak. van het ontstaan van velerlei ge ruchten, daar hij, zonder een verklaring te geven aan de havenmeester, in gezelschap van de schipper naar Dordrecht vertrok en ook geruime tijd daarna het zwijgen er toe deed. Onderzocht zal worden waarom geen po gingen werden aangewend een andere ha ven, Hoek van Holland of Hellevoetsluis, binnen te lopen. De waarnemend inspecteur-generaal heeft ook gelast na te gaan wat de lading aan boord is geweest. Een beeld uit de basketballwedstrijd tussen de jeugdploegen van Haarlem en Derby. Alphacea, New York n. Buenos-Aires, 14 170 m. W. Fernando Noronha n. Rio de Janeiro. Amsteldiep, 15 420 ra. WNW Finisterre. Amstelpark, 15 465 m. NW Flores. Arundo, 15 780 m. W. Scillys. Axeldijk, 15 900 m. O. ten N. Cp SRace. Andijk, 15 300 m. ZW ten W. Flores n. Havana. Altaiv, 15 v. Saofranciscodosul te Rio Grande. Alderamin, 15 v. R'dam n. Hampton Roads. Annenkerk, 15 v. R'dam n. Hamburg. Aagtedijlc, 15 te Boston. Aagtekerk, 16 te Hongkong. Aalsdijk, 15 te Houston. Alblasserdijk, 15 te Gravesend. Almkerk. 16 te Hongkong. Aardijk, Rdam n. Golfhavens, verw. p. 17 Azoren Alioth, Buenos-Aires naar Rotterdam, 16 van Rio de Janeiro naar Vitoria. Amstelland, Amsterdam naar Buenos-Aires, 16 van Montevideo. Akkrumdijk, 17 van Hamburg te Rotterdam. Almdijk, Houston n. Rotterdam, 17 v. Antw. Arendsdijk, 16 van Santos naar Rio de Janeiro. Arkeldijk, 16 van Baltimore n. Norfolk. Agamemnon, 16 van Barbados n. Paramaribo. Algenib, 17 te Rotterdam verwacht v. Antw. Alhena, Rdam n. Buenos-Aires, p. 16 Madeira. Alnati, Buenos-Aires n. Rott., 17 Antw. verw. Aludra, 18 v. Newportnews te Rotterdam verw. Bacchus, 14 180 m. O. Abaco. Bandjermasin, 14 v. Hollandia n. Biak. Bantam, Djakarta naar New York, 15 van Bela- waa naar Djiboeti, BINNENLAND De minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, ir. L. A. H. Peters, heeft verge zeld van zijn echtgenote, gisteren en vandaag een bezoek gebracht aan twee van de 25 vacantiekampen van de stichting „Het Vier de Prinsenkind", namelijk die te Montfoort en te Well. In een woning aan de Zuid-Buiten singel in Den Haag werd Donderdagmorgen het bejaarde echtpaar S. bewusteloos aan getroffen. Een gaskraan in de keuken bleek niet goed gesloten te zijn. De 83-jarige heer S. en zijn 79-jarige echtgenote zijn naar een ziekenhuis vervoerd. Voor het leven van de heer S. wordt gevreesd. Hedenavond om kwart over zeven zal de gouverneur van Nieuw Guinea, de heer S. M. L. van Waardenbur,;. via de zender Hilversum II spreken over de situatie en de problemen van Nieuw Guinea. HAARLEM EN OMGEVING Mej. H. P. Preenen, Zuidertuindorplaan te Haarlem, behaalde het diploma broek- en vestenmaakster in het herenmaatkleer- makersbedrijf. ADVERTENTIE GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk Betaling in overleg Billiton, Soerabaja naar Baltimore, 17 rede Sin gapore. Breda, Amsterdam n. Peru. 16 van Balbao naar Buenvantura. Boissevain, 14 van Yokkaichl naar Nagoya. Bloemfontein, Adam n. Beira, 16 te East-Londen Blijdendijk, New York n. Rotterd., 20 17 uur te Antwerpen verwacht. Britsum, nacht 17-18 Aug. van Baltimore te Delfzijl verwacht. Bonaire, Georgetown n. Amsterdam, 15 125 m. NNO Paramaribo naar Pt. Adelgada. Caltex Delft (t) 15 nm. v. Sidon n. Rotterdam- Celebes, 15 van Amsterdam naar Indonesië. Baarn, 15 van Hamburg naar Antwerpen. Callisto, 15 150 m. ZO Bermudas. Chama (t), 15 160 m. O. Amazone. Cleodora (t), 15 175 m. W. ten N. Runsal JebeL Ganymedes, 15 nm. te New-Orleans v. Houston. Congostroorn, 16 van Liboti naar Duala. Cottlca, 16 nam. Madeira verwacht. Cheshire. 15 van Fremantle naar Tandjok Prlok. Diemerdijk, 15 te New Westminster. Delfland, 15 300 m. ONO St. Vincent Kp Verdi. Dalerdijk, 800 m. W. Flores naar Antwerpen. Delf shaven, pass. 16 ten O. Kaap Verd. eilanden Delft, 16 van Cristobal naar Curasao. Enggano, Perz. Golf n. Rdam, 15 nm. te Suez. Eemdijk, 15 v. Galveston. Ena (t) 15 nm. te Curasao v. Maracaibomeer. Erinna (t), 15 ten anker bij Banka. Esso Den Haag (t) 15 120 m. O. ten N. FayaL Etrema (t) 16 v. Amuaybaai te Liverpool. Edam, Rdam n. New York, 17 te Antwerpen. Eendracht, op rede Izmir 17, daarna Kalamata. Farmsum, 15 v. Norfolk n. IJmuiden. Gaasterland, 16 van Santos naar Itajahi. Garoet, 11 te Tandjok Priok. Gooiland, 17 van Buenos-Aires te Amsterdam. Graveland, Adam n. Buenos-Aires, 16 te Santos. Hector, 15 van Algiers naar Patras. Heemskerk, Rotterdam n. Sydney, 15 500 m. W. ten N. li/, gr. Kanaal n. Adeleide. Hestia, 15 420 m. ZZW Flores naar Antwerpen. Ilos, 13 te New York van Caracol. Hecuba, 16, van Pta. del Gada. Haarlem, Cartagena n. Adam, 16 v. Antwerpen. Ittersum, 16 v. New-Orleans naar Nederland. Jagersfontein, Amsterdam n. Beira, 15 600 m. OZO Ascensioneil naar Kaapstad. Jupiter, 15 van Oran naar Bougie. Japara (krl), Rotterdam naar Makassar, pass. 16 16 Guardafui naar Belawan. Kedoe, 12 te Belawan. Kota Agoeng, 12 te New Orleans. Kieldrecht, dss. 16 Minikoy naar Aden. Kota Earoe, Djakarta naar Rotterd., 16 te Aden Kota Agoeng, New-Orleans naar Tandjok Priok, 16 van New-Orleans naar Alexandrië. Klipfontein, 17 van Amsterdam naar Hamburg. Lemsterkerk, Rott. n. Perz. Golf, 16 Basrah verw Loosdrecht, 15 rede Chittagong. Lutterkerk, Calcutta n. Rott., p. 15 Jabal Attair Langkoeas, 15 te Djakarta v. R'dam. Leerdam, 15 v. Philadelphia te Chester. Limburg, 12 te New Orleans. Laagkerk, Rdam n. Perz. Golf, 17 Dubai verw. Laurenskerk, 16 van Londen te Rotterdam. Lawak, 16 van Karachi naar Bahrein. Larenberg, Huelva n. Sluiskil, p. 17 Finisterre. Lieve Vrouwekerk, Perz. Golf n. Rotterdam, 16 te Bahrein. Lindekerk, Rdam n. Basrah, 16 te Genua. Loppersum, 17 van Savona n. Bona. Mentor, pass. 14 Gibraltar naar Oran. Mitra (t) 15 1080 m. WZW Madeira. Macuba t() 15 van Amsterdam n. Curasao. Manoeran, pass. 15 Kp Guardafui n. Melbourne Meliskerk, 15 van Djiboeti naar Kasseir. Mariekerk, 16 v. Brisbane te R'dam. Mataram, 15 v. R'dam n. Liverpool. Metula, 15 v. Philadelphia n. Bombay. Maashaven, pass. 15 Landsend. Mirza (t), 15 60 m. ZW Cyprus. Malvina (t) 16 v. Pt. Moresby te Miri verwacht Mentor, Adam n. Levant, 15 v Oran n. Tunis. Merwede, 15 600 m. NO Flores. Myonia (t) 14 v. Sydney te Brisbane. Modjokerto, 16 van Soerabaja. Marken, 17 van Rotterdam naar Hamptonroads. Maasland, Buenos-Aires n. Adam, 15 te Santos. Nestor, Adam n. Levant, 15 v. Kalybia n. Pyli. Noordam, 15 780 m. O. ten N. Cp Race. Nigerstroom, Adam n. W.-Afrika, 16 te Lagos. Nieuw Amsterdam, New York n. Rotterdam, 17 ca. 5.30 vm. rede Southampton. Oranjefontein. Beira naar Amsterdam, 15 1020 m. ZO St. Helena naar Tenerlffe. Orestes, Montevideo naar Trinidad, 15 240 m. NNO Belem. Ootmarsum, New-Orleans n. Rotterdam, 15 200 m. ONO Kp Hatteras naar Le Havre. Oranjestad, Kingston n. Amsterdam, 15 1020 m. NO Barbados naar Madeira. Po el au Laut, 15 rede Semarang. Prins Willem v. Oranje, 13 te Chicago v. R'dam. Papendrecht (t) 15 300 m. NNO Flores. Prins Willem III, Chicago n. Rotterdam, 15 nm. 780 m. WNW Cp Clear naar Antwerpen. Prins Alexander, 15 950 m. O. Belle Isle n. Antw. 650 m. WNW Cp Clear naar Antwerpen. Prins Willem IV. Rotterdam n. Montreal, 15 700 m. O. ten N. Belle Isle. Pygmalion, 15 720 m. Z. Bermudas. Rotula (t) 13 v. Tampico te Walvisbaai. Rempang, 15 nog rede Taruna. Ruys, Yokohama n. Rio de Janeiro, 15 680 m. NO Mauritius. Rijn, 17 15 uur IJmuiden verwacht v. Zaandam. Straat Malakka, 16 Buenos Aires verw. Straat Soenda, 11 v. Lorenzo Marques. Sloterdijk, 16 van New York te Djakarta verw. Saroena (t) verm. 16 v. Pladju naar Singapore. Scherpendrecht (t) 15 600 m. WZW Flores. Silind'oeng, 15 rede Ambon. Sliedrecht (t) 15 1440 m. NO Antigua. Stad Arnhem, pass. 15 nam. Finisterre. Stad Schiedam, 15 dwars Vigo. Stad Vlaardingen, p. 15 ten W. Vlieland. Sunetta (t) pass. 15 ten N. Laguaira. Sarpedon, Amsterdam n. Maracaibo, 16 v. Cura sao naar Aruba. Soestdijk, 16 van Djakarta te New York. Stad Breda, 18 12 u. te Hull verw., v. Vancouver Stad Haarlem, vertr. 17 v. Adam n. Casablanca. Stad Alkmaar, 16 van Lulea naar Vlaardingen. Tankhaven 3 (t) 15 v. Belawan n. Sungeigerong Tabinta, 15 180 m. NW ten W. Pantelaria. Tasman, 13 van Kobe naar Hongkong. Tiberius, 15 120 m. N. Demerara. Tjitjalengka, 14 te Hongkong van Djakarta. Tarakan, Balikpapan naar Amsterdam, 16 van Djeddh naar Port-Said. Teucer, New York n. Java, pass. 16 Sabang naar Penang. Tiba, Rdam n. Buenos-Aires, 16 dwars Santos. Tjisadane, Rio de Janeiro n. Kobe, 17 Yokohama verwacht. Tjikampek, Kaapstad n. Kobe, 17 Pt. Elisabeth verwacht Tjibesar, Kaapstad n. Kobe, 15 te Singapore. Tabian, Adam n. Antw., pass. 15 Vlissingen. Utrecht, Pac.kust naar Calcutta, 17 te Colombo. Veendam, verm. 17 v. New York n. Rotterdam. Volendam, 17 van Rotterdam te Quebec. Venus, 15 120 m. Z. Finisterre. Weltevreden, 13 v. Baltimore te Houston. Westerdam, 15 540 m. O. ten Z. Cp. Race. Willemstad, 15 180 m. ZZW Fayal n. Laguaira. Zeeland (ssm) v. Amsterdam naar Gdynia. Westerdam, New York naar Rotterdam, 20 5 U. te Hoek van Holland verwacht. Westland, 16 van Amsterdam naar Hamburg.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7