India houdt zich buiten het vredes verdrag met J apan Bombardementen uit de lucht en uit zee nabij de Russische grens Krantenkoning Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Niet naar San Francisco „Twee zielen, één gedachte" Nederlandse regering niet bereid tot verhoging der defensie-uitgaven Amerikaanse actie in Noord-Korea Schending van het Chinese luchtruim? Nehroe kondigt apart verdrag met Japan aan Egypte wil de zijde van het Westen kiezen Perzische olie Rapport over spoorweg ongeluk nabij Metz Critiek van de New York Times Het woord is aan Frans jacht had gevaarlijk avontuur Voorgenomen dollar-hulp voor ons militair-economisch programma wordt te laag geacht Perzische gezant te Ankara ontslagen Ruim 800 emigranten naar Nieuw Zeeland 66e JAARGANG No 41 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteurs Robert Peereboom MAANDAG 27 AUGUSTUS 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 205 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directies P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ONLANGS IS IN AMERIKA William Randolph Hearst overleden. Hij had een hoge leeftijd bereikt: aöht-en-tachtig jaar. En hij had aan het hoofd gestaan van een groep van zeven-en-twintig dagbladen, dertien Zondagsbladen en zeven tijdschrif ten die gezamenlijk elf millioen lezers tel den. Geweldig. Indertijd noemde men hem een krantenkoning. De Amerikaanse groot industrie had in de negentiende eeuw vele zulke „koningen" zien verrijzen op velerlei gebied. Er waren ook olie-, ver duurzaamde levensmiddelen- en later auto mobiel-majesteiten. Maar Hearst was een krantenkoning. Niet de eerste overigens: hem waren zulke vervaarlijke figuren als Gordon Bennett en Joseph Pulitzer voor gegaan. Hij slaagde er evenwel in, het door hen verwekte opzien nog te overtreffen. In nog sterker mate dan zij was hij koning der sensatie, want dat is eigenlijk de titel, die deze lieden toekwam. Aan de figuur Hearst ontbrak de roman tiek van het arme krantenjongetje, dat zich tot geweldenaar ontwikkelde. Verscheidene arme krantenjongetjes onder hen ook een waarlijk groot mens als Thomas Alva Edison hebben indertijd zulke meteo- rische carrières volbracht. Maar William Randolph Hearst was de zoon van een mil- lionnair. Het merkwaardige is dat dit hem niet tot een gemakkelijke loopbaan ver leidde. Zoons van millionnairs moeten onge twijfeld grote energie en een sterke per soonlijkheid bezitten om de lijn van de minste weerstand niet te kiezen. En die kwaliteiten waren zeker aan Hearst toe te schrijven. Hij bepraatte in 1886, toen hij drie-en-twintig jaar was, zijn vader om hem het dagblad The Examiner te San Francisco cadeau te doen. Zijn vader was geen krantenmagnaat, maar dat blad be hoorde tot zijn bezit. Het ging overigens slecht. De zoon kreeg van zijn moeder nog een aanzienlijk bedrag los en daarop begon hij zijn campagne. Met snel succes. De Manchester Guardian, een der beste en voornaamste Engelse dagbladen zo niet tegenwoordig het beste heeft bij het doodsbericht van Hearst rondweg ver klaard, dat niemand ooit zoveel gedaan heeft om het peil van de journalistiek naar beneden te halen als hij. Sensatie, op- sclhroeverij, speculatie op het snobisme van een onontwikkelde massa waren zijn wachtwoorden. Het privé leven van menig een werd in zijn bladen aangetast, bericht geving over misdaden en menselijke on deugden werd tot het uiterste opgevoerd. Prof. Baschwitz erkent in een artikel in Vrij Nederland dat zijn „kruistochten" tegen bestaande misstanden ook wel goede gevolgen hebben gehad; gezien het overige is men geneigd ook ten deze sceptisch te zijn ten aanzien van de beweegredenen. Een man als Hearst streefde naar zakelijk succes maar besefte niet de verantwoorde lijkheid, die het leiden van bladen tegen over de samenleving meebrengt. Zijn suc ces met de Examiner leidde tot aankoop en stichting van steeds meer dagbladen en periodieken. Hij bouwde een kolossale kranten-trust op. Hij had in zijn tijd de wind mee omdat, zoals Baschwitz het uit drukt: „omtrent de eeuw-wisseling het analphabetisme zover overwonnen was, dat grote groepen van de bevolking toen voor het eerst als krantenlezers in aanmerking kwamen; zij grepen naar de nieuwe goed kope kranten, die speculeerden op een mi nimum aan ontwikkeling bij hun lezers". Men kan hier aan toevoegen: die tijd is voorbij, tenminste wat de meeste landen van het Westen betreft. Er is inderdaad veel veranderd. Maar men kan helaas niet zeggen dat er geen dagbladen en week bladen in het Westen meer zouden zijn, die zich toeleggen op speculatie op het gebrek aan ontwikkeling en goede smaak bij een aantal lezers, inplaats van opbouwend werk te verrichten. Hetgeen vele andere wèl doen en met succes, omdat de mens, als hem daartoe de kans geboden wordt, niets liever wil dan zijn kennis en inzicht ver groten. Als op weloverlegde en dus voor hem begrijpelijke wijze de Pers in die rich ting werkt zal zij ook voor de man met geringe ontwikkeling veel doen. Hearst heeft indertijd zijn materieel succes met persoonlijke invloed verward en gemeend dat hij er een politieke carrière op kon bouwen. De ene mislukking na de andere, toen hij zich candidaat liet stellen bij verkiezingen, bewees het tegendeel. Dit soort bladen had geen invloed; zijn optre den als politieke windvaan, die zich telkens naar de heersende stemming-van-het- ogenblik richtte, schakelde natuurlijk ook het vertrouwen in de ernst van zijn bedoe lingen uit. Hij wou veel verkopen en daar was hij in geslaagd. Maar daarbij bleef het dan ook. Zijn ouderdom zou hem doen ervaren dat ook de tijd van het materiële succes voor hem was afgelopen. Verscheidene van zijn bladen gingen financieel sterk achter uit; tenslotte kwam het tot een sanering van het gehele concern, waarbij hij zijn grote invloed op de gang van zaken moest prijsgeven. Een man van grote energie is hij ongetwijfeld, zoals reeds gezegd, ge weest. Maar hij heeft er weinig goeds voor de samenleving mee gedaan en veel kwaads. Dat de tijd, waarin zijn opvattin gen zulke grote materiële successen konden boeken, voorbij is kan met voldoening wor den vastgesteld. Anderen hebben in Ame rika zijn plaats ingenomen anderen, die met gezonder beleid en begrip van hun verantwoordelijkheid te werk zijn gegaan. R. P. Verdere arrestaties op West-Java DJAKARTA. (Aneta). Vrijdagnacht zijn in West-Java ongeveer 40 personen gear resteerd, onder wie de Nederlanders Koops (die onwettig in het bezit van wa pens zou zijn), jhr. F. Alewijn, administra teur van de onderneming Radjamandala, die echter Zaterdagochtend weer op vrije voeten werd gesteld, en W. F. van de Woestijne, administrateur van de onder neming Goenoeng Susuruh. Voorts het parlementslid en de voorzitter van de Mas- jumi voor West-Java Isa Anshary en 25 Chinezen. De arrestaties geschieden in het raam van de veiligheidsactie. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft uitgerekend dat gedurende 1950 het publiek 97 millioen gulden uitgaf (bijna f 9,50 per inwoner) aan toegangsbewjjzen, Voor vermaak, WASHINGTON (Reuter en United Press) India zal niet deelnemen aan de confe rentie van San Francisco over het Japanse vredesverdrag. Deze mededeling is gelijktijdig te Washington door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en te New Delhi door de minister-president van India, Nehroe, gedaan, waarbij echter verschil in de argumentatie van dit besluit te onderkennen viel. Washington deelde mede dat India de conferentie zou „boycotten" omdat het bezwaar heeft tegen de bepaling in het ontwerpverdrag, volgens welke Amerikaanse troepen in Japan zouden mogen blijven. Nehroe somde andere bezwaren op, toen hij het parlement op de hoogte stelde van het regeringsbesluit. Thans hebben drie landen geweigerd het verdrag te San Francisco te komen bespreken: India, Joego slavië en Birma. Van 48 landen is de aanvaarding der uitnodiging gearriveerd. Pakistan, op voet van koude oorlog met India tengevolge van de kwestie-Kasjmir, heeft de uitnodiging aangenomen. Van enkele Midden-Oostelijke landen is nog geen reactie binnen gekomen. De minister-president van India, Nehroe, heeft in het parlement het regeringsbesluit om het voorgestelde Japanse vredesver drag niet te ondertekenen en niet aan de conferentie van San Francisco deel te ne men, aldus gemotiveerd: „De regering is tot dit besluit gekomen, omdat geen der door India ingediende voorstellen door de Amerikaanse regering zijn aangenomen. Onmiddellijk nadat Japan een onafhankelijke status heeft verkregen zal de regering van India een verklaring afleggen, waarbij de staat van oorlog tussen beide landen wordt opgeheven, en later zal zij een apart verdrag met Japan sluiten". Volgens een bekendmaking van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken is India overgegaan tot een weigering omdat het bezwaar heeft tegen de bepa lingen, volgens welke het aan de Ameri kaanse verdedigingsstrijdkrachten is toege staan in Japan te blijven. De voorbereidingen voor het Amerikaan se beheer over de nabijgelegen Rioekioe- en Bonin-eilanden „moeten de kiem in zich dragen van een toekomstig geschil en een mogelijk conflict in het Verre Oosten", al dus had India in deze nota van 23 Augustus verklaard. India maakt tevens bezwaar tegen het voorgestelde verdrag op de vol gende gronden: Er wordt geen regeling getroffen voor de overdracht van Formosa aan commu nistisch China. Het ontwerp bevat geèn schriftelijke goedkeuring van de overdracht van de Koerillen en Zuid-Sachalin aan Rusland, hetgeen India rechtvaardig noch raadzaam acht. Hoewel India weigert het verdrag te tekenen, zal het een apart vredesverdrag met de Japanse regering sluiten „zodra dit Verhouding met Engeland moet echter worden herzien De Britse minister van Buitenlandse Za ken Morrison heeft kortgeleden een per soonlijke boodschap gezonden aan de Egyptische minister-president Nahas Pasja, waarin hij er op aan heeft gedrongen het gehele vraagstuk der Brits-Egyptische be trekkingen opnieuw in beschouwing te ne men, zolang er nog vooruitzichten bestaan op het tot stand komen van een regeling. Nahas Pasja heeft thans Morrisons bood schap beantwoord na een bespreking van deze kwestie door het Egyptische „kern kabinet". Gemeld wordt dan Nahas Pasja zou hebben geantwoord dat Egypte gehouden is het in 1936 gesloten verdrag met Enge land eenzijdig op te zeggen, tenzij de Britse regering nieuwe stappen zou doen om de impasse te doorbreken. Dit zou moeten geschieden voor het op reces gaan der Egyptische volksvertegenwoordiging, omstreeks vijftien September. Het antwoord werd via de Egyptische ambassadeur te Londen ter kennis der Britse regering gebracht. Volgens verantwoordelijke Egyptische politieke kringen is Egypte bereid de zijde van de Westelijke democratieën te kiezen en een nieuw verdrag met Engeland te te kenen, waarin dit land in geval van oorlog het volledig gebruik van het Suez-kanaal en andere militaire bases wordt gegaran deerd. uitvoerbaar is" en diplomatieke betrekkin gen met dit land openen. Het Amerikaanse ministerie geeft in een tegelijk met deze nota gepubliceerd ant woord uiting aan zijn verbazing over In- dia's bewering, dat het verdrag de Japan- nezen niet „een eervolle en gelijkwaardige plaats in de gemeenschap van vrije volken zou geven, waarover zij tevreden zouden kunnen zijn". Het ministerie herinnert aan een brief van de Japanse minister-presi dent Josida van 13 Juli, waarin deze zegt, dat het verdrag in deze vorm ruimschoots blijk geeft van de eerlijkheid, grootmoe digheid en het idealisme van Amerika. Het besluit van India om de vredescon ferentie van San Francisco niet bij te wo nen zal de kloof tussen Japan en verschei dene Aziatische naburen vergroten, meldt United Press. Sommige waarnemers zijn van mening dat hierdoor een begin zal worden gemaakt met een wedren tussen Japan, India en communistisch China om de leidende positie in Azië in te nemen en zullen de banden tussen Japan en het Wes ten hierdoor worden versterkt. Geen sabotage PARIJS, 25 Aug. (AFP). Het Franse ministerie van Openbare Werken heeft Za terdag naar aanleiding van het spoorweg ongeval óp de lijn Frankfort-Parijs in een communiqué verklaard, dat het aantal do den 21 en het aantal gewonden 35 bedraagt. Voorts wordt gezegd dat het ongeval te wijten blijkt aan de slechte werking van de kabel van een signaal en dat alle sabo tage uitgesloten lijkt. In het verslag van de ambtenaar van Openbare Werken die ter plaatse een on derzoek heeft ingesteld, wordt gezegd, dat het waarschuwingssignaal niet gewerkt heeft en dat de machinist tengevolge van de dikke mist niet heeft kunnen zien of de baan vrij was. Nieuwe Amerikaanse bemiddeling verwacht TEHERAN, (Reuter). Een bijeenkomst van de Perzische Tweede Kamer ging Zon dag in tumult uiteen, nadat afgevaardigden van de oppositie premier dr. Mossadeq hadden aangevallen wegens het beëindigen van de besprekingen met de Britten ter re geling van het Perzische oliegeschil. Uit Abadan wordt gemeld dat Zondag alle leden van de Britse staf der „Anglo- Iranian" uit de Zuid-Perzische olievelden te Abadan waren aangekomen. Behalve de Britten verlieten ook een twintigtal Indiërs en Pakistanen de Zuid- Perzische olievelden. Officieel heeft de Perzische olieraad uit naam van de Perzische nationale oliemaat schappij het beheer over de installaties overgenomen. Van een daadwerkelijke overneming werd echter niets gemerkt. Men verwacht, dat de Amerikaanse am bassadeur in Teheran, dr. Henry Grady, binnen enkele dagen weer zal gaan optre den als „onofficieel bemiddelaar" in het Brits-Perzische oliegeschil. Naar te Teheran verluidt zal hij pogen de Perzische leiders er toe te brengen zo danige voorstellen naar voren te brengen, dat de Britten bereid zouden zijn de be sprekingen te hervatten. Grady zou van mening zijn, dat een van de grootste moeilijkheden zal zijn Mossadeq er van te overtuigen, dat de Perzen niet in staat zijn zelf zowel de productie, als de verdeling en verkoop van de olie te leiden. op Indonesische politiek De „New York Times" levert critiek op Indonesië voor het willen beëindigen van de Nederlands-Indonesische Unie. „De tra gedie in deze toestand is niet zuiver de wrijving tussen de Indonesiërs en de Ne derlanders, doch het beëindigen van wat misschien een waardevol experiment had kunnen zijn in de internationale betrekkin gen, voordat dit een eerlijke kans kreeg", aldus het blad. „Er leeft in dit land veel sympathie voor het vuur van jong natio nalisme, zoals dat van Indonesië, doch er moet ook het gevoel bestaan, dat niet al zijn uitingen verstandig zijn. De plannen voor een federatie werden van het begin af door de republiek gesaboteerd. Onge lukkig genoeg zullen degenen, die op dit punt werkelijk schade lijden, niet de Ne derlanders, doch de Indonesiërs zijn. De jónge regering heeft op alle gebied hulp hodig. Zij zou voordeel kunnen behalen van een nauwe verbondenheid met de bronnen van welvaart en bekwaamheid, die beschikbaar zouden zijn in de Unie. Zij zou ook kunnen profiteren door een repu tatie van gematigdheid en goed vertrou wen. Dergelijke zaken verwerpen terwille van een twijfelachtige eis inzake West- Nieuw Guinea lijkt veel op het opgeven van de hoofdzaak terwille van bijzaken", aldus de New York Times. HARRIMAN EN TITO BELGRADO, 25 Aug. (Reuter). Averell Harriman, president Trumans speciale af gezant, is Zaterdag door maarschalk Tito van Joegoslavië, die thans met vacantie in Slowenië verblijft, ontvangen. Averell Harriman heeft Zondag op een persconferentie te Bied (Joegoslavië) ver klaard, dat maarschalk Tito en hij het er over eens zijn, dat het zekerste middel om een oorlog te vermijden gelegen'is in het versterken van de strijdkrachten van beide landen. Harriman deelde mede, dat zij Zaterdag gesproken hadden over militaire en econo mische hulp van de Verenigde Staten en andere Westelijke mogendheden aan Joego slavië. „Wij spraken natuurlijk ook over het Kremlin en wisselden onze meningen over Stalin uit", zo vervolgde Harriman. Hij was getroffen door het feit, dat Tito en hij de zelfde meningen waren toegedaan ten aan zien van de Russische bedoelingen en tac tiek. Harriman sprak voorts met bewondering over Tito's „realistisch begrip voor de Joe goslavische problemen, zijn vastberaden heid en vertrouwen". Harriman is Maandagochtend in Londen aangekomen. Prince de Ligne: Wee degenen, die nooit ongelijk hebben; zij hebben nooit gelijk RAMSGATE. (Reuter). Het Franse jacht „Albatros" van de Parijse advocaat Emil Demousseaux, die behalve twee Fransen ook twee jeugdige Nederlanders, H. v. d. M. S. uit Blaricum en M. S„ vermoedelijk uit Amsterdam, aan boord had, is na een gevaarlijke tocht behouden de haven van Ramsgate binnengesleept. Het jacht vertrok Vrijdag uit Oostende naar Le Havre. In de nacht van Zaterdag op Zondag werd het zwaar weer en het jacht kwam gevaarlijk dicht bij de wrak ken op de Goodwin Sands. De „Albatros" begon met vuur noodsignalen te geven, die door de kustwacht van Deal (Kent) werden waargenomen. Een reddingboot uit Walmer moest het jacht vijf kilometer vol gen, voordat het lukte een kabel uit te gooien. De eerste brak, doch nadat de tweede op de „Albatros" geworpen was, wist een van de opvarenden van de red dingboot aan boord te springen. Eerst was een andere redder overboord gevallen, toen een grote golf beide schepen plotse ling weer van elkaar sloeg. Men kon hen echter weer opvissen. Bij haar optreden in Maart heeft de Nederlandse regering besloten van 1951 tot en met 1954 een bedrag van anderhalf milliard gulden per jaar voor de defensie beschikbaar te stellen. Wegens onze moeilijke economische en financiële positie was dat een besluit, dat in vele kringen tot ernstige ongerustheid aanleiding heeft gegeven, omdat men vreesde dat een derge lijke inspanning op den duur niet te dragen zou zijn. Van Amerikaanse zijde is niettemin meer dan eens te kennen gegeven dat men dat bedrag van 1500 millioen gulden feitelijk te laag vond. Vooral in de afgelopen maanden zijn er uit de Verenigde Staten klanken vernomen die blijkbaar ten doel hadden onze regering alsnog tot een verhoging der defensie-uitgaven te doen besluiten. Uit zeer gezaghebbende bron vernemen wij dat onze regering geenszins van plan is stappen in die richting te doen. Zij is er van overtuigd dat anderhalf milliard gulden per jaar de maximum-last is, welke door ons volk kan worden gedragen. Zij is zelfs niet bereid het denkbeeld van verhoging der defensie-kosten in overweging te nemen. Tussen Nederland en de Verenigde Sta ten bestaat ook verschil van mening over de omvang van de dollarhulp bij de uitvoe ring van ons militair-economisch program ma. Washington heeft nog geen bedrag vastgesteld, want het congres moet daar nog over beslissen. De opvattingen omtrent het direct nodige lopen nogal uiteen. Bij een in Mei gehouden bespreking is van Nederlandse zijde door de delegatie, TOKIO, 27 Augustus. (Reuter en United Press). Het hoofdkwartier van de Ame rikaanse vloot in het Verre Oosten maakt bekend, dat de vloot zich gevoegd heeft bij de luchtstrijdkrachten, die aan de Oostkust van Korea dicht bij de Sovjet-Russische grens aanvallen doen. Toen Superforten Zaterdag Rasjin aanvielen, zorgden straal jagers van de vloot voor dekking in een gebied, dat buiten het bereik van de op het vasteland gebaseerde jagers lag. Het departement van Defensie heeft be kend gemaakt dat aan generaal Ridgway de speciale vergunning was gegeven de Noord-Koreaanse havenstad Rasjin te doen bombarderen om een samentrekking van vijandelijke strijdkrachten in dat gebied te verhinderen. Wat er over bleef van een goederentrein ciie op het Shettleston-station in Glasgow door de stootblokken heen reed en daarna, ontspoorde. Machinist en stoker konden zich in veiligheid stellen door van de locomotief in fret water te springm* Op aandrang van het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken werd geruime tijd geleden elke actie tegen dit vitale punt op betrekkelijk geringe afstand van de Russische grens verboden, uit vrees dat het een of andere Amerikaanse toestel zou afdwalen tot aan gene zijde van de grens, waardoor een ernstig incident ge schapen zou kunnen worden. Amerikanen boven Sjanghai? Het communistische nieuwsbureau „Nieuw China" meldt uit Peking, dat Amerikaanse vliegtuigen 23 en 25 Augustus „met succes de Chinese kustgebieden van de provincies Kiangsoe, Sjantoeng en Tsjekiang" zijn binnengevlogen. Op 23 Augustus vloog een Amerikaans vliegtuig over de kustgebieden van Noord- Kiangsoe, Singtao en het Djoengtsjong- gebied van de provincie Sjantoeng, aldus „Nieuw China". Twee dagen later bevon den Amerikaanse vliegtuigen zich boven Tsjenghai, Hangsjou en Sjanghai. „Deze roekeloze schending van China's souverei- niteit in de lucht is een nieuw bewijs, dat de Amerikaanse aggressieve politiek er op uit is de nationale veiligheid van China te bedreigen", aldus dit bericht. Volgens radio-Peking trokken Zaterdag 25 Aug. Amerikaanse en Koreaanse man schappen de neutrale zóne bij Pan Moen Djon binnen „met het voornemen wachten van de militaire politie te doden", doch werden onmiddellijk verdreven. Zaterdag middag vlogen zeven Amerikaanse vlieg tuigen over de zóne van het Noord-Westen naar Zuid-Oosten, aldus dit radiobericht. Radio-Peking heeft vandaag voor het "eerst officieel melding gemaakt van de boodschap, waarin generaal Ridgway zich bereid verklaarde de besprekingen te Kae- song te hervatten, wanneer de Noorde lijken een einde maken aan de schorsing. Noordelijke reactie Het persbureau „Nieuw China" heeft Zaterdagavond een verklaring uitgezonden van de woordvoerder van de Noordelijke delegatie te Kaesong naar aanleiding van het rapport van vice-admiraal Joy over het beweerde Amerikaanse bombardement op Kaesong In deze verklaring wordt gezegd, dat admiraal Joy de zaken op hun kop zet. „De verbindingsofficieren van de andere zijde, aldus wordt gezegd, weigerden eerst om te komen om een onderzoek in te stel len naar het incident, onder het voorwend sel, dat het te laat in de avond was. Zelfs nadat zij na krachtig aandringen van onze kant waren gekora^p, keken zij nauwelijks -naar de gevolgen viË het bombardement". Onze zijde wees het niet van de hand, dat zij terug zouden komen voor een nieuw onderzoek overdag, maar merkte alleen op, dat zij, indien zij weer kwamen, liever eerst contact moesten maken per radio. „Wij wachtten de.andere dag op hen, maar zij kwamen niet". In het rapport van admiraal Joy stond, dat wij de voortzetting van het onderzoek van de hand hadden gewezen, aldus de verklaring, die er aan toevoegt, dat „ook nu nog een nieuw onderzoek door de andere zijde niet van de hand wordt ge wezen". Barkley's mening De vice-president van de Verenigde Sta ten, Alan Barkley, heeft zich in een rede uitgesproken voor een groot offensief in Korea ingeval de wapenstilstandsbespre kingen mislukken. Hij verklaarde, dat dit zijn persoonlijke mening was. Het besluit tot een groot of fensief zou slechts door de U.N.O. genomen kunnen worden, aldus Barkley. Volgens een door radio Pjongjang omge roepen communiqué zijn 26 Augustus twaalfduizend man der verbondenen, bij een poging de Noordelijke linies binnnen te dringen, omsingeld. Volgens radio Peking zijn tussen 16 en 20 Augustus aan het Oostelijk front ruim ne genduizend manschappen van de tegenstan der, onder wie 3.200 Amerikanen, gedood en dertig vijandelijke vliegtuigen bescha digd of vernield. Amerikaanse communisten doen voorstel Het hoofdbestuur van de Amerikaanse communistische partij heeft Zaterdag de tekst bekendgemaakt van een telegram dat Vrijdag aan minister Acheson is gezonden. Hem wordt een onderhoud gevraagd, ten einde voorstellen te doen „voor een vrede lievende regeling van het Koreaanse con flict". De Perzische minister van Buitenlandse Zaken, Baqir Kazemi, heeft de Perzische gezant te Ankara, Mohammed Sayed, ont slagen. De gezant heeft opdracht gekregen alle lopende zaken over te dragen aan de kanselier der legatie. Het ministerie heeft Sayed bevolen onmiddellijk naar Teheran terug te keren. Sayed is tweemaal minister president van Perzië geweest. Sinds Juni 1850 was hij gezant te Ankara. die onder leiding stond van dr. H. M. Hirschfeld en de heer D. Spierenburg, medegedeeld dat een bedrag van 250 mil lioen dollar noodzakelijk moet worden ge acht om de bestaande Nederlandse defen sie-plannen behoorlijk ten uitvoer te bren gen. Die 250 millioen dollar zouden ge bruikt worden in een periode van anderhalf jaar, ingaande 1 Januari 1951 en eindigen de op 30 Juni 1952. Van Amerikaanse zijde is toen duidelijk gemaakt dat men in het voorstel aan het congres niet hoger zou gaan dan tot 155 millioen dollar, zij het dan dat dit bedrag bestemd zal zijn voor één jaar en wel van 1 Juli 1951 tot 30 Juni 1952. Minister Lieftinck heeft er onlangs in de Eerste Kamer op gezinspeeld dat Neder land gedwongen zou kunnen worden door economische en financiële moeilijkheden tot besnoeiing van het defensieprogramma over te gaan indien de Amerikaanse dollar hulp beneden een bepaald minimum zou blijven. Wij vernemen verder dat er besprekin gen gaande zijn om in het kader van de Amerikaanse hulp militaire orders te ver strekken aan de Nederlandse industrie. Een definitieve beslissing dienaangaande is nog niet gevallen. De orders, welker afwerking een tijd van bijkans twee jaar zal vergen, zullen mate riaal betreffen dat wij voor onze defensie nodig hebben. De waarde zal een totaal van maximum 230 millioen gulden niet te boven gaan. Nadrukkelijk moet hierbij echter wor den opgemerkt dat dit bedrag niét op onze begroting tot uiting, en dus niét ten laste van de Nederlandse belastingbetaler zal komen. Het is derhalve geen verhoging van de jaarlijkse anderhalf milliard, maar betreft betalingen uit de tegenwaarde-rekening voor de Marshallhulp bij de Nederlandse Bank. Zaterdagmiddag tegen zes uur is de „Zuiderkruis" met 831 emigranten uit Am sterdam naar Nieuw Zeeland vertrokken. In een toespraak, die de staatssecretaris van Sociale Zaken mr. dr. A. A. van Rhyn kort voor het vertrek tot de emigranten, hield, zei hij dat in 1948 95 Nederlanders naar Nieuw Zeeland gingen. In 1949 waren het er 101, in 1950 503. Dit jaar zullen bijna 3000 emigranten naar Nieuw Zeeland kun nen vertrekken. ^*^°OOOOOCCOCOOOOtXOOOCOGOCOCfffïV*V*V*wvWYWWWv-n IETS HOGERE TEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk wisselende bewolking met vanavond nog enkele buien. Mor gen later op de dag weer toenemende bewolking met een kans op regen. Ma tige tot vrij krachtige Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind. Tets hogere tem peraturen. 28 Augustus Zon op 5.43 uur, onder 19.39 uur. Maan op 0.33 uur, onder 18.23 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 27 Augustus Hoog water: 11.49 uur. Laag water: 6.54 en 19.34 uur. Dinsdag 28 Augustus Hoog water: 0.29 en 13.16 uur. Laag water: 8.22 en 20.54 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1