De nieuwe verbinding Haarlem-Bloemendaal Hagenaar wilde militaire geheimen aan vreemde mogendheid verkopen Twee vrolijke stukken van Shakespeare in het Bloemendaalse Openluchttheater Tienjarige tapdanser attractie van Haarlems - Engelse d eins wedstrijden *m se Beurs Burgerliïke stand van Haarlem „TAXI-13000" voor Geen voorrang verleend en over de kop geslagen Schatgraverij op het Egmondse strand Rechercheur speelde de rol van gegadigde Motorfietser langs de weg bij Spaarndam overleden Deense gezant bezocht de Rembrandt-tentoonstelling Johan Verster solist op H.O.V.-concert Frans Hals ontdekt? Voor en tegen van vrij zwemmen in Zandvoort Duel in Zandvoort Spaarndam Nationaal muziekconcours van „Kunstkring' Postze^eltentoonstelling in Den Haag Montagefabriek voor Volkswagens in Nederland MAANDAG 27 AUGUSTUS 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bloemendaals bezwaren tegen de door Haarlem ontworpen u)eg worden nader toegelicht door de burgemeester De arcadische rust van „Veen en Duin", die door de verlenging Bloemendaals gebied bedreigd wordt. de Orionweg naar In ons nummer van j.l. Donderdag heb ben wij een uitvoerig uittreksel gegeven van het voorstel van B. en W. van Haarlem aan de Raad, om een uitbreidingsplan vast te stellen voor de omgeving van het station Bloemendaal. Daarbij werd in het bijzonder aandacht gewijd aan de bezwaren die het gemeentebestuur van Bloemendaal heeft tegen het doortrekken van de Orionweg over de spoorlijn HaarlemVelsen naar Bloemendaals gebied. De Nieuwe Haarlemse Courant heeft een onderhoud gehad met jhr. mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Bloemendaal, die de bezwaren van Bloemendaal nog toege licht heeft. Voor Wildhoef liggen maagde lijke grasvelden, met op de achtergrond twee rustieke boerderijen, omringd door een alleraardigste vijver. Betreurd wordt dat Haarlem dit „sprookje-van-buiten" wil laten verdwijnen, „dit feest wil verstoren". Is het beslist nodig, zo vroeg de burge meester, dit landelijk schoon op te offeren ter wille van het verkeer? Hij meent van niét. Het motorverkeer kan de Kleverlaan kiezen, waarbij een paar minuten omrijden geen rol mag spelen. Fietsers en wandelaars kunnen de tunnel bij het station Bloemen daal gebruiken. Moeten degenen, die re creatie zoeken in zo'n ijltempo naar het doel, dat er natuur geschonden mag wor- den? Laat men de nieuwe weg monden op de Bloemendaalse weg, dan is er verkeers technisch niets gewonnen, dan is de situatie zelfs ingewikkelder geworden. De weg doortrekken over Wildhoef, vlak vóór het tehuis voor ouden van dagen en dan op de Donkerelaan laten uitkomen? Het thee huisje ter plaatse slopen? Eerder bij zee is men dan niet en via de tunnel is men even vlug bij het openluchttheater of de ingang van de Kennemerduinen bij de Bloemen daalse begraafplaats. B. en W. van Haarlem delen niet mede, op welke wijze zij de spoorbaan willen kruisen. Komen er spoorbomen bij of is een tunnel geprojecteerd? Oorspronkelijk was het de bedoeling de weiden tussen Delftlaan en spoorbaan voor sportvelden te gebruiken, maar nu wordt in het raads- stukje van Haarlem gewaagd van een stedelijke bebouwing. Voor het tweede R.K. Lyceum, dat spoe dig bij het station Bloemendaal zal ver rijzen, is de tunnel ook voldoende, want de leerlingen zullen wel niet per auto naar school gaan. De raad van Haarlem kan natuurlijk het uitbreidingsplan „omgeving station Bloe mendaal" aanvaarden, maar Bloemendaal is niet van zins dan het hoofd maar in de schoot te werpen. Verwacht mag worden, dat bij Gedeputeerde Staten van Noordhol land bezwaren kenbaar zullen worden ge maakt. De nieuwe weg zal er voorlopig nog niet zijn, daar er op Bloemendaals terreinen ook onteigeningsprocedures uit voort kun nen vloeien. Het moge waar zijn, dat het gewenst is bij de noodzakelijkheid van verbindingen Haarlem met Bloemendaal samen als één stedelijk gebied te beschouwen, het natuur schoon en dat is in dit geval wel degelijk in het geding blijft primair. De Bloe mendaalse raad moge in 1927 een uitbrei dingsplan hebben vastgesteld, waarin de gewraakte weg voorkwam, nu is de bebou wing aan de Westelijke kant der stad zó dicht genaderd, dat elk rustiek plekje aan de overzijde van de spoorbaan bewaard moet blijven terwille van de stadsbevol- HAARLEM, 25 Augustus 1051 ONDERTROUWD: 25 Aug., C. R. G. Swil- dens en A. Kruijer. GEHUWD: 25 Aug., H. van der Meulen en J. de Grooth. BEVALLEN van een zoon: 23 Aug., M. H. Kappers—Kruissink: 24 Aug., E. M. Flipsen —Vervuurt; C. W. SuersBake. BEVALLEN van een dochter: 22 Aug., M. C. W. A. DerkinderenSmit; 24 Aug., A. van der HeijdenHazewinkel; B. TermaatRas; S. de Zee—de Jager; A. H. M. Captijnvan Krieken. OVERLEDEN: 24 Aug., M. J. Gehring— Mastbra.ak, 85 j., Kinderhuissingel; T. Meijer —Lans, 69 j., Spaansevaartstraat; M. E. TuckermannSchauikes, 86 j., Zijlweg; J. M. de Vries, 7 j., Minahassastraat. ADVERTENTIE VOLKSWAGENS TE HUUR zonder chauffeur Plein 33 - Telefoon 17000 MAANDAG 27 AUGUSTUS Luxor: „Lach en vergeet", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „De schat der Comanchen". 14 j., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Captain America", 14 j., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: .,In hemelsnaam", 14 j., 7 en 9.15 uur. Palace: «Vreemdelingenlegioen", 14 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The Jolson Story", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 28 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Palace en Rembrandt: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur( zie pro gramma van Maandag). City: ochtendvoor stelling „Achter tralies". 10.30 uur. De schat der Comanchen", 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9J5 uur. (Zie programma van Maandag). Frans Hals: „Concerto" alle leeft., 2.30, 7 en 8.15 mv. king. Bovendien zijn er omstreeks 1927 wel meer besluiten genomen die verknoeiden, wat nooit verknoeid had mogen worden. Burgemeester Den Tex wees er op, dat Bloemendaal niet weet waar het huizen moet bouwen zonder natuurschoon aan te randen. Op het weiland tegenover Wild hoef zouden heel wat woningen kunnen verrijzen, maar daaraan wordt eenvoudig niet gedacht, omdat de Haarlemmers zou den protesteren. Tunnel of viaduct? Tot zover de bezwaren van de burge meester van Bloemendaal. Wij hebben geïnformeerd bij de directeur van Openbare Werken te Haarlem hoe de spoorweg HaarlemVelsen gekruist zal worden. Ir. M. H. Maas deelde mede dat dit nog niet vaststaat. Zeker is dat aan geen gewone overweg gedacht kan worden. In dertijd is er reeds een plan gemaakt om de spoorwegovergang bij de Kleverlaan te vervangen door een viaduct. Het plan om de spoorbaan te verhogen is evenwel voor lopig opgegeven. Intussen neemt het spoor wegverkeer op de lijn HaarlemVelsen toe, zodat het nog onzeker is hoe het in de toe komst gaan zal. Wordt de spoorbaan alsnog verhoogd dan kan in de nieuwe weg Haar lemBloemendaal een viaduct komen. In dien dat plan niet doorgaat, moet voor de nieuwe weg een tunnel gemaakt worden. Bij het ontwerpen van het uitbreidingsplan is met die mogelijkheid rekening gehouden. Wat de kwestie van het opofferen van natuurschoon betreft zei de directeur, dat het, als men iets belangrijks bereiken wil, soms nodig is iets op te offeren wat men liever zou willen behouden. In dit geval moet rekening gehouden worden met ver- keers-teehnisohe eisen. Zaterdagavond omstreeks negen uur had op de Jansweg te Haarlem een aanrijding plaats tussen een personen-auto en een motorfiets. De botsing werd veroorzaakt doordat de motorrijder geen voorrang ver leende aan een personenwagen, die op de Nieuwe Gracht naderde. De motor reed te gen de linkerachterzijde van de auto en sloeg vervolgens over de kop. De bestuur der viel en belandde onder zijn voertuig maar kreeg geen letsel. Zijn echtgenote, die op de duo zat, maakte een salto en kreeg een lichte hersenschudding, een schaafwond en een buil op haar hoofd. Twee jongens vonden de kist met 100. Zondagmiddag waren op het strand te Egniond aan Zee meer dan duizend mensen aan het schatgraven. De St. Vincentius-vereniging te Alk maar, dlie in Januari 100 jaar bestaat, had deze schatgraverij op touw gezet en in de nacht van Zaterdag op Zondag een aantal bussen en een kist laten begraven. De bussen bevatten nummers, die konden worden ingewisseld tegen gebruiksvoor werpen. In de kist bevond zich een cheque van f 100. Om twee uur loste burgemeester Niele het startschot en spoedig groeven duizen den handen in het zand, daar het gebruik van schoppen of andere werktuigen niet was toegestaan. Filmoperateurs legden deze schatgraverij op de plaat vast. Na één uur en drie kwartier te hebben gezocht wisten twee Egmondse jongens de kist met cheque van f 100,op te delven. Kompasrit van de Motorclub De motorclub „Zandvoort" houdt Zondag 9 September een „Kompasrit" voor auto's en motoren. De opbrengst hiervan zal worden afgedragen aan het Nederlands Rode Kruis. De rit zal gaan over goed berijdbare wegen en een lengte hebben van pl.m. 70 km. De recherche heeft twee Hagenaars ge arresteerd, die ervan verdacht worden Ne derlandse militaire geheimen aan een bui tenlandse mogendheid te willen verkopen, zo meldt het A.N.P. Een van de twee gearresteerden, D., werkte als tekenaar in een Haagse in dustrie, waar een bepaald type landmijn wordt vervaardigd. Het proto-type van deze mijn is reeds in de laatste wereld oorlog in gebruik geweest. Het huidige type is een verbetering ervan. D. heeft door zijn positie in het bedrijf kans gezien zich de tekeningen en een exemplaar van deze landmijn toe te eigenen met het doel een en ander aan een buitenlandse mogendheid te verkopen. Hij zag zelf echter geen kans om in con tact te komen met een agent van een bui tenlandse mogendheid en nam daarom zijn vriend G. in de arm. Deze G. was croupier geweest bij een speelclub in Den Haag en kende daardoor tal van mensen. Ongeveer een maand geleden ontmoette G. in een bar van een café-restaurant in de Haagse bin nenstad een kennis, waarvan hij aannam, dat deze hem het verlangde contact zou kunnen bezorgen. Deze kennis antwoordde bevestigend op de vraag van G. of hij hem in contact zou kunnen brengen met „iemand uit het Oosten". De kennis waarschuwde echter onmid- lijk te Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD). Na overleg met deze dienst werd besloten dat hij zijn rol zou blijven spe len. Zodra de BVD er zeker van was dat het hier inderdaad een geval van spion- nage betrof, waarschuwde zij de Haagse recherche. De kennis berichtte enige tijd later aan G. en D., dat hij een koper voor de landmijn had gevonden. G. en D. stem den er in toe deze koper te ontmoeten. Deze koper was echter een rechercheur. De ontmoeting werd gearrangeerd in een café aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag. In het café en daarbuiten had- „Driekoningenavond" (Twelfth night) is voortdurend in de ban van hun bekoorlijke het laatste stuk van de blijspeltrits die verder „veel geschreeuw en weinig wol" en „Naar het u lijkt" omvat. Geen van de drie heeft een zwaarwichtige inleiding ter verklaring van node: mensen die kunnen kijken en luisteren kunnen ze ook begrij pen. De glans van Shakespeare's tekst, de geestige karaktertekening en de vernuftige mengeling van sprookjesachtige fantasie met een verzachte werkelijkheid tot een idyllisch patroon houden de toeschouwers Een voor ons blad door de Haarlemse Dienst van Openbare Werken vervaardigde overzichtstekening van het uitbreidingsplan „Omgeving Station Bloemendaal". Geheel rechts treft men de verlenging van de Orionweg aan, waarvan de doortrekking over de spoorbaan naar Bloemendaals gebied in die gemeente zoveel tegenkanting ontmoet. Links van de verlengde Orionweg is het complex van het tweede R.K. Lyceum voor jongens door zwarte blokken aangegeven. De met B gemerkte blokken, die haaks op de spoorlijn zijn geprojecteerd, geven de huizenbouw met drie woonlagen aan. De vakken met een C duiden op eengezinswoningen. Bij de Cornelis van der Lijnlaan en het Rijklof van Goensplein de limiet van de bestaande bebouwing treft men de wijkgarage (D), het winkelcentrum (E) en het openbaar gebouw (waarschijnlijk een kerk) (F) aan. G is het station van Bloemendaal, H tenslotte geheel links op de foto tussen spoorbaan en Van Riebeecklaan de toekomstige ondertelefooncentrale voor Haarlem-Noord en Bloemendaal. Zaterdagavond omstreeks zes uur werd in de berm langs de Provinciale weg tussen Spaarndam en Buitenhuizen het ontzielde lichaam van een Zaandammer gevonden. Naar wij van de Rijkspolitie in Halfweg vernemen, betrof het hier een motorfietser, die onderweg onwel was geworden en even aan de kant van de weg was gaan zitten. Aangenomen wordt, dat hij daarop aan een verbloeding in de hersenen is gestor ven. Dokter Westerweel van Spaarndam en de kapelaan van het dorp hebben ge neeskundige en geestelijke bijstand ver leend. De buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister van Denemarken in Neder land, de heer F. Lund, heeft Zondag de Rembrandt-tentoonstelling in de Vleeshal te Haarlem bezocht. De gezant was in ge zelschap van zijn echtgenote. De tentoonstelling, die Zondag wordt gesloten is reeds door meer dan 15.000 personen bezocht. De pianist Johan Verster zal op het achtste H.O.V.-zomerconcert, dat Vrijdag 31 Augus tus in de Gemeentelijke Concertzaal wordt gegeven, als solist optreden in het piano concert in d kl. t. nr. 20 (K.I. 466) van Mozart en in de Variations symphoniques van César Franck. Het orkest zal onder leiding van Marinus Adam het Concert voor strijkers van Jean-Baptiste-Lully en de Tweede sym phonic in a kl. t. op. 55 van Camille Saint- Saëns uitvoeren. Hoogheemraadschap „Rijnland" Dezer dagen zijn in twee districten van het Hoogheemraadschap van Rijnland ver kiezingen gehouden voor vertegenwoordi gers van het ongebouwd onroerend goed. In het 4e district (gemeente Haarlem mermeer, afd. Lynden) is in de vacature van hoofdingeland-plaatsvervanger als zo danig verkozen M. Immink met 32 stem men. Er waren 32 stemmen uitgebracht. In het 8e district (gemeenten Woubrugge, Alkemade en Rijnsaterwoude) zijn de af tredenden J. S. Pennmgs als hoofdinge land en A. H. Straathof als hoofdingeland plaatsvervanger herkozen. kracht. Zoals in vele drama's van de meester van Stratford-on-Avon is de rol van een als jongeling verkleed meisje de basis van de handeling: een gevolg ongetwijfeld van de in zijn tijd bestaande puriteinse afkeer van actrices. Uiteraard leidde dat gebruik nog al eens tot absurditeiten. John Gassner, een Amerikaanse toneelcriticus, herinnert in zijn „Masters of the drama" eraan, dat Shaw, toen die nog recensent was, Shake speare erom veroordeelde. Maar men moet al een grote zuurpruim zijn, wil men in „Driekoningenavond" zich niet gewonnen geven door de brillante grappen van de schrijver. Men zou zich dan ook niet moe ten laten lijmen door de charmes van Rosa lind en Viola, die twee lieftallige wezens, die, om met shaw te spreken, de oudste vrouwelijk bezigheid beoefenen, namelijk het veroveren van een levensgezel en daar bij een opvallende doortastendheid aan de dag leggen. Om nog een keer Gassner te citeren: Nooit gaf de schepper van Viola van een vriendelijker geest blijk dan in deze figuur, in wie alle specifiek vrouwe lijke eigenschappen verenigd zijn zonder dat ze ook maar een grein afstand doet van haar recht op zowel gezond verstand als op een huwelijkse staat. Die Viola nu werd Zondagavond tijdens de opvoering door de Gooise „Plankeniers" in het Bloemendaalse Openluchttheater gespeeld door mejuffrouw L. C. Asser, die zeker niet in gebreke bleef aan de vele eisen die een mooie vertolking aan die rol stelt te voldoen. Dat was ook het geval met haar tegenspeelster, mejuffrouw M. van Dillen, als gravin Olivia. Toch heeft het helaas te weinig talrijke publiek meer oog gehad voor de heren H. Harms en J. van Rinkhij zen als de twee onaf scheidelijke jonkers-aan-lager-wal Tobias Hikkenburg en Andries Bibberwang, Wat deze heren tezamen met de nar (R. J. M. Terlingen) en de kamerjuffer Maria (me vrouw H. W. A. van Son) hebben ver toond was inderdaad zo „costlick mal" dat ze terecht meer dan eens met een open doekje werden beloond. Als geheel had het ensemble trouwens wel enige aanlooptijd gekenmerkt door nogal wat versprekingen en een neiging tot reciteren nodig om „op tempera tuur" te komen. Toen men eenmaal ge acclimatiseerd was had regisseur Jan Le- maire Jr. weinig moeite om zijn mensen naar de climax te leiden. De costumering alles eigen werk verdient zeker afzonderlijke vermelding, evenals trouwens de gracieuse decors. Zaterdagavond speelden „De Planke niers" Shakespeares „Vrolijke vrouwtjes" met hun grootmeester mr. M. H. Planten als Falstaff. Het Openluchttheater was ondanks het feit dat „De Plankeniers" hetzelfde stuk een jaar geleden hier ook hebben op gevoerd vrijwel uitverkocht en ook dat zal er toe hebben bijgedragen dat die op voering bezielder leek dan die van „Drie koningenavond". Overigens hebben de toe schouwers niet alleen om de voorgeschre ven grappen gelachen, maar ook om het vermakelijke incident waarbij de edelman Fenton zo onder de indruk van de toezeg gingen van de koppelaarster Vrouw Haas tig geraakte, dat hij het verkeerde pad koos en de vijver voor het speelveld in gleed. Daar hij zijn tegenspeelster zo juist had verzekerd dat hij voor haar door het vuur zou gaan, sloeg haar snedige repliek „En zelfs door het water" bijzonder in. Uit het programma bleek, dat „De Plan keniers" op 27 September in de Haarlemse Stadsschouwburg een opvoering van Bal zac's „Mercadet" zullen geven ten bate van het Sterhuis „Uit en Thuis" aan de Nieuwe Gracht in Haarlem. J.H.B. NEW YORK. (United Press). Een 74- jarige portretschilder, genaamd Michel Ja cobs, beweert op een veiling te New York voor 65 dollar een echte Frans Hals te hebben gekocht. Hij schat de eigenlijke waarde op 350.000 dollar. Volgens Jacobs betreft het hier een nieuwe versie van „Malle Babbe of de heks van Haarlem". Een authentiek schilderij van dit onder werp hangt in Berlijn en het Metropoli tan Museum of Art in New York bezit eveneens een dergelijke Frans Hals. Er zijn echter vele copieën en vervalsingen van deze schilderijen in omloop. den zich rechercheurs opgesteld, G. ging het café binnen en D. bleef buiten wach ten. De kennis stelde G voor aan de pseudo-koper en alles scheen volgens de plannen te verlopen totdat de kennis aan de telefoon werd geroepen. Hij dacht, dat een rechercheur hem opbelde en zei daar om zo iets als „het gaat prachtig; ze lopen in de val". Hij had echter D. aan de tele foon die uit een winkel nabij het café op belde. Zonder iets te zeggen verbrak D. de verbinding en snel als zijn benen hem dra gen konden, verwijderde hij zich, hetgeen werd opgemerkt door de rechercheurs. Zij gingen hem achterna en arresteerden hem. In een tas, die hij bij zich had, bevond zich een landmijn. G. werd in het café gearresteerd. G. en D. hebben een volledige bekente nis afgelegd. G. heeft als motief voor zijn handelwijze opgegeven, dat hij zijn vader land haatte, omdat zijn vader, een politie ke delinquent, na de bezetting ter dood veroordeeld en terecht gesteld is. D. is tot zijn daad gekomen uit geldzucht. Niet iedereen is enthousiast voor het idee, om het baden en zwemmen langs het gehele Zandvoortse strand vrij te geven. Dat een dergelijke maatregel grote bezwa ren met zich mee kan brengen voor de bad- exploitanten werd bijvoorbeeld door de heer G. H. Vallo, thans exploitant van Bad Zuid, met klem betoogd. De heer Vallo, die ook voor de oorlog reeds jarenlange erva ring kreeg als exploitant van het Zuider- 'bad, heeft een gedegen inzicht in het strandleven en zijn oordeel kan als dat van een deskundige beschouwd worden. Hij vertelde ons, hoe gedurende de proefweek van het overal vrij zwemmen nieuwe gol ven baders in de badinrichtingen bijeenge- zwermd waren, clandestien genietend van de bescherming die deze baden bieden. Zo sprak de heer Vallo van het „opknappen van de vuile was" van strandexploitanten, die zelf niet over de outillage van een bad inrichting beschikken, doch alleen stoelen verhuren en verkoelende drankjes verko pen, hetgeen veel lucratiever is dan het drijven van een badinrichting. Het laatste kan door de lage prijzen en het uitgebreide personeel nooit een lonende exploitatie op leveren en wordt dus steeds met stoelen- verhuur en consumptieverkoop tot een ge mengd bedrijf samengesmolten. Het argu ment van de strandpachters, die menen dat het vrijgeven hun omzet zou verhogen, weerlegde de heer Vallo met de opmerking, dat er op drukke dagen toch haast geen stoel meer bij kan in het gewoel bij deze zaken, en dat het geringe percentage, dat zwemmen wil en daartoe naar een bad inrichting gaat, niet eens gemist zou worden. Dat de politie hier een moeilijke taak heeft, is wel duidelijk. Vandaag kan een badgast zwemmen waar hij wil en morgen zal een nieuwe regeling de agent noodzaken hem van bepaalde terreinen te verbannen hetgeen de zwemmer natuurlijk vaak hoogst onredelijk van die agent vindt. Ook trachten velen de agenten in gesprekken zover te krijgen, dat zij toegeven niet te begrijpen, waarom het zwemmen langs een bepaalde strook verboden is. Om de geva ren van dè zee te kennen, dient men daar zeer lang gewoond te hebben en met theo retische scholing is hier weinig te bereiken. De politie laat daarom het raadgeven in deze over aan strandpachters en badlieden, die de kuren van de zee ter dege kennen. In de raadsvergadering van 21 Augustus jongstleden deelde de burgemeester mede, dat, gezien het vergevorderde seizoen geen nieuwe maatregelen meer genomen zouden worden en dat het strandschap de kwestie, waarin zeer veel verschillende meningen met elkaar in botsing gekomen zijn, uit gebreid zal onderzoeken. Het waren rake klappen geweest, die er tussen die twee Zandvoortse grondwerkers C. M. en H. S., uitgewisseld waren. Nie mand had eigenlijk duidelijk gezien hoe het begonnen was, maar plotseling stonden ze op elkaar in te hakken met hun scherpe schoppen. S. verduidelijkte dit vanmorgen voor de Haarlemse politierechter, waar dit relletje zijn juridisch einde vond, nog met de opmerking dat hij de zijne dagelijks wette met een klein vijltje, welk détail hij poogde te compenseren door te betogen hoe hij slechts met de platte kant van zijn werktuig naar M. had gemept, om diens verraderlijke aanval af te weren. „Het was zuiver noodweer", wilde hij de politierech ter, die wat in het dossier bladerde, doen geloven. Deze was niet zo van de goede bedoelingen van S. overtuigd en citeerde een straflijst, waarop reeds acht veroor delingen prijkten, benevens een aantal verklaringen, waarin ooggetuigen S. als een vechtersbaas met een grote mond brand merkten, doch zich liever niet aan verdere verklaringen hadden willen wagen. Ook die noodweer leek de rechter een zwak punt, aangezien beide partijen immers ver schillende keren de gelegenheid hadden ge had om de strijd te eindigen, hetgeen pas was gebeurd toen S. hevig uit zijn hand bloedde. En of M. nu al beweerde, dat S. de vijandelijkheden geopend had door naast hem op de vrachtauto te springen en het wapen tegen hem op te heffen en S. van zijn kant in tranen zijn onschuld volhield, beiden kregen een geldboete van vijf-en- twintig gulden en S. bovendien nog drie weken voorwaard^:-;^_ J9 Op Zondag 2 September zal er in Spaarn dam een nationaal muziekconcours voor harmonie- en fanfarecorpsen gehouden worden, dat is uitgeschreven door Spaarn- dams fanfarecorps „Kunstkring" ter ge legenheid van zijn vijftigjarig bestaan. In de verschillende afdelingen va.n dit con cours zullen mars- en concertwedstrijden worden gehouden waaraan door zestien mu ziekgezelschappen en verschillende tam boerscorpsen wordt deelgenomen. Er zijn fraaie prijzen beschikbaar gesteld, onder meer twee medailles, geschonken door Ko ningin Juliana en Prins Bernhard, een idem door de heer M. A. Reinalda. Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, twee medailjes van respectievelijk de gemeente besturen van Haarlem en Haarlemmerliede, bekers, lauwerkransen en plaquettes. De jury bestaat uit de heren Jos. de Klerk, toonkunstenaar en componist te Haarlem,' A. C. van Leeuwen, oud-kapel meester 6 R.I. te Brummen en P. Wit, diri gent van de jubilerende vereniging, te Haarlem. In de Haagse Houtrusthallen wordt tot en met Zondag een postzegeltentoonstel ling ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van „Philatelica", gehouden. Er zijn 164 inzendingen met totaal ongeveer 150.000 zegels en poststukken ter waarde van 800.000 gulden. De importeur van Volkswagens in Neder land wil in Amersfoort een montagefabriek bouwen voor deze auto's. Het ligt in de bedoeling zo spoedig moge lijk na de overeenstemming met het Amers- foortse gemeentebestuur met de bouw te beginnen. De importeur hoopt een aanmer kelijke deviezenbesparing te kunnen be werkstelligen. De Volkswagens (voorlopig 40 per dag) worden gemonteerd met onder delen, die door de Nederlandse industrie kunnen worden geleverd. Zaterdag werden in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond amateur-danswed strijden gehouden, waaraan niet alleen een elftal paren uit Haarlem en IJmuiden deel namen, doch ook een aantal Engelse paren, uit Rotherham, bij Sheffield, die voor een jaarlijkse uitwisseling naar Amersfoort waren gekomen en nu op verzoek van de heer W. Fortgens, die deze wedstrijd or ganiseerde, zich met onze dansers gingen meten. Direct na de oorlog begonnen de sport- uitwisselingen met Rotherham, zo vertelde ons d'e Amersfoortse dansleraar de heer B. Kampei-man, die zo op het idee was ge bracht voor zijn jaarlijkse uitwisseling van amateurdansers. Van veel belang voor de bevordering van de Nederlandse danskunst, zijn deze contacten met een land, waar het dansen niet alleen als amusement, zoals hier, maar ook wel degelijk als sport wordt beoefend en waar veel meer waarde aan de stijl wordt gehecht. „Hier komen ze altijd bij me met de vraag, of ik ze geen nieuwe pasjes kan leren", aldus de heer Kamperman, wie het was opgevallen hoe er weinig verandering scheen te komen in de Britse danstrant, maar hoe deze van een groter stijlgevoel en minder „show-werk" getuigde. Vooral in de provincie waren deze uitwisselingen met het buitenland van grote waarde gebleken. Ook hebben de interne krachtproeven, de zogenaamde „medal- tests", dlie bij de dansscholen tegenwoordig nogal in zwang zijn, meer ambitie doen ontstaan. Dansen, ernstige zaak Met de Britse gasten was meegekomen de heer Edwin Stacey, directeur van een grote dansschool in Rotherham. Ook uit zijn woorden bleek duidelijk hoe het dan sen in Engeland een gans andere aange legenheid is dön bij ons. Zo vindt men in een Engelse balzaal niet de helft van het aantal stoelen en tafeltjes dat bij ons de dansvloer beperkt; als men iets wil gaan drinken, kan dat in het kroegje aan de overkant geschieden, maar de balzaal is er om te dansen, en dat is een ernstige zaak. Rang en stand hebben niets te maken met de mogelijkheid om goed dansen te leren; iedereen behoort het te kennen, en reeds van hun twaalfde jaar af worden de kin deren door hun ouders naar een dansschool gestuurd, waar wekelijks lessen gegeven worden in dé veelal belangrijk grotere zalen dan wij kennen. Tienjarige tapdanser Een bijzonder aardige onderbreking van deze avonjd vormde wel bet optreden van de kleine Chrisje van Beek, een tienjarige leerling van de heer Kamperman, die hem het tap-dansen al zeer verdienstelijk wist bij te brengen. Een jaar geleden kwam het voor Chrisje vast te staan, dat hij zijn ver dere leven dansend zou gaan doorbrengen. „Ik zag eens een grote jongen dansen en toen vond ik het wel mooi", aldus de kleine baas, die op de vraag, wie nu wel besloten had, dat hij zou gaan tap-dansen. een be slist ..ikke" liet horen. Het knaapje, dat de 1 meter 25 nauwelijks haalt en verklaarde veertig pond te wegen, zag er alleraardigst uit in zijn miniatuur rok. Overigens had hij geen last van plankenkoorts, want dit was al zijn twintigsite voorstelling. Van drummen houdt hij ook, en de heer Kamperman geeft hem tevens les in goochelen. Zes tap-num- mers heeft hij reeds onder de knie, en een zevende is hij nu aan het leren. Daar hij nog sreen geld mag verdienen, gaf hij tot nogtoe alleen demonstraties en liefdadig heidsvoorstellingen, maar als hij straks van de Mulo afkomt, wordt het menens, ver telde ons de kleine Chris nog, die nodig onder de wol moest. De Engelse teams waren de Haarlemse dansers in iedere serie de baas; duidelijk was merkbaar dat zij in het zomerseizoen doortrainen. Rotherham won met 130% punten, terwijl de beide Haarlemse teams het niet verder brachten dan respectievelijk 1241/a en 109% punten. 3-3% Ned 1947 A. K U Lever Brothers Philips Gloeil. Ree. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned .Scheepv. Unie H. V A Deli Mij Amsterd Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union U. S. Steel Tidewater Slotkoers Openings Vrijdag koersen 81 80 170 169% 234% 235 166% 167 158% 159 290% 287% 102% 101 177 177 142% 142% 111 111 81 81% 151 151 152% 152% 151 151 55% 55 61% 62 48% 48% 75% 77% 47% 46% 49% 49%

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3