Vliegtuig der toekomst zal hef- en trekschroeven combineren Vreemdelingenbezoek leverde ons land in 1950 f59.- millioen op PANDA EN DE WOUDROVERS Een gorilla liep over het strand Radio geeft Donderdag Q Wereldnieuws WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1951 2 Voordelen van een helicopter en traditionele vliegtuig type in een toestel verenigbaar? Nanno Sjoerd Meinders komt bij zijn ouders terug Parelsnoer in kippenhok Veearts omgekomen bij botsing op overweg Burgemeester in toga bij huwelijksvoltrekking I. Cransberg overleden Maar de Nederlanders gaven dat jaar in het buitenland f 89.- millioen uit Benelux-manoeuvres in West-Duitsland Eis van f 100.000 tegen gemeente Apeldoorn Uee W\\K\d wfotei/w toyj Nederlandse dames wonnen van de Franse Sport in 't kort Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Nieuwe rechter in Haarlem geïnstalleerd Agenda voor Haarlem (Van onze luchtvaartmedewerker) Bij alle bewondering die ons vervult als wij vernemen van de steeds grotere vlieg- snelheden, blijft er toch een 'onbevredigend gevoel bestaan, het gevoel dat er toch met de luchtvaart iets nog niet helemaal in orde is. Die snelheid is van het begin af, zonder onderbreking, stééds toegenomen, maar een der prijzen die ervoor betaald moesten worden, was dat ook de snelheid waar mede geland moet worden, tot in het angst wekkende toenam. Afgezien van straal jagers en andere snelheidsmonsters, is de snelheid waarmede een modern verkeers vliegtuig aan de grond komt, al haast het dubbele van die waarmee een sneltrein in volle vaart zich voortbeweegt. Dat kan niet zo doorgaan. Tot dusverre is men dit probleem de baas gebleven, deels door de betere uitrusting der toestellen en door verbetering der vliegeigenschappen, maar vooral door de aanleg van enorm uitgestrekte luchthavens. En niet alleen dat hier geweldige kapitalen in geïnvesteerd moeten worden, maar hoe groter deze vliegvelden worden, hoe verder ze in de regel buiten de steden komen te liggen. Voor de luchtreiziger betekent dit een groot tijdverlies, en de reistijd naar en van de luchthaven gaat vooral bij korte luchtreizen een onevenredig groot deel van de totale reistijd uitmaken. Merkwaardige paradox: enerzijds getroost men zich grote offers om de vliegsnelheid op te voeren, anderzijds leidt diezelfde snelheid tot gro tere tijdverliezen. Nu de helicopter volwassen is Nu bestaat er reeds een vliegtuigtype dat in het geheel geen vliegveld nodig heeft: de helicopter, die in staat is in de lucht stil te hangen en verticaal te landen en te starten. Niemand twijfelt meer aan de grote toekomst die er voor dit merkwaar dige vervoermiddel is weggelegd. Maar de helicopter heeft één bezwaar: hij is niet snel en zal ook nooit werkelijk snel kunnen worden. Om deze reden zal hij in het burgerluchtverkeer nooit een concurrentie voor het normale vliegtuig kunnen betekenen, tenzij op de zeer korte routes waar dit laatste verkeersmiddel geen zin meer heeft. Is het wonder dat men ging piekeren over een nieuw vervoermiddel dat de voor delen van beide vliegtuigtypen in zich verenigt? Sinds enige tijd heeft deze be langstelling een officieel karakter gekre gen, natuurlijk in Amerika. Leger en lucht macht zijn daar sterk geïnteresseerd in de ontwikkeling van een vliegtuig dat een be hoorlijke snelheid van ca. 500 km per uur paart aan de mogelijkheid om als helicop ter te landen en te starten. Uit vele voor lopige ontwerpen van een aantal vooraan staande fabrieken werd een drietal voor verdere uitwerking gekozen, waartoe de fabrieken Sikorsky, Bell en McDonnell (alle drie bekend door de fabricage van helicopters) een contract hebben ontvan gen. Is een combinatie mogelijk? Het zal interessant zijn om te zien hoe de diverse constructeurs het vraagstuk van de „convertaplane" (zoals de Amerikanen dit nieuwe vliegtuigtype-in-wording noe men) zullen oplossen, want theoretisch be staan er vele oplossingen. Men kan een min of meer normaal van vleugels voorzien toestel uitrusten zowel met een trekschroef als één of twee grote draagschroeven, welke laatste, zodra het toestel voorwaartse snelheid heeft gekregen, geleidelijk wor den stilgezet en vervolgens op een of andere ADVERTENTIE ....er was echter geen gevaar Een strandstoel maakte de indruk van een Gorilla en die hollende mensen waren ge woon aan het voetballen. Die straaljager was niets anders dan een zeemeeuw. Zó zagen zijn vacantiefoto's eruit. Nu hij een Philips Flitscamera heeft gekocht, mislukt er geen enkele meer, want de bediening is uiterst eenvoudig. Overdag de mooiste opnamen zonder flitslamp en 's avonds of binnens huis even brillante snapshots met flitslicht. wijze tegen de romp aan worden getrok ken, dan wel geheel ingetrokken, zoals men ook het landingsgestel intrekt. Men kan ook een machine van één of meer schroe ven voorzien, waar het toestel bij start en landing aan hangt, waarna dit dan in de lucht met schroeven en al in zijn geheel wordt „gekanteld" tot de normale vlieg- stand is bereikt. Maar het meest gaan de gedachten nog uit naar een vliegtuig dat op de uiteinden van de vleugel aan weerskanten een schroef draagt, waarvan de as van verticaal naar horizontaal en omgekeerd kan wor den gekanteld. Bij de start hangt het toe stel aan de schroeven. Eenmaal op enige hoogte laat de piloot deze een weinig naar voren hellen, waardoor het toestel, geheel als een helicopter, voorwaartse snelheid krijgt. Als de snelheid zo groot is gewor den dat de vleugel de draagkracht geheel kan overnemen, worden de schroeven ver der naar voren gekanteld, totdat ze uitslui tend nog als trekschroef dienen. Uit nood geboren Nu is dit alles gemakkelijk neer te schrij ven, maar zelden hebben ingenieurs voor een dergelijk gecompliceerd vraagstuk ge staan. Mechanisch wordt zo'n vliegtuig er niet eenvoudiger op en ook de behandeling NV. ADVERTENTIE Mij. „HOLSTER" OVERVEEN Tel. K 2500 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Automatische oliestook en bediening krijgt er heel wat complica ties bij. Daar komt bij dat de schroeven een soort tussending moeten worden tussen een draagschroef zoals die op helicopters wordt toegepast en een normale vliegtuigschroef. Beide stellen principieel vei'schillende eisen. Zoals meestal bij combinaties van twee verschillende zaken, zal men dan ook van beide samenstellende elementen iets moe ten prijsgeven. Het wordt geen ideale heli copter en met een normaal vleugelvlieg tuig zal het toestel evenmin de vergelijking kunnen doorstaan. Het zal onvermijdelijk aan snelheid inboeten, maar dat is niet erg, zolang men 500 km per uur bereikbaar acht. Zelfs het feit dat het toestel door de gecompliceerde mechanische inrichting zwaarder wordt en daardoor relatief min der betalende lading zal kunnen vervoeren, behoeft geen onoverkomelijk bezwaar te zijn, gezien de winst die er in andere op zichten tegenover zal staan. In ieder geval zal het interessant zijn de toekomstige ont wikkeling in deze geheel nieuwe richting gade te slaan. (Nadruk verboden). Bij de toekomstige „convertaplane" zijn de motoren draaibaar gedacht; in deze stand fungeren de propellers nog als hef- schroeven, in een lagere stand gaan zij als trekschroeven werken. Het Amerikaanse districts-gerechtshof te Bremen heeft besloten de achtjarige Nanno Sjoerd Meinders aan zijn Nederlandse ouders terug te geven. De jongen werd in 1943 gedurende de tewerkstelling van zijn Nederlandse vader en Belgische moeder in Bremen geboren. Toen hij drie en een halve maand oud was, werd hij daar aan de zorgen van mevrouw Ullner toevertrouwd. Zij heeft hem als haar eigen kind opgevoed. Sedert 1946 hebben de ouders, die in Assen wonen, pogingen gedaan hun kind terug te krijgen. De beslissing van het gerechtshof is ge nomen nadat de ouders van de jongen en mevrouw Ullner tot een minnelijke schik king waren gekomen. Nanno's moeder zal binnenkort de jon gen afhalen en hem, vergezeld door me vrouw Ullner, naar Assen brengen. Van de Nederlandse regering zal Nanno's pleegmoeder als verzorgingskosten 3.000 en 1000 mark van de stad Bremen ontvan gen. Tegen de 60-jarige A. P. T.., medisch repetitor te 's-Gravenhage, eiste de officier van justitie bij de Haagse rechtbank een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. T- was poging tot oplichting ten laste gelegd. In Mei van dit jaar deelde hij aan de Haagse politie mede dat hij een parelsnoer, dat hij voor 20.000 gulden had laten ver zekeren, had verloren. De politie hechtte niet veel geloof aan dit verhaal en'bij on dervraging door een rechercheur viel T. door de mand. Het collier werd in het kip penhok in zijn tuin gevonden, waar hij het had verborgen. Op een onbewaakte overweg tussen Lun- teren en Barneveld is Dinsdagmiddag de 59-jarige veearts G. G. van den Akker uit Lunteren met zijn motorfiets in botsing ge komen met een electrische trein. Hij was op slag dood. De heer Van den Akker was al geruime tijd werkzaam in Lunteren, maar had er nog geen woning. Zijn vrouw en zoon woonden in Den Haag. In een onlangs door de politie uitgebracht rapport over de overweg wordt het uit zicht ter plaatse niet voldoende genoemd. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 10.30 De Antwoordman. 10.45 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgel. 11.40 Causerie. 12.00 Concert. 12.30 Weerbe richt. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Metropole orkest. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole-orkest. 13.40 U kunt het geloven of niet. 13.45 Piano en orgel. 14.00 Het Wereldtabakscongres in Amsterdam. 14.15 Platen. 14.30 Sopraan en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Canada, het land van zee tot zee, klankbeeld. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.50 Re geringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Causerie. 19.10 Orgel en accordeon. 19.30 Klankbeeld over variété. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Radio Philharmonisch orkest. 21.05 Hoorspel. 22.20 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.33 Platen. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.35 Piano 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.00 Platen. 15.30 Fluit, viola da gamba en clavecimbel. 16.00 Bijbel. 16.45 Vocaal ensem ble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek 18.00 Verzoekprogramma. 18.30 Vakbeweging langs rail en weg, causerie. 18.45 Leger des Heils. 19.00 Nieuws. 19.15 Levensvragen. 19.30 Muzikale causerie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.45 Causerie. 21.00 Opera. 22.05 Reportage. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 en 12.15 Platen. 12.30 Weerberichten. 12,34 Voor de landbouwers. 12.42 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Opera. 14.00 Operette. 15.00 Engelse les. 15.15 Middeleeuwse muziek. 15.40 Franse les. 16.00 Europa treedt aan. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang en piano. 19.50 Vrije Politieke Tribune. 20.00 Verzoek programma. 21.00 Klankbeeld. 21 30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Viool en piano. 22.50 Moderne Kamermuziek. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. De burgemeester van Ede, de heer J. J. G. Boot, heeft zijn gemeentenaren Dins dagmiddag verrast met een primeur. Bij de huwelijksvoltrekking van ds. G. VLsser uit Avereest en mej. R. Haffmans uit Ede verscheen de heer Boot, die fungeerde als ambtenaar van de Burgerlijke Stand in een loodgrijze toga, gefestonneerd met donker fluweel en versierd met. het in goud en blauw geborduurde gemeente wapen. Deze „nieuwe mode" zal in Ede een on derdeel van het decorum bij huwelijks voltrekkingen vormen. Te Heemstede is in de ouderdom van 54 jaar overleden de heer I. Cransberg, secre taris van het bestuur en van het curatorium van de Academie voor voortgezet Economisch onderwijs te Haarlem en secretaris van de Coval (commissie voor aangehouden ladin gen) te Amsterdam. De thans overledene heeft de Haarlemse Handelsschool bezocht en na korte tijd bij de voormalige Haarlemse Bank gewerkt te hebben werd hij voor de H. V. A. uitgezon den naar Indië. Ongeveer twintig jaar'ge leden keerde hij in ons land terug en kwam in dienst bij de firma H. G. Th. Crone te Amsterdam. Toen na de bevrijding de rege ring de Commissie voor aangehouden ladingen stichtte werd de heer Cransberg secretaris en tijdelijk ontheven van zijn werkzaamheden bij de firma Crone. De com missie wikkelt de zaken af van in het buitenland gestrande en aangehouden ladin gen uit de oorlog. Voor zijn werk maakte hij vele reizen naar het buitenland. Toen in 1934 de Haarlemse Handelsschool vereniging voor oud-leerlingen haar werk zaamheden voortzette werd de heer Crans berg bestuurslid. Tot zijn dood is hij een ijverig lid van het bestuur geweest. Van de heer Cransberg is het initiatief uitgegaan een academie voor voortgezet economisch onderwijs op te richten. In het bestuur van de HHV kwam hij met de ge dachte en ondervond terstond steun. Daarna heeft hij plannen gemaakt en uitgewerkt en het resultaat is, dat de academie reeds enige jaren met succes werkt. Van het begin af was de heer Cransberg secretaris der stichting. In vele kringen wordt het heengaan van de heer Cransberg, die een werkzaam leven achter de rug heeft, betreurd. De teraardebestelling is bepaald op Vrij dagmorgen om halftwaalf op de Algemene Begraafplaats te Heemstede. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: W. Kaayk, drukkerij en kantoorboekhandel, wonende te Krommenie, Noorderhoofdstraat 70 a. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator, mr. K. Hugenholtz, advocaat en procureur te Haarlem. De commanditaire vennootschap C. V. Zeep- en Chemische Industrie „FANJA", gevestigd en kantoorhoudende te IJmuiden, gemeente Velsen, Middenhavenstraat 46 en haar beherend vennoot: F. C. Wichmann, wonende te IJmuiden, ge meente Velsen, Breesaapstraat 7. Rechter commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. G. J. H. de Leeuw, advocaat en procureur te Badhoevedorp. Bij vonnis van de rechtbank is, na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank d.d. 21 Augustus 1951, waarbij G. A. Jonges, weduwe van H. van der Heyde, wonende te Haarlem, van Eedenstraat 7, in staat van faillissement werd verklaard, met benoeming van mr. J. W. Rutgers, advocaat en procureur te Haarlem, tot curator.- Bij arrest van het gerechtshof te Amster dam d.d. 31 Juli is, na gedaan hoger beroep, vernietigd het vonnis van de arrondisse- ments-rechtbank te Haarlem d.d. 26 Juni 1951, waarbij G. Hermink, houder van een machineherstelplaats, wonende te Zaandam, Zuiddijk 410, in staat in faillissement werd verklaard, met benoeming van mr. R. K. P. Kalbfleisch, advocaat en procureur te Haar lem, tot curator. Surséance van betaling Door G. A. A. Piek en Th. G. Spanjaart, te Haarlem handelende onder de handels vennootschap onder firma Piek en Spanjaart, gevestigd en kantoorhoudende te Haarlem, is een verzoek ingediend tot verlenging van de aan hen verleende surséance van betaling voor de tijd van anderhalf jaar. Het verhoor der schuldeisers zal plaats vin den in het gebouw der arrondissements rechtbank te Haarlem op Maandagmiddag 1 October 1951. Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek bedroegen de in komsten door het bezoek van vreemde lingen aan Nederland in 1950 59 millioen gulden. De Nederlanders gaven in dat jaar in het buitenland echter 89 millioen gulden uit. Behalve de Amerikanen toonden ook de Engelsen, Fransen en Belgen gedurende 1950 een nog steeds toenemende belang stelling voor een bezoek aan ons land in het algemeen en aan Amsterdam in het bij zonder. Er was ook in 1950 een vermindering van het binnenlandse toerisme te constateren. Het is moeilijk te beoordelen of dit aan de slechte weersgesteldheid dan wel aan de hogere kosten voor het levensonderhoud moet worden toegeschreven, zo wordt in het jaarverslag van de Amsterdamse V.V.V. gezegd. In dit verslag wordt verder medegedeeld dat het buitenlands bezoek aan Amster dam 21 pet. hoger was dan in 1949. Voor ADVERTENTIE Waarom Uw leven te slijten op een pijnbank? Verdrijf Rheumatische Pijnen met wortel en tab uit Uw ledematen. Met Kruschen Salts de wereldberoemde wetenschappelijke samenstelling van zes mi nerale zouten, die Uw bloedzuiverende orga nen een voor een nodig hebben, om jeugdig en krachtig te functionneren. Bij een regel matig gebruik van Kruschen, nooit opeen hoping van pijnverwekkende onzuiverheden in het bloed. Nog veel minder kunnen deze zich vastzetten in gewrichten en scharnieren. Daar zorgen dan lever, nieren en ingewan den wel voor, waarop Kruschen zo'n welda dig aansporende werking heeft. Wapen U tegen iedere nieuwe aanval. Begin vandaag 'nog met Kruschen Salts en dan iedere morgen die kleine dosis. geheel Nederland bedroeg deze stijging 20 pet. In Amsterdam noteerde men 173.S89 buitenlandse gasten in hotels tegen 147.190 in 1949 en 128.952 in 1948. Zij bleven respectievelijk 469.546, 387.328 en 363.530 nachten in Amsterdam over. De verblijfs duur nam met 5 pet. toe. De meeste gasten kwamen uit Amerika, in aantal gevolgd door Engelsen. Het Duitse en Italiaanse bezoek nam in vergelijking met 1949 sterk toe. Amsterdam nam het grootste deel van de buitenlandse bezoekers aan ons land op, namelijk 56 pet. BRUSSEL, (ANP) Na afloop van de besprekingen, die door de chefs van d!e generale staven en door de ministers van Defensie van de Benelux-landen te Brussel zijn gehouden, is een communiqué uitge geven, waarin wordt gezegd: De bespre kingen hadden tot essentieel doel de ver dediging van de drie landen te coördineren om zo goed en zo economisch mogelijk aan hun internationale verplichtingen te kun nen voldoen. Vérgaande overeenstemming is bereikt op het gebied van gemeenschap pelijk gebruik der hulpbronnen en betref fende wederzijdse hulp, die verleend zal worden op het gebied van de opleiding. Eveneeens zijn maatregelen getroffen ter beveiliging van de grensgebieden en ook op het gebied van d'e luchtverdediging zal samengewerkt worden. Met het oog hierop zullen de komende maanden in de Bel gische bezettingsector van Duitsland ge meenschappelijke troepenmanoeuvres wor den gehouden. Tevens is een programma opgesteld voor de aanleg van gemeenschappelijke oefen terreinen. Tenslotte is overeenstemming bereikt tot oprichting van een luchtver- dedigingsschool te Lombartsijde en een schietbaan te Den Helder. School gebouwd zonder rijksgoedkeuring Voor de Economische Kamer van de rechtbank te Zutphen heeft Dinsdag de ge meente Apeldoorn terechtgestaan wegens het zonder schriftelijke goedkeuring van het daartoe bevoegde gezag doen bouwen van een schoo'gebouw aan de Oud-Beek- bergerweg aldaar. Daar het hier een derde dergelijke over treding betrof, eiste de officier van justitie, mr. W. J. Stam, die in zijn requisitoir dit geval diep beschamend noemde, een boete van honderdduizend gulden. Tegen de di recteur van de Dienst van Gemeentewer ken, ir. T. R., die namens B. en W. de aan besteding had gehouden en de bouw had gegund, werd tweeduizend gulden boete geëist, of drie maanden hechtenis, alsmede een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. Als raadsman der gemeente trad op mr. G. W. van Driel uit Apeldoorn, die in zijn pleidooi toegaf, dat er weliswaar formeel een overtreding is begaan, maar die ter verdediging aanvoerde, dat men is afgegaan op de toestemming van twee instanties op dit terrein, de bouwinspecteur van het on derwijs en de betrokken inspecteur van het L. O.' De practijk had tot dusver geleerd, dat na hun toestemming niets aan het ver lenen van de rijksgoedkeuring in de weg stond. De tengevolge van de ongunstige finan ciële ontwikkeling per 22 Mei getroffen nieuwe regeling, waardoor niet langer de ministers afzonderlijk, doch de gezamen lijke ministerraad beslist, heeft echter later een spaak in het wiel gestoken. Aan de beide vorige overtredingen heeft, aldus pleiter, in ieder geval de huidige directeur part noch deel. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. 4 nVERTENTlF. BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 15459 LAMSHUID PANTOFFELS Tennis De uitslagen van de laatste partijen, ge speeld in de dameswedstrijd Frankrijk—Ne derland luiden: mevrouw Butin en mevrouw De Cazalet sl. mevrouw E. van Berkel en mejuffrouw M. Rollin Couquerque 46, 62, 64; mevrouw J. Roos en mevrouw Z. Schmier sl. mevrouw Galtier en mejuffrouw Foy 6—4, 6—1. Aangezien de partij tussen mevrouw Gal tier en mevrouw G. Blaisse op de tweede dag niet zoals gemeld met 63, 64 door me vrouw Galtier werd gewonnen, doch met 86, 46, 64 door onze landgenote me vrouw Blaisse. is de ontmoeting Frankrijk- Nederland in een 7—6 overwinning voor de Nederlandse damesploeg geëindigd. KENNEMER GOLFCLUB. De maande lijkse onderlinge wedstrijd van de Kenne- mer Golfclub is gewonnen door mevrouw C. H. van de StadtKnapp (28) met een netto score van 68; tweede werd C. B. Posthumus Meyjes (26) met 69 en derde mevrouw B. Nielsen (12) met 70. GEORGE FLORES OVERLEDEN. De twintigjarige weltergewicht George Flores die een hersenschudding opliep, toen hij Woensdag in Madison Square Garden te New York knock out werd geslagen en het bewustzijn verloor, is ten gevolge hiervan overleden. Het aantal dodelijke ongevallen ten gevolge van bokswedstrijden is in dit jaar tot elf gestegen. WATERPOLOWED STRIJD HAARLEM 4— DJK 3 43. Voor promotie naar de reserve tweede klasse KNZB werd Dinsdag avond in Groenendaal gespeeld de waterpolo- wedstrijd Haarlem 4DJK 3. Het resultaat was een overwinning voor Haarlem 4 van 4—3. SEGDMAN KAMPIOEN. De finale der Ame rikaanse enkelspel-tenniskampioenschappen pen te Forest Hills werd bij de heren ge wonnen door Sedgman (Australië). Hij sloeg de Amerikaan Seixas met 64, 61, 61. De zestienjarige Maureen Connolly uit Cali- fornië versloeg in de halve finale Doris Hart, de kampioene van Wimbledon met 64, 64. J. TER HAAK KAMPIOEN TWEEDE KLAS VAN „KIJK UIT". Bij de voort gezette wedstrijden om het kampioenschap tweede klasse van de damclub „Kijk Uit" heeft J. ter Haak de titel behaald. Hij pro moveert naar de eerste klasse en bezet een plaats in het eerste tiental. ADVERTENTIE 40. In het kamp van de Woudrovers werd nu gewacht op de terugkeer van de bood schapper, die met Panda's brief naar Jollie- pop was gegaan; wanneer die zijn opdracht goed vervulde zou er binnenkort een over val op de postkoets gedaan kunnen wor den, en daar verheugden de rovers zich na tuurlijk bijzonder op. Terwijl er dus ge wacht werd, ging het leven gewoon door; Panda moest de grot aanvegen, de sigaren van Wipsnor aansteken en pap koken, en Joris Goedbloed moest schoenen poetsen. maar de toon tussen deze twee was hele maal niet prettig meer, hoewel Joris steeds net deed alsof er niets gebeurd was. „Hm. hazei hij, terwijl hij de geuren uit Panda's kookpot opsnoof, „dat ruikt voor treffelijk, baaske!" „Zo", antwoordde Pan da zuur. „Maar jij zult er niet veel van krijgen! Niets krijg je! Je hebt me bedro gen! Gemenerd! Ik kook voor jou geen pap!" „Wat zegt ge nu toch, manneke! Be zint u!", riep Joris ontsteld. „Denk toch na! Soms vraag ik me wel eens af, of uw verstandelijke vermogens wel toereikend zijn om de wijze lessen die ik u immer geef te bevatten! Zeide niet de befaamde latinist Plato veelvuldig tot zijn studenten: Intel- ligentia necesse est? Ach hoe weinigen hebben hem verstaan! Ook gij weet de in houd uws bovenkastjes slecht te gebruiken, ventje! Om te beginnen behoordet gij te begrijpen, dat ik doende ben u op voorde lige wijze te bevrijden! Indien gij mij niet te eten geeft, zult gij de hongerdood be rokkenen aan de enige persoon in uw om geving, die voldoende helder verstand heeft om u weer uit de staat van een goede kok op te heffen tot die van een verveeld mil- lionnair.Terwijl hij zo sprak, en ter wijl Panda aandachtig toeluisterde, had hij de gehele p'appot leeg gelepeld en dat merkte Panda pas toen Joris besloot: Maar natuurlijk zou ik er nooit over denken om u te bedriegen, kameraadje!" „Nee?", riep Panda kwaad. „O nee? En nu heb je me alweer bedrogen door alle pap op te eten! Nu kan ik weer opnieuw beginnen!" Maar ondanks zijn woede had de toespraak van Joris hem toch doen twijfelen. Misschien was hij toch niet zo gemeen als het leek misschien had hij tóch nog wel een goed plan Willen en kunnen. De delegatie van het comité „tot uitdrukking van de volks wil", die contact heeft gezocht met de weggetrokken voormalige guerillastrij- ders in Zuid-Celebes om deze alsnog tot een vreedzame regeling te brengen, is te Makassar teruggekeerd. De voor zitter van het comité was niet in staat nadere mededelingen te doen. De stem ming te Makassar is gedrukt, omdat wordt aangenomen, dat de missie niet geslaagd is. Proces. Dinsdag is in Oslo het proces be gonnen tegen de voormalige Noorse marine-officier Per Danielsen. Hij wordt beschuldigd van spionnage ten gunste van de Sovjet-Unie. Zijn vader, voormalig bevelhebber van de Noorse vloot, is door de verdediging als getuige opgeroepen. Uitgewezen. De communistische autoritei ten in Peking hebben besloten de Pau selijke nuntius, mgr. Antonius Riberi, uit China uit -te wijzen en zij hebben de politie van Nanking de onmiddel lijke uitgeleiding opgedragen, aldus meldt AFP uit Hongkong. Congres. Heden is in Oost-Berlijn een con gres van de door communisten geleide „Internationale Bond van Democrati sche Juristen", dat vijf dagen zal duren, geopend. Aan het hoofd van de Russische delegatie staat de Sovjet-Russische aanklager bij het pro ces van Neurenberg, Roedenko. Het congres zal het verbod van oorlogspro paganda en aggressie, alsmede het ont maskeren en bestraffen van oorlogs misdadigers bespreken. Gevecht. In Turnhout is een gevecht gele verd tussen douane-ambtenaren en smokkelaars, die in een vrachtauto door een grensversperring waren gereden. Bij de dolle jacht door de straten van Turnhout werden schoten gewisseld en uiteindelijk slaagde de douane 'er in de auto van de smokkelaars te rammen. Twee personen werden gearresteerd. Er vielen geen gewonden. Dwang. President Truman heeft procu reur-geneFaal Howard McGrath op dracht gegeven de 49.000 stakende ar beiders in de koperindustrie bij ge rechtelijk bevel te dwingen het werk te hervatten. Rubber. De sub-commissie voor paraatheid van de commissie voor militaire zaken van de Amerikaanse Senaat heeft her stel en uitbreiding van de Duitse in dustrie van synthetische rubber aanbe volen, opdat West-Duitsland zal kun nen bijdragen tot de voorziening in de rubberbehoeften van bevriende landen. Volgens de sub-commissie zou hierdoor ook het herstel van West-Duitslands economische gezondheid worden bevor derd. Zij merkte op, dat Duitsland voor de tweede wereldoorlog in staat was 74.000 ton synthetische rubber per jaar te produceren. Nieuwe wapens. Op een bijeenkomst van de democratische partij heeft president Truman verklaard, dat er „verschrikke lijke dingen" zouden gebeuren als er een nieuwe wereldoorlog zou uitbreken. „Niemand kan zich een beeld vormen van de vernielingen door het gebruik van nieuwe wapens, die de gehele be schaving zouden kunnen wegvagen", al dus de president. Hij voegde daar aan toe: -„Ik hoop dat we die wapens niet behoeven te gebruiken". Tegenhanger. In Parijs is Dinsdag de stich ting van een „Europees comité voor vrede en vrijheid" bekend gemaakt. Op 30 Augustus zijn in San Remo gedele geerden uit Nederland, Duitsland, Frankrijk, België en Italië bijeen ge weest om de statuten van het comité, waarvan de Franse afgevaardigde Jean Paul David secretaris-generaal is, op te stellen. Het doel van het comité is com munistische propaganda in West-Euro pa te beantwoorden, aldus de bekend making. Binnenkort zullen een millioen exem plaren van een „vrede en vrijheid"- affiche in geheel West-Europa worden verspreid, aldus David. Reizen. In Londen is een internationale astronautische vereniging gevormd, met het doel de werkzaamheden van alle genootschappen, die de mogelijkheid van interplanetaire reizen bestuderen, te coördineren. Tot voorzitter van de vereniging is benoemd de Duitse raket- deskundige dr. Eugen Sanger. Genoot schappen uit Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk, Engeland, Italië, Spanje, Zweden, Zwitserland, de V.S. en Argen tinië hebben reeds verklaard te zullen toetreden. Snelste. De Britse firma Vickers Armstrong heeft verklaard de snelste marinejager ter wereld te hebben vervaardigd, het tweemotorige straalvliegtuig „Super- marine 508" dat op 21 Augustus zijn eerste vlucht heeft gemaakt. Betere kansen. Brigade-generaal Brink, hoofd van de Amerikaanse adviesgroep voor militaire hulp in Indo-China heeft in Washington verklaard, dat de voor uitzichten op lange termijn voor een algehele overwinning op de communis tische opstandelingen „gunstiger zijn dan ooit". De Franse militaire positie is in de afgelopen maanden aanzienlijk verbeterd en generaal De Lattre de Tas- signy heeft bij het opbouwen van de Indo-Chinese verdediging en het moreel „ongelooflijk veel" gedaan, aldus gene raal Brink. Gisteren heeft de installatie plaats ge had van mr. H.J. M. Cokart als rechter in de Haarlemse arrondissementsrechtbank. Mr. Cokart neemt zoals men weet de plaats in van de tot raadsheer in het Haagse Hof benoemde mr. C. G. Bijleveld. De president van de rechtbank, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, heette mr..Cokart welkom in de Haarlemse magistratuur en sprak de wens uit, dat de pas benoemde rechter zich spoedig in zijn nieuwe werkkring geheel thuis mag voelen. WOENSDAG 5 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Voordrachtavond El^y van Stekelenburg, 8 uur. Luxor: „Lach en Vergeet", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Schudden voor het gebruik", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Old Cheynne", 14 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Omar de woestijn havik", 14 j., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Vier in een jeep", 14 j., 7 en 9.15 uur. Palace: „Asphalt jungle", 18 j., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 6 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert, 3 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Palace en Rembrandt: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne en Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur, (Zie programma agenda van Woensdag),

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2