Dit jaar reeds vijftien doden bij verkeersongelukken Autoverhuur zonder chauffeur EDITH Garage Hartog Zes weken geëist tegen organisator van voetbalprijsvraag „Eén Nul" -Clowntje Rick SPECIAAL ALKALI VRIJ .VOOR Haarlem nog steeds onveilige stad Tendenz laatste maanden gunstiger Engelse organist op het Bavo-orgel Wellicht sympathiestaking op „Breedband"-terrein Schuman licht sluier op van de Franse politiek Voor de kinderen Aantrekking van 175 ongehuwde arbeiders .THoQ^je TfifU Jc" KOCUL Bervoets Vriezelaar Parelmoeren praght Scheepvaart FEUILLETON door Wynca Loos VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1951 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Haarlemse politie heeft de voor lopige cijfers bekend gemaakt van het aantal verkeersongevallen in het eerste half jaar van 1951 in Haarlem. Het bleek dat het aantal verkeersongeval len nog steeds toeneemt, ofschoon de cijfers iets minder ongunstig zijn dan in vorige jaren, toen het percen tage van de stijging belangrijk hoger lag. In het eerste half jaar van 1951 bedroeg het aantal 740. Dit is 35 meer dan gedu rende het eerste half jaar van 1950, het geen dus een stijging betekent van 5 De stijging van het aantal ongevallen in 1950 ten opzichte van het aantal van 1949 bedroeg ruim 37 het jaar daarvoor on geveer 33 De geringe stijging van dit jaar is des te opmerkelijker, omdat deze ADVERTENTIE De ongelooflijk goede pas vorm van een W ALA- corset, geeft U, behalve het aangename gevoel, ook nog de prettige zeker heid, altijd een „goed figuur" te slaan. WALA corsetten zijn door de lange levensduur boven dien goedkoper. Alleen-verkoop Gen. Cronjéstraat 52, Haarlem Tel. 18104 De orgelbespeling op Donderdagnamid dag geschiedde deze week door de organist George Th. Miles uit Birmingham. Deze Engelsman heeft naar wij vernamen, in dertijd zijn opleiding genoten bij Günther Ramin te Leipzig. Karakteristieke eigen schappen van zijn spel waren onder meer een doorgaans rustig tempo, een neiging om een „gewichtige" slotcadens te maken, een opmerkelijk dikke registratie van de pedaalbas, overigens wel zin voor typische orgelkleur met gebruikmaking van vul- stemmen, maar in het volle werk wel wat huiverig voor hoge, klare, zilverige tinten; maar bij dat alles een correcte vinger- en voettechniek die een strenge scholing ver ried, doch er niet op uit bleek op virtuose wijze te schitteren. In 't kort gezegd: dege lijk. De Prelude en Fuga in F van Buxtehude zijn we gewend iets brillanter te horen; vooral de Fuga met haar „kittelig" thema kan dat best hebben. Maar het dient ge zegd, dat door de rustige speelwijze de technische speelkwaliteiten van Miles dui delijk aan 't licht kwamen. De Prelude op het Vlaamse kerstlied „Laet ons met herten reyne" van John Buil klonk voortreffelijk. „A Ground" (primitieve Passacaglia) van Purcell muntte uit door klaarheid van het variatiewerk; ook de „Echo-fantasia" van Sweelinck kwam uitnemend tot haar recht. „Toccata, Adagio en Fuga in C" van Bach kon ons minder bekoren. Hier hin derde in de beide hoekdelen nogal sterk de zwaar geregistreerde pedaalpartij (bo vendien in de Prelude zeer onfraai klin kend) en zou ons een minder strak gehou den middendeel ruim zo lief zijn geweest. Het koraalvoorspel van Bach „In Dir ist Freude" miste klaarte en opgewektheid; doch in een drietal andere koralen van Bach en Brahms deed de organist zeer mooie dingen. „Trio Sonata" (een driedelig stuk, waar van het laatste ongespeeld bleef, wellicht bij gebrek aan tijd) van een jonge Engelse componist, Peter Wishart, bleek goede hoe danigheden te bezitten. Ten slotte speelde George Th. Miles het eerste deel van het bekende orgelconcert in F van Handel. Deze orgelbespeling had weliswaar een karakter waar we enigszins vreemd tegen over staan, maar waarin we ook tal van goede kwaliteiten konden waarderen. JOS. DE KLERK. nog geheel voor rekening komt van het eerste kwartaal. Het is zelfs zo, dat het aan tal verkeersongevallen, dat te beginnen met April genoteerd werd, iets lager ligt dan dat van het vorige jaar. Dit is verheu gend, waarbij echter afgewacht dient te worden of ook de laatste maanden van dit jaar deze dalende tendenz gehandhaafd blijft. Het is geenszins onmogelijk, dat de volgende maanden weer een stijging te zien zullen geven, temeer daar voor de nu te constateren geringe daling geen bepaalde redenen zijn aan te wijzen. Intussen wil dit nog niet zeggen dat Haarlem een veilige stad is geworden: in Juli bedroeg het aantal verkeersongevallen 136 en in Augustus zal dit zeker om en nabij de 160 liggen. Groot is ook het aan tal personen, dat door verkeersongevallen werd gedood. Gedurende het eerste half jaar van 1951 waren dit er reeds dertien, tegen negen in het eerste half jaar van 1950. Het aantal doden is inmiddels geste gen tot vijftien, hetgeen in vergelijking met het vorige jaar, toen over het gehele jaar het aantal zestien bedroeg, zeer on gunstig is. Over het gehele land genomen blijkt, dat de stijging van het aantal bromfietsen niet die invloed heeft gehad, als veelal wordt aangenomen. Ongelukken met bromfietsen werden vaak veroorzaakt door bejaarde rijders. De verkeersongevallendienst van de Haarlemse politie is onlangs uitgebreid, waardoor deze dienst nu uit zes man be staat. Deze speciale dienst heeft het be hoorlijk druk, hoewel het iets minder is dan in voorgaande jaren. De dienst is van 's morgens zeven tot 's avonds elf uur in touw en heeft de beschikking over een uitruk wagen en een motorfiets met zijspan, die geregeld op de weg is. "Vanmorgen waren de stakende arbeiders op 't Breedband-terrein van de firma Boele en Van Ëesteren opnieuw bijeen om om streeks elf uur in de Beverwijkse veiling hal „Kennemerland" hun besprekingen te hervatten. Het actie-comité deelde mede, dat ook de arbeiders van het constructiebedrijf „De Vries Robbé" zich hedenmorgen gedurende de schafttijd zouden beraden over het al of niet beginnen van een sympathiestaking gedurende één uur. Als er vanmiddag nog geen oplossing zou zijn bereikt, namen deze arbeiders zich voor, zulk een staking te beginnen, aldus het comité. Verder is meegedeeld, dat vertegenwoor digers van het actie-comité opnieuw con tact zullen zoeken met de directie. Vanmid dag wordt er opnieuw vergaderd. Op de vergadering die hedenmorgen op de veiling Kennemerland werd bijeenge roepen deelde een der districtsbestuurders van het N.V.V., de heer Wevers, mede dat 41 arbeiders van de 85 die ontslagaanzeg ging hadden gekregen door de aannemers zullen worden teruggenomen. Acht van hen hadden geen bezwaar gemaakt tegen het ontslag en de 36 arbeiders die hierna nog overblijven zal men trachten bij andere objecten te plaatsen. Hier is een redelijke kans toe, hoewel de heer Wevers zich er niet voor garant zei te kunnen stellen. Deze toezegging kon de vergadering echter nog niet bevredigen, zodat de staking nog wordt voortgezet. ADVERTENTIE Turfmarkt 26 en 18 - Tel. 16066 Het. vanouds bekende adres Donderdag moesten zich 56 verdachten verantwoorden voor de Rotterdamse kan tonrechter, mr. D. Muller. Zij werden ver dacht van overtreding van de Loterijwet 1905. Het ging om de voetbalprijsvraag „Eén Nul", die werd uitgegeven door de 48-jarige W. van der L. uit Den Haag, die ook verkopers zou hebben aangeworven, reclame zou hebben gemaakt en prijzen zou hebben uitgekeerd. Ook in twee sportweekbladen zouden de formulieren opgenomen zijn geweest en dit feit was de vijftigjarige journalist-uitgever C. H. G. uit Amsterdam ten laste gelegd. Slechts drie personen waren voor de groene tafel verschenen; hun was afleveren, uitdelen of verkopen van de formulieren ten laste gelegd. Eén van hen was de 46- jarige vertegenwoordiger W. de J. Uit Krommenie. „Op één punt verschilt de „Eén Nul" van de andere pools", aldus de ambtenaar van het O. M„ mr. H. van Buuren, „namelijk de grenzeloze mate van brutaliteit, waar mee de hoofdfiguren van deze prijsvraag zijn opgetreden. Van alle uitgereikte for mulieren was slechts vier percent gratis. Ook het spelen volgens het combinatie systeem was bij de „Eén Nul" mogelijk". Dit systeem is voorgesteld door de 38- jarige M. van der A. uit Loosduinen, die de ambtenaar de „keizer der voetbalpools" noemde. Mr. van Buuren eiste tegen W. van der L. een hechtenis van zes weken, tegen C. H. G. een boete van 300 alsmede een maand hechtenis voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar, tegen M. van der A. drie maanden hechtenis, tegen W. de J. een maand hechtenis en tegen C. de S. G. uit Den Haag, die 45.000 had gefour neerd, een boete van 5000, subsidiair een maand hechtenis. Tegen de verdachten werden straffen geëist variërend van een maand hech tenis tot een geldboete van f 40 subsi diair twee weken hechtenis, alsmede een hechtenis van een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Mr. W. J. van Es uit Den Haag, die voor enige verdachten als verdediger optrad, bestreed uitvoerig op juridische gronden verschillende punten van de dagvaarding, onder meer bestreed hij de strafbaarheid op grond van het feit, dat de formulieren gratis verkrijgbaar waren. Hij meende dat Van der L. vrijgesproken subsidiair ont slagen moet worden van rechtsvervolging. Over Van der A. sprekend wees pleiter er op, dat in de dagvaarding niet over het combinatiespel wordt gerept. Op grond van juridische bezwaren tegen de dagvaarding concludeerde pleiter tenslotte tot vrijspraak voor zijn cliënten. De kantonrechter zal over veertien dagen schriftelijk vonnis wijzen. Drukkers veroordeeld De kantonrechter veroordeelde conform de eis de 46-jarige J. van der S. uit Rot terdam en G. van der H., drukkers van formulieren voor voetbalpools, die vorige week terecht stonden, ieder tot een boete van f 100,alsmede een voorwaardelijke hechtenis van een maand met een proeftijd van twee jaar. In de overwegingen van het vonnis noemde de kantonrechter het drukken een onmisbare handeling in de reeks van feiten om de loterij tot stand te brengen. Hij achtte de drukkers medeplichtigen in de overtreding. Academisch debat over buitenlandse zaken (Van onze correspondent te Parijs) Gisteren .heeft, als intermezzo van de parlementaire debatten over de school kwestie, die vandaag beëindigd hadden moeten zijn, doch waarvan het slot nog lang niet in zicht is, in de Kamer een gedachten- wisseling plaats gegrepen over de Franse buitenlandse politiek. Zoals wij reeds be richtten, had een incidentele oppositie, be staande uit Gaullisten, communisten en socialisten, dit debat geëist van de rege ring, die echter zelf meende, dat het uiterst ongewenst was, vlak voor een aantal hoogst belangrijke internationale conferenties de sluiers op te lichten of misschien zelfs weg te scheuren, die uiteraard ook de Franse diplomatie omhullen. In hun voorafgaande besprekingen tus sen Schuman en de fractieleiders uit het parlement was men echter tot een aanne melijk compromis gekomen. De minister van Buitenlandse Zaken toonde zich daarbij bereid, een beknopte uiteenzetting te geven van de algemene richtlijnen, die hij in Washington, San Francisco, Ottawa en Rome volgen zal, waarop elke partij even eens in het kort gelegenheid zou krijgen het eigen standpunt te formuleren. Van iedere aanbeveling of afkeuring in de vorm van een motie zou het parlement zich echter onthouden. De dialoog tussen Schuman en in het bijzonder de Gaullistische oppositie, waar voor Palewski als woordvoerder optrad, werd nogmaals gedomineerd door het vraagstuk der Duitse herbewapening. Minister Schuman gaf het officiële stand punt in een pakkende formule weer, toen hij opmerkte, dat Frankrijk zich altijd had verzet tegen een nationale Duitse weer macht in dienst van een Duitse regering en ter ondersteuning van een Duitse politiek. Doch ofschoon hij een toespeling maakte op de sympathie, die Eisenhower onlangs had uitgesproken voor het Franse ontwerp inzake een Europees leger, waarin Duitse soldaten moeten worden opgenomen, er kende de minister niettemin, dat het ogen blik voor de verwezenlijking der Franse verlangens hier nog lang niet rijp voor lijkt. Palewski noemde Schuman's uiteenzet ting een idylle en verweet de regering een te grote mate van welwillendheid in het internationale overleg, waardoor tegenover Amerika concessies waren gedaan de Gaullistische spreker doelde hier op de mi litaire bases in Afrika die door onvol doende tegenprestaties werden gehonoreerd. De socialisten, bij monde van de oud minister Daniel Mayer en Jules Moch, drongen hunnerzijds nogmaals aan op de hoogste onverzettelijkheid inzake de op richting van een nationaal Duits leger. Nog dit jaar In Washington hoopt Schuman overleg te plegen met zijn Amerikaanse en Engelse collega's, waarna later te Rome over het lot van het plan-Pleven, en dus van het Euro pese leger, moet worden beslist. De alge mene indruk is, dat Amerikanen in elk ge val dit jaar met de Duitse herbewapening in Europees of internationaal verband een aanvang willen maken. In samenwerking met het Koningin Juliatiafonds voör sóciale zorg heeft het Prins Bernhardfonds, dat het verlenen van financiële steun aan het culturele leven be oogt, een plan in voorbereiding om op meer bevredigende wijze de financiering op parti culiere basis van belangrijke sociale en culturele objecten te verzorgen. Men hoopt het bedrijfsleven op meer doeltreffender wijze dan dit tot dusverre géschiedde, bij deze financiering van sociale en culturele arbeid te betrekken. Een plan van de „Holland-Nautic" te Haarlem Naar wij vernemen heeft de directie van de „Holland-Nautic" reeds enige tijd het plan 175 ongehuwde arbeiders uit Noord- Brabant over te brengen naar Haarlem, omdat het moeilijk is de gewenste arbeids krachten voor haar bedrijf uit deze om geving te krijgen. Er wordt getracht een geschikt gebouw te krijgen om zo'n groot aantal jonge mannen te huisvesten. Tot heden is men er nóg niet in geslaagd zo'n gebouw te vinden. „Ha, daar heb je ons drietal!", riep Plop verrast. „Hoe gaat het, jongens?" Toen hij hoorde, wat hun plan was, gaf hij een harde klap op z'n knie. „Dat is 'n goed plan!", riep hij. „Ik zal jullie helpen. Kom mee!" Hij stapte met de jongens terstond naar de schuur achter in de tuin, waar hij z'n werkplaats had. Daar stond zijn gereedschap en er was hout genoeg, om tien wagen tjes te maken. „We zullen zorgen, dat jullie 'n pracht van een wagen krijgt, alle drie!", beloofde hij. Maar eerst gaan we eens rustig denken en we beginnen met het maken van een tekening voor die dingen!" Hij legde een stuk papier op tafel en begon te tekenen. Het wagentje moest licht zijn en zo'n vorm hebben, dat het zo weinig mogelijk wind ving. De tekening was spoedig klaar. „Ziezo," zei Plop. „En nou aan de slag, jongens! Ik zal jullie wijzen, hoe je me kunt helpen en ik zal het zware werk vast beginnen. Stroop je mouwen maar op!" ADVERTENTIE voor Haarlem: Grote Houtstraat 46 Pearly King in Amsterdam Geheel met parelmoeren knopen bedekt waren de heer en mevrouw Bert Matthews uit Hampstead, aan welke opalen pracht hun titel „Pearly King Queen" verbonden is. De heer Matthews, die voor het aanvaar den van dit eervolle ambt de functie van rattenvanger bekleedde, is nu met zijn vrouw en zijn twee (getrouwde) dochters naar ons land gekomen om hier enkele da gen door te brengen. Het berust allemaal op een oude Engelse traditie, volgens de welke uit de armsten van Londen Pearly Kings gekozen worden, die dan door het land trekken en aan allerlei liefdadige ac tiviteiten door hun glinsterende aanwezig heid luister bijzetten. Op verzoek van het Koningin Wilhelmina Fonds kwamen de Matthewses Woensdag in Amsterdam aan voor een bezoek van vijf dagen. Geduren de deze dagen zal de koninklijke familie het druk hebben met het druk bezette rooster, dat men voorbereidde. In Amsterdam zagen wij hen, toen zij in Oost op de bazaar van het Wilhelmina- fonds kwamen, in een door vier schim mels getrokken landauer. Er heerste een feestelijke stemming op het anders zo stille Mariottenplein, waar een uur te voren nog een hevige onweersbui de keien blank had gezet en een rumoerige geluids wagen leverde met enkele populaire deun tjes de achtergrond van feestgewoel zoals men die in hoorspelen veelal voorgezet krijgt. Tegen tweeën werd het publiek wat roerig, en een glimp, die wij over de hoof den heen van de fraai versierde hoofddek sels van het koninklijk paar opvingen, toonde ons de komst van het illustere viertal, dat weldra door de dicht opéénge- pakte menigte schreed, naar de muziek kapel, waar geen orkest, maar wel de no tabelen uit Oost waren opgesteld, in wier midden de hoge gasten nu allerhartelijkst begroet werden. Minzaam glimlachten zij daarna de menigte toe van het plankier af, maar geen gejuich begroette hen, ook niet toen zij spontaan wuifden. Het was even een pijnlijk moment, dat echter best te verklaren viel met de verlegenheid, die men gewoonlijk tegenover buitenlandse koningen voelt. Het was spoedig vergeten, toen de bazaar geopend werd. De heer en mevrouw Matthews hebben het trouwens heerlijk hier; 's avonds reden zij met. Snip en Snap in een open rijtuig naar Carré, waar de laatsten een voorstelling gaven. Zo werd het een goede dag voor hen zowel als voor het Wilhelminafonds, dat weer vele guldens incasseerde voor de kanker bestrijding. ADVERTENTIE mm mm Alwaki, 28 v. Buenos Aires n. Parangua. Alblasserdijk, 29 van Rotterdam naar Bremen. Aldabi, 29 v. Rio de Janeiro naar Bahia. Almdijk, 30 te Rotterdam van Antwerpen. Annenkerk, 29 van Rotterdam naar Sydney. Aalsdijk, 29 te New Orleans. Andijk, 27 te Vera Cruz. Almkerk, 29 120 m. Z. ten W. Shikoky. Aludra, 29 500 m. N.NO. Flores. Amstelvaart, 29 450 m. Z.ZW. Cape Race. Arendsdijk, 29 bij Bermudas. Adinda, 29 200 m. ZO. Saigon. Alderamin, 29 460 m. N. Flores. Algenib, 29 120 m. W. Oporto. Amsteldiep, 29 150 m. O. Chesapeake bay. Amsteldijk, 29 600 m. N.NO. FÏores. Amstelpark, 29 200 m. W. ten Z. Ouessant. Averdijk, 29 250 m. NW. Finisterre n. Antw. Aagtedijk, 30 ten anker bij Trinidad. Alamak, 31 te Port Said. Alioth, 31 Las Palmas verw. Arnedijk, pass. 30 Ouessant. Averdijk, pass. 30 Scilly's Axeldijk, verm. 31 v. New York n. R'dam. Arundo, 30 v. Newport News n. Nederland. Aardijk, 30 te Houston. Amstelstad, 31 v. Philadelphia te Rotterdam. Axeldijk, 30 te New York verm. 31 v. New York naar Rotterdam. Bali, 29 van Makassar naar Sorong. Billiton, 29 v. Belawan naar Colombo. Bloemfontein, 29 van Lorenzo Marques. Baarn, 29 140 m. N. Madeira. Bacchus, 29 v. Trinidad n. Paramaribo. Bandjermasin, 29 v. Biak te Singapore. Baud, 29 van Tj. Priok naar Pladju. Bengkalis, pass. 29 Kp. St. Vincent. Britsum, 29 120 m. N.NW. Flores. Boissevain, 29 v. Hongkong Breda, 1 v. Chicana te Calao verw. Bantam, 30 15.45 v. Suez. Bonaire, 30 v. Plymouth n. Amsterdam. Cleodora, 29 van Port Said. Callisto, 29 240 m. Z. Sable eil. Clio, 26 te St. Thomas. Caltex Lelden, pass. 29 Dover. Chama, 29 800 m. NO. ten O. Antigua. Coryda, 29 200 m. N. Flores. Ceram, pass. 30 Ouessant naar Antwerpen. Caltex The Hague (t), 31 v. Sidon te R'dam. Cumulus, 31 v. Atl. Oceaan te Rotterdam. Congostroom, 29 v. Takoradi n. Freetown. Cottica, 29 v. Trinidad n. Paramaribo. Douro, 25 v. Demerara n. Jamaica. Delfshaven, 29 150 m. O.ZO. Santos. Duivendiik, 29 v. Bremen te Antwerpen. Drente, 30 van Belawan naar Penang. Enggano, 30 van Perzische Golf te Rotterdam. Esso Den Haag, 29 840 m. ZW. ten W. Flores. F.dam, 31 van Rotterdam te New York verw. Eemdijk, 30 te Londen. Eendracht, 1 v. Megara te Djidjelli verwacht. Friesland (KRL), 30 v. R'dam n. Tj. Priok. Gadila. 28 van Tj. Uban naar Nieuw Zeeland. Grootekerk, 29 van Hamburg naar Antwerpen, Gaasterland, 30 van Vitoria n. Ilheus. Graveland, 30 van Santos. Groote Beer, 31 te Cristobal. Helder, 29 v. Londen naar Antwerpen. Heemskerk, 29 te Adelaide. Haulerwijk, pass. 30 Scillys. Heelsum, 30 v. R'dam n. Houston. Hoogkerk, 30 te Singapore. Hecuba, 31 te Antwerpen v. Hamburg. Helicon, 30 v. Pto. Plata n. Azoren. Hera, 31 v. Trinidad n. Pto. Cabello. Hestia, 30 v. Bremen n. Hamburg. Hydra, 30 v. Laguaira n. Pointapitre. Indrapoera, 30 19.30 u. v. Southampton. Ilos,29 v. Aux Cayes naar Miragoane. Ittersum, 29 450 m. N.NW. Flores. Japara (KRL), 29 100 m. NW. Singapore eil. Japara (KPM), 29 v. Pangkalpinang n. Palem- bang. Java, 31 te Singapore. Karsik, 30 te Ampana verw. Kertosono, 29 600 m. W.NW. Anderhalfgraads- kanaal. Katwijk, 30 v. Zaandam n. Setubal. Lawak, 29 v. Menaelahmadi naar Muscat. Limburg, pass. 29 23 u. Fernando Noronha. Lindekerk, pass. 30 Aden naar Bahrein. Laurenskerk, pass. 30 Gibraltar. Laertes, pass. 29 Bon. Leerdam, 29 450 m. N.NW. Flores. Lieve Vrouwekerk, 29 180 m. Z.ZO. Brothers, Lutterkerk, 29 dwars Lissabon. Langlee Scot. 30 te Genua. Linge, 29 v. Toppila n. Zaandam. Loppersum, 31 v. Bona te Amsterdam. Metula, 29 van Gibraltar. Manoeran, 29 660 m. Z.ZW. Cocos eil. Maas, 29 230 m. N.NW. Bermudas n. Gibraltar. Marisa, 29 v. Balikpapan n. Miri. Mentor, 29 van Latakia naar Vasilikos. Molenkerk, pass. 29 Kanarische eil n. Duinkerken Maaskerk, 30 v. Lobito n. Novoredondo. Macuba, pass. 30 Guadeloupe. Marken, 30 v. Rotterdam te Newport News. Marpessa (t), 31 v. Liverpool te Amsterdam. Nestor, pass. 29 Gibraltar naar Lissabon. Niéuw Amsterdam, 29 400 m. O. ten N. Cp. Race Noordam, 29 600 m. O. ten Z. Cape Race. Nigerstroom, 30 te Takoradi v. Lagos. Omala, 29 90 m. O. Ras al Hadd. Orestes, 29 150 m. N.NO. Kingston. Ovula, 29 100 m. O. Port Soedan. Oranje, 31 in Suezkanaal. Perna, pass. 28 Gibraltar. Plato, pass. 29 Corvo eil. Poseidon, pass. 29 Providencial. Prins Willem IV, 27 te Toronto. Prins Willem v. Oranje, 26 te Montreal. Prins Maurits, 1 Sept. Antwerpen verwacht Polydorus, 29 180 m. W. ten Z. Kreta. Parkhaven, 29 150 m. Z. ZW. Kp. Frio. Pygmalion, pass. 29 Crooked eil. Prins Fred. Hendrik, 29 860 m. W.t.N. Scilly's. Prins Philips Willem, 29 450 m. W.t.Z. Scilly's Prins Frederik Willem, 30 v. Cleveland naar Montreal. Poelau Laut, 29 te Colombo. Raki, 29 v. Port Swéttenham naar Singapore. Roebiah, 29 te Port Said. Roepat, pass. 29 Maladiven naar Port Soedan. Reael, 30 v. Tegal te Tj. Priok verwacht. Reyniersz, 29 van Makassar naar Parepare. Riouw, 29 nog rede Menado. Rempang, 30 v. Makassar n. Tj. Priok. Ruys, 31 te Lorenzo Marques. Rijndam, vertr. 31 v. New York n. Rotterdam. Sommelsdijk, 29 te New Orleans. Schie, 28 v. Paramaribo naar Amsterdam. Salatiga, 26 te Los Angeles. Samarinda, pass. 29 13 u. Pantellaria. Stad Dordrecht, 30 te Amsterdam v. Sfax. Stad Maassluis, 29 te Emden v Lulea. Sunetta, 30 Rio de Janeiro verw. v. Pta Cardon. Sabang, 30 v. Singkawang te Soerabaja verw, Salland, 29 130 m. N.t.O. Abrolhos. Saparoea, 1 Sept. Karachi verwacht. Saroena, 29 90 m. O. ten Z. Natuna eil. Siberoet, 29 v. Melaboh te Oleh Oleh. Sliedrecht, 29 840 m. ZW. Flores. Singkep, 30 van Colombo. Sloterdijk, 30 van Pladju n. Soerabaja. Sumatra, 31 te Balikpapan. Soestdijk, 31 v. New Orleans te Galveston. Straat Soenda, 29 te Penang. Stad Haarlem, 31 te Sas van Gent, daarna van Rotterdam n. Vlaardingen. Stad Leiden, 31 v. R'dam n. Hamptonroads. Stad Schiedam, verm. 31 v. Casablanca n. R'dam. Stentor, 30 v. Amsterdam n. Georgetown. Tarakan, 29 v. Ouessant naar Liverpool. Tawali, 29 v. New Orleans naar New York. Tegelberg, 25 v. Rio de Janeiro n. Japan. Trompenberg, 29 v Brownsville te Houston. Tiberius, 29 v. St. Marc naar Santiago Cuba. Tjibodas, 27 v. Yokohama n. Tj. Priok. Tasman, 29 v. Singapore n. Semarang. Tjitjalengka, 29 v. Hongkong n. Singapore. Tjiwangi, 30 v. Tj. Priok te Singapore verw. Tomini, 29 275 m. O. ten Z. Aden. Tosari, 29 dwars Pulu Nias n. Belawan. Tjikampek, 31 v. Beira n. Tamave. Tjimenteng, 28 v. East London n. Pt. Elisabeth. Titus, 31 v. Levant te A'dam. Talisse, 30 te Amsterdam. Teucer, 30 te Pangkalpinang. Utrecht, 31 te Cebu. Uni, 25 v. New Orleans n. Porto Cabello. Volendam, 30 v. Montreal te Rotterdam. Van Heutsz, 28 van Belawan naar Penang. Veendam, vertr. 31 van Rotterdam n. New York. Venus, 30 v. Hamburg te Amsterdam. Waierang, 30 v. Bangkok te Singapore verw. Wieldrecht, 29 v. Elisabeth n. East London. Willem Ruys, 31 te Aden. Winsum, pass. 30 Gibraltar. Winterswijk, 31 v. R'dam te Venetië. IJsel, 30 v. Port au Prince te Cristobal verw. Zuiderkruis, pass. 30 Azoren n. W. Indië. Zonnewijk, 29 v. New Orleans n. Nederland. Zeeland, 29 nog te Ternate. 3) Maar die affaire met de kat duurde niet lang. Hij kwam letterlijk en figuurlijk aan het licht, toen een visboer kwam ruzie schoppen aan de deur met de mededeling, dat Edith vis had gestolen van zijn kar. Aanvankelijk had hij aan de ingewikkeld- bewoonde trap enige moéite uit te vinden bij wie hij nu precies verhaal moest halen. Vier harde bokkingen van vijf cent liefst. Hij brulde langs de trap naar boven, dat alle vier verdiepingen het hoorden en bonkte op de treden, zodat van alle porta len de buren toestroomden, belust op een relletje. En in die tussentijd glipte Ditje de fietsenstalling binnen. „Gauw-gauw, vijftien centen, één bok king heeft de kat nog laten liggen." „Ja, ik ben gèk", zei Steven. „Zeker voor die malle kat van jou, vijftien centen, of het niks is." En intussen hoorden ze de visboer maar brullen langs de trap van „Betalen en anders van-pot-van-hier-en-daar-en-gin- der de vis terug." En een gemurmel van stemmen „Wie heeft gestolen, wie zeg je? O, dat zal dat kleine meissie van drie hoog-achter wel wezen. Ditje? Alwéér Ditje?" En de huilerige stem van Edith's tante: „Voor galg en rad, voor galg en rad, zeg ik." Ten slotte was het Steven's moeder die Edith tevoorschijn toverde vanachter de golf-ijzeren platen. „Je moest je schamen, Ditje. Wat moet er van jou terecht komen? 't Beste is maar alles eerlijk te vertellen," haar aldus letterlijk uitleverend aan de schreeuwende horde. Dat hij ooit dat beeld vergeten kon! Het staat toch zo scherp in zijn geheugen gegrift: die kleine, schuwe gestalte, naar boven glippend langs de uiterste rand, uitwijkend voor de visboer, van wie ze alvast een draai kreeg. De smal le schouders opgetrokken, de gespaarde bokking in de hand. Het onheilspellend rumoer tegemoet. Zo was het roemloze eind van de kat- episode. De zwerver, die niet bij Edith hóren kon om redenen van zuiver praeti- sche en financiële aard. Ze gaf het na af loop zelf toe: „Het werd toch te lastig met uitlaten en zo." Dat „en zo" was wel ten volle bewe zen, maar aangezien ze een dag tevoren Steven had toevertrouwd, dat de poes kop jes begon te geven, had hij verwacht, dat ze nu wel ontroostbaar zou zijn onder dit verlies. Maar ze klaagde niet, ze klaagde nooit. „Later neem ik een hond," zei ze met haar smalle lippen stijf op elkaar geklemd. „Later verdien ik veel geld en dan neem ik een hond." Dat van die hond kon hij begrijpen, al licht, als je pas op zo'n dramatische manier een kat verliest zie je uit naar iets-anders, maar dat „vele geld" kon hij niet met Edith in verband brengen. In hun toekomstfan tasieën hadden ze wel altijd vastgesteld, dat Steven een heleboel verdienen zou, maar Ditje's financiële toestand hadden ze uit practische overwegingen maar buiten beschouwing gelaten. „Veel geld?", vroeg hij stomverbaasd. „Hoe denk jij in 's hemelsnaam veel geld te verdienen?" „Met tekenen", openbaarde Edith. „Ik ga ook tekenen, net als m'n vader en schil deren." „Je vader?", gaapte Steven. „Heb jij ergens een vader?" „En wat voor!", schepte ze op. „In Parijs geloof ik. En hij maakt schilderijen nou.... vast wel zo groot als....". Ze spreidde haar magere armen wijd uit en schatte de afstand met kennersblik" nee, groter nog. En later ga ik ook schilde ren en tekenen en een heleboel geld ver dienen." „Puh", deed hij geringschattend, „stel je daar maar niets van voor. In de kunst moet je hongerlijden, anders is 't geen goeie kunst. Nee, daar is geen rooie cent mee te verdienen." Hoe ze toen opstoof! Haar zwarte zigeu- nerhaar schudde woest om haar hoofd. „Dat zul je dan eens zien!", schreeuwde ze en schopte wild tegen Steven's benen uit primitief verzet tegen zijn kleinerende toon. „Dat zul je dan eens zien! Hoe ik hopen geld zal verdienen met tekenen!" Hij had alleen maar honend gelachen en met zijn sterke jongensknuist haar wild rondtrappende voet op hardhandige wijze bedwongen. Hij zette zijn spottende lach tegenover haar vurige ernst, zijn kracht tegenover haar drift en meende, dat hij overwon. Pas veel later ontdekte hij, hoe wel met tegenzin, dat hij ontzag voor haar had, ontzag voor het felle licht in haar ogen, voor de geslotenheid van haar vast beraden mond, voor de verbeten manier, waarop ze zich door alles heensloeg. Voorlopig amuseerde hem alleen de vol slagen veldslag, die ze leverde om kleur krijt te bemachtigen, nadat ze hem eerst twee kostbare Faberstiften had afgetrog geld. Aanvankelijk had hij haar verzoek genadeloos afgewezen. „Van mij krijg je geen cent voor die knoeierij," had hij gezegd en het kleurkrijt botweg geweigerd. „Rood en groen", had ze gebedeld, ze nuwachtig van de ene voet op de andere springend. „Er ligt een schuit met gera niums in de gracht, alleen maar rood en groen heb ik er voor nodig. En vlug, an ders is-ie weg." Nieuwsgierig naar wat je met enkel rood en groen van een héle schuit in een gracht terecht kon brengen, had hij haar de stiften gegeven. „Maar wees er zuinig op, want het zijn de eerste en de laatste, die je van me krijgt." Nu, bepaald zuinig was ze er niet op geweest, want Edith zag kans na de gera niums, die hij overigens nooit te zien had gekregen, met de rest van het rood en groen de hele buurt in opschudding te brengen door de meest compromitterende caricaturen op gevels en deuren, zoiets in de geest van: „Bakker de Geus heeft een wrat op zijn neus", met een conterfeitsel, waar de jeugd letterlijk bij stond te water tanden, en méér dan dat. Twee dagen leefde ze zich uit in rood en groen, toen waren de stiften op. Maar aangezien ze toen eerst goed de smaak te pakken had, was van dat moment af niemands schooltas meer veilig. Eerst scharrelde ze nog wat bij elkaar door opdrachten uit te voeren in de vorm van: „Als je mijn Opoe durft te tekenen....". Die Opoe daalde altijd achterstevoren en omzichtig, haar plompe voeten wijd uiteen geplant, de steile trap af. Voor vier krijtjes gaf Edith een duide lijk en humoristisch beeld van de situatie. Maar die gang van zaken bevredigde haar niet op de duur, het lag niet in haar aard iets bij stukjes en beetjes bij elkaar te scharrelen. „Mij te gruttelig", zei ze tegen Steven en sloeg, wat de inbrekers noemen, haar grote slag door zich doodkalm in te laten sluiten in het stikdonkere tekenlokaal van de school, een nacht weg te blijven en eenvoudig de haar ontbrekende kleuren uit de ruime klasse-voorraad aan te zuive ren. Toen had de buurt rust. Ditje tekende. En op de stoep voor het kazernehuis speelden gaandeweg andere kinderen. Een rossige hummel schoof er een kinderwagen, waar ze zelf amper uitgegroeid was, alweer met een nieuw kind er in, heen en weer. Heen en weer. Hetgeen een probaat mid del scheen te zijn om de baby juist aan 1 huilen te brengen, want het schreeuwde de hele dag. Waar niemand overigens aan dacht aan schonk, het kleine geluid ging eenvoudig verloren in het gekrijs erom heen. In de goot, die kabbelend overliep en een modderig stroompje vormde langs de keien, speelden kinderen op blote voeten met roestige emmertjes en blikjes. En op de stoeprand zaten een meisje en een jon gen, het blonde wicht van tweehoog-vóór en de dikke jongen van de water-en-vuur- vrouw op de hoek. Niet Ditje en Steven. Edith tekende en in de weinige momenten, dat Steven haar te zien kreeg, leek het hem alsof haar mouwen en rokken steeds kor ter werden. Alsof op een onnaspeurlijke manier alleen haar armen en benen groei den. Wat Steven betrof, hij werkte hard voor zijn „loffelijk ontslag" en volgde boven dien avondcursussen. Hij imponeerde Ditje met nonchalante losse zinnen in een vreem de taal, hij rookte zijn eerste cigaretje en had een lange broek gekregen. Voor de Zondag. Edith sloeg haar handen ineen van bewondering toen ze hem voor 't eerst erin zag. „Góssie!Wat écht!" Alsof hij zich voor de grap eens verkleed had. Te gelijk scheen ze opeens geen raad met haar eigen blote knieën te weten. Ze trok on handig aan de al uitgelegde zoom van haar korte jurk toen ze ging zitten. Toen het niet hielp legde ze ten slotte haar magere arm om haar benen en bleef in die gefor ceerde houding volharden op haar stoel (Wordt vervolgd)f

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6