NAAR SCHOOL 'sOchtends vroeg op de Haarlemse Groentemarkt GASFORNUIZEN „TAXI-13000" Tekencollege „Kunst zij ons Doel" Huis voor Zandvoorts eerste burger VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Plaatsgebrek doet verlangend uitzien naar het nieuwe grote marktterrein Jubilaris bij drukkerij Enschedé onderscheiden VOLKSWAGENS TE HUUR Bruggen in Spaarndam zijn vernieuwd Cat har ij nebrug drie weken voor rij verkeer gesloten „Nederlandse Comedie" in komend seizoen Zware straf geëist tegen jeugdige verduisteraar Aankoop van huis voor gemeente-ontvanger |y(l Kruisslrwivt 35 Morgen reprise van „Caesar en Cleopatra" Officiële ontvangsten ten stadhuize Het woningtekort in ons land Geschat op 271.000 a 357.000 Onbemiddelde bejaarden in „Delftweide" Gemeente wil subsidiëren Burgerlijke stand van Haarlem Dat de huisvrouw bij haar groentenboer een krop verse sla of bosje-worteltjes kan kopen, is voor haar een natuurlijke zaak. Als het niet zo was, zou hij zijn klandizie verliezen. Hoe hij er voor zorgen wil, dat de groenten die hij verkoopt steeds vers is, is een zaak, die zijn klant niet interesseert, omdat deze nog in diepe slaap is, als des morgens de eerste peentjes Haarlem bin nenkomen. Toen wij dezer dagen eens tegen zessen naar de Koudenhorn gingen, vonden wij daar in de mistige vroegte een drukte van belang. Op het honderden meters lange markt terrein komen in de loop van de nacht reeds de enorme trailers aan met groenten en vruchten uit het Westland, West-Fries land, de Betuwe, Zeeland en zelfs Zuid- Limburg. De kisten worden dan opgesta peld onder afdakjes, waar weldra een heel dorp opgetrokken is. Vooral de firma Kreyger, die over negen grote trucks met opleggers beschikt, voert hier heel wat aan en het is een in drukwekkend gezicht de geweldige wagens behoedzaam over het volle marktterrein te zien manoeuvreren. Tegen half zes wordt het dan tijd voor de gevaarten om van de markt te verdwijnen, want dan gaat de markt beginnen. Voor de afzetting staat dan reeds aan beide kanten een lange rij kleinhandelaren ongeduldig te wachten in hun vrachtwagentjes. Wanneer dan einde lijk de politie-agent daar opzij stapt, ko men ze bij honderden de Koudenhorn op rijden, waar zij haastig bij de stapels par keren, om voedsel in te laden voor de ruim tweehonderdduizend monden in Haarlem en omgeving, die zij voeden moeten. Maar niet alleen winkeliers komen hier hun in kopen doen; ook markt- en straatverkopers rijden hun bakfietsen het terrein op en mengen zich in de drukte, die al spoedig zijn hoogtepunt bereikt. Wij liepen er mid denin, door het smalle pad dat er nog vrij gelaten is. Overal zijn handelaren bezig, het eens te worden over prijs en hoeveel heid. Verreweg het meest in gebruik is het verkopen uit de hand, waarbij soms nog het „handje-plak", ter bezegeling van een handeltje gezien wordt. Maar een paar oude grossiers geven de voorkeur aan vei ling bij afslag. Beginnend bij een bedrag, dat vèr boven de waarde van de kist ligt, gaan zij met halve en hele centen omlaag, tot zij het minimumbedrag naderen. Dan gaan zij op kwart-centen over en spoedig meldt zich een koper. Hier kan men de heer Dinkla zien veilen, omringd door een groep kopers. Uit de kring gaat geregeld een gelach op, want de oude baas, die de zeventig reeds gepasseerd is, heeft zijn ge voel voor humor niet verloren. Als hij evenwel gedwongen wordt, beneden zijn kostende prijs te gaan, wil hij wel eens wat „dolhoornig" worden, zoals de marktmees ter het pittig uitdrukte. Bankbiljetten ziet men weinig op de markt. Toen wij hiernaar vroegen, lichtte de heer J. H. W. Scholte, directeur van het haven- en marktwezen, ons in over het betalingssysteem, dat in de afgelopen vijf tien jaar zijn nut bewezen heeft. Behalve zij, die de voorkeur geven aan contante betaling, zijn alle leden van de grossiers vereniging aangesloten bij deze regeling, volgens dewelke zij Maandags en Donder dags hun rekeningen bij de kleinhandel aanbieden, via de Rotterdamse Bank. De volgende dag moeten deze rekeningen dan bij de bank voldaan worden. Sanctie is het plaatsen op de zwarte lijst van wanbetalers. Degenen, die dit treft, mogen geen handel meer drijven op de markt, terwijl ook collega's, die hun waren voor hen aan de man brengen, gestraft worden met boetes, die soms wel een paar honderd gulden be dragen, of geschorst worden. Er gaat op de markt heel wat om. Zo werd verleden jaar een totaal van zestien millioen gulden via de Bank verrekend, dat wil zeggen een dagelijkse omzet van vijftigduizend is normaal. Ook op deze markt deed zich in de laat ste jaren een terugslag voelen na de ge weldige opleving van kort na de oorlog. Toen de beperkingen in de handel waren verminderd of opgeheven, kocht het pu bliek zeer veel groente en vruchten en de kisten vlogen altijd wel weg. Dezelfde handelaar, die vroeger vijftig kratten in zijn wagentje stapelde, rijdt nu vaak met de helft naar huis en de prijzen zijn ge daald. Vooral de grossiers hebben, zo werd ons verzekerd, een moeilijke tijd; met de winkeliers gaat het nog wel. Dat men ove- ADVERTENTIE Ged. Oude Gracht 52 Tel. 12762 tegenover de kerk. Betaling in overleg. De heer E. P. Koks, onderchef op de rotogravure-drukkerij der Grafische In richting Joh. Enschedé en Zonen N.V. te Haarlem, is door de Koningin onderschei den met de eremedaille in zilver verbon den aan de Orde van Oranje Nassau. De heer Koks ontving deze onderschei ding ter gelegenheid van het feit, dat hij veertig jaar bij de drukkerij Enschedé werkzaam was. Hij werd op de jubileum dag namens de directie toegesproken door de heer J. R. Gunning, die in het bijzonder zijn vakbekwaamheid en toewijding prees en voorts een brief van de burgemeester van Haarlem voorlas, waarin mededeling werd gedaan van de aan de heer Koks verleende onderscheiding. De heer Gunning spelde de jubilaris de daarbij behorende versierselen op de borst en bood hem voorts namens de directie een tapijt en een geschenk in enveloppe aan. Op de afdeling i-otogravure-drukkerij is de heer Koks toegesproken door de chef, de heer M. L. van den Brink, die in het bij zonder zijn waardering uitsprak voor de wijze waarop de heer Koks de leerlingen opleiding had behartigd. Verder spraken nog de heren J. Roest en P. C. de Wilde, respectievelijk namens het afdelingsperso- neel en de chefs en onderchefs. Ook zij boden geschenken en bloemen aan. rigens niet gierig werd blijkt uit een feit, dat de heer Scholte ons vertelde: Enkele jaren geleden raakte een zwaar beladen groentekar los en sukkelde de hel ling naar het water af. Het paard kon gered worden, maar de wagen werd beschadigd en de groente ging verloren. Een collecte, die toen spontaan door de marktmeester, de heer L. D. Vrij, gehouden werd voor de getroffen handelaar, leverde honderd vijf- en-twintig gulden op. Men is er wel gauw humeurig, daar op dat drukke terrein. „Kan ik er nou langs of niet?", schreeuwen chauffeurs en man nen-met-handkarren elkaar toe, als zij van plaats willen veranderen. Dat plaatsgebrek is overigens een ern stige zorg voor de heer Scholte, die een nieuw marktterrein hard nodig oordeelt. Laat aangekomen trailers van grossiers kunnen slechts met de grootste moeite het terrein opgereden worden en de onmoge lijkheid om tot een waterdichte afzetting te komen heeft tot gevolg dat de handelaars reeds vóór zes uur onderhands afspraken kunnen maken. Ook richt de jeugd schade aan, daar zij zich zelfs niet ontziet, de dek zeilen door te snijden, om hun appeltjes te kunnen gappen. De geméente nam in haar enkele jaren geleden opgestelde tienjarenplan de aanleg van een marktterrein met overdekte hallen op, dat in de Waarderpolder zou komen, doch de financiën laten voorlopig de uit voering van dit zes millioen gulden vergen de project niet toe. ADVERTENTIE zonder chauffeur Plein 33 - Telefoon 17000 De werkzaamheden aan de bouw van de bruggen in Spaarndam vorderen; in de loop van Maandag zullen zij, die dagelijks gebruik maken van de verbinding Haar lemZaanstreek via Spaarndam weer via dit dorp kunnen rijden. De bruggen over de oude kolksluis en het uitwaterings kanaal van het dieselgemaal zijn vernieuwd en verbreed. Zij zijn niet meer van hout, zoals voorheen, maar van beton. Drie weken was Spaarndam als het ware geïsoleerd. Met ingang van Maandag 27 Augustus wordt de Catharij nebrug voor alle verkeer afgesloten; gedurende drie weken zal er slechts voor voetgangers een smalle door gang zijn. Ook de Oostvest, die tegelijker tijd zal worden herbestraat, zal afgesloten zijn. In deze drie weken zal het van Am sterdam komende verkeer, voorzover het geen gebruik maakt van de route Nagt- zaamstraat-Buitenrustbrug, worden geleid via de Lange .Herenvest, terwijl het uit Noordelijke richting komende verkeer, dat via de Delftlaan of de Rijksstraatweg naar Amsterdam gaat, zal worden omgeleid en het Spaarne via de Langebrug oversteken. Zoveel mogelijk zullen de routes voor het doorgaande verkeer aangeduid worden met borden. Nummer 121 in de Kostverlorenstraat: de villa Njordwaarvan Zandvoorts burge meester vurig hoopt, dat zij hem binnen niet te lange tijd tot woning kan dienen. Wij hebben in ons blad. van gisteren reeds uiteengezet, dat de speciale raadscommissie, die zich met het huisvestingsprobleem van mr. H. M. van Fenema bezig houdt, zich in grote lijnen heeft verenigd met een voorstel waardoor „Njord" ter beschikking van de forensende burgemeester komt. Waarschijnlijk zal een daartoe strekkend voorstel in de volgende vergadering van de Zandvoortse raad aan de orde komen. Grossier Dinkla, een oude rot in het vak, weet zijn kistjes wel aan de man te brengen. Hij is een van de weinigen, die nog bij afslag veilen. Het Amsterdams toneelgezelschap „Ne derlandse Comedie" heeft zijn plannen voor het seizoen 1951/52 gereed. Op 1 Septem ber zal deze toneelgroep het nieuwe seizoen inluiden met een première in „De kleine komedie" aan de Amstel. Gespeeld zal worden „Een engeltje van niets", een blij spel van Claude André Puget. De jongste drie leden van het gezelschap, Kitty Jansen, Ina Faassen en Maxim Hamel, juist ge slaagd voor het eindexamen toneelschool, kregen de drie hoofdrollen. De regie is in handen van Ank van der Moer. Het voorlopige répertoire vermeldt ver der „Mr. Roberts" een stuk van Thomas Heggen en Joshua Logan, dat een grotere bezetting vereist dan het gezelschap aan vast geëngageerden kan brengen, reden waarom een negental studenten in kleine rolletjes het gezelschap zal versterken. Eind September volgt de première van „Eens in de honderd jaar" van F. Hugh Herbert, dat geregiseerd zal worden door Jan Teu- lings. Van het oude répertoire blijven on der meer „Leer om leer", „Vreemd tussen spel" en „Leocadia" gehandhaafd. Ook „Iphigeneia" in een vertaling van Nijhoff zal in het nieuwe seizoen nog enkele malen gespeeld worden, zij het dan zonder maskers en op een gewoon toneel. Over wogen wordt tenslotte dit jaar een nieuw stuk van de Nederlandse schrijfster Jo Boer op te voeren. Van de' vader van zijn vriend had N. B. R. uit Zaandam een fiets geleend en nog geen dag later bracht hij het karretje naar een opkoper, die er hem een paar tientjes voor gaf. Nauwelijks had hij die misstap gezet of hij raakte met een paar vrienden in een café verzeild, waar hij meer alcohol dronk dan goed voor hem bleek te zijn; toen hij met meer lawaai dan goede be doelingen op de stoep voor zijn huis stond, werd hem de toegang geweigerd. Daar maakte hij zioh zo kwaad over dat hij met één flinke trap de deur versplinterde. Nog steeds niet aan het einde van zijn Latijn van misdragingen nam hij een dag of wat daarna een zware motor weg, die voor een huis te Westzaan geparkeerd stond. En dat werd hem noodlottig, want hij was pas een paar straten weg met het voertuig of de politie greep hem al in de kraag. Er kwam een onsamenhangend verhaal over een vriend waarvan hij de motor geleend had en over een bravourstukjè dat hij wilde uithalen. Stelen wilde hij de motor in ieder geval niet; hij kon niet eens rijden. De politie was echter niet te overtuigen van de goede bedoelingen van de jongeman en nam hem mee naar het bureau. Donderdagmorgen stond hij voor de Haarlemse rechtbank terecht, waar hij de verduistering van de fiets en de vernieling van de huisdeur grif toegaf, maar wat het gevalletje van de motor betrof bleef hij stijf volhouden dat het alleen maar de be doeling was geweest om het ding een eindje verder op te rijden. President: „Wat dacht u toen de politie zo ineens op u afkwam?" Verdachte: „Niets". President: „Ook niet: ha, nou denkt die man dat hij een motordief aanhoudt en laat-ie nou alleen maar een motorverplaat- ser in de kraag hebben?" Verdachte: „Neen, zelfs dat niet. Ik herinner me van die aanhouding alleen, dat ik rustig mee naar het bureau ben gegaan." De officier van justitie meende met iemand te doen te hebben die ziekelijk ge stoord was. Het rapport dat over de ver dachte was uitgebracht wees trouwens ook in die richting. De rapporteur was tot de conclusie gekomen dat R. verminderd toe rekeningsvatbaar was. De officier eiste daarom, naast een gevangenisstraf van een jaar, onvoorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering. De verdediger bepleitte clementie. Hij was van mening dat de poging om de ver dachte weer op het goede pad te krijgen op niets zou uitlopen als R. een langdurige ge vangenisstraf kreeg opgelegd. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Carillonconcert Het programma van het Zaterdagavond te houden carillonconcert door Reinout Hee- ring luidt: 1. Allegro, J. H. Fiocco; 2 a. God is ons toe vlucht, b. Geldeloos, je doet me pijn, c. Daar kwam een boer van Zwitserland, oud- Nederlandse liederen; 3. Mer hahn en neue Oberkeet, Aria uit een wereldlijke cantate, J. S. Bach; 4. a. Rocked in the Cradle of the Deep, b. Richard of Tauchton Deue, c. Bonny Mary of Argyle, alle J. P. Knight; 5. Menuet in D, W. A. Mozart; 6. Sonatine I, I. Pleyel; 7. Rondino, H. P. Steenhuis; 8. a. Non, je n' rai plus au bois, b. Philes et Cori- don, c. Les quinze ans de Roztte, alle Verz. Weckerlin; 9. Caro Mio Ben, T. Giordiani; 10. Improvisatie over: „De Heer regeert, de hoogste majesteit", M. Hen». Deze Haarlemse vereniging, die gereorganiseerd is, wil representatief zijn voor de beroepskunstenaars „Kunst zij ons Doel", dat 1 September 1821 werd opgericht en dus dezer dagen 130 jaar bestaat, heeft altijd een belang rijke plaats ingenomen in het Haarlemse verenigingsleven. Aanvankelijk was het een teken-sociëteit, waarbij de gezelligheid dus zeer sterk op de voorgrond stond, maar die heeft zich meer en meer ontwik keld tot een schildersgenootschap, ook al bleef dat een genoegelijk kleinstedelijk karakter dragen. Er zaten beroepskun stenaars en amateurs in, maar de tegen stellingen die daarvan het gevolg moesten zijn, waren nooit groot. Toch kwamen er in de laatste jaren leden die zich afvroe gen of „K.Z.O.D." niet een te fossiel ka rakter kreeg en die dan ook gingen pleiten voor reorganisatie en modernisering. Met deze verklaring begon de heer Huib de Ru, de nieuwe voorzitter van „K.Z.O.D", een uiteenzetting die hij ons gaf over de plannen die deze vereniging heeft. Hij liet er op volgen: In de landelijke organisatie van beel dende kunstenaars rezen moeilijkheden. De oude federatie van verenigingen werd na de oorlog ontbonden en een nieuwe kwam er voor in de plaats. Maar al gauw bleek dat daarin personen met communistische sympathiën veel invloed hadden. De oude federatie kreeg evenwel na enige tijd eer- en rechtsherstel. Het gevolg is dat er nu twee federaties zijn, die elkaar de voor rang bestrijden. Die verdeeldheid is na tuurlijk een nadeel. Zij bemoeilijkt na tuurlijk de onderhandelingen met over heidsinstanties. Het is daarom te verkla ren dat er gestreefd wordt naar een sa mensmelting, maar die zal alleen door de meerderheid der kunstenaars aanvaard kunnen worden als daarbij zekerheid ver kregen wordt, dat in de nieuwe organi satie geen sleutelposities in handen komen van personen met communistische sympa thiën. Na de bevrijding groeide in Haarlem aldus de heer De Ru de overtuiging dat „K.Z.O.D." tot langzaam afsterven ge doemd was als er geen vernieuwing kwam. Die is gelukkig gekomen en wel zonder schokken. De noodzakelijkheid werd ge voeld er meer een beroepsvereniging van te maken, ook al bleef men prijs stellen op het lidmaatschap van amateurs. Ook de heer K. P. Baard, de directèur van het Frans Halsmuseum, liet blijken dat hij een selecte onder de leden gewenst achtte, om dat hij de zalen van het Frans Halsmu seum en het Huis van Looy alleen wilde openstellen voor exposities van beroeps kunstenaars. Nu de reorganisatie volvoerd is blijken er onder de leden 52 vakmensen en 60 amateurs te zijn. Wanneer „K.Z.O.D." naar buiten optreedt, hetzij bij de orga nisatie van belangrijke tentoonstellingen of de behartiging van de belangen van het beroep, treden alleen de beroepskun stenaars op. Daaruit mag evenwel niet af geleid worden dat de vereniging niets meer zal doen voor de amateurs. Het gezamen lijk deelnemen aan de avonden waar ge tekend wordt naai- levend model blijft en ook in het verenigingsleven, zich openba rend in de sociëteit, die op Zaterdag na het tekenen in het verenigingsgebouw „De Waag" gehouden wordt, komt geen ver andering. Ook voor de kunstuitingen van de groep amateurs blijft „K.Z.O.D." be langstelling tonen. Over enige maanden zal er in „De Waag" een tentoonstelling gehouden worden van het werk dezer leden. Naar de vorm is dus zo vervolgde de heer De Ru de reorganisatie dus al een feit geworden. Maar wat het wezen be treft, zijn wij nog lang niet daar waar wij hopen te komen en ook moeten komen. Er zijn in Haarlem verscheidene beroepskun stenaars (vooral jeugdige vakgenoten) die zich nog afzijdig houden. Die moeten er toe gebracht worden om lid te worden. „K.Z. O.D." moet een representatief karakter krijgen tegenover het Haarlemse gemeen tebestuur en ook andere overheidsin stanties. Tenslotte sprak de voorzitter de wens uit dat zijn vereniging in de toekomst ge kend zou worden door het gemeentebe stuur bij de toekenning van de financiële steun in de vorm van opdrachten aan kunstenaars. Zoals bekend is, worden de kosten daarvan gedragen door het rijk en de gemeentebesturen. Hij wees daarbij op een enquête die onlangs in Rotterdam is ingesteld naar de resultaten van die steun verlening. Daarbij is gebleken dat van de ruim 174 personen te Rotterdam die zich zelf beschouwen als beroepskunstenaars, er niet meer dan 70 (bij het aanleggen van een mildere maatstaf van beoordeling misschien 101) aangemerkt kunnen wor den als werkelijke kunstenaars. Dit feit heeft bij de schrijver van een artikel in „De Groene Amsterdammer" de vraag doen rijzen of de steunverlening zoals die nu wordt toegepast niet in de hand werkt dat er een artistiek proletariaat ontstaat. Met deze schrijver is de heer De Ru het eens, dat wij van dit artistieke proleta riaat zo gauw mogelijk af moeten. Daarom zou hij ook gaarne zien dat „K.Z.O.D.", dat de belangen der werkelijke beroeps kunstenaars wil behartigen, gekend werd in de regeling van deze steun. In de volgende gemeenteraadsvergade ring zal worden voorgesteld de aankoop van het perceel Kleverparkweg 52, voor 17.500, waarbij dan nog 1.500 zou ko men voor het opknappen van dit huis. In de aankoop van deze woning, die leeg kan worden aanvaard, wordt door Burge meester en Wethouders een oplossing ge zien van de huisvesting van de nieuw be noemde gemeenteontvanger. ADVERTENTIE Wat de kinderen voor de school nodig hebben koopt U toch wel, want die gaan nu eenmaal voor. Maar het is helemaal niet nodig, dat deze aankopen U handen vol geld moeten kosten. Als wij U op onze schoolartikelen attent maken, dan zijn dit niet zomaar bijeen gebrachte artikelen maar een met zorg samengestelde collectie, die iedereen, dus U ook, doen profiteren van onze grote voorraden en lage prijzen. Schoolschriften, 32 bladzijden met 24 lijnen, formaat 16x21 cm., per stuk"0 Ct. Cahier met harde gemarmerde kaft, prima hagelwit, houtvrij papier, 40 blz. 47 Ct. 80 bladzijden 75 ct. Kladbloc, formaat 12x20 cm. met 200 vellen met inkt be- schrijfbaar papier 34 Cl. Schoolpotloden, zwart schrijvend, 5 stuks CL School-étui's van zeer sterk leer, in twee kleuren, prima 4 vulling J 1.S5 Radeer gummi, prima zacht, 2 stuks 15 Ct. Puntenslijpers 10 ct. Linialen 10 ct. Schooltas met prima slot 4.60 Staaftas 3.85 naak gaan Voor 10 gulden cassabons ontvangt U 30 cent terug Er begint tekening te komen in de werkzaamheden, die moeten leiden tot verbetering van het in de oorlog geteisterde station van Arnhem. Hoewel de plannen voor een heel nieuw station klaar zijn, zal tot uitvoering van deze plannen pas later worden overge gaan. Voorlopig blijft het bestaande station, zij het dan met enige verbeteringen, in gebruik. Langs de zijde van de Amsterdamse weg zijn nieuwe perrons in aanbouw. Morgenavond zal in de Stadsschouwburg een reprise gegeven worden van de kleu renfilm „Caesar en Cleopatra", met Vivien Leigh en Claude Rains in de titelrollen. Bernard Shaw bewerkte zelf zijn gelijk namige stuk voor deze film, waarvan het gegeven, een dramatische kroniek, uitzon derlijk geschikt bleek voor een scenario. De spectaculaire en bewegelijke veldslageh en zeegevechten vormen stellig de hoogte punten van deze lange geschiedenis, die begint met het befaamde gesprek met de Sphinx, in een donkerblauwe Egyptische duisternis. In het toneelstuk, waarover wel iswaar sterke meningsverschillen bestaan, opende Shaw de weg naar een humoristi sche, naar men wil: natuurlijke interpre tatie van de geschiedenis. De menselijke voorstelling van de zwakke zijden van Cae sar, de anti-heroïsche held van middelbare leeftijd, leverde het niet geheel bezworen gevaar van belachelijkheid op, al maakt Claude Rains er een markante verschijning van. Op het stadhuis zullen door Burgemeester en Wethouders op 7 September aanstaan de des middags om half vier de deelne mers aan de alhier te houden 61ste alge mene vergadering van de Nederlandse Heidemaatschappij officieel ontvangen worden. Op 4 October aanstaande zullen om tien uur des ochtends de deelnemers aan de dan hier te houden jaarvergadering van directeuren van Gemeentelijke Bureaux van Huisvesting en daarna om kwart voor twaalf de deelnemers aan de jaarverga dering van de Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen worden ontvan gen. Bij de verwerking van de gegevens van de Volkstelling (die gepaard ging met een Woningtelling) heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek een berekening gemaakt van het woningtekort in ons land. De woningvoorraad werd gesteld op 2.102.000. Daarbij zijn de 61000 deelwnnin- gen (woningen die tijdelijk gesplitst zijn) als afzonderlijke woningen geteld, omdat zij immers in de eerste jaren dubbel be woond zullen blijven. Ook de 18254 nood woningen en de 3104 noodboerderijen zijn meegeteld omdat die ook voorlopig gebruikt zullen blijven. Het tekort aan woningen wordt, naar verschillende maatstaven berekend, ge schat op 271.000 k 357.000. Daarbij is geen rekening gehouden met een zogenaamde woningreserve, hoewel die natuurlijk toch noodzakelijk is en wel tot een percentage van 2 van de woningvoorraad. Let men zo gaat het rapport voort op de grootte van de inwonende huishou dens, dan blijkt, dat 153.000 dezer huis houdens 3 of meer personen tellen en 135.000 bestaan uit een echtpaar en een of meer kinderen. Beperkt men zich tot de laatste groep en de bijna 13.000 huishou dens, welke tijdelijk in hotels, zomerhuizen, kantoren en andere volstrekt onaanvaard bare noodverblijven zijn ondergebracht, dan kan voor leniging van de ergste nood de bouw van 150.000 woningen op korte termijn noodzakelijk worden geacht. Sinds 1930 is het aantal woonschepen van 2315 tot 2800 gestegen en het aantal woon wagens van 2261 tot 2900. Ook dat staat in verband met de woningnood. Berekend is dat het woningtekort in ver gelijking tot het aantal bewoonde woningen voor ons gehele land 15.7 is. Voor Haar lemmermeer en het daarbij aansluitend Oostelijke gebied is het percentage bene den 5, voor geheel Kennemerland van 15 tot 20% (dus boven het rijksgemiddelde). Voor geheel Noordholland is het percen tage 9.9. In het algemeen is het woning tekort het grootst m Limburg, Noord-Bra bant, Gelderland en Drente. In Limburg is het zelfs 23.3. Nu het complex „Delftweide" van de woningbouwvereniging „St. Bavo" (Noord) aan de Orionweg zijn voltooiing nadert en de Haarlemse Stichting Bejaardenzorg zich gereed maakt voor de exploitatie daarvan, heeft deze stichting aan de raadsleden een voorlopige exploitatiebegroting overgelegd. Hieruit blijkt, dat er op een tekort van bijna twaalfduizend gulden valt te rekenen, een gevolg van de sterk gestegen bouw kosten en van de centrale voorzieningen. De exploitatie zal vermoedelijk een gun stiger beeld vertonen nadat de capaciteit van het complex met veertig bedden ver- gx-oot is. B. en W. hebben naar middelen gezocht om toch een zo groot mogelijk aantal min der draagkrachtigen te kunnen huisvesten. Zij menen daartoe een oplossing gevonden te hebben. Wanneer 50 procent van de woongele genheid wordt toegewezen aan minder draagkrachtigen zal het nodig zijn een bij drage te geven van ruim vierduizend gul den per jaar. B. en W. menen dat dat ver antwoord is. Zij stellen dan ook aan de raad voor in overeenstemming met de adviezen van de Commissies voor Sociale Zaken en Openbare .Werken die jaar lijkse bijdrage te geven. Candidaat B. Bijleveld te Haarlem heeft het beroep aangenomen naar de Chr. Geref. Kerk van Noordeloos en heeft bedankt voor Arnhem, Baarn, Barendrecht, Bunschoten, Doesburg, Gouda, 's Gravenzande. Leerdam, Meppel, Ouderkerk aan de Amstel, Rozen burg, Ulrum, Werkendam en Zaamslag. HAARLEM, 23 Augustus 1951 GEHUWD: J. H. B. van der Hoofd en J. G. Selhorst; H. C. Hahn en A. A. de Vogel; C. L. Kortenaa en A. E. Harmelink; J. F. W. Vriese en J. G. Surendonk; H. F. Moolenaar en J. J. Hannenberg; C. de Rooij en A. M. van den Broek; M. Heslinga en A. J. Horst man; E. Eckhart en M. Bosch; G. Leurink en K. Scholte; W. Hendriksma en J. van Hof wegen; N. P. Wijnbergen en M. Vos. BEVALLEN van een zoon: 21 Aug., H. F. SjoerdsHardesmeets; 22 Aug., I. J, Spits Heyting; G. W. Wigman—Marchand; A. de VriesKersbergen; 23 Aug., W. van Waveren Kragten; C. M. A. Witden Boer; E. van RossumZwart; J. G. Driessen—Beetz. BEVALLEN van een dochter: 19 Aug., C. A. Voornvan Diemen; 22 Aug., Th. C. Koene—Zuidhoek; A. C. M. Kensen—Hen nen; 23 Aug., A. J. Hendriks—Schippers; J. E. C. Hoeksema—Gantzert.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7