EDITH Niet Dior of Schiaparelli, doch naald en draad en eigen fantasie „UTOPIA" -Clowntje Rick Regen kon ringrijderij-pleizier in Spaarndam niet verstoren SLEUTEL WEG! Het geheim van de Parisienne BLOEMENCORSO Aalsmeer Huize „Melanie" wordt Maandag geopend Fietser maakte flinke smak Garuda-prijs 1950 toegekend Dansen van vroeger door Lizzy May Kleuterschool O verveen wordt beter gehuisvest Voor de kinderen KON1NGINNEDA G VIERING Bazar in „Elswout Vijfentwintig jaar fouilleuse Spek ging in vlammen op FEUILLETON door Wynca Loos ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 (Van een onzer redacteuren) KETTERIJ tegen de Par ij je mode, ketterij tegen een mythe, die even waar ah on waar is, zoals dat met alle mythen het geval is. De Parijse mode, de spreekwoor delijke ..haute couture", dat is: Dior, Fath, Schiaparelli, I-Ieym, Dessès. Zij zijn de waarheid van de mythe, zij z ij n er en zij geven, wat men dan zo noemt, de toon aan. Voor wie? Tja, wel zo'n beetje voor alle vrouwen in de hele beschaafde wereld. En daarmee is dan ook wel zo'n beetje de hele waarheid gezegd. De rest van de mythe der Parijse couture is onwaar, of op zijn best, gedeeltelijk ivaar. Het moge de afwezi gen, die niet langs de boulevards slenteren, tot troost strekken. En eerlijk gezegd het is een dagelijkse troost voor de deviezenarme aanwezigen, die dachten zich te zullen vergapen aan schoons in ongekende toonaarden. Die Dior, die Fath, die Dessès, die „ko ningen" over het befaamde koninkrijk der Franse mode wie kleden zij nu eigen lijk? De Parisienne zegt: „wat rijke Ame- rikaansen". Laten we aannemen: ook wat rijke Frangaises. Daarmee is het dan op. Voorts is hun betekenis, dat zij een nieuwe lijn, een nieuw silhouette in de wereld brengen. Op een of andere duistere manier zoiets als de slang het vogeltje aandoet biologeren zij met hun bedenksel de vrouwen op alle breedtegraden. Men den- ke aan de „new look" Op een of andere duistere manier verdienen zij hieraan ook schatten. En zij houden zodoende op vol komen gerechtvaardigde wijze het ware deel van de Franse mode-mythe in stand. Maar laten wij met onze voeten op de grond blijven: van de tienduizend vrou wen gaan er zeker negenduizendnegen- honderdnegenennegentig niet gekleed van Fath en Dior of hun gelijken of zelfs maar hun naastbij-minderen. Voor 999 per dui zend en waarschijnlijk nog wel meer is er de doodgewone winkel of de dood gewone coupeuse of naaister. Of het knip patroon en schaar en naald. Dat geldt evenzeer voor Parijs als voor Rotterdam, Groningen of Haarlem. En hoe staan de zaken dan in Parijs, in het Mekka der mode, in de residentie der Schiapex-elli's, Heyms en Faths? Aan allen, die denken: „oh, éénmaal in Parijs een nieuwe jurk, een nieuw mantel pakje, een nieuwe mantel uitzoeken", aan die allen dit woord van troost: het zou u bar en bar tegenvallen! Er was een tijd, dat men in Pariis de dingen zag, die men bij ons niet kende. Die tijd is nog niet zo lang geleden. Om uit eigen ervaring te spreken: nog in 1S35 of daaromtrent. Men kon toen winkelen en winkelen en zonder ophouden zeggen, dit is een stijl apart, dit is bijzonder, dit is Parijs. Nu zegt men dat, als men niet uit het achterland der provincie komt en nuchter weet te blijven, niet meer. Het verkeer heeft de wereld klein ge maakt, en onze eigen mode-industrie heeft onze mode groot gemaakt. Nemen wij eerst de warenhuizen, de zo beroemde Parijse warenhuizen. Men loopt er in en weer uit. Er hangen doodgewone jurkjes, doodge wone pakjes, doodgewone mantels. Er hangt veel, waarvoor onze warenhuizen ADVERTENTIE Een trois-pièces ensemble van effen wollen stof gecombineerd met geruite tweed. en modezaken zich schamen zouden ze ker voor de prijs' Want dat is dan ten minste een verschil: het is hier duur, men mag wel zeggen peperduur. Maar goed het zijn tenslotte maar de warenhuizen. Nu ja, de Parijse vrouw met een matig gpeldegeld mag dan wel voor een goed deel op de warenhuizen zijn aan gewezen en het mag dan waar zijn, dat de niet-rijke Nederlandse vroeger haar stukje Parijse chic toch maar vaak uit Louvre, Au Printemps of zelfs wel Sama- ritaine wegsleepte tenslotte zoekt men er de couture niet. Goed, naar de Champs Elysées! Het is er niet meer wat het was, zeggen we (en we bedoelen: het is bij ons beter dan het was), maar toch. Ja na tuurlijk, hier vindt men de zaken van for maat. Dat wil zgggen: dikwijls zaken in zakformaat, maar met een naam van we reldformaat. En nu zou het onzin zijn te beweren, dat men hier niet de mooiste ADVERTENTIE komt op 8 September, 3 uur in het Olympisch Stadion met stadionspel ƒ2.50, ƒ2.—, 1.—ƒ0.50 STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 YVy serveren diverse EXQUISE ROOMIJSCOMBINATIES die U doen watertanden dingen ziet. Héél' mooie dingen. Dingen en dingsigheidjes, waarvoor men als vrouw zeker even in aanbidding staat, waarbij men als Nederlandse vrouw zelfs nog wel de neiging zal hebben te zeggen: echt Frans, echt Parijs. Maar en dat is het grote verschil met een jaar of vijftien geleden waarbij men als eerlijk mens moet erkennen, dat men ze zo en dan ook nèt zo mooi kan vinden op een winkeltocht in elke van onze eigen Nederlandse steden. Niet in zulke hoeveel heden, dat zij toegegeven. Onze steden tei len geen millioenen inwoonsters en geen tienduizenden buitenlandse gasten en ken nen bijgevolg geen Champs Elysées. Maar het gaat om het „hoge" van de couture, om het koningschap der mode. En dan mogen we verklappen, dat de Champs Elysées modelletjes etaleert uit de mode residentie Amsterdam. Neen, het is voor de gewone Parijse vrouw niet gemakkelijker meer zich goed te kleden dan voor de Nederlandse. Wel is het duurder, veel duurder. Naast de na jaarscollecties, die in de etalages verschij nen, ziet men nog de zomeruitverkoop. De „koopjes" gaan weg en blijven liggen! voor prijzen, waartegen men bij ons in een behoorlijk modehuis te kust en te keur kan gaan. Ên als dan al desondanks de vrouw in het Parijse stadsbeeld toch zo dikwijls een noot van bijzondere chic weet te geven, dan is dat in negen van de tien gevallen omdat zij met een naald en draad in de handen geboren schijnt te zijn, en omdat zij nu eenmaal de kunst verstaat met het allereenvoudigste charmant te zijn. Want dat is het geheim van de Pa risienne: eenvoud. Het zij dus allen tot troost, die niet hier in Parijs langs de winkels kunnen flane ren: het is thuis goedkoper eri even goed. Maar misschien is het toch goed eens mee te komen flaneren en van de Parisiennes af te kijken, hoe we er mee om moeten gaan! Dan begrijpen we meteen hoe de Parijse mode-mythe is ontstaan, ook het ware deel dan begrijpen we waarom juist hier de Faths en de Diors geboren worden. Het reeds vier jaar bestaande internaat van de Christen Jonge Vrouwen Federa tie dat bekend is onder de naam „Mela nie", waar meisjes opgeleid worden voor een diploma, waarmee zij bevoegd zijn te gaan werken in eenvoudige sociale beroe pen, ondergaat een belangrijk verbetering. Dezer dagen is huize „Silo" aan de Haze- paterslaan verlaten en de meisjes hebben haar intrek genomen in perceel Spruit en Bosstraat 17, dat Maandag officieel in ge bruik zal worden genomen. Des middags komen genodigden bijeen en des avonds de meisjes die opgeleid worden. Een ge deelte dér meisjes neemt afscheid. Jkvr. J. A. Wttewaall van Stoetwegen, adjunct secretaresse van het hoofdbestuur, die in het bijzonder belast is met de zorgen van het internaat en zich gespecialiseerd heeft op het werk door contact te onderhouden met het buitenland, zal de diploma's uit reiken. Ook zal des avonds de vlag van het huis gehesen worden. De vlag is een geschenk van de meisjes. De Heemstede- naar Rein Dirksen heeft een ontwerp van het embleem gemaakt. Wim Povel zal deze avond voordragen. Binnenkort komen er uit alle delen van het land weer nieuwe cursisten naar Haar lem, om opgeleid te worden. Het huis biedt plaats aan veertig meisjes. Des mor gens trekken zij er op uit, om behulpzaam te zijn in huishoudingen in Haarlem en omliggende gemeenten. Des avonds volgen zij cursussen, hetzij in eigen huis, hetzij op scholen in de stad. Nachtdienst apotheken Haarlem: Th. A. Klinkhamer, Koninginne weg 69, telefoon 11596; Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, telefoon 11000; Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein 1, telefoon 11180. Vrijdagmiddag omstreeks halfvijf reed een fietser, de 27-jarige Haarlemmer D. O., op de Gedempte Oudegracht bij de Jaco- bijnestraat tegen een personenauto, waar door hij enkele wonden opliep. De oorzaak was dat hij plotseling een bocht naar links maakte, waardoor hij te gen de voorzijde van een uit de tegenover gestelde richting komende personenwagen botste. Hij werd over de wagen heenge- slingerd en belandde achter de auto op het wegdek. Hij kreeg wonden aan hoofd en handen en moest met een ziekenwagen naar de Maria-stichting worden overge bracht. De fiets werd zwaar beschadigd en de auto had een deuk in het dak en de voorbumper was enigszins ontzet. De Raad van Beheer van het Koninklijk Instituut voor de tropen te Amsterdam heeft de Garudaprijs 1950 toegekend aan mevrouw M. J. van Marle—Hubregtse voor haar ma nuscript „Kusmini, leerling-verpleegster". Een eervolle vermelding verwierf de heer H. J. Franken voor zijn manuscript „De togog". Deze Garuda-prijsvraag wordt om de twee jaar door het instituut uitgeschreven voor jeugdboeken, waarvan het verhaal speelt in Indonesië, Suriname of de Nederlandse An tillen. Overeenkomstig de naamswijziging van het Instituut zal voor volgende prijs vragen het onderwerp van de in te zenden manuscripten tot alle tropische gebieden worden uitgebreid. ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 1# DE uSLEUTELSPECIALIST" Daar de hevige regenval in de vooravond de tuin van het Paradijsje, waar Teister- bant gedurende deze „zomer" een buiten sociëteit heeft gehouden, meer geschikt had gemaakt voor de opvoering van een water ballet, zag Lizzie May zich gisteren genood zaakt haar demonstratie van dansen van enkele eeuwen geleden in het eveneens aan de Witte Herenstraat gelegen zogenaamde Gildehuisje te geven. De geringe ruimte verschafte haar weinig bewegingsvrijheid, hetgeen uiteraard nadelig moest werken daar de figuren van de gekozen dansen zich nu eenmaal hoofdzakelijk in het horinzon- tale vlak aftekenen. Verder bemoeilijkte de ongelijkheid van de stenen vloer het draaien en was de verlichting met behulp van enkele kaarsen schromelijk onvoldoen de. Het is door dit alles onmogelijk een oordeel over de artistieke kwaliteiten van het gebodene te geven. Gelukkig echter ging het er in de eerste plaats om de aan wezigen in kennis te brengen met typische uitingen van cultuurvormen uit tijden, waarin afgemeten statigheid en gekrulde sierlijkheid optraden in een vereniging, waarbij zij om beurten de voorrang hadden. Een dergelijk programma zou door een ge sproken toelichting stellig aan betekenis winnen een mooie gelegenheid tevens om het publiek te wijzen op de grondslagen van de academische techniek, uitgaande van de door Beauchamp tijdens de regering van Lodewijk de Veertiende definitief vast gestelde vijf posities van de voeten en bij voorbeeld op het belang van de door de befaamde Camargo aangedurfde rokverkor- ting. Solistische vertolking doet deze dan sen eigenlijk geen recht wedervaren. De uitstekende fluitist Frans Vester nam de begeleiding voor zijn rekening en speel de ter afwisseling enige solostukken van moderne toondichters, onder meer een aan hem opgedragen „Etude Mélodique" van de bij deze eerste uitvoering aanwezige com ponist Hidayat Khan (een te Heemstede woonachtig familielid van de Aga Khan) van wie ook de H.O.V. en het Trio Pasquier werken op het répertoire hebben genomen. Het succes was zeer groot en harteliik. D. K. Tot nu toe was de gemeentelijke open bare kleuterschool ondergebracht in de Julianaschool te Overveen en een kleiner gedeelte in een zaal van Stoop's bad. Nu door de groei van het aantal leerlin gen op de scholen in Bloemendaal de Julia naschool met ingang van het nieuwe cur susjaar over het gehele schoolgebouw moet kunnen beschikken er komen dit jaar totaal 270 leerlingen moest voor de kleuters naar een andere plaats worden uitgezien. Temeer was dit noodzakelijk, daar ook het aantal aanmeldingen voor de kleuterschool zeer hoog was. Vorig sei zoen waren er 80 kleinen, maar het hoofd der school, mejuffrouw Janssen, zal nu over 140 peuters haar wakend oog moeten laten gaan. Omstreeks half Augustus besloten B. en W. van Bloemendaal om de kleuterschool onder te brengen in het bijgebouw van het Kennemer Lyceum, waarin vroeger de Montessori-afdeling was gevestigd en dat nu ongebruikt stond. Het gebouw werd daartoe van het bestuur van het Kennemer Lyceum gehuurd. In enkele weken is er aan het gebouw getimmerd, geschilderd en wat al niet meer voor werkzaamheden noodzakelijk bleken. Eén tweede speelweide zal nog worden aangelegd. Maandag begint de nieuwe cursus; dan komen de tachtig „oud-leerlingen", de nieuwelingen zullen over ongeveer veer tien dagen volgen. Er komen vier klassen, de ruimte boven de lokalen kan bij slecht weer als speelruimte worden ge bruikt. Toen was het opeens 'n hele drukte daar in Plops werkplaats.De planken werden uitgezocht, gemeten, afgezaagd en geschaafd. Hij gaf ieder wat te doen, en dat vonden ze maar wat prettig. Het daverde van de hamerslagen en het geknars van de zaag. Iedereen was druk bezig. Zo hard waren ze aan 't werk, dat ze de tijd van eten bijna vergaten. Maar toen ze 'n paar boterhammen hadden gegeten, begonnen ze weer meteen. Ja, er was heel wat werk aan die dingen. Maar als je met je drieën bent en je hebt er echt zin in, dan gaat het wel goed. Ze begonnen al aardig op te schieten. Toen eindelijk het eerste onderstel klaar was, met wielen en stuurrad, stonden ze er verheugd en trots naar te kijken. „Fijn, dat je nog zoveel wieltjes had," vond Oepoetie. „Die komen nou goed van pas!" Een poosje stonden ze te kijken naar dat eerste begin; maar toen haastten ze zich weer verder, want ze waren er nog lang niet. En de hamers klopten weer. HBBfllflBRÉlt::- Zorgvuldig mikken bleek door de regen niet altijd goed mogelijk te zijn. De paardenhoeven sloegen het water uit de plassen meters omhoog. Men zag Vrijdagavond in het vriende lijke Spaarndam nog meer water dan ge woonlijk. Het regende namelijk. De sluizen waren door Pluvius wel op een erg onge wenst tijdstip geopend, maar toch zijn de festiviteiten ter gelegenheid van de ver jaardag van Prinses Wilhelmina daardoor geenszins in het water gevallen. Enige boerenzoons en dochters hadden een paard uit de wei gehaald om hun kansen te verdedigen in de ringrijderij, die op de Pol werd gehouden. Zesentwintig dames en heren zaten omstreeks half zeven in de regen op de rug van een ros. De opgave bleek lang niet eenvoudig. Er moesten vijf ronden worden gereden en wie het hoogste aantal punten had verzameld kreeg 25. De stemming was zowel op het paard als langs de kant uitstekend, hetgeen tel kenmale geïllustreerd werd door aanmoe digingen en loftuitingen aan het adres van weergoden en ringrijders. Aan de paarden lag het niet dat er slechts zelden raak werd gestoken. Men zag de jongelui steeds zorgvuldig mikken, maar meestentijds bleek het timmermans oog te ontbreken. Een zeer jeugdige rijder had kennelijk moeilijkheden met zijn „Kitty van Zora", want het was steeds een ADVERTENTIE STATIONSPLEIN 6 - TEL. 2175H Speciaal adres voor Bahmi goreng - Nassi goreng Loempia's met taugee en satee babi. De bazar, die ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan van de Neder lands Hervormde Kerk te Overveen in het gymnastieklokaal van het Jac. P. Thijsse- Lyceum op het landgoed Elswout wordt gehouden, heeft gisteren op de eerste dag- enkele honderden bezoekers getrokken. Zij hebben al een aardig deel bijeengebracht van het geld, dat men nodig denkt te heb ben voor het aanbrengen van verbeteringen aan het kerkgebouw. De bazar is vandaag geopend tot 11 uur. Dr. Ch. de Beus zal het sluitingswoord spreken. Gistermiddag maakten velen gebruik van de gelegenheid om onder deskundige leiding een wandeling door het prachtige landgoed „Elswout" te maken. In de theeschenkerij, die in het hoofd gebouw is gevestigd, was gisteravond bijna geen plaats onbezet, toen daar een bijeen komst werd gehouden. Mevrouw de Nobel- Knegtmans (piano), begeleidde mevrouw C. Bosman-Rutten (zang) en de heer J. W. de Jong Schouwenburg (cello). Boven dien bracht zij enige piano-soli ten gehore. Mevrouw De Nobel gaf een korte toelich ting. Het programma bevatte onder andere werken van Beethoven, Chopin, Schumann en Schubert, verder Italiaanse aria's (voor zang en piano). Vandaag is het 25 jaar geleden, dat me vrouw A. van Klooster-van der Walle haar werkzaamheden begon als fouilleuse bij de Haarlemse politie. Vanmorgen om tien uur werd zij naar aanleiding van dit feit toegesproken door de waarnemend hoofdcommissaris, de heer W. J. Gorter. kwestie van demarreren en afstappen, waardoor het donkerbruine paardje her haaldelijk dwars op de weg stond. Steige rend en struikelend ging het dan ander maal voorwaarts door de allengs groter wordende plassen. Dit betekende nochtans voor het publiek een aparte attractie. Om streeks half negen was de waterballetrij- derij ten einde. Piet Blom uit Haarlem had de meeste punten verzameld, waar door hij het bankje van vijfentwintig in zijn portemonnaie mocht stoppen. Theo Jukes uit Spaarndam verdiende de tweede prijs, de Haarlemmer Jan Koster de derde en Bertus van Warmerdam uit Spaarn- woude de vierde prijs. Wilden zij dit geld reeds aanbreken dan bestond daartoe de mogelijkheid op de kermis die op de West- kolk stond opgesteld. Er heerste hier nog iets van die typische kermissfeer van vroe ger jaren, een sfeer, welke men op een kermis in de grote steden tegenwoor dig nergens meer aantreft. De volksfeesten werden vanmiddag voortgezet met ringsteken, „koekhappen" en boegsprietlopen. Vrolijke avond voor Haarlemse oudjes In het Bloemendaalse Openluchttheater hebben 360 Haarlemse bejaarden ondanks het gure klimaat toch volop genoten van het concert door de muziekvereniging „Vooruitgang" dat hen werd aangeboden. Een goed deel van dat succes komt voor rekening van „Snelverband", dat voor een feilloze organisatie had zorg gedragen. Te zamen met de N.Z.H., die het vervoer voor haar rekening nam, het bestuur van het Openluchttheater en een Haarlemse brood fabriek die een tractatie aanbood, is „Snelverband" er in geslaagd de oudjes een evenement te bezorgen dat hun nog lang zal heugen. Ook op de Grote Markt in Haarlem, waar door de activiteit van het Centrum comité „Koninginnedag" „Arti et Reli- gione" een concert werd gegeven, was het ondanks de tegenwerkende weersomstan digheden gezellig druk. Taptoe De bewoners van de Valkenburgerlaan in Heemstede hebben gedurende vele we ken op Donderdagavond kunnen consta teren, dat „Eensgezindheid" vurig studeer de op de nummers voor de gisteravond op het Raadhuisplein gegeven taptoe. Het had daartoe de medewerking inge roepen van het trommelcorps van de Haarlemse Postfanfare, dat met fikse slag voor de Franse, Russische en andere tap toe-signalen ter verbinding van de pittige marsen zorgde. De tamboers gaven na afloop als toegift de populaire „Orient-express" als dank voor het gulle applaus van de Heemsteed- se notabelen, die van de raadszaal uit de verrichtingen van de heren Adriaan Nie- man en W. van der Peijl met hun mannen gadesloegen en aanhoorden, en van het vrij talrijke publiek om de muziektent. En daarop marcheerden de trommelaars met hun trouwe bok weer af. Ook „Eeas- gezindheid" heeft met dit optreden onge twijfeld veel eer ingelegd. Vanmorgen omstreeks halfzeven werd brand gemeld in een rookhok, achter een slagerij aan de Zijl weg. Met één straal op de waterleiding kon de brandweer het vuur doven. De vermoedelijke oorzaak is oververhit ting, waardoor spek, dat aan houten stok ken hing, in brand is geraakt. Vijfentachtig kilogram spek ging verloren en het rook hok kreeg aan de binnenzijde aanzienlijke brandschade. 4) Paarsblauwe, ruwe jongensknieën had ze, maar kleine bruine meisjeshanden. Er was een zekere élégance in die handen, vond Steven, die oog kreeg voor zulke dingen. Hij stond voor haar, één hand in de zak van de nieuwe broek, met de andere licht te hij, lachend om haar plotselinge ver legenheid, de beschermende arm van haar blauwe jongensknieën omhoog. En bleef toen vol belangstelling toekijken hoe ze pijnlijk langzaam een kleur kreeg. Het was de eerste en enige maal, dat hij Ditje zag blozen. En die zeldzame primeur had hij zich beslist niet laten ontgaan. Het was in die tijd, dat zijn vader plan nen voor verhuizen maakte. Op de binnen plaats was zo langzamerhand een halve fietsenfabriek ontstaan en, zoals Vader Oudewater het uitdrukte „werd de keet hem te klein". Voor Steven's nabije toe komst had hij fantastische plannen; „Jij gaat maar eens kijken hoe het er in de wer fi r- r rtnpri op hoe ze in andere landen a riui centjes verdienen en kom het me dan later maar vertellen. Ik wil ook weieens weten hoe je nu feite lijk millionnair wordt, in die tussentijd rooi ik het hier wel alleen." Aan iedereen vertelde Steven vol trots, dat hij wegging, de wereld in. Aan ieder een, aan Edith het laatst. Ze keek hem aan met grote, wijd-open ontstelde ogen. „En ik dan?", vroegen die ogen in een moment van wanhoop. „Hoe moet ik nu verder? Hoe kom ik eruit, hoe kom ik óóit hieruit?" Hij zag die vragen aanstormen in haar blik, maar ze zweeg en beet haar lippen op elkaar. „Ik had het al gehoord", zei ze dof. „Kom me gedagzeggen voor je weggaat." Dat laatst-vaarwel aan Ditje lag hem zwaar op de maag. Door ervaring geleerd, had hij het idee-fixe, dat ze hem op een of andere manier een onaangename ver rassing zou bereiden. Hij spande zich da genlang in met zich voor te stellen wat ze wel voor afschuwelijks uitgedacht kon heb ben. In zijn verbeelding trachtte hij alle situaties meester te blijven en ieder fan tastisch plan bij voorbaat de kop in te drukken. Ze zou zich aan hem vast kun nen klampen en hem smeken haar mee te nemen, dat was één van de meest voor de hand liggende veronderstellingen. Waarbij hij het evengoed knap benauwd kreeg. Toen het eenmaal zover was en hij voor de deur van haar afgetimmerd kamertje stond, besloot hij in dat geval eenvoudig bruu4 geweld te gebruiken Maar op zijn luide, manhaftige deurroffel volgde geen antwoord. Steven voelde de armzalige blijdschap in zich opkomen van de man, die de tandarts niet thuis treft en duwde hoop vol de deur open. Ze lag voorover op het veel te smalle, veel te kleine kinderbedje van krattenhout, de knieën opgetrokken, de handen uitge strekt boven haar hoofd als een biddende Oosterling. Vlak bij haar besefte hij pas, dat ze in deze onmogelijke houding sliep. En hij moest toegeven, dat ze, gezien de beperkte ruimte, niet veel andere moge lijkheden had. Nog vrij practisch uitge dacht. Ze had haar kleren aangehouden, alleen haar kousen en schoenen uitgedaan. Misschien ook waren ze versleten, ze liep vaak tijdenlang op blote voeten. Het was zelfs meest waarschijnlijk dat ze ook geen nachtgoed had. Hij wist niet anders te doen dan haar vrij ruw aan te porren, nadat ze op zijn luidruchtig: „Hela", rustig was blij ven doorslapen. Ze werd wakker op de manier zoals hij het gezien had van de baby van een buur vrouw, die gewend was op alle mogelijke en onmogelijke uren mee op visite te wor den genomen: slaapdronken, maar reeds instinctmatig glimlachend. Overigens was die glimlach van Edith voor Steven een openbaring, die alleen tot haar ontwaken beperkt scheen te blijven. Bijwijze van simpel ochtendtoilet. Ze zag er hondsmise rabel uit: zwarte holle ogen in een wit, :-m gezicht. „Ik heb de hele nacht gewerkt", zei ze. „Het licht was zo slecht, tegen de morgen ging het beter. En ik had maar zo'n kleine spiegel. Het is een zelfportret, voor jou, om mee te nemen." Ze scharrelde iets tevoorschijn onder hetgeen waarschijnlijk een hoofdkussen moest betekenen en duwde het portret trots in Steven's handen. Het leek naar niets, vond hij. Hij zei het haar ook onomwonden: „Zo kijk je nooit, het lijkt geen steek. En waar is je haar? Er zijn alleen maar zwarte vegen, daar had je nu waarachtig wel een krulle tje in kunnen geven, moet je dat zigeuner- hoofd van jou kénnen! Noem je dat een zelfportret? Ik zie alleen maar ogen en een mond." „Ik zag ook alleen maar ogen en een mond". „De neus heb je zeker niet af kunnen krijgen?" „De neus kwam er niet op aan." Steven herinnerde zich een dergelijk dispuut over dahlia's zonder harten De harten kwamen er niet op aan, ik zag alleen het vlammende rood." „Maar dat bestéat toch niet!", had hij zich toen opge wonden, „als je met die ogen van jou wei het rood ziet dan moet je dat geel van die harten toch ook kunen zien." Hij had eerst nog het idee gehad, dat ze aan een soort kleurenblindheid leed, maar 'die neus had per slot niets met kleurenblindheid te ma ken. ..Enfin", zei hij en stopte het papier in zijn binnenzak, „in ieder geval bedankt." „Soms", peinsde ze hardop, „soms heb ik het gevoel, dat je een hekel aan me hebt. Dat vind ik het ergste: het idee, dat je daar ver van me af zult zijn en een hekel aan me hebben." „Dat zal ik niet," beloofde hij snel. „Je bent wel een halve gare soms, maar een hekel, nee, ik kan niet zeggen, dat ik een hekel aan je heb." „Het is heel prettig, hoor, een portret van iemand te hebben", zei ze kinderlijk. „Ik heb er ook één, van mijn vader, maar dat is van heel, héél vroeger. Op 't laatst kun je niet meer zo goed zien hoe iemand er eigenlijk uitziet. Het is ook geen zelfpor tret, het is een foto en hij wordt zo geel en bleek, weet je." Opeens moest Steven iets wegslikken. Het was zo heel anders dan hij verwacht had, hij kon niet zeggen, dat ze 't hem bepaald lastig maakte, ze was zo tam als een hondje. Ze gaf hem alleen op een of andere manier het beroerde gevoel, dat hij ergens tekort schoot, alsof hij tegenover haar altijd tekort was geschoten. „En nu ga je dus weg", constateerde ze kalm en zwiebelde met haar benen langs de rand van het bed. Ze probeerde met haar lenige tenen een papiertje van de grond op te rapen, dat duurde even. Toen zei ze: „Als je in Parijs komt, want dat moet je vast en zeker proberen, stuur me dan een kaart. Maar niet van de Eiffelto- ren, want die heb ik al. Mijn vader stuur de hem maar fiat is a! negen jaar geleden Negen jaar geleden! Een vader in Parijs en sedert negen jaar enkel een kaart van de Eifeltoren. „Een goed soort, hoor," schepte ze op, „echt Frans en duur natuurlijk, die wor den niet geel zoals foto's en die goedkope vodden hier met de groeten uit Zandvoort." „Als ik naar Parijs ga....", begon Ste ven en haalde diep adem, zoals gewoonlijk waneer hij zijn voorzichtigheid tegenover Edith bedwong en iets poogde te beloven, waar hij later spijt van kon hebben, „als ik naar Parijs gakom ik je halen.... misschien." Ze sprong van het bed. „Niet nodig", zei ze en zette hem on middellijk terug in zijn hoek. „Daar kom ik zelf wel." Hij lachte zijn geringschattend spot lachje. „Puh.lukt je toch niet." „Waarom niet?" „Omdatnou jaOmdat je een meisje bent." Hij voelde zelf wel het flau we van dit argument, maar het was zijn laatste verweer tegen haar fantastische plannen Ze schudde het zwarte krulhaar naar achteren in een uitdagend gebaar. „Dat zul je dan eens zien." Klein en dapper en heel mager stond ze voor hem, de zwarte ogen fel lichtend in haar smal en teer gezicht. „Dat zul je dan eens zien! Hoe ik in Parijs kom. Je bent me drie jaar vóór, die drie jaar geef ik je cadeau, rïéar! Ik haal je wel in, reken maar. Wat jij kunt, kan ik ook." (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6