5. GORDIJN- J. Th. KORT Uit het Onmisbaar Handboek in overgrootvaders kast Een tweede Protestants-Christelijke Nijverheidsschool in Haarlem? Nog dit jaar bouw kleuterschool in Haarlem-Zuid-West noodzakelijk Parijs erkent met spijt Japanse rol in Azië Peau de Pêche Kort en Bondig Ingezonden stukken Amsterdamse Beurs 7 B. en W. van Haarlem weigeren medewerking TERRA - GROEN - BRUIN - BEIGE - 45 Aantal medewerkers aan voetbalpools veroordeeld Hechtenis en geldboeten Twee belangrijke orgelbespelingen Nog geen hulporganist gevonden Volley- en Basketball in Krelagehuis Gevolg van beslissing van inspecteur L.O. T eleurgestelde pleegouders Waterkabel» door Spaarne Vietnam-staten naar San Francisco Heemstede Jubileumtournooi van „Het Oude Slot" Scheepvaart VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Protestants Christelijke Nijverheids school heeft aan de raad van Haarlem ver- - zocht de stiohting van een tweede Pro testants Christelijke Nijverheidsschool in de gemeente noodzakelijk te verklaren. Het bestuur voert als argument aan dat in de naaste toekomst een stijging van het aantal leerlingen mag worden verwacht, zodat het gebrek aan ruimte op de school hoe langer hoe nijpender zal worden. Het is de bedoeling de nieuwe sohool in het uit breidingsplan „Eindenhout" (dus in het Zuiden der gemeente) te vestigen. De Protestants Christelijke Nijverheids school zou volgens Openbare Werken plaats bieden aan 440 leerlingen voor het dag onderwijs en 250 voor het avondonderwijs. Op 1 Januari j.l. werd de school bezocht door 340 dag- en 292 avondleerlingen. Ogenschijnlijk zou er dus nog plaats zijn voor 100 leerlingen, maar (zo schrijven B. en W. aan de raad) men moet met deze conclusie uiterst voorzichtig zijn. De be nodigde plaatsruimte houdt namelijk nauw verband met de aan de school verbonden opleidingen en het aantal leerlingen dat die opleidingen volgt. Het onderwijs in het ene vak vordert nu eenmaal meer ruimte dan in het andere. Het merkwaardige is dat voor het dagonderwijs ruimte buiten het gebouw moest worden gezocht, terwijl deze voor de avondcursussen voldoende was, hoewel het aantal leerlingen dat avond onderwijs genoot, 42 meer was dan het ge bouw theoretisch kan bevatten. Verder is aan te nemen dat verscheidene leerlingen uit Haarlem-Noord de Pro testants Christelijke Nijverheidsschool in het Kleverpark bezoeken die een neutrale school zouden kiezen als die ook in Haar lem-Noord zou zijn. Omgekeerd zal de Haarlemse Huishoud- en Industrieschool wel Protestants Christelijke leerlingen aan getrokken hebben uit Haarlem-Zuid. Hte bestuur van de Protestants Christe lijke Nijverheidsschool heeft aan B. en W. medegedeeld, dat het de bedoeling is dat de nieuw te stichten school, voorlopig al thans, bestemd zal zijn uitsluitend voor leerlingen die het voorbereidend huidhoud- onderwijs, de zogenaamde primaire oplei ding, volgen. Deze leerlingen komen in de regel rechtstreeks van de lagere scholen. Het zijn voor een groot deel kinderen uit arbeidersgezinnen. De ouders geven aan het huishoudonderwijs de voorkeur boven het voortgezet L.O. Het ligt voor de hand zo betogen B. en W\ dat uit die kringen meer leerlingen zullen komen uit Haarlem- Noord dan uit de omgeving van de Wagen- ADVERTENTJE EXTRA AANBIEDING in de kleuren 120 CM BREED LICHT BESCHADIGD van 9.25 NU p. meter Haarlem - Heemstede - Zandvoort In het begin van dit jaar heeft de politie in verschillende plaatsen van ons land in vallen gedaan bij hoofdagenten, sub-agen ten, organisatoren of drukkers van de zo genaamde voetbalpools. Donderdag stond een aantal van hen terecht voor het kan tongerecht te Rotterdam, verdacht van overtreding van de Loterijwet 1905. Twee verdachten hadden zich bezig ge houden met de Little Wood, een pool, die werkte met de uitslagen van de Engelse League. De ene verdachte, een drukker te Rotterdam, had opdrachtgekregen een aantal formulieren te drukken, die be stemd waren om bij de pools te gebruiken. De drukker was van mening, dat hij op grond van artikel 7 van de Grondwet mocht drukken wat hij wilde, behalve bankpapier, postzegels en dergelijke. Mr. H. van Buuren, ambtenaar van het O.M., zei dat de voetbalpools in Nederland een omzet van anderhalf a twee millioen gulden per jaar hadden. Hij eiste tegen de drukker 100 boete en een maand voorwaardelijke hechtenis. Tegen de man die de formulieren bij de drukker had besteld luidde de eis twee weken hechtenis. Vervolgens werden tegen vier verdach ten van de „Strang"-pool straffen geëist variërende van één maand hechtenis tot een geldboete van 50, alsmede een voor waardelijke hechtenis van een maand en een proeftijd van twee jaar. Tenslotte waren 16 verdachten opgeroe pen voor de „Hollandia", maar slechts zes van hen waren verschenen. Een van hen, die ook moest getuigen, werd ter terechtzitting gevangen genomen omdat hij onder ede een andere verklaring aflegde dan voor de politie. Onder verden king van meineed zal hij voor de officier van justitie worden geleid. Tegen de overige vijftien verdachten werden straffen gevraagd variërend van twee maanden hechtenis tot een geldboe ten van 20 subsidiair acht dagen. De kantonrechter veroordeelde in vrij wel alle gevallen de verdachten conform de eis. In twee zaken tegen drukkers zal op 31 Augustus schriftelijk vonnis worden gewezen. weg, waar de nieuwe school zou komen. Wanneer er in het uitbreidingsplan „Ein denhout" een huishoudschool zou worden gesticht, zouden er twee huishoudscholen staan op betrekkelijk korte afstand van elkaar, namelijk één neutrale en een Pro testants Christelijke. Indien de ouders van plan zijn het kind, na het doorlopen van de voorbereidende klasse, verder huishoud onderwijs te laten volgen, zullen zij er in het algemeen niet voor voelen om het daarvoor naar een andere school te laten gaan. Waarschijnlijk is het, dat zij het kind dan in talrijke gevallen op die school plaat sen, waar de kinderen bij voortzetting van hun studie kunnen blijven, dat is dus de neutrale school. Het is dan ook een grote vraag of een Protestants Christelijke huis houdschool in het Zuiden der stad wel tot bloei zal komen. Er is zo vervolgen B. en W. het meest behoefte aan een huishoudschool in het zich sterk uitbreidende Noordelijke stadsgedeelte. De Protestants Christelijke Nijverheids school is overbezet, zo is het ook met de R.K. Industrie- en Huishoudschool. Alleen de Haarlemse Huishoud- en Industrieschool biedt nog enige ruimte. Daar zijn 572 plaat sen voor dagleerlingen en 426 voor avond leerlingen. Er waren 426 dag- en 217 avondleerlingen. Voor de komende cursus zijn pl.m. 500 leerlingen voor het dag- en 250 voor het avondonderwijs ingeschreven. B. en W. beschouwen de stichting van een vierde huishoudschool dan ook wel noodzakelijk, maar wil de gehele stadsbe volking in gelijke mate kunnen profiteren, dan zal deze school in de omgeving van de Jan Gijzenvaart moeten komen. Stichting van een tweede Protestants Christelijke huishoudschool in die omgeving heeft wei nig zin, omdat de eerste Protestants Chris telijke school reeds het noordelijkst is ge legen. Stiohting van een neutrale huishoud school in de omgeving van de Jan Gijzen vaart achten B. en W. dus veeleer nood zakelijk. De bestaande Protestants Christelijke huishoudschool in de Tetterodestraat kan uitgebreid worden door bebouwing van het aan de school grenzende terrein. Het be stuur had daarvoor reeds plannen. Op grond van deze overwegingen advi seert het college van B. en W. om niet aan het verzoek van het bestuur der Protestants Christelijke vereniging te voldoen. In de St. Bavokerk te Haarlem zal George Robert op Dinsdag de 28ste aanstaande 's avonds van acht tot negen uur een Bach- programma spelen. Op het programma staan „Preludium en Fuga in e kleine terst", „Sonata", „Klein Harmonisch Laby rinth", koraal en bewerking van „Onze Vader in de Hemelen", partite diverse so- pra: „O Gott, du frommer Gott" en „Fan tasia", in c groot. George Th. Miles uit Birmingham speelt op Donderdag 30 Augustus aanstaande 's middags van drie tot vier uur. Hij zal spelen: „Voorspel en Fuga in f", Buxte- hude; Voorspel voor het Vlaamse Koraal „Laet ons met herten Reijne", John Buil, „A Ground", Henry Purcell; „Echo Fanta sia", Sweelinck; „Toccata, adagio en fuga in c", J. S. Bach. Koraal-voorspelen van Bach en Brahms; „Trio Sonata", Peter Wis hart en het Orgelconcert *n f, eerste deel, van Handel, Aan de ongerustheid van sommigen, die zich afvragen, wanneer mejuffrouw N. A. M. Barbas in haar functie van stadshulp- organiste vervangen zal worden, komt nog steeds geen einde. Zo antwoordde het col lege van B. en W. van Haarlem op een des betreffende vraag van het raadslid mr. A. Wensing, dat nog geen gegadigden voor deze vacature opgeroepen zijn, aangezien er eerst zekerheid moet bestaan omtrent de aard en de omvang van de positie van een stadshulporganist. Mej. Barbas stelde zich na haar eervolle ontslag be schikbaar om het werk waar te nemen tot haar opvolger gevonden zou zijn. Het aantal verkeersongevallen in Am sterdam is in vergelijking met het aantal ongevallen van het vorige jaar met ongeveer tien percent gestegen. In de periode van Januari tot en met Juli van dit jaar kwamen 41 personen ten gevolge van verkeersonge vallen om het leven. In 1950 bedroeg dit aantal over dezelfde periode 25. Het totaal aantal slachtoffers was in de eerste helft van 1951 1749 (1540 in het tijdvak 1950). Uit, hei, water van de Oudezijds Voor burgwal te Amsterdam is het stoffelijk over schot opgehaald van de vijfjarige Aart van Beusekom. Het jongetje werd sinds Dinsdag vermist. Het gemeentebestuur van Vlissingen is gegriefd door de houding van een comité, dat de zwemwedstrijd om de Scheldebeker had georganiseerd, Het gemeentebestuur was daarbij niet uitgenodigd en de waarnemend burgemeester moest bij de finish achter het politiecordon blijven. Daar geen verontschul digingen zijn aangeboden, heeft de waarne mend burgemeester in de gemeenteraad een protest tegen de houding van het comité laten horen, waarbij de raad zich door ap plaus aansloot. HAARLEM EN OMGEVING De particuliere Synode van Noordhol land der Geref. Kerken heeft overgenomen een voorstel van de classis Haarlem tot mo dernisering van belijdenisschriften, formu lieren enz. met de bedoeling ze meer in over eenstemming te brengen met de thans geldende spelling en het thans heersende spraakgebruik. Het zal worden doorgezonden naar de Generale Synode. Eindelijk is er een mogelijkheid gekomen, om voor de volleyball-, basketball- en bad mintonverenigingen wat meer plaats te vinden. Totnogtoe waren deze verenigin gen aangewezen op de gemeentelijke gym nastieklokalen, die wat betreft afmetingen en outillage voor deze sporten geheel on geschikt zijn en het is dus verheugend, dat het bestuur van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur bereid gevonden werd om de grote zaal van het Krelagehuis in huur af te staan. De begroting voor het komende wedstrijdseizoen vertoont een te kort van vijftienhonderd gulden; de be sturen van de betreffende verenigingen verzochten de gemeente, om voor dit be drag gedurende één wedstrijdseizoen garant te willen zijn, welk verzoek inmiddels in een raadsvoorstel vervat is door burge meester en wethouders. De kans, dat de gemeente inderdaad zal moeten bijspringen wordt evenwel gering genoemd door des kundigen, die hierbij wijzen op voorbeel den uit andere plaatsen en op het toene mende enthousiasme, waarmee basketball in onze eigen stad begroet wordt. Achter het groensaaien gordijn van groot vaders boekenkast vond ik een stoffig boek van het formaat ener dictionnaire. Het rook lekker naar kamfer en droeg tot titel: De Bron, Onmisbaar Handboek voor alle stan den, bevattende meer dan 500 verschillen de artikelen, handelende over landbouw, tuinen, bosschen, boomgaarden, labrijken, nijverheid, koophandel, handwerken, huis houding en andere wetenschappen, mits gaders ongeveer 400 figuren of teekeningen, in verband staande met bovengenoemde onderwerpen, ingevolge aanbeveling van hooger hand tot algemeen gebruik der plaatselijke besturen en voorts tot nut, ge mak en voordeel van alle maatschappelijke standen. Dit boek, in 1841 uitgegeven, bleek de gebundelde Inhoud te bevatten van de jaar gang 1834-1835 van het Wetenschappelijk Maandschrift. Bij het doorbladeren van de vergeelde bladzijden troffen mij niet alleen de merkwaardige onderwerpen, maar ook de commentaren die mijn overgrootvader met inkt hier en daar bij de tekst had ge voegd en waaruit ik afleidde, dat deze cri- tisch gestemde geest met de nodige scepsis en ironie tegenover zijn lectuur had ge staan. Het leek mij niet onvermakelijk uit dit „onmisbaar handboek" enkele stukjes aan te halen. Ik ontdekte allereerst, dat de wetenschap in 1834 reeds de grondslagen heeft gelegd voor de uitvindingen van onze tijd. Het Handboek geeft een recept voor het ver vaardigen van bordpapieren daken, be schrijft een „gezondheidsstoel", die van holle, met heet water gevulde buizen is vervaardigd en houdt een beschouwing over de „loop- of reiswielen", die het „slechts als een aardigheid beschouwt, die hoogstwaarschijnlijk van geen algemeen maatschappelijk nut zal kunnén zijn". Voor de hedendaagse strijd tussen rail- en weg verkeer is het belangwekkend, dat de re dactie (in 1835!) reeds in een dergelijke kwestie partij koos vóór het toelaten van de „stoomwagens" op gewone wegen, waar door „het gebrekkig stelsel der spoorwegen als van zelve in duigen moet vallen". Er is volgens het Onmisbaar Handboek ook reeds een „werktuigelijke bloedzuiger" en een „werktuigelijke zaag" uitgevonden, welke laatste uitvinding Overgrootvader in margine doet rijmen: „Wij zagen nimmer zagen zagen, Zoals wij deze zagen zagen zagen!" In de landbouwkundige rubriek treft een pleidooi voor katten als wachthonden tegen daags de vogelen en 's nachts de ratten. „Men geeft dit dier een halsbandje, waar aan een zeer ligt kettinkje, dat aan den voet des booms is vastgemaakt, en de no dige lengte heeft om op alle punten van den boom te kunnen komen zonder aan de De Inspecteur van het Lager Onderwijs is niet accoord gegaan met het besluit van de Haarlemse gemeenteraad om tijdelijk een klasse van de Christiaan Huygensschool onder te brengen in de leeszaal van de Jeugdbibliotheek aan de Schouwtjeslaan. Hij stelde zich namelijk op het standpunt, dat de Finse school aan het Christiaan Huygensplein speciaal js gebouwd voor het lager onderwijs, zodat bij ruimtegebrek in da eerste plaats de lokalen voor het kleuteronderwijs moeten sneuvelen. Bovendien achtte h« de leeszaal van de Jeudgbibllotheek voor onderwijsdoeleinden minder geschikt. Het gevolg van een en ander is, dat tachtig kinderen, die nu naar de kleuterschool zouden zijn gegaan, thuis moeten blijven. Maar dat heeft Haarlems wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, aan leiding gegeven met grote spoed de bouw van een nieuwe kleuterschool voor te be reiden. Reeds in de volgende raadsverga dering komt een voorstel aan de orde tot de bouw van een kleuterschool aan de Kamerlingh Onnesstraat, tegenover de Faradaystraat, waarmee een bedrag van 145.800 gemoeid is. Rijksgoedkeuring voor dat plan is er al, want die was al gegeven voor de afkondiging van de bouwstop. Een ander gevolg van het af ketsen van de noodoplossing is, dat het uitbreidingsplan voor die omgeving zal moeten worden gewijzigd. Aanvankelijk was er een heel ander project geweest. In het begin van dit jaar lagen de teke- De werkzaamheden aan de nieuwe centrale van de P.N.E.M. aan de Amer, waarvan de oprichting van grote betekenis is voor de electriciteitsvoorziening van Brabant, vlotten goed. Overzicht van de stand van de werkzaamheden: op de voorgrond de kraanbaan voor de aanvoer van de brandstof. ningen al gereed voor een kleuterschool aan de Oostkant van het Huygensplein. De gemeente is er echter niet in geslaagd de grond te kopen, zodat naar een andere weg moest worden gezocht. B. en W. schrijven, dat men mag aanne men, dat de nieuwe school nog in de loop van dit cursusjaar in gebruik kan worden genomen. Naar aanleiding van onze publicatie van het verslag van de Gemeentelijke instelling voor kinderverzorging stuurt ons een abon- né uit Overveen onder het opschrift „Te leurgestelde pleegouders" de volgende ont boezeming: „Uit een artikel in uw blad van 17 Au gustus vernam ik, dat het moeilijk is goede pleeggezinnen voor de voogdijkinderen te vinden. Zoiets verwondert mij helemaal niet, daar de pleegouders totaal geen rech ten hebben en na jaren van opoffering door de officiële instanties slecht en on dankbaar worden behandeld". bewegingen van de kat hinderlijk te zijn vastgemaakt." Do dierenbescherming zal nog meer hui veren als zij leest, hoe het Onmisbaar Handboek onwillige paarden wil laten be slaan. Men moet hiervoor „de bovenlip van het dier op de bekende wijs met een touw en stok of knuppel wringen en aan dit touwtje een emmer water hangen. Het paard, nu zijn beeld in het water ziende, bewondert dit met zooveel aandacht, dat het stil en onbewegelijk blijft staan en zich zonder den minsten weerstand laat be slaan." e Niet alleen voor de beesten, maar ook voor de mensen biedt het Onmisbaar Hand boek allerlei verbeteringen. De dienstbo denkamer was in die dagen nog niet op zolder, maar in het sous-terrain, hetgeen blijkt uit een artikel, waarin aangegeven wordt hoe men zo'n kelderverblijf droog kan houden, waardoor dit verblijf „aan de gezondheid der dienstboden hoegenaamd niet schadelijk" meer kan zijn. Aan middelen van hygiënische aard ont breekt het ook overigens in het Onmisbaar Handboek niet. Wij vinden er een recept voor „ziekenbedrieging" in, dat de patiën ten, die op diëet moeten leven, in de waan brengt dat zij „eene versterkende soep" gegeten hebben. En een middel tegen de dronkenschap: „Geef aan den beschonkene een likeurglaasje vol beste sterke azijn en binnen weinige oogenblikken zal hij zich herstellen". „Hij zal het niet lusten!" te kent Overgrootvader hierbij aan. Als tegen de lintworm „eene zeer vette watersoep" wordt aangeraden, zet Overgrootvader een vraagteken. Ter verlichting van rheumatische pijnen beveelt het Onmisbaar Handboek onder andere aan: „Het dragen eener lange on derbroek en hemd van zeer wollige grove roode baai vervaardigd en deze zoo zelden mogelijk en liefst nooit te wasschen". Men kan volstaan met dit kledingstuk „van tijd tot tijd uit te kloppen". Overgrootvader weet het soms beter dan zijn onmisbare raadgever. Zo amendeert hij een middel om varkensvlees zo lang moge lijk goed te houden door de eenvoudige raad: „De varkens niet slachten". Over de slaap zegt het Handboek, dat aan de beterende hand zijnde zieken en kinderen 9 a 10 uren slaaps nodjg hebben, jonge vrouwen 8, de werkzame man 7, de ledigloper slechts 6. Voor de grijsaard zijn 5 uren voldoende en de zieken hebben meestal genoeg aan 3 of 4 uren. Tenslotte meen ik er de aandacht op te mogen vestigen, dat ook in 1834 blijkens dit Handboek reeds gepleit wordt voor gymnastiek-onderwijs in de scholen, welk onderwijs volgens de schrijver van het be trokken artikel inzonderheid voor Neder land nodig is, „daar er geen land in gansch Europa is, waar men meer gebrekkige, kreupele, bultige en mismaakte menschen vindt dan hier te lande". C. In ons blad van Vrijdag 3 Augustus heb ben wij een uitvoerig artikel gepubliceerd over de omvangrijke werken die samen hangen met de versterking van het kabel net van het Haarlemse Energiebedrijf. Wij menen dan ook nu te kunnen vol staan met de mededeling, dat B. en W. aan de raad hebben voorgesteld over te gaan tot het doen leggen van waterkabels door het Spaarne en de uitvoering van de bij komende werken die nodig zijn voor de beveiliging van de stroomvoorziening van de industrieën in de Waarderpolder. Rotterdamse televisie-amateurs hopen in September met experimentele televisie uitzendingen te kunnen beginnen. Zij heb ben alle hiervoor benodigde toestellen zelf vervaardigd. 3-8* Ned 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Ree. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned .Scheepv. Unie H. V. A Deli Mij Amsterd Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union U. S. Steel Tidewater Slotkoers Openings gisteren koersen 81»/« 81% 170 170 233 234* 184 165* 156* 158* 189% 290* 102 103* 175 175 139* 142* 113 111* 80* 82* 151* 151* 153 153 152 152 53% 55 60* 61 47* 48 74* 75 46* 46* 48* 49* (Van onze correspondent te Parijs) De invitatie van Amerikaanse zijde aan de drie staten uit de Franse Unie, Vietnam, Laos en Cambodja, om deel te nemen aan de conferentie te San Francisco, die 4 Sep tember geopend wordt, heeft in Parijs een bijzonder gunstige indruk gemaakt. Ofschoon de drie genoemde landen nooit officieel met Japan in oorlog zijn geweest, hebben ze daarentegen wel het dubieuze voorrecht van een Japanse bezetting ge kend en zonder twijfel kunnen daarom deze drie deelgenoten uit de Franse Unie, zo men te Parijs, recht op deelneming doen gelden. Deze eerste uitnodiging tot een grote internationale conferentie zal boven dien het zelfvertrouwen van Bao Dai en zijn ministers alleen maar ten goede kunnen komen en hun prestige in eigen land en daar buiten verhogen. Dit psychologisch effect acht men te Parijs zeker niet het minst verheugende aspect van het Ameri kaanse initiatief, waardoor dus de eman cipatie dezer landen uit de Franse Unie gunstig beïnvloed kan worden. Gromyko, de behendigste diplomaat waarover het Kremlin thans beschikt, zal in San Francisco wel alles in het werk stellen om tussen de geallieerden een nieuwe wig te drijven. Met de invitatie aan de Vietnam heeft Washington zich waarschijn^- lajfc bij voorbaat tevens de welgezinde steun van Parijs willen verzekeren. Men betreurt hier de houding van India, dat geen gehoor heeft willen geven aan de invitatie om naar San Francisco- te komen en anderzijds het recht der Vietnam-staten om aan de besprekingen deel te nemen, betwist. Zelfs het avondblad Le Monde, dat in het verleden meermalen een even wichts positie voor Europa tussen de beide groot machten Amerika en Rusland als laatste redding heeft gepropageerd, merkte dezer dagen op, dat in het Verre Oosten het neu traliteitsbeginsel als hersenschim streng veroordeeld dient te worden. Het blad vraagt zich in een hoofdartikel dan ook met bezorgdheid af, of Korea Nieuw Delhi dan nog steeds niets heeft geleerd. In Parijs verwachten velen, dat het vre desverdrag met Japan voor dit land een eerste stap zal blijken naar de leidende positie in de strijd tegen het internationale communisme in het Verre Oosten. Men juicht deze ontwikkeling hier zeker geens zins toe, doch men erkent niettemin deze fataliteit, dat alleen Japan, in hechte sa menwerking met alle thans nog vrije lan den, die gelegen zijn in deze zone, een vol doende tegenwicht zal kunnen vormen voor het communisme, dat in China een haast onuitputtelijk reservoir van menselijke en materiële krachten heeft gevonden. Na afloop van de zeskampen werd het zomertournooi van „Het Oude Slot" voort gezet met nederlaagwedstrijden voor vijf tientallen, waarbij gestreden werd om een wisselbeker. In de eerste ronde speelde de schaakclub tegen „De Uil" uit Hillegom gelijk (7%—7%), waarna het V.A.S. uit Amsterdam gelukte met 96 te winnen. In de derde ronde ging de strijd tegen Weenink (Beverwijk) dat voorlopig met fit'j4!<i voor bleef. Aangezien de definitieve uitslag vermoedelijk 8—7 voor de bezoekers zal worden, ziet het er naar uit, dat het V.A.S.dat de wisselbeker het vorig jaar voor het eerst veroverde, het bezit met een jaar zal kunnen verlengen, De laatste paal geheid Met enige plechtigheid werd de laatste paal voor de 49 middenstandswoningen, die aan de Joh. Verhulstlaan zullen verrijzen, geheid. De paal was met bloemen versierd. De burgemeester, mr. A. G. A. Ridder van Rappard hield een korte toespraak en de ar beiders werden getracteerd. De wethouders v. Lent en Disselkoen, alsmede de directeur van Openbare Werken, ir. R. M. Spijksma en de architect de heer B. J, Stevens waren bij deze plechtigheid aanwezig. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Aleida Johanna, d. van A. ten Dam en A. W. Ruigrok; Margaretha Elisa beth, d. van J. Beers en A. A. Schabbing; Maria Anna Constan'tia, d. van F. J. Meij- boom en J. M. Hamelink; Maria Johanna Cecilia, d. van W. Pellerin en M. E. Nagel hout; AnntF Maria Geertruida, d. van P. A. A. M. van de Laar en A. M. Duivenvoorden; Maria Anna Catharina, d. van A. van Zijl en M. M. Janmaat. ONDERTROUWD: W. J. M. Douwes en J. S. M. Stall. GEHUWD: G. Sterling en M. D. van Rave- stein; A. Koren en M. Tandy; S. Hovingh en V. Rooseboom; W. J. Pollé en J. C. Th. van Empelen OVERLEDEN: Th. J. Brouwer. 46 j.; G. Wapperom, 72 j.; A. C. van den Hoek, 78 j., weduwe van D. H. Horn; Wed. A. M. E. ter VeerRootlieb, 72 j.; J. E. Heenk, 80 j.; A. de Jong, 58 j. Almkerk. 23 te Manilla.' Alchiba, pass. 22 Fernando Noronha. Arendsdijk, pass. 22 Kp. San Roque. Alderamin 23 van Falmouth. Almdi.ik, 23 te Bremen. Alphacca, 23 te Santos verwacht. Amstelpark, 23 v. Newport News te Amsterdam. Agatha, 22 v. Tj. Priok n, Pladju. Alamak, 23 Genua verwacht. Arundo, 22 400 m. O.NO. Norfolk. Annenkerk, 23 v. Antwerpen te R'dam verw. Alblasserdijk. 23 van Londen n. Antwerpen. Alhena, pass. 23 Fernando Noronha Amsteldijk, 23 van Bremen n Antwerpen. Aardijk. pass. 23 Miami. Amstelvaart, pass. 24 ten Z. Miami. Ariadrfe, 24 van Amsterdam te Rotterdam. Arundo, 24 v. Rotterdam te Newport News. Agamemnon. 23 te Demerara v. A'dam. Alamak, 23 te Genua. Algenib, 24 v. R'dam n. Pto. Alegre. Andijk, 22 te Havanna. Bennekom. 22 v. Cristobal naar Eten. Elijdendijk, 23 v, New York naar Rotterdam. Blommersdijk. 22 v. Rotterdam te Boston. Bonaire, 22 735 m. ZW. Pta, del Gada. Bantam, 22 700 m. ZO. Guardafui n. Djibouti. Billiton. 23 v. Port Swettenham n. Penang. Breda, 23 v. Guayaquil n. Salaverry. Ceram, 22 v. Genua n. Marseille. Celebes, 23 te Genua. Callisto, 22 v. New Orleans n. Nederland. Clio, 20 v. Point Apitre n. St. Martin. Caltex Delft, pass. 23 Finisterre. Caltex Nederland, pass. 23 _Malta. Congostroom. 20 te Duala.' Dalerdijk, 22 te Antwerpen. Delfland, 22 100 m. ZO. Recife. Duivendijk, 22 v, Londen n. Hamburg. Drente. 23 v. Tj. Priok n. Singapore. Duiven d recht. 24 Lagos verw. v, Bonny. Diemerdijk, 23 v. Portland. Esso Den Haag, 22 v. Rotterdam te Aruba. Elmina, 23 van Hamburg te Amsterdam. Ena. 22 v. Kingston n. Aruba. Eendracht, 23 ladend Izmir. Edam, 22 625 nv W. Scilly's. Etrema, 23 van Barton te Rotterdam. Farmsum, 22 630 m. O. ten Z. Cape Race. Friesland (SSM), 22 dwars Dover. Gaasterland, 22 te Santos. Gouwe, 22 van Bilbao. Gooiland, 22 v. Amsterdam te Bremen. Gaasterkerk, 22 550 m. NW. Walvisbaai naar •Kaapstad. Groote Beer, 23 575 m. ZW. Flores n. Trinidad. Hecuba, 22 v. Georgetown te Amsterdam. Heelsum, 23 v. New Orleans te Rotterdam. Hera, 22 975 ZW. Flores n. Barbados. Helder, 23 v. Montevideo te Amsterdam. Hydra, 23 v. Colon n. Cartagena. Hersilia, 22 te Languaira. Hestia. 24 te Antwerpen. Ilos, 22 v. Cape Haiti n. Port au Prince. Java, 22 200 m. O.tenZ. Guardafui n. Singapore. Jupiter. 22 90 m. ZO. Kreta n. Tel Aviv. Japara (KRL), 24 Belawan verwacht. Kieldrecht. 22 van Aden. Katwijk, 23 v. Helsinki te Zaandam. Klipfontein, 23 v. Hamburg n. Amsterdam. Karossa, 22 te Meraukee. Kota Baroe, 23 7.50 u. van Suez. Lawak, 23 Koeweit verwacht. Lissekerk. 22 v. Rotterdam naar Hamburg. Langleescott, 22 v. Amsterdam n. O. Afrika. Lindekerk, 24 te Port Said. Loosdrecht, 23 nog Chittagon. Loppersum, pass. 23 Gibraltar. Laagkerk, 24 te Damman. Laurenskerk, 24 v. Amsterdam. Leerdam, 23 v. New York n. Rotterdam, Loenerkerk, 23 te Bombay. Malvina, 22 v. Singapore n. Buenos Aires. Mapia, 22 v. Soerabaja n. Belawan. Meliskerk, 22 te Kosseiv. Muiderkerk. 23 te Antwerpen. Maasland, 23 Ilheos verwacht. Macuba, 22 150 m. Z.ZW. Fayal. Malea, verm. 25 v. Miri n. Sydney. Merwede, 22 275 m. O ten N Bermudas. Minjak, 22 te Pangkalpinang. Mitra, 22 230 m. O.NO. Madeira. Mirza, 22 bij Gibraltar. Nestor, 22 v. Messina n, Canneto. Omala. 23 v. Cochin te Menaelahmadi verw. Oberon. 23 v. Amsterdam n. Kingston. Overijsel, 22 v. Sydney n. Rotterdam. Ouvula, 22 680 m. O. ten Z. Guardafui. Oranjestad, 24 Plymouth verwacht. Oranje, 24 te Southampton. Perna, 22 v. Rotterdam n. Mombassa. Poelau Laut. 20 te Singapore. Prins Freder.k Willem, 16 te Chiczo v. R'dam. Prins Maurits, 19 te Montreal. Poseidon, 23 v. Pta Cardon te Cienfuegos verw, Polyphemus, 23 v. Aarhuus te Kopenhagen. Polydorus, pass. 23 Azoren. Prins Alexander, 23 te Hamburg. Raki, 22 te Penang. Rjjnkerk, 22 v. Tanga n. Zanzibar. Rodas, 23 te Guadeloupe verwacht. Rotula, 10 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Reyniersz, 23 Soerabaja verw. v. Cheribon. Rijndam, 22 900 m. W, ten Z. Scilly's. Ruys 24 v. Tanga te Zanzibar verw. Rijn, 23 van Zaandam n. Nordenham. Stad Arnherfi, pass. 22 Finisterre. Stad Dordrecht, 22 van Gibraltar. Soestdijk, 22 v, Baltimore n. New Orleans. Salland, 22 325 m. Z. ten W. St. Vincent. Samarinda, 22 200 m. Z. ten O. Djeddah. Slamat, 22 270 m. Z.ZO. Cambodia n. Manilla. Salawati, 24 te Semarang verw. Saparoea, 23 v. Kosseir n. Karachi. Sliedrecht, 23 v. Curasao n. Port Said. Sumatra, 24 Manilla verwacht. Sarangan, 24 te Penang. Straat Malakka, 21 v. Buenos Aires Stad Alkmaar, 23 v. Vlaardingen naar Narvik. Stad Haarlem, vertr. 24 v. Casablanca naar Sas van Gent. Teucer, 22 te Port Swettenham verwacht. Tegelberg, 23 te Rio de Janeiro verw. TJikampek, 20 te Durban. Tjisadane, 20 van Nagoya. Titus, 22 60 m. N Finisterre n. Engeland. Triton, 19 te Boston. Tabinta, 22 150 m. N. Massawa n. Aden. Tarakan. 22 200 m. O.ZO. Malta Liverpool. Tomini, 22 180 m. Z. ten O. Anaerhalfgraadskan. Ternate, 23 rede Tj. Priok verm. 24 te Tj. Priok. Teucer, 24 Singapore verw. Tosari, 24 Padang verwacht. Tawali, 21 te Houston. Utrecht, 22 v. Penang n. Port Swettenham. Uni. 15 v. Nuevitas n. Porto Fadre. Van Heutsz. 23 Belawan verw. v. Singapore. Veendam, 22 500 m. O.NO. Cape Race. Vulcanus, 23 te Rotterdam v. Amsterdam. Weltevreden, 21 v. New Orleans n. Charleston. Waal, 19 v. Houston n. New Orleans. Winterswijk, 23 Ceuta verw. Waingapoe. 22 v. Singapore n. Soerabaja. Woensdrecht, 22 dwars Kp. Bougaroni. Willem Ruys, 23 v. Belawan n. Colombo. Willemstad, 24 Curacao verwacht. Zeeland, 22 v. Balikpapan op rede Ternate,

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3