ÊDITH Lederen kleding service -Clowntje Rick Zeilwedstrijden der Haarlemse Jachtclub Kort en Bondig MAANDAG 3 SEPTEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Rood en Wit besluit seizoen Frankrijk-Nederland 1-2 Van Dam versloeg Reed Eerste Montessori-klasse in Linnaeusschool geopend Jubileum bij drukkerij Enschedé In de schouwburg begon het nieuwe seizoen Twee gewonden by aanrijding Vijfjarig jongetje gered uit de Leidsevaart Drie jonge pianisten op H.O.V.-zomerconcert Voor de kinderen Spaanse danskunst in een vreemd klimaat Werkgevers vergaderen in Haarlem N.Z.H. begint in Haarlem met zes beschutte haltes Burgerlijke stand van Haarlem FEUILLETON door Wynca Loos De jaarlijkse nationale zeilwedstrijden van de Haarlemse Jachtclub welke dit week-end op het Noorder Buiten Spaarne en de Mooie Hel te Haarlem worden ge houden zijn Zaterdag aangevangen onder uitstekende weersomstandigheden. Een licht regenbuitje trachtte aanvankelijk de pret te bederven maar spoedig klaarde het op en een stevige Zuidenwind, later rui mend naar het Zuid-Westen, was ideaal te noemen voor de zeilers. Tegen de avond draaide de wind naar het Zuid-Oosten om later vrijwel geheel te gaan liggen. Hier door waren de wedstrijden eerst laat ge ëindigd en vooral de twaalf voetsjollen, die het laatst op de middag gestart waren, hadden hiervan veel hinder ondervonden. De uitslagen van Zaterdag waren: Valkenklasse: 1 J. M. Snijders („de Kaag) met Barry III, 2 J. P. J. Bakker, (de Kaag) met Pip-Pip, 3 C. Sintel, (de Kaag) met Narwal. 12 m2. sharpie-klasse: 1 Visser, Nieuwe- diep, Amsterdam met Aeolus, 2 H. Kraan, Braassemermeer met Mustang, 3 B. E. Ott, Amsterdam met 't Geusje. 16 m2. eenheidsklasse: 1 H. Schmitz, Haarlemse Zeilvereniging met Argus; 2 J. Bakker Dzn., De Onderlinge, Zaandam met Swallow II, 3 G. L. van Iterson, Aalsmeer met Thoas III. Vrijheidsklasse: 1 De Wit, de Kaag met Toy, 2 J. J. Schakenbos, de Kaag met Minx, 3 A. J. van Tol, uitgeest met Bakvis. Olympia-klasse: 1 H. J. Bakker, de Koe nen, Amsterdam met Mars, 2 W. Smelt, Haarl. Jachtglub met Punch II, 3 J. Boe- rema, de Koenen, Amsterdam met Mauki. 12 voetsjollenklasse A: 1 F. Brinkmaan, de Kaag met Moby Dick, 2 B. P. Hageman, de Kaag met Mistral, 3 D. Verhaar, Haarl. Jaehtclub, met Honey Suckle. 12 Voetsjollenklasse B: 1 H. de Breejen van de Hout, Haarlemse Jachtclub, met Papoose, 2 D. de Zaayer, Haarlemse Jacht club, met Vas IV, 3 Maarse, Aalsmeer met Stampertje. Zondag werden twee races gehouden, waarbij de zeilers rekening moesten houden met allerlei weersomstandigheden. Het ge heel had een vlot verloop. De einduitslagen waren: Valkenklasse: 1. J. P. J. Bakker, De Kaag; 2. J. M. Snijders (De Kaag)3. C. 'Sintel (De Kaag). ADVERTENTIE Wij verven Uw schoenen in elke gewenste modetint onder garantie vanaf 3.—. Spaarnwouderstraat 2 - Tel. 20670 Cricket De cricketclub Rood en Wit besloot Zater dag en Zondag aan de Spanjaardslaan haar seizoen met een tweetal onderlinge wed strijden: de eerste Rood en WitH. F. C., die in een draw eindigde en de tweede tussen een twaalftal onder aanvoering van mr. F. A. Davidson en een twaalftal onder leiding van A. Th. van Baasbank, die door het Davidson- twaalftal na een spannend slot met negen runs werd gewonnen. Volgens de traditie der oude club werd 's avonds de historische mascot der vereniging, de opgezette vogel ge naamd Spriet, met een brandende sigaret in de snavel in optocht het veld rondgedragen. Zówel door de grote stijging van het aantal jonge leden en de ontdekking van verschei dene veelbelovende jonge krachten, als door de wedstrijdresultaten der verschillende elf tallen, is het seizoen 1951 voor Rood en Wit, dat dit jaar ziin veertiende lustrum vierde en al sinds zestig jaar zonder onderbreking in de eerste klasse speelt, zeer bevredigend geweest. Het eerste elftal bezette aan het eind van de competitie de eervolle derde plaats in de hoogste afdeling en ondanks het onzekere weer in lente en zomer verregende geen enkele wedstrijd; de meeste ontmoe tingen hadden een spannend verloop, sterk wisselend in kansen. Ofschoon het seizoen van Rood en Wit ten einde is zullen nog twee interessante ont moetingen aan de Spanjaardslaan gespeeld worden; n.l. op Zondag 9 September a.s. een oefenwedstrijd van de A- en B-elftallen van de Nederlandse Cricket Bond en een week daarna het slot, tevens hoogtepunt van het Nederlandse cricketseizoen, de tweedaagse wedstrijd tussen het Nederlands elftal en het Zuid-Afrikaans elftal op 15 en 16 September. ACC VEROVERT TITEL „KAMPIOENE 1951". Te Wassenaar werd een cricket wedstrijd gespeeld met als inzet het praedi- caat „kampioene 1951" tussen ACC en Kieviten die gelijk geëind:gd zijn in de competitie van de Nederlandse Dames Cricketbond. De wedstrijd werd door ACC met 50 runs gewonnen. ACC scoorde 89 runs en Kieviten 39. Tennis Na de eerste dag van de interland-tennis wedstrijden tussen Frankrijk en Nederland (dames) leiden onze landgenoten met 2—11. Door het slechte weer konden in de mor genuren geen partijen worden gespeeld. Des middags werden slechts drie enkelspelen ver werkt, waarvan de uitslagen waren: mevr. Galtier verliest van mejuffr. C. Grosveld 5—7, 64, 36; mevr. Butin verliest van mevr. J. Roos 1—6, 46; mevr. De Cazalet sl mej. M. Rollin Couquerque 86, 7—5. 12 m.2 sharpie klasse: 1. Visser, Het Nieu- wediep; 2. Th. Kraan, Braassemermeer; 3. B E. Ott, Amsterdam. 16 m.2 eenheidsklasse: 1. v. d. Steeg, Am sterdam; 2. H. Schmitz, Haarl. Zeilver.; 3. J. Bakker Dzn.. Zaandam. Vrijheidsklasse: 1. J. D. Schooneveldt, Am sterdam; 2. De Wit, De Kaag; 3. A. J. van Tol, Uitgeest. Olympia jollenklasse: 1. H. J. Bakker, De Koenen; 2. W. Smelt, Haarl. Jachtclub; 3. G. P. Stapel, Haarlemse Jachtclub. 12 voetsjollen klasse A: 1. G. C. Ebeli, Haarlemse Jachtclub; 2. F. Brinkmann, De Kaag: 3. B. P. Hageman. De Kaag. 12 voetsjollen klasse B: 1. D. de Zaayer, Haarlemse Jachtclub; 2. Maarse, Aalsmeer; 3. H. den Breejen v. d. Bout. Haarlemse Jachtclub. Boksen Zaterdagavond bokste Luc van Dam in het Mauritsstadion te Geleen tegen Billy Reed, die de te elfder ure wegens een blessure verhinderde De Keersgieter (Bel gië) verving. Er waren nauwelijks 2000 toeschouwers aanwezig, die de Nederlandse middengewicht kampioen in de eerste ronde zijn tegenstander reeds twee maal naar de planken zagen zenden. Na een wederzijds verkennen plaatste Van Dam een rechtse hoek, waardoor Reed groggy was. Scheidsrechter Bergström telde tot negen, waarop Reed het gevecht voortzette, kansloos echter, want Van Dam zag zijn kans en plaatste een roffel van slagen op de maag van Reed, waarna deze wederom 9 tellen wachtte om door te boksen. De stoten, die Van Dam hierop naar het lichaam van zijn tegenstander zond waren de laatste, want enkele ogenblikken later greep scheidsrechter Bergström in en ver klaarde Van Dam tot winnaar. Het gevecht had precies 2 minuten 45 sec. geduurd. Na de pauze kwam de Nederlandse wel- tergewicht Teun Brommer uit tegen de Beig Stierke Mino in een partij, die onbe slist eindigde. In de Linnaeusschool in de Wilgenstraat heeft de wethouder van Onderwijs, D. J. A. Geluk, Zaterdagmiddag de Montessori- klas geopend, waarmee deze school is ver rijkt. In zijn openingswoord tot de talrijke genodigden vertelde de wethouder, dat het nogal wat voeten in de aarde had gehad, eer aan het verzoek van de Montessori- vereniging om naast de school in de Bak kerstraat nog een gelegenheid tot Montes- sori-onderwijs te scheppen, kon worden voldaan. Men kon per slot' van rekening niet scholen in nieuwe wijken hiervoor be stemmen en men zocht een school, die min of meer centraal was gelegen. Waar de Linaeusschool leed aan achteruitgang van het leerlingental, werd besloten hier met Montessori-onderwijs te beginnen en met succes. De toeloop voor deze nieuwe klas is namelijk zo groot, dat het nieuwe hoofd der school, de heer P. van Zandwijk, er haast beduusd van raakt. Ook de noodzakelijke verbouwing in de school had nogal wat problemen met zich meegebracht Montessori-onderwijs vergt nu eenmaal meer ruimte maar dat Openbare Werken zich met succes van deze taak had gekweten, daarvan konden de ge nodigden zich ruimschoots overtuigen bij de bezichtiging van de nieuwe klas. Deze had plaats, nadat de heer H. J. Jordan, rector van het Montessori-lyceum in De Bildt, een causerie' over het Montessori- onderwijs had gehouden. En zowel deze causerie als de bezichtiging van het nieu we, frisse lokaal, dat nog maar een begin vormt, moesten de genodigden voor zo ver nodig wel overtuigen van de aan trekkelijke zijde van deze onderwijs-me- thode. „Zang Veredelt" bestaat 25 jaar Het libertair socialistisch gemengd koor „Zang Veredelt" viert dit jaar zijn 25-jarig bestaan. Deze viering is begonnen met een zan- gersdag voor socialistische koren in Voge lenzang en een festival in Dreefzicht voor heren uit Haarlem en omgeving. Zaterdag 8 September volgt tot besluit een feestcon- cert in Dreefzicht onder leiding van haar dirigent E. v. 't Kaar. Medewerking verle nen „Die Haerlemsche Muzyck Camer", directeur André Kaart en het solo-kwar tet „Orpheus", directeur Nico de Zwager. Des middags zal van 3 tot 5 uur een receptie worden gehouden. Eveneens in Dreefzicht. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat de heer J. H. van Wieringen, boekdrukker bij de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen N.V., bij dit bedrijf in dienst trad. Hedenmorgen werd de jubilaris ontvangen door de directie. Hij werd toegesproken door jhr. W. van Andringa de Kempenaer, die hem een geschenk in enveloppe aan bood, en door de heer G. Martens, die hem namens de collega's een cadeau onder cou vert overhandigde. „De kinderen van Eduard" door het Rotterdams Toneel Drie schrijvers van twee nationaliteiten, een vertaalster, twee regisseurs van even eens twee nationaliteiten, benevens twaalf acteurs en actrices van het Rotterdams Toneel zijn te pas gekomen aan de opvoe ring van „De kinderen van Eduard", waar mee Zaterdagavond in de Haarlemse schouwburg het seizoen 19511952 werd geopend. Het stuk behandelt de tamelijk amusante moeilijkheden, waarin een voort varende journaliste komt te verkeren als zij door de loop der omstandigheden ge dwongen wordt een leugen om bestwil on gedaan te maken en uit de drie sterk ver schillende vaders van haar evenzovele na tuurlijke kinderen, die inmiddels volwassen zijn geworden en zelf trouwplannen koes teren, een echtgenoot wil zoeken om de eer en goede naam van de familie te redden. Deze vaudeville-achtige comedie heeft be slist geen andere pretentie dan om het publiek zo hard en zo dikwijls mogelijk aan het lachen te maken, met welke mid delen dan ook. Met veel raffinement en zonder scrupules hebben de auteurs Sauva- jon, Jackson en Bottomley iedere zich in het pikante spel voordoende situatie uit gebuit tot er voor scherpzinnigheid noch fantasie meer iets te halen viel, om daarna een kleine verschuiving aan te brengen, net zo lang tot zij er een avondje mee konden vullen. Het aardigste is het eerste bedrijf, waar in de moeder ter informatie van haar kin deren haar amoureuze verleden oprakelt met een plezierige, bijna vertederende openhartigheid. In het tweede krijgt de toe schouwer teveel tijd en gelegenheid om de onwaarschijnlijkheid van dit malle vex'zin- sel te doorzien. De aankomst van de drie intussen al bijna grijs geworden minnaars zorgt dan echter juist op het critieke ogen blik weer voor nieuwe verrassingen. Het slot laat geen twijfel meer bestaan aan de onhoudbaarheid van het gegeven. Maar voor het doek definitief de kluchtige war boel aan het oog onttrekt, heeft men zich ruimschoots kunnen vermaken met een stortvloed van gewaagde aforismen over de voordelen van de liefde en de nadelen van het huwelijk, enigszins in de trant waarop André Maurois en dergelijke scribenten hun lezeressen in Franse weekbladen plegen bezig te houden met wat voor luchtige levenswijsheid doorgaat. Waarom Ko Arnoldi meende hét niet al leen af te kunnen en de regisseur Jean Wall uit Parijs liet overkomen, mag een raadsel heten, over de beantwoording waarvan wij ons echter maar geen zorgen zullen maken. De voorstelling had vaart en charme, doch stond geenszins op een buitengewoon ni veau, integendeel. Eigenlijk voldeed alleen Lily Bouwmeester ten volle als de harte lijke. doortastende en door de loop der ge beurtenissen kostelijk nerveuze, jeugdig gebleven moeder. Een prettige rol voor een actrice, die zich gelukkig niet door het succes in een beperkt genre heeft laten vangen. De jongere generatie stelde over het algemeen teleur. Mariëtte Flink heeft nog zeer veel aan- en Sieto Hoving al evenveel af te leren. De drie vaders werden door Ko Arnoldi (die altijd wel gezien mag worden, al had hij ditkeer dan ook niets van de Engelse diplomaat die hij moest voorstellen), Jan van der Linden en Adolf Rijkens vrij aardig getypeerd. Ohris Baav was een huisvriend, die alleen ten tonele verscheen om opmerkingen van anderen aan te horen, daar de drie schrijvers het houden van monologen blijkbaar als ouder wets beschouwden. DAVID KONING. Aan de heer P. Hoogenboom is op zijn verzoek met ingang van 1 October eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Zwammerdam. De Christen Jonge Vrouwen Federatie, aangesloten bij de Y.M.C.A., beschikt in de Spruitenbosstraat 17 over een internaat waar meisjes worden opgeleid voor de huishouding en eenvoudige sociale beroepen. Vandaag hebben de meisjes haar nieuwe tehuis betrokken. Een foto van de conversatiezaal. De eenendertigjarige M. v. d. A. liep een fractuur aan de linkerschouder op, toen hij Zaterdagmiddag op de Kleverparkweg in Haarlem door een auto werd aangereden. De auto-bestuurder, die uit de Santpoorter straat kwam en zojuist een wegrijdende autobus ingehaald had, had de heer v. d. A., die met zijn vrouw uit de Kleverparkweg kwam fietsen, niet gezien door de autobus. De fietsers, die slechts de langzaam optrek kende bus zagen, meenden nog wel voor deze langs te kunnen, met het bekende noodlottige gevolg. Mevrouw v. d. A. trof geen letsel. Onoplettendheid kostte de negenjarige jongen P. H. een beenbreuk aan het rech- terbovenbeen, toen hij Zaterdagmiddag zonder om zich heen te kijken de Mars straat wilde oversteken en door een voor bijrijdende auto aangereden werd. Hij werd in een ziekenauto naar „De Déo" vervoerd. Onvervaard sprong de zevenentwintig- jarige W. H. van Arkel uit de Julianastraat Zondag in de Leidsevaart, toen daar een vijfjarig jongetje in gevallen was en om hulp riep. Het gelukte de heer Van Arkel het knaapje aan wal te brengen. De Onge- vallendienst kon geen nadelige gevolgen van het bad vaststellen. Drie piano-leerlingen van de Muziek school van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, namelijk Wies Burmeister, Gerty Vunderink en Leendert Huges, zul len hun solistische medewerking verlenen aan het achtste Zomerconcert op Vrijdag 7 September. Als solowerken worden uitgevoerd de pianoconcerten in A gr. terts van Karl Dit- ters von Dittersdorf, in Bes gr. tex-ts (K.I. 595) van Mozart en in a kl. terts van Schu mann. Het concert, dat onder leiding van Marinus Adam staat, wordt geopend met de ouverture „Agrippina" van Handel en besloten met het voorspel „De Meesterzan gers van Neurenberg" van Wagner. Het werk schoot goed op. Vele handen maken licht werk, en ze deden allemaal flink hun best, dat spreekt vanzelf. Toen het onderstel van de eerste wagen gereed was begonnen ze aan de tweede, en daarna aan de derde. En toen die klaar waren, begonnen ze rnet het dichtmaken. Elk wagentje werd met gebogen, dunne plankjes tot een mooi, rond geheel gemaakt. Rond moest het zijn, want de lucht moest er goed langs kunnen glijden, als de wagens in volle vaart reden! En toen ze zover waren, kwamen de potten met verf uit de voorraadkamer van Plop; de ene wagen werd rood, geschilderd, de tweede lichtblauw en de derde geel. Jongens, toen dat klaar waswat zagen de karretjes er toen schitterend uit! Ze konden er haast niet genoeg naar kijken. Dat waren prachtstukken waarmee ze voor de dag konden komen op de wedstrijd! Op de avond vóór de grote dag lagen ze al vroeg in bed; maar van slapen kwam nog niet veelZe praatten opgewonden over de komende gebeurtenis. Pas laattoen het al helemaal donker was, vielen eindelijk hun ogen toe. Helaas had het optreden van het Spaanse Ballet van José Greco gisteravond in Bloe- rrtendaals goed gevulde Openluchttheater onder alles behalve ideale weersomstandig heden plaats. Het was tamelijk koud en vochtig. Na de pauze begon het zelfs enigs zins te regenen. Geen wonder dan ook dat de dansers met een soort tegenzin het glan zende plankier betraden en zich, gehinderd ook door stijve spieren, haastig heenwerk- ten door het overigens niet bijster omvang rijke programma, waarvan zij geen enkel onderdeel herhaalden, integendeel ver scheidene nummers oversloegen. Greco zelf zag men alleen in de ensembles. De ware feestelijke stemming ontbrak, ook al sloofden enkele toeschouwers zich nog zo uit door nu en dan in keurig Spaans hoera en andere aanmoedigingskreten te roepen. Men miste, mede door de grote af stand, de onmiddellijke, warme verstand houding tussen de dansers en het publiek, d'ie men de laatste jaren in stijgende mate in de Hollandse theaters bij voorkomende gelegenheden heeft kunnen waarnemen: het gemeenschappelijk opgenomen worden in rhythmische vervoering. Dit alles maakt het onmogelijk van deze voorstelling een verslag volgens de gangbare maatstaven uit te brengen. De beste uitvoering genoot misschien de potpourri van klassieke, folk loristische en flamencodansen op de Bolero van Ravel met knap agitanado of hielen- werk door Luis Olivares en José Greco. Wellicht dat ik in de komende dagen iets meer zal vertellen over de ontwikkeling van laatstgenoemde als ik hem elders weer eens mag bewonderen. Greco is een merk waardige figuur: Italiaan van geboorte, op gevoed in Amerika, leerling en partner van de gezusters Encarnación en Pilar Lopez (de eerste was vooral bekend oni'der haar toneelnaam Argentinita), heeft hij zich door een geheimzinnig aanpassingsvermogen veel van het karakteristieke van de Spaanse (en speciaal Andalusische) dansen eigen weten te maken. Maar het publiek krijgt hij toch voornamelijk onder zijn ban door wat de zigeuners uit Sevilla „estampa" noemen: de dwingende macht van een fas cinerende persoonlijkheid. Zijn onmisken bare Hollywood-allures moet men daarbij betreuren. Van het muzikale gedeelte van het pro gramma kwam uiteraard het minste te recht. De bevolking van het amphitheater klapte overigens waarlijk niet alleen om het warm te krijgen. Want ondanks alles was het bezoek de moeite waard. DAVID KONING Op Maandag 24 September houdt het Verbond van Nederlandse werkgevers een regionale ledenvergadering in „Brinkmann" in Haarlem. Als voorzitter fungeert ir. A. H. Ingen Housz, president-directeur van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden. De algemeen secretaris van het Verbond, drs. A. Rom Colthoff, zal spreken over het werk van de organisatie. Sportwedstrijden op speeltuin van „Weltevreden" De speeltuinvereniging „Weltevreden" hield Zaterdag en Zondagmiddag een sport- feest. Op het programma stonden wedstrij den in hardlopen, ver- en hoogspringen voor de jongens en meisjes van 12 tot 14 jaar en vlaggetje steken, blokrapen voor kinderen van 4 en 5 jaar. De Zondag was voornamelijk gereserveerd voor twee gecostumeerde wedstrijden, een voetbalwedstrijd voor jongens en een hand balwedstrijd voor meisjes. Het openluchtbal moest tot twee maal toe worden uitgesteld door de weersomstandig heden. Het openluchtbal zal nu Zondagavond 9 September worden gehouden. Een sergeant-majoor die met verlof thuis was, demonteerde in het schuurtje achter zijn huis te Zeist een mortier-sein- granaat ter voorbereiding van zijn instructie. Plotseling ontbrandde de kardoes. De ser geant-majoor kreeg brandwonden aan ge zicht en handen en werd naar het militair hospitaal te Utrecht overgebracht. Lui tenant-generaal J. J. C. P. Wilson is eervol ontslag verleend uit zijn functies van voorzitter van de Materieelraad en lid van de Coördinatie-commissie Marine-Land macht. Vice-admiraal F. Stam is voorlopig be last met de waarneming van de functie van met de waarneming van de functie van voorzitter van de Materieelraad. De werk zaamheden in de Coördinatiecommissie wor den voortgezet door vice-admiraal J. J. C. C. Bennik. De twee squadrons van de marine- luchtvaartdienst, die sedert het begin van dit jaar in Engeland zijn gestationneerd voor een oefenperiode, zullen binnenkort worden geplaatst aan boord van Engelse vliegkamp, schepen, die deelnemen aan de najaars oefeningen van de Britse Home Fleet. In de nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks twee uur ontstond op het Rem- brandtplein te Amsterdam een vechtpartij, waarbij een vrij groot aantal mensen betrok ken was. De vechtpartij was volgens de poli tie uitgelokt door enkele lanterfanters, die voorbijgangers lastig vielen. De politie was genoodzaakt van haar sabels gebruik te ma ken om de vechtenden te scheiden en de orde te herstellen. Twee personen werden hierbij gewond. De nieuwe brandweergarage en het gerestaureerde politiebureau te Zaandijk zijn Zaterdagmiddag in gebruik genomen. Men had er in Zaandijk een groot feest van gemaakt, omdat tegelijk een nieuwe brand spuit aan de spuitgasten werd overgedragen. Zaterdag heeft brand gewoed in een fabriekje van weegwerktuigen ir de Daniël Stalpertstraat te Amsterdam, vermoedelijk ontstaan door het warmlopen van een electro-motor. Het fabriekje brandde geheel uit. Te Rotterdam is op 70-jarige leeftijd overleden mr. Rudolf Mees, firmant van de firma R. Mees en Zonen te Rotterdam. Hij had een groot aandeel in de oprichting van de Handelshogeschool, thans Nederlandse Economische Hogeschool en was voorzitter van de raad van beheer daarvan. HAARLEM EN OMGEVING In het Bloemendaals Openluchttheater concerteert Zaterdagavond de Haarlemse Orkest Vereniging. Zondagmiddag laat de Harmonie Apollo zich daar horen en Vrij dagavond 14 September de kapel van de N.Z.H.V.M. Directeuren van openluchttheaters in Nederland, ongeveer 25 in aantal, zullen be gin October een congres houden in Bloe- mendaal. Bij de Nuts-Spaarbank te Haarlem is in Augustus ingelegd een bedrag van f791.398,33, waaronder via de Ophaaldienst f 40.895,68 en bij de afdeling Jeugdspaarbank f 1642,51. Te rugbetaald werd f702.267,89. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 391. Daar naast hebben zich 27 nieuwe deelnemers bij de Jeugdspaarbank aangemeld. Op 31 Augus tus 1951 bedroeg het totaal aantal inleggers 63.027 met een tegoed van f 23.412.086,61. Door de bemoeiingen van de Religieuze Kring en anderen zal in de school der Aer- denhoutse Schoolvereniging en in de Vondel school te Aerdenhout les in de Bijbelse geschiedenis worden gegeven door mej. M. G. Dufour. In de dienst van de Remonstrants Ge- reform. Gemeente te Haarlem van Zondag 9 September zal de arts J. Knoppel uit Nij- kerk die naar Indonesië gaat met een zegen bede worden uitgeleid. De heer Knoppel wordt uitgezonden door de Zendingsraad te Oegstgeest om te werken op Timor te Sowe. Het secretariaat van de Prijzencommissie te Haarlem is van 4 tot en met 15 September voor besprekingen en behandeling van ge vallen gesloten. De directie heeft thans zes „parapluutjes" besteld die nog in de aanstaande herfst de reizigers op het Theemsplein, Schouwtjes plein, Hazepaterslaan (richting stad), Ken- nemerplein (richting stad), Vondelweg (lijn 5) en Kleverpark (lijn 3) enige be schutting zullen bieden tegen de aanvallen van regen en wind. Voor de overige halten van het niet min der dan twintig stopplaatsen der stads bussen omvattende programma der directie zal dan het dakje-van-Kloos worden toege past, waarvan een model op het Soenda- plein te bewonderen valt. Tenminste als de Schoonheidscommissie met dat ontwerp ac- coord gaat. HAARLEM, 1 September 1951 ONDERTROUWD: 1 Sept., P. J. Schoutsen en P. M. Oostermeijer; H. P. Aronds en C. J. Schous. BEVALLEN van een zoon: 30 Aug., M. L. Leijsede Bodt; 31 Aug., M. J. Scholte— Nuvemann; M. van de PolKoops: J. G. ter Averst—de Man; A. Borreman—Schneider; P. A. M. Japinkvan Eerden; 1 Sept., F. J. Dammers—van Tongeren. BEVALLEN van een dochter: 30 Aug., M. J. Balk—Peeters; 31 Aug., P. R. Bergman— Bandsma; G. C. KuijerBosch; M. G. Bode Verkleij; S. A. van den BornVerplanke; 1 Sept., J. E. KlinkKrikke; H. S. van der WaterenKlaassen. OVERLEDEN: 30 Aug., S. HommersLoos, 73 j., Drilsmaplein; H. van EeuwijkVoorn, 91 j., Kenaupark; 81 Aug., S. van Oostveen— Schneijder, 67 j., Hazepaterslaan; A. L. Hof- stra—Muller, 62 j., Raamsingel. 5) Met een ruk draaide ze zich om en was op eenmaal stil. Als een wekker, die afge rateld is. Haar smalle schouders zakten wat naar voren. Met de rug naar hem toe gekeerd zei ze, vreemd verstikt opeens: „Ga nu maar weg." En toen hij bleef dralen bij de deur omdat je ten slotte toch nog fatsoenlijk zoiets als „Dag" moest zeg gen, herhaalde ze dringend: „Ga nu wég. Als-je-blieft" Ze bleef staan waar ze stond, het gezicht naar de muur. Het laatste wat hij van haar zag waren haar handen, krampachtig tot vuisten ge bald op haar rug. Toen sloot hij, een beetje bedremmeld, de deur zacht achter zich dicht. Op het portaal drie-hoog zag hij een glimp van Edith's tante. Een loshangende kimono en krulspelden. Hij was nog niet halverwege de trap of hij hoorde al haar ruziestem, uitschietend in sarcastische ha len: „Zeg'es, frülle! Kon je nog es beneden kómen? En wat moest die slungel van Oudewater. bonkte woedend op iedere laatste tree van elke verdieping. Nóóit meer Ditje, nooit meer die tante, nooit meer die kijfstemmen, die eeuwige ruzie, die ellendige trap! Weg! Nóóit zien ze me hier weer. Het was niet moeilijk voor hem geweest zijn woord gestand te doen, tot op de dag van vandaag- is hij niet in de buurt zijner kinderjaren geweest. Hij werkte bij baasjes en bazen en stak zijn licht op, hier en daar en overal. Hij trok van het een naar het ander, van een export- naar een importbedrijf, van een timmerfabriek naar een slachterij, van een scheepswerf naar een grossiersfirma. Kij ken, leren, werken. Boekhouden, corres ponderen, vreemde talen. Indrukken op doen en verwerken, koop en verkoop, be hoefte en overvloed, vraag en aanbod. Re laties, recommandatie, puur geluk. Dat duurde zo een paar jaar. Toen hij in Ber lijn werkte kwam er, de drie verschillende adressen van zijn achtereenvolgende pen sions aldaar langs, een kaart met de Eif- feltoren. „Hoera" stond er dwars overheen en op de andere kant: „Ce qui t'est possible m'est possible. Edith." Wat jij kunt, kan ik ook.Dat had ze gezegd op alle kritieke momenten. Het was haar stopwoord geweest bij 't bokspringen in de straat. Tegen de tijd, dat de bok vrij wel onbereikbaar voor haar scheen, ver joeg ze, maaiend toet haar magere armen, alle obstakels van haar aanloopbaan: „Wat jij kunt, kan ik ook. Op zij, op zij." En de O, wég!, dacht Steven. Wèg! enjongens: „Ha, die Ditje! Zet 'm es óp, Kees.' Vechten, altijd vechten om geen stukje prijs te geven van haar moeizaam verwox-- ven populariteitStekeltjes vangen in de vieze moddergracht, vooroverliggend op de smalle rand, levensgevaarlijk hellend en rekkend boven het zwarte grachtwater. „Kun je dóórbij, kun je zóver?".„Puh. wat jij kunt, kan ik ook." Ze had zelfs een complete ijzeren tuinstoel, die ergens aan de rioolkant was blijven hangen, naar bo ven weten te sjorren. Later hadden ze haar als een soort koningin van de Achter buurt, zwart en modderig, in tx-iomf op de tuinstoel rondgedragen. Ce qui t'est posible, m'est possible. Hij trachtte zich het wilde leven voor te stel len, dat ze ongetwijfeld leiden zou temid den van fluwelen jasjes, lange haren en flodderdassen. Lui, die eruit zagen of ze uitsluitend leefden van zwarte koffie en sinaasappelsap. Hij had hardop en hart grondig gevloekt en de kaart in kleine snippers gescheurd. Dat was dat! Fini. En de Duitse Posterijen werden bedankt voor hun gründliche bediening. Langs drie adressen, half Berlijn doorkruist voor een nonsens-kaart van Ditje. Maar intussen, in zijn vrije tijd, zocht hij in tijdschriften naar haar naam. Hij wist welke weg ze volgen zou: illustreren. En gaandeweg vond hij ze méér: rake, slor dige caricaturen. Een nonchalante streep voor een neus, die haar niet interesseerde, een fel accent op ogen, op wenkbrauwen, op een typische kin, een grillig verwaarlo zen van de voor haar onbelangrijke rest. En op een keer vond hij met een schok zichzelf. In een strip moppentekeningetjes. „Le gardeur du décorum" stond eronder. Hij wist zelf niet goed te verklaren waarom hij nu Uitgerekend dit uitgestreken gezicht als het zijne moest herkennen. Hij had zichzelf in de spiegel bekeken, en face, en profil. En had er de tekening naast ge houden. Het leek geen steek, vond hij. Toch wist hij met onverklaarbare, doch feilloze zekerheid dat hij die gardeur du décorum was. Het had hem destijds een vrij onbe haaglijk gevoel gegeven. In het jaar dat hij in Londen werkte bij een verzekeringsmaatschappij, schreef zijn Moeder tussen de gewone huis-tuin-en- keuken-nieuwtjes door: „Ditje was bij me, ze zag er ellendig sleclxt uit, maar het schijnt haar goed te staan. Ze had een bont mantel en een Parijse hoed met een Para dis. Ze vroeg me je adres". Interessant, dacht hij, en trachtte zich Ditje voor te stellen met een Paradis. Nu kan ik vrij zeker de Tower verwachten met What you can, I can. Of de Branden burger Tor (Was du kannst, kann ich). In plaats daarvan kwam er tegen Kerstmis een briefje uit Cannes: „Voila, ce que e'est que d'exagérer! Misschien had je toch een beet je gelijk, een meisje kan dat niet, tenminste dit meisje niet, want vandaag hebben ze me iets verteld, dat niet prettig is om te horen en dat ik dan ook maar verzwijg." Een Hollandse zin in één adem, maar vol uit ondertekend met adres tweemaal on derstreept. Als enige en duidelijke uitno diging voor een brief. Alsof ze hem nieuws gierig kon maken, naar wat „ze" haar van daag konden hebben verteld! Alsof het hem interesseerde! Hij nam wraak met de meest luxueuze Engelse kerstkaart. Ge schept papier, goud op snee, Gothische let ters en veel bombarie van vloeitjes om het uiteindelijk nietszeggende, gedrukte, on persoonlijke zinnetje: „Very many wishes Enkel Steven. Hij dacht er nog over „en Clare" toe te voegen, want het was in het jaar dat hij aan een diner de Ameri kaanse nicht van een zijner directeuren ontmoet had en hals-over-kop verliefd op haar werd, maar dat liet hij toch ach terwege. Ten slotte was Clare de liefste, zachtste, beschaafdste vrouw van de wereld en hij vond haar te goed om zelfs haar naam aan wraakgevoelens toe te voegen. Hoe het ooit mogelijk was, dat Clare ook van hem kon houden, was Steven een raad sel en hij geloofde het dan ook zelf pas goed toen hij de verlovingsadvertentie zwart op wit in de krant las. Als onmiddellijke représaille-maatregel en blijkbaar bij wijze van felicitatie kwam er van Edith een kaart uit Nice. Veel blauw water en palmen en mimosa. „Zelfs dat kan ik ook". In grote letters dwars over het strand. Haar naam viel niet eens op tussen de vele gelukwensen van onbekenden aan weerszijden. Alleen vroeg Clarë, met wel willende belangstelling het beschreven strand bekijkend: „Wat willen die woorden zeggen?" „Dat is Hollands", verklaarde Steven. „En het betekent zoveel alsnu ja, hoe moet ik dat zeggen: „Witte muizen, veel succes". Kort daarop kwam de klap op de vuur pijl, tevens de laatste kaart: de pompeuze huwelijksaankondiging van Edith met de heer Robert L. van den Bergh Jansonius. Alsjeblieft! De suikerkoning. De cultuur magnaat. Mevrouw deed niet minder. „Bekenden?", vroeg Clare. ,,'n Schoolvriend", zei hij nonchalant, op Robert L. wijzend. De jaren verstreken zonder dat hij ooit iets van haar hoorde, zonder dat ooit ie mand over haar sprak, zonder dat hij ook ooit aan haar dactxt. Hij had zijn loopbaan zorgvuldig uitge stippeld, zijn bestaan opgebouwd, doelbe wust, steen voor steen. Hij had zijn kansen benut en zijn geluk gegrepen, daar waar hij het grijpen kon. Hij had zijn werk, zijn huis, zijn schuilhut. Hij had Clare en de jongens en Marjan, zijn kleine kameraad. Over zijn jeugd sprak hij niet vaak. „Mijn vader begon als fietsenbaasDat was het enige wat hij eruit citeerde, meer be doeld als reclame voor hetgeen hij sedert dien gepresteerd had. De rest scheen ver geten, begraven, afgedaan. Tot hij eraan herinnerd werd door een onnozel krantenbericht, zo'n berichtje, dat je pas in z'n geheel gaat lezen als plotse ling een bekende naam uit de duizenden letters van de pagina als een magneet naar voren springt. Auto-ongeluk. Hedenmor gen slipte.vrij veel schademevr. E. v. d. Bergh Jansonius, echtgenote van de bekende.lichte kwetsuren.naar het ziekenhuis te H (Wordt vervolgd},

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6