India vraagt om een olieraffinaderij OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Sensatie Grotere productie, mindering werklozental en een oplossing van het woningvraagstuk Nog geen besluit Weerbericht Gezamenlijke inspanning om Europa's bewapening en levensstandaard te redden Truman beducht voor drastische besnoeiing der hulp aan Europa Met de belofte, haar vooreerst niet te zullen nationaliseren NIEUW PLAN DER MARSHALL-LANDEN „Ik doe wat ik kan, maar het lijkt vr\j hopeloos Een nieuw protest van de Noordelijken Wet op hoogverraad in West-Duitsland Benelux - besprekingen „Vooruit zien zegt minister Stikker Japanse herstelbetalingen zitten ons zeer hoog" Zeekoeien vergiftigd in Tilburgs dierenpark Het woord is aan Egypte niet verlegen met Russische steun Rampspoed in Mexico New York Times tegen de hulp van Franco COe JAARGANG No 45 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 209 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman ER is een jongen van zeventien jaar ge pakt, die bekend heeft de brandstich tingen in de Ooy-polder, om en in het dorp Leuth, te hebben gepleegd. Blijkbaar is die jongen een pyromaan, hetgeen wil zeggen dat hij aan een ziekelijke afwijking zou lijden, die hem tot deze misdaden heeft gebracht. Psychiatrisch onderzoek zal dat moeten uitmaken. Het is een geval voor vakmensen en voor de rechter, die beslissen moet. Dergelijke afwijkingen komen meer voor maar uitingen ervan, die zoveel schade veroorzaken als in de Ooy-polder, gelukkig maar zeer zelden. Opinies van niet-deskun- digen over zo'n geval zijn waardeloos. Deze nuchtere opmerkingen worden hier ge maakt om de juiste proporties te stellen. Er is hier en daar teveel ophef van ge maakt. In veel sterker mate is dat, in verschei dene bladen, geschied ten aanzien van zékere Piet Bruin, een Amsterdamse „linkshandige jongeman lang 1 m. 90, met ver van zijn hoofd afstaande grote oren" zoals zijn signalement luidde. Deze jongen, die een ondergeschikt baantje bij de ge meente Amsterdam had, werd zoals bekend al sinds drie maanden gezocht onder be schuldiging van verduistering van f 113.000. Het signalement was op ruime schaal ver spreid en dit leidde tenslotte tot zijn aan houding in een Frans vacantiekamp, niet ver van Marseille. Piet Bruin had, volgens het hem ten laste gelegde, wel enige slim heid getoond bij het bemachtigen van dat geld. Maar hij werd tenslotte op erg een voudige wijze gevonden: tegenover een jeugdige Hollandse vacantieganger uit Arn hem verried hij zich zo duidelijk, dat die zonder aarzelen een berichtje aan de Am sterdamse politie kon sturen: reken hem hier maar in. Misschien had hij al meer dan genoeg van zijn avontuur en van de angstige gedachte, dat men hem met zijn flaporen een opvallend kenteken zijn Franse identiteitskaart en zijn daarbij niet passende gebrekkige .Frans spoedig ontdek ken zou. Denkelijk „kneep hij 'm", hetgeen niet onbegrijpelijk is maar evenmin be langrijk. De figuur-Piet Bruin is, met kalmte beschouwd, allerminst belangrijk Heldhaftigheid kan men hem onmogelijk toeschrijven. En hij wordt beschuldigd van een misdrijf zoals zo vaak gepleegd is; alleen het bedrag is, voor een loopjongen die er met geld van doorgaat, wat ongewoon hoog. Maar dat verandert niets aan het geval zelf. De ophef die in sommige bladen over dit zaakje is gemaakt heeft niet alleen ons verbaasd. De N.R.Ct., in een nogal scherp gestelde critische commentaar, schrijft: „In tal van dagbladverslagen vinden wij daar van relaas gedaan op een wijze, die deze jeugdige boosdoener het aureool van de held moet verschaffen. Wij kunnen daar voor geen bewondering hebben, omdat op die manier aan een strafbare oneerlijkheid de schijn van aantrekkelijkheid wordt ge geven, welke jongetjes met even labiele morele opvattingen als deze jeugdige Am sterdammer alleen maar kan sterken in hun verkeerde neigingen". Het blad noemt de wijze, waarop een bekend weekblad, dat over alles en nog wat de staf meent te moeten breken, nota bene een prijsvraag uitschreef onder het motto „waar is hij en hoe leeft hij?" onverantwoordelijk. Het uit eveneens critiek ten aanzien van som mige publicaties over de branden in de Ooy-polder. Dit met instemming citerend is men ge neigd zich af te vragen, waarom zulke din gen blijkbaar door zoveel mensen als een sensatie worden beschouwd. Spreekt daar niet een gevoel van onvoldaanheid uit en vooral: een leegte in hun leven? Men kan toch niet, bij even nadenken, de persoon en de daden van Piet Bruin als iets werke lijk belangrijks of heldhaftigs beschouwen? Hij is alleen maar een manneke, die als zijn schuld de rechter gebleken is op zijn nummer gezet moet worden en aan wiens reclassering daarna hopelijk met succes zal moeten worden gewerkt. Aan jongens die zulke dingen doen heeft men, zolang zij niet in evenwicht hersteld zijn, niets. Alleen maar last en onkosten. En wij be leven tijden, die wel veel spanning baren maar tevens buitengewoon belangwekkend zijn. Het leven is nog immer rijk en vol ontdekkingen. Er is zoveel in dat oneindig boeiender is dan zielige boosdoenertjes. R. P. TOKIO. (Reuter). Volgens radio-Peking is Woensdag vroeg in de ochtend een vlieg tuig der verbondenen over het neutrale gebied van Kaesong gevlogen. Het had lichtkogels uitgeworpen. Ook tijdens de besprekingen, aldus de radio, vlogen bij herhaling vliegtuigen van de UNO over het gebied van Kaesong. Het maximum aantal vluchten over het gebied op één dag was 43. Volgens radio-Peking heeft de Noord- Koreaanse generaal Nam II hierover een protest ingediend bij vice-admiraal Joy van de UNO. De Amerikaanse luchtmacht heeft Don derdag hiedegedeeld, dat de spoorwegver binding van Noord-Korea met de Russi sche militaire basis te Wladiwostok door het bombardement van Rasjin, 30 km. van de Russische grens, verbroken is. (Van onze correspondent te Bonn per telefoon) Heden zal een West-Duitse wet worden afgekondigd, die hoog- en landverraad strafbaar stelt. Sedert de capitulatie heeft in Duitsland namelijk de situatie bestaan dat elke Duitser naar alle zijden inlich tingen kon geven zonder dat het wetboek van strafrecht waaruit door de gealli eerden de desbetreffende bepalingen ge schrapt werden hem dit verbood. Vooral pet het oog op communistische activiteit is nu een wet gemaakt, die in deze leemte voorziet en met grote vertraging voor de vacantie door het parlement is aangeno men. De wetgever heeft echter min of meer buiten de geallieerden gei-ekend. De Hoge Commissie heeft, op grond van de bevoegdheden haar door het bezettings statuut verleend, nu bij wijze van uitzonde ring bepaald, dat Duitsers wel straffeloos Amerikanen, Fransen en Engelsen inlich tingen kunnen verstrekken. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Minister Stikker heeft hedenmorgen te Parijs als president van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking een persconferentie gehouden om het nieuwe plan van de organisatie toe te lichten, dat de vorige dag door de 18 ministers van de Marshall rfanden in grote lijnen ontworpen was. In een verklaring, die in hoge mate van openhartigheid getuigde, stellen de 18 Marshall-landen voor hun productie-capa citeiten gedurende de eerstvolgende vijf jaren met niet minder dan 25 procent te ver hogen. Zonder de grote moeilijkheden te onderschatten, die daartoe overwonnen zullen moeten worden, meende minister Stikker niettemin, dat het nieuwe plan de krachten van West-Europa niet te boven gaat. Van dit plan, dat ingegeven werd door de algemene Joezoi'gdheid in West-Europa voor een bedreiging van het actuele levens peil tengevolge van de inspanningen en kosten, nodig voor de militaire herbewape ning, zijn de algemene richtlijnen in een uitvoerige verklaring vastgelegd, die door minister Stikker aan de pers werden voor gelezen, en van zijn persoonlijk commen taar voorzien. De onderdelen van het plan zullen de komende weken in het Chateau de la Muette te Parijs verder worden uit gewerkt. We beschikken, aldus de minister, in Europa over een enorm reservoir aan men selijke en materiele krachten, dat nog maar ten dele is geëxploiteerd. Zo zijn er bijvoorbeeld 2.000.000 werklo zen in Italië, terwijl ook in West-Duitsland mede ten gevolge van de talrijke vluch telingen van achter het ijzeren gordijn nog ongeveer 1.000.000 mensen buiten het arbeidsproces zijn gesloten. Een der eerste punten, die dan ook in het plan zullen moeten worden uitgewerkt, is een gemeenschappelijke emigratie-politiek, die moet leiden tot een algehele opheffing van het werklozenprobleem in Europa. In het algemeen gezien zullen er ten aanzien van de grondstoffen nog groter moeilijkheden te overwinnen zijn. Willen we zowel ons levensniveau handjiaven en zelfs verbeteren, en onze defensieve plich ten vervullen, dan hebben we meer kolen, meer staal, meer voedingsmiddelen nodig. Wij dienen voorts onze bemoeiingen ter oplossing van het woningvraagstuk, dat in sommige landen een tragisch karakter draagt, aanmerkelijk te activeren. Ook zal gemeenschappelijk moeten wor den opgetreden tegen de inflatie. Om aan deze verschillende voorwaarden te voldoen, zal, zo zegt de verklaring, ook de medewerking onontbeerlijk zijn van. andere regeringen. Hét is duidelijk, dat hiermede op Amerika werd gedoeld, of schoon mr. Stikker er nadrukkelijk op wees, dat over eventuele reductie van de Marshall-hulp op de ministers-conferentie van Woensdag niet gesproken was. Mr. Stikker besloot toen met de opmer king, dat hij het nieuwe plan vooral toe juichte om politieke en psychologische redenen. Wij hebben de volken van West-Europa er op willen wijzen, zo zei hij, dat er nog een grote toekomst voor ons is weggelegd en dat, indien wij al onze energie mobili seren, het vertrouwen hebben in onszelf en er geen grond is voor de vrees, ons con tinent in verarming te zien ondergaan. Wat de voorgestelde uitbreiding der in dustrie met 25 betreft, wordt verklaard, dat een uitbreiding van dergelijke omvang binnen het vermogen van het gehele Euro pese bedrijfsleven ligt door een doelmatig verbruik van de hulpbronnen. De ledenlan- den zijn er alleen in de laatste di'ie jaar reeds in geslaagd de productie met 25 °/o te verhogen. Het eist inzicht, vastberadenheid en samenwerking bij het volgen van een politiek, gebaseerd op sociale rechtvaardig heid. Sociale rechtvaardigheid eist een ver deling van de lasten en voordelen waarbij het welzijn van de minder begunstigde groepen van de gemeenschap wordt bevor derd. Aanvankelijk zal in vele landen de stij ging van de productie grotendeels bestemd zijn voor uitbreiding van de defensie als mede ter uitbreiding van de uitvoer, doch geleidelijk zal een groeiend overschot be schikbaar komen ter vergroting 'van het aanbod van verbruiksgoederen, voor het bouwen van meer huizen en ter vergroting van de bijdrage van de Europese industriële landen tot de uitrusting van economisch nog niet ontwikkelde landen en gebieden. (Telefonisch van onze correspondent in Brussel) De ministeriële Benelux-conferentie, wel ke gisteren in het Belgisch ministerie van Buitenlandse Zaken werd gehouden, is voorlopig besloten zonder dat beslissingen w erden genomen. De ministers hebben nog geen besluit genomen inzake een eventuele beperking van de Belgische export naar Nederland. Dit voorstel schijnt trouwens niet langer als basis voor de onderhandelingen te wor den beschouwd. Tot slot van de conferentie, welkê een gehele dag in beslag nam, en waaraan de meeste vooraanstaande Benelux-ministers deelnamen, werd door de secretaris-gene raal dr. Jaspar in een communiqué mede gedeeld, dat de ministers het eens zijn over de richtlijnen op grond waarvan de experts een ontwerp van een handelsprotocol zul len moeten redigeren. Deze richtlijnen betreffen het Nederlands tekort op de Belgisch-Nederlandse balans en de verhouding van de Benelux-landen tegenover de Europese Betalings-Unie. Zaterdag zullen de ministers hun confe rentie in Anneville bij Breda voortzetten. Naar verluidt hebben de experts bereke ningen gemaakt waaruit blijkt, dat de Bel gische export naar Nederland in de periode van September tot December in gevoelige mate zal teruglopen. Het moet bovendien niet uitgesloten wor den geacht, dat België zal aanvaarden dat Nederland zijn terugbetalingen van zijn oude bilaterale schulden over een langere periode zal uitstrekken. Met deze terugbe talingen is momenteel een bedrag van 105 millioen francs per maand gemoeid. yy De Nederlandse minister van Buiten- landse Zakenmr. Stikker, verklaarde namens de ministers der 18 Europese Marshall-landen in Parijs tegen ver- slaggevers: „Ons doel is het herstellen van het ver- J trouwen van onze volken door over de huidige periode van inspanningen heen te zien naar de tijd, wanneer de uitge- breide hulpbronnen van Europa ten volle kunnen worden aangewend ten- einde een betere levensstandaard te l krijgen. Wij moeten de feiten onder de ogen zien. Dit is een tijd van groot ge- vaar. Ons bestaan staat op het spel. Slechts wanneer ieder van ons zich tot S het uiterste inspant kunnen we die vei- ligheid bereiken, die van levensbelang is. Alle volken van het vrije Europa stellen de vraag: Zullen we ooit vrij kunnen zijn van de vrees voor oorlog? Kunnen we hopen op een wereld, waar geen materiaalgebrek zal heersen? Zal sociale rechtvaardigheid een vitale en blijvende factor in ons leven zijn? Het antwoord op al deze vragen luidt „ja", aldus mi- nister Stikker, die hieraan toevoegde: Dit zal echter het maximum van de individuele en collectieve krachtsinspan- ning vragen, welke zal moeten resulte- ren in een nieuwe verhoging van de productie". Dr. Van Royen terug in New York NEW YORK, 30 Aug. (Reuter). Dr. J. H. van Royen, de Nederlandse ambas sadeur in Amerika, is na een bezoek van zeven weken aan Nederland te New York teruggekeerd. Hij deelde mee, dat de Ne derlandse minister van Buitenlandse Za ken, mr. D. U. Stikker, Zaterdag zal arri veren. Beiden vertrekken Zondag naar San Francisco ter bijwoning van de conferentie over het Japanse vredesverdrag. „De Nederlandse regering hecht veel waarde aan het onderwerp der herstelbe talingen, in het bijzonder in de vorm van schadevergoeding voor de honderdduizen den die geïnterneerd zijn geweest. Deze zaak zit de regering erg hoog, speciaal wat de burger-geïnterneerden betreft, die niet krijgen wat hun toekomt, indien de her stelbetalingen niet worden verricht. Zij hebben evenveel geleden als de geïnter neerden op de Philippijnen", aldus dr. Van Royen. Vier zeekoeien in het Tilburgse dieren park blijken met arsenicum vergiftigd te zijn. Nadat men ziekteverschijnselen bij deze dieren had waargenomen stierven zij binnen enkele uren. Er bevonden zich zes zeekoeien in het bassin. Ook de twee over geblevenen vertoonden vergiftigingsver schijnselen. Deze cïieren heeft men evenwel in het leven kunnen houden. De ingewanden van de gestorven dieren, alsmede de vis die tot voedsel van de zee koeien diende en een monster van het bas sinwater werden ter onderzoek gezonden naar een scheikundig laboratorium te Utrecht. Hier constateerde men, dat zowel de vis als de ingewanden en het water arsenicum bevatten. De Tilburgse recherche werd van dit feit in kennis gesteld en deze tracht thans klaarheid te brengen in dit vreemde ver- giftigingsgeval. Een visleverancier te IJmui den voorziet verschillende dierenparken in ons land van vis, maar heeft daarover geen enkele klacht ontvangen. De waarde van een zeekoe bedraagt ongeveer 1600 a 1700 gulden. Jean Paul: Ik zou nog het doodshoofd willen strelen van de man, die de zomer- vacantie heeft uitgevonden. CAïRO. (Reuter). De Egyptische mi nister van Buitenlandse Zaken, Salah El Din Pasja, heeft verklaard, dat de Rus sische inmenging in de kwestie van het Suez-kanaal „Egypte niet in het minst in verlegenheid heeft gebracht". „Wij hopen oprecht, dat de Sovjet-Unie aan Egypti sche zijde zal blijven staan en op die ma nier Egyptes groeiende dankbaarheid zal verdienen", aldus de minister. Hij leverde commentaar op een bericht in een krant in Caïro, volgens welk een Egyptische woordvoerder bij de UNO had gezegd: „De Russische houding heeft een nieuwe toestand geschapen, die Egypte in een moeilijke positie zou kunnen brengen, omdat de Egyptische regering zich niet aan Rusland verplicht wil voelen". 99 WASHINGTON (Reuter). President Truman heeft op zijn wekelijkse perscon ferentie een verklaring afgelegd, waarin hij de tegenstanders in het Congres van ver lening van Amerikaanse hulp aan het bui tenland in de door de regering voorgestel de vorm er van beschuldigde het plan- Marshall voor het herstel der Europese eco nomie te ontwrichten. „De regering", aldus Truman, „heeft het Congres voorgesteld een bedrag van acht en een half milliard dollar beschikbaar te stellen voor het ver lenen van economische en militaire hulp aan die landen, die blijk hebben gegeven weerstand te zullen bieden aan een aanval. Ik heb alles gedaan, wat in mijn vermogen was, om drastische verminderingen van dit bedrag tegen te gaan en ik zal dit blijven doen, doch op het ogenblik lijkt mijn stre ven vrij hopeloos". „De tegenstanders van het regeringsont werp", vervolgde de president, „pogen vooral de bedragen voor economische hulp verlening te besnoeien. Ik wil in dit ver band op het volgende wijzen: In 1947, nadat generaal Marshall te Har vard zijn toespraak had gehouden, hebben de Verenigde Staten vastgesteld, dat Euro pa zich economisch moest herstellen, wilde het niet aan aggressie ten prooi vallen. Er werd een plan uitgewerkt, dat voorzag in het verlenen van Amerikaanse economische hulp over een periode van vier jaar. De kosten er van zouden zeventien milliard dollar bedragen. Indien het Congres zijn goedkeuring hecht aan de jongste, door de regering aangevraagde bedragen, zal in totaal nog maar een bedrag van veertien- eneenhalf milliard dollar beschikbaar zijn gesteld. „Ik kan het geen bewijs van scherp eco nomisch denken vinden", zeide Truman, „indien het economische herstel van Euro pa onmogelijk wordt gemaakt, juist nu de krachtsinspanning der betrokken Europese landen succes gaat opleveren. Een econo misch herstel van Europa zal bovendien van onmetelijke betekenis zijn bij het uit voeren van de herbewapening der staten leden van het Noord-Atlantische verdrag, daar dit alles in hetzelfde schema past". Een journalist stelde een vraag over de geopperde mogelijkheid om een nieuw „hoogste agentschap" in te stellen, dat on afhankelijk zou staan van het ministerie van Buitenlandse Zaken en dat toezicht zou moeten uitoefenen op de uitvoering van alle programma's voor de Amerikaanse economische en militaire hulpverlening aan het buitenland. Truman verwierp dit denkbeeld. Hij vroeg de journalist: „Wie is in feite de hoogste gezagdrager in de Verenigde Sta ten? Het is de taak van de president uit voering te geven aan hetgeen het Congres hem machtigt te doen". Argument Een van de grote Amerikaanse banken, de „Guaranty Trust Company", dringt in haar Septemberoverzicht aan op beëindi ging van economische hulp nu de militaire hulpverlening is toegenomen. In het over zicht wordt gezegd: „Het Europese econo mische herstel, dat door gelden van het plan-Marshall werd bevorderd, schijnt voor een belangrijk deel voltooid te zijn. Nu de militaire hulp vergroot wordt, dient de economische hulp te eindigen en deze mili taire hulp moet zeer nauwkeurig gecontro leerd worden. Verdediging van de vrijheid is onmogelijk zonder dat de dollar met succes verdedigd wordt." NEW DELHI, 30 Aug. (Reuter) De regering van India heeft aan drie oliemaat schappijen twee Britse en een Amerikaanse voorgesteld, dat deze maatschappijen een olieraffinaderij in India oprichten onder de garantie van de zijde van India, dat voor een periode van tenminste dertig jaar deze raffinaderij niet zal worden genatio naliseerd. Het voorstel werd gedaan aan de Caltex, de Standard Vacuum en de Burmah Shell. De raffinaderij zal een jaarlijkse capaciteit moeten krijgen van 2 millioen ton. De regering van India is tot het voorstel gekomen na de sluiting van de raffinaderij te Abadan. Het voorstel wordt thans door de drie maatschappijen overwogen. Een soort gelijk voorstel werd in 1948 van de hand gewezen in verband met de hoge kosten. Volgens het nieuwe voorstel zullen de maatschappijen het volledige beheer heb ben over kapitaal en leiding van de raffi naderij. Het voorstel van de regering van India betreft óf een raffinaderij voor 2 mil lioen ton in de staat Bombay, of twee raf finaderijen van elk een millioen ton, waar van een in Bombay en een in de staat Ma dras. De voorgestelde raffinaderij zou in staat zijn te voorzien in ongeveer 2/3 van de ge- Gromyko's aankomst in New York (op doorreis naar San Francisco waar hij de Sovjet-Unie zal vertegenwoordigen op de conferentie over een Japans vredes verdrag) was niet bepaald een blijde inkomst. Zelfs bij het officiële ont vangst-comité en gewapend geleide (bovenste foto; in het midden Gromyko) kon er geen lachje op overschieten en op de kade (foto hiernaast) werd de Rus „venvelkomd" door demonstrerende Amerikaanse vrouwen die borden droe gen met opschriften als: „Weg met de roden" en: „Groinyko is terug om nieu we verwarring te stichten". - .£y VtöUHïM flüNt 'TQS7Ö?«^«)H whB mwjM ooWN Jtai FACÖ» u.A r* nESA i i' H -*** Volgens een militaire arts, die uit Tam- pico te Mexico City is teruggekeerd, zijn tengevolge van de overstromingen in het gebied van Panuco ongeveer vijftig perso nen om het leven gekomen. Het peil van deze rivier is tot twee meter boven het nor male gestegen. Verscheidene voorsteden van Tampico moesten worden ontruimd. Ook het centrum van de stad is in gevaar. raamde behoeften van India van 3 mil lioen ton aan olieproducten per jaar. De olie zal grotendeels moeten worden inge voerd, daar de in Assam gewonnen olie reeds geraffineerd wordt in de enige raf finaderij in India te Digboi in Assam. Het boren naar olie in andere delen van India wordt inmiddels voortgezet. Het voornaamste doel van de regering van India bij het doen van het onderha vige voorstel is het besparen van buiten landse valuta en een bevordering van de groei van een belangrijke industrie. De maatschappijen, welke de raffinade rij zouden exploiteren, zouden zelf de re geling moeten treffen voor de invoer van ruwe olie, bij voorkeur uit het sterling-; gebied. Laatste buitenlanders uit Perzië vertrokken Alle buitenlandse employés der „Anglo- Iranian" zijn thans uit Perzië weggevoerd. De laatsten zijn met drie speciale vliegtui gen in Londen aangekomen. Te Abadan bevinden zich nog vierhon derd Britse employés der Brits-Perzische oliemaatschappij. Deze hebben tot taak de thans buiten werking zijnde raffinaderij bedrijfsgereed te houden. Perzië heeft te Genève in de economi sche en speciale raad van de UNO te ken nen gegeven, dat het wellicht zal vragen om technische hulp van de UNO voor het uitgebreide programma tot exploitatie van de genationaliseerde olie-industrie, indien het land er niet in slaagt elders olie-tech nici te krijgen tengevolge van „politieke bemoeiingen". De Perzische gedelegeerde vroeg tijdens een debat over technische hulp of de UNO zijn regering zou kunnen bijstaan bij het vinden van de technici, die nodig zijn om de genationaliseerde olie industrie in Perzië te helpen exploiteren, indien Perzië een dergelijk verzoek zou doen. De directeur-generaal van de administra tie voor technische hulpverlening van de, UNO verklaarde, dat het verzoek zal wor den overwogen indien en wanneer het wordt gedaan. Verkeren wij in zo'n ve rtwijfelde toes tan d NEW YORK (AFP). - In een onge- gewoon lang hoofdartikel spreekt de „New York Times" zijn twijfel uit over de wen selijkheid van een militair bondgenoot schap tussen de Verenigde Staten en Spanje, zélfs indien dit in het belang van de strijd tegen het communisme zou zijn. „Zijn wij, nadat wij de grootste van alle oorlogen tegen het fascisme gewonnen hebben, in zo'n vertwijfelde toestand, dat we een fascistisch régime tot bondgenoot moeten nemen?" vraagt het blad, dat ver der van mening is, dat zulk een bondge nootschap zelfs van militair standpunt be zien geen zin heeft. „Gelooft werkelijk iemand, dat Franco ingeval van oorlog met de Sovjet-Unie zal samengaan?" „Wanneer wij met Franco samengaan, laden wij tegenover de geschiedenis de verantwoordelijkheid op ons Franco te hebben geholpen aan de macht te blijven, zolang hij dictator van Spanje wil zijn". Tenslotte bestaat er volgens het blad het gevaar van „fascistische besmetting, waar tegen de Verenigde Staten niet immuun zijn". *®oocaecoo«ocoKm»wraox^3xcoTOXoxoco GEMATIGDE TEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met aanvankelijk nog enkele plaatselijke buien, later op de meeste plaatsen droog weer. Matige en tijdelijk krachtige wind, aanvanke lijk uit Zuidelijke richtingen, later tussen Zuid en West. Gematigde tem peraturen. 1 September Zon op 5.50 uur, onder 19.30 uur. Maan op 5.32 uur, onder 19-27 uur. (Nieuwe maan) Hoog en laag water in IJmuiden: Vrijdag 31 Augustus Hoog water: 3.12 en 15.35 uur. Laag water: 11.10 en 23.26 uur. Zaterdag 1 September Hoog water: 3.46 en 16.06 uur. Laag water: 11.46 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1