nrnm mmm "•HiHHHfHHi <«7 iffttffH Onttakeld Zand voort te sterk afhankelijk van het weer •Clowntje Rick Amsterdamse Beurs SLEUTEL WEG! Kort en Bondig Laat het verleden rusten GEBOORTEN EN STERFTE Sociale Zaken verhuist wellicht in September BOEKHANDEL VEKO Zeventigjarig bestaan Christ. Drankbestrijding Vijftig jaar kunsthandelaar Dierenoppasser zou olifant mishandeld hebben Gasprijzen in Zand voort per 1 September omhoog Filmmaniakken" in „Jagdlust" NCB-elftal-Free Foresters Het seizoen was niet best Gedaalde koopkracht merkbaar OOK VOOR PRISMA-KIJKERS V erkeersongevallen Haarlemse Kunstgemeen schap voortaan stichting Examens Voor de kinderen Redster en redder verrichtten goed werk Generale Synode der Geref. kerken (art. 31 KO) WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Bk figuurtje vertegenwoordigt 2 eenheden per lOOObwcoers et f950 JAPAN CANADA VEREN. STAT 2XU ■NEDERLAND 22.7 fRANKRaw) 21 SPANJE 1TAUE TWITSERL 1X2 VERKONJNKR 16.1 HVESTDUTTSL 16 mm Op bijgaande beeld-statistiek betreffend de geboorte- en sterfte-percentage's in ver schillende landen springt bij nadere beschouwing direct in 't oog, dat ons land er met het sterftecijfer het gunstigst voor staat, terwijl de geboortes in Japan het hoogst zijn. Opmerkelijk is hierbij ook, wanneer de bevolkingstoeneming in de diverse landen uit de gegevens wordt afgeleid, dat bijvoorbeeld Nederlands bevolking jaarlijks met 150.000 personen toeneemt, terwyl daarentegen Frankrijk, met een bevolking die vier maal zo groot is, er slechts 228.000 personen bij krijgt. Er wordt op het ogenblik naar gestreefd de verhuizing van Sociale Zaken van het Proveniershuis naar het gebouw Raamsingel 2 in de tweede helft van September te laten plaats vinden. Het hangt echter vooral af van de snelheid waarmee P.T.T. er in slaagt de telefoon installatie te monteren, want een gemeente lijke dienst zonder telefoonverbinding en vooral die van Sociale Zaken is natuurlijk een onmogelijkheid. Bestemming van het Proveniershuis Hoewel nog geen beslissing omtrent de be stemming van het Proveniershuis is geno men. bestaat er een goede kans, dat die gedeelten die vroeger tot het hofje behoor den en in de loop- van de tijd door Sociale Zaken zijn „geannexeerd" aan hun oor spronkelijke bestemming zullen worden teruggegeven. Dat zal dus een kleine verlich ting betekenen voor de woningnood onder de categorie ouden van dagen. Velen zullen zich waarschijnlijk afvragen waarom niet alle vrijkomende ruimte voor huisvesting van bejaarden wordt gebruikt. Men zou dan een afgerond complex verkrijgen, waarvan vooral de ligging door de toekomstige be woners zeer op prijs zal worden gesteld. Uiteraard zal de verbouwing aan het oude „Herenlogement" een flink bedrag vergen, maar de gemeenteraad heeft door de aankoop van het nieuwe pand voor Sociale Zaken blijk gegeven wel wat voor een betere huis vesting over te hebben. Het is evenwel de bedoeling in de lokali teiten andere gemeentelijke bureaux te ves tigen, zoals de afdeling Lichamelijke Opvoe ding, die de beschikking zou krijgen over de kamer van de directeur van Sociale Zaken. Slotkoers Openim" gisteren koersen 3-3*4 Ned 194' 83 81 A. K. U 170 170 Lever Brothers 235% 235 Philips Gloeil 165% 165 Ree. Nwe Philips 158% 157 Kon. Petroleum 291% 290 A'dam Rubber 104 101% Holl. Amer. Lijn 175 175 Ned .Scheepv. Unie 140% 139% H. V. A 113% 113% Deli Mij 82% 81% Amsterd Bank 151% 151% Rotterd Bank 153% 153% Twentse Bank 153 153 Anaconda Copper 53% 53% Bethlehem Steel 62 61 Republic Steel 48% 47% Shell Union 74% 75 U. S. Steel 47% 46% Tidewater 50 49 ADVERTENTIE Is alles In orde. mes de boeken 't Wordt zo gemakkelijk uitgesteld. Maar als U lénger wacht, zullen er boeken ontbreken, als de nieuwe cursus begint. Stuur VEKO Uw boekenlijst ZIJLSTRAAT 98 (2e huis vanaf 't Stadhuis) In het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht is hedenmorgen de zeventigste algemene vergadering van de Nationale Christen Geheelonthouders Ver eniging geopend met een rede van de voor zitter, prof. dr. A. H. Edelkoort uit Utrecht. Hij zei onder meer het te betreuren dat niet alle weldenkende mensen de zijde dei- drankbestrijders kiezen en nog meer dat niet alle Christenen dat doen. Ter gelegenheid van het zeventigjarig bestaan der vereniging, die op 18 Mei 1881 is opgericht, herdacht de voorzitter de drie grote voortrekkers ds. C. S. Adama van Scheltema, prof. dr. J. J. P. Valeton en jkvr. M. W. de Ranitz. De voorzitter riep de leden op tot ver hoogde trouw en activiteit. Vijftig jaar kunsthandelaar, meer dan twintig jaar wonende in een van de oude grachtenhuizen in AmsterdamDe heer W .C. A. Huinck, die dezer dagen zeventig jaar wordt, kan over zijn leven als kunst handelaar heel wat vertellen. Talrijke meesters van .de Haagse en Amsterdamse school heeft hij tot zijn persoonlijke vrien den mogen rekenen en ontelbaar zijn de schilderijen van beroemde Franse schilders, die in zijn kunsthandel werden geëxpo seerd en verkocht. Vijftig jaar geleden volgde de heer Huinck zijn vader op in diens kunsthandel in Utrecht en reeds daar specialiseerde de jonge Huinck zich op de aan- en verkoop van Franse impressionisten, die hij een zeer warm hart toedraagt. In 1939 verhuisde hij naar de Herengracht in Amsterdam waar de N.V. Huinck en Scherjon werd opgericht. De heer Huinck was een zeer goede vriend van Floris Verster. Sedert 1917 werd het oeuvre van deze Leidse schilder alleen door de kunsthandel Huinck ver-, kocht. De heer Huinck betreurt het, dat de Hollandse schilders van de Haagse school zo weinig aftrek vinden in het buitenland. Natuurlijk Van Gogh en de laatste jaren ook Piet Mondriaan vinden erkenning bui ten de landsgrenzen, maar een Breitner of een Israëls noemde hij practisch onver koopbaar. Een dierenoppasser van circus Strassbur ger is dezer dagen door de Haagse politie rechter veroordeeld tot zes dagen hechte nis wegens mishandeling van een baby olifant. De directeur van het circus, de heer Karl Strassburger, vernam dit, naar hij gisteren verklaarde, uit een dagblad en was er zeer ontdaan over. Hij heeft een onderzoek laten instellen en de oppasser aangeraden in hoger beroep te gaan. De oppasser zou het dier met de achterkant van een houten borstel op een oog geslagen hebben. Als de verzorger het olifantje in derdaad heeft mishandeld, aldus de heer Strassburger, is er voor hem in het circus geen plaats meer. Het is onjuist, verklaar de de circusdirecteur verder dat het dier blind zou zijn geworden. Enige dierenart sen hebben de olifanten onderzocht en hen allen in perfecte conditie bevonden. De Zandvoortse gemeenteraad heeft gis teravond besloten de gasprijzen met één cent per kubieke meter te verhogen. De verhoging is een gevolg van de stijging der kolenprijzen. Voorts besloot de raad onder meer om aan de afdeling Sociale Zaken een sociaal werkster toe te voegen. De toneelvereniging „Amicitia" van het Provinciaal Ziekenhuis bij Santpoort geeft in haar openluchttheater „Jagdlust" een opvoering van de klucht „Filmmaniakken" op Zaterdagmiddag 25 Augustus om drie uur. Het openluchttheater „Jagdlust" is ge legen in het bosrijkste gedeelte van „Meer- enberg" en biedt plaats aan duizend be zoekers. Men kan het bereiken via de Velserenderlaan, even voorbij het Natuur bad. Cricket Vanmorgen begon op het terrein van Rood en Wit de tweedaagse cricketwedstrijd NCB- elftal—Free Foresters. De Engelsen trokken het eerst naar de wickets. Reeds op de twee de bal werd Defries op het bowlen van Vriens achter het wicket gevangen. Met Hawkey en V. Collins op de mat steeg het totaal vrij snel. Eerstgenoemde sloeg in een over van Van der Bijl twaalf runs (een vier, een zes en een twee). De bowler kreeg de Engelsman l.b.w., toen er 60 runs bijeen wa ren en kort daarop ging Bloy eveneens l.b.w. V. Collins en Bardsley scoorden zeer snel en sloegen verscheidene vieren. Zij brachten de 100 op. Door het zwakke fielden steeg het totaal in korte tijd tot 136 voor het verlies van drie wickets. Toen werd voor de lunch gestopt. V. Collins had 57 not out en Bards ley 36 not out. De score luidt: C. E. Defries c. W. Honnebier b. E. Vriens 0 D. Hawkey l.b.w. H. C. v. d. Bijl 38 V. Collins not out 57 N. F. C. Bloy l.b.w. H. C. v. d. Bijl 0 J. V. Bardsley not out 36 extra's 5 Voor drie wickets 136 ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 11 DE „SLEUTELSPECIAUST" DE HANDELSBALANSleHALFJAAR 1951 Dezer dagen zijn de cijfers van onze in- en uitvoer over de maand Juni gepubli ceerd. Daardoor is het mogelijk, het eerste halfjaar te overzien. De in ons land ingevoerde goederen be liepen in het eerste halfjaar 1951 een be drag van 5137.1 millioen guldens, terwijl de uitvoer slechts 3425.2 millioen bedroeg. Het verschil, dus 1711.9 millioen gulden, zijn wij formeel dus armer geworden. Wil Nederland nu aan deze verarming een halt toeroepen, dan dient dus of de in voer te worden beperkt of de export te worden vergroot. Wielrennen Haarlemse wielrenners naar de wereldkampioenschappen Bij de wereldkampioenschappen wielrennen, welke Zaterdag in Italië beginnen zullen ver scheidene Haarlemmers starten en twee Haarlemmers hebben een functie bij de Nederlandse ploeg. Deze zijn W. Metz, lei der van de ploeg en P. van der Heyden, ver zorger. In gezelschap van A. Visser, Neder lands kampioen bij de achtervolgers, zijn zij Dinsdag naar Milaan vertrokken. Ook De Best (stayer) en Bijster (sprint) begeven zich naar Italië en zullen voor eigen rekening aan de wedstrijden deelnemen. Gerard Peters en Gerrit Voorting (beiden beroepsrenner), Piet Peters en P. van Roon (wegrenners, amateurs) vertrekken Donder dagochtend om negen uur van de Klever parkweg per auto. Werkweek voor kerkmuziek. De Lu therse werkgroep voor kerkmuziek organi seert van Zaterdagmiddag 25 Augustus tot Zondagmiddag 2 September een werkweek voor muziek in het jeugdhuis van kasteel „Hoekelom"' bij Bennekom. Het doel is nieuwe inzichten en methoden op het gebied der kerkmuziek te leren kennen, verschillen de musiceerpraktijken toe te passen en de kerkmuziek haar oude plaats in kerk en wereld te hergeven, waarbij ook aandacht geschonken zal worden aan de verhouding dezer muziek tot hetgeen in huis, op school en in verenigingen gezongen en gespeeld wordt. (Van onze Zandvoortse correspondent) Over enkele weken zal het seizoen in Zandvoort ten einde lopen. Hoewel er nog geen officiële gegevens zijn, laat het zich toch reeds horen, dat de verminderde koop kracht van het publiek, het slechte weer en vooral het gebrek aan amusement er de oorzaak van zijn, dat Zandvoort nog slechts een schaduw is van de zo bloeiende bad plaats die wij ons van vóór de oorlog her inneren. Zelfs in vergelijking met verleden jaar staat het dorp er ongunstig voor en vooral voor de strand-exploitatie en de amusementsbedrijven ziet het er dit jaar somber uit. Zandvoort, dat niet zoals Sche- veningen een grote stad direct achter zich heeft en ook geen vermaakcentrum is, is zeer sterk, te sterk wellicht, afhankelijk van het weer en dat laatste heeft deze zomer weer veel te wensen gelaten. Was het vóór de oorlog zo, dat het seizoen zich over enkele maanden uitstrekte, en dikwijls nog gevolgd werd door- het na seizoen, nu moet men in de zes weken tus sen begin Juli en half Augustus voldoende geld verdienen, om er de rest van het jaar van te kunnen leven. Dat de koopkracht van het Nederlandse publiek sterk gedaald is, laat zich hier voelen. Voor het eerst waren er dit jaar meer buitenlandse gasten dan Nederlanders. De regen, waarvoor het dorp zo kwetsbaar is, kwam weer in bak ken uit de hemel, en ook als het droog was, betekende dit nog niet vaak zon. Velen menen, dat er te weinig activiteit is van het gemeentebestuur om de nood van het hotel wezen te lenigen en in ieder geval is het een vaststaand feit dat Zandvoorts boule vard bij nacht niet veel meer dan een don kere, winderige straat langs de zee is, die weinig vreemdelingen aan zal trekken. De voornaamste vorm van amusement zou een groot complex van goede cafés, bars en ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 Haarlem dansgelegenheden moeten zijn, dan zouden de badgasten bij regenweer niet door hun hotelhouders naar andere plaatsen verwe zen behoeven te worden. Want als het warm en zonnig is, heeft Zandvoort geen van deze attracties nodig om direct vele tienduizenden naar de waterlijn te lokken. Het goedkope amusement, dat Zandvoort zijn bezoekers nu biedt in de vorm van ker misvermakelijkheden, kan de taak van een dergelijk centrum onmogelijk overnemen en het is duidelijk, dat een krachtig ingrij pen noodzakelijk zal zijn om het eens zo welvarende Zandvoort aan de zee in zijn oude glorie te herstellen. Diefstal van een regenjas en een telmachine De Haarlemse recherche heeft de werkster W. van E. aangehouden, verdacht van dief stal van een telmachine en een regenjas uit een kantoor in het Kenaupark, waar zij werkte. De diefstal was eind Juni gepleegd. Zij had de telmachine reeds verkocht. Deze machine en de regenjas zijn in beslag ge nomen. Dinsdagavond om half negen stoeiden twee jongens op het westelijk trottoir van de Grote Houtstraat, waarbij zij een bokshou ding aangenomen hadden. De zeventien jarige H. H. liep achteruit het trottoir af, juist op het ogenblik dat een autobus naderde. De jongeman werd door de voorzijde van de bus aangereden en liep een schedelbasis- fractuur op. Per ziekenauto is de aangeredene naar de Marlastichting overgebracht. Van morgen was de toestand naar omstandig heden redelijk wel. Voorvork brak. Op de Vergierdeweg brak Dinsdagmiddag om kwart over één de voorvork van een zo goed als nieuwe fiets, waarop een zestien jarig meisje fietste. Zij viel en bleef be wusteloos liggen. Per ziekenauto is het meisje naar de Mariastichting overgebracht. Wielrijder aangereden. Gistermiddag fietste de zeven-en-vijftig jarige werkman P. J. K .in de Teylerstraat en wilde de Herensingel oprijden. Vermoe delijk heeft hij te weinig aandacht besteed aan hel verkeer en werd op de hoek Heren singelTeylerstraat aangereden door een vrachtauto. Hij liep daarbij snij- en schaaf wonden aan gezicht en handen op. Per auto is de wielrijder naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd, waar de wonden gehecht zijn. Ook is een bloedproef genomen. Stratenmaker was niet snel genoeg. Een stratenmaker wilde gistermorgen nog voordat een tram passeerde, een steen weg halen, welke tussen de tramrails lag en werd geraakt door de treeplank van de tram, waarbij hij een vleeswond aan de knie opliep. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Greta A. Jonges, wed. van H. v. d. Heyde, geen beroep, wonende te Haarlem, van Éedenstraat no. 7. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. W. Rutgers, advo caat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van J. de Graaf, lederhandelaar, wonende te Zaandam. De Haarlemse Kunstgemeenschap houdt op Vrijdag 31 Augustus in het Waagge bouw een buitengewone algemene verga dering, waarop als belangrijkste punt van de agenda de ontbinding van de vereni ging ter sprake komt. Ter motivering schrijft het bestuur: „Teneinde het werk van de Haarlemse Kunstgemeenschap ook in de toekomst ge heel tot genoegen van de leden te doen verlopen en in verband met de grote groei van de vereniging, meent het bestuur dat het aanbeveling verdient voortaan als stichting naar buiten op te treden om aldus door rechtspersoonlijkheid 'meer aan het door ons gestelde doel te beantwoor den". Mocht op deze vergadering het vereiste aantal stemgerechtigde leden niet aanwe zig zijn dan zal de tweede buitengewone algemene ledenvergadering plaats vinden op Donderdag 6 September, eveneens in het Waaggebouw. Hoofdakte Voor de hoofdakte werden te Haarlem op 21 Augustus geëxamineerd voor gedeelte A 7 candidaten, Geslaagd is de heer J. J. W. C. de Boer. Voor gedeelte B 7 candidaten. Geslaagd zijn de dames: H. M. Spalburg en M. M. Dekker. Bunkie keerde zich om, met z'n rug naar Rick. Die nam z'n toverstokje, om er Bunkie mee over z'n rug te strijken en hem vleugels te geven, net als laatst, toen ze die boer zo te pakken hadden genomen. „Maar je moet stilstaan, Bunkie!", zei hij, want de stormwind was zo hevig, dat Bunkie helemaal heen en weer zwaaide. „Makkelijk gezegd, maar het waait ook zo!", klaagde Bunkie. Toen strekte Rick z'n arm weer uit met het stokje, om zijn toverwoorden te zeggen. Maar opeens hoorden ze een verschrikkelijk geraas achter zich. „Pas op!.Daar komt een hoge golf!", riep Oepoetie. Een woeste golf, hoger dan de andere, kwam aangerold en sloeg schuimend tegen de rotswand opOpeens plofte de massa schuim tegen hen op en begroef hen. Ze werden alle drie ondersteboven gesmeten en lagen te spartelen op de grond. „Oef!", zei Oepoetie. „Daar waren we haast van de rots afgespoeld! Wat een berg water kregen we daar over ons heen! Gelukkig zijn we er niet afgeslagen!" Maar er was iets veel ergers gebeurd. BINNENLAND Het m.s. Oranje zal Donderdag 23 Augustus geheel volgeboekt weer naar Indo nesië vertrekken. De speciale trein voor pas sagiers naar de inschepingsloods aan de Ja^a. kade vertrekt om 8.31 uur uit Den HaagTFn zal te Leiden en Haarlem stoppen. Tot de passagiers behoort de Sultan van Kutei. In Southampton zal de Sultan van Johore aan boord gaan. Eergisteravond is op zee ter hoogte van Terschelling een zware ontploffing waarge nomen. De reddingboot Brandaris en de sleepboot Stortemelk, die op onderzoek uit voeren. keerden onverrichter zake terug. Aangenomen wordt, dat een drijvende mijn op een zandplaat Is gestoten en daarbij ontploft. De K.L.M. zal, in aansluiting op de ljjn van Amsterdam naar Djakarta, een luchtlijn naar Tokio openen, via Bangkok. Zaterdag zal de „Zuiderkruis" met 810 emigranten naar Nieuw Zeeland vertrekken. Dit is de eerste reis van een Nederlands emigrantenschip dat uitsluitend emigranten voor Nieuw Zeeland vervoert. De „Zuider kruis" vaart via het Panamakanaal. Het schip wordt 27 September in Wellington verwacht. De onder-directeur van het Nederlandse Beheersinstituut, mr. E. A. J. A. M. van Spaendonck, die onlangs is benoemd tot notaris te Tilburg, heeft afscheid genomen van het Beheersinstituut. Mr. Van Spaen donck is van de oprichting af bij het Be heersinstituut werkzaam geweest, eerst als secretaris, later als onder-directeur. HAARLEM EN OMGEVING Tot rectrice van het Katholiek Meisjes lyceum te Amsterdam is benoemd zuster dr. Ch. Liedmeier, tot dusver rectrice van „Sancta Maria" aan de Dreef. Zij zal te Haar lem worden opgevolgd door zuster dr. C. Snijders, lerares klassieke talen te Am sterdam. Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Donderdag middag van 34 uur, door George Robert luidt: 1. Komm, Heiliger Geist, Herre Gott, Joh. Pachelbel; 2. Preludium en Fuga e kl. t., J. S. Bach; 3. Was mein Gott will, W. F. Bach; 4. Deux Noëls, L. C. d'Aquin; 5. Pastorale, L. Vierne; 6. Eerste ged. Vde Sym- phonie, Ch. M. Widor. Dinsdagmorgen om half negen raakte een wielrijdster onder het viaduct van de Brou wersvaart de macht over het stuur kwijt en reed in het water. Op dat ogenblik passeerde mejuffrouw A, Oomkes, typiste bij de politie- administratie, die de wielrijdster op het droge heeft gebracht. In het water van de Lorentzkade geraakte om half één de twee-jarige Wilhelmina B. uit de Prof. van der Waalsstraat, hetgeen opgemerkt werd door de heer J. Schatting, Preangerstraat 38. Deze heeft het meisje uit het water gehaald. Burgerlijke stand van Haarlem Haarlem, 21 Aug. ONDERTROUWD: 21 Aug.: A. E. F. Huijts en A. Reijn. H. J. Barten en A. Oversteegen. J. G. van de Pieterman en A. Bergsma. GEHUWD: 21 Aug: P. van Lieshout en J. H. van Deventer. W. J. Jaski en J. M. Jansen. BEVALLEN van een zoon: 17 Aug.: A. HuijsmansTwisk. 18 Aug.: H. M. van Opzee- landDe Vos. J. PlugRepko. 20 Aug.: J. J. v. BerkelScholder. G. S. LaanHartgerink. 21 Aug.: L. J. B. de Leede—Rikkerink. BEVALLEN van een dochter: 18 Aug.: E. LibergKesseler. A. HavenaarUiterwijk. 20 Aug.: J. J. CoppensGroenendijk. E. Leen- dertseVreugdenhil. 21 Aug.: E. Haazer— Franke. B van der Beek—Zonneveld. J. H. ReemerNeeven. OVERLEDEN: 18 Aug.: J. Tullekens—Hen driks, 65 j., Parklaan. 19 Aug.: C. G. Daudeyy 28 j., Kamperlaan. E. M. Suijkerbuijk, 1 mnd., Kamperlaan Te Kampen is de Generale Synode der Gereformeerde Kerken, onderhoudende ar tikel 31 K.O., begonnen. De synode werd geopend door de oudste predikant, ds. C. H. Lindeboom. Vervol gens werd overgegaan tot de verkiezing van een moderamen. Bij eerste vrije stemming werd gekozen tot voorzitter ds. G. Visee te Kampen, tot assessor na twee vrije stem mingen en een herstemming ds. J. van Bruggen te Assen. Tot eerste scriba werd gekozen ds. H. J. Schilder te Utrecht en tot tweede scriba ds. F. de Vries te 's-Gra- venhage. De synode heeft zich vervolgens lang durig bezig gehouden met de kwestie van de hoogleraren als prae-adviseurs der synode, zulks naar aanleiding van een voorstel van de particuliere synode van Noordholland, die deze adviseurs wilde zien verdwijnen en hen slechts ter synode wilde roepen als zulks gewenst werd. Tal van sprekers hebben over deze kwestie het woord gevoerd. De synode heeft tenslotte met een-en-twintig tegen tien stemmen het voorstel Noordholland verworpen. Vervolgens stelde de synode haar werk wijze vast en benoemde zij voor de verde ling van haar arbeid een viertal commis sies. Vervolgens heeft zij zich bezig gehouden met de vraag, of alsnog afgevaardigden van de kerken van Oost-Soemba ter synode zullen worden genodigd. Over deze zaak zal de synode in een harer volgende zittin gen een beslissing nemen. FEUILLETON door Peter Paul O'Mara 27) Waarde dr. Lenott, U herinnert zich mij misschien niet meer, maar ik ben het meisje, dat u eens in New York mee uit eten geno men hebt, toen u met Anne Darford uitging. Waarschijnlijk zult u denken, dat ik gek ben of zoiets, om u op deze manier te schrijven, maar ik zou het niet doen, als ik er een andere oplossing voor be denken kon. Anne is 'n aardig meisje en buitengewoon pienter, maar zij is zo volkomen onschuldig, wat mannen betreft. Zij weet eenvoudig niets van hen af. Die vriend van u, meneer ALkerberg, is ongeveer twee of drie maal per week met haar uit geweest sedert u hem hierheen gezonden hebt en nu denkt zij er over om met hem te trouwen, hetgeen naar ik geloof een groote fout zou zijn. Ik veronderstel, dat u mij wel erg brutaal zult vinden om op die manier over een vriend van u te praten, maar ik vertrouw hem eenvoudig niet en ik ben er zeker van, dat hij Anne niet gelukkig zou maken. Om maar eens één ding te noemen: zij is een dame en hij is zo ruw en zo onaangenaam en ik geloof, dat hij geen cent om haar geeft of om wie anders ook, behalve om zichzelf. Anne zou woedend op mij zijn als zij wist, dat ik u dit schreef en ik begrijp, dat het u wel zeer bemoei zuchtig moet toeschijnen. U zult den ken, dat ik mij wil bemoeien met din gen die mij niet aangaan. Maar ik heb mij zó ongerust gemaakt en ik kan ge woonweg niets bedenken, wat ik zelf zou kunnen doen. Zij is ook zo veran derdniet, dat zij niet aardiger is dan ooit, maar het is allemaal door zijn toedoen en ik vertrouw hem niet. Hoogachtend, ELIZABETH MASFIELD. Mark las de brief nog eens voor de derde keer. Hij verwenste de dag, dat hij Lars Alkerberg ooit ontmoet had; hij verwenste de dag, dat hij besloten had om te trachten hem hulp te verschaffen en zeer in het bij zonder de dag, dat hij hem tegen Anne Darford had genoemd. Maar het meest van alles verwenste hij dr. Mark Lenott. Het was zijn eigen schuld. Hij wist had altijd geweten wat dat be treft wat en wie Lars Alkerberg was: volkomen cynisch, volkomen a-moreel en met een neus voor geld als een bloedhond voor 'n vers spoor. Mark had beter dienen te weten dan zo iemand in contact te bren gen met Anne, al was het nog zo indirect. Maar dat bracht hem met een ruk tot zichzelf. Toen hij alles in zijn geest nog eens naging, was hij er zeker van, dat hij tegen Lars nooit Anne's naam genoemd had hij had er zorgvuldig voor gewaakt haar volkomen op de achtergrond te hou den. Lars moest het op de een of andere manier ontdekt hebben, toen hij in Valeska was om de nodige papieren te tekenen en het geld van Spale in ontvangst te nemen. Hij trok de telefoon naar zich toe en draaide het nummer van Spate's kantoor. Na enkele minuten kreeg hij de oude man aan de lijn. Hebt u Alkerberg Anne's adres gege ven, toen hij hier in de stad was?, vroeg hij kortaf. Na een beetje heen en weer praten gaf Spale toe, dat dit zo was. De jonge man was zo dankbaar, zei hij. Ik dacht, dat het niet meer dan billijk zou zijn, dat hij de gelegenheid had zijn weldoenster zelf te bedanken. Woedend zei Mark: Zegt u mij eens, heeft zij sindsdien nog meer geld opgenomen? Grote bedragen bedoel ik? Er volgde enig protest, veel heen en weer praten en een korte verhandeling over be roepsgeheimen. Maar eindelijk kreeg hij toch de inlichting, die hij hebben wilde, omdat hij Spale bliijkbaar ongerust had gemaakt. Wel, ze heeft nog al heel wat uitgege venaan kleren blijkbaar, daar de che ques aan winkels afgegeven zijn. En toen kreeg ik gisteren een zeer ongewoon ver zoek van haar. Telegrafisch. Zij wilde drie duizend dollar hebben. Ik heb haar die telegrafisch overgemaakt. En zij gaf er to taal geen uitleg van. Mark hing langzaam de hoorn op zonder zelfs de moeite te nemen de heer Spale voor zijn inlichtingen te bedanken. Hij was bang geworden, werkelijk zeer bang, en dat voor het eerst in jaren. Wat kon iemand als Anne zien in een man als Alkerberg? Hoe was het mogelijk, dat haar kieskeurigheid, haar verfijning het met zijn ruwheid konden vinden? Hoe kon zij, die net een fijn porceleinen kopje was, een heftigheid als de zijne naast zich dulden? Maar zelfs terwijl hij zich de vraag stel de, wist hij het antwoord. Gedurende de dagen van haar kindertijd en van haar jeugd had Anne nooit de gelegenheid ge had om, evenals andere meisjes dat deden, op iemand verliefd te worden bijvoorbeeld op de spil van het voetbal-elftal of de ijs coman of een knappe jonge wiskunde leraar, En dat alles die overmaat van emotie, die door andere meisjes zo gemak kelijk afgeregeerd wordt had Anne in zich opgezameld. Lars Alkerberg was juist de man om die bron aan te boren. Hij zou snugger genoeg zijn om te weten dat die bron er was en onscrupuleus genoeg om te trachten die tot zijn eigen voordeel te exploiteren. Mark stond op en ijsbeerde in zijn spreekkamer heen en weer. Eenmaal deed hij de deur open en keek even naar de mensen in zijn wachtkamer zonder ze ech ter te zien. Wat moest' hij doen?, vroeg hij zichzelf af. Wat moest hij beginnen? Wat hij het liefst zou doen en wat naar zijn oordeel ook het beste zou zijn, was om Anne de tijd te geven er over heen te komen. Hij had veel te veel respect voor haar intelligentie en voor haar smaak om te geloven, dat zij lang onder de bekoring van Alkerberg zou kunnen blijven. Vroeg of laat zouden haar ogen wel open gaan en zou zij hem zien als de man, die hij werkelijk was. Zodra dat het geval was, zou zij hem laten vallen als een baksteen. Maar kon hij zich veroorloven te wach ten? Als zij hem geld gaf, moest zij nogal vrij sterk onder zijn invloed staan. Drie duizend dollar was een hoop geld en hij vroeg zichzelf af, waarom zij dit grote be drag zo gauw nodig had gehad. Dat meisje, Beth, had iets gezegd over een huwelijk. Mark voelde zich het angstzweet uitbreken, toen die gedachte bij hem opkwam. Mis schien waren zij van plan te gaan trouwen. Misschien was het geld voor hun huwe lijksreis bestemd. Hardop zei hij: Ik wed, dat dat het is! Plotseling liep hij naar de deur van de wachtkamer en zei tegen de verpleegster, die aan de andere kant van dat vertrek achter haar lessenaar zat: Zuster Johnson, belt u even het vlieg veld Portland voor mij op en laat ze een plaats voor mij reserveren in het vliegtuig, dat morgenochtend naar New York ver trekt. Belt u daarna dr. Hicks op en vraag hem, of hij zich morgen met de ernstige gevallen wil belasten. Geef hem er maar een lijstje van. Daarna wendde hij zich naar de wach tende patiënten en zei: Wie is het eerst aan de beurt? U, juf frouw Carson? De geheele namiddag werkte hij snel en buitengewoon handig, maar het ging soms toch als in een droomtoestand. Beth lag op Anne's bed en was bezig om Anne hardop stukken uit de brief van Jim my voor te lezen. En hij weet zelfs nog niets van die winkel!, zei zij. Anne, is het niet heerlijk? Anne, die bezig was zich te kleden om met Lars uit eten te gaan, glimlachte tegen haar van de andere kant van de kamer, maar zei niets. Er was ook geen enkele noodzaak voor het maken van opmerkin gen. Beth keek met verrukte blikken naar de zoldering. Wacht maar eens even, tot ik hem vertellen kan, dat hij tenslotte toch niet behoeft te wachten!, zei zij. Dan wordt hij stapelgek, daar kun je van op aan. Stapel krankzinnig, dat zul je zien! O, Anne, Anne, is het niet wonderbaarlijk? Alles was een paar dagen geleden zo afschuwelijk en nu is alles zo prachtig voor elkaar gekomen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6