Nederlands bezwaren tegen ontwerp verdrag met Japan gehandhaafd OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Onderzoek naar incidenten te Kaesong door gemengde commissie Japans vredesverdrag is niet meer voor wijziging vatbaar Piet Bruin nabij Marseille in een jeugdkamp gearresteerd Weerbericht Trieste toestand Spaans legerkader naar West-Duitsland MINISTER STIKKER LEIDT DELEGATIE NAAR SAN FRANCISCO Ondertekening voorbehouden Indonesische houding nog onbepaald Russische voorstellen Moordenaars van Koning Abdoellah De New York Times over Nederlands standpunt Mysterieuze vergiftiging van brood in Frankrijk Caféhouder doodgeschoten bij roofoverval Het woord is aan ....i Noordelijke voorwaarde tot hervatting der besprekingen: Nederlandse regering stuurt aan op een aanvullend protocol Luchtig stukje kunst- en vliegwerk ^WÊÊÊÊÊBÊM: Donderdag Benelux- conferentie in Brussel Nieuwe bosbrandtoren op de Veluwe Hij had slechts enkele guldens en dollars op zak 66B JAARGANG NO 42 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDVG 28 AUGUSTUS 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 206 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE ONDERHANDELINGEN over een wapenstilstand in Korea vlotten niet. De onderhandelingen over het olie-geschil in Perzië vlotten niet. De onderhandelingen over het vredesverdrag met Japan zullen zeker niet vletten, want Gromyko heeft bij zijn aankomst per „Quéen Elisabeth" in de Verenigde Staten verklaard, dat Sovjet- Ruslainid met eigen voorstellen zou komen. Meer wou hij niet zeggen. Maar ervaring heeft wel geleerd wat dat betekent. Men kan deze opsomming nog wat verder voort zetten; de slotsom is dat er niets vlot. Be halve de bewapening. Men kan sceptisch tegenover al die onderhandelingen staan en denken aan de man, die zeide dat de beste manier om mensen tot overeenstemming te krijgen niet noodzakelijkerwijze is, hen bij een te brengen. Maar dit woord verschaft geen uitkomst. Dus kan men zijn gedachten in andere koers voeren en zich afvragen, of het niet beter zou zijn als de machtigen het geheel van hun geschillen bespraken in- plaats van conferenties over onderdelen te houden. Het antwoord moet wel bevesti ger^ zijn. Maar meteen herinnert men zich dan de maandenlange besprekingen van „de plaatsvervangers" te Parijs. U weet dat nog wel, in dat oord met die irriterende naam: het Rose Paleis. Die treurige ver toning, ondernomen om een agenda voor een algemene conferentie van de Grote Vier op te stellen, geleek op een slechte grap en werd de ergste mislukking van allemaal. De bewapening vlot wël. Zowel in het groot als in het klein komen daar berichten over binnen. Het kleine is nog indrukwek kend genoeg. Bijvoorbeeld dit: voor de legering van drieduizend militairen zullen te Ermelo „kazernementen" worden ge bouwd. Die bouw zal ongeveer acht millioen gulden kosten. Als het huisvesten van drie duizend man zulk een bedrag vordert is weinig verbeeldingskracht nodig om ons voor te stellen, hoe enorme bedragen alleen in kazernementen zullen gaan zitten terwijl allerlei plannen voor bouw van wegen, bruggen en tunnels van de lijst der drin gende maatregelen zijn geschrapt en het met de huizenbouw droevig gesteld is. De ge meenteraad van Ermelo heeft zonder geest drift besloten 23 hectaren grond aan het rijk te verkopen voör die kazememen.ten. Het rijk wil er trouwens nog meer bouwen bij Nunspeet, in het zogenaamde Jodenbos. Daar voelt het gemeentebestuur van Ermelo helemaal niet voor. Nunspeet leent zich als pension-oord heel slecht voor de legering van militairen. B. en W. zullen daarom hun best doen om dat terrein te behouden. Maar het zal wel niet lukken, deuk ik. Al is dat nog zo moeilijk te begrijpen voor de ge meente Ermelo en andere vredige gemeen ten: generaal Eisenhower en zijn staf be kommeren zich weinig om ..de rust in pensions. Nu een groter bericht. Dat gaat over iets meer dan acht millioen gulden die besteed worden aan kazernementen in Ermelo. Op het Britse herbewapeningsprogramma is namelijk voor een periode van drie jaar vier milliard zevenhonderd millioen pond sterling uitgetrokken. Dit is een wat on overzichtelijke som. ook al omdat zij in vreemde valuta is uitgedrukt. Welnu, als u dit getal met f 10,57 vermenigvuldigt krijgt u het bedrag in guldens, maar het zal er niet overzichtelijker door worden. Tn het bestuur van de Labour Party is enige on rust over dit sommetje ontstaan; een drie tal leden steunt de afgetreden minister Aneurin Bevan, die besnoeiing geëist heeft opdat het bewapeningsprogram niet tot economische ondergang zal leiden. Maar in het „pamflet", dat door de bestuurs-meer- derheid aan de conventie van de Labour Party zal worden voorgelegd, staat dat vier milliard zevenhonderd millioen pond ster ling het minimum is, „nodig om samen met de bijdragen van andere landen aggressie te voorkomen en dus een derde wereld oorlog te verhinderen". Natuurlijk is onze Nederlandse bijdrage kleiner dan de Britse. Maar dat is geen troost. Want naar verhouding zal zij ons even zwaar drukken. In Duitsland denkt men over weder instelling van het IJzeren Kruis. Dat is weer een klein berichtje, maar het doet niet zo prettig aan. En onder de titel „Het be gin is er" meldt de Berliinse correspondent van de N.R.C. dat Duitsland nu weer een generaalsuniform heeft, zij het ook slechts voor een generaal van de grenstroepen. Zij is olijfgroen met gouden knopen en getooid met in zilver en goud bewerkte epauletten en ranu-distjinctieven, waarvan het ontwerp speciaal door Bondspresident Heuss is goed gekeurd. Er komen nog wat meer bijzon derheden over kleuren, een gouden koord en een kokarde bij en dan eindigt het be richt ironisch met:: „Wir sind ja heut' so glücklich, so glücklich, so glücklich. Inderdaad. Maar op Moskou zou iets oneindig meer indruk maken dan alle her bewapening, alle uniformen en kazerne menten en milliarden ponden sterling en pamfletten van partijen. Dat zou het be sluit van het Westen zijn om niet langer een politiek-verdeelde, versnipperde, on- derling-hakketerende troep landen te blij ven maar zich federaal te verenigen en de democratie daarmee nieuwe, ongekende kracht en zekerheid te verschaffen. Zulk besluit zouden geen Russische afgevaardig den in rose of andere zoeteliik-gekleurde paleizen kunnen verhinderen. Want zij zou den er niet eens bij zijn. Zolang men zulk groot besluit uit de weg gaat en door com missies op de lange baan schuift, heeft het geen zin tegenover de volken te beweren, dat het de Russen zijn die alle verbetering in de toestand beletten. Hier kunt ge nog eens denken aan die oude Zweedse kanse lier uit een ver verleden. Oxenstierna, die in een vaderlijke brief schreef: ..Weet gij niet, mijn zoon. met hoe weinig wijsheid de wereld wordt bestuurd?" R. P- Naar de correspondent van de „Sunday Times" te Frankfort bericht, worden de eerste leden van het kader van het Spaanse leger en de luchtmacht voor de herfst in West-Duitsland verwacht, alwaar zij zullen worden geoefend in de bediening en het on derhoud van Amerikaanse wapens. Zij zul len worden ondergebracht in de Ameri kaanse zóne. Het Amerikaanse hoofdkwar tier in Europa onderhoudt nauw contact met de Spaanse generale staf, aldus de functionarissen. 's-GRAVENHAGE. Naar ANP verneemt is Maandag in de ministerraad besloten, dat Nederland deel zal nemen aan de conferentie te San Francisco over het Japanse vredesverdrag. De Nederlandse delegatie zal onder leiding staan van de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker. Als diens plaatsvervanger zal de Nederlandse ambassadeur in Washington dr. J. H. van Royen fungeren. Naar voorts verluidt zal de Nederlandse regering haar bezwaren, die zij ten aan zien van het ontwerp-verdrag naar voren heeft gebracht, handhaven en zich de ondertekening van het verdrag voorbehouden. ^OOOOOOCXXJOOOOOOOOCOOOOOroOOCXXJOGC (Van onze correspondent in Djakarta) Buitenlandse diplomatieke waarnemers in Djakarta menen, dat de kans dat Indonesië het vredes-verdrag met Japan zal onder tekenen met de dag kleiner wordt, nu India besloten heeft niet naar San Francisco te gaan. Er heerst overigens ontstemming bij de parlementsleden door het uitstel van de regeringsverklaring tegenover de plénaire zitting van het parlement van Maandag. De regering weigerde ook een verklaring je gens de sectie Buitenlandse Zaken van het parlement daar haar standpunt nog steeds niet definitief is. Van betrouwbare zijde zeide men ons, dat de sectie een motie zal indienen, waar in haar teleurstelling over de gang van za ken met het Japanse vredesverdrag uitge sproken zal worden. NEW YORK, 27 Aug. (United Press) Gromyko, de Russische plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken die de Russische delegatie op de Japanse vredes conferentie zal leiden, verklaarde bij aan komst in New York dat Rusland eigen verdragsvoorstellen heeft welke normale betrekkingen zouden vestigen tussen Ja pan en de landen welke het meest van Ja panse aggressie geleden hebben. Aan boord las Gromyko de volgende verklaring aan de pers voor: „De Russische delegatie komt naar de conferentie van San Francisco om deel te nemen aan de over weging van een zeer belangrijke kwestie het vredesverdrag met Japan. Zoals de Rus sische regering reeds verklaard heeft zal de delegatie van de Sovjet-Unie haar eigen voorstellen betreffende een vredesverdrag met Japan indienen. Natuurlijk zullen deze voorstellen op de conferentie zelf onthuld worden. Wij hopen dat zij gesteund zullen worden door al diegenen die wezenlijk ge ïnteresseerd zijn in zulk een vredesverdrag met Japan dat de fundering zou leggen voor de vestiging van normale betrekkingen tus sen Japan en andere laden, speciaal die welke het meest van Japanse aggressie ge leden hebben, en bijgevolg de basis zou leggen voor een duurzame vrede in het Verre Oosten". Gromyko weigerde zich over zijn on middellijke plannen uit te laten. ter dood veroordeeld Een militair gerechtshof te Amman heeft zes van de tien beklaagden, die terecht staan op beschuldiging van medeplichtig heid aan de moord op Koning Abdoellah van Jordanië, ter dood veroordeeld. Maandag is in de „New York Times" een artikel verschenen waarin wordt gezegd, dat Nederland ongerust is over zijn onmacht om te bereiken, dat de Nederlandse amendementen op het ont werp vredesverdrag met Japan in over weging worden genomen. De Nederlandse regering tracht te be reiken, dat een verklarend protocol aan het document wordt toegevoegd, aldus net artikel, doch intensieve diplomatieke gedachtenwisseling met Washington heeft tot dusverre slechts een vage be lofte, om te zien wat gedaan kan worden om aan de Nederlandse eisen tegemoet te komen, tot gevolg gehad. De Nederlandse delegatie naar de conferentie te San Francisco verkeert in een lastig parket: Aan de ene kant is het. uiteindelijke ontwerp op drie punten onaanvaardbaar, doch aan de andere kant wil Nederland voorkomen, dat het met de Sovjet-Unie en de „satellietsta ten" zal worden geklassificeerd als voer ders van obstructie, zo gaat het artikel verder. Volgens de „New York Times" hebben de drie onaanvaardbare punten betrek king on het afzien van herstelbetalingen, de schadeloosstelling van voormalige gevangenen en het nakomen door Japan van de beperkingen op de visserij. MARSEILLE, 27 Aug. (A.F.P.). In het dorpje Pont Saint Esprit, nabij Marseille, heeft zich broodvergiftiging voorgedaan bij de leden van zes gezinnen. De patiënten, die de ziekte in hevige mate hebben, lijden aan waanvoorstellingen, waarbij zij zich door vuur omgevên en door wilde diex-en bedreigd zien. Vier zieken hebben zelf moord willen plegen, doch dit kon worden belet. Tot nu toe zijn twee patiënten over leden. Men acht het waarschijnlijk dat bij het vermalen van broodgraan bestanddelen van giftige planten men denkt hierbij aan hetgeen de Franse volksmond „heksen- kruid" noemt mede zijn vermalen. De Franse autoriteiten hebben drie en twintig meelfabrieken, waarvan bakkerijen in Pont Saint Esprit in de afgelopen week hun meel hebben betrokken, doen sluiten, hangende de resultaten van hét ingestelde onderzoek. Twee andere meelfabrieken leveren thans het voor de dorpsbakkerijen nodige meel. Drie gemaskerde mannen zijn in de af gelopen nacht om half één het café „Ta rantella" op de hoek van de Putselaan en de Retiefstraat te Rotterdam binnenge drongen. Met een pistool gewapend wilden zij de caféhouder dwingen zijn geld af te geven, maar toen deze daar niet onmiddel lijk toe bereid bleek en de aandacht van buiten trachtte te trekken door een vaas te grijpen en die door de ruiten te werpen, viel er een schot en werd de caféhouder, de 44-jarige G. G. Becude, dodelijk in het hoofd getroffen. De daders vluchtten, zonder dat zij iets van hun gading konden meenemen. Zij zijn nog niet gegrepen. De „Indrapoera" zal Woensdag in de na middag voor de 116de keer uit Rotterdam via Southampton naar Indonesië vertrek ken. Het schip is voor deze reis geheel vol geboekt. Victor Hugo; De geschiedenis heeft haar waar heid, de legende de hare. TOKIO (Reuter, United Press) De Noordelijke generaals Kim ii Soeng en Peng Tan Hoeai hébben een antwoord gezonden op de jongste geallieerde verklaring naar aanleiding van de incidenten rond Kaesong. Daarin hebben de Noordelijke generaals voorgesteld het onderzoek door een gemengde commissie van de incidenten te Kaesong te hervatten. Naar Reuter meldt is aan generaal Ridgway verzocht zijn verbindingsofficieren te zenden voor het onderzoek, zulks als voor waarde voor een hervatting van de onderhandelingen tot een wapenstilstand. De Noordelijken eisen voorts „de volle dige publicatie" van de tussen beide par tijen gewisselde nota's, aldus A.F.P. (Van onze parlementaire redacteur) De beslissing der Nederlandse regering om een afvaardiging te sturen naar de con ferentie van San Francisco wil nog geens zins zeggen dat Nederland zonder meer bereid is het verdrag ook te ondertekenen. De afvaardiging zal tot taak hebben haar uiterste best te doen om alsnog aan bepaal de Nederlandse verlangens zoveel moge lijk recht te doen wedervaren, met name wat betreft erkenning van bepaalde eisen tot schadeloosstelling alsook de vergoeding aan ex-burger krijgsgevangenen uit te ke ren. In Den Haag is men nog steeds verre van gesticht over de wijze waarop heel het verdrag is voorbereid. Daarbij toch is niet of nauwelijks aandacht gewijd aan al lerlei wensen van de verschillende staten die met Amerika als bondgenoten de strijd tegen Japan hebben gevoerd. Trouwens zelfs Engeland heeft tenslotte vrijwel alles wat het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse zaken had ontworpen uiteinde lijk moeten slikken, ondanks een aanvan kelijk van Engelse zijde voorgesteld te- gen-ontwerp, dat heel wat beter was dan hetgeen Washington in elkaar had gezet. De grote politieke lijn die het beleid van Amerika ten opzichte van Japan beheerst is, alles bij elkaar genomen, in het licht van de ganse wereldsituatie als ook in die van het Verre Oosten zeer begrijpelijk en ook wel aanvaardbaar. Maar juister zou ge weest zijn wanneer de Amerikaanse rege ring wat meer tact aan de dag had gelegd en meer begrip had getoond van zekere erkentelijkheid tegenover hen die van het eerste ogenblik af ook grote offers hebben gebracht bij de samenwerking tegen de Ja panse agressor. Op een gegeven ogenblik heeft Den Haag op vrij scherpe wijze dit onder de aandacht van de heren op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington gebracht en dat Nederlandse vertoog, zo menen wij te weten, heeft toen wel enige indruk gemaakt. Nederland heeft inmiddels met andere landen voeling gehouden om te trachten te bereiken dat er te San Francisco toch nog in sommige opzichten veranderingen met betrekking tot de ontwerp-regeling tot stand zouden kunnen komen, na onderlinge gedachtenwisseling. De mogelijkheid schijnt thans niet uitgesloten dat men ook van Amerikaanse zijde voor zulk een gang van zaken nog wel gelegenheid wil bieden, al mag meteen als vaststaand worden aange nomen dat er van wijzigingen in de tekst van het ontwerp-verdrag zelf wel geen sprake meer zal zijn. Denkbaar echter is dat men in feite toch nog op enkele punten tot een betere regeling zal kunnen komen met behulp van bijvoorbeeld een aanvul lend protocol tot nadere uitleg van de ge troffen overeenkomst, welk protocol dan tegelijk met de ondertekening van het trac- taat verdragsbindend karakter zal krijgen. Het ligt in de bedoeling om door de Neder landse afvaardiging haar uiterste best te laten doen om zulk een weg bewandeld te krijgen. De Amerikanen zouden van wijs inzicht getuigen wanneer zij tot medewer king in dit opzicht bereid zouden zijn. Met het oog op een zo goed mogelijke samen werking van alle bij deze aangelegenheid betrokken Staten verdient het immers aan beveling dat een verdrag als men nu tot stand wil brengen zo veel mogelijk als maar enigszins kan gezamenlijk wilsovereen- komst benadert. Het spreekt intussen vanzelf dat men van Nederlandse kant zich ook ter dege rekenschap zal geven van de ontegen zeggelijk niet geringe nadelen die er zou den voortvloeien uit een zich volkomen af zijdig houden van het sluiten van vrede met Japan. De Nederlandse regering heeft mede te dien aanzien genoeg oog voor de werke lijkheid; moge op haar beurt de Ameri kaanse regering van eenzelfde inzicht blijk geven. De Noordelijken geven generaal Ridgway de schuld van het afbreken der onderhan delingen. Zij ontkennen uitvoerig, dat het „bombardementsincident" geënsceneerd was. Zij herhalen de beschuldiging, dat de verbondenen een poging gedaan hebben de Noordelijke gedelegeerden te vermoorden. Ook worden de beschuldigingen van pro vocaties en verdraaiingen herhaald. Aan het einde van de verklaring wordt gezegd, dat men op een antwoord van de verbondenen zou wachten. Radio-Peking heeft ook nieuwe beschul digingen aan het adres van de verbondenen uitgezonden. Gezegd werd namelijk, dat het gebied van Kaesong 22 Augustus niet één maal doch drie maal was gebombardeerd. „Een der vier napalmbommen" was pas na het onderzoek, waaraan ook officieren van de verbondenen deelnamen, ontdekt. In het bericht worden de vier plaatsen om schreven, waar de bommen, afkomstig van een Amerikaans vliegtuig, neergekomen zouden zijn. Hervatting waarschijnlijk Maandag heeft de woordvoerder van de UNO, generaal Nuckols in een gesprek met journalisten gezegd, dat de Noord-Koreaan- se generaal Nam II kort voor het instellen van de gemengde subcommissie te verstaan zou hebben gegeven, dat de communisti sche delegatie de huidige frontlijn als wa penstilstandslinie zou aanvaarden. „De onverzoenlijke houding, die de com munisten later aannamen, was ongetwijfeld veroorzaakt door bevel van hogerhand", aldus Nuckols. Overigens gelooft generaal Nuekols niet, dat de besprekingen afgelopen zijn. In- Zelfs de New Yorkers, die toch wel het een en ander gewend zijn op het gebied van reclame-stunts, keken hun ogen uit toen dezer dagen boven hun stad een helicoptère verscheen waaraan een luchtig geklede jongedame bengelde die boven de wolken krabbers allerlei halsbrekende trapeze-toeren verrichtte. Doel van deze waaghalzerij was reclame te maken voor een nationale kleding-inzameling ten bate van de burger slachtoffers van de oorlog in Korea. tegendeel acht hij goede gronden aanwezig om op een hervatting der besprekingen te rekenen. Ieder half uur wordt tussen de telefonis ten der communistische en geallieerde dele gaties een proefgesprek gevoerd om de ver binding te controleren. Sabre-straaljagers hebben een gevecht geleverd met ongeveer 30 Noordelijke straaljagers in het uiterste Noorden van Korea. Een „Mig" zou beschadigd zijn. Alle „Sabres" keerden behouden terug. Verder wordt uit Tokio gemeld, dat 34 superforten Zaterdag meer dan 300 ton bommen hebben laten vallen ongeveer 16 km van de Russische grens op de haven Rasjin. Het bombardement werd bij goed zicht uitgevoerd op spoorwegemplacemen ten, pakhuizen en andere spoorweginstalla ties. De bommenwerpers werden niet door luchtdoelgeschut beschoten en ook niet door Noordelijke vliegtuigen aangevallen. Zij keerden alle veilig op hun bases terug. (Van onze correspondent in Brussel) Naar wij uit gezaghebbende bron ver nemen, zal de beperkte ministeriële Bene- lux-conferentie, welke Donderdag in Brus sel wordt gehouden, niet beslissen over de beperking van de Belgische export naar Nederland. De ministers zullen de toestand onderzoeken, welke geschapen wordt naar aanleiding van het feit, dat de Belgische quota in de Europese Betalings Unie zijn uitgeput. België heeft aan de Betalings Unie een nieuw voorlopig crediet van 30 millioen dollar verleend. Men acht dit be drag voldoende om de Benelux-handel tot September te financieren. Het is bekend, dat de Belgische export, in het bijzonder die van textiel, terugloopt. Nederlandse importeurs hebben in België talrijke orders geannuleerd. Men vraagt zich dan ook in Belgische bedrijfskringen af, waarom opnieuw hinderlijke contingen- teringen zouden worden ingesteld. Wellicht is hier de wens de vader van de gedachte. In het algemeen zijn officiële deskundi gen van oordeel, dat België, dat 63 percent van zijn export naar de Europese landen richt, zich meer zal dienen toe te leggen op de export naar overzeese landen. Van Ne derlandse zijde zou nogmaals een beroep gedaan worden op België om meer Ne derlandse landbouwproducten af te nemen. De Stichting Veluws Bosbrandweer Comité heeft voor haar brandwaarschuwingsdienst een nieuw type brancltoren in gebruik ge nomen. De hier afgebeelde eerste nieuwe toren, 17 meter hoog, werd opgericht in de bossen op de Lunterse Berg. Hij bestaat uit een enkele stalen mast, op de top waar van een metalen kraaiennestmet tele foon. kaarten e.d. is geplaatst. Op vernuftige wijze is een „klimkooi" voor de brand wacht langs de stalen mast aangebracht. Piet Bruin, de 21-jarige jongeman die in Mei kans zag er met een bedrag van 113.000.dat aan de gemeente Amster dam toebehoorde, vandoor te gaan, is eer gisteren in een jeugdkamp in Le Ciotat. ongeveer 20 kilometer ten Oosten van Mar seille, gearresteerd. Hij had slechts enkele guldens en een klein aantal dollars op zak. Hij zei, in Tunis geweest te zijn, waar men hem een groot bedrag had ontstolen. On derzocht zal worden of dit inderdaad het geval is geweest. Bruin moest geregeld voor de dienst van Publieke Werken aanzienlijke bedragen storten bij het Gemeentelijk Girokantoor te Amsterdam. De stortingsformulieren wor den door de ambtenaar, die het geld in ont vangst neemt, afgestempeld en gelden dan als bewijs van storting. Bruin schijnt er in geslaagd te zijn de stempels na te maken. Zodoende kon hij bij Publieke Werken stortingsbewijzen inleveren zonder het hem toevertrouwde geld gestort te hebben. Om dat de afrekening van het girokantoor pas na enige tijd wordt toegezonden, was ont dekking van de verduistering niet dadelijk mogelijk. In Mei bleef de jongen weg van kantoor. Zijn chef ontving de volgende dag een brief, waarin Bruin schreef ontslag te nemen, omdat het hem gelukt was te mon steren op een schip, hetgeen reeds geruime tijd zijn bedoeling was geweest. Hoewel deze wijze van ontslag nemen ongebruike lijk is, koesterde men aanvankelijk geen argwaan. Maar toen half Juni de afreke ning van het Girokantoor kwam, bleek waarom de jongeman zo plotseling was ver trokken. Onmiddellijk werd een arrestatie bevel tegen hem uitgevaardigd. Zijn signa lement: „een linkshandig jongeman, lang 1.90 meter, met ver van zijn hoofd afstaan de grote oren", werd over geheel West- Europa verspreid en daarna ontving de Amsterdamse politie voortdurend tal van aanwijzingen, die bij onderzoek echter niets opleverden. Piet Bruin en de ruim hon derdduizend gulden bleven onvindbaar. In Frankrijk Ongeveer tien dagen geleden ontving de politie echter van verschillende zijden be richt dat men Bruin in Frankrijk had ge zien. Deze mededelingen werden bevestigd door de Franse politie, die in het jeugd kamp in Le Ciotat een jongeman had ont dekt, wiens signalement overeen kwam met dat van Bruin. Eind vorige week vertrok ken inspecteur W. Posthuma van de Am sterdamse politie en inspecteur W. C. J. Wooning van de rijksrecherche naar Zuid- Frankrijk. Inmiddels had de Franse politie het jeugdkamp in Le Ciotat onopvallend door rechercheurs laten omsingelen. Toen de Nederlandse politiemannen in het jeugdkamp waren aangekomen, gingen eerst twee Franse rechercheurs naar Brum toe en vroegen hem naar zijn papieren. Bruin toonde een Franse identiteitskaaii;. Hij werd in het Frans ondervraagd en vol hardde bij zijn bewering dat hij Fransman was. Zijn Frans was echter niet dat van een Fransman. Daarna kwamen de Neder landse politie-mannen te voorschijn. Toen was het spel uit en viel Bruin door de mand. Hij werd eerst opgesloten in een cel van het politiebureau van Le Ciotat en later naar de gevangenis van Marseille overge bracht. Men verwacht dat het veertien dagen a drie weken zal duren voordat de formele weg, nodig voor een uitlevering, zal zijn bewandeld en Bruin naar Neder land zal kunnen worden gebracht. De Franse politie zal echter eerst onder zoeken hoe Bruin aan een valse „carte d'identité" is gekomen. De jongeman heeft in Frankrijk voornamelijk verblijf gehou den in jeugdkampen. Hij beweert ook in Tunis te zijn geweest, waar men hem meer dan een millioen francs zou hebben ont stolen. Ook dat zal de Franse politie onder zoeken voordat Bruin aan Nederland wordt uitgeleverd. ONGEVEER DEZELFDE TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Wei nig verandering in temperatuur. 29 Augustus Zon op 5.45 uur, onder 19.36 uur. Maan op 1.44 uur, onder 18.46 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 28 Augustus Hoog water: 0.29 en 13.16 uur. Laag water: 8.22 en 20.54 uur. Woensdag 29 Augustus Hoog water: 1-47 en 14.21 uur. Laag water: 9.36 en 22.01 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1