„IK VERTELDE PIETER E!EN VERHAALTJE..." CENTRALE VERWARMING A Jonge vissers aan het Spaarne Kort en Bondig GROEN Co. Zeilboot vergaan op het IJselmeer Betere bescherming van fietsers bij avond Nederlandse adelborsten op Engelse schepen Burgerlijke stand van Haarlem Een nieuw gebouw voor de Ned. Handel-Maatschappij KI. Houtstr. 105 Horloges Bim-bam klokken Wekkers Uitbarsting van de Keloet op Java West-Duitsland, Spanje en Joegoslavië bij Atlantisch Pact? Bruinkoolbriketten duurder Hillegom Overveen Bazar in het Montessori- lyceum Zandvoort Vertelling door Henriëtte Besse Architect Stevens maakte ontwerp voor Ulo Schadevergoedings verordening Verbeteringen voorgesteld aan Gertenbachschool Heemstede BLOEMENDAAL - TELEFOON 22145 Haarlemmermeer y RIJ D A G 31 AUGUSTUS 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 He nieuwe motórrécLdingboot „Prins Hendrik", die onlangs door Prinses Wilhelmina aan de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Reddingmaatschappij werd geschon- tyn, is hedenmorgen bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam aan kantelproeven onderworpen. Met een drijvende bok werd het vaar tuig omvergetrokken, waarna het in zijn normale positie weer boven water kwam. Een der opvarenden waarschijnlijk verdronken Donderdagmiddag zouden de achttien jarige H. van Dijkhuizen en de negentien jarige J. Wassink. beiden uit Nijkerk, met een zeilboot een tocht maken op het IJsel meer, waarna zij in Harderwijk zouden overnachten. Toen zij daar 's avonds niet waren aan gekomen zijn leden van een zeilvereniging en de waterpolitie uit Harderwijk uitge varen om naar de jongemannen te zoeken. De politie vond om één uur tussen Put ten en Ermelo, ongeveer twee kilometer uit de kust, de omgeslagen boot, waarop de uitgeputte Van Dijkhuizen zat. Hij ver klaarde dat door een rukwind de mast ge- gebroken was, waarna de boot omsloeg. Zijn metgezel wilde toen naar de wal zwemmen cm hulp te halen. Dit is hem blijkbaar niet gelukt. Men heeft de gehele nacht en ook hedenmorgen zonder resul taat naar hem gezocht. Reflecterende stroken voor achterspatbord Sinds 1935 is in Nederland het witte ach terspatbord voor fietsen verplicht gesteld, een maatregel die door Frankrijk, Engeland en Zweden is overgenomen. Velen nemen het echter met dat witte spatbord niet zo nauw. Vaak is de witte verf geheel of gedeeltelijk verdwenen. Bo vendien heeft de ervaring geleerd, dat het eveneens verplicht gestelde rode achtex'- lichtje' een kwetsbaar onderdeel vormt, vaak defect is en daardoor de wielrijder bij duisternis aan grote gevaren blootstelt. Fietsers menen, dat het achterop komende verkeer hen ook op een donkere weg ge makkelijk in het licht van de koplampen waarneemt, maar dit is helaas geenszins altijd het geval, aldus de A.N.W.B., die vindt dat de verkeex-sveiligheid er ten zeerste mee gebaat zal zijn, wanneer de fietser bij avond nog beter zichtbaar kan worden gemaakt. De plastic-industrie heeft reeds geruime tijd aan dit probleem aandacht besteed. Ook de A.N.W.B. heeft bij verschillende reflectie-proeven geëxperimenteerd met reflecterend materiaal op rijwielachter- spatborden. In het „Transferlight" heeft de A.N.W.B. thans een materiaal gevonden, dat zowel overdag als bij avond helder wit is en daarbij tevens sterk reflecteert, wanneer het door autolampen wordt beschenen. Deze „Transferlighf'-stroken 4 cm. breed en 10 cm. lang, kunnen zeer ge makkelijk op het achterspatbord worden aangebracht. De stroken bestaan uit reflec terend materiaal, zijn bestand tegen weer en wind en blijven volledig hun reflecte rende werking behouden. In Amerika heeft men er uitstekende ervaringen mee opge daan. Op Zaterdag 1 September zullen 37 pas afgestudeerde adelborsten der eerste klasse van de Koninklijke Marine naar Engeland vertrekken voor een oefenperiode van drie maanden bij de Engelse marine. De adel borsten worden geplaatst aan boord van Engelse oorlogsschepen. De Koninklijke Marine heeft op het ogenblik de handen vol aan de opleiding van pex-soneel, dat de nieuwe oorlogssche- pen, welke de komende jaren in de vaart zullen komen, zal moeten bemannen. Daar door zijn alle opleidingscentra met inbe grip van het varende gedeelte der vloot geheel bezet. Vorig jaar bestond deze si tuatie ook ï-eeds, maar toen kon nog een aantal adelborsten naar Indonesië gaan om op de daar gestationneerde 'marine schepen een vaartijd door te maken. Thans was er voor 37 van de ongeveer 90 adel borsten, die hun studie op het instituut in Den Helder hebben voltooid, geen plaats meer. Verwacht wordt, dat deze moeilijk heden bij de opleiding het volgend jaar aanzienlijk geringer zullen zijn omdat dan een der nieuwe kruisers in de vaart zal komen. ADVERTENTIE HAARLEM, 30 Augustus 1951 GEHUWD: 30 Aug., M. J. van Oever en en F. Veltkamp. BEVALLEN van een zoom 28 Aug., C. M. M. CommissarisSpierings; 29 Aug., H. M. Hommelvan der Aa; 30 Aug., C. Eland Klaver. BEVALLEN van een dochter: 27 Aug., W. Schmidt—Verbeek: 29 Aug.. M. A. Willebord —van Tongeren; H. van Duren—Houkes30 Aug., A. M. Burghout—Zandstra. OVERLEDEN: 29 Aug., E. M. I. L. E. Post, 46 j., Lange Heerenvest; A. Schaafsma. 59 j,, Hazepatèrslaan; J. C. Tekelenburg—Jonk- Man, 75 j., Leidsevaart. Voorlopig koopcontract over grond in de Damstraat te Haarlem De Nederlandse Handel-Maatschappij heeft het plan een nieuw gebouw in Haar lem te zetten ter vervanging van de ruimte in het pand Grote Houtstx-aatGx*ote Markt die zij nu in huur heeft van de gemeente Haarlem. Er is met de gemeente Haarlem een voorlopig koopcontract gesloten voor grond in de Damstraat. De hoofddirectie te Amsterdam deelde ons mede dat de plannen voor het nieuwe gebouw gereed zijn en reeds ingediend werden bij de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, omdat deze persoon lijk toestemming moet geven om zo'n groot bouwwerk uit te voeren. Deze toestem ming is nog niet ontvangen. Komt zij, dan zal zo gauw mogelijk met de bouw begon nen wox'den. Is het nieuwe gebouw eenmaal gereed, dan krijgt de gemeente weer de beschik king over de ruimte in het gebouw op de hoek Gi-ote Houtstx-aatGrote Markt. De verdieping namelijk, want de twee winkels gelijkvloers zijn verhuurd. Indertijd be stond het plan bij de gemeente het gehele gebouw af te breken en daar, nadat een deel van het terrèin was opgeofferd voor een verbreding van de ingang der Grote Houtstraat, een nieuw gebouw te zetten voor de Bibliotheek en Leeszaal. Wij ver nemen van de zijde van het gemeentebe stuur dat van een uitvoering van dit grote plan voorlopig niets kan komen. Er is even wel voor de gemeente gebrek aan lokalen om verschillende diensten onder te bi*en- gen. Daarvoor kan dan het bewuste gebouw uitstekend gebruikt worden. ADVERTENTIE U koopt bij een vakman. (Telegrafisch van onze correspondent te Soerabaja) Hedenmorgen is de vulkaan Keloet op Java tot uitbarsting gekomen. Een zware as- en grintregen daalt neer in een wijde omgeving. Malang, Kediri en andere steden werden vanmorgen in het duister gehuld. Het kratermeer van de Keloet werd bij de uitbarsting „weggeblazen". Als gevolg hiervan dalen vier modderstromen van de berg neer. De bewoners van Blitar eva cueren naar Kediri. Het is nog onbekend, of dit geschiedt voor een dreigend gevaar, dan wei uit angst. De verbindingen met Blitar werden gedeeltelijk verbroken. Van morgen elf uur drong de aswolk tot Soe rabaja door. Over eventuele slachtoffers is nog niets bekend. In Nederland is een meerderheid voor toelating Het Nederlands Instituut voor Publieke Opinie heeft onlangs aan een representa tieve groep uit de Nederlandse bevolking de volgende vraag gesteld: „Het Atlantisch Pact is een overeen- komst van de West-Europese staten met Amerika en Canada om in geval van een aanval gezamenlijk militair op te treden. Bent_ u ervoor of ertegen, dat ook Joego slavië, Spanje en West-Duitsland worden uitgenodigd hieraan deel te nemen? De antwoorden op deze vraag luidden: Joegoslavië 41 procent voor toelaten; tegen 17 procent; geen antwoord 42 pro cent. Spanje 39 procent voor toelaten; te gen 20 procent; geen antwoord 41 procent. West-Duitsland 49 procent voor toelaten; tegen 14 procent; geen antwoord 37 pi-o- cent. Er zijn dus aanzienlijk meer Nederlan der vóór toelating van Joegoslavië, Spanje en West-Duitsland tot het Atlantisch Pact dan ertegen. De Communisten zijn in grote meerder heid tegen de toelating van West-Duits land, Spanje en Joegoslavië tot het Atlan tisch Pact. Bij de overige politieke pai-tijen vond men voor elk van de drie landen meer voorstanders voor toelating dan tegen standers. De enige uitzondering vormt de Partij van de Arbeid, die meer tegenstan ders dan voorstanders voor de toelating van Spanje telt. Bij de A.R. en de V.V.D. vond men de grootste aantallen voorstanders voor toe lating van elk der drie landen tot het Atlantisch Pact. Bij de K.Y.P. zijn veel voorstanders voor toelating van Spanje. Met ingang van 1 September zullen in aansluiting op de recente prijsverhoging voor steenkolen de prijzen voor bruin koolbriketten worden verhoogd met 0.70 per eenheid van 100 kg. Deze prijsver-hoging houdt verband met een sterke prijsstijging van de Duitse im port. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Adriana Cornelia Theodora, d. van A. Jansen en D. Oudshoorn; Wilhelmus Antonius Nicolaas Gerardus, z. van J. T. Wcl- sink en A. J. C. Hekker; Alida Maria, d. van W. B. Warmerdam en A. A. van der Veek; Antoinette Ida Cornelia, d. van P. Engel en A. I. C. Verkuijl; Ernst Wout Iman, z. van J. C. Imanse en C. van der Lubbe; Francis- cus Josephus Maria, z. van J. van der Aar en C, M, van der Zande; Gerardus Maria, z. van T. H. van Haastrecht en M. Jansen; Sophia Catharina Paula, d. van J. Berkhout en S. C. van Deursen; Willem, z. van J. Aan- geenbrug en C. Tibboel. ONDERTROUWD: T. M. P. Angevaare en J. G. Fransen. GETROUWD: L. Frederiks en A. J. Hoo- gervorst; W. A. G. Ellenbroek en C. A. Bak ker; A, Berkhout en N. E. W. C. Paling; A. de Keizer en A. S. Fijma. De Nederlands Hervormde Kerk aan de Ramplaan bestaat, zoals wij reeds meldden. 25 jaar. Ter gelegenheid van dit feit wordt vandaag en morgen een bazar gehouden in het gymnastieklokaal van het Montessori (Jac. P. Thijsse) Lyceum. De officiële opening geschiedde hedenmorgen door dr. Ch. dc Beus, predikant te Overveen. Hij voel de zich op historische bodem en memoreer de, dat men in tegenstelling met Bloemen- daai eerst heel laat was gekomen tot het stichten van een Nederlands Hervormde Kerk en een eigen wijk in Overveen.' Dank bracht spreker aan de heer K. Koopman, die gedurende de eerste tien jaren met ds. Van Dijk in Overveen had gewerkt. Met dank aan het bestuur van het Mon tessori Lyceum en het voorlezen van het ein de van de preek die ds. Van Dijk bij de inwijding van de kerk in Overveen hield, besloot dr. De Beus zijn toespraak, waar mede deze bazar officieel geopend was. Hierna verspreidden de bezoekers zich naar de diverse stands, waar hand werkjes, textiel, bloemen, levensmiddelen, aardewerk en gebruiksvoorwerpen werden verkocht. Men vermaaakte zich met een aantal attracties als rad van avontuur, schiettent, sjoelbak enzovoort. In het hoofdgebouw is een „theetent", waar men moe van het wandelen langs de stands onder het. genot van een kopje thee of koffie kan uitrusten en genieten van een prachtig vergezicht over het landgoed Elswout. Raadsvergadering De gemeenteraad van Zandvoort verga dert weer op Dinsdagavond 4 September. De agenda bevat slechts negen punten. LS PIETER WEVERS de verlaat hoofdweg en zijn fiets een zijstraat instuurt, slaat de gure noordoosten wind hem fel in het gezicht. Hij zet zich schrap, buigt het lichaam iets meer voorover. De bestrating laat hier wel het een en ander te wensen over, en als hij uitwijkt voor een oneffenheid klinkt een korte, harde claxon-waarschuwing. Rakelings schiet een auto hem voorbij. Pieter slikt een verwen sing in. Dan ziet hij de humor in het voor val; hier in Holland is hij weer de fietser, die d'e automobilist van alles de schuld geeft. Nog maar een paar maanden ge leden zat hij zelf achter 't stuur en dacht hij er anders over! Hij heeft niet ge weten, dat hij zich zo dikwijls zou ergeren op zijn dagelijkse tocht naar en van kantoor. Vroeger maakte hij die rit toch zonder morren, met plezier zelfs. Is hij dan toch zo veranderd? Sinds gisteren dringt deze vraag zich sterker bij hem op dan tevoren. Hij was thuisgekomen, had zijn fiets achterom ge reden en in het schuurtje van hun kleine benedenhuis gezet Toen hij de keuken bin nenging, hoorde hij op de gang een onbe kende vrouwenstem zeggen: „Nu, tot ziens, Henny, ik ga maar, je man kan zeker elk ogenblik thuiskomen? Is hij alweer hele maal gewend in Holland?" En Henny's wat te harde stem: „Pieter? O ja, volkomen. Het is alsof hij niet weg geweest is. Hij was altijd een makkelijke, meegaande man". Hij was blijven staan, tot de voordeur achter de bezoekster dicht viel. „Het is als of hij niet weggeweest is. Ja, dacht hij, voor jou misschien. Niét voor mij. Niemand scheen te begrijpen, dat zelfe een „makkelijke, meegaande man" zich niet zonder meer kon aanpassen aan het leven van vroeger. Het leven van de kan toorman. Omdat hij drie jaar in Indonesië was als reserve-officier. Waar hij over het wel en wee van zijn troep had moeten wa ken, snelle beslissingen had te nemen. Een leven met risico's, zeker, maar het Ipven van een man. Natuurlijk had hij naar huis verlangd, naar Henny, naar zijn dochtertje Anneke en naar zijn naamgenoot en stam houder, die nog een baby was, toen hij vertrok. Nu was hij zes weken thuis En het vièl na de eerste 'vreugde van het weerzien niet mee. Wat waren er veel dingen, die hem vroeger niet opgevallen waren Dat hun huisje zo klein was. Dat zijn vrouw in zo'n klein, eigen wereldje leefde en het ook helemaal niet nodig vond, zich eens een beetje „mooi" te maken. Dat het werk op kantoor hem nerveus maakte. Hij had de buren wel zien gluren, die eerste dag, toen hij, onwennig in burger kleren, naar kantoor ging. Of niet, of niet, öfHet doet hem goed, dit vechten tegen de harde wind. En opeens staat het helder in zijn geest: ik ga weer weg ,ik deug niet meer voor dit leven. Hij heeft eigenlijk al lang met deze gedachte gespeeld. Maar vanavond zal hij flink zijn en er met Henny over spreken. Als zij maar niet zo zelfverzekerd en kortzichtig was! Zij kan eenvoudig niet begrijpen, dat niet iedereen haar zienswijze waardeert. Die avond, als.de kinderen naar bed zijn, begint hij er meteen over „Henny, inder tijd schreef ik je uit Indonesië, of je het erg zou vinden, naar me toe te komen, om daar te blijven. Je zei toen: nee. Maar. nu ik weer bij je benals we nu eens samen weggingen, alles achterlieten.... neen, wacht nu even, niét naar Indonesië. Ik wil emigreren Henny, naar Nieuw Zee land of Canada, het is me te benauwd hier, te vol, je hebt te weinig armslag en we zijn immers nog jong, laten we een nieuw leven beginnen voor ons en onze kinderen, ik durf het aan, ik wil vechten, hard wer ken voor onze toekomst!" Hoe pleit hij, hoe sméekt hij bijna. Hoe overtuigend komen ze boven, zijn beste eigenschappen: eerlijk heid, ridderlijkheid, werklust, verantwoor delijkheidsgevoel.Maar een vrouw als Henny merkt dat niet „Je moet toch nog eens naar de dokter gaan, Pieter", zegt ze, „je bent veel ner veuzer dan vroeger". Pieter spx-ingt op. „Je gelooft niet. dat ik 't méén, Henny?" „Natuurlijk niet, malle jongen. En als je langer hier bent, zul je zelf immers ook niet meer willen. Weg van hier, uit ons huis, weg van mijn moeder, mijn fa milie.... je mooie betrekking opgeven voor een onzekere toekomst. Pieter, hoe verzin je het!" Pieter maakt een vermoeid gebaar. „Lieve deugd, Henny, maak er geen drama van, dan gaan we niet, als jij het niet wilt. Maar denk er tenminste eens over na, pro beer eens te begrijpen, wat heit voor mij is, na zo'n heel ander leven, weer werk te moeten doen, waar ik dat weet ik mis schien nü pas nooit iets voor gevoeld heb...." „Onzin, dat is allemaal een kwestie van tijd", meent zijn vrouw, „daar moet je weer aan wennen en daar zül je ook weer aan wennen". Het is meer nog de toon dan de woorden, die hem vertelt, hoe hopeloos het is, Pieter zegt stil: „Goed Henny, goed, we praten er niet meer ovex-". Een maand later is hij nog even opstandig. Hij komt op een middag thuis, zit in zijn stoel bij het raam. Als Henny uit de keuken komt om de tafel te dekken, zegt hij: „Je kent Anton Witters wel van kantoor?" „Ja zekei-, hoezo?" .Hij gaat emigreren naar Nieuw Zeeland. Hij heeft een vrouw en vier kinderen. Pieter spreekt langzaam en met nadi'uk. „Dan is hij een ezel", zegt Henny kalm. Zij kijkt met iets van medelijden naar Pieter en gaat de kamer weer uit. Pieter zit op zijn stoel, hoe lang? en staart naar de asgrauwe lucht boven de eentonige huizenrij aan de overkant. Dagen en dagen van mist en een grijze eindeloze lucht. Hij denkt aan het tropenland, aan de kusten, waarlangs hij voer, hij ziet zon, zon, zon Was ik er maar nooit geweest, denkt hij, had ik het maar niet gekend, dan zou ik er nu niet zo naar verlangen en niet zo on rustig zijn, dan was ik waarschijnlijk altijd de „makkelijke, meegaande man" gebleven. Want natuurlijk zal hij nooit weggaan zonder Henny en de kinderen. Hij zal mis schien over dertig jaar nog op deze zelfde stoel zitten als een gepensionneerd man, en Henny zal zeggen: „Weet je nog wel, dat je toen je uit Indonesië kwam, zulke gekke plannen had, om te emigreren?" En hij zal glimlachen en zeggen: „Ja, ja, als je jong bent Langzaam begint het donker te worden. De minuten glijden weg, zij lijken uren. Uit de kexiken klinkt Henny's stem: „Voe ten vegen, Pietertje!" Dan rent de kleine, blonde jongen de huiskamer in. „Vader, vader.... vertelt u me nog eens van die grote olifanten-in-de-olie en van dat huis op palen en van.... eh.... van...." Pieter tilt zijn zoontje op de knie Hij kijkt in de gretige ogen van het kind en begint te vertellen, van de kudde olifanten, die vlak bij het olieterrein de bossen in- draafdem, alsof ze dol geworden waren. grote bomen vernielden en alles plat trap ten met hun logge, zware poten. Van de slang, die hij gedood had, en van het kleine, lelijke hondje, dat Pluisje heette.... Ademloos luistert de jongen „Och va der", zegt hij dan. met een diepe zucht, „wanneer gaan we erheen, wanneer laat je het me zien?" Hij kijkt het kind aan, onderzoekend, en glimlacht verwonderd. Dan schraapt hij zijn keel. „Vader gaat daar nooit meer heen, maar Pietertje misschien wel, later. Als je een kerel geworden bent, moet je weggaan, Pieter, om verre landen te zien en er veel te leren...." Hij fluistert nu bijna. Het kind ziet naar hem op met grote, ernstige ogen en knikt zwijgend. Dan gaat de keukendeur open. Snel legt Pieter een vinger op de lippen. „Stil Pie tertje, hier praten we met niemand over, dit is een geheimpje tussen ons tweeën, tussen mannen". Dan is Henny binnen. „Wat zitten jullie in 't donker, wat doen jullie?" Klinkt er een tikje achterdocht in haar stem? Het licht gaat aan, de beide Pieters knipperen even met de ogen. De grote Pieter zegt: „Niets, ik vertelde Pieter een verhaaltjeHij heeft een licht ge voel van triomf, als hij zijn vróuw aan kijkt. (Nadruk verboden) De gemeenteraad van Zandvoort stelde in September van het vorig jaar een cre- diet van duizend gulden beschikbaar voor het maken van een schetsontwerp met vooi-lopige kostenraming voor de bouw van een nieuwe Ulo-school, die niet duur der mocht zijn dan 100.000. B. en W. droegen het maken van dit schets-ontwerp op aan architect B. J. J. M. Stevens te Haarlem, die thans met zijn plan gereed is gekomen. De ontwerper raamt de bouwkosten van zijn schepping op tachtigduizend gulden. De raadscommissies voor Publieke Wer ken, Financiën en Onderwijs hebben zich met dit plan reeds accoord verklaard. B. en W. vragen thans de raad dit pro ject goed te keuren. Op 26 Juni stelde de Zandvoortse ge meenteraad een ..sehadevergoedingsveror dening Zandvoort" vast, die de belangen van eigenaren tegen schade als gevolg van de vaststelling van stedebouwkundige maatregelen regelde. B. en W. stellen thans voor deze verordening óók van toepassing te verklaren op het uitbreidingsplan, zoals dit reeds werd vastgesteld of eventueel nog zal worden gewijzigd. Vragen over woonruimteverdeling Het raadslid J. Blom (CPN) heeft zich opnieuw met vragen over huisvestings kwesties tot het college van B. en W. van Zandvoort gewend. Deze keer gaat het over een vorderingsprocedure die betrek king heeft op het perceel Bentveldseweg 7. Het heeft inzonderheid zijn bevreemding gewekt, dat het daarin inwonende gezin elders in Zandvooi-t huizen werden aange boden die te groot waren voor dat gezin. De heer Blom meent dat op die manier niet langer gesproken kan worden over een billijke verdeling van de woonruimte. B. en W. van Zandvoort vragen de raad een crediet van 7100.beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van verbete ringen in de Wim Gertenbachschool: nieuwe schoorstenen en het geheel vernieuwen van de electrische installatie. Het college heeft zich afgevraagd of het wegens de plannen voor de bouw van een nieuwe U.L.O.-school verantwoord was, tot deze vex'beteringen in de oude school over te gaan, doch het kwam tot de conclusie, dat dit indei-daad wel het geval is, omdat de school in elk geval deze winter nog ge bruikt moet worden, terwijl het de vraag is of de nieuwe school bij de huidige be perking van de scholenbouw het volgend jaar gereed zal kunnen komen. Omdat an dere Zandvoortse scholen met veel plaats gebrek hebben te kampen en verwacht mag worden, dat het gebrek aan schoolruimte in de naaste toekomst nog zal toenemen, staat het bovendien vast, dat na de in gebruik neming van de nieuwe Ulo-school het oude gebouw nog een aantal jax-en dienst zal moeten doen. Onderlinge Tuinliedenvereniging Woensdagavond hield de Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Om streken" een Dahlia-avond in het Volks koffiehuis aan de Heemsteedse Dreef,- waarvoor vrij grote belangstelling bleek te bestaan. In verband met het feit dat de jaarlijkse tentoonstelling slechts weinig publiek trekt meende het bestuur ditmaal te moe ten adviseren geen tentoonstelling in 1951 te houden. Wel werd besloten, op Woens dag 19 September een tentoonstelling te houden van door de leden vervaardigd bindwerk. In samenwerking met Haarlem, Am sterdam en Aalsmeer zal het volgend voor jaar weer een huisbroeitentoonstelling worden georganiseerd. De betreffende bol len zullen op een volgende vergadering ter beschikking van de deelnemers wor den gesteld tegen de vastgestelde prijs. Daarna hield de heer C. Geerlings, dahlia-kweker te Heemstede een causerie over deze fleurige en veelsoortige bloemen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Albert Gerrit Jacobus, z. van G. J. van Dijk en S. de Wid; Agnes Theresia Margretha, d. van H. M. de Zwart en A. A. Bijster; Peter Rinze, z. van L. Chr. G. F. On- vlee en M. J. Kuneman. ONDERTROUWD: C. Beijersbergen en L. A. Slegtenhorst; V. Draijer en J. Schafer; J. L. Mensonides en D. A. L. Scheepens; Th. de Groot en J. E. de Zwart. GETROUWD: W. J. M. Douwes en J. S. M. Stall; M. B. van der Ham en D. van Olst; G. H. Out en M. J. H. Luiten; Ph. Weyers en C. M. Schoen; C. H. Holst en W. L. Maarschalk. OVERLEDEN: H. M. Beek, 80 j.; Th. de Muynck, 71 j.: M. J. Veenings, 63 j.; weduwe A. M. P. Wolhoff—Holst, 83 j. BINNENLAND De Koninklijke Familie was vandaag in paleis Het Loo verenigd om in intieme kring de verjaardag van Prinses Wilhelmina te vieren. Zeventien Deense ingenieurs zullen de volgende week een studiereis door Nederland maken. Zij zullen het Waterbouwkundig Laboratorium in Delft, het bouwcentrum, de Maastunnel en de havens in Rotterdam, de Noord-Oostpolder, de werkzaamheden aan de Oosterpolder, de Amsterdamse havens, de sluizen van IJmuiden, de Hoogovens, de Wie- ringermeer en de Afsluitdijk bezoeken. Van 26 toi en met 29 September zal de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd in Den Haag een bijeenkomst houden, waar het pro bleem der concentratiekampen besproken zal worden. Eind September of begin October zal een commissie van onderzoek naar Spanje vertrekken. Het voorlopige gebouw voor de medi sche faculteit der R.K^universiteit. te Nijme gen is gereed. De officiële opening zal geschieden op de dies natalis der R.K. Uni versiteit op 17 October. Aan de achterkant van een huis in de Ruivenslraat te Rotterdam zijn 30 colorado kevers aangetroffen. In de ouderdom van 89 jaar is in Den Haag overlden prof. dr. ir. J. Kraus, die van 19051908 minister van Waterstaat is ge weest in het kabinet-De Meester. Op 1 September zal het veertig jaar geleden zijn. dat dr. C. P. Gunning, rector van het Amsterdams Lyceum, zijn loopbaan als docent begon. Op 12 petober hoopt dr. Gunning zijn 65ste verjaardag te vieren. Dr. Gunning heeft 35 jaar de leiding van de school gehad. Het „Selskip foar Fryske Tacl- en Skriftenkennissc" wil plaquettes beschikbaar stellen voor die auto-, motor- en bromfiets rijders die er prijs op stellen te laten zien, dat ze in Friesland wonen, nu binnen af zienbare tijd de provinciale kentekenen van de motorrijtuigen zullen zijn verdwenen. Bjj graafwerkzaamheden in de nabij heid van de Grote Kerk te Rotterdam zijn de laatste dagen ongeveer 45 skeletten ge vonden. Aangenomen wordt, dat deze af komstig zijn uit de 15de of 16de eeuw. Ook werl een dukaat gevonden met het jaartal 1615. Het ambt van persattaché aan de Oosten rijkse legatie in Den Haag wordt opgeheven. De heer Romano Nowicki, die als pers attaché aan deze legatie ongeveer 20 jaar in ons land verbleef, zal naar Wenen terug keren, waar hij werkzaam zal zijn aan de „Bundespressedienst". Bij een onderzoek op dc school in Heide, een dorpje dat tot de gemeente Venrdy behoort, bleken twintig van de ne gentig leerlingen lijdende aan tuberculose te zijn. Zij zijn vermoedelijk besmet in vee stallen met niet tbc-vrije koeien. Ook enige oudere personen bleken besmet te zijn. De bevolking van het gehele dorp zal nu worden doorgelicht. Dc bewoners van de Ambonezenkampen in Zeeland hebben besloten dr. J. P. Nikiju- luw te Rotterdam te blijven erkennen als vertegenwoordiger der republiek der Zuid- Molukken. - De gemeente Den Haag heeft 2400 vier kante meter gemeentegrond aan de Verenigde Staten verkocht. Op deze grond, gelegen aan het Korte Voorhout, zal eerlang een nieuwe kanselarij van de ambassade der Verenigde Staten verrijzen. De grond is verkocht voor 200 gulden per vierkante meter. De FF.-tentoonstelling in Enschedé is reeds door meer dan 250.000 personen be zocht. De kwart millioenste was een inwoon ster van Kampen, die drie japonnen etx een wintermantel ten geschenke kreeg. De leden van de vereniging „Hacrlem" zijn uitgenodigd op Zaterdag 22 Sept-,ember een bezoek te brengen aan Edam. Onder lei ding van bestuursleden 'va'n dc" vereniging Oud Edam wordt gewandeld 'naar het "Stad huis, waar het gemeentebestuur het gezel schap zal ontvangen. Bezoeken WQrden ge bracht aan de Grote Kerk. aan de zetel van het Hoogheemraadschap der uitwaterende sluizen in Kennemerland en West-Friesland, het W. O. J. Nieuwenkamp-museum en het Edams museum. „Kan in Oost-Duitsland het Evangelie verkondigd worden?" is een vraag, die, zoals wij reeds meldden, a.s. Zondagmiddag in de Ned. Herv. Kerk te Overveen besproken zal worden. Dezelfde vraag beantwoordt dr. Lokies uit Berlijn Zondagavond in de Ned. Herv. Kerk op de Grote Markt te Haarlem. Ds. Bronsgeest zal zijn toespraak vertalen. HAARLEM" EN OMGEVING De heer L. J. Bilder uit Bloemendaal is benoemd tot leraar in de wiskunde aan het Chr. Lyceltm in de Mareelstraat te Amster dam-Zuid. Het „Bloemenvuurwerk", dat vanavond in Zandvoort zou worden afgestoken, is uit gesteld tot morgenavond. Donderdag omstreeks het middaguur reed op het Spaarne bij de Melkbrug een personenauto tegen een vrachtauto, waardoor beide wagens flinke schade opliepen. De oor zaak was, dat de bestuurder van de vracht wagen plotseling moest remmen voor een wielrijder, die ten gevolge van een andere aanrijding op het wegdek viel. De achter de vrachtauto rijdende bestuurder van de per sonenwagen kon niet tijdig meer stoppen, waardoor de voorzijde van zijn wagen zwaar werd beschadigd en de achterdeuren van de vrachtauto werden ingedrukt. Niemand kreeg letsel. In een rijwielzaak te Haarlem is Don derdagavond de 22-jarige Haarlemse mon teur B. K. aangehouden, die er van ver dacht wordt ten nadele van deze rijwielzaak, waar hij werkzaam was. nieuwe bromfiets onderdelen gestolen te hebben. Bij onder zoek in zijn woning trof de recherche een aantal van deze onderdelen aan. De scholen zijn weer begonnenmaar de vrije middagen eveneens. En de jongens van Haarlem blijven trouw aan hun sportief hengelspel, al is de vangst niet altijd wat je noemt". ADVERTENTIE BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Geert, d. van H. Winters en J. Schonewille; Godefridus Theodorus, z. van Th. A. van der Riet en M. Stolwijk; Rudolf Theodorus, z. van P. M. van Dijk en E. H. Trompert; Piet, z. van W. Spaargaren en Jansje van Oorde; Maria Francisca Johanna, d. van L. W. Thuis en K. F. Lamers; Anna Maria Pia Josepha, d. van Th. L. Wubbe en M. G. Tli. Smolenaars; Oebele. z. van J. H. Eimers en B. Holder; Christoffel. z. van D. Haklcenbrak en M. C. Mollers; Dina, d. van C. Esveld en G. Kas ter; Christina Alida Ma ria, d. van J. Peeters en G. Sturkenboom. ONDERTROUWD: Marinus Gerrit Jansen en Maria Elizabeth van HaeringenJan Al- fons Willebrordus Stolwijk en Wilhelmina Theresia Francisca Hoogervorst; Gerrit Joore en Neeltje Buis; Jacobus Hendrikus van Beelen en Jacoba Johanna Jansen. GETROUWD: Jo Bosch en Annie Hart- koorn; Evert Herman van Hummel en An- tonia Wilhelmina Frederika van den Hamer; Chrisfianus Joannes Antonius Heemskerk en Hendrika Visser: Dirk Frederik Knibbe en Dirkje Kamper; Kornelis Silkma en Alledina Jantina Henderika Bazuin; Teunis Oskam en Sijgje Johanna Goemaat. OVERLEDEN: Grietje Kniep, 83 j., wed. van J. Mantel; David Bernard Schoemakers, 51 j., echtgenoot van J. C. Knibbe.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 9