„De tegenstanders van het verdrag zijn de tegenstanders van de vrede" OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT TRUMAN SPRAK IN SAN FRANCISCO: Sovjet-Unie en satellieten vragen om olie-leveranties McCloy gewaagt van mogelijke conferentie tussen Adenauer en „Grote Drie Weerbericht j Dagorde van de conferentie gewijzigd, ondertekening pas na de uiteenzettingen Wellicht dit jaar nog beslissing over Duitse militaire bijdrage Weer: de doodstraf Nota van Ridgway op komst 506 JAARGANG No 49 WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1951 295e JAARGANG No 213 Kanaal om West-Berlijn Achter de schermen Arbeidsonrust verwacht in West-Europa De Gasperi vertrekt met hoop in het hart Het woord is aan Nieuw E.C.A.-crediet voor Nederland Mossadeq stelt Engeland een ultimatum Engeland krijgt vijftien dagen tijd Slepende kwestie Eisen tot loonsverhoging in Engeland gaan door Emir Talal koning van Jordanië V.S. bedreigd door een rubber-tekort Hoofdkantoor Grote Houtstraat "93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPNIEUW wordt de gerechtelijke dood straf aan de orde gesteld. Ditmaal geschiedt dat in een wetsontwerp, inge diend door de ministers van Justitie, Oor log en Marine. Het draagt een uitvoerige titel; in het kort gezegd betreft het vast stelling van de Wet Oorlogsstrafrecht en van wijzigingen in andere wetten, die daarop betrekking hebben. En een belangrijk punt is uitbreiding van de onder het gewone recht geldende mogelijkheid om de dood straf toe te passen. Het is nu precies eenentacht.ig jaar ge leden dat de doodstraf in ons land in de niet-militaire rechtspraak werd afgeschaft. Dat gebeurde dus in September 1870. Men had het toen zover gebracht. Zij bleef alleen gehandhaafd voor militaire misdrijven in oorlogstijd begaan, en behoorde dus verder alleen nog tot de bevoegdheid van de mili taire rechter. Nederland kwam niet in oor log tot Mei 1940*; toen werd in de vijf oor logsdagen één deserteur ter dood veroor deeld. Maar in de bezettingsjaren werd door de regering in Londen het Buitenge woon Strafrecht geschapen voor bestraffing van politieke misdrijven. Daarbij werd de doodstraf voor dit bepaalde doel weer in gesteld. Het geschiedde door een regering, bij Koninklijk Besluit, zonder parlement. Het had tengevolge dat na de oorlog een aantal politieke misdadigers ter dood ver oordeeld werd. De meesten kregen gratie; enige tientallen werden gefusilleerd. De eerste die voor het executiepeloton viel was Max Blokzijl, tot de later gefusilleerden behoorde ook Mussert. Afgezien van de vraag, welke personen het goJd, ontstond al in 1045 onmiddellijk actie tegen de dood straf, waartegen sinds lange tijd de meer derheid van ons volk kennelijk is gekant In dat jaar werd al een Landelijk Comité opgericht en plaatselijke comités volgden. Ook in Haai-lem en omgeving. Tal van dag en weekbladen protesteerden ertegen en ook een aantal juristen. Misschien, ja waar schijnlijk, heeft de actie het aantal dood vonnissen beperkt. Maar de toepassing van de doodstraf ten einde brengen vermocht zij niet. Tegenstanders hoopten wel op het tijde lijk karakter van de maatregel. Maar zij twijfelden. Daaraan werd op deze plaats uiting gegeven in een artikel „Tegen de doodstraf" in Januari 1946 dat was nog vóór de eerste executie had plaatsgehad waarin ik schreef: „De instelling draagt een tijdelijk karakter, dat evenwel niet door een bepaalde datum begrensd wordt en de mogelijkheid zou zich kunnen voor doen dat de straf, eenmaal toegepast, toch weer in de wet zou belanden en dus blij vend worden. Maar dat zou alleen bij wet telijke bepaling door de Staten Generaal kunnen geschieden." Het is juist datgene dat nu aan de Staten Generaal wordt voorgesteld. En in de Me morie van Toelichting staat: „In geval van feitelijke oorlog is de doodstraf niet te missen. Redenen van militaire of politieke veiligheid kunnen ertoe dwingen bepaalde personen, die zich aan zeer ernstige ver grijpen hebben schuldig gemaakt, die straf te doen ondergaan. Hetzij teneinde de ze kerheid te hebben, dat zij niet bij wisseling van de oorlogskansen hun activiteit voort zetten, hetzij terwille der generale preven tie in hachelijke omstandigheden. De afge lopen oorlog heeft ons echter geleerd, dat ook na het einde der vijandelijkheden de doodstraf niet kan worden gemist. Door de verruwing van de moraal in dagen van oorlog, door hartstochten van de politieke strijd en door het misbruik, dat door ge wetenloze machthebbers gemaakt wordt van de hulp van onmaatschappelijke ele menten, die slechts verheugd zijn hun nor male remmen te kunnen losgooien, worden misdrijven gepleegd van zo gruwelijke aard en zo verreikende gevolgen als in tijd van vrede niet denkbaar zijn." De regering acht de in vredestijd normale hoogste straf voor zulke misdrijven niet evenredig en stelt daarom voor de rechter de gelegenheid te bieden om in alle gevallen, waarop bij het commune recht levenslange gevangenis straf is gesteld, de hoogste straf op te leg gen. Wat houdt dit in? Dat men niet meer uit sluitend in een noodtoestand, in oorlogstijd, de doodstraf door krijgsraden wil kunnen laten uitspreken, maar ook na het staken der vijandelijkheden dus als er geen noodtoestand meer is door de burgerlijke rechter. Wij zijn tegen de gerechtelijke doodstraf onder alle omstandigheden en blijven daar bij. Dat is hier ruim vijf jaar geleden uit voerig en bij herhaling betoogd en toege licht: in diepste grond op de overweging, dat bij toepassing van de doodstraf, die onherstelbaar is, de mens in overmoed boven zijn kracht en bevoegdheid reikt: dat dit recht alleen aan God is voorbehouden. In de laatste jaren is beter begrip omtrent de beweegredenen tot misdrijven in ons land gegroeid. De vergeldings-gedachte heeft gelukkig meer en meer plaats moeten maken voor een streven naar ver- belering van de misdadiger, voor bevorde ring van zijn reclassering waarmee de samenleving ook oneindig beter gediend is. En nu komt men met een wetsvoorstel in zake de doodstraf dat uitsluitend vergel ding tot richtsnoer neemt en met een toe lichting betreffende verruwing van moraal, politieke hartstochten en losgooien van remmen in oorlogstijd, die vanzelf de vraag doet rijzen: moet men dat dan beantwoor den met ook te verruwen, zich door harts tochtelijke wraakgevoelens te laten beheer sen en daarmee remmen los te gooien. De ervaringen na de oorlog leren iets anders dan in dit wetsontwerp staat. De hoop dat uitbreiding van de mogelijk heid om de doodstraf toe te passen krach tige bestrijding zal vinden de N.R.C. heeft die al ingezet onder de titel „Dood en verderf" worde hier gepaard aan de verwachting, dat de meerderheid van de Staten Generaal dit deel van het wetsont werp zal verwerpen. R. P- BERLIJN (Reuter). Volgens berichten In de Berlijnse pers wordt op het ogenblik gewerkt aan een kanaal, dat het mogelijk zal maken het verkeer te water, dat nu de Westelijke sectoren van Berlijn moet pas seren, geheel door Oost-Duits gebied te leiden. Deze omweg zou een van de laatste wapenen voor de geallieerden bij „tegen- blokkade" wegnemen, aldus deze berichten. De conferentie van San Francisco over het Japanse vredesverdrag is gisteren geopend, doch het ontwerp-verdrag is nog niet ter sprake gekomen en niet ondertekend, zoals oorspronkelijk in de bedoeling had gelegen. De bijeenkomst van gisteren, die louter openingsplechtigheid was, werd niet door alle 52 delegaties bijgewoond. President Truman sprak een rede uit, waarin hij de loftrompet stak over het ontwerp-verdrag en de Japanners lof toezwaaide al haastte hij zich erbij te voegen dat Pearl Harbor nog niet geheel en al vergeten was. Truman maakte bij voorbaat een scheiding tussen „degenen die vrede willen en degenen die vrede willen voorkomen", zeggende, dat deze conferentie dat onderscheid duidelijk zou doen blijken. Sprekende over de Japanse strijdkrachten zeide de president: „Zij zullen in verbondenheid met andere defensieve strijdkrachten dienen om de vrede in het gebied van de Stille Oceaan te verzekeren en aggressie te voorkomen en zij zullen zelf geen offensieve bedreiging vormen". Intussen voert de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, nog drukke besprekingen met vele delegaties, waarschijnlijk om zoveel mogelijk onder tekenaars voor het verdrag te winnen. Van daag heeft de tweede bijeenkomst plaats, die gewijd zal zijn aan verklaringen van de verschillende delegaties. Ook dit is in af wijking van de oorspronkelijke bedoeling om eerst de ondertekening te laten geschie den en daarna de delegaties aan het woord te laten. Truman, die sprak na het welkomst woord van Acheson, zeide onder meer: „Het verdrag, dat thans voor ons ligt, biedt meer dan gelegenheid tot. onderhandeling over de vrede. Het biedt ons de kans tot vredes- daden. Deze conferentie zal degenen aan wijzen, die vrede wensen te sluiten en degenen, die vrede wensen te voorkomen degenen, die wensen een einde aan de oorlog te maken, en degenen, die de oorlog wensen voort te zetten. Het verdrag zal gesteund worden door degenen, die eerlijk wensen de spanning in de wereld te ver minderen." De president vervolgde: „Met Japan teruggekeerd op zijn plaats in de familie der naties en met een Koreaans volk verenigd en vrij" in veiligheid, dient het mogelijk te zijn een weg te vinden om de andere problemen, die de vrede in de Stille Oceaan bedreigen, op te lossen." President Truman sprak met lof over de Japanners, die zich volgens hem volledig aan de termen van de overgave hebben gehouden. Er is een groot verschil tussen het Japan van vandaag en dat van zes jaar geleden. Dit betekent echter niet, dat de lei schoon is. Amerika heeft Pearl Harbor en Bataan nog niet vergeten en vele aanwezige landen hebben dergelijke herinneringen, die niet zo gemakkelijk uitgewist kunnen worden. Het nieuwe Japan zal de wereld niet geheel en al vriendschappelijk en ver trouwend tegenover zich vinden. Het zal moeten blijven werken om de vriendschap en het vertrouwen van andere volken in de toekomst te winnen. De Amerikaanse be doeling bij het sluiten van de vrede is er op gericht Japan te beschermen tegen aggressie, doch er tezelfdertijd voor te zor gen, dat Japan zelf niet de veiligheid van andere landen in gevaar kan brengen." „Het voorgelegde vredesverdrag is recht vaardig voor overwinnaar en overwon- nenne", meende Truman. „Meer dan dat echter betekent het feit, dat het vredesver drag daadwerkelijk zal functioneren en niet het zaad van een nieuwe oorlog in zich bergt. Het is een verdrag van de verzoe ning dat in de toekomst kijkt en niet naar het verleden." Strijdkrachten „De Japanse veiligheid zal niet alleen afhangen van de Japanse strijdkrachten, doch van de met elkaar verbonden veilig heidsovereenkomsten van en met andere landen. De Japanse bijdrage zal geen offen sieve bedreiging vormen. Amerikaanse strijdkrachten zullen voorlopig in Japan blijven als bijdrage tot de handhaving van de internationale vrede en Japans defen sie." President Truman bracht verder hulde aan het „buitengewone leiderschap van generaal Mac Arthur en zijn opvolger gene raal Ridgway". „Amerika", zo vervolgde Truman, „res pecteert de onafhankelijke landen in het Stille Oceaangebied en Azië. Het wenst met deze landen samen te werken als met ge lijkwaardige partners en hen te helpen hun industrie en landbouw te ontwikkelen. Er is reeds vooruitgang te zien het uitroeien van malaria, het bouwen van scholen en het opleiden van onderwijzers alsmede het verbouwen van meer voedsel en het stich ten van industrieën. Als deze landen vrij en in vrede kunnen werken, liggen er ge weldig grote mogelijkheden in de toe komst." De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Subardjo, heeft bij aankomst in San Francisco tot uitdrukking gebracht wat vele afgevaardigden denken; toen hij de pers vertelde: „De Verenigde Staten wensen, dat wij alleen maar het verdrag tekenen, doch wij hopen enige gelegenheid te krijgen om het verdrag te bespreken". Voor de opening van de conferentie heb ben de Nederlandse en de Indonesische de legatie hun respectieve doeleinden met mi nister Acheson en John Foster Dulles be sproken. Tevens hebben de beide delega ties nauw contact met elkaar opgenomen. NEW YORK. (A.N.P.). Volgens de „New York Times" wordt in een voor politieke functionarissen van de Marshall-hulp be stemd memorandum verklaard, dat „bin nenkort in West-Europa een golf van ar beidsonrust moet worden verwacht" met als gevolg „winst voor de communisten en bemoeilijking van de herbewapening". Vol gens het rapport is de oorzaak van de ver wachte onrust de vermindering van de Europese levensstandaard door de herbe wapening, aldus de „New York Times". Hervatting der onderhandelingen op een andere plaats? NEW YORK (Reuter). Volgens be richten uit Tokio is de opperbevelhebber van het verenigd commando, generaal Ridgway, bezig met het opstellen van een belangrijke nota aan het Noordelijke op perbevel in Korea. Men verwacht dat deze nota binnen 24 uur zal worden openbaar gemaakt. Persberichten spreken het ver moeden uit dat Ridgway zijn tegenstanders zal voorstellen de onderhandelingen ergens anders dan in Kaesong voort te zetten om de mogelijkheid van schending van de neu traliteit van het conferentiegebied te ver kleinen. Volgens de bevelhebber van het achtste leger, generaal Van Fleet, heeft de gealli-1 eerde aanval der laatste dagen de mogelijk heid van een nieuw offensief van de tegen stander uit materieel oogpunt verminderd. Sinds 18 Augustus hadden drie Ameri kaanse divisies en Zuid-Koreaanse troe pen gestreden om een reeks zwaar ver dedigde bergruggen en bergstreken. Het leger van de tegenstander, een Chinees korps en grote onderdelen van drie Noord- Koreaanse korpsen, telde 83.000 man. De verliezen van de tegenstander worden op tweeduizend man geschat. Verbonden troepen hebben belangrijke bergstellingen en bevoorradingscentra veroverd, aldus deze bekendmaking. ROME, (Reuter) De Italiaanse eerste minister en minister van Buitenlandse Za ken, Alcide de Gasperi, zal vandaag naar de V.S. vertrekken. De volgende week zal hij in Ottawa de vergadering van de Atlan tische raad bijwonen. Daarop volgt zijn officieel bezoek aan Washington. De Gasperi hoopt op: een verklaring van de Westelijke „Grote Drie", die een her ziening behelst van het Italiaanse vredes verdrag; volledige erkenning door de lan den van het Atlantisch pact, dat Italië een sleutelpostie inneemt in de Westelijke de fensie; voldoende economische steun van de V.S. om de Italiaanse herbewapening te kunnen voortzetten zonder de economie in gevaar te brengen; een openlijke verklaring van de „Grote Drie" inzake de teruggave van Triëst aan Italië. Albrecht Ook dit is een reis waard: het eigen land in een nieuw licht te kunnen zien. Ruim 3% millioen dollar Dg E.C.A. heeft Dinsdag een crediet van 3.640.000 dollar ter beschikking van Neder land gesteld. Daarvan is een bedrag van 3% millioen dollar bestemd voor de aan koop van blik, 290.000 dollar voor de aan koop van katoenafval en het restant voor de aankoop van metaalwaren. De aankopen moeten in de Verenigde Staten geschieden. TEHERAN, 5 September, (Reuter) De Perzische premier Mossadeq heeft besloten de Britse regering vijftien dagen de tijd te geven om de onderhandelingen over de Perzische olie te heropenen. Als Engeland hierin niet toestemt, zal Perzië alle over blijvende technici uit Abadan en de Zuid-Perzische olievelden uitwijzen. Na deze ver klaring, afgelegd in de Senaat, sprak de Senaat zijn vertrouwen uit in het beleid van dc eerste minister. Reuter meldt voorts uit Teheran: Hoessein Fatemi,woordvoerder van de Perzische pre mier Mohammed Mossadeq, heeft Dinsdag te Teheran verklaard, dat Perzië zal trach ten de oliebesprekingen met de Britten te heropenen door de Perzische voorstellen nader uit te leggen. De voorstellen zijn indertijd door de Britten verworpen. Fatemi verklaarde voorts, dat de rege ring in principe de verkoop van olie naar de op de Sovjet-Unie georiënteerde landen had goedgekeurd. De premier zou de Perzische voorstellen „met nieuwe interpretatie" Zaterdag met de Senaat bespreken. Zondag zou hij ze op een openbare bijeenkomst indienen bij de Kamer. „Wij zijn er zeker van, dat de Brit ten, indien zij van goeden wille zijn, deze poging niet zullen afwijzen en dat de be sprekingen heropend zullen worden", aldus Fatemi. Hij deelde voorts mede, dat Tsjecho- slowakije verzocht heeft om de onmiddel lijke levering van 500.000 ton olie en yy BONN, (ANP) De mogelijkheid, dat de definitieve regeling van de nieuwe ver houdingen tussen West-Duitsland en de geallieerden zal worden vastgelegd op een conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Drie met dr. Adenauer werd gisteren door de Amerikaanse Hoge Commissaris McCloy bij zijn vertrek naar Washington aangeduid. De Washingtonse conferentie zou volgens McCloy geen defini tieve ontwerpen voor de met Duitsland te sluiten verdragen opstellen, doch „waar schijnlijk slechts een werkterrein uitstippelen, waarop de onderhandelingen met de bondsrepubliek over haar nieuwe status ge voerd zouden kunnen worden". Na Washing ton zal volgens de hoge commissaris eerst weer beraad te Bonn volgen, waarna de ministeriële conferentie de overgang van bezettingsstatuut tot verdrag in definitieve vorm zou kunnen gieten. De verwezenlij king van de overgang zal, naar van gealli eerde zijde verluidt, daarna nog een procedure zijn, die zich volgens«lijnen van geleide lijkheid en over lange termijn zal uitstrekken. Het belangrijkste verdrag, dat in Washington ter sprake zal komen, is dat be treffende Duitslands deelneming aan de verdediging van West-Europa. Wat deze sedert meer dan een jaar slepende kwestie aangaat, heeft men hier niet zonder op luchting vernomen, dat „wellicht nog voor het einde van dit jaar" een beslissing te verwachten is. Men is hier evenwel geneigd aan te nemen, dat Washington nog slechts Gisteren is een begin gemaakt met het leggen van de grootste gaszinker ter wereld door de Westerschelde ten behoeve van de voorziening van Zuid-Beveland en Walche ren met cokesovengas uit Sluiskil. Twee grote en drie kleine sleepboten en 140 man walpersoneelhebben een stalen gaspjjp van 1250 meter in ongeveer 4y, uur tijds van de wal in de Westcrschelde bij Baarland, richting Zeeuws Vlaanderen, gesleept. Dit was de. eerste keer dat een dergelijk werk werd uitgevoerd. Een overzicht tijdens de eerste „trek". Op de voorgrond de bok met de pijp, welke in het water wordt gesleeptOp de achtergrond twee der sleepboten. de weg tot een tussenoplossing zal openen. Daardoor zou in elk geval bereikt kunnen worden, dat met de practische voorberei dingen voor het opstellen van Duitse een heden begonnen zou kunnen worden. Aan Duitse zijde meent men, dat de maanden lange besprekingen op de Petersberg, waar aan de Duitse generaals Speidel en Heu- singer hebben deelgenomen, de inwilliging van de belangrijkste Duitse eisen nabij hebben gebracht, namelijk betreffende de sterkte der Duitse eenheden en het aandeel der Duitsers in de opperste leiding. Al blijft de sociaal-democratische partij nog vol harden in haar afwijzende houding, toch blijkt telkens, dat het besef der verbonden heid van Duitsland met het Westen in het afgelopen jaar zo sterk is doorgedrongen, dat vele psychologische hindernissen naai de achtergrond zijn verdrongen. Naar Londen DPA meldt, dat de West-Duitse bonds kanselier, dr. Konrad Adenauer op 8 Octo ber naar Londen zal vertrekken om in zijn kwaliteit van minister van Buitenlandse Zaken het bezoek van zijn Britse ambtge noot, Herbert Morrison, officieel te beant woorden. Morrison was in Mei in de bonds republiek. Adenauer zal behalve met Morrison be sprekingen voeren met premier Attlee en andere leden van de regering. Men verwacht, dat hij enige tijd na zijn bezoek aan Londen naar Washington zal gaan. Westelijke waarnemers, aldus meldt Reuter, verklaren, dat Adenauers bespre kingen naar hun mening de weg zullen be reiden voor een bijeenkomst tussen hem en de drie Westelijke ministers van Buiten landse Zaken. Op de bijeenkomst van Dinsdag van het Britse kabinet met de ministers van vloot, leger en luchtmacht en de chefs van staven zou gesproken zijn over het Europese leger, zo meldt Reuter. In het algemeen zal Enge land de plannen voor de oprichting van een Europees leger op de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Drie" te Washington ondersteunen, aldus diplomatieke kringen in Londen. Labour tegen Labour Het is niet waarschijnlijk dat de poging die de Britse minister van Financiën Gait- skell Dinsdag op de jaarlijkse bijeenkomst van de Britse vakverenigingen heeft ge waagd om de vloedgolf van looneisen, die dreigen de anti-inflatiepolitiek der Engelse regering in gevaar te brengen, tot staan te brengen, zal slagen. Deelnemers aan de conferentie verklaarden dat de minister goed praten heeft, doch dat zijn rede geen geld in de zakken der arbeiders brengt, zegt Reuter. Er zijn reeds eisen tot loonsverhoging ingediend door 2.500.000 arbeiders in de constructie- en scheepsbouwnijverheid en door 500.000 spoorwegarbeiders. Ook andere groepen arbeiders verlangen hogere lonen. Hoewel men onder de indruk is van de ernstige opsomming van cijfers door de minister van Financiën, zullen de deelne mers aan de confex-entie Donderdag waar schijnlijk toch de resolutie aannemen, die aandringt op vermindering van de kosten van levensonderhoud, strengere bepex-king van de grote ondernemingswinsten en ver laging van de onzetbelasting. Het ligt ver moedelijk in de bedoeling hiennede een beroep op de arbeiders om productievex-ho- ging te combineren. Het staat reeds vast, dat de resolutie gesteund zal worden door 1.500.000 leden van vakbonden. De mijn- wex-kersbond, die 600.000 leden telt, zal waarschijnlijk tegen de resolutie stemmen. Overigens heeft Gaitskell te kennen ge geven, dat er wellicht concessies zullen worden gedaan aan het standpunt van de vakbeweging. Hij zeide, dat de Labourpartij binnen een jaar of twee een politiek moet vinden om ongelijke bezitsverdeling tegen te gaan. Ook zeide hij, dat de regering wel licht meer geld zal besteden aan voedsel subsidies en subsidies voor andere nood zakelijke levensbehoeften, mits er echter een grote mate van stabilisatie zal zijn. Men meent, dat Gaitskell met dit laatste be doelde te zeggen, dat de regering erop moet kunnen rekenen, dat er geen eisen tot drastische loonsverhoging meer worden in gediend. Ongeveer een uur nadat Gaitskell zijn rede had gehouden heeft het congi-es met algemene stemmen een resolutie aangeno men, waarin wox-dt aangedrongen op ver hoging van de oudei-domspensioenen, de uitkeringen krachtens de sociale verzeke ringen en de gezinstoeslagen ter compensa tie van de stijging van de kosten van le vensonderhoud. AMMAN. (Reuter). Emir Talal, oudste zoon van Koning Abdoellah, is Woensdag tot Koning van Jordanië uitgeroepen. Zijn vader werd in Juli vermoord. 2.500.000 daarna. Polen had 700.000 ton ge vraagd. Hij zei, dat Perzië's financiële toestand niet toelaat, dat het op het ogenblik olie tankschepen koopt. Mossadeq tussen drie vuren: Nationalisme Engelse druk en Russische oliecomplexen. Het is moeilijk Fatemi heeft volgens radio-Teheran ver- klaai-d, dat Perzië in staat is 31.000 ton gevraagde olieproducten uit voorraad aan Afghanistan te levei'en. Hij verklaarde verder, dat de Sovjet- Unie 500 ton papier in ruil voor olieleve ranties heeft beloofd en dat 70 ton reeds waren aangekomen. „Zondag 2 September, de dag waarop de buitenlandse employés de plaats van hun werk verlieten, zal worden beschouwd als de datum van het in werking treden van de operaties der nationale oliemaatschappij", aldus de verklaring, die vervat was in een rondschrijven aan de staf van de maat schappij. De radio meldde, dat Perzië plannen heeft voor vex'scheidene pi'ojecten op de olievelden, waax-onder de aanleg van een vliegveld te Abadan en xiieuwe accommo datie voor functionax-issen en ax'beiders. WASHINGTON (Reuter). Een sub commissie van de Amerikaanse Senaats commissie voor de strijdkrachten heeft medegedeeld, dat de Verenigde Staten min der dan een vijfde van de beloofde voor raad natuurrubber aan de strategische voorraden hebben toegevoegd. In hetzelfde jaar heeft de Sovjet-Unie volgens de com missie vermoedelijk een voorraad aan na tuurrubber, voldoende voor 2 jaar, verwor ven. In haar rapport aan de Senaat ver klaart de commissie, dat de Verenigde Sta ten rubbervooi-raden moeten aanleggen „alsof ons leven er van afhangt, omdat dit wel eens het geval kan zijn". Ruim 95 van de 1.3 millioen ton aan natuurxmbber, waaraan de Verenigde Staten per jaar be hoefte hebben, komt thans uit Zuid-Oost- Azië. In het x-apport wordt er op gewezen, dat een wapenstilstand in Kox*ea honderd duizenden geoefende Chinese manschappen zou vrijmaken voor een binnendringen in het Zuiden, het hart van het rubbergebied. AANHOUDEND WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens- dagavond tot Donderdagavond, opge- S maakt te 10 uur: Vannacht plaatselijk mist, overigens vrijwel overal droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Oost. Warm. G September Zon op 5.58 uur, onder 19.18 uur. Maan op 12.14 uur, onder 20-31 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 5 September Hoog water: 5.49 en 18.10 uur. Laag water: 1.41 en 13.50 uur. Donderdag 6 September Hoog water: 6.22 en 18.43 uur. Laag water: 2.12 en 14-21 uur. ■■■■■■■iiiiiuiuutnuuiuiiuiuiiiiiiiiaiiiiuuiij

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1