3 Nederlandse bezwaren tegen Amerikaanse bemoeizucht Ook gedifferentieerd gastarief voorgesteld in Heemstede Nederlands monetaire reserve is sinds Mei stabiel gebleven De radio geeft Dinsdag PANDA EN DE WOUDROVERS Wereldnieuws j 2 Productieverhoging en Amerikaanse voortvarendheid Opslagplaats in Tilburg uitgebrand Twee kinderen bij Terheide in zee verdronken Klokken bedolven onder puin van Jorwerds toren Drenkelingen met behulp van autoband gered Regering is niet voornemens de liberalisatie van het handelsverkeer te beperken Arbeider overleden Onder neerstortend zand bedolven Kwantum voor noodzakelijke levensbehoefte ondergaat geen prijsstijging de 1 Uee riUKKlQ oe[ot£yiu my V akbekwaamheid MAANDAG 27 AUGUSTUS 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van een bijzondere medewerker) Toen de Verenigde Staten van Amerika onlangs een nieuwe actie lanceerden tot opvoering van de productie in de West- Europese landen is als him wens naar voren gebracht dat er rechtstreeks contact zou komen tussen de mannen van de E.C.A. en de leiders van landbouw, handel, nijverheid en vakverenigingen in die landen. Hoewel het niet met zoveel woorden ge zegd werd, was het duidelijk dat hier een poging gedaan werd om het West-Europese bedrijfsleven van de Amerikaanse effi ciency en productie-methoden te doordrin gen zonder de landsregeringen daarin te betrekken. De 'Amerikanen waren wat ongeduldig geworden. Zij meenden en menen nog nog dat de productie in Europa nog aanzienlijk kan worden opgevoerd (van hun zijde is zelfs een bedrag van 100 mil liard dollar genoemd!) en dat wij hier in Europa onze methoden slechts hebben te toetsen aan die van hen, om met ge bruikmaking van hun grote ervaring binnen afzienbare tijd successen te boeken, aldus verluidt van bevoegde Nederlandse zijde. Nu hebben de Amerikanen zeker reden om met trots te wijzen op wat zij in de loop van de jaren hebbben gepresteerd. Zij zijn een welvarend en machtig volk gewor den en hebben recht op onze grote erken telijkheid voor de hulp, welke zij hebben verleend bij de wederopbouw van de lan den in West-Europa. Dat verschaft hun in tussen niet de bevoegdheid en het morele recht zich te mengen in binnenlandse toe standen van andere landen of zich over de hoofden der autoriteiten heen te rich ten tot de bevolking. Daar zijn dan ook nogal enige geïrriteerdheid en misverstand door ontstaan. Toen de Amerikanen dat merkten, zijn zij wat voorzichtiger geworden, maar hele maal gerust is men in verschillende landen, en ook in Nederlandse regeringskringen toch niet over de wijze, waarop onze Ame rikaanse vrienden hun medewerking aan bieden. Men erkent de grote capaciteiten van de Amerikanen, en heeft diep ontzag voor hun succesvolle wijze van werken. Men is het er ook volkomen mee eens dat alles moet worden gedaan om productie verhoging te bevorderen en wij hebben daar dan ook een speciale minister, dr. Albregts voor. Maar men wenst de Ameri kanen eveneens duidelijk te maken dat dit een Nederlandse zaak is, die door Neder landers moet worden geregeld. Onze bezwaren zijn ter kennis gekomen van de betrokken Amerikaanse autoritei ten, die daarop hebben geantwoord, dat het door hen voorgestelde rechtstreekse contact voor Nederland eigenlijk niet van zoveel belang was, maar dat het vooral van betekenis zou zijn voor Frankrijk, Ita lië en West-Duitsland. Als zij deze richting inderdaad in de naaste toekomst blijven ADVERTENTIE Zaterdag heeft brand gewoed in een op slagplaats van gloeilampen te Tilburg, eigendom van een te Amsterdam gevestig de firma. De brandweer bestreed het vuur met zes stralen. Na anderhalf uur was zij het vuur meester. Over de oorzaak van de brand tast men in het duister. De schade bedraagt enige honderdduizenden guldens. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur zijn op het strand buiten het badbedrijf bij Terheide twee kinderen, B. W. uit Ermelo en W. P. uit Naaldwijk, beiden zeven jaar oud, waarschijnlijk door-het trekken van de zee in diep water geraakt en verdron ken. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen'. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Platen. 9.35 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 R.V.U. 11.30 Voor zieken. 12.00 Salonorkest. 12.30 Weer bericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Dansmuziek 14.00 Hoorspel. 15.00 Die Walküre. 16.30 Amusementsmuziek. 16.50 Platen. 17.00 Thea terorkest. 17.30 Jazzmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 R.V.U. 19.00 Concert. 19.35 Platen. 19.50 Causerie over de Luchtmacht. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Ge varieerd concert. 21.15 Antwoordman. 21.30 Opera. 22.15 Strijkkwartet. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Piano. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualitei ten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Geva rieerd programma. 14.53 Zang en orgel. 15.15 Platen. 15.30 Ben je zestig. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Platen. 18.30 Or gel. 18.45 Sport. 18.54 Dit is leven. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Hier is Europa. 19.52 Politiek overzicht. 19.56 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Platen. 20.15 Symphonie-orkest. 21.05 Platen. 21.25 Gesprek met mijn zoon. 21.35 Platen, 22.10 Zang en orgel. 22.35 Sport. 22.45 Avond gebed 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Om roeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 De Geschiedenis van het tinnen soldaatje. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang en piano. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 20.20 Omroeporkest. 21.20 Amusementsmuziek. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen, 23.00 Nieuws. 23,15—24.00 Platen. volgen, behoeft Nederland zich daar verder dus niet bezorgd over te maken. Theorie en praktijk gaan helaas echter niet altijd samen. Daarom is het goed zo zeide men ons in gezaghebbende kring dat ook de leiders van onze Nederlandse industrie de situatie goed kennen, en dat zij er toe mee werken dat wij de organisatie onzer pro ductie in eigen hand houden. Informeel contact met Amerikaanse instanties kan uiterst nuttig zijn, maar het is niet goed tegen hen aan te leunen, met voorbijgaan van de eigen bevoegde Nederlandse auto riteiten. De Amerikanen bedoelen het uitstekend, doch hun kennis van de werkelijke menta liteit van de Europese bevolking houdt niet altijd gelijke tred met hun overigens zeer gewaardeerde voortvarendheid. Men is Zaterdag begonnen met het on derzoek naar de oox-zaak van het instorten van de dorpstoren van Jorwerd. Ten be hoeve van de restauratie was men bezig onder in de toren oude stenen door nieuwe te vervangen. De aannemers zijn van oor deel dat dit werk niet de oorzaak van de instorting kan zijn geweest. Het was be kend dat er de laatste weken veel werking in de torenmuren zat. De uit 1404 en 1749 daterende kerkklokken zijn nog niet terug gevonden. Zij liggen onder het puin en men vreest dat zij vernield zijn. Zaterdagmiddag was een 14-jairig meisje uit Utrecht met twee zoons van. de familie uit Lisse, bij wie zij logeerde, bij het radio station te Noordwijfcerhout in zee aan het spelen met een bal. Bij een poging de ven- in zee gegooide bal te pakken, raakte heit meiisje, dat de zwemkunst niet machtig was, in diep water en werd door de stroom in zee getrokken. De 18-jarige zoon van de familie uit Lisse zwom haar direct achterna. De 43-jarige heer J. B. uit Utrecht, die met zijn dochtertje en een binnenband van een auto aan het spelevaren was, ging hen met de band achterna om zo nodig assis tentie te verlenen. De redder had hij al spoedig ingehaald en toen hem bleek, dat deze ook slechts een matig zwemmer was, stuurde hij hem terug. Hij wist daarna het 14-jarig meisje, dat* zich al die tijd door spartelen drijvende had weten te houden, op de band te krijgen. Toen hij met het meisje d'e terugtocht aanvaardde, ontdekte hij dat de 18-jarige jongeman bewusteloos in het water dreef. Met de ene hand de be wusteloze jongen boven water houdende en met de andere hand het meisje op de band meevoerend, kon de heer B. slechts lang zaam tegen de sterke stroom in vorderen. Op het strand, waar men aanvankelijk niets gemerkt had, werd men door het dochtertje van de heer B. op het gebeurde opmerk zaam gemaakt. Een Hagenaar zwom direct het drietal tegemoet en assisteerde bij het aan wal brengen der drenkelingen. Het meisje kwam met de schrik vrij, de jongen werd door kunstmatige ademhaling weer tot bewustzijn gebracht. In het Openluchttheater te Bloemen- daal wordt door de muziekvereniging „Voor uitgang", lid van de Haarlemse Bond van Muziekverenigingen, Vrijdagavond 31 Augus tus een concert gegeven. ADVERTENTIE De monetaire reserve van Nederland is sinds Mei van dit jaar vrijwel stabiel ge bleven en er is derhalve geen reden voor de grote bezorgdheid, welke in de laatste tijd in vele kringen hier te lande tot uiting is gekomen, zo wordt van bevoegde zijde medegedeeld. Vooral het stijgen van de debetstand van Nederland in de Europese Betalings Unie deed ongerustheid ontstaan. Sinds een maand of drie zijn er echter te kenen van herstel. Overigens is de schuld aan de E.B.U. niet direct opvraagbaar zodat hierdoor niet op korte termijn moeilijkheden kunnen ontstaan. Indien dit wel het geval was zou het zelfs mogelijk zijn haar te dekken. Want als wij het saldo van alle valuta- posten, die actief in de balans van de Ne derlandse Bank voorkomen, stellen tegen over de schuld aan de E.B.U., dan is er nog een surplus van ongeveer 1.1 milliard gulden. Het zorgenkind blijft voor Nederland het nog steeds vrij belangrijke tekort in ons goederenverkeer met de Verenigde Staten. De dollarinkomsten zijn weliswaar veel gunstiger dan enige jaren geleden, maar wij zijn toch nog allerminst in staat onze export naar de Verenigde Staten zo danig te verhogen dat wij geen hulp meer nodig hebben. Datzelfde is ook het geval met de meeste andere landen in West-Europa. Behalve het goederenverkeer met de Verenigde Staten vormt ook het betalings verkeer met België een zwak punt in onze deviezenpositie. Van verschillende zijden is betoogd dat onze moeilijkheden een ge- Na sprong uit brandende fabriek Er kan niet met zekerheid worden ge zegd wat de oorzaak van de explosie en de daarop gevolgde brand is geweest bij de N.V. Verffabriek Pieter Schoen en Zoon te Zaandam. Toen de brand op de vijfde verdieping ontstond, bevond het grootste gedeelte van de arbeiders zich vlak bij de uitgang op weg naar het schaftlokaal. Het vuur vond gretig voedsel in de opgeslagen voorraden verfstoffen, terpentijn en lijnolie. Voor de arbeiders Ruyven en Mijns, die zich in de lift bevonden, welke door het uitvallen van de electriciteit dienst weigerde, werd de situatie zeer hachelijk. Nadat de fabrieks- brandweer en de gemeentelijke vrijwillige brandweer gezamenlijk het vuur meester waren geworden kon een begin worden gemaakt met de bevrijding van de beide mannen uit de lift. Zij hadden ernstige brandwonden opgelopen en zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Hun toestand was Zondagavond zorgwekkend. De arbeider W. Dijkstra, die in de eerste consternatie van het dak was gesprongen, is aan de daarbij opgelopen kwetsuren be zweken. Hij was 24 jaar en ongehuwd. Dijkstra was Zaterdagmorgen bezig een gat te hakken in een betonnen vloer. De mogelijkheid wordt geopperd dat dioor het schampen van zijn hamer op een stalen beitel een vonk is ontstaan. Daar op deze afdeling gewerkt werd met een zeer vluch tige en brandbare vloeistof om verf te ver dunnen, vermoedt men dat door de vonk damp van deze vloeistof os ontvlamd. volg zijn van de liberalisatie tot 60 van het handelsverkeer in West-Europa en dat wij thans noodgedwongen tot beperking van die liberalisatie zullen moeten over gaan. De Nederlandse regering is evenwel niet van plan zulks te doen. Wel zal Nederland in deze omstandigheden bij de besprekin gen, die spoedig zullen beginnen, weige ren om gelijk in het voornemen lag over te gaan tot uitbreiding van de libera lisatie tot 75 Onze deviezenpositie maakt een derge lijke uitbreiding op dit ogenblik niet ver antwoord. Met België wordt over dit probleem uiteraard nauw contact onderhouden. Er zal op een conferentie in de komende da gen naarstig gezocht worden naar een voor beide landen aanvaardbare oplossing van wat allengs een Benelux-probleem van de eerste orde is geworden. Onzerzijds hoopt men op hulp van Belgische zijde. Twee jongens uit Rotterdam in Schaesberg omgekomen Een zandverschuiving in een zanderij nabij Schaesberg heeft Zaterdagmiddag om vier uur aan twee kinderen, de elfjarige G. Huisman en de dertienjarige J. Huis man, afkomstig uit Rotterdam, het leven gekost. Zij logeerden met hun moeder bij fami lie in Nieuwenhagen bij Schaesberg en waren met nog andere kinderen in de zan derij gaan spelen. Alleen de beide Rotter damse kinderen werden door het zand be dolven. Omstreeks half zes werd het stof felijk overschot van de elfjarige jongen gevonden, dat van de dertienjarige jongen werd omstreeks acht uur geborgen. Dezer dagen zijn de UNO-strijdkrachten in Korea versterkt met een nieuwe groep Amerikaanse jachtvliegers die met hun F-84 Thunderjets vorige week op twee vlieg tuigmoederschepen in Japan aankwamen. Bij de landing werden de vliegers verwel komd door een ballet van Japanse dansmeisjes. Wanneer de raad met het voorstel van B. en W. accoord gaat, zal nu ook voor het gasverbruik een kwantum als noodzakelijke levensbehoefte dat evenredig is met de grootte van het gezin worden vastgesteld. Het ligt in de bedoeling, dat de prijs voor dat kwantum niet getroffen zal worden door de wegens de duurdere kolen noodzakelijke verhoging. B. en W. stellen voor die hoeveelheden te bepalen op 300 kubieke meter per jaar voor gezinnen van vier leden of minder, 330 kubieke meter voor gezinnen van vijf of zes inwonende leden en 360 kubieke meter voor die van zeven of meer leden. Voor deze kwanta willen B. en W. de huidige prijs onveranderd laten, boven dat verbruik zal een verhoging van twee cent per kubieke meter noodzakelijk zijn. B. en W. van Heemstede stellen aan de Raad voor: 900 beschikbaar te stellen voor aankoop van een kast voor de biblio theek; een crediet van 15.300 te verlenen voor de aanleg van een rijwielpad en wij ziging van het trottoir langs de Zuidzijde van de Zandvoortse laan tussen de Jac. Perklaan en de P. C. Boutenskade. Daar onder is een bedrag van 5000 begrepen voor aankoop van gedeelten van voortui nen van de huizen. Het gemeentebestuur was voor de Haarlemse rechtbank in een kort geding gedagvaard wegens de vordering van het perceel Joh. Vermeerstraat 16. De uit spraak is in het nadeel der gemeente uit gevallen. B. en W. menen evenwel dat de rechter zich in het betrokken vonnis ten onrechte gemengd heeft in het beleid van hun college, zodat zij voorstellen niet in dat vonnis te berusten, maar daarvan in hoger beroep te gaan. Deze voorstellen, alsook het voorstel over de verhoging van het gas- en het electriciteistarief, worden behandeld in de raadsvergadering van Donderdag 30 Agustus, die om 4 uur begint. De prijs voor het gas blijft dtis voor het noodzakelijke minimum (hoewel B. en W. onmiddellijk toegeven, dat d;it minimum in de praktijk niet geheel voldoende zal blij ken te zijn, doch men dient dit te zien als een begin) dertien cent per kubieke meter en daarboven wordt het vijftien cent. Hier bij diene men te bedenken, dat het maxi mum toelaatbare tarief 1714 cent bedraagt. Electriciteit Uiteraard zal ook het tarief voor electri citeit verhoogd moeten worden, doch ook hier zal het kwantum voor noodzakelijke levensbehoeften geen wijziging ondergaan, dat wil dus zeggen 300, 330 of 360 kWh voor diezelfde gezinsgrootten ails voor gas zal gelden. Het verbruik dat die hoeveelheden te boven gaat zal met een cent per kWh wor den verhoogd. Het gewone tarief bedraagt dan 21 cent per kWh voor het miinimumverbruik en daarboven 24 cent per kWh. Het maxi- ADVERTENTIE BARTEUORISSTRAAT 20 TEL. 13439 NOORSE WANDELSOKKEN Toneelcompetitie Kring Kennemerland Onder zeer grote belangstelling werd Zondagavond in het restaurant Cafetaria te Heemstede de uitslag bekend gemaakt van de toneelcompetitie Kring Kennemerland W. K. A. Er was veel belangstelling. De voorzitter van de jury, de heer Jan Ica van Dijk uit Haarlem, maakte de uitslag bekend in een uitvoerig rapport. De uitslag luidt: 1. R.K. Toneelgroep „To- bo" te Bovenkerk bij Aalsmeer met „De storm raast voort" met 83 1/3 punt; 2. R.K. Toneelvereniging „Kunst zij ons streven" te IJmuiden met „De Rozenkrans" en 83 pnt. mum dat in rekening kan worden gebracht bedraagt 25% cent per kWh. B. en W. schrijven in hun toelichting: „Het komt ons voor dart met de hierboven voorgestelde maatregelen wordt gehandeld in de geest van de uitspraken, welke de raad ten aanzien van de tarieven reeds eer der heeft gedaan". De invoering van de gedifferentieerde ta rieven voor gas en water dateert van 1947. Het is inzonderheid de wethoudier van de bedrijven, de heer H. Disselkoen, geweest die altijd voor d'e toepassing van deze ta rieven heeft geijverd. Mijn zoon volgt een cursuseen spe ciale cursus die opleidt tot Ambtenaar in Algemene Dienst bij Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisaties. Hij beweert, dat daar een toekomst in zit. Ze krijgen daar onderricht in het opstellen van Verordeningen, Voorschriften, Adviezen met Algemene Strekking, en dergelijke. Bij een onlangs gehouden tussentijds overgangsexamen iets tussen candi- daats en doctoraal in, geloof ik moes ten de studenten een „Richtlijn" conci piëren, waarin aan de boeren wordt meegedeeld, dat gewassen eieren onder de prijsbeheersing vallen. Na behoorlijk lang te hebben nagedacht, levert mijn zoon de volgende tekst in: „Gewassen eieren vallen onder de prijsbeheersing". De leraar (de jongelui zeggen: professor, maar ik geloof niet dat die titel wettelijk reeds is vastgesteld) fronst z'n wenk brauwen. „Helemaal onvoldoende, Jan sen", zegt hij, „dat wordt niets met jou! Wie heeft iets beters geschreven? Jij, Pietersen?" Pietersen springt op, en leest voor: „Met uitzondering van de gevallen, om schreven in alinea 6 van paragraaf 14 van lid 312 ter van de A.V.P.P. XIV worden de producten van de producten van het Algemene Productschap Pluim vee, hieronder nader aan te duiden als eieren van leggende kippen, indien en voor zoverre in gereinigde toestand ver kerende in welke gereinigde toestand zij gebracht zullen kunnen zijn door on derdompeling in of overstroming door vloeistoffen waaronder begrepen water en/of chemische zuiveringsmiddelen en/ of andere hulp- en bijstoffen als bedoeld, in artikel 5 van. „Uitstekend, Pietersen, houd maar op!", roept de professor enthousiast, „dat is wat ze nodig hebben in Den Haag!" 'n Beetje sneu voor mijn zoon, maar de professor zal wel gelijk hebben.... Jansen Sr. (Uit „The Poultryman" door Landbouw-Wereldnieuws) De heide op het Noordelijk deel van de Veluwe staat thans in volle bloei. Duizenden loeristen gaan deze kleurenpracht bekijken. Vooral in de omgeving van Elspeet is de heide zeer mooi. 32. Toen Panda behalve papier ook een pen gevonden had, begaven hij en Joris zich weer naar de hoofdgrot, en daarbij schoven ze het grote rotsblok weer voor de geheimzinnige bergplaats der rovers, zodat alles er uitzag alsof er niets gebeurd was. Het eerste wal Joris deed was, zijn kistje met ontplofbare middelen wegstop pen onder een oude deken. „Haha," mom pelde hij in zichzelf; dat kan later aardig te pas komen! Wij zullen zien!" En toen moest dan die brief geschreven worden. Panda ging er bij zitten om te schrijven, en Joris ging weer schoenen poetsen en dicteerde intussen wat er in moest staan. „Ge moet Jolliepop schrijven waar je bent,"r zei hij, „en dan moet ge hem opdragen om een bedrag van duizend ducaten per post koets te brengen aan de commissaris van politie te Stotterburg. Dat is dan de belo ning voor uwe bevrijding vat ge, ven tje?" „Ja. zei Panda aarzelend, „maar is dat niet' een beetje omslachtig? En is hat wél behoorlijk om da politie geld te geven, alleen maar omdat ze hun plicht moeten doen?" „O, neen de pecunia non disputandum est! roept ook de politie macht in navolging der vaderen uit! Dit is stellig de beste wijze om die beambten tot spoed en plichtsbetrachting te brengen!", meende Jorismaar in zichzelf mom pelde hij: „Natuurlijk heeft dat manneke gelijk! Het is omslachtig en onbehoorlijk. maar het past voortreffelijk in mijn eigen, voordelig plan!" We zullen nu wel gauw men, wat dat plan was. Vijanden. Zeventien landen in Europa en overzee hebben thans de oorlogstoe stand met Duitsland officieel beëindigd, terwijl 28 landen officieus hun voor nemen hiertoe te kennen hebben ge geven. Tussen 1 September 1939 en 8 Mei 1945 hebben zich in totaal 67 lan den met het Duitse rijk in oorlog be vonden. Het zijn voornamelijk de Oost- Europese staten, die de oorlogstoestand met Duitsland nog handhaven. Rampspoed. In de tengevolge van een dijk doorbraak overstroomde plaats Carde nas (Mexico) zijn tot dusver 52 lijken gehor^en. Meer dan tweehonderd vluch telingen, die zich in de heuvels in de omgeving hebben teruggetrokken, zijn geheel van de buitenwereld afgesloten, Men tracht hen met hefschroefvliegtui- gen te 'evacueren. De meeste huizen zijn zwaar beschadigd. De nabijgelegen ha venstad Tampico. die Donderdag door een wervelwind werd geteisterd, wordt thans door het langzame stijgen van de Rio Panuco en de Rio Tamesi met over stroming bedreigd. Radio-Peking. Naar radio-Peking mede deelt zijn vijf Duitsers in Praag ter dood veroordeeld „wegens het plegen van oorlogsmisdaden". Max Rostock werd schuldig geoordeeld aan het bloed bad in Lidice en de gewezen generaal Richard Schmidt is verantwoordelijk gesteld voor de verwoesting van het dorp Benyky. De drie anderen zijn ge wezen ambtenaren van de Gestapo. Neergestort. Een van Engelands nieuwste types straalvliegtuigen, de Handley Page 88, is dicht bij de startbaan te Stanstead in Essex neergestort. De be stuurder kwam om het leven. Jacht. Een Engels vijftien-voetsjacht, ge naamd „Blue Jay", dat Zaterdagmorgen om 7 uur uit Rye in Sussex naar Bour gogne is vertrokken, wordt vermist, al dus een bericht van radio Northfore- land. Men heeft sinds het vertrek niets meer van het jacht gehoord. Aan de schepen wordt verzocht naar het jacht uit te zien en eventueel bericht te zen den aan de kustwacht te Ramsgate. Sabotage? De Amerikaanse centrale re cherche onderzoekt de mogelijkheid van sabotage bij het vliegtuigongeluk in Californië van Vrijdag, waarbij vijftig mensen het leven verloren. Een vlieg tuig van de United States Airlines vloog tegen een heuvelrug bij Oakland bij het landen. Alle inzittenden kwamen om het leven. Geen kamp. De Italiaanse regering heeft Zaterdagavond de sluiting bevolen van veertien door de communisten georga niseerde zomerkampen, waarin ongeveer 1500 jongens en meisjes van drie tot vijftien jaar waren ondergebracht. Als officiële reden voor de sluiting wordt opgegeven, dat de kampen hygiënische en andere voorzieningen misten of dat politieke propaganda werd gevoerd. De kampen zouden ook „in moreel opzicht verwerpelijk" zijn. De organisatie „Ka tholieke actie" heeft in de afgelopen maanden een krachtige campagne tegen deze kampen gevoerd. Ondergronds. Het ministerie van Binnen landse Zaken van Württemberg-Baden heeft alle openbare bijeenkomsten van de neo-nazistische „Sozialistische Reichs partei" verboden. Reeds vier der Duitse deelstaten hébben deze maatregel thans genomen. Deze partij een der leiders is de gewezen generaal Remer is de eerste openlijke nazi-groepering na de oorlog in West-Duitsland. Zij verkreeg bij de verkiezingen in Neder-Saksen elf procent van het aantal stemmen. Bewegingsvrijheid. De Britse ambassadeur in Moskou, Sir David Kelly, is met zijn echtgenote uit Moskou naar de Oekraine vertrokken. Het bezoek zal vijf dagen duren. De ambassadeur zal ook Kief bezoeken, dat lange tijd verboden ter rein voor Westelijke diplomaten is ge weest. 32. Op het station te Hamm (Rijnland) is het tot een botsing gekomen tussen een 25-tal leden van de in West-Duits land verboden „Freie Deutsche Jugend" en politiemannen. Drie agenten en twee jongelieden werden gewond. Volgens de politie hadden de jongelieden, die van het jeugdfestival in Berlijn kwamen, reizigers lastig gevallen. Zij riepen Sta linistische leuzen en „weg met Ade nauer". Drie politiemannen, die de orde wilden herstellen, werden aangevallen. Een van hen heeft de leider van de groep met een revolverschot in het been geraakt. Zes jongelieden zijn gear resteerd. Ontspoord. Een sneltrein is 350 kilometer ten Westen van Gauhatis, in de Voor- Indische provincie Assam, ontspoord. De locomotief, drie passagiersrijtuigen en een goederenwagon zijn omgeslagen. Zeven personen kwamen om het leven, terwijl 24 anderen werden gewond. Twee treinen met reddingsmateriaal zijn met spoed naar de plaats van het on geluk gezonden. Vooruitgang. Amerika zal binnen twee jaar een onderzeeboot hebben, die door atoomkracht wordt voortbewogen, zo heeft de Amerikaanse minister van Ma rine, Dan Kimball, tegenover de pers verklaard. Hij voegde er aan toe, dat de onderzeeër een „geweldige vooruitgang in de moderne oorlogvoering" zou zijn. De order voor een „atoomduikboot" werd verleden week door de marine ge plaatst. Verbeeldingskracht. Thomas Finletter, de Amerikaanse minister voor de Lucht macht, heeft Zaterdag op een bijeen komst van de luchtmachtvereniging te Los Angeles verklaard, dat over twee tot drie jaar de luchtmacht gereed moet zijn om atoomkracht onmiddellijk te ge bruiken tegen vijandelijke grondstrijd krachten. „Hier betreden wij nieuw ter rein en wij zullen alle verbeeldings kracht, die wij bezitten, gebruiken om er voor te zorgen dat er een doeltref fend gebruik zal worden gemaakt van atoomwapens tegen belangrijke doelen in het gevechtsgebied te land", aldus Finletter. Verbetering. „Amerika vormt per jaar een voorraad van ongeveer 250 atoombom men", aldus heeft de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor de atoom energie, Gordon Dean, in een interview verklaard. Volgens „redelijke schatting" zou het aantal in voorraad opgeslagen atoombommen in de komende twee of drie jaar „verdubbeld of verdriedub beld" worden, aldus had Dean ver klaard. Volgens Dean zijn de atoom bommen in ontwerp aanzienlijk ver beterd en belangrijk krachtiger dan die in de tweede wereldoorlog werden ge bruikt. De bommen worden meer „op industriële- dan op laboratorium-l^si* vervaardigd'^,

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2