SCHEEPJESWOl GEVAERT 3 De Koningin bezocht in Enschedé de F F-tentoonstelling Nederlanders noemen het parcours te Varese zeer zwaar en moeilijk Vier mensen kwamen tijdens het noodweer om het leven èfcl PANDA EN DE WOUDROVERS Een vakman ervaring I f p°kln VI dag retour De radio geeft Zaterdag Q Wereldnieuws Prins Bernhard nam deel aan nationaal concours hippique Nederlandse programma's van Radio-Luxemburg Softball H.H.C. speelt tegen de Rest van rayon West voor Uw bed Haartemsch Matrassenhuis KENNERS KIEZEN.... ORANJEBOOM BIER! OM DE WERELDTITEL OP DE WEG Honkbalprogramma U vaart er wel bij! vee HUKKIO oefoïe ijcu mui Stagnatie in treinverkeer tussen Haarlem-Den Haag Nieuwe vrijwilliger» in October naar Korea Utrechtse loonslachters weer aan het werk Uitvoer van tomaten naar Engeland gaat nog door Tennis Van Swol en Rinkel bieden verontschuldigingen aan Sport in 't kort Paardensport Geersen heeft morgen op Duindigt de beste kansen Beperking van de IJselmeer visser ij 'VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1951 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Koningin heeft gisteren een bezoek gebracht aan de F. F.-veredelingstentoon- steliing te Enschedé. De vorstin arriveerde omstreeks tien uur per auto, met de prin sessen Beatrix en Irene. Prins Bernhard was een uur tevoren met een Dakota, waar in ook de moeder van de Prins, prinses Armgard had plaats genomen, op het vlieg veld Twente aangekomen. De Koningin liet haar auto doorrijden naar het terrein, waar het nationale concours hippique werd gehouden, waaraan ook Prins Bernhard zou deelnemen. De prinsessen en de moe der van de Prins, die door Koningin Ju liana hartelijk werd begroet, bleven op het concoursterrein. De Koningin keerde terug naar het volkspark, waar de tentoonstel ling wordt gehouden. Zij maakte een uit gebreide rondgang over de expositie. De stoffenshow boezemde de vorstin grote be langstelling in. Ook toonde zij veel inte resse voor het spinnen, weven en spoelen en voor de opleiding op de hogere textiel school. Op het perron van het antieke sta tionnetje, waar de Arend onder stoom stond om zijn drie wagons over de expo sitie te trekken, werd het bestuur van de tentoonstelling aan de Koningin voor gesteld. De burgemeester van Enschedé stelde de gepensionneerde hoofdconducteur O. van der Meer, een bekende figuur in Enschedé en lid van de gemeenteraad, die in de uniform van 1839 was gestoken, aan de Koningin voor. Toen de Koningin vroeg of hij nog steeds belangstelling voor zijn vroegere functie had, zeide de heer Van der Meer: ,,Een oude voerman kan niet zonder het klappen van de zweep". Sinds enige tijd zendt de tweede zender van Radio-Luxemburg (208 meter, 1439 kHz, 150 kilowatt) in de ochtend- en mid daguren een in het Nederlands aangekon digd programma uit. Begonnen wordt om half zeven (Zon dag 7 uur) met populaire muziek, die te 6.45 en 7.45 voor nieuwsberichten in het Nederlands wordt onderbroken. De ochtenduitzending eindigt om tien uur. Gedurende de lunchtijd (12.0014.00) wordt eveneens een Nederlands program ma gegeven, ook weer voornamelijk uit lichte muziek bestaande, onderbroken om 12.50 door nieuwsberichten. De avondprogramma's op deze zender zijn voor Engelse en Ierse luisteraars be stemd. De zender Radio-Luxemburg I op 1293 meter is in hoofdzaak voor het Franse taalgebied bestemd. Vier hoefijzers voor de Prinsesjes van oudsher symbolen van het geluk vorm den het originele geschenk dat de Koningin op de F.F.-tentoonstelling in Enschedé aangeboden werd. In het restaurant boden meisjes in Twentse klederdracht dé Koningin koffie en sandwiches aan. H. M. ontving vier hoefijzers, welke op de expositie waren vervaardigd en die bestemd zijn voor de prinsessen. Tenslotte w-erd de Koningin een weefspoel aangeboden door twee leerlin gen van de textielvakschool. Omstreeks half een verliet de Koningin de tentoonstelling. De Softballcompetitie is geëindigd en dit zeer geslaagde seizoen wordt besloten met een wedstrijd HHC (kampioen van Rayon West) tegen de Rest van Rayon West. Deze wedstrijd wordt gespeeld Zaterdag middag om halfvier op de terreinen van het Heemsteeds Sportpark. „De Rest" is als volgt samengesteld: T. Voorting en C. Verdam (EDO), E. Hüner, H. Hüner, H. Olthoff (Gvmnasion), F. Veen en C. Heemskerk (Schoten) en B. van Beymerwerdt (HCK"). Als negende speelster was oorspronkelijk mej. Houtison van DEC opgesteld. Daar deze is verhinderd komt hiervoor mej. De Goede (SC Haarlem) of mej. Bakels (HCK) voor in de plaats. Het sluitstuk van het seizoen kan het echter niet zijn. Zoals uit onderstaande ranglijst blijkt is de ploeg van HCK er in geslaagd haar laatste twee wedstrijden te winnen, waardoor de dames toch nog op het nippertje gelijk zijn gekomen met Schoten, waardoor een beslissingswedstrijd noodzake lijk is geworden. De eindstand der eerste klasse is: HHC 10 6 3 1 lo Gvmnasion 10 5 0 5 10 DEC- 10 5 0 o 10 EDO 10 3 3 4 9 HCK 10 4 0 6 8 Schoten 10 4 0 6 8 Door een overwinning van 212 op RCH 3 is DSB kampioen geworden van de derde klasse B en promoveert naar de tweede klasse van Rayon West. ADVERTENTIE uü Jdöi Nieuwe tijk en B bijgevuld met Java Maakloon: 1-pers. matras ƒ12.50 2-pers. matras15.— Nog enige verentijk voor uw verenbed. ook per meter H. DE GRAAFF, GR. HOUTSTR 103 TEL. 11485 ADVERTENTIE De Nederlandse ploeg voor de strijd om de wereldkampioenschappen op de weg welke voor Zaterdag (amateurs) en Zondag (beroepsrenners) op het programma slaat^ is thans compleet. Woensdagavond, waren Faanhof, Van Breenen en Donker, die al in Milaan bij de baan wedstrijden waren geweest, nog niet in het hotel van de Ne derlanders te Varese verschenen. De on gerustheid, die over hun lot bestond, ver dween toen er een telefoontje kwam met de mededeling dat deze drie renners in een verkeerd hötel waren afgestapt. Ploeglei der W. Metz heeft ze toen met de wagen opgehaald. Donderdag hebben alle renners op het parcours getraind en de mening van Gerard Peters, dat het een zeer zwaar en moeilijk parcours is, werd door alle ren ners bevestigd. Gerard Peters vindt het zelfs het zwaarste parcours van de wereld kampioenschappen na de oorlog, nog moei lijker dan dat van Zürich. Van enig pessimisme bij onze landgeno ten is echter niets te merken. Tijdens de middagrust op de binnenplaats van het Voor de competitie van de Nederlandse Honkbalbond worden Zaterdag de volgende wedstri.jden gespeeld: eerste klasse: OVVO RCH (4 uur); overgangsklasse A: Ajax 2— ABC (4 uur); overgangsklasse B: SC Haar lem 2—DOS (3.30 uur); DWS—TIJBB (4.30 uur). Voor Zondag zijn vastgesteld: eerste klasse: VVGA—HHC (11 uur); EDO—Scho ten; overgangski. A: HHC 2HCK (2.30 u.). ADVERTENTIE KONINKLIJKE SCHEEPJESWOLFABRIEKEN VEENENDAAL ADVERTENTIE BARTEUORISSTRAAT 20 TEL. 13439 FALCON REGENKLEDING) HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.30 Orgel. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in continubedrijven. 11.35 Sopraan en piano. 12.00 Platen. 12.30 Weer bericht. 12.33 Roemeens orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsmuziek. 13.45 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Fanfare-orkest. 14.50 Spreekuur voor emigranten. 15.15 Metropole orkest. 15.45 Van de wieg tot het graf. 16.05 Platen. 16.30 Sport. 16.45 Kamerorkest. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Amuse mentsmuziek. 18.40 Regeringsuitzending. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout. 19.40 Het Oude Testatment in deze tijd. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21,15 Weense muziek. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Hawaiïanmuziek. 22.25 Hoorspel. 22.45 Ac cordeon. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen! HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Koor. 7.45 Morgengebed. 8.Ö0 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Residentie orkest. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amuse mentsmuziek. 14.00 Hoorspel. ,14.20 Platen. 14.40 Mannenkoor. 14.55 Kroniek van letteren en kunsten. 15.30 Fanfare orkest. 15.55 Ka merorkest. 16.30 De schoonheid van het Gre goriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Film muziek. 18.15 Sport. 18.25 Promenade orkest. 19.00 Nieuws. 19.15 Dit is leven. 19.21 Actua liteiten. 19.27 Platen. 19.52 Journalistiek weekoverzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De ge wone man. 20.12 Platen. 20.15 Lichtbaken. 20.40 Steek eens op, heren. 21.00 Gevarieerd programma. 21.53 Wat zou u doen. 22.00 Amusementsmuziek. 22.30 Wij luiden de Zon dag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Salonorkest. 12.30 Weer berichten. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Koor. 13.30 Platen. 15.00 Accordeon. 15.15 Platen. 15.30 Accordeon. 15.45 Platen. 16.00 Symphonieorkest. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Zang. 18.20 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Voordracht. 20.00 Omroep orkest. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. Vier mensen werden gedood, verschei dene bomen ontworteld en het treinver keer tussen Haarlem en Leiden ernstig ge stagneerd toen gisteren hevige onweders over ons land trokken. Het noodweer, dat slechts een half uur duurde, kwam onver wacht opzetten met zeer zware regenval, terwijl de bliksem op vele plaatsen insloeg. Te Drimmelen in de Biesbosch werd de negenendertigjarige landbouwer J. Brooy- mans door de bliksem getroffen en op slag gedood, toen hij met zijn vlaswagen naar huis reed. Zijn paard trof hetzelfde lot en de wagen brandde bijna geheel uit. Brooy- mans was vader van negen kinderen. In Henzei bij Winterswijk werd de zestig jarige vrouw van de landbouwer B. Brun- tink bij het melken door de bliksem ge dood. Ook drie koeien werden dodelijk ge troffen. In het zicht van de haven van Stavoren sloeg gisteravond het roeibootje van een sportvisser door een rukwind om. De vis ser verdronk, evenals een jongen, die hem vergezelde. Beiden waren afkomstig uit Koudum. Blikseminslag op het baanvak Leiden- Heemstede vernielde gistermiddag de elec- trische bovenleiding even ten Zuiden van Noordwijkerhout, waar weldra de treinen stonden te wachten voor de seinen, die pas tegen achten weer op veilig kwamen te staan. Zware regenval werd geregistreerd door de regenmeters van het KNMI op de sta tions Valkenburg, Ypenburg en Leeuwar den waar de meetglazen tussen vijfentwin tig en dertig millimeter neerslag aanwezen. Ook onweer hoven Paramaribo Ook boven Paramaribo heeft een hevig onweer gewoed. Een meisje werd door de Begin October zal wederom een Neder lands aanvullingsdetachement, ter sterkte van ongeveer vijf-en-zeventig man, per schip uit Rotterdam naar Korea vertrek ken. Onder deze nieuwe vrijwilligers be vinden zich zowel oud-militairen als jon gemannen die nimmer in militaire dienst waren en die te Schoonhoven een speciale opleiding ontvingen. Voor beide categorieën staat nog de aan melding open in de nieuwe Frederikka- zerne, Van Alkemadelaan, Den Haag. Zuster Koopman, die onlangs met een transport gewonden uit Korea naar Ne derland terugkeerde, heeft zich wederom voor uitzending aangemeld en zal binnen kort opnieuw naar Korea vertrekken. In het conflict tussen de loonslachters en de vleesgrossiers en slagers, waardoor de loonslachtingen in het Utrechtse abat toir van Maandag af stagneerden, is Don derdagmiddag overeenstemming bereikt. Er wordt een stichting in het leven ge roepen, waarin de loonslachters werkzaam zullen zijn. Hierdoor komen de loonslach ters ook in aanmerking voor sociale voor zieningen. De slagers en grossiers zullen 20 procent van de aan de sociale voorzie ningen verbonden kosten voor hun reke ning nemen. De loonslachters stemden er in toe, dat het slachtloon met 10 procent wordt ver minderd. De staking is hiermede opgehe ven, zodat de slachtingen in het abattoir vandaag werden hervat. bliksem getroffen en ook een vrouw kwam om het leven, toen een ontwortelde boom op haar viel. Ettelijke bomen werden om ver geworpen en zelfs enkele huizen stort ten in, waarbij een tiental personen letsel- cpliep. De uitvoer van tomaten naar Engeland wordt voorlopig normaal voortgezet. De vergunning voor uitvoer zou aanvankelijk op 31 Augustus aflopen. Besprekingen hebben er toe geleid, dat de Nederlandse verschepingen voorlopig wel kunnen wor den voortgezet. Over de sluiting van de nieuwe termijn wordt thans nog onder handeld. In exportkringen beschouwt men deze verlenging als een meevaller. HOOFDKLASSE-COMPETITIE DAM MEN. De wedstrijd Haarlemse Damclub ..Gezellig Samenzijn" (Amsterdam), welke Maandagavond a.s. te Haarlem was vast gesteld. is op verzoek van de Amsterdamse club, doordat Keiler deelneemt aan de wed strijd om de wereldtitel, uitgesteld tot 29 October a.s. ADVERTENTIE Bij het bestuur van de KNLT is een brief binnengekomen van Van Swol, waarin hij, mede namens Rinkel, zijn verontschuldi gingen aanbiedt voor de wijze, waarop zij hun besluit kenbaar gemaakt hebben om niet meer in officiële wedstrijden van de KNLTB uit te komen. In de aanhef van de brief stellen Van Swol en Rinkel zich op het standpunt, dat de overwegingen welke hen tot dit besluit ge bracht hebben gewijzigd zijn. Het bestuur van de KNLTB heeft hierop geantwoord, dat het de verontschuldigingen gaarne aanvaardt, doch dat het zijnerzijds op het standpunt blijft staan, dat de punten in het door Van Swol en Rinkel naar voren gebrachte verschil van opninie. namelijk de inschrijvingen voor buitenlandse wedstrij den, waaronder die voor de Davisbeker. de organisatie van de training-, de opstelling van ploegen, het aanwijzen van een aan voerder, uitsluitend tot de competentie van het bestuur, respectievelijk van de daartoe aangewezen instanties behoren. NEDERLAAG VOOR GIEL DE ROODE. De zevenendertig jarige Tommy Farr, oud kampioen van Groot Brittannië zwaarge wicht boksen, heeft te Banger (Wales) in tien ronden op punten gewonnen van de Amerikaan Steve Mc Call. In het weiter- gewicht won Eddie Thomas, de Britse kam pioen, in tien ronden op punten van de Ne derlandse titelhouder Giel de Roode. KID GAVILAN BEHOUDT ZIJN WE RELDTITEL. Met een uiterst kleine zege op punten heeft de Cubaan Kid Gavilan te New York zijn wereldtitel weltergewicht boksen in een gevecht met de uitdager Billy Graham behouden. Twee van de drie jury leden gaven onbeslist, de derde echter kende de wereldkampioen 9 tegen 6 punten toe. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAAR LEMSE DAMCLUB. Maandagavond zul len 'de wedstrijden om de .clubkampioen schappen van de Haarlemse Damclub in het clublokaal, gebouw „Zang en Vriendschap", een aanvang nemen. ENGELSE LEAGUE. De uitslagen van de Donderdagavond gespeelde leaguewed strijden in de tweede divisie luiden: Huil City—Queens Park Rangers 4—d; Notts CountyaBrnsley 4—0; Swansea Town- Coventry City 71. hötel wordt hevig gediscussieerd op welke banden dit parcours zal moeten worden gereden. Faanhof was er voor om banden van 280 gram te nemen, maar Gerard Peters bestreed dit en is van plan om bandjes van 200 gram te rijden. „Coppi, Magni en Bartali rijden op bandjes van 180 gram en waarom zal ik dan zwaardere nemen?", zo redeneert Peters. De Nederlandse kolonie in Varese is groter dan die in Milaan. Natuurlijk zijn bijna alle Nederlanders, die bij de baan- wedstrijden waren, naar Varese getrokken maar bovendien hebben de wegrenners ook nog supporters meegebracht. Onder leiding van Binda wordt de laat ste hand gelegd aan de accomodatie. Aan weerszijden van de speciaal aangelegde weg zijn tribunes verrezen, die plaats bie den aan 24.000 toeschouwers. De eerste tweedaagse meeting op Duin digt lijdt niet aan gebrek aan paarden, want beide dagen zijn vrijwel alle num mers overbezet. De tweejarige, die nog geen eerste prijs wonnen, openen Zaterdag het programma. Quick Hollandia G, die de laatste maal pas in het laatste rechte einde werd gepasseerd, kan dit nummer winnen echter met hevige concurrentie van de be trouwbare Quichotte en de snelle, maar onregelmatige Qualiteit S. In Quick Boy zien wij de outsider. In de Cabriolet-prijs zijn het de mindere grootheden, die een kansje wagen. Het is een zeer open nummer, waarin Pomona haar eerste zege zal kunnen boeken, ge volgd door de verbeterde Odylie Spencer en Odell. Olympia S zou zeer gemakkelijk kunnen winnen, maar dit onhandelbare paard mag slechts als outsider worden be schouwd. Vorige week sprong Narcis na een zeer goede course als tweede aankomende dooi de finish. In de Ceciliaprijs staat hij niet tegenover zulk een grote klasse, zodat zijn zege thans te verwachten is. Nap de la Maire B en Olivier B zijn vrijwel van ge lijke klasse en kunnen dichtbij eindigen. Ooststar is tot nu toe ongelukkig. Na beste courses stuit de merrie, die geen groot uithoudingsvermogen heeft, steeds op iets betere klasse en wordt dan in het gezicht van de haven geklopt. Ook in de Caladium- prijs treft zij het weer niet. Aan het hoofd zal zij lang verdediging kunnen geven, doch tenslotte moeten zwichten voor een Otclla, die over een machtige eindrush beschikt. Oiseau en Octovianus K zullen bij dit duel eveneens een duit in het zakje doen. Entrainement Geersen heeft beste kgnsen in de Calendula-prijs met Kentucky King en Maryanne. Alleen Moquette de la Maire B zou in topvorm dit duo kunnen over meesteren, maar overtuigd zijn wij hier niet van. Vermoedelijk zal eveneens Nike van Hollo in dit nummer starten en indien dit het geval is, mag zij als de outsider in dit gezelschap worden gezien. Ook in de Cambridge-prijs zal Geersen met Kievit S moeilijk te kloppen zijn. Ken tucky's Queen B zal goede tweede zijn en bij een falen van de favoriet de eerste plaats bezetten. Lord Heny is als derde te verv/achten. De leerling-pikeurs besluiten dit draf programma met een handicap, waarin Lee Axkit met de bekwame Oldenbeuving als de favoriet wordt aangewezen. De stal- genote Lepelaar S mag tot de plaatspaar den worden gerekend, evenals Max van Bongershof, die zelfs tot een verrassing in staat is. „Door Zang Vriendschap" De Chr. Oratoriumvereniging „Door Zang Vriendschap" te Haarlem hield haar jaarvergadering. Bij de bestuursverkiezing werd mej. F. S. Hogenbirk als le secre taresse met algemene stemmen weer her kozen, en als nieuw bestuurslid de heer T. v. d. Meer aangewezen. In studie is het Weihnachtsoratorium. Solisten zijn Jo Vincent, sopraan, Annie Hermes, alt, Han Lefevre, tenor, Peter de Vos, bas, en Meindert Boekei, ^örgel, met medewerking van de Haarl. Orkestvereni ging. De Akense Irammaatschapptf heeft een busdienst AkenHeerlen ingesteld. Op werkdagen rijdt de bus vier keer heen en weer, op Zondagen drie keer. De rit duurt een half uur. 36. Het gepraat van Joris Goedbloed over die geheimzinnigeonvindbare brief wekte Wipsnor's nieuwsgierigheid en zijn heb zucht op. „Vooruit dan," zei hij. „Vertel me dan maar eerlijk wat het voor iets is dan kunnen we misschien zaken doen!" Maar Joris' fijne gevoelens waren gekwetst, en hij sprak, terwijl hij zich verwijderde: „Neen! Driewerf neen! Gij zijt ruw tegen mij geweest! Gij hebt uw kansen bedorven! Thans eis ik van u de helft van de op brengst, niets minder! Uit! In de zakenwe reld ben ik bekend om mijn vaste begin selen. Op de beurs roept men elkander toe: Bankier Goedbloed is niet te vermurwen! De helft of niets. Goeden middag!" „Nou, goed dan.,., de helftriep Wipsnor haastig. Doe maar niet zo zenuwachtig! We zijn toch eerlijke jongens onder el kaar....". En nu zal iedereen wel begrij pen, dat ze het met elkaar eens werden. Maar intussen stond Panda daar maar een zaam in zijn grot te vegen, en wanneer je veegt heb je gelegenheid om rustig na te denken. En zo kwam het dan dat Panda dacht: „Waarom eigenlijk het geld niet rechtstreeks naar de politie gebracht? Waar om moest Jolliepop geld gaan vervoeren in een postkoets? En waarom helemaal naar Stotterburg? Ik begrijp het niet! Daar klopt iets niet! Ik heb me door de praatjes van Joris in de war laten brengenik zou toch wel eens willen weten wat hij eigen lijk bezig is...". En dus zette hij zijn bezem tegen de wand en sloop voorzichtig naar de uitgang van de grotwaar hij net op tijd aankwam om Joris te horen zeggen: Begrijpt ge, Wipsnor? Die postkoets naar Stotterburg komt door dit woud heen, en dan kun je hem onderweg beroven. „Aha! Een fatsoenlijk plan! Ik begin het te begrijpen!", riep Wipsnor. En Panda dacht verschrikt: „Ik ook!" Ja, ja, men kan die Joris nooit vertrouwen. Gevolgen. Volgens een rapport van vier Amerikaanse artsen over de gevolgen van de atoombomaanval op Hirosjima en Nagasaki in 1945 is het aantal abnor male ge'ooox-tegevallen sinds dat jaar niet ongewoon groot. De artsen voor spellen echter, dat de overlevenden van de atoomaanval meer van een teveel van witte bloedlichaampjes (leukemie) te lijden zullen hebben dan de Japan- nezen, die niet aan de uitstraling heb ben bloot gestaan. Staking. President Truman heeft een raad van onderzoek ingesteld voor de sta king van de vijftigduizend arbeiders in de kopermijnen en -fabrieken. De raad moet hem 4 September rapport uitbren gen. Dit houdt in, dat niet voor Dins dag een gerechtelijke procedure te hulp geroepen zal worden om op grond van de Taft-Hartley-wet een einde te ma ken aan de staking. Boter. Canada moet boter in Europa ko pen, omdat de Nieuw-Zeelandse prijzen te hoog zijn, zo werd Donderdag in Ot tawa vernomen. Er worden op het ogenblik onderhandelingen gevoerd met Zweden, Denemarken en Nederland. Het lag in de bedoeling om in Nieuw- Zeeland bijna vijf millioen kilo boter - te kopen, teneinde een herhaling van het tekort van de vorige winter in Ca nada te voorkomen. De hoeveelheid werd echter tot een niet genoemd mi nimum beperkt. Sneller en hoger. Een klein vliegtuig met raketaandrijving heeft het erkende we reld-hoogterecord van ruim twintig ki lometer, dat in 1935 door kapiteins van het Amerikaanse leger in een ballon werd gevestigd, geslagen en bovendien een snelheid bereikt van ongeveer 1.600 kilometer per uur, aldus maakt de Amerikaanse marine bekend. De juiste hoogte, die de piloot met deze Douglas- luchtraket heeft bereikt, is niet bekend gemaakt. Haring. In het jaarverslag vair de Herring Industry Board wordt medegedeeld, dat er voor het eerst na de oorlog Engelse verduurzaamde haring naar de Sovjet- Unie verkocht is. De haring werd bene den kostprijs verkocht, maar men acht het verlies gerechtvaardigd, daar men weer in de Russische markt wil komen, De vermindering van de haringuitvoer kan slechts tot staan komen, zo wordt in het verslag opgemerkt, wanneer de regering aandringt op opneming van haringproducten in alle bilaterale han delsovereenkomsten. Geen succes. De handelsdeskundigen uit Oost- en West-Duitsland zijn er na bij na drie weken van besprekingen nog steeds niet in geslaagd om overeen stemming te bereiken met betrekking tot de export van West-Berlijn. West- Duitse handelsdeskundigen te Berlijn verklaarden, dat de mislukking van de besprekingen te Berlijn hoofdzakelijk het gevolg is van het feit, dat Oost- Duitsland niet bereid is ongehinderd vervoer langs de weg en per spoor te garanderen van West-Berlijnse export goederen bestemd voor West-Duitsland, Huize „Veto". De Sovjet-Russische dele gatie voor de conferentie over het Ja panse vredesverdrag te San Francisco heeft aldaar een weelderig buitengoed in een der voorsteden gehuurd voor drie weken. Men acht te San Francisco deze huurtijd veelbetekenend, omdat de conferentie slechts van 4 tot 8 Septem ber zal duren. Atoomduikboot. Zoals gezegd, heeft de Amerikaanse marine aan de „Electric Boat Company" opdracht gegeven tot het bouwen van een door atoomkracht voortgedreven onderzeeboot. De „Wes- tinghouse Electric Corporation" heeft thans medegedeeld dat zij de machine voor de nieuwe onderzeeër zal bouwen, Van semi-officiële zijde zegt men, dat de atoomduikboot een enorme actie radius onder water zal bezitten. Haar snelheid zou vermoedelijk het dubbele bedragen van de snelste, thans in de vaart zijnde onderzeeboten. Aanvaring. Na een aanvaring tussen de Canadese „Princess Kathleen" en de Canadese „Prince Rupert", waarbij het eerste schip zwaar en het tweede licht beschadigd werd, zijn in volle zee de 300 passagiers van de „Princess Kath leen" door de „Prince Rupert" overge- nomen. De schepen botsten in dichte mist tegen elkaar en stomen nu lang zaam op naar een haven in Brits Co lumbia. Toch maar weer. Prins Friedrich von Preussen, die reeds tien jaar als genatu raliseerd Engelsman de naam Mans. field draagt, heeft bekend gemaakt, dat hij de naam Mansfield niet meer zal dragen. Personen uit zijn huishouding hebben verklaard, dat hij weer de titel van Prins wenst te dragen. Prins Fried rich is een kleinzoon van de ex-keizer van Duitsland. Ontwaken. Functionarissen te Bagdad heb ben Donderdag verklaard, dat Irak de eisen van de Marokkaanse Istiqlal-partij voor de volledige vrijheid en onaf hankelijkheid van Frans-Marokko voor de Algemene Vergadering van de UNO zal brengen. Leiders van de Istiqlal te Cairo bereiden de nodige documenten voor, welke de Iraakse delegatie zullen helpen bij haar stap, aldus deze functionarissen. Ontdekking. Rechter William O'Douglas van het Amerikaanse hooggerechtshof verklaarde bij zijn terugkeer uit Azië in San Francisco, dat Rusland een grote politieke overwinning in centraal- Azië behaalt, omdat de Verenigde Staten in deze streken wel bekend zijn als „een rijk land en een sterke militaire macht, maar niet als voorvechter voor sociale rechtvaardigheid". Voor de bevolking in genoemde streken waren de Russen de voorvechters hiervan, aldus Douglas. In September is de overgangstijd voor de IJselmeervisserij om van kleinere op grotere maaswijdte voor de netten over te gaan, voorbij. De netten zullen dan aan de nieuwe voorschriften moeten voldoen. In visserijkringen aan het IJselmeer wordt gevreesd, dat de vangst van snoekbaars hierdoor aanzienlijk zal teruglopen. Tevens is de afloop van tijdelijke vis vergunningen langzamerhand in zicht, Toen het vissen op het IJselmeer aan een vergunningstelsel werd onderworpen, kre gen de oudste rechthebbenden vergunnin gen. Aan anderen werden uit overwegingen van billijkheid tijdelijke vergunningen ver leend, om hen in staat te stellen zich op een ander beroep voor te bereiden. Het aflo pen der tijdelijke vergunningen werpt veel stof op, omdat het vele houders moeilijk valt hun beroep op te geven.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2