„West-Duitsland kan geen kanonnen en tanks maken voor het Westen" Vier nieuwe schendingen van gebied rond Kaesong gemeld OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kanaalfeest Minister Erhard omschrijft maximale Duitse bijdrage Veranderingen in het wetsontwerp toezicht op het cred iet wezen Weerbericht Canada koopt boter RUHRGEBIED GEEN WAPENSMIDSE MEER Levensstandaard gestegen Amerikaanse Senaat bleek het zuinigst „Daily Herald" lichtte de regering in De Kloet spuwt lava Officiële corruptie in V.S. scherp in het licht gesteld Het woord is aan Arrestaties in de Franse vergiftigingszaak Vice-admiraal Joy laat onderzoek instellen Bus in ravijn Uitstel van ratificatie Schuman-overeenkomt Minister Lieftinck komt aan enkele bezwaren tegemoet Steun de democratie Arrestaties in Indonesië ge JAARGANG No 46 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 210 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET NOORDZEEKANAAL JUBILEERT en daarmee IJmuiden, dat zijn ontstaan en snelle groei, met groot visserijbedrijf en groot-industrie en al, aan dit indrukwek kende waterbouwwerk met zijn machtige sluizen te danken heeft. Voor Amsterdams haven heeft de aanleg van het kanaal de doorbraak naar het Westen, de snelle ver binding met de Noordzee, de vaarweg ook voor de grootste schepen betekend. Voor Zuid-Kennemerland, de gehele streek met Haarlem incluis toen een klein, domme lend provinciestadje heeft het een nieu we tijd vol bruisende activiteit ingeluid. De negentiende eeuw had al grote veran deringen voor Haarlem gebracht. Eerst, in 1839, de aanleg van de eerste spoorweg in Nederland, die het met de hoofdstad ver bond en die drie jaar later naar Den Haag en Rotterdam werd doorgetrokken. Toen, in 1852. de voltooiing van de drooglegging van het Haarlemmermeer, die twaalf jaar tijds had gekost. Veertien jaar later kwam de opening van het Noordzeekanaal het drie tal beslissend voltooien en het moet voor degenen in deze streek, die de betekenis van dit alles doorzagen, wier verbeeldings kracht de komende ontwikkeling bevatten kon, wel geweest zijn alsof hun toegeroe pen werd: een nieuwe era breekt aan. Uw rustige Kennemerland, met zijn bossen en zijn statige buitenplaatsen, met zijn stille kleine dorpjes Velsen, Santpoort, Bloemen- daal, Heemstede, wordt een groot bevol kingscentrum, een der centra van Holland se activiteit en ondernemingsgeest. Het is dus pas vijfenzeventig jaar ge leden dat het Noordzeekanaal geopend werd, dat Koning Willem III er aan boord van een raderboot poog u dat antieke geval voor te stellen doorvoer en de oevers bij de dorpen vol juichende, wui vende mensen waren. Die raderboot schutte in de nieuwe sluis hoe lang is het al geleden dat men van die kleine oude sluis begon te spreken en begaf zich buiten gaats, hetgeen de romantische tekenaar van die.tijd temidden van vervaarlijke golven, waarin het vaartuig een berg schijnt te beklimmen, weergaf. Pas vijfenzeventig jaar geleden! Wij kunnen ons geen Kenne merland zonder Noordzeekanaal voorstel len. Dat wil zeggen: behoudens de uitzon deringen onder ons. Telt alleen Haarlem niet bijna honderd inwoners, die boven de negentig zijn? Er moeten nog steeds men sen zijn die als kinderen die plechtige opening van het Kanaal bijgewoond heb ben. Misschien zijn er ook nog die hebben aangezeten aan de indrukwekkende feest maaltijd, die Amsterdam de Koning aan bood en waaraan de grote koopmanschap der hoofdstad verenigd was. Indrukwek kend ook door het menu, dat bewaard is gebleven en dat de eetlust der toenmalige Nederlanders op verbazingwekkende wijze illustreert. Geen man van deze tijd zou een dergelijk aantal gangen en wat voor gangen waren erbij! meer aandurven; hij zou minstens de helft laten passeren. De historicus verzekert, dat reeds in den jare 1634 de waterbouwkundige Jan Dou een plan tot doorgraving van het duin ont wierp. Maar het leidde, 190 jaar later het was een tijdje „in studie genomen", zou men tegenwoordig zeggen slechts tot een andere, niet duurzame oplossing: in 1824 werd het Groot-Noordhollands Kanaal voor de scheepvaart op Amsterdam ge opend. Toch was het ook Nederlands toen malige vorst, Koning Willem I, die ,,de potloodstreep door de duinen bij Velsen trok", waaraan een halve eeuw later met emotie herinnerd zou worden. Want die kras op de kaart gaf een toekomst aan die verwezenlijkt zou worden; de Koning zakenman, die grote lijnen wist te trekken, had het ook ditmaal gedaan. In 1848 be schreef mr. S. Vissering, zijn fantaisie de vrije loop latend, een „Uitstapje naar IJ muiden". Behalve het verbindingsteken, dat vervallen zou, was zijn profetie juist, al voorzag hij de bijna vijftigduizend inwo ners van nu .evenmin als de omvang van de machtige industrie, die nabij de haven mond verrijzen zou. In 1865 werd de eerste spade voor de doorgraving der duinen in de Breesaap gestoken; gelijktijdig begon de inpoldering van de Wijkermeer en het IJ. En in datzelfde jaar werd de spoorlijn HaarlemBeverwijk feestelijk geopend. Tien jaar later was het zover dat kleine scheepjes het uitgebaggerde kanaal konden bevaren. Op 13 Juni 1876 voeren drie vis sersvaartuigen van Amsterdam naar zee en op 1 November van dat jaar geschiedde het plechtige feit: de „Stad Breda" verliet de pieren als eerste zeegaande schip. Dit zijn enkele data uit de historie van het Kanaal. Vandaag begint de feestweek in IJmuiden; men heeft de viering wat vroeger dan 1 November gesteld om er beter weer voor te hebben. Moge dat be waarheid worden. IJmuiden en daarmee de gemeente Velsen, waartoe het behoort, heeft zich in die driekwart eeuw ontwik keld in een stijl die met het woord stoer misschien wel het best wordt aangeduid. Harde, stoere energie heeft grote moeilijk heden en een groeitempo, zoals wellicht al leen de stad Eindhoven mede ervaren heeft, de baas kunnen blijven. Die grimmige te genstander, de zee, heeft er een karakter aan verleend zoals alleen kustbewoners dat kennen en dat dus ook Eindhoven niet be zit. Er is fel geconcurreerd; dat gebeurt nog. Er zijn tijden van crisis geweest en in de bezettingsjaren hebben de Duitsers IJmuiden bijzonder getroffen: een kwart van zijn huizen werd gesloopt en de be volking tot evacuatie op grote schaal ge dwongen. Ook die ramp is nu weer bijna geheel overwonnen. Een gemakkelijk oord met gemakkelijke mensen is het niet, maar levend en krachtig des te meer. Het is ge wend aan volhouden en doorzetten: een moedige, sterke stad. Wij wensen het ge luk met zijn jubileum. R. P. OTTAWA (Reuter). De Canadese raad voor landbouwproducten heeft medege deeld, dat Canada de onderhandelingen heeft voltooid over de invoer van 10.000.000 lbs. boter. De raad maakte niet bekend, welke prijs betaald zal worden, doch wel, dat van de 10 millioen lbs. die zullen worden gekocht slechts 3 millioen zullen worden geleverd door Nieuw-Zeeland. De rest zal uit Europa komen: 3 millioen uit Denemarken, 3 mil lioen uit Zweden en 1 millioen uit Neder land. BONN, 31 Augustus (Reuter) In een interview met een correspondent van Reuter heeft de West-Duitse minister van Economische Zaken, prof. Ludwig Erhard, Vrijdag verklaard: „Er kan geen sprake van zijn, dat West-Duitsland kanonnen en tanks maakt voor de Westelijke defensie. West-Duitsland is bereid zijn plicht te doen tot het uiterste en zijn econo mische bijdrage te leveren voor de verdediging van het Westen", zo zeide hij, „maar zelfs wanneer het om politieke redenen voor West-Duitsland gewenst zou zijn om weer wapens in het Ruhrgebied te produceren, dan zou het toch gedurende vele jaren onmogelijk zijn. Alle werktuigmachines en uitrusting voor wapenfabricage zijn door de geallieerden volgens het demontageprogramma weggehaald en Duitsland heeft niet de nodige capa citeit voor de productie van de speciale staalsoorten, die voor de vervaar diging van de onderdelen nodig zijn". „De verantwoordelijkheid van Duits land", aldus de minister, „ligt in de voor ziening van d.e geallieerden met grond stoffen, afgewerkte en half-afgewerkte producten van niet-militaire aard. Verder zou het ook zijn eigen troepen, wanneer men het die zou toestaan, van laarzen, uni formen en andere uitrustingsstukken moe ten voorzien. Behalve dat is er ook de financiële bij drage in de vorm van bezettingskosten, die in dit jaar 7,5 milliard mark bedragen en de sociale lasten, die ten doel hebben de sociale vrede binnen Duitsland te hand haven, voor pensioenen en hulp aan vluch telingen, waarmede een bedrag van 5.15 milliard mark gemoeid is". Prof. Erhard zeide, dat, ofschoon Duits land bereid is redelijke hoeveelheden grondstoffen uit te voeren, men niet uit het oog moet verliezen, dat Duitsland zelf1 zeer sterk afhankelijk is van kolen en staal, de enige grondstoffen, die men in grote hoeveelheid in Duitsland aantreft. Meer dan 45 procent van de Duitse export be staat uit producten, die staal als basis heb ben, zo zeide hij en hij voegde er aan toe, dat Duitsland om te leven moet exporte ren. Het voert reeds grote hoeveelheden goederen uit naar de Verenigde Staten en Engeland, die rechtstreeks of indirect bij dragen tot het herbewapeningsprogramma. Aangezien de Amerikaanse aankopen door particuliere firma's geschieden en Duits land verlaten in de vorm van normale ex port, is het moeilijk te zeggen, hoeveel de Amerikanen kopen voor hun herbewape ningsprogramma. „Wij hopen, dat het zo veel mogelijk zal zijn", aldus de minister. „Duitsland heeft nog 600 tot 800 millioen dollars per jaar aan export naar de Ver enigde Staten meer nodig, alvorens het zijn rekening in evenwicht kan brengen zonder dollarhulp." Prof. Erhard zeide te hebben vernomen, dat het Britse bureau, dat kort geleden dooi de Britse Board of Trade te Keulen is ge vestigd, defensieaankopen zou doen tot een bedrag van meer dan 50 millioen pond ster ling per jaar. „Duitsland is bereid, om aan de geallieerden alles wat deze voor hun strijdkrachten nodig hebben en dat Duits land zou kunnen maken, te verkopen, van staal tot optische instrumenten toe", zo verklaarde de minister. Prof. Erhard zeide, dat Duitsland het gebruik van grondstoffen op vele gebieden reeds heeft beperkt, in het bijzonden voor de met openbare steun geschiedende hui zenbouw. De minister is niet voornemens zogenaamde „utility"-programma's in te voeren. De poging, om twee jaar geleden een dergelijk programma in te voeren, is een mislukking geworden. De Duitse arbei ders weigerden eenvoudig om „utility"- schoeisel en kleding te kopen, ondanks het feit, dat ze goedkoop waren en goed-gefa- briceerd, wegens het kenmerk, dat een product „vervaardigd voor de massa" draagt. Professor Erhard zeide, dat zijn stelsel van vrije onderneming, officieel „sociale markt-economie" genaamd, naar gebleken is, beter in staat is geweest, om de infla- tionistische stijgingen van de na-Koreaanse periode te weerstaan, dan de economie van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Sta ten. Hij wees op een grafische voorstelling in zijn bureau met vergelijkende cijfers dei- kosten van levensonderhoud in de vier lan den die de stijgingen sedert Maart 1950 aangaf. In Frankrijk zijn de kosten van levensonderhoud met 24 procent en de lo nen met 19 procent gestegen, in de Ver enigde Staten zijn beide met 10 procent gestegen, in Engeland zijn beide met on geveer 8 procent omhoog gegaan en in Duitsland zijn de lonen 20 procent hoger geworden, terwijl de stijging der kosten van levensonderhoud slechts 7 procent be droeg. „Duitsland heeft dus een netto voor uitgang te zien gegeven. In die periode is de levensstandaard met ruim 12 procent gestegen". Wetsontwerp tot hulp aan het buitenland aangenomen WASHINGTON, (Reuter). De Ameri kaanse Senaat heeft met 61 tegen 5 stem men het wetsontwerp tot militaire hulp en economische hulp aan het buitenland aan genomen, echter met een wijziging. Thans wordt 7.286.250.000 dollar beschikbaar ge steld, dat is 1.213.750.000 dollar minder dan Truman had verzocht. De Senaatscom missie voor de buitenlandse betrekkingen en die voor de strijdkrachten hadden een som aanbevolen van 7.535.750.000 dollar. Het Huis van Afgevaardigden nam het wetsontwerp twee weken geleden aan op een bedrag van 7.498.750.000 dollar. Het ontwerp gaat thans naar een ge combineerde zitting van Huis en Senaat. Maclean en Burgess Het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bevestigd dat het van het Labourblad „Daily Herald" gegevens heeft ontvangen over de vermiste Britse diplo maten Maclean en Burgess, maar dat deze geen van alle bevestigd konden worden. Nadat de „Daily Herald" een opzienba rend bericht over deze affaire had gepu bliceerd dat later door het ministerie werd tegengesproken meldde het blad dat het de sporen van de mannén per schip, trein en vliegtuig had gevolgd en de gegevens daarover ter beschikking had gesteld van het ministerie van Buitenland se Zaken. Een woordvoerder van het ministerie zei de: „De ontvangen verklaring stemt over een met bepaalde theorieën en informa ties, die eerder waren verkregen, maar die geen van alle bevestigd konden worden" DJAKARTA (Aneta). Tot in Ban doeng merkt men de gevolgen van de uit barsting van de vulkaan de Kloet in de residentie Malang. De correspondent van Aneta te Bandoeng meldde hedenochtend, dat de gehele stad bedekt is met een grijze aslaag. De afdeling vulcanologisch onder zoek van de mijnbouwdienst onderzoekt de monsters van deze aslaag. Inmiddels wordt uit Oost-Java gemeld, dat van de berg zich een modderstroom in 4 richtingen beweegt. De bevolking van Blitar zoekt een goed heenkomen buiten de stad. Deze evacuatie zou echter niet georganiseerd zijn en het is nog niet mede te delen of de vlucht noodzakelijk is in verband met dreigend gevaar, of dat het een gevolg is van paniek. De treinverbinding tussen Blitar en Ke- pandjen, ten zuiden van Malang, is ver broken. Ook in Malang was het tengevolge van een aswolk Vrijdag donker. In Soerabaja namen verschillende winkeliers voorzorgs maatregelen tegen de ook daar verwachte asregen. De laatste uitbarsting van de vulkaan geschiedde in 1919 en heeft toen ruim 5000 '•■slachtoffers geëist. De mijnbouwdienst heeft nadien het kratermeer grotendeels drooggelegd. Het is nog niet bekend of de uitbarsting ditmaal slachtoffers heeft ge- eist. Rapport Senaatscommissie: WASHINGTON. (Reuter). Vrijdag heeft de Amerikaanse Senaatscommissie voor onderzoek naar de georganiseerde misdaad haar laatste verslag uitgebracht. In dit verslag zegt zij dat misdadigers in kleine zowel als in grote steden bescherming ver werven door plaatselijke autoriteiten om te kopen. De commissie dringt er bij het Con gres op aan een door particulieren bekos tigde nationale coördinatieraad tegen de misdaad in het leven te roepen om het zoeklicht van de openbare waakzaamheid op misdaad en corruptie gericht te houden. In het verslag wordt de stad Washing ton als een mogelijk knooppunt van on wettige gokkerij op grote schaal be schouwd. De onderwereld wordt verant woordelijk gesteld voor een „ontstellend" toenemen van verslaafdheid aan verdoven de middelen onder de jeugd. Het verslag samengesteld onder lei ding van de democratische senator O'Con nor, bijgestaan door de vroegere voorzit ter van de commissie, de democratische senator Kefauver zegt, dat het Ameri kaanse volk eist, dat politie en openbare aanklagers grotere waakzaamheid aan de dag leggen bij het opsporen en veroorde len van misdadigers, die tieren onder de beschermende parapluie van officiële cor ruptie. Over de „gevangen gemeenschappen" steden, die in handen zijn van misdadi gers en corrupte ambtenaren zegt de commissie: „In een gevangen gemeenschap verdv/ijnt de democratie, omdat de gewo ne burger niets over zijn bestuur heeft te zeggen. Men kan niet verwachten dat de eerlijke burger in staat is mede te dingen, waar voormalige dranksmokkelaars, gang sters en straatschenders het politieke be heer hebben overgenomen". Hebbel: De grootste zegen die een man ten deel kan vallen is, zo lang moge lijk een kind te blijven. POITIERS, (Reuter) Naar een onderzoek naar de herkomst van het brood, dat oor zaak was van de dood van vier personen in het Franse dorpje Pont Saint Esprit, heeft de politie Vrijdag de 40-jarige molenaar Maillet uit het dorp Saint-Martin-Larivière gearresteerd. Hij zou clandestien ongekeurd graan hebben gekocht en verwerkt. Voorts heeft de politie een bakker en drie boeren voor verder verhoor vastge houden. Allen hebben bekend Maillet van clandestien graan te hebben voorzien. In totaal zijn ruim twintig personen na het eten van brood bijna waanzinnig ge worden. Velen van hen moesten in zieken huizen in dwangbuizen gestoken worden of worden vastgebonden. Donderdag zijn de twee laatste gevallen van waanzin ge meld, doch Vrijdag waren er geen nieuwe gevallen Bij het onderzoek werd de politie geleid door het publieke geheim dat sommige Franse boeren, om de belasting op tarwe te ontduiken, graan direct aan molenaars ver kopen. Bij dergelijke onwettige handel is het graan niet aan een onderzoek naar zui verheid en kwaliteit onderworpen. Deskundigen van het regeringslabora torium te Marseille hebben monsters van brood en meel uit Pont Saint Esprit onder zocht en hierin sporen gevonden van moederkoren, een giftige tarwe-woeker- plant. In de Nationale Vergadering heeft de volksrepublikein Abel Barrot een motie ingediend, die voorstelt de voedselkeuring in Frankrijk te verscherpen. Radio-Peking meldt gevechten in de neutrale zone TOKIO, 31 Augustus (Reuter). Vrij dag heeft radio-Peking vier nieuwe geallieerde schendingen van het gebied van Kaesong gemeld. De radio beweer de dat Zuid-Koreaanse soldaten tot op vijf kilometer van Kaesong zijn opge rukt voor zij door „politietroepen" werden aangehouden. Volgens die be richten zijn de gevechten nog aan de gang. Verder zouden drie Chinese soldaten Donderdag in de neutrale zóne van Kae song zijn aangevallen. Twee hunner kwa- Onder grote belangstelling is Vrijdag het militaire vliegveld Soesterberg ge opend als vliegbasis van de Nederlandse Luchtmacht, in het plan tot verdediging van het Nederlandse luchtruim. In vier jaren zal aan dit plan meer dan een milliard ten koste worden gelegd. Als commandant van de vliegbdsis zal op treden luitenant-kolonel A. P. M. van Rooij, en het hoogste gezag zal berusten bij kolonel J. van der Werff. De foto toont het moment waarop de Neder landse driekleur en de luchtmachtvlag gehesen worden. men om het leven. De aangevallenen be hoorden tot een Chinese militaire pa trouille. De aanvallers waren volgens het radiostation Zuid-Koreanen. De derde Chi nese soldaat werd gewond, doch wist te ontkomen. Blijkens een door het A.N.P. opgevangen radiografisch bericht van radio-Peking zou een Amerikaans vliegtuig de neutrale zóne van Kaesong geschonden hebben en twee bommen uitgeworpen, die op vijf- tot zes honderd meter van de verblijfplaats van generaal Nam II te Pingkotong vielen. Het communistische radiostation meldt verder dat de Noordelijken de verbondenen hebben verzocht waarnemers te zenden om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Een woordvoerder van het hoofdkwartier van generaal Ridgway noemde deze be sehuldiging „dezelfde ouwe kost", doch voegde er aan toe, dat een onderzoek zal worden ingesteld. Vice-admiraal Joy heeft na de ontvangst van de nieuwe beschuldiging twee verbin dingsofficieren der UNO, kolonel Kinney en kolonel Murray, naar het dorp Pan Moen Dj on in de neutrale zone ontboden. Zij zijn daarheen vertrokken met verslag gevers en fotografen. Vier doden, talrijke gewonden Vier Duitse toeristen kwamen om het leven en 31 anderen werden ernstig ge wond toen Vrijdag een touringcar op de Grossglockner nabij Ferleiten, 48 km. ten Zuid-Westen van Salsburg, in een- ravijn stortte. De bus kantelde op de bergpas en stortte tien meter omlaag. Het ongeluk was het gevolg van het weigeren der rem men. Slechts twee van de 36 passagiers van de bus behoefden niet in een zieken huis te worden opgenomen. (United Press) BONN, (D.P.A.) De regeringen dei- zes aan het plan-Schuman deelnemende landen zullen binnenkort een nieuwe ter mijn vaststellen, teneinde voor de parle menten der betreffende landen een uitstel der ratificatie van de overeenkomst moge lijk te maken, aangezien gebleken is, dat de aanvankelijk op 17 October vastgestelde termijn niet gehandhaafd kan worden. De conferentie van de ministers van buiten landse zaken der landen van het plan- Schuman zal zich op de eerstvolgende (te 's-Gravenhage begin September) te houden bijeenkomst met de bijzonderheden van de aanvullende bepalingen der overeenkomst bezighouden. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer in zake het wetsontwerp Toezicht Crediet- wezen. In dit stuk motiveert de minister van Financiën, waarom bij de voorbereiding van het wetsontwerp met de organisaties op het gebied van het credietwezen geen overleg is gepleegd. Aangezien het ontwerp een algemene strekking heeft en het zowel voor credietnemers als credietgevers van betekenis is, achtte de minister het juist, adviezen van de Bankraad en van de So ciaal-Economische Raad in te winnen, in welke organisaties naast bankiers ook ver tegenwoordigers van andere bedrijfstak ken, alsook van de vakbewegingen en des kundigen op economisch gebied zitting hebben. Aan de wens dat alsnog met de verte genwoordigers van de bankorganisaties overleg zou worden gevoerd is de minister van Financiën tegemoet gekomen door be sprekingen met vertegenwoordigers van de Nederlandse Bankiersvereniging en van de beide Centrale Landbouwcredietbanken, aan welke besprekingen uiteraard ook de Nederlandsche Bank heeft deelgenomen. Als resultaat van dit overleg is thans de bepaling opgenomen, dat de Nederlandsche Bank slechts algeirhene voorschriften kan geven na daarover met de representatieve ff SAN FRANCISCO (Reuter). Rechter William O'Douglas van het Amerikaan se Hooggerechtshof, die juist is terug gekeerd van een rondreis door Zuid- Oost-Azië, heeft in een vraaggesprek te San Francisco verklaard, dat de Ver enigde Staten communistisch China moeten erkennnen en gebruik moeten maken van de toenemende wrijving" tussen dit land en de Sovjet-Unie. De erkenning van China zou een „werke lijke politieke overwinning voor de vrije wereld" zijn, aldus O'Douglas, die ver klaarde, dat een „politieke regeling" met dit land de balans in Azië naar de Wes telijke wereld zou doen doorslaan. De Amerikaanse hulp aan Aziatische lan den betekende naar zijn mening te dik wijls „een inpompen van geld, waarvan slechts 200 personen rijk worden, terwijl de rest van het land achterlijk blijft". De Verenigde Staten moeten daarente gen in ieder land de democratische kern, die anti-communistisch en gekant tegen feodale verhoudingen is, steunen", aldus rechter O'Douglas. DJAKARTA, (Radio Indonesia). Op verscheidene plaatsen in Indonesië zijn weer arrestaties verricht op grond van de door de procureur-generaal van Indonesië uitgevaardigde instructies voor handhaving van rust en orde. Er is een aantal bestuurs ambtenaren en leden van de voorlichtings dienst aangehouden. Onder de gearresteer den zijn de regenten van Cheribon en In- dramajoe. In de residentie Preanger zijn tachtig mensen in arrest gesteld. In de hoofdstad van Atjeh, Kota Radja, is een razzia gehou den. De autoriteiten was gebleken, dat veel inwoners van Kota Radja nog vuurwapens en springstoffen verborgen hielden. In Djakarta zijn drie ambtenaren in hechtenis genomen. Zij wórden verdacht van medeplichtigheid aan een rampokpartij. Bovendien is een inspecteur van politie ge arresteerd. organisaties op het gebied van het crediet wezen overleg te hebben gepleegd. Voorts mogen de algemene voorschriften, behalve wat de controle op de liquiditeit en solvabi liteit betreft, niet verder gaan dan nodig is om de waarde van de Nederlandse geld- eenheid te reguleren. Verder zijn de concrete bevoegdheden hier en daar wat ingeperkt. De credietin- stellingen kunnen niet genoodzaakt worden voor een bepaald percentage van hun toe vertrouwde gelden schatkistpapier aan te houden. Tenslotte is bepaald, dat de bevoegdheid tot het uitoefenen van een qualitatieve credietcontróle slechts zal gelden tot 1 Januari 1955. Behalve deze wijzigingen zijn ook nog andere veranderingen in het wetsontwerp aangebracht. Zo is thans vastgelegd, dat het minimum bedrag aan eigen middelen dat voor in schrijving als handelsbank is vereist aan een maximum van honderdduizend gulden wordt gebonden. Tevens is er een overgangsbepaling voor die handels banken die bij het in werking treden dei- wet niet het vereiste minimum aan eigen middelen behalen. Deze banken kunnen wel in het register worden ingeschreven, maar een zodanige inschrijving vervalt indien de eigen middelen niet binnen twee jaar het minimum bedrag hebben bereikt. Artikel 9 van het ontwerp is thans zo danig geredigeerd, dat het toezicht op de spaarbanken, de landbouwcredietbanken en de commissionnairs in effecten, voor zover dit toezicht strekt in het belang van de solvabiliteit en liquiditeit der credietin- stellingen, bij Koninklijk Besluit geheel of ten dele aan andere organen dan de Neder landsche Bank kan worden gedelegeerd. Voor zover het toezicht van de Nederland sche Bank echter strekt ter uitvoering van de algemene taak op monetair gebied, kan geen delegatie plaats vinden. Artikel 12 van het ontwerp, dat voorzag in de verplichting om het boekjaar van de credietinstelling samen te laten vallen met het kalenderjaar, is ingetrokken. Ten aanzien van het instellen van beroep is thans bepaald, dat de beslissing van de Kroon binnen drie maanden nadat het be roepschrift is ingesteld, moet worden ge nomen en dat de in beroep gekomen cre dietinstelling in de gelegenheid wordt ge steld het beroep voor de adviescommissie uit de Bankraad toe te lichten. In de Me morie van Antwoord is voorts toegezegd, dat bij de procedure voor de behandeling van het beroep zoveel mogelijk aansluiting zal worden gezocht bij de door de Raad van State gevolgde werkwijze. Op verscheidene andere punten tenslotte zijn nog wijzigingen aangebracht, die voor een deel in het Voorlopig Verslag waren voorgesteld. Nederlandse schilder wint Franse prijs. De Nederlandse schilder Geer van Velde heeft de prijs van de stad Menton gewonnen met zijn inzending naar de Biennale aldaar. WEER EEN REGENZÓNE Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater- dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met regen, voornamelijk in de eerste helft van de verwachtingsperiode. Matige tot krach- j tige wind, aanvankelijk uit Oostelijke richtingen, later tussen Zuid en West. Vrij koel. 2 September Zon op 5.51 uur, onder 19.28 uur. Maan op 6.49 uur, onder 19.37 uur. 3 September i Zon op 5.53 uur, onder 19.25 uur. Maan op 8.06 uur, onder 19.47 uur. Hoog en laag water in IJmuiden: Zondag 2 September Hoog water: 4.17 en 16-38 uur. Laag water: 0.03 en 12.21 uur. Maandag 3 September Hoog water: 4.47 en 17.08 uur. Laag water: 0.40 en 12.52 uur. faaaaaaaaaaiuaaiaaaaBaaaaiaaaaaiaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaai

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1