iva Het Hek van. de Dam Pruimenproef voor sportleiders-in-spe „UTOPIA" éti SLEUTEL WEG! Kort en Bondig WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Klokkenklanken zonder dissonanten Tariefsverhogingen G.E.B. in volgende raadszitting J. Hagen overleden Breed band"-af faire duurt voort Schade blijft nog beperkt Eretentoonstelling Charley Toorop BLOEMENCORSO Aalsmeer IJ muider vuurwerkmaker zwaar gewond Hevige explosie in fabriekje Vordering in Zandvoort in kort geding Velsenaar wint derde prijs in affiche-prijsvraag SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR ZIJDE Orgelmuziek voor iedereen Drie concerten door Feike Asma Commissie voor de Noord-Oostpolder Jan Michels exposeert in Huis Van Looy Burgerlijke stand van Haarlem IJmuiden kreeg zijn eerste „wielerronde" Apies kijke T erraria-varia In de hoofdstad uit Gistermiddag is het ontgroeningsproces van de nieuwe leerlingen der Overveense ClOS-sportschool in de Haarlemse binnen stad voortgezet. Op de Grote Markt moes ten de „groenen" onder meer pruimen happen uit met grondwater gevulde teilen, waarvan men hierboven een vrolijk mo ment ziet. Jammer genoeg liep het feest niet helemaal zonder kleerscheuren af, want toen de als trekpaarden fungerende nieuwelingen, een zware kar zeulend, in gestrekte draf op- de Markt arriveerden, struikelde een van hen. De wielen van de zwaarbeladen kar misten ternauwernood het hoofd van de knaap, die wel wat schaafwonden opliep en uiteraard erg was geschrokken, maar die gelukkig met behulp Een onzer lezers, een groot liefhebber van carillonmuziek, die geen Zaterdag avond overslaat om Haarlems beiaardier zijn tinkelende klanken over de daken te horen sprankelen, vestigde er onze aan dacht op, dat de condities waaronder die concerten worden gegeven niet altijd even gunstig zijn. Afgezien van het onvermijdelijke lawijt waarmee het moderne verkeer gepaard gaat, doen zich nogal eens extra-storende elementen voor, die het genot van een echt- Hollands carillonconcert vergallen. Zo staat er wel eens een wagen van de veegdienst van de gemeenteceiniging te razen en verder pleegt het Leger des Heils de prestaties van de heer Reinout Heering te overstemmen met de heel wat krachti ger muziek die dat korps voortbrengt. We hebben het ons inziens redelijke ver zoek van onze lezer om althans gedurende de carillonconcerten enige stilte rond de Grote Markt te betrachten, aan de betrok ken instanties' overgebracht en ook daar een welwillend oor gevonden. De Gemeentereiniging meent evenwel, dat, wanneer bij de veegdienst van een benzinewagen wordt gebruik gemaakt dat is als regel het geval vrijwel geen lawaai te duchten is. Bij uitzondering komt het wel eens voor, dat een dieselwagen wordt gebruikt, die meer leven geeft. Wel licht dat door een kleine routewijziging de veegdienst niet meer tussen 8 en 9 uur op de Grote Markt behoeft te eindigen, zoals thans op Zaterdagavond het geval is. Wat het Leger des Heils en andere orga nisaties die straatprediking bedrijven be treft: de verkeerspolitie zal nog eens be kijken in hoeverre de uitgereikte vergun ningen zo veranderd kunnen worden, dat die activiteit tijdens de beiaardconcerten uit de buurt van de Grote Markt kan wor den gehouden. Het ligt in de bedoeling, dat B. en W. voor de volgende raadsvergadering 19 September een voorstel indienen betref fende de verhoging van de gas- en electri- citeitstarieven. Men zal dan gebruik maken van de machtiging door de regering .ver leend om de verhoogde kolenprijs in de ta rieven te verdisconteren door zowel het gas als de electrische stroom met een cent, respectievelijk per kubieke meter en per kWh, in prijs te verhogen. De Haarlemse tarieven zullen wan neer de raad met het voorstel accoord gaat het hoogst toelaatbare maximum weer hebben bereikt, met uitzondering van het enkeltarief voor electriciteit. De jonge Koning Boudewijn van België geniet op het ogenblik van een korte vacantie in Oostenrijk. Hier maakt hij met zijn vader, ex-Koning Leopold, een motor ritje in het prachtige Salzkammergut. In de ouderdom van zeventig jaar is te Haarlem overleden de heer J. Hagen, gepen- sionneerd opzichter van Weg en Werken der Nederlandse Spoorwegen en oud-ouderling van de Nederlands Hei-vormde Gemeente. Ook is hij na de bevrijding secretaris ge weest van de afdeling Haarlem van de Chris telijk Historische Unie. Vrijdag om twaalf uur zal zijn stoffelijk overschot op de Noorderbegraafplaats ge- echieden. van een pittig glaasje weer spoedig „boven Jan" was, zodat de pret nog geruime tijd voortgezet kon worden, onder meer met een rugbywedstrijd van zes minuten waar bij vier groenen als doelpalen moesten optreden. De staking bij de „Breedband"-nieuw- bouw op het Hoogoven-terrein duurt voort, nadat een compromis-vergadering tussen de erkende vakbonden en de directie van de firma Boele en Van Eesteren op niets uit gelopen is. Vanmiddag wordt er opnieuw vergaderd. Op het hoofdkwartier der Hoogovens werd ons medegedeeld, dat de schade door deze staking nog niet ernstig genoemd kan worden. In Den Haag, Amsterdam en Eindhoven is beurtelings de grote overzichtstentoon stelling van werken van Charley Toorop te zien, georganiseerd ter gelegenheid van haar zestigste verjaardag. Gezien de ruim te die dit werk vraagt kan er geen sprake van zijn de genoemde tentoonstelling in deze samenstelling naar Bergen te bren gen. Doch ook in Bergen leeft de wens door een expositie van werken van Char ley Toorop van de belangstelling voor haar en haar oeuvre te doen blijken. In overleg met de kunstenares werd thans werk uitgekozen schilderijen en teke ningen over de periode van 1917 toten met 1951, die zullen worden geëxposeerd door de zorgen van het kunstenaarscen trum Bergen in de kunstzaal van „De Rus tende Jager". De heer D. de Wolff Peere boom zal op Zaterdag 8 September deze tentoonstelling openen. De expositie is ge opend van 8 tot en met 22 September. ADVERTENTIE komt op 8 September, 3 uur in het Olympisch Stadion met stadionspel ƒ2.50, ƒ2.—, 1.ƒ0.50 Dinsdagmiddag omstreeks twee uur is oud-IJmuiden opgeschrikt door een ont ploffing in een voormalige inleggerij op nummer 6. Daar was op dat moment de 60-jarige IJmuidenaar Coenraad Oudshoorn bezig met het proeven nemen voor de ver vaardiging van „klappertjes" uit een hoogst ontplofbaar kruitmengsel. Hij heeft dit mengsel daarbij los moeten bikken uit een grote ijzeren pan en daar de stof te droog was, explodeerde zij met een enorme klap. Oudshoorn, die alleen in dit bedrijfje werkte, kreeg een stuk van de pan tegen armen en hoofd en bleef zwaar verminkt en hevig bloedend liggen. De man wilde een vuurwerkfabriekje beginnen, maar had de vereiste vergunning nog niet ontvangen, hoewel deze ter secretarie wel in behande ling was. De ramen van het pand sprongen en ook binnen werd een grote ravage aan gericht, hoewel een nieuwe klappertjespers de ontploffing vrijwel onbeschadigd door stond. Gisteravond was de toestand van Ouds hoorn ernstig maar niet levensgevaarlijk; men vermoedde, dat hij een deel van zijn beide armen moet missen en wellicht het gezichtsvermogen. Hedenochtend waren de beide handen reeds geamputeerd. Men deelde ons nog mede, dat de klap pertjespers juist gisteren tot zijn volle te vredenheid was gaan werken, nadat hij er met de constructeur geruime tijd aan heeft besteed. Gisteren behandelde de president van de Haarlemse rechtbank het kort geding van mevrouw De G., die een huis bewoont aan de Bentveldseweg in Zandvoort, tegen B. en W. van Zandvoort. Zoals wij in ons blad van Zaterdag heb ben uiteengezet, heeft het College mevrouw De G. „uitgevorderd", waartegen zij in ver zet is gekomen. Haar raadsman, mr. J. van Vliet, be streed het vorderingsbesluit op juridische gronden en meende dat hier sprake was van „willekeur en misbruik van recht". Mr. J. H. J. Simons trad voor de gemeente Zand voort op. Hij gaf toe, dat de gang van zaken voor mevrouw De G. niet zo aangenaam was geweest, maar dat formeel de gemeente volkomen in haar recht staat, daar me vrouw De G. na het overlijden van haar broer de hoofdbewoner van het perceel niet meer in het bezit is van een vesti gingsvergunning. De gemeente heeft haar trouwens een ander onderdak in Zandvoort aangeboden. Volgens mr. Simons is het ook niet mevrouw De G., maar de medebewo ner van het huis, de heer J. Th. B. Hugen- holtz, die het meeste belang bij dit kort ge ding heeft. De president bepaalde de uitspraak op Vrijdag 7 September. Het Amerikaanse tijdschrift „This Week Magazine" heeft onlangs aan de Europese commissie voor het Toerisme, het voorstel gedaan, een bedrag van 3000 dollar be schikbaar te stellen voor een te organi seren internationale affiche-prijsvraag, on der het motto „Reizen is het kenmerk van de vrijheid". Het Genootschap voor Reclame heeft te zamen met de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in Nederland deze prijsvraag georganiseerd. De A.N.V.V. stelde een bedrag van f 250 beschikbaar voor de hoogst geklasseerde in de landelijke wedstrijd, f 150 voor de tweede prijswinnaar en f 100 voor de derde prijswinnaar. De ontwerpen van de drie hoogst geklasseerden zullen mededingen naar de prijzen in de internationale prijs vraag met een eerste prijs van 1000 dollar, een tweede prijs van 750 dollar en een derde prijs van 500 dollar. De Nederlandse jury heeft 115 inzen dingen beoordeeld. De eerste prijs van f 250 verwierf A. F. Agneessens te Amsterdam, de tweede prijs van f 150 verwierf Jac. Ruissen te Amsterdam en de derde prijs van f 100 verwierf Hans Bolleman te Vel- sen. De drie bekroonde ontwerpen zijn door gestuurd naar Brussel, waar de internatio nale jury omstreeks half Septemb'er bijeen komt. ADVERTENTIE De textielfabrikant zegt:alkalivrij betekent niet, geschikt voor alles en nog wat Neem een sopje van speciaal alkalivrije Vivalon-vlokken voor ruisende zij en prachtige kleuren, De Hervormde Jeugdraad in Haarlem heeft het initiatief genomen tot een serie van drie concerten op het orgel in de Grote Kerk, die gegeven zal worden door de be kende organist Feike Asma. Het bijzondere van deze reeks schuilt daarin, dat de programma's zijn samenge steld uit werken die gemakkelijk aanspre ken bij een groot publiek. Toch wil dat niet zeggen, dat de solist een concessie aan de wansmaak, die er op dat gebied uiteraard ook bestaat, heeft ge daan. Zijn eerste concert dat op Vrijdag 7 September wordt gegeven bestaat uit kleinere stukken van grote meesters, doch bevat geen bewerkingen. Handel, Bach, Mendelssohn, Guilmant, Widor, C. Franck zijn vertegenwoordigd met composities die „iedereen mooi zal vinden". De volgende concerten hebben op 14 en 21 September plaats. De prijs is zeer laag gesteld en het batig saldo komt ten goede aan het belangrijke werk van de Hervorm de Jeugdraad. Op het voorlopig raadhuis te Emmeloord is Dinsdagmiddag de eerste vergadering van de op 16 Juni door de bevolking van de Noord-Oostpolder gekozen poldercom missie voor algemene belangen gehouden. Tot nu toe werd de taak van de gemeente raad waargenomen door een door de land drost aangewezen commissie. De nieuwe commissie heeft evenals de vorige een ad viserende taak, maar de vergaderingen zijn voortaan openbaar. „Op u is thans de taak komen te rusten uw beste krachten te geven voor deze pol der, waarin gij u vrijwillig hebt gevestigd en waaraan gij uw toekomst hebt willen verbinden", zei de landdrost, dr. ir. S. Smeding, in de toespraak, waarmee hij deze eerste vergadering opende. „Ik hoop, dat uit ons aller streven, steeds en uitslui tend het polderbelang te dienen, spoedig dezelfde sfeer van vertrouwen zal ontstaan, welke het kenmerk van de vorige commis sie was. Alle aangelegenheden, welke in een normale gemeente aan de raad worden voorgelegd, zullen aan het oordeel van de commissie worden onderworpen." In het museum „Het Huis Van Looy" aan de Kleine Houtweg in Haarlem wordt van 8 tot en met 30 September een tentoonstel ling van schilderijen en grafisch werk door Jan Michels gehouden. ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT II DE „SLEUTELSPECIALIST" HAARLEM. 4 September 1951 GEHUWD: Th. H. Mols en L. A. G. J. Eb- beling; A. Kuipers en P. L. Kuijlen: A. A. van der Sijde en C. H. van de Weegh: J. M. van der Heide en H. C. de Jongh; F. Ziek en Th. Hessels; A. J. Heddes en P. H. Bearda. BEVALLEN van een zoon: 31 Aug., J. Kraaij—Uilenreef; G. M. Stoops—van Loon. 3 Sept., S. PiersBoeser. BEVALLEN van een dochter: 3 Sept., M. HeijligersButter. OVERLEDEN: 2 Sept., J. W. Laget, 70 j., Westerhoutpark; H. M. BakkerKok, 79 j Oranjekade; 3 Sept., A. M. H. van Vlijmen— van de Pavert, 79 j., Obistraat; F. H. Bakker. 64 j., Wagenweg: J. Ph. Exel, 78 j., Maerten van Heemskerkstraat. IJmuidens feestweek heeft bij het 75- jarig bestaan van het Noordzeekanaal een harer hoogtepunten gekregen in de vorm van een „ronde van IJmuiden" voor ama teurs over 90 kilometer, mede georgani seerd door de H.S.C. „De Bataaf". Het par cours was gedeeltelijk langs het Noordzee kanaal uitgezet en er is een frisse strijd geleverd tussen de vele inschrijvers, waar uit de 19-jarige Jan Tienstra uit Halfweg tenslotte als winnaar te voorschijn kwam met een flinke voorsprong op Adri Voor- ting en vijf andere renners, die na de der tigste ronde de kop hadden genomen. Een koorconcert in het Rex theater, waaraan alle Velsense zangkoren meewerk ten en een concert door de Hoogoven-har monie in de Kennemerlaan besloten de dag. Hard is er gezwoegd door de wielrenners die deelnamen aan de Ronde van IJmuiden w.elke gisteren door de jarige gemeente verreden is. Een aantal renners onderweg. De maand September, die als merk waardige kenmerken het allerwegen losbarsten van vergaderingen, het ope nen der scholen en het sluiten van het badseizoen met zich medevoert, brengt in 's Rijks hoofdstad nog een ander op zienbarend verschijnsel mede. In tegen stelling met de groot-Germaanse termi nologie, waarin zij oogstmaand heette, noemt men haar in Amsterdam name lijk kwartjesmaand. Dit heeft betrek king op de entrée-prijs der diergaarde Artis, waar inwoners van de hoofdstad tegen betaling van een kwartje zich aan het geliefkoosde „apies kijke" kunnen overgeven. Niet-inwoners van Amster dam betalen twee kwartjes. Vraagt men een Amsterdammer naar de reden van dit onderscheid, dan antwoordt hij kort weg: „D'r binne apostele en d'r binne martelare". De werkelijke reden ligt overigens in het feit, dat Artis lang geleden, toen er nog een najaarskermis werd gehouden, zijn poorten gedurende dat vermaak voor een kwartje opengooide, omdat de leeuwen ook tijdens de kermis wensten te eten. Zelfs het verdwijnen van de najaarskermis heeft die reductie niet kunnen aantasten in dit Amsterdam, dat bijzonder op tradities is gesteld en zulks temeer, wanneer zij reducties betreffen. Een van de belangwekkendste ver schijnselen, die aan de onderhavige af faire verbonden zijn, is wel het merk waardige vermogen tot onderscheid, dat de suppoosten van Artis, die de entrée beheren, in deze periode aankleeft. Zij scheiden zonder mankeren de schapen van de bokken en ruiken gewoon of gij Amsterdammer zijt of niet. Dit is overi gens minder moeilijk dan het lijkt. Ver keren zij in twijfel, dan vragen zij waar gij woont en met welke tram gij zijt ge komen. Weet gij dit laatste niet, dan zijn er twee mogelijkheden. Of gij zijt geen Amsterdammer of gij zijt Amster dams tram-conducteur, in het laatste geval kunt ge echter grapjes maken en in het eerste niet, zodat het bewijs altijd geleverd is. Zoudt ge zo listig zijn om te zeggen, dat ge met een auto zijt ge komen, dan zijt ge het haasje, want dan zegt de suppoost, die de inwoners van Pappenheim kent: „Amsterdammers rij je niet in auto's". Na deze kleine sociologische verhan deling nemen wij u mede de dierentuin in, begroeten beleefd de heer Pórtielje en begeven ons dan spoorslags naar het réptielje, dat keurig opgeborgen zit in zijn ruime terraria. De krokodillen snur ken er behaaglijk in de modder, de slan gen koesteren zich lui opgerold in het warme zand en de hagedissen liggen er rustig te wachten op een nieuw model staart. Het aardige van deze uitstalling is, dat ge er op zo overzichtelijke wijze de reptielen kunt bestuderen, een studie waarmee ge in de gewone samenleving uw voordeel kunt doen. Toen wij er dezer dagen toefden, wer den wij echter in onze vergelijkende be schouwingen gestoord door een gebaarde man van geringe afmeting, die ons aan sprak en op innige toon vroeg: „Houdt u ook zoveel van slangen?" „Dol", antwoordden wij. U begrijpt, dat toen het ijs meteen gebroken was. Wij koutten eenvoudig honderd-uit over deze aardige diertjes, al moesten wij toegeven, dat onze ervaring zich be perkte, tot het clandestien exploiteren van twee ringslangen in een grijs ver leden, die wij door bestraling met een hoogtezon en een intensief dieet van rauwe eieren in record-tijd met de beste bedoelingen overigens om zeep geholpen hadden. Bij ons afscheid een uurtje later, stel de de charmante vreemdeling vast: „U moet een terrarium gaan houden". Nu, tegen zoveel overredingskracht zijn wij niet bestand en wij accepteerden dus met graagte het boekwerkje dat hij bij zich torste en dat hij ons ter leen aan bood. Het bleek een verrukkelijk deeltje te zijn, dat alle inlichtingen over kamer terraria bevatte. Reeds in de inleiding werden wij getroffen door de zinsnede: „Na een tijdperk, waarin men zich in hoofdzaak bezig hield met het verzame len van geconserveerde dieren, zag men in, dat dit niet de juiste manier was, om het leven der dieren te leren kennen". Ziehier een vaststelling naar ons hart. Met warme belangstelling namen wij vervolgens het bouwschema van een terrarium door. Dit nu heeft nogal wat voeten in de aarde. De schrijver spreekt van zagen, boren, klinknagelen, bouten, moeren en het aanbrengen van dwars verbindingen op gewenste hoogte, alsof dat niets was. Maar aan het einde van zijn serie voorschriften zegt hij opge lucht: „Nu nog een kwastje aluminium- verf en ons terrarium is klaar". Hè, hè, was dat werken. Helaas roept hij dan in de volgende regel met geveinsde schrik uit: „Oh neen, daar vergeten we de bodem". Ja kijk eens aan, zo gaat dat natuur lijk niet. Maar gelukkig verdwijnt onze korzeligheid snel, wanneer wij zien, dat men er een bodemplaat in kan solderen en dan een terrarium heeft, waarvan men zijn ganse leven plezier kan hebben. Ziezo, dachten wij, nu de beplanting. En inderdaad, even verderop lazen wij: „Voor de spleten en holten onzer rots formatie lenen zich bij uitstek de Ma- millaria's uit Zuid-Amerika. Om met een dwerg te beginnen noem ik M.pusil- la, een plantje dat thuishoort op Cuba en aldaar gevonden wordt in het droge kreupelhout". Welaan, dachten wij, even naar het droge kreupelhout op Cuba en dan is dat vast voor elkaar. Vervolgens troffen wij een verhandeling ovèr de verschillende mossen aan, die zich voor het terrarium lenen. Het deed ons wel even pijnlijk aan in deze op somming de Kosmossen te moeten mis sen, maar men kan niet zes vingers aan Één hand wensen. Althans niet met kans van slagen. Nadat wij al besloten hadden ons spe ciaal toe te leggen op padden en wel met name op de vroedmeesterpad, de knoflookpad en de Heikikvors (speciaal met het oog op een nieuw te fokken variëteit; de Hei 't was in de Meikik vors) lazen wij nog even het hoofdstukje „Vergiftigheid" door. Hierin zegt de schrijver: „Nu spijt het mij, dat ik toch Zoals wij al eerder schreven: in het Centraal Theater speelt Comedia „Het Mannetjesdieren in de Kleine Comedie speelt de Nederlandse Co- medie „Een engeltje van niets". De Nederlandse Opera komt morgen avond in de Stadsschouwburg met Die Fledermaus" van Johan Strauss. In het Concertgebouw is er helemaal niets. Zodat we op tentoonstellingen, musea en bioscopen aangewezen zijn om u de indruk te geven, dat er in Amster dam in September veel te doen is. Maar helaas hebben we iedere ten toonstelling in de Amsterdamse mu sea al eens aangekondigd, zodat we daar niet verder mee komen. Resten dus de bioscopen. In Alhambra zijn er nog twee Jouvet-dagen, in Krite- rion is „Le Passé Muraille", in Royal „De bandiet Musolino" met. Sylvano Magnano (alleen voor liefhebbers van bittere rijst) en in Tuschinski „Clochemerle" moet erkennen, dat kikkers, salaman ders en padden giftig zijn. Maar troost U. 't Loopt met die giftigheid heus nogal los, al moeten we enige voorzorgsmaat regelen treffen. Over het algemeen be staat de gifwerking uit optredende krampen. Het door de kamsalamander afgescheiden gif verlamt Be werking van het hart en verlangzaamt de ademhaling. Het door de padden afgescheiden bufo- toxine geeft bij te grote dosering hart- rhythme-stoornissen tot stilstand van het hart in krampstilstand toe en ver der krampen van de bloedvaten, vooral in de buikorganen". Inderdaad, wij moesten toegeven, dat het met die giftigheid nogal los loopt en wij hopen dan ook van harte, dat, wan neer ons klein-Artis gereed is, gij eens bij ons komt kijken, om het wondere doen en laten van die schatjes van pad jes gade te slaan. Het is deze maand nog kwartjes maand. BOEDA. binnenland In het groot auditorium van de Leidse universiteit is heden het internationale con gres voor psychotherapie geopend, dat tot 8 September in Leiden en Oegstgeest zal worden gehouden. De staatssecretaris van Sociale Zaken (Volksgezondheid) dr. P. Muntendam, de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, en de rector magnificus der Leidse universiteit, prof. dr. S. F. Bok. heb ben hierbij redevoeringen uitgesproken. Het oorspronkelijke Nederlandse Korea- detachement is op 29 Augustus uit Japan naar Nederland vertrokken. De Haagse rechtbank zal op 1 October vonnis wijzen in de zaak, die J. Thiessen Jr. aanhangig heeft gemaakt tegen Westerling. Westerling was door J. Thiessen gedagvaard, omdat hij zich naar diens oordeel beledi gend over hem had uitgelaten. Op klaarlichte dag is té Roosendaal ingebroken in de woning van een kapper, die met zijn gezin naar de kermis was. Een por tefeuille met f2000 wordt vermist. Dinsdagavond heeft een aantal Javanen, werkzaam bij de Koninklijke Rotterdamse Lloyd te Rotterdam, onenigheid gekregen met een Ambonese opvarende van de lucht doelkruiser „Tromp". De Ambonees liep een aantal messteken op en moest in het Diaco- nessenhuis worden opgenomen. De A.N.W.B. heeft van Duitse zijde be richt ontvangen dat thans een geheel West- Duitsland de richtlijnen betreffende het verlenen van vrijdom van invoerrechten voor benzine zullen worden uitgevoerd. Tot dus verre werden deze voorschriften in de Engelse zóne niet toegepast. De staking bij de Ticlse veiling is ge ëindigd. Er is tussen de directie van deze veiling en de Algemene Bond Mercuriug en de R.K. Bond Sint Franciscus van Assisië, die de stakende personeelsleden vertegen woordigden, een volledig accoord bereikt. Men kwam onder meer overeen, dat tussen 1 en 15 Januari over het afsluiten van een collectieve arbeidsovereenkomst, die met in gang van 1 Januari 1952 zal ingaan, onder handeld zal worden. Coevorden in Drente is de eerste ge meente in Nederland waar het aardgas via de plaatselijke gasfabriek aan de inwoners wordt geleverd. Dinsdagavond stroomde het eerste aardgas door de leidingen. Een filiaalhouder van een Amsterdamse dumpwinkel is gearresteerd, verdacht van verduistering van goederen. Een deel der goederen werd te Purmerend achterhaald. De eigenaars schatten de schade op f 2000. Óp het pluimveehoudersbedrijf van de gebroeders Siekman te Purmerend is pseudo- vogelpest geconstateerd. Driehonderd kippen zijn in de destructor te Purmerend ver nietigd. Te Deurne is in de ouderdom van bijna 85 jaar overleden de heer Eugène Goulmy, een der grondleggers van de sigarenfabrieken Goulmy en Baar te 's Hertogenbosch en Am sterdam. De heer Goulmy is tevens de op richter geweest der harmonie „Goulmy en Baar" (thans de Koninklijke Harmonie 's Hertogenbosch). De heer Goulmy is een aantal jaren lid geweest van de Bossche ge meenteraad. Van 1 tot 9 October zal in Amsterdam de jaarvergadering worden gehouden van de Permanente Internationale Raad voor het Onderzoek van de Zee. Bij deze raad zijn alle landen aangesloten, die belang hebben bij de visserij in de Noordzee en de wateren ten Noorden hiervan. Op dit wetenschappelijk congres zullen allerlei visserijkwesties wor den besproken. Op de Amersfoortseweg tussen Oud- en Nieuw Millingen is de motorrijder J. C. V. uit Amsterdam in botsing gekomen met een auto. V. werd ernstig gewond naar een zie kenhuis te Apeldoorn overgebracht, waar hij is overleden. In Den Haag reden twee jongemannen, 20 en 18 jaar. met een auto weg. die in de Mesdagstraat geparkeerd stond. Op de Laan van Meerdervoort botsten zij met grote snelheid tegen een lichtmast. De auto werd aan de voorkant ingedrukt. De 18-jarige jongen ligt nu met een zware hersenschud ding en een bekkenfractuur in het zieken huis Zijn metgezel werd licht gewond. De rijksbouwmeester heeft te 's Graven- hage aanbesteed het verbouwen van een gebouw van het complex van het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Er waren 54 inschrij vingen. De hoogste was die van de firma B. van der Zaal uit Lisse voor f 1.782.000, de laagste die van de firma Deerenberg en ge broeders Van Wijk te Alphen aan de Rijn voor f 1.394.886. Dr. W. J. de Koek, een der archivarissen van de Unie van Zuid-Afrika, komt binnen kort naar ons land teneinde zoveel mogelijk historische documenten te verzamelen, welke betrekking hebben op de Boerenoorlog. Men neemt aan, dat er op dit gebied veel docu menten en gegevens in particulier bezit zijn. welke dr. De Koek wil zien op te sporen. Hij zal ongeveer drie jaar in ons land blijven. Er is een algemene vergunning vast- gesield voor het inhalen van de verzuimde uren. wanneer ondernemingen op Maandag 24 December en/of Maandag 31 December wensen te sluiten. Voor het inhalen van deze verlet-uren mag per dag niet meer dan een uur langer arbeid boven de normale dage lijkse werktijd worden verricht. Deze extra- arbeid dient voor elk der verzuimdagen in een tijdvak van ten hoogste vier achtereen volgende weken te worden volbracht. Deze twee perioden - die ook mogen aaneensluiten moeten liggen vóór 1 April 1952. Er mag oo.k nu reeds vooruit gewerkt worden. De kermis-exploitant L. C. G. is door de Haagse rechtbank vrijgesproken van de hem ten laste gelegde dood door schuld. G. was ervan beschuldigd dat hij in September op het kermisterrein aan het Malieveld een ge deelte van een omrastering onder stroom had gezet, waardoor een 10-jarige jongen om het leven kwam. De rechtbank achtte het ten laste gelegde feit niet voldoende bewezen. Te Huis ter Heide is op 74-jarige leeftijd overleden de heer J. Mantel, een pluimvee- kenner met internationale reputatie, en oud secretaris van „Ornithophilia". In de Boeren oorlog heeft hij meegestreden in de gelederen der Boeren. HAARLEM EN OMGEVING Dinsdagavond omstreeks acht uur reed op de Rijksstraatweg te Haarlem bij de Over- tonweg een zestienjarige fietser door onbe kende oorzaak een voetgangster aan. De jongeman viel van zijn fiets en kreeg een hersenschudding en enkele schaafwonden. Met een ziekenwagen moest hij naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo worden overgebracht. De dame kreeg geen letsel. Ds. J. W. Coenraad, vlootpredikant te Overveen. heeft het beroep naar de Ned. 'Hervormde Gemeente van Hall aangenomen. Ds. M. Iloltrop, Chr. Geref. predikant te Haarlem-C. staat met ds. I. de Bruyne van Hilversum op het tweetal te Leeuwarden. Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Donderdag 6 September, des namiddags van 3 tot 4 uur door George Robert luidt: 1. Wir glauben all' an inen Gott, J. S. Bach; 2. Preludium, Fuga en Ciacona d kl. t., Joh. Pachelbel; 3. Andante con moto, A. P. F. Boëley; 4. Petite Suite scholast ique. Prélude, Meditation, Prière (choral), Cantilène mélancolique, Fanfare fugrée, D. de Sévérac; 5. Toccata, Th. Dubois.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5