TAXI 18000 VLEESCROQUETTEN Vestdijk" ontmoet Vestdijk in de koperen tuin Molen „De Slokop" bij Spaarndam als bezienswaardigheid Nieuwe Christelijke lagere school in Overveen bijna gereed MAISON MARCEL Kort en Bondig Nieuwe uitgaven ZATERD AG 1 SEPTEMBER 19 51 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT LITTERAIRE KANTTEKENINGEN Een roman met een meesterlijk slot de onbenaderbare H.O. V.-CONCERT Verster speelde Franck beter dan Mozart Interieur in oude stijl zal veel bewondering wekken Scholen in Bloemendaal gaan verhuizen „Hartenlustschool" bloeit weer Huishoudzeep goedkoper, toiletzeep duurder Eva trekt zich terug Burgerlijke stand van Haarlem 99 fAT BIJ HET LEZEN van de eerste honderd bladzijden van „De Koperen Tuin" Vestdijk's jongste werk, de opzet deed vermoeden van een virtuoos variant op zijn thema „jeugd", een hoogst-geraffineerde doorwerking en verfijnde instrumentatie van het Ina Damman-motief (de trouw aan de ongereptheid van een jeugdliefde), ont wikkelde zich in de loop van deze roman verrassend tot een tragedie van een waar achtige, milde menselijkheid, dat men wel in de ontwapening van Vestdijks hard- r,ekkig-^ecultiveefd hyperbewustzijn door het gevoel moet geloven. Dat voor hem de avontuurlijke bezigheid van het schrijven een niet geringe aantrekkelijkheid is van het auteurschap, een verwoede bezwering van de angst voor de fatale werkelijkheid, een voortdurend zich meten met oe krachten van zijn talent, een uitdagend-spelend bèspelen van alle denkbare (en haast ondenkbare) registers der intelligentie, een steeds weerkerend aan zichzelf en aan anderen bewijzen, dat hij „voor niets staat" dat alles tekende zich in zijn oeuvre te onmiskenbaar af dan dat er nog aan getwijfeld ZOU kunnen worden. Het maakte Vestdijk tot een uniek schrijver. Maar wat hem nog steeds belette zich als een groot kunstenaar te ontpoppen was zijn onoverwinbare reserve, zijn „eeuwig" voorbehoud, zijn achterdocht jegens het gevoel. Deze geharnaste Vest dijk, tot boven de tanden gewapend met de spitsroeden van zijn ongemeen creatief vernuft, leverde fascinerender spiegelge vechten met de ondergrondse machten van zichzelf en van deze tijd dan de adembe- nemendste fantasie. Hij tartte de demonen om ze te kunnen bezweren. Géén heeft als hij in onze moderne litteratuur het instru mentarium der psycho-analyse zo meester lijk-chirurgisch gehanteerd als hij; geen wist als hij in het duister de weg in het Freudiaanse en aanverwante symbolen- kabinet, waar het op de psychische con structie van een romanfiguur aankwam; en geen beschikte bij benadering over gelijke /en, vrijwel elke tak van wetenschap zinvol te betrekken In de litteratuur. Dié virtuositeit maakt Vestdijk even on navolgbaar als ongenaakbaar. Ze ver sterkte welbewust zijn pantser, ze isoleerde hem onbenaderbaar, ze dwong als .dui velse kunst" respect, verwondering, be wondering af, maarverhinderde een verstandhouding van mens tot mens, van hart tot hart. Vestdijk distancieerde zich niet alleen van zijn onderwerp, maar ook van de kunst: hij waagde zich niet met huid en haar, met hart en ziel, hij ontweek in het reservaat de onaandoenlijkheid, en zijn kunstige spel was zijn kunst: een su perieur tijdverdrijf, geen.... doodverdrijf. Ditmaal is al spelende dit hoog spel met de kunst hoge ernst geworden. Want spe lenderwijs begon het: Vestdijk, d'enkt de lezer aanvankelijk, heeft het er nu eens op gezet zijn zeer grondige musicologische kennis uit te spelen. Deze trapezewerker in de hok van onze litteratuur-tent volti geert deze keer aan veel-gestreepte noten, hij paraphraseert Bizets Carmen met Wag neriaans-verleidelijke welluidendheid, hij synchroniseert de vroegere Anton Wachter met zijn jongste romanfiguur, het rechters- zoontje Nol Rieske en de stadstuin uit „Ina Damman" met „de koperen tuin", hij laat in chromatische dalingen en stijgingen met een verduiveld-gewiekst contrapunt een jongmens bij wijze van levensexperi ment alle zielsstad'ia van een gemiste jeugdliefde doorlopen, en het is de vraag of de onvermijdelijke dissonanten een an dere oplossing zullen vinden dan een veel zeggend, samenvattend orgelpunt, dat weg sterft in het „niets". Maar deze „éducation musicale", de leer school der muziek, welke Vestdijk d'eze Nol Rieske laat doorlopen, verdiept zich onder het schrijven tot een levenstragiek. De intrige vermenselijkt zich tot een zeer reële, zeer aangrijpende confrontatie met noodlot en dood. Het sentiment doorbreekt het bolwerk van het tot de fijnste anato mische wapens toegespitste vernuft, de zelfbehagelijke, vermakelijke trielietjes en tralaatjes, die men als het stilistische bel canto van het eerste deel kan beschouwen, verstommen of worden overstemd door een in Vestdijks werk ongewone ondertoon, een gevoelstoon die, ondanks Vestdijks reserve ten opzichte van strijkinstrumenten, ver geleken moet worden met een zeer vaste, strakke, eenzame cellostreek, waarin als een drieklank een welbekend Wagneriaans motief samenkl'inkt: muziek - liefde - dood, dat men deze roman véél, zo niet alles uit staande heeft. Met muziek begint „het", in_de koperen tuin het stadspark van het Tergend-be nepen. verraderlijk-nette stadje W.... die voor het rechterszoontje Nol Rieske tot een wondertuin wordt vol koperen wellui dendheid, een duizeling van electriserende klankenroes, waarmee in de muziektent ADVERTENTIE EXCLUSIEVE COIFFURES OLIE-PERMANENT 10— H. WAKKER ex-chef kapper Stoomvaart Mij. Nederland. Ged. Oude Gracht 98 - Telefoon 20837 Haarlemse Kunstgemeenschap wil een stichting worden De Haarlemse Kunstgemeenschap heeft gisteravond in het Waaggebouw aan de Damstraat een buitengewone algemene ledenvergadering belegd teneinde te komen tot een omzetting van de vereniging in een stichting, welke omzetting vooral wenselijk geacht wordt omdat de H.K.G. als stichting rechtspersoonlijkheid zal hebben. Er was een twintigtal van de ruim 900 leden der H.K.G. verschenen, zodat de stemming over het betreffende voorstel niet Plaats kon vinden. De voorzitter, dr. C. Spoelder, schetste de voordelen van de ge projecteerde stichtingsvorm boven de hui dige organisatie als vereniging, waarna nog enkele mededelingen gedaan werden over het programma voor het aanstaande win terseizoen dat op 8 October geopend wordt wet een balletrecital door Sonja Gaskell en verder onder meer lezingen van Cruys Voorbergh, Anton van Duinkerken, dr. Spoelder, voorstellingen van het Studenten Toneelgezelschap „Helicon", Ben Brugmans marionettentheater, het Scapino-ballet en tal van andere prettige en interessante avonden in uitzicht stelt. Ook de film avonden, die dit seizoen in gebouw St, Bavo gehouden worden, beloven veel goeds, doch titels konden nog niet bekend gemaakt worden. Donderdag 6 September wordt opnieuw een buitengewone algemene ledenvergade- rine in hel Waaggebouw gehouden. tiidens welke het voorstel tot omzetting der H.K.G. in een stichting opnieuw ter tafel en, naar men hoopt, in stemming zal komen. de dirigent Cuperus hem met zijn concer terende kleinsteedse muziekhansworsten betovert. En de muziekroes wordt een ar geloze liefdesroes, zodra Cuperus' trots- ongenaakbare dochtertje Trix, evenals Nol in de koperen ban van Sousa's mars Stars and Stripes, met het rechterszoontje een wilde dans uitvoert een jarenlang latent blijvende liefdesroes, waaraan de bekoring van de koperen paradijstuin der jeugd ma- gisch-lokkend verbonden blijft. Want ook het onheil, het noodlot, lokt; het lokt Wag neriaans in deze roman: Tristan, Tann- hauser, Siegfried, Lohengrin. dat is de lokroep van de dood. 99 99. tuiai De dood zodra deze zich aankondigt, zodra deze toeslaat in levens, waarvan het verlangen hoger ging dan hun vlucht in dat van Nols charmant-mys'terieuze moe der en zijn zich aan de drank verdoende, romantische muziekmeester Cuperus is mèt het vermakelijke capriccio de koperen inleiding ten einde gespeeld. Vestdijk ont komt ditmaal niet meer aan de door hem opgeroepen tragiek. In het steeds gedra gen er andante van de roman voltrekt zich onontkoombaar het noodlot. Men verkeert, al is het tijdens een nog zo argeloos kinder lijke extaze, niet straffeloos in het paradijs der zuivere gevoelens. Het leven (hier de provinciestad W....) duldt het niet. Het laat nog slechts surrogaten toe: lekkernijen voor de vulgairen, bitter van nasmaak voor de berustend-ontgoochelden, maar ver mengd met het dodelijk gif der ontheili ging voor de enkelingen die eens „de heilige grond" van een koperen tuin betraden. Trix, overmand door de brute levens werkelijkheid, wacht deze trage dood niet af. En als zij, onaantastbare aangebedene van Nols kinderverrukking, haar vader Cuperus trots in de dood is gevolgd, keert Nol Rieske terug in het zielslandschap van zijn jeugd, in de koperen tuin, „een heilig dom van jaren her", nü een in het herfst- verval koperkleurig vergélend doolhof, „geen punt van uitgang en geen punt van terugkeer en nauwelijks een punt van door gang", een raadseltuin van muziek - liefde - dood, „eenzaam, barok opgehoogd, door vermaak ontheiligd" die Koperen Tuin, d'ie de andere, nog immer ontweken Vest- dijk-van-het-hart confronteerde met de Duivelskunstenaar en overrompelde tot het schrijven van een roman die, op het speels- improviserende eerste gedeelte na, een meesterwerk moet worden genoemd. C. J. E. DINAUX Op het H.O.V.-concert van Vrijdagavond onder leiding van Marinus Adam was de blinde pianist Johan Verster uit Rotter dam de solist. Deze had zich een zeer zware taak gesteld: de vertolking van Mozarts pianoconcert in d (K.I. 466) en die van Francks Symphonische Variaties. In het eerste werk kon hij slechts matig voldoen; met het technisch oneindig meer eisende stuk van Franck wist hij echter een voor treffelijke prestatie te- geven. Trouwens onze bedenkingen betreffende Versters vertolking van Mozarts concert gelden niet de technische zijde ervan, want voor zijn trefzekerheid en zijn klankvorming bij de aanslag kon men groot respect hebben. Maar de interpretatie van dit vroeg- romantische concert met zijn donkere angstsfeer en melancholie, zijn teerheid en zijn dramatische kracht en spanning, bleef vlak en weinig zeggend. De Don Juan- geest, die in deze muziek leeft, manifes teerde zich niet. Gejaagd als het eerste deel verliep, was er bovendien geen mogelijk heid om met het orkest tot een evenwichtig geheel te komen; evenmin was dit het geval met het alternatief van de „Romanze", waarvan verder de hoofdmelodie weinig Mozartiaanse zoetvloeiendheid en charme bezat. En de finale miste het vurige tempe rament in het rondo-thema. Alleen, zoals reeds gezegd, kon men grote waardering hebben voor de zekerheid en de klaarheid van de realisatie van het notenbeeld. Indien Johan Verster in het werk van Franck niet getoond had waartoe hij in staat is en dat is heel wat! dan zou het niet bij ons opgekomen zijn de Mozart- interpretatie zo streng op de korrel te nemen. Maar uit deze tweede prestatie bleek, dat voor deze kunstenaar geen con sideraties hoeven te gelden. Want in Francks muziek toonde hij niet alleen de virtuose zijde van zijn kunstenaarschap, doch ook de muzikaal-poëtische, met een voordracht die door zuivere uitdrukkings kracht wist te boeien. Dit viel juist bijzon der op bij de momenten waar Franck de pianist alleen, of nagenoeg alleen, aan het woord laat. Versters succes met de „Sym phonische Variaties" was buitengewoon groot, en laat ik er bijvoegen: wel verdiend! Adam liet het programma openen met een Concert voor strijkorkest van Lully. Eigenlijk is het een suite, kennelijk door een bewerker samengelezen uit verschil lende werken van de Franse meester. Maar heel mooie muziek; en goed gespeeld. Het strijkers-ensemble van de H.O.V. demon streerde er zijn fraaiste klankeigenschap pen mee. Tot slot dirigeerde Adam de Symphonie in a (de tweede) van Saint-Saëns, een klassiek-romantisch stuk zo klaar en aris tocratisch vormelijk als een compositie van Mendelssohn, maar bovendien zo charmant (Adagio) en zo puntig spiritueel (Presto) als slechts een Fransman had kunnen neer schrijven. Ik zou hem de Ronsard van de muziek willen noemen: vormelijk uiterst gepolijst, maar ook rijk, vooral gevoelig en geestig van inhoud. Het was werkelijk jammer dat er niet meer mensen in de zaal waren om er van te genieten en zich te verrijken met deze voor een ieder begrijpelijke muziek. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Wilhelmina werd de avond met het Wilhelmus geopend. JOS. DE KLERK Nygh 's-Gravenhage. Van Ditiïiar N.V., Rotterdam- OOG EN OOR De wellezende lezer van het vorige ar tikel, over Couperus, zal hebben begrepen, dat de zetter zich niet oorbaar verkeek: het oog aan het slot moet een oor zijn. D. ADVERTENTIE Eens een onbewoonbaar-verklaarde woning, mi een home dal vele vergeefs- zoekenden jaloers zullen gadeslaan. Een jaar geleden deelden wij mede dat de molen „De Slokop", die aan het land wegje Oostwaarts van het Spaarne (onder de rook van Spaarndam) staat en het fraaie landschap van de Mooie Hel geheel beheerst, zou worden gerestaureerd. Zo wel van binnen als van buiten. Die mededeling was toen tevens een ge ruststelling, want aanvankelijk heeft het plan bestaan de molen, die al tekenen van verval ging vertonen, te slopen, omdat hij voor de „Verenigde Binnenpolder", die een electrisch gemaal gekregen heeft, geen waarde meer had en alleen maar geld voor onderhoud zou kosten. Toch gingen er ge lukkig stemmen op om de molen te be houden. In de omgeving van Haarlem zijn in de laatste 50 jaar heel wat molens ver dwenen, zodat wij op de weinige die er nog zijn, zuinig moeten worden. De pogin gen tot behoud werden gesteund door de vereniging „De Hollandse Molen" en door het gemeentebestuur van Haarlemmerlie- de, die financiële steun aan de polder ga ven om het herstel mogelijk te maken. Uitvoering van dit plan werd bovendien bevorderd doordat mr. H. K. de Raaf te Heemstede (die met £ijn echtgenote het bekende cultuurcentrum in de oude kerk te Spaarnwoude leidt) zich bereid ver klaarde de molen te huren, om hem na de restauratie als woning te geven aan zijn dochter die tegen die tijd zou trouwen. De molen zou door de huurder van binnen geheel gerestaureerd worden en boven dien van een passend interieur voorzien. Daarmee zou worden bereikt dat de bezoe kers aan de mooie oude kerk in Spaarn woude ook de gelegenheid zouden krijgen deze molen te bezichtigen. Deze plannen zijn nu vrijwel uitgevoerd. Na 5 September, de trouwdag, zal het jonge echtpaar Karin de Raaf en Frans Verster de molen betrekken. Wij hebben daar reeds een kijkje geno men en kunnen verklaren dat Haarlem en omgeving een bezienswaardigheid rijker geworden zijn. Allereerst is natuurlijk van belang dat de molen zelf behouden is, Aan de Dompvloedslaan in Overveen is de bouw van de nieuwe Christelijke lagere school thans zover gevorderd, dat bij de aanvang van de nieuwe cursus reeds twee lokalen in gebruik zullen worden genomen om het gebouw aan de Vrüburglaan eniger mate te ontlasten, en in October zal het gebouw in zijn zeven lokalen de volle tweehonderd leerlingen van de school herbergen. Met het bouwen, waarvan de aannemingskostcn f 138.900 bedragen, werd in Mei dit jaar begonnen en het tempo waarin gewerkt werd, heeft velen versteld doen staan. Reeds in 1938 waren plannen opgegaan om een nieuwe school te plaatsen aan de Korte Zijlweg, waarmee de ge middelde afstand naar school voor de leerlingen dan op 817 meter gekomen zou zijn, maar om verschillende redenen moest hiervan worden afgezien. Dit getal is nu ruim het dubbele voor het gebouw aan de Vrijburglaan en ongeveer ook voor het nieuwe gebouw. De school, die nu nog vrij staat, zal in de toekomst worden omgeven met villa's. Met het tot stand komen van deze school is een lange lijdensweg afgesloten. Reeds in 1938 werden plannen gemaakt voor de bouw van een nieuwe school, die oorspronkelijk was geprojecteerd aan de Korte Zijlweg. Er waren toen stemmen opgegaan vooral van Haarlemse zijde om dde grond niet te bebouwen vanwege de attractie, die het bollenveld daar ieder voorjaar biedt, en het fraaie uitzicht op de stad Haarlem. De plannen voor de school- bouw op die plaats hebben toen heel waf pennen in beweging gebracht en ven-schil lende couranten wijdden er hun aandacht aan. Bij afwijzing van het plan om de school aan de Korte Zijlweg te bouwen, moest naar een ander terrein worden uit gezien en een strook grond aan de Vrij- burglaan kwam daarvoor het meest in» aanmerking. Er werd toegegeven, dat laatstgenoemd terrein niet zo gunstig lag doch er bleken geen andere gronden be schikbaar te zijn. Een in Februari 1940 opgemaakte af- standstabel in meters van de woonplaats der leerlingen naar de voorgesteld plaatsen van de te stichten school wees uit, dat naar het terrein aan de Korte Zijlweg per leer ling gemiddeld plm. 817 meter en naar' hef terrein aan de Vrijburglaan gemiddeld plm. 1739 meter moest worden afgelegd. Deze afstanden zullen ook heden niet veel ver anderd zijn, daar 53 van het aantal leer lingen van de Koningin Wilhelminaschool buiten de gemeente Bloemendaal woon achtig is. Door villa's omringd De nieuwe school aan de Dompvloeds laan is ontworpen door de Aerderahoutse architect W. J. Pieterse. Om de school heen zullen in de toekomst villa's wonden ge bouwd. Hierdoor zal het gezicht op de school van d'e weg af vrijwel volkomen worden ontnomen. Dit nu lijkt ons een min der gunstige omstandigheid. De architect ziet daarmede zijn moeite om de voorgevel een sobere, doch fraaie aanblik te geven wel erg slecht beloond1! De zeven lokalen komen aan de Zuidkant en krijgen daardoor veel licht en zon. Bo vendien hebben de leerlingen een vrij uit zicht op de sportvelden. Boven de hal zal een zaaltje verrijzen, speciaal bedoeld voor handenarbeid, maar het is ook zeer geschikt om te gebruiken voor bijeenkomsten als ouderavonden en filmvoorstellingen. De lengte van het gehele gebouw blijft iets beneden de 65 meter; de nok van de zijvleugels zal op zeven meter hoogte lig gen. De verwarming van het schoolgebouw zal geschieden door middel van een oiie- stookinrichtimg. Uitbreiding leerlingental Het leerlingenaantal van de scholen in Bloemendaal breidt zich gestadig uit. Be gon de Christelijke school voor lager onder wijs destijds met 53 leerlingen, dit aantal lag in het afgelopen cursusjaar even boven de 200 en zal zich in hat komende school jaar zeker nog meer in opwaartse lijn be geven. Het is daarom nodig, dat de Ko ningin Wilhelminaschool bij de aanvang der nieuwe cursus naast het gebouw aan de van het nieuwe schoolgebouw kan be schikken. Voorlopig blijft wat het onderbrengen van de scholen in Bloemendaal betreft de oude toestand nog gehandhaafd, maar zodra begin October de heer Stouthamer zich met zijn leerlingen geheel in het nieuwe schoolgebouw gaat vestigen, zal het schoolgebouw aan de Vrijburglaan worden opgeknapt om de leerlingen van de Har tenlustschool, de Openbare School voor U.L.O., onderdak te verschaffen. Met een leerlingen-aantal van 59 scholieren vol gens de telling van 16 Mei jl. zou deze oplossing aanvaardbaar zijn geweest. In middels is de toeloop van nieuwe leer lingen voor de Hartenlustschool zo groot geworden 56 leerlingen alleen al voor de eerste klasse dat ingewijden menen, dat het hoog tijd wordt dat de Hartenlust school een nieuw gebouw krijgt. De huisvesting van de Hartenlustschool in het gebouw aan de Vrijburglaan moet dan ook zeker als een noodmaatregel wor den beschouwd. Als de Hartenlustschool het gebouw aan de Vijverweg heeft verlaten, zal daarin worden ondergebracht, de Christelijke School voor U.L.O. van de heer G. d'Olivat. Op 16 Mei telde deze school 186 leerlingen; bij de nieuwe cursus zullen het er ongeveer 220 zijn. Deze school zal dan voor alle vier klassen een parallelklas krijgen. Tegelijkertijd zal dan de Christelijke school voor gewoon lager onderwijs waarvan nu vier klassen in het gebouw aan de Vijverweg zijn ondergebracht in haar geheel worden ondergebracht in het school gebouw aan de Bos en Duinlaan te Bloe mendaal. Deze school telde op 16 Mei 267 leerlingen. De definitieve onderbrenging van de Christelijke scholen voor L.O. en U.L.O. zal naar verwacht wordt wel niet voor Kerstmis zijn beslag krijgen. Tenslotte is het een aardige bijzonder heid, dat van de leerlingen, die scholen in de gemeente Bloemendaal bezoeken, er ge middeld 47 in Bloemendaal zelf wonen. De rest is afkomstig uit de omliggende ge meenten, voornamelijk uit Haarlem, maar ook uit Velsen, Zandvoort en Heemstede. vooral omdat „De Slokop" een fraaie wa termolen is, die in het bijzonder wat hoog te aangaat een bijzonderheid is. Boven dien is het interessant kennis te nemen hoe zo'n molen werkt, want al draait de molen niet meer, de inrichting is toch in tact gelaten. Het interieur van de molen is bijzonder goed verzorgd. Daarvoor werd vermoede lijk wel een greep gedaan in de rijke ver zameling van het kunstzinnige echtpaar De Raaf, dat niet alleen het cultuurcentrum in de kerk in Spaarnwoude leidt, maar ook in de woning aan de Binnenweg te Heemstede een grote collectie oudheden bezit, in het De Koningin heeft benoemd lot com mandeur in de Huisorde van Oranje de heer M. Kohnstamm, oud-particulier secretaris van Koningin Wilhelmina. De K.R.O. is in de afgelopen zomer maanden op zoek geweest naar de best spre kende papegaai in ons land. Als beste is thans aangewezen de 15-jarige papegaai (afkomstig uit de Belgische Congo) van me vrouw Swartjes te Utrecht. De 7 December-divisie heeft Vrijdag avond in de K.R.O.-studio te Hilversum een reünie gehouden ter gelegenheid van haar eerste lustrum. Ruim 300 officieren, onder officieren en manschappen, deels in uniform, deels in burger, werden bij aankomst in de studio allen begroet door de oud-comman dant, generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt. Het pelgrimsschip „Kota Baroe" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, het enige Lloydschip dat dit jaar Indonesische bede vaartgangers van Indonesië naar Djeddah heeft gebracht, wordt Dinsdagmiddag om één uur te Rotterdam verwacht. Tot bijzonder hoogleraar voor de Friese leerstoel aan de universiteit te Leiden, die uitgaat van de Friese Provinicale Onder wijsraad, is benoemd prof. dr. K. Fokkema, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, die tot nu toe als privaat-docent aan de Leidse universiteit de Friese taal doceerde. De Nederlandse regering heeft zich tot de Duitse Bondsregering gewend met het voorstel de tegenover de sinds 1945 open gestelde 60 Nederlandse grensposten gelegen Duitse grenskantoren eveneens voor het al gemene personenverkeer in gebruik te doen nemen. In de motivering van het Neder landse voorstel wordt gezegd, dat daardoor een einde zal komen aan de talrijke klach ten, welke aan beide zijden van de grens geuit worden. Het Comité Benelux te 's Gravenhage zal op 4 October een protest-meeting houden waarbij Belgische, Nederlandse en Luxem burgse spreker uit kringen van de arbeiders, middenstanders en werkgevers het woord zullen voeren. Deze vergadering wordt be legd als protest tegen de huidige gang van zaken bij de Benelux. In rijn geboorteplaats Metlingen in Westfalen is plotseling in de leeftijd van 57 jaar overleden dr. A. L. Brenninkmeijer, oud directeur van de N.V. Algemene Confectie- handel C. en A. Brenninkmeijer. HAARLEM EN OMGEVING Voor het diploma wetenschappelijke haarverzorging op medische grondslag is geslaagd de heer C. J. Oerlemans te Haarlem. De heer Friso Huykman uit Den Haag, vroeger te Haarlem, heeft in Wenen tijdens het Internationaal Congres voor Maat schoenmakers de hoogste bekroning Hors Concours voor orthopedie ontvangen. Het programma van de orgelbespeling in de Grote Kerk of St. Bavo Kerk op Dins dagavond 4 September van 8 tot 9 uur door George Robert luidt: 1. Partite sopra: „Jesu, meine Freude", J. G. Walther; 2. Concert d kl. t. (Allegretto, Fuga, Largo e spiccato, Allegro), A. Vivaldi; 3. Koraalvoorspel: „Sehmücke dich, o liebe Seele", J. S. Bach; 4. Fuge as moll, Joh. Brahms; 5. Suite op. 27 (Prélude pastoral, Allegretto con moto, An dantino, Final-Marche), L. Boëllmann. De voorzijde van de nieuwe Christelijke school aan de Dompvloedslaan in Overveen De meters-grote kamraderen die het hart van de molen vormen. bijzonder ceramiek. De woning die van buiten onveranderd is gelaten moest van binnen ingrijpend verbouwd worden om als woning gebruikt te kunnen worden, want de molen-woning was reeds officieel onbewoonbaar verklaard. Ongetwijfeld zullen vele bezoekers de trappen in de molen beklimmen. Niet al leen om kennis te nemen van het interes sante mechaniek van de molen maar ook (en dat is dan een extra-beloning voor de inspanning) om te genieten van het mooie panorama van de Mooie Hel en het typische dorpje Spaarndam. Als gevolg van het vervallen van de om zetbelasting op huishoudzeep, zelfwerken de wasmiddelen en zeeppoeder zal de prijs voor deze artikelen met ingang Van 3 Sep tember in het algemeen worden verlaagd met 1 a 4 cent. De winstmarges voor de kleinhandel zullen tegelijkertijd een ver betering ondergaan. Anderzijds zal evenwel met ingang van 3 September de prijs van toiletzeep in het algemeen worden verhoogd met 2 a 5 cent. De nog aanwezige voorraden moeten tegen de nieuwe prijzen worden verkocht. BUENOS AIRES, (Reuter). Eva Pe- rón, de echtgenote van de president van Argentinië, heeft voor de radio verklaard, dat zij zich geen candidate zal stellen voor het vice-presidentschap bij de verkiezin gen van 11 November. Met trillende stem, aldus Reuter, verklaarde zij, dat haar be sluit onherroepelijk en definitief is. „Dit is een volkomen ongedwongen besluit, dat ik uit vrije wil en uit het diepst van mijn ge weten heb genomen", zo voegde zij er aan toe. Na de toespraak van mevrouw Perón werd een officieel communiqué van de Perónistische partij voorgelezen, waarin haar besluit „het hoogste blijk van zelf verloochening en onzelfzuchtigheid uit de geschiedenis van het Argentijnse volk" wordt genoemd. In een tweede communiqué van de par tij, eveneens door de radio voorgelezen, wordt meegedeeld, dat de huidige vice- president van Argentinië, dr. Hortensio Quijano, voor de tweede maal candidaat zal staan, in plaats van mevrouw Perón. ADVERTENTIE zoals ze BEHOREN te zijn I En tochslechts 25 ct. per stuk. BARKER'S CAFETARIA'S Gen. Cronjéstr. 121 - Rijksstraatweg 238 xgu Ai HAARLEM, 31 BEVALLEN van een zoon: 30 Aug., D. de Rooij—Lucas; P. J. WillemseDubelaar; M. E. van den Berg—Kemps; 31 Aug., A. S. A. Hooning—Zonneveld; J. van Oudenallen— Schijf. BEVALLEN van een dochter: 29 Aug., A. W. Baars—Roeleven; 30 Aug., B. S. van Eer denRoeloffse;n J. W. M. Nande Heij; J. A. OxenerVliegen; I. R. L. Lefeber—Damm; 31 Aug., G. KoomenAdiraanse; W. G. Bijnsdorpvan der Wurff. OVERLEDEN: 30 Aug., C. A. Vlugt-Groen- land, 78 j., Kenaupark; A. de Haan, 87 j., Saenredamstraat. ADVERTENTIE STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 HORS D'OEUVRE RUSSISCHE EIEREN HUZAREN SALADE Het adres voor opgemaakte schotels B. D. Swanenburg, Iwan de Ver schrikkelijke: Leven en Werken van Dr. P. V. van Stein Callenfels N.V. Leiter Nypels, Maastricht. Dr. P. V. van Stein Callenfels, die om zijn geweldige omvang en schrikbarende persoon de bijnam Iwan de Verschrikkelijke verwierf, leefde van 1883 tot 1938 en was de grond legger van de wetenschappelijke praehisto- rie-beoefening in Nederlands-Indië; in deze biografie geeft de heer B. D. Swanenburg een beeld van zijn werk bij onderzoekingen en publicaties en van zijn persoonlijk leven. Wat het oudheidkundige werk betreft, daar is de schrijver vaak uitvoerig en be langwekkend over; maar de gewekte be langstelling wordt niet helemaal bevredigd, tenminste niet voor wie in de Indonesische oudheidkunde geen weg weet. Het is buiten gewoon moeilijk voor wie zijn vragen niet klaar heeft, om de betekenis te ontdekken van Van Stein Callenfels' verdiensten. En in een biografie is toch juist wat men zoekt een beoordeling van het werk van de held aan de hand van de gegeven mogelijkheden, moeilijkheden en beperkingen. Bij Van Stein Callenfels is dat in het bijzonder het geval, omdat zijn karakterbeschrijving noodge dwongen zo beperkt blijft. Zijn verbazende verrichtingen bij het verstouwen van voedsel en drank en zijn ddnderende manier van optreden vermoeien al gauw, en dan zoekt men een verbinding van de persoonlijkheid van „de eeuwige puber" met zijn weten schappelijke verdiensten. Die verbinding komt in het boek niet tot stand; jammer ge noeg, misschien, want nu zijn de twee voor naamste indrukken dat er meer gedaan zou kunnen zijn en dat dat buitengewoon zwaar werk zou vergen, zoals altijd bij figuren wier persoonlijkheid grotendeels alleen in de dagelijkse omgang tot uitdrukking is gekomen. S. M. Reisboek voor Drenthe, Uitgeverij „De Torenlaan", Assen. Op de Veluwe, in Brabant en in Drenthe bloeit nu de heide. Dat was voor ons aan leiding het Reisboek voor laatstgenoemde provincie ons dierbaar wegens de nog be trekkelijke ongereptheid van het landschap ter hand te nemen. Dergelijke Reisboeken bestaan ook al voor andere provincies: we kennen die van Gel derland, Limburg. Overijssel, Zeeland en Utrecht. Die gidsen voor toeristen zijn gelijk van opzet: een alfabetische opsomming van alle gemeenten met volledige gegevens over om vang en sociale en geestelijke structuur der bevolking, alsmede wat geschiedenis en allerhande practische inlichtingen betreffen de verbindingen, verblijfsaccomodatie, be zienswaardigheden en wat dies meer zij. Maar het moet ons van het hart, dat de Uit geverij „De Torenlaan" in Assen te zamen met de provinciale V.V.V. in Drenthe haar voorgangsters met dit in een omslag dat al direct tot zwerven in het besproken gewest uitlokt, gestoken deeltje ver uit de loef heeft afgestoken. De samenstellers zijn er namelijk in ge slaagd het typerende voor de provincie in dit Reisboek vast te leggen, niet alleen door een tekst die zowel de karaktertrekken uit het verleden, maar ook die van het - snel veranderende heden men denke slechts aan de industrialisatie van het Zuid-Ooste lijke deel van Drenthe alle recht doet wedervaren, maar ook door tal van uitste kende foto's. Men kan dan ook zeggen, dat in het Reis boek voor Drenthe geen enkel facet van die belangwekkende streek onbesproken is ge laten en dat het een welkome gids, zowel voor de pleizerreiziger als voor de zakenman, vormt. J. H, 3.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7