De ontwikkeling van Nieuw Guinea in de laatste twee jaren Staking bij „Breedband" duurt voort Gas en electriciteit duurder behalve voor eerste levensbehoeften HAARDEN en HAARDKACHELS ^Hoe is het ontstaan? Ingezonden stukken Een Eeuw Geleden VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Rapport aan de UNO Aanzienlijke uitbreidingen en verbeteringen op sociaal, economisch en verkeersgebied [voortgezet "economisch gffp e r w ij s Avondopleiding voor Economische en Sociale Wetenschappen Dr. S. Elzinga 'Westerhoutpark 28*Haarlem tel 12879 voor Haarlem Sïen-Sxwice „Ziekenzorg" vijftig jaar Heemsteedse raad besloot: Zandvoortse laan wordt verbeterd Boulevard in Zandvoort door regen ondermijnd f§gig| Dit woord: J Duitse uitvinding op motorgebied Brief uit Canada 3 Het Handvest der UNO verplicht de hiervan deel uitmakende landen, die ver antwoordelijk zijn voor gebieden, die nog niet zelfbesturend zijn, over deze gebieden jaarlijks verslag uit te brengen aan de UNO. Zo bracht dezer dagen de minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, ir. L. A. H. Peters, een rapport uit, waarin na een korte samenvatting over de ontwik keling gedurende de laatste twee jaren, het regeringsprogramma voor Nieuw-Guinea puntsgewijs uiteengezet wordt. Status quo werd verlengd Bij de Ronde Tafel-conferentie in 1949 werd van de souver ei niteitso verd r a cht uit gesloten het gebied van de residentie Nieuw Guinea, en de bepaling van de sta tus van dit gebied werd uitgesteld tot onderhandelingen, die hierover binnen een jaar gehouden zouden worden. Bij die on derhandelingen werd echter geen overeen stemming bereikt, zodat in Nieuw Guinea's status geen wijziging is gekomen. Intussen echter was helt gebied losgemaakt van de centrale regering te Djakarta en moest een volledig gouvernementeel apparaat worden opgebouwd in Nieuw Guinea zelf. Kantoor ruimte en huisvesting voor vele ambtena ren waren hiervoor noodzakelijk en de stationnering van leger en marine, als mede de overkomsten van enkele duizenden Indo-Europeanen uit Indonesië brachten grote moeilijkheden met zich mee in dit land, waar letterlijk alles geïmporteerd moest worden en vele vereiste materialen niet op korte termijn verkrijgbaar waren. Hier en daar werd reeds vooruitgang ge boekt en er kon een begin worden gemaakt met verschillende ontwikkelingsplannen in het belang van de oorspronkelijke bevol king, zo zegt het rapport. Medische voorzieningen, bestuurscentrum Op sociaal gebied richt men zich op ont wikkeling van de inheemse landbouw, waarbij de Papoea wordt opgevoed tot een landbouwer met eigen bedrijf, dat mede op export gericht is. Ook vakopleidingen zijn hier van belang. Voorbereidingen voor een modern ziekenhuis in Hollandia verkeren in het laatste stadium, met de bouw van een lepra-kolonie is reeds aangevangen en de bouw van een krankzinnigengesticht staat eveneens op het bouwprogramma voor 1951. Tenslotte is men ook vergevor derd met de plannen voor de bouw van een bestuurscentrum te Hollandia-stad. Raad voor volksopvoeding In 1950 werd in het leven geroepen de „raad voor volksopvoeding", die zal wer ken aan de vernieuwing van het dorps- onderwijs, terwijl zij eveneens de plaats zal bepalen, die de Papoea in de ontwikke lingsplannen zal dienen in te nemen. De Rooms-Katholieke missie heeft het voor nemen in Hollandia een HBS met 5-jarige cursus op te richten. Ontwikkeling van landbouw, veeteelt, visserij, bosbouw en verkeer Op het gebied van de landbouw is een bodemkundig bureau geprojecteerd, dat het bodemkundig onderzoek van het land zal ADVERTENTIE DEMIE voor gevestigd te Haarlem Rector: Dr. S. Elzinga Docenten Drs. H. H. Ensingh (Bedrijfseconomie) Mr. J. van Hoorn Jr. (Recht) Dr. H. Klompmaker (Econ. Geschiedenis) W. Lubberink (Sociologie) Drs. C. Niepoth (Bedrijfseconomie) Mr. Drs. S. L. Rademaker (Economie) Drs. R. H. Rooda (Statistiek) Dr. M. Rozelaar (Wijsbegeerte) Mr. Dr. A. Stolk (Economie) Lessen in afzonderlijke vakken tegen speciaal tarief mogelijk. AANVANG DER LESSEN11 Sept. 1951 in het gebouw H.B.S.-A., Zijlvest te Haarlem. Spoedige aanmelding gewenst. PROSPECTUS EN INLICHTINGEN ACADEMIE voor VOORTGEZET ECONOMISCH .ONDERWIJS' Secretariaat: Heemst. Dreef 64 - Heemstede - tel. 39100 of bij de Rector: VRIJDAG 31 AUGUSTUS Concertgebouw: Zomerconcert HOV, 8 uur. Luxor: „Lach en Vergeet", alle leeft., 7 en 9-15 uur. City: „Schudden voor het ge bruik", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: ..Old Cheynne", 14 j., 1 sOAJjj^uur. Frans Hals: „Omar de woestijnhavik", h4 j., 7 en ?-15 uur. Rembrandt: „Vier in een jeep", 14 J., 7 en 9.15 uur. Palace: „Asphalt jungle", 18 7 en 9,15 uur. ZATERDAG 1 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „De kinderen van Eduard" (Rotterdams Toneel), 8 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Palace en Rembrandt: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne en Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. (Zie programma agenda van Vrijdag). aanvatten. Er zal gestreefd worden naar geleidelijke opheffing van de inheemse landbouw, terwijl ten behoeve van de klein-landbouwbedrijven door niet-inheem- sen proefcultures zijn opgezet. Tevens zul len de bestaande proeftuinen verbeterd en uitgebreid worden. Uitbreiding van de vee stapel zowel als van de eigen productie van veevoedergewassen staat op het program ma. Rationele visserij methoden worden on der de Papoea's gepropageerd en het proef station voor de zeevisserij te Sorong ver richt voortgezette onderzoekingen. De op richting van meerdere hout-exploitatiebe drijven is in voorbereiding. Gehoopt wordt hiermee te kunnen voorzien in de houtbe hoefte voor de opbouwwerkzaamheden, ADVERTENTIE Vul[Wnhp'ider:: - Reparaties Zócherstraat 7b- Telefoon 129 terwijl ook ui'tvoermogelijkheden aanwezig zijn. Ook ligt het in de bedoeling het on derzoek naar mineralen in de komende jaren systematisch ter hand te nemen. Wat het verkeer betreft zijn er eveneens talrijke plannen. Zo wil men de haven faciliteiten in verschillende plaatsen ver beteren. Tevens zijn er onderhandelingen gaande over de oprichting van een kust vaart-bedrijf, teneinde de export-moge lijkheden uit te breiden. Op luchtvaart gebied bereidt men plannen voor tot ver betering van de vliegvelden en een uitbrei ding van de daarbij behorende installaties en diensten. En tenslotte heeft een luchtvaartdes- kundi'ge in opdracht van het gouvernement van Nieuw Guinea in 1950 een onderzoek ingesteld naar mogelijkheden voor een binnenlands luchtvaartbedrijf, dat voor vele doeleinden gebruikt zal moeten wor den. Het terzake uitgebrachte rapport is nog in studie. In New York arriveerde deze week het fraaie Italiaanse opleidingsschip Amerigo Vespucci", dat hierboven in de haven van de wereldstad meert. Het schip maakt een oefenreis van 10.000 mijl. De bemanning bestaat uit 300 man en 210 adelborsten van het Marine-Instituut in Livorno. Advies van Uniebonden - werk hervatten - afgewezen Op een massale bijeenkomst in Bever wijk hebben Donderdagmiddag de bouw vakarbeiders, die reeds Woensdag hun werk op het „Breedband"-terrem van de Hoogovens te Velsen neerlegden, besloten hun staking voort te zetten. Drie districts bestuurders van de Uniebonden, die wèl achter de grieven van de arbeiders staan maar niet achter deze staking staan, had den de arbeiders vergeefs geadviseerd, het werk te hervatten. De oorzaak van het conflict de ontslagaanzegging aan 85 arbeiders kon volgens hen door overleg uit de weg geruimd worden. Een compro mis dat door de districtsbestuurders van de samenwerkende vakbonden was bereikt met de directie van het aannemersbedrijf (Boele en Van Eesteren dat de ontslagaan zegging heeft gedaan), werd door de ver gadering onbevredigend geacht. De E.V.C. heeft zich dadelijk achter de staking ge steld en ofschoon een groot deel van de stakers het betreurt, dat het juist deze groep is, die hen steunt, heeft het stakings comité, dat gevormd wordt door N.V.V.'ers en leden van de K.A.B. deze steun tegen wil en dank aanvaard. Een woordvoerder van dit comité ver klaarde ter vergadering, dat het hier geen politieke staking geldt maar een actie om aan het personeelsbeleid van de aan nemersfirma paal en perk te stellen. Aan deze ontslagaanzegging gingen volgens hen reeds verscheidene ontslagen vooraf, die werden gevolgd door indiensttreding van anderen. Het compromis, dat de vertegenwoordi gers der Uniebonden Donderdagmiddag aan de stakende arbeiders hebben voorge legd hield in, dat de directie nog deze zelfde middag zou onderzoeken, tot hoever het aantal arbeiders, dat ontslagaanzeg ging kreeg, kan worden verminderd. De Chef van het Bouwbureau van de Hoog ovens, ir. Walraven, die bij de besprekin gen tussen de Uniebonden en de directie aanwezig was, voegde hieraan de verze kering toe, alles in het werk te zullen stel len om de arbeiders, die dit aannemersbe drijf niet meer plaatsen kon, bij andere werkgevers op het Breedband-terrein on der te brengen. De vakbondbestuurders van het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V., die de vergade ring toespraken, zeiden de grieven van de stakers, in het bijzonder tegen het perso neelsbeleid van de aannemersfirma, volle dig te delen. Volgens een van hen, ziet ook de directie van de Hoogovens onder meer dit beleid als oorzaak van de moeilijk heden, om voortdurend arbeiders aan te trekken zonder zich er voldoende re kenschap van te geven of er inderdaad voldoende werk voor allen is. Nadat talrijke sprekers uit de vergade ring hun ongenoegen over het bereikte compromis hadden geuit, deed het actie comité het volgende voorstel: Alle arbei ders zouden Vrijdag het werk hervatten en intussen dienden de Uniebonden opnieuw contact op te nemen met de directie. De E.V.C.-vertegenwoordigers zouden bij dit De Alle-Dag-Kerk te Haarlem Door het A. D. K. Comité is besloten op Maandag en Donderdag de Waalse Kerk niet meer open te stellen. Met ingang van 1 October geldt ditzelfde voor de Grote Kerk, omdat deze 's avonds te koud is. Voortgezet zullen worden de diensten op Dinsdag- en Donderdagmiddag van 24 uur in de Broederkerk. Parklaan 17 en de twee talige diensten in de Waalse Kerk op Woens dagavond van 77.45 uur. overleg moeten worden betrokken. Latei- zou men dan gezamenlijk het bereikte re sultaat onder ogen zien en daarnaar ver der zijn gedragslijn bepalen. De samenspreking met de E.V.C. bleek echter voor de Uniebonden onaanvaard baar, zddat de laatsten op dit voorstel niet wensten in te gaan. De voorgenomen schriftelijke stemming over het voorstel ging dus niet door, doch de oproep van het actie-comité, om de sta king voort te zetten werd met een storm achtig applaus beantwoord. Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van het Algemeen Ziekenfonds „Zie kenzorg" te Haarlem wordt Zaterdag 15 September in restaurant Brinkmann een receptie gehouden. Het bestuur heeft een ge denkschrift uitgegeven, waarin de secretaris, de heer H. J. Breddels, een overzicht geeft van de afgelopen vijftig jaar. In een bijdrage onder de titel „Bescheidenheid is een deugd" brengt de raad van toezicht hulde aan de heren P. Bruyn, H. J. Breddels, J. J. Schnei ders en H. van Donkelaar, die meer dan vijf entwintig jaar hun krachten in het bestuur hebben gegeven. De secretaris huldigt de heer J. de Haas, dig, achtenveertig jaar deel uit maakt van het bestuur. Enige weken geleden hebben wij reeds in een artikel het wel en wee van het jubile rende ziekenfonds weergegeven. LEGER DES HEILS De afdeling Schagchelstraat van h&t Leger des Heils zal samenkomsten houden in de Evangelisatie-tent staande op het Drilsma- plein bij de Nagtzaambrug te Haarlem. Deze samenkomsten worden gehouden van Woens dag 5 September tot en met Zondag 9 Sep tember en wel elke avond. Er zijn verschil lende sprekers. Zangkoor en muziekkorps zuilen mede werken. De Heemsteedse raad heeft gisteren over twee zaken uitvoerig van gedachten gewis seld: over een te voeren rechtsgeding naar aanleiding van een woningvordering en de wijziging van de gas- en electriciteits- tarieven. De discussie over het eerste punt voltrok zich evenwel, nadat de heer Reijnders (Arb.) nog gauw van de gelegenheid ge bruik bad gemaakt om de betrokken huis eigenaar te laken, in besloten zitting. Ver melden wij slechts, dat toen een uur later het doek weer opging iedereen nog rustig op zijn stoel zat en het voorstel werd aan genomen. De heer Verhoeven (K.V.P.) opende de rij van sprekers over het door wethou der Disselkoen Arb.voorbereide voorstel tot een zodanige wijziging van de gas- en electriciteitstarieven, dat de door de kolenprijsverhoging noodzakelijke stij ging enigermate wordt verzacht door het ongewijzigd laten van de kwanta voor noodzakelijke levensbehoeften, welk stelsel thans ook voor gas zal worden ingevoerd. De heer Verhoeven had daar waardering voor, maar hij vroeg of het niet mogelijk was op dezelfde wijze het verbruik voor zakelijke doeleinden tegen een lager tarief te doen compenseren door een hogere ver goeding voor de grote particuliere verbrui kers, een gedachte waarmee de heer Zee- Ie nb e r g (V.V.D.) het niet eens was. De heer Verhoeven v/ilde de criteria voor de ondernemingsbelasting gebruiken om uit te maken wie voor dat lage zaken- tarief in aanmerking zouden komen. De heer P1 i e s t e r (Prot. Chr.) leek in eerste instantie een radicaal tegenstander van het voorstel. Hij hield niet van derge lijke volgens hem verkapte subsidies, waar bij hij bovendien het stelsel ervan verdacht gebaseerd te zijn op een levering onder de kostprijs, hetgeen hij aan de hand van de bedrijfsuitkomsten over 1950 had berekend. Daarbij vond hij het maar naar, dat deze indirecte belasting op de grotere verbrui kers ook moest worden opgebracht door mensen met studerende kinderen of thuis werkers, die niet van de voordelen van het gedifferentieerde tarief zouden profiteren. Daarentegen juichte de heer R e ij n- ders (Arb.) het voorstel toe, omdat het tegemoet kwam aan „die gezinnen waarvan de laatste tijd meer offers gevergd werden dan mensen dragen kunnen". Tegenover de categorieën van de heer Pliester stelde hij de mensen die de was aan huis moeten doen omdat ze geen wasserij kunnen beta len, hetgeen hun gasrekening uiteraard ook opjaagt. Voorts zag hij in de bedrijfsresul taten van gas, licht en water in Heemstede nog perspectief genoeg om een dergelijke tariefsdifferentatie mogelijk te doen zijn. Ook de heer Zegwaart (K.V.P.) toon de zich dankbaar voor dit compromis, want zelf had hij liever gezinstarieven gezien. Hij bracht de heer Pliester trouwens onder het oog, dat alle gezinnen van het kwan tum tegen lagere prijs profiteren. De heren Hopstaken (K.V.P.) en Van Houten (V.V.D.) bepleitten ook speciale tarieven voor middenstanders, waarbij de laatste in het bijzonder nog een lans brak voor mensen met gashaarden. Niet onder kostprijs Wethouder Disselkoen, die begon met vast te stellen dat het College de on derhavige regeling nog lang niet ideaal, maar in ieder geval toch de beste oplossing vond, liet geen vraag onbeantwoord en geen critiek onweerlegd. Hij knoopte daarbij even aan bij het ver leden met de opmerking, dat toen tariefs verlagingen mogelijk konden zijn door een verschuiving van de gemeentelijke inkom sten naar het gebied der directe belastin gen. Nu die mogelijkheid de gemeente is ontvallen heeft men de bedrijfswinsten dubbel en dwars nodig voor allerlei sociale en culturele voorzieningen. Het huidige College heeft consequent gestreefd naar lage tarieven, zodat ondanks de 25 meer verbruikers en de 40 meer omzet dan voor de oorlog de winsten uit de bedrijven lager zijn dan toen. De prijsverhoging is nu onvermijdelijk omdat het evenwicht in de begroting bewaard moet blijven. ADVERTENTIE Ged. Oude Gracht 52 - Tel. 12762 tegenover de kerk. Betaling in overleg De wethouder kon echter de heer Plies ter op grond van de laatste gegevens vol komen gerust stellen: er wordt niet onder de kostprijs gewerkt. Zelf is hij daar niet principieel tegen de bedrijven zijn ten slotte van en voor de gemeenschap maar toen de raad in 1948 dit systeem van ge differentieerde tarieven aanvaardde heeft hij niet bedoeld dat beneden kostprijs gele verd zal worden en dat zal dan ook slechts na een uitdrukkelijk voorstel daartoe kun nen geschieden. Vastrecht lost alles op Wat nu de vele vragen om speciale tarie ven voor winkeliers, werkplaatsen, gasver- warmers, thuiswerkers en dergelijke be treft: het heeft geen enkele zin daarvoor een ander tarief te bedenken, want het huidige vastrecht-systeem werkt al gunsti ger dan welk ander stelsel ook, zoals de wethouder met enkele voorbeelden aan toonde. Het is zelfs zo, dat hoe groter het verbruik is, hoe minder winst de gemeente maakt, hetgeen, zoals de heer Verhoeven nog aanvulde, daarom zo opmerkelijk is omdat juist die grote afnemers allerlei dure extra maatregelen noodzakelijk maken we gens overbelasting der centrales en zo. Toch zag deze spreker nog wel iets in een lager vastrecht voor de zakenlieden en een hoger voor het luxe verbruik. Wethouder Disselkoen wilde bij de volgende begroting in samenwerking met de Commissie voor de bedrijven die mogelijkheid nog wel eens bekijken, evenals een wat fijnere verdeling der gezinsgrootten, zoals de heer Van W ij k (Prot. Chr.) had gevraagd. De heer Pliester was dan wel voor een groot deel van het gelijk van de wet houder overtuigd, maar liet toch aanteke nen, dat hij het onjuist vond, dat er een marge van drie cent per kWh ligt tussen de prijs voor het noodzakelijke kwantum electriciteit en die voor het verbruik daar boven. V erbetering De overige punten van de agenda be troffen meer zaken van formele aard, be halve dan het voorstel tot verbetering van de Zandvoortselaan tussen Boutenskade en Perklaan. De heer Van der Linden (K.V.P.) hoopte, dat het College ook de voortuin tjes tussen Kloos- en Perklaan zou aanko pen desnoods door middel v^n onteige ning om de verkeerstechnische verbe tering van de Zandvoortselaan mogelijk te maken. „Het gehele College staat achter die suggestie", zo verzekerde wethouder Van Lent (K.V.P.), die minder enthou siast was voor de door de heer R e ij n- d e r s aanbevolen vluchthavens voor par kerende auto's en het liever op een ver hoogd fietspad hield. Bij de rondvraag bepleitte de heer Hop staken maatregelen tegen een teveel aan zaken in dezelfde branche op een kluitje, waartegen de voorzitter niets meende te kunnen uitrichten wanneer het bedrijfs leven daartoe niet zelf het initiatief neemt. De heer Zegwaart wilde weten hoe het staat met de uitvoering van de reeds ge nomen woningbouwbesluiten: slecht, luid de het antwoord, zoals in alle gemeenten, want er is geen geld te krijgen. De heer Pliester wilde zich blijkbaar naar aan leiding van het rapport van de Commissie voor de gemeentelijke indeling vast op alles voorbereiden, maar mr. Van Rappard vond daar nog geen aanleiding toe. De vergadering eindigde met een vro lijke noot. De heer VanHouten ldaagde over baldadigheid met windbuksen en ka tapulten. „Bij mij is al een spiegelruit stuk ge schoten", bevestigde de heer R e ij n d e r s. „Dat is vast een politieke tegenstander van u geweest", zei burgemeester Van Rappard onder algemeen gelach. Het zware onweer en de regenwolk die zich Donderdagmorgen even na elf uur boven Zandvoort ontlastten, heeft op enke le plaatsen aan de zeereep flinke schade aangericht. Ten Noorden van zeebad Ter mes spoelde door het neergutsende water een groot gat in de duinrand, waardoor het wegdek van de Boulevard werd onder mijnd. Een goede honderd meter verderop was het echter nog heel wat erger. Daar sleurde het bruisende water een dubbele strandafgang naar beneden. Zand en ste nen spoelden door een enorme, steeds gro ter wordende trechter het strand op. Op vele plaatsen had de helmaanplant ernstig van het neeerstromende water te lijden. De dienst van Publieke Werken begon direct na het noodweer met het herstel van de schade. De bui, die om vijf uur 's middags op nieuw boven Zandvoort losbrak, deed weer veel van het reeds herstelde verloren gaan, zodat in elk geval de Vrijdag en de Zater dag er wel mee geboeid zullen zijn om alles weer in orde te brengen. iïis' De gebouwen te Kaesong, waarin de conferentie over een wapenstilstand gehouden werd, zullen waarschijnlijk voorlopig leeg blijven nu de besprekingen zijn opgeschort. PIEREMEGOCHEL Het werkwoord pieren betekende vroe ger: voor de gek houden. In deze zin komt men het in 17e-eeuwse kluchten honderden malen tegen. Voorts is er een woord, dat ik alleen uit woordeboeken ken, machacha, Brabants magochel, dat: zwaar en log vrouwspersoon betekent. Uit deze twee elementen verklaart men nu het bovenstaande woord dat alge meen gebruikt wordt voor een logge roeiboot, een scherts-boot zou men kun nen zeggen. Uit mijn kinderjaren herinner ik mij het spelletje dat begeleid werd met een versje, beginnend: Ik kom uit verre landen, Mago, Mago, Magoeheltje. Zou dit dus betekenen: Ik kom uit verre landen, log vrouwspersoon? Of moet moet men denken aan het Franse woord magot: aap zonder staart, lelijke kerel, Chinees poppetje? Ik beken gaarne mijn onwetendheid. Volgens een D.P.A.-bericht heeft de tur binespecialist S. Rübenack te Solingen een „Schwingkolbenmotor" uitgevonden, die werkt zonder zuigers, krukassen en drijf stangen en ook zonder carburator! Deze zeer eenvoudige machine, een tussenvorm van turbinemotor en zuigermotor, zou 40 pet. minder brandstof verbruiken dan een zuigermotor van hetzelfde vermogen. De proefmotor is slechts 36 cm. hoog en 38 cm. lang, maar hij kan 45 pk. ontwikkelen. De motor kan op Dieselolie of benzine lopen. De snelheid kan geregeld worden door de compressie te veranderen. De motor wordt voor personenauto's en lichte vrachtauto's geschikt geacht. Rübenack was tot 1945 bedrijfsleider bij de Bayerische Motoren-Werke (B.M.W.). Carillonconcert Het programma van het concert, dat Rei nout Heering Zaterdagavond om acht uur geeft op het carillon van de Grote Kerk luidt als volgt: 1. Allegro. A. Schepers; 2. a. Heer in Uwen Naam, b. Gildebroeders, maakt plezieren, c. Schoon jonkvrouw, ik moet U klagen, oud Nederlandse liederen; 3. Menuet, G. F. Handel; 4. a. There's a health until His Majesty; b. The Banks of Alland Water; c. The Last Rose of Summer, Baunonynover; 5. Menuetto uit: „Eine Kleine Nachtmusik", W. A. Mozart; 6. Sonatine III, J. Pleyel; 7. Tuim'lende klanken, Joh. W. Meyll; 8. a. Que ne suis-je la Fougère; b. Lison Dormait, Pergolese; c. 1' Amor au Moi de Mai, Chan son de J. Lefèvre; 9. Preludium in G, Jef Denijn; 10. Bist du bei Mir, J. S. Bach. Mevrouw Julia Cuypers, die gedurende vele jaren als tragedienne in de schouw burgen in België en Nederland grote suc cessen oogstte, hoopt op 4 September haar tachtigste verjaardag te vieren. In 1948 nam zij afscheid uit haar toneelloopbaan. Mevrouw Julia Cuypers in haar woning te Amsterdam. Een lezer in Canada (Clarksburg, On tario) die daar ruim een jaar geleden als emigrant arriveerde en nog steeds trouw ons blad leest, verzoekt ons ten gerieve van adspirant-emigranten enkele raadge vingen te publiceren, geput uit zijn erva ringen. Wij voldoen gaarne aan dit ver zoek, aangezien deze adviezen de moeilijk heden van hen, die in Canada aankomen om een bestaan op te bouwen, wellicht kunnen verminderen. De briefschrijver adviseert in de eerste plaats: Leer Engels. Dit bevordert de con tactmogelijkheid ten zeerste en scheelt aanmerkelijk in het loon. Op de vraag: Wat neem ik mee naar het nieuwe vader land? antwoordt onze raadgever: geen fietsen of electrische apparaten. Wel bed- degoed en kleding. Geen vloerbedekking, tapijten of vloerkleden; ook geen kachels of haarden. De briefschrijver geeft ook nog enkele bijzonderheden over de omstandigheden van emigranten in Canada. Ook daar is huizen- nood en men kan verwachten dat men zich de eerste tijd met een kleine, oude woning zal moeten behelpen, of dat de emigran ten als „werkend gezin" worden onderge bracht bij een boer. Zolang de emigrant geen onroerend goed bezit is hij vrij van belasting. Na een jaar krijgt men voor ieder kind onder de 16 jaar kinderbijslag. Men ontmoet grote hulpvaardigheid en vriendelijkheid bij de bevolking, zodat men zich in het algemeen spoedig kan aanpassen en zich thuis voelt. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 30 Augustus 1851 NIEUW YORK Alhier ontvangen berigten behelzen de belangrijke tijding, dat de nieuwe waterweg tusschen den Stillen- en den Atlantischen Oceaan over Nicaragua gereed en reeds met goeden uitslag gebruikt is. De stoomboot Pro metheus heeft het eerst den togt door het gegraven kanaal en voorts over het Nicaragua-meer en de St. Juan-rivier gedaan, en alzoo de reis van St. Fran cisco naar Nieuw York in 29 dagen vol- bragt. Wanneer nog eenige verbete ringen zijn uitgevoerd, zal deze togt in 22 dagen gedaan kunnen worden.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5